Rusland wil meer kernkoppen kwijt Katholiek Latijns-Amerika kampt met dolende schapen Amnesty: Moord in Congo Buitenland NAVO-akkoord over commandostructuur Na de vuurstorm lENSDAG 3 DECEMBER 1997 'D herkiest Oskar Lafontaine Inover De sociaal-democratische SPD, de grootste Duitse jositiepartij, heeft Oskar Lafontaine (rechts) gisteren herko- tot voorzitter. In een stemming op de eerste dag van de )-conferentie in Hannover kreeg de premier van de deelstaat rland 463 van de 497 afgevaardigden achter zich. Het duide- p ja-woord voor Lafontaine kan worden uitgelegd als een sig- (1 van de SPD-leden dat zij de linkse politicus bij de verkiezin- I eind volgend jaar ook als uitdager van bondskanselier Kohl jen. De partijtop beslist pas in het voorjaar over de kandida- r. De SPD wacht eerst de uitslag van de verkiezingen in de lstaat Nedersaksen af. Lafontaines rivaal Gerhard Schroder ks) moet daar als premier zijn absolute meerderheid in het lement verdedigen. foto reuters reinhard krause ewonden bij bomaanslag in Spanje Drie politiemannen zijn gisteren lichtgewond geraakt ?en bomaanslag in San Sebastian in Spaans Baskenland. De Driteiten gaan er vanuit dat het gaat om een wraakactie van Baskische afscheidingsbeweging ETA voor de straffen die een t/É eerder werden uitgesproken tegen de leiders van Herri Bata- i/|a, de politieke arm van de ETA. Het Spaanse Hooggerechts- veroordeelde maandag de gehele 23 mensen tellende leiding de separatistische Baskische partij tot zeven jaar cel. De ETA irschuwde dat er wraakacties zouden volgen. ilgië gaat 'lekken' streng aanpakken ^isEL» Justitie in Luik gaat zeer streng optreden tegen mensen ^rpewust gevoelige stukken 'lekken' naar de pers. Procureur- eraal Thily heeft leden van de commissie-Dutroux verder Hroonlijk gewaarschuwd hen in staat van beschuldiging te Hien bij verdere perslekken. Thily houdt leden van de Kamer- nmissie, die de fouten en mogelijke bescherming in de zaak- ^rairoux moet onderzoeken, verantwoordelijk voor het uitlekken ^■(gevoelige informatie. Zij vreest dat dit in de toekomst ook gebeuren met dossiers over de moord op de voormalige soci- <0 lenleider André Cools, als een speciale Kamercommissie de- /^aak volgend jaar gaat onderzoeken. vart gat explodeert in Melkweg iiNGTONBritse astronomen hebben met radiotelescopen beeld opgevangen van een exploderend 'zwart gat' in het (kweg-stelsel. Einstein voorspelde zo'n ontploffing al. Het [Trte gat bevindt zich in het sterrenbeeld Aquila, 'slechts' xjOO lichtjaar van de aarde. Zwarte gaten zijn waarschijnlijk estorte sterren, die zó'n massa hebben dat zelfs licht er niet Jkan ontsnappen. Vrijwel alle materie wordt erin 'gezogen', ^proces is dermate krachtig dat zich gigantische explosies pioen, waarbij spectaculaire stralen te zien zijn. De Britse Iden tonen stralen van ultraheet gas, die van het gat weg- eten, kennelijk met een snelheid van twee keer het licht. tweede groep in New York '•SYORKNa de uit Europa afkomstige blanken vormen de uit -Amerika afkomstige latino's sinds de kort grootste groep oners van New York. Uit een rapport van de Universiteit van York blijkt dat de bevolking van de stad tussen 1990 en 6 is gedaald met 85.000 mensen naar 7,23 miljoen. De niet Latijns-Amerika afkomstige blanke bevolking is met 38,5 pro- t nog steeds het grootst, maar in vergelijking met 1990 is de- •roep 4,9 procent kleiner gewbrden. Ongeveer 26,6 procent de inwoners was in 1996 latino en 26,2 procent van de inwo- waren niet uit Latijns-Amerika afkomstige zwarten. De 1st groeiende groep is die van de