9 Startonderbreker ook in oudere auto' Binnenland fcderlandse blowers y> de derde plaats 'Occulte kerstzegels zijn werk van satan' Hapjes voor de meeuwen Treinen mogen wel passeren, maar niet remmen __[ENSDAG 3 DECEMBER 1997 Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten ^-programma's redden dochtertje denberg Een man uit Hardenberg heeft eergisteren het le- van zijn tweejarig dochtertje gered door, naar het voorbeeld tv-programma's als Rescue 911 en Ingang Oost, hartmassa- oe te passen. Het kind was ziek thuisgekomen uit het kinder- verblijf en buiten bewustzijn geraakt. Toen het vervolgens niet meer bleek te ademen, belde de vader het alarmnum- 112. Terwijl de ambulance onderweg was besloot hij zijn htertje te reanimeren met hartmassage. Met zijn handen kte de vader ritmisch op haar borstkas, zoals hij vaak had doen in ziekenhuis-series op tv. Na enige tijd ging het kind :r ademen en was er weer een hartslag voelbaar. Het ambu- :epersoneel was vol lof over zijn kordate optreden. eer aanhoudingen in helikopterzaak wd» Het rechercheteam dat de mislukte ontsnapping per kopter uit de gevangenis De Geerhorst in Sittard onderzoekt, ft opnieuw drie arrestaties verricht. Een van de verdachten, man uit Tilburg, zat al eerder in een politiecel op verdenking betrokkenheid, maar moest wegen gebrek aan bewijs wor- vrijgelaten. De politie heeft ook twee vrouwen in Tilburg gehouden, die een rol hebben gespeeld bij het voorbereiden de ontsnappingspoging op 18 september, waarbij de piloot de neergestorte helikopter om het leven kwam. nd bijt baby dood Een zes weken oude baby uit Zevenbergen is idagavond overleden nadat het jongetje door een hond was ten. Toen de moeder met de baby op de bank zat, viel de eiler van het gezin het jongetje plotseling aan. Later op de id overleed het kind aan zijn verwondingen in een zieken- in Breda. De hond is afgemaakt. De baby was het eerste van het echtpaar. Het jongetje had na de geboorte geruime het ziekenhuis vertoefd en was pas afgelopen maandag het eerst thuis. en van zeewier voorkomt ziekte Voedsel met onverteerbare suikers heeft grote voor in voor de gezondheid van mens en dier. Onverteerbare sui- 1 komen voor in de meeste eetbare planten, melk en honing, r ook in algen en zeewier. Ze hebben een positieve invloed Ie darmflora en daardoor een preventieve werking tegen Teer, tandbederf en salmonellavergiftiging. Op een symposi- i Wageningen wordt deze week een voorlopige balans op- laakt van onderzoek naar de toepassing van onverteerbare Iers in levensmiddelen. Volgens de onderzoekers blijkt steeds Ir dat een goede darmflora essentieel is voor een goede ge heid. ibudsman krijgt plek in Grondwet i De Tweede Kamer wil de Nationale Ombudsman een JÉ geven in de Grondwet. De fracties gingen gisteren akkoord leen wetsvoorstel van minister Dijkstal van binnenlandse za- 1 waarin dat wordt geregeld. Regering en Kamer zien de con- gtionele verankering als een bekroning van een instituut dat ■en jaar na de instelling ervan niet meer 'weg te denken is uit Staatsbestel'. Geinig kans zendmasten Kootwijk' haag Minister Jorritsma acht de kans klein dat de omstre- van vier enorme zendmasten in Radio Kootwijk op de |we daadwerkelijk doorgaat. In een debat met de Tweede Ler zei ze gisteren dat ze de aanleg aan strenge voorwaarden [inden en ook scherp op de naleving daarvan zal toezien. De ptie van de zendmasten houdt de gemoederen op de Veluwe ,v\ruime tijd bezig. Delta Radio wil de 320 meter hoge masten betten om popmuziek naar de hele Benelux en Engeland uit inen stralen. Omwonenden van Apeldoorn tot Amerfoort :n voor hun gezondheid en voor storingen van radio's, tele- |s, mobiele telefoons en pacemakers. Natuur- en milieugroe- igen verzetten zich tegen de horizonvervuiling. jroep tot protestbezoek Hofjacht Ielveen Faunabescherming roept het publiek op om bij wij- i protest massaal te komen kijken naar de laatste Hofjacht hit jaar, in het Kroondomein bij