Aziatische Amerikanen: van N^)rocent naar 8,7 procent. igelvirus en apenpokken bij mensen ivE Twee kinderen in China zijn volgens de Wereldgezond- Isorganisatie (WHO) besmet door een vogelvirus, dat voor- ti alleen werd aangetroffen bij kippen en eenden. Eén kind fleed aan de gevolgen, het tweede kon worden gered. Beiden inden vlakbij een kippenmarkt. De WHO maakte gisteren j bekend dat in Congo 511 mensen'besmet zijn met apenpok- In 1980 werd de ziekte officieel uitgeroeid verklaard. De ken eisten in 1967 nog twee miljoen levens. De WHO zegt ti aanwijzingen te hebben dat mensen vaker met diervirus- Iwordt besmet, maar dat betere diagnosetechnieken het tkelijker makende herkomst vast te stellen van virussen die ïsen al langer besmetten. inds voor slachtoffers holocaust pENGroot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben giste- de vorming van een fonds aangekondigd waaruit slachtof- van de holocaust een vergoeding zullen ontvangen. Het ps omvat voorlopig circa twaalf miljoen gulden. Zij zeiden pp de eerste dag van een driedaagse conferentie in Londen r de roof door nazi's van goud uit de kluizen van centrale ken en van particulieren. Het goud dat de nazi's van joden in jetto's en concentratiekampen hebben gestolen, is voorna- ijk bij Duitse banken terechtgekomen en niet in Zwitserland, meldde de Oostenrijkse krant Der Standard gisteren. De tserse Centrale Bank nam slechts drie staven in bewaring. De jrmatie staat op 22 microfilms die onlangs zijn ontdekt. ;el Israëlische scholieren zijn racist pALEMDertig procent van de Israëlische gymnasiasten geeft tiathij of zij racist is. Op gymnasia met een godsdienstig ka ler is het percentage met 33 het grootst. Aan niet-religieuze plen discrimineert 28 procent. Vooral onder jonge immigran- zijn er veel leerlingen met extreem-rechtse ideeën, zo blijkt jen onderzoek van de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem, ja 50 procent van de ondervraagden voelt er niets voor Pales- »e burgers dezelfde rechten te geven als joden. Ruim 70 pro- j is tegen Arabische vertegenwoordiging in het parlement. rugsbeleid Frankrijk moet liberaler' l£. De Franse staatssecretaris van volksgezondheid, Bernard chner, is voorstander van de verstrekking van heroïne aan arverslaafden. Ook staat hij positief tegenover de verstrek- van hasj voor medische doeleinden. Dat zei hij gisteren in lagblad Libération. Kouchner zou het liefst zo snel mogelijk nnen aan proeven met gecontroleerde distributie van heroï- iij verwijst daarbij naar Zwitserland, het enige land waar he- everslaafden legaal aan hun drugs kunnen komen. „Men be daar zeer bemoedigende resultaten." Krachtens de drugs van 1970 is het gebruik van drugs in Frankrijk verboden. OÖchner vindt dat deze wet niet meer bij de huidige toestand Hij lijkt zich met zijn uitlatingen in de richting van het libe- Nederlandse drugsbeleid te bewegen. Dat stuitte recent op kritiek van president Chirac. Jeltsin kondigt ook troepenreducties rond Oostzee aan Rusland gaat zijn arsenaal aan kernkoppen opnieuw met eenderde reduceren. President Jeltsin deed deze opzien barende uitspraak gisteren totaal onverwacht tijdens een officieel bezoek aan Zweden. „Het is onze plicht door te gaan met ontmantelen totdat alle kernraketten zijn ver nietigd", aldus Jeltsin. Hij maakte daarna duidelijk dat hij bij andere landen zal aandringen op vergelijkbare stap pen. STOCKHOLM RTR-AFP-DPA-AP Met dit antwoord op een vraag over de veiligheid van de drie Baltische Staten verraste Jeltsin vriend en vijand. Woordvoer ders van het Kremlin haastten zich te zeggen dat de president een gebaar van goede wil be doelde te maken. Jeltsin wil vol gens hen alleen dat er bij de on derhandelingen tussen de Vere nigde Staten en Rusland over grotere aantallen raketten wordt gesproken. Tussen de beide landen vin den momenteel de voorbespre kingen plaats voor een Start-3- verdrag. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken reageerde dan ook voorzichtig op de uitspraken van Jeltsin in Zweden. Moskou moet van de VS eerst maar eens het Start-2- ontwapeningsverdrag uit 1992 ratificeren en uitvoeren. Een zegsman vertelde later dat Jeltsin waarschijnlijk moe was tijdens de persconferentie, en dat hij daarom de vraag ver keerd had begrepen. Eerder op de dag had Jeltsin al twee af spraken aan zich voorbij laten gaan wegens vermoeidheid. Ooggetuigen vertelden dat Jelt sin een verwarde indruk maak te. Dat bleek ook uit de officiële Zweedse vertaling van zijn uit spraken. Bepaalde gedeelten bleken zeer onsamenhangend te zijn. De president lijkt echter wel degelijk bewust bezig te zijn met een ontspanningsoffensief in het Oostzee-gebied. Jeltsin kondigde vanmorgen voor het Zweedse parlement namelijk ook aan dat Rusland het aantal troepen in het noord-westen van het land eenzijdig met 40 procent zal beperken. Jeltsin wil een 'vertrouwenszone' vormen en de spanningen met Estland, Letland en Litouwen verminde ren. De Baltische staten, die zich in 1991 afscheidden van de toenmalige Sovjetunie, wan trouwen Moskou nog altijd. Zij willen graag NAVO-lid worden, en mogelijk probeert Jeltsin dat zo minder nodig te maken. VATICAANSTAD CANDICE HUGHES AP Latijns-Amerika is een katholiek gebied, en dat is al vijf eeuwen zo. Maar de laatste jaren kiezen opvallend veel mensen ervoor zich aan te sluiten bij een pro testantse evangelische organisa tie of 'sekte', zoals deze groepen vaak worden genoemd. In Gua temala is naar schatting zeker eenderde van de bevolking in middels overgegaan tot het pro testantisme. In Venezuela geldt dit voor ongeveer een kwart van de bevolking. Op de Amerikaan se Bisschoppensynode in Vati caanstad, waar honderden bis schoppen uit Noord- en Zuid- Amerika aanwezig zijn, staat de wankelende positie van de rooms-katholieke kerk in La tijns-Amerika dan ook centraal. Op de synode, die op 12 decem ber zal worden afgesloten, zijn noodkreten te horen naar aan leiding van de successen die protestantse evangelische groe pen boeken. Maar over de reac ties hierop zijn de bisschoppen uit het Noorden en het Zuiden verdeeld. Zo pleitte kardinaal Edward Cassidy, voorzitter van de Episcopale Raad voor het Be vorderen van Eenheid onder de Christenen, voor het hanteren van een tolerantere toon. Hij herinnerde zijn gehoor eraan dat katholieken en protestanten heel veel gemeen hebben als het gaat om kwesties van ethiek en normen en waarden. „Ik zou deze synode willen oproepen voorzichtig te zijn met het ge bruik van de term 'sekten'. Christelijke groepen voelen zich diep beledigd als ze over een kam worden geschoren met niet-christelijke organisaties of nieuwe religieuze bewegingen." De Amerikaanse geestelijke Ri chard Neuhaus zei van mening te zijn dat katholieken en pro testanten hun krachten moeten bundelen om een gemeen schappelijke christelijke bood schap tot de gehele wereld te richten. Maar waar bisschoppen uit Canada en de VS spraken van tolerantie en zelfs van sa menwerking, bleken de Zuid- Amerikaanse geestelijken het gevoel te hebben dat ze een be legerde veste vormen. Sommigen beschouwen de op mars van de evangelische groe pen ook in politiek