paleis Het Loo. Mensen men dan met eigen ogen kijken naar 'de verschrikkingen die Itijdens de drijfjacht afspelen'. Volgens Faunabescherming it de laatste Hofjacht, onder leiding van prins Willem- pnder, gehouden op 19 december. Er zouden 'draconische heidsmaatregelen' zijn getroffen. Het weekblad Nieuwe Re- Eeft van de natuurbeschermers informatie gekregen over Isen en tijdstippen waar de Hofjacht eerdere jaren werd ge ien. In de editie van vandaag staan routekaartjes en foto's Tiet gebied. derland leert Russen management iou» Nederland en Rusland gaan de contacten op het ge- van onderwijs, cultuur en wetenschappen de komende ja- litbreiden. In het kader van de samenwerking stelt minister to 300.000 gulden beschikbaar voor Russische studenten die jagement-opleidingen willen volgen in het Nederlandse ho- jlnderwijs. Voor de wetenschappelijke samenwerking reser- J Nederland jaarlijks vier en half miljoen gulden, waarvan niljoen voor de opleiding van jonge onderzoekers. Met de zen ondersteunt minister Ritzen het initiatief van president n om meer Russische managers op te leiden. iniger rijden na les met econometer ]ht« Rijles in een auto met een econometer of boordcom- afleidt tot een zuiniger rijgedrag. Dit blijkt uit een praktijk- Hf onder 35 leerlingen van verschillende rijscholen die net ^rijbewijs hebben gehaald. De groep reed gemiddeld 3,5 pro- •^Jzuiniger dan de leerlingen die zich zonder de hulpmiddelen -jt autorijden bekwaamden. De Novem (Nederlandse onder voor Economie en Milieu) heeft de invloed van de appa- ^ir op het rijgedrag laten onderzoeken. Volgens de Novem n leerlingen die met econometer of boordcomputer gelest ien, beter hoe hun rijgedrag het brandstofgebruik bei'n- It. norm scheelt fors in ziekteverzuim \AAG_i Een wettelijke norm die stelt dat werknemers niet dan 23 kilo per keer mogen tillen, scheelt per jaar 280.000 edagen. Dit levert in de gezondheidszorg een besparing op 8 miljoen gulden. Het kost het bedrijfsleven per saldo ge- |eld 11 gulden per werknemer om aan zo'n wettelijke norm h jdoen. Een en ander blijkt uit berekeningen van het Neder- B j Economisch Instituut. ■Ti KL' iandse jongeren van 15 lemen voor wat betreft Bbisgebruik de derde in Europa in. Engeland J) de eerste plaats, daarna jerland. Dit blijkt uit bin- "t te publiceren cijfers bt Trimbos Instituut in Sinstituut vergeleek de re in van een onderzoeks- naar drugs- en alcohol- Kamer: Stroom asielzoekers Irak aanpakken den haag anp WD en CDA zijn teleurgesteld over op manier waarop minister Sorgdrager van Justitie het pro bleem van de Iraakse asielzoe kers bij de Europese partners heeft aangepakt. Zo komt er geen einde aan de toestroom naar Nederland via andere EU- lidstaten, vrezen ze. Maar Sorgdrager kan ook geen ijzer met handen breken, zei ze. Haar Europese collega's hadden haar aangehoord en ge knikt. „Andere lidstaten zijn over het algemeen pas gevoelig voor dit soort problemen als zij er zelf mee te maken hebben." Eind van de week waagt de minister een nieuwe poging haar collega's over te halen meer energie te stoppen in in formatie-uitwisseling tussen politiediensten over de kwalijke kanten van de Iraakse exodus. Een meerderheid van de Kamer wil dat Sorgdrager zich echter niet uitsluitend concentreert op pogingen om de lidstaten via de Europese ministerraad en het Schengen-comité tot medewer king te bewegen. Nederland zou belangrijke transitlanden als Griekenland en Italië ook direct moeten helpen met het dichten van de gaten in de grensbewa king. Met name in Griekenland kunnen asielzoekers zonder noemenswaardige problemen de grens oversteken. Verzekeraars zien verschuiving van diefstal den haag anp-gpd Een landelijke actie moet bezitters van oudere auto's sti muleren hun wagen van een startonderbreker te voor zien. Hoe de campagne er precies uit gaat zien, is nog niet bekend. Maar het is niet uitgesloten dat verzekeraars korting op de premie gaan bieden, zoals een aantal