opzicht als een bedreiging. Ze zien de op rukkende protestanten als een voorbeeld van de vele vormen van Noord-Amerikaanse domi nantie. Sommige suggereerden zelfs dat de zendelingen, die over ruime financiële middelen beschikken, deel uitmaken van een samenzwering om de iden titeit van Latijns-Amerika te vernietigen. Zo sprak aartsbis schop Antonio Moreno Casa- mitjana uit Chili van 'belangen die erop gericht zijn de invloed van de kerk te verzwakken'. Van de bisschoppensynode wordt verwacht dat er een aan tal ideeën wordt gelanceerd om de rooms-katholieke kerk in Noord- en Zuid-Amerika nieuw leven in te blazen. Een van de onderwerpen waar men het wel over eens is, is dat er meer priesters nodig zijn, met name in afgelegen streken in Latijns- Amerika. Want als er niemand is om de kudde in het gareel te houden, is het logisch dat scha pen gaan dwalen. Verkeer wordt doodsoorzaak nummer drie Minister Pronk vraagt steun voor regering-Kabila Verkeersongelukken zullen in het jaar 2020 wereldwijd de der de plaats innemen onder de oorzaken van ziekten en dood. Dat voorspelt de Wereld Ge zondheidsorganisatie (WHO). In 1990 namen verkeersonge lukken nog de negende plaats in. Nu sterven wereldwijd jaar lijks bijna een half miljoen mensen als gevolg van een ver keersongeluk. De meeste onge lukken gebeuren in Afrika. In 2020 zullen alleen hartziek ten en depressie nog vóór ver keersongelukken komen als ver oorzakers van ziekten en dood. Het in opdracht van de Wereld bank verrichte WHO-onderzoek wordt besproken op een confe rentie over gezondheid en ver keer, die gisteren in Washington is begonnen. In het onderzoek staat verder dat infecties van de luchtwegen en diarree, de ziekten die in 1990 de eerste en tweede plaats innamen, in 2020 naar de ne gende en elfde plaats zullen zakken. Dat jaar zal HIV, het vi rus dat aids veroorzaakt, op de tiende plaats staan, in 1990 was dat nog de 30ste. Ziekten die het gevolg zijn van roken zullen in de volgende eeuw tot meer sterfgevallen lei den dan enige andere ziekte, waaronder zelfs HIV-besmet- ting, zo voorspellen de onder zoekers. De mensenrechtenorganisatie Amnesty Inter national beschuldigt het regime van Laurent Kabila ervan op 13 mei van dit jaar bij de plaats Wendji in het noordwesten van de Democrati sche Republiek Congo (DRC) zeker 140 vluchte lingen te hebben afgeslacht. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking stelt dat in het he dendaagse Congo geen massale schendingen van de mensenrechten plaatsvinden. Daarom zal Nederland morgen op de conferentie in Brussel over Congo steun vragen voor de nieu we regering in Kinshasa. Volgens Amnesty International hebben de solda ten van Kabila bij de verovering van het voorma lige Zaïre, eerder dit jaar, duizenden Rwandese vluchtelingen en Congolese burgers vermoord. „Dat maakte deel uit van een doelbewust beleid." Getuigen vertelden Amnesty in juni 1997 over de slachting bij Wendji. Eén Congolese bron ver klaarde 295 lichamen te hebben geteld langs de weg tussen Wendji en Mbandaka. Sommige ge tuigen spraken van meer dan achthonderd ver moorde vluchtelingen in en rond Mbandaka. In een rapport beschrijft Amnesty een patroon van wreedheden die in de eerste plaats werden begaan tegen Rwandese, Burundese en Congole se Hutu's. Maar ook Congolezen van andere etni sche afkomst werden slachtoffer van het geweld. Deze wreedheden duurden voort na de machts overname door Kabila in mei 1997. Amnesty toont een overvloed aan bewijsmateri aal dat zowel de Alliantie van Democratische Krachten voor de Bevrijding van Congo (AFDL) als haar bondgenoten - waaronder het Rwandees Patriottisch Leger (RPA) en de Gewapende Zaïre se troepen (FAZ) en andere gewapende groepen, inclusief huurlingen - bij het moorden betrokken waren. Het AFDL gebruikte verschillende methoden om bewijsmateriaal van wreedheden achter te hou den. Zo werden lijken verbrand en in rivieren ge dumpt. Vele slachtoffers van het AFDL stierven van honger, ziekte of onderkoeling. Congo heeft woedend gereageerd op de beschul digingen van Amnesty, maar ook van Frankrijk. Het ministerie van Informatie in Kinshasa spreekt van een 'campagne om Congo zwart te maken' gevoerd door Parijs en Amnesty, die worden afge schilderd als 'vijanden van het Congolese volk'. Volgens Kinshasa is het rapport afkomstig van de Franse afdeling van Amnesty en bewijst het dat Parijs vastbesloten is de conferentie van vrienden van Congo, die vandaag in Brussel begint, te sa boteren. Op de bijeenkomst zal worden gepraat over de wederopbouw van Congo. „De publikatie van dit rapport over zogenaamde massamoorden door een zogenaamde organisatie voor de men senrechten bevestigt de activiteiten van Frankrijk tegen de DRC." Nederlands minister Pronk heeft zich in elk geval niet door het Amnesty-rapport laten beïnvloeden. Hij heeft in Washington de positie van Congo be sproken en constateert dat de Verenigde Staten en Nederland op één lijn zitten: beide landen wil len Kabila het voordeel van de twijfel geven. Volgens Pronk is er een aantal redenen om de Congolese regering te vertrouwen: er is er geen sprake van schendingen van de mensenrechten op grote schaal, de regering van Congo destabili seert Afrika niet door andere landen aan te vallen - zoals Mobutu wel deed - en Kabila probeert het land bijeen te houden door bepaalde ethnische groeperingen niet te bevoordelen. Er zijn behalve in de Oost-Congolese provincie Kivu, waar de vluchtelingen uit Rwanda waren, geen grote schendingen geweest van de mensen rechten sinds de nieuwe regering de macht heeft overgenomen. „Je kunt zeggen dat je pas hulp moet geven als landen aan bepaalde voorwaar den voldoen, maar je kunt ook zeggen: we kun nen een land helpen om aan die voorwaarden te voldoen.Net als Washington kiest Nederland voor het laatste, zei Pronk. Organisatie wil slagvaardiger zijn BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De zestien NAVO-lidstaten heb ben gisteren in Brussel na twee jaar touwtrekken een akkoord bereikt over een nieuwe com mandostructuur voor de defen sie-organisatie. Volgens minis ter Voorhoeve van Defensie was de doorbraak te danken aan de inschikkelijkheid van Groot- Brittannië, Spanje en Frankrijk die uiteenlopende problêmen met de NAVO-reorganisatie hadden, maar bereid waren hun bezwaren terzijde te schuiven. Het aantal 'subregionale' com mandocentra wordt als gevolg van de operatie ruim gehal veerd van 65 naar 24. Spanje trad gisteren officieel toe tot de militaire commandostructuur van de alliantie. De reorganisatie werd enkele jaren na de val van de Berlijnse muur in 1989 in de verf gezet en is bedoeld om de NAVO slag vaardiger te maken en aan te passen aan de nieuwe veilig heidssituatie in Europa. Boven dien wilde de NAVO zich voor bereiden op de 'opname' van de nieuwe lidstaten Polen, Honga rije en Tsjechië. Polen en Tsje chië worden nu ondergebracht bij het regionaal commando centrum 'Afnorth' in Brunssum. Hongarije komt te vallen onder het tweede regionale centrum 'Afsouth' in Napels. 