maatschappijen nu al doet bij nieuwe personenenauto's. Die hebben inmiddels bijna allemaal zo'n anti-diefstal voorziening. De WA-verzekering wordt in elk geval zo'n honderd gulden duurder. De verzekeraars richten zich op auto's die nog all risk zijn verzekerd, omdat er dan nog moet worden uitgekeerd als de auto wordt ontvreemd. Bij een WA-polis is dat niet het geval. Uit de cijfers van de koepelor ganisatie blijkt dat de winsten op de autoverzekeringen dalen. Op de WA-polissen lijden de verzekeraars echter verlies. Het verbond adviseert zijn leden daarom de polissen acht pro cent duurder te maken, bijna vijftig gulden per jaar. Binnen afzienbare tijd komt daar nog eens vijftig gulden per jaar bij, omdat door de nieuwe wet Ver keersongevallen automobilisten in principe altijd schuldig wor den verklaard aan een ongeval Dat heeft het Verbond van Ver zekeraars gisteren verteld tij dens een toelichting op de re sultaten van de schadeverzeke raars. Het initiatief voor de actie is genomen door het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheer sing, waarin ook het verbond zit. Weliswaar daalt het aantal gestolen auto's nog steeds, Maar de teruggang zal met 1,8 procent dit jaar kleiner zijn dan in 1996 (min 8,5 procent). Door de betere beveiliging van nieu we auto's raken wagens van drie jaar of ouder steeds meer in trek. Van alle gestolen auto's behoort inmiddels 85 procent tot die leeftijdscategorie. tenzij de tegenpartij aantoon baar grof in de fout is gegaan. De verzekeraars maken zich verder ernstige zorgen over de aansprakelijkheidsverzekerin gen voor bedrijven. Op die po lissen voor onder meer be roepsziekten, productaanspra kelijkheid en milieurisico's moet steeds meer worden uit gekeerd. De omvang van de claims is in vijf jaar tijd met 72 procent gestegen. Daardoor wordt op deze polissen flink verlies geleden. „Het risico be staat dat schadeverzekeraars zich zullen terugtrekken uit de ze markt. Dat is gevaarlijk. Als bedrijven zich niet meer kun nen verzekeren tegen dit soort claims, zullen er meer failliet gaan", klonk het dreigend uit de mond van algemeen directeur Fischer van het verbond. Om de polissen toch betaal baar te houden en er voor te zorgen dat er voldoende verze keraars in deze branche actief blijven, heeft het verbond de maatschappijen aangeraden de dekking van de polissen te ver minderen. vlissingen gpd Een aantal evangelische boekhandels is in opstand ge komen tegen de nieuwe kerstpostzegels met als thema 'telepathie', waarmee wordt aangegeven dat mensen met kerst aan elkaar (moeten) denken. In kringen van evan gelische christenen is telepa thie een occulte uiting en dus letterlijk 'uit den boze'. De boekhandels weigeren de ze gels dan ook te verkopen. Mevrouw Crezee van bij belhuis De Korf in Middelhar- nis: „Telepathie is volgens de bijbel occult. In de hele bijbel waarschuwt God zijn volk voor de zonde van afgoderij en occultisme, want daardoor komt men onder de heer schappij van satan. Een chris ten kan en mag zich dan ook nooit begeven op het terrein van telepathie." Mensen die bij bijbelhuis De Korf kerstkaarten komen uitzoeken, kunnen daar dit jaar dus geen kerstzegels bij kopen. Om de klanten toch te laten profiteren van de lagere prijs van kerstzegels, worden normale zegels van tachtig cent voor vijfenvijftig cent verkocht. „We leveren daar door per zegel een kwartje in, maar principe is principe", zegt verkoopster Van Leeu wen. Ook de evangelische winkel Pelgrim Boeken en Muziek in Goes legt verband tussen telepathie en het oc culte. „De PTT denkt bij tele pathie aan mensen die aan el kaar denken. Dat is prachtig. En als je die persoon dan ook nog een kaart stuurt, is dat nog mooier. Maar dat is geen telepathie. Telepathie is beïn vloeding van iemands ge dachten en daarmee van ie mands gedrag. Het zou beter geweest zijn als ze op die kerstzegel zoiets hadden ge zet als 'ik denk aan je'. PTT Post vindt het heel jammer dat in evangelische