'Afwest' in Groot-Brittannië wordt opgehe ven. Het aantal strategische commandocentra wordt terug gebracht van drie naar twee (VS en Europa). Om het akkoord te kunnen bereiken, moest een hele reeks bilaterale problemen uit de weg worden geruimd. Turkije en Griekenland ruzieden tot begin deze week over de vraag wie het luchtruim boven de Egeïsche zee beheerst. Spanje en Groot- Brittannië hadden ook gisteren nog de hele dag overleg over de vraag wie de scepter zwaait over. de militaire bases op de Britse kroonkolonie Gibraltar. Frankrijk besloot eerder dit jaar toch niet deel te nemen aan de militaire structuur van de NAVO omdat de Amerikanen vasthouden aan een Ameri kaanse commandant voor 'Af south' in Napels. Frankrijk wil nog steeds dat een Europeaan de leiding in Napels krijgt, maar wilde de NAVO-reorganisatie niet om die reden blokkeren. Volgens Voorhoeve is het ak koord goed nieuws voor het NAVO-hoofdkwartier in Bruns sum, dat 'versterkt' uit de strijd is gekomen. Het aantal man schappen op deze basis zal de komende jaren volgens NAVO- functionarissen hoogstwaar schijnlijk licht toenemen. Getuige tegen Winnie 'werkt voor politie' KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De tijden dat Winnie Mandela's voetbalclub annex lijfwacht angst en terreur zaaide in So- weto, herleefden gisteren even tijdens de zitting van de Zuid- Afrikaanse Commissie van Waarheid en Verzoening naar de activiteiten van de Mandela United Football Club (MUFC). Winnie's advocaat Ismael Se- menya beschuldigde één van de getuigen ervan een politie-in- formant te zijn. Als bewijs voerde hij aan dat Evodia Nkadimeng nauwe ban den had gehad met MUFC-trai- ner Jerry Richardson, die ver oordeeld is wegens de moord op de 14-jarige Stompie Seipei. Richardson is, bleek vorige week Liit de ondervraging van de nationale hoofdcommissaris van politie George Fivaz, daad werkelijk een politie-informant geweest. Commissievoorzitter aartsbis schop Desmond Tutu waar schuwde Semenya dat je een dergelijke beschuldiging niet zonder harde bewijzen kunt doen. De beschuldiging een po litie-informant te zijn, beteken de eind jaren tachtig vrijwel ze ker de dood, maar volgens Tutu kan een dergelijke aantijging in Soweto ook vandaag de dag nog een doodsvonnis betekenen. Het incident gebeurt op een moment dat er steeds meer aanwijzingen zijn dat mensen die tegen Winnie Mandela ge tuigen, worden geïntimideerd. Een aantal getuigen verklaarde deze week zich bedreigd te voe len. De juridisch adviseur van de Waarheidscommissie zegt dat er aanwijzingen zijn dat Winnie de afgelopen weken een aantal getuigen heeft benaderd. Sydney De vuurstorm die de afgelopen dagen door de bossen rond de Australische miljoenenstad Sydney raasde, heeft weinig overgelaten van dit huis in de wijk Menai. Vanmorgen namen de bosbranden in aantal en omvang iets af. Geholpen door lagere temperaturen en afnemende wind slaagde de brandweer erin verschillende vuurhaarden te doven, hoewel er nog op veel plaatsen branden woeden. Enkele honderden bewoners konden naar huizen terug. Verwacht wordt dat het in Sydney vandaag ongeveer 23 graden is, vijftien graden kouder dan gisteren. Het ziet er echter naar uit dat het respijt slechts van korte duur zal zijn. Voor het weekeinde worden weer temperaturen verwacht van boven de 30 graden. Gevreesd wordt dat dat gepaard zal gaan met onweer en bliksem, waardoor nieuwe vuur haarden zullen ontstaan. Door de bosbranden kwamen al twee brandweerlieden om het leven. In Sydney moesten scholen en huizen worden ontruimd. Twaalf huizen zijn vernield door de vlammen, foto reuters Stephen cooper

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7