kringen zo over de nieuwe kerstzegel wordt gedacht. „Het is alleen het wóórd tele pathie. Er wordt absoluut niets kwetsends of bovenna tuurlijks mee bedoeld", aldus een woordvoerster. Zij wijst erop dat er juist zorgvuldig op is gelet dat het ontwerp van de kerstzegel geen aanstoot zou kunnen geven. De zegel is ontworpen door de Duitse Ju lia Kaiser. Die noemde haar zegel 'kersttelepathie' omdat zij twee hoofden heeft afge beeld die gedeeltelijk door el kaar heen lopen (waarmee is aangeduid dat ze aan elkaar denken). Kritiek groeit op dubbelrol van Adelmund A den haag gpd urk Spel van mens, water en vogels. Op de Usselmeerdijk bij Urk voert een man de meeuwen met stukjes vis. De vogels laten zich de tractatie goed smaken. FOTO ANP AXIPRESS gebruik van scholieren in 26 Eu ropese landen met gegevens van studies uit Nederland en de Verenigde Staten. Hieruit blijkt dat 24 procent van de Britse 15-jarigen in de afgelopen maand cannabis heeft gebruikt. Op de tweede plaats komen de leren (19 pro cent), daarna volgen de Vere nigde Staten (16) en Nederland (15 procent). Over Duitsland, België en Frankrijk zijn geen cij fers bekend. NS in de greep van klagende burgers en gemeenten utrecht» karin swiers Ook zo vreselijk geschrokken van snerpende remmen, 'bot sende' treinstellen, of keihard getoeter? Omwonenden van rangeerterreinen kunnen vanaf 1998 terecht op een speciale klachtenlijn van de NS. Het centrale telefoonnummer is een nieuwe poging van het be drijf om de groeiende ergernis over geluidhinder weg te ne men. Geklaagd over de herrie op de rangeerterreinen wordt er al lang, maar sinds 1993 bestaat er ook een wapen tegen de NS. De Wet milieubeheer dwingt het spoorbedrijf namelijk ver gunningen aan te vragen voor de emplacementen. Geeft een gemeente groen licht, dan vechten buurtbewoners de ver gunning weer aan. Tachtig van de honderd emplacementen voldoen niet aan de eisen en kunnen dus zo onder vuur ko men te liggen. Uiteraard maakt Nederland druk gebruik van deze 'nieuwe' rechten. Mondige burgers en veeleisende gemeentebesturen in onder meer Arnhem, Nijme gen, Den Helder, Amersfoort, Roermond en Roosendaal heb ben de NS al in de tang. Tien tallen procedures bij de Raad van State voeren de druk ver der op. De eerste legitieme schadeclaims, van omwonen den van het terrein Watergraaf smeer, heeft de NS al in huis én in behandeling. Emplacementen worden ge bruikt om treinen te parkeren, te wassen, te repareren, te be voorraden en te testen. Trein stellen worden samengesteld en klaargezet met de juiste lo comotief. Deze terreinen, tra ditioneel gelegen in de binnen stad, moeten voldoen aan de strenge geluidsnorm voor in dustriecomplexen. Nu is een fabriek nog enigszins geluid- dicht te maken, maar het over kappen van de helft van de rangeerterreinen kost de NS al 2,5 miljard gulden. Dat zou de prijzen van dé treinkaartjes pas omhoog jagen. Twee procent van de bevol king zegt last te hebben van treinlawaai. Daarmee staat de NS als herriemaker pas op de zevende plaats in Nederland. Ver onder het wegverkeer (met 25 procent op nummer één) en de buren (met 13 procent op twee). Toegespitst op de em placementen gaat het om ruim 100.000 huizen waar officieel te veel geluid tegenaan ketst. Carolien Kootwijk, beleids medewerker milieu bij NS Rail- infrabeheer, weet precies wat voor geluiden mensen de stui pen op het lijf jagen. Piepende remmen, snerpende geluiden in de bochten, botsen bij het koppelen van de treinstellen, compressoren die lucht afbla zen en warmdraaiende diesel- Spoorwegemplacementen, met hun wisselstraten, snerpende rem men, 'botsende' treinstellen en getoeter, vormen een bron van la waaioverlast. FOTO GPD PHIL NIJHUIS motoren. „De typhoon, of zeg maar de treintoeter, is een heel kort en hard geluid, 's Nachts zit iemand rechtop in zijn bed". Zo'n typhoon hoeft 's nachts niet te worden getest, dat kan best overdag. Klachten over NS-personeel of aanne mers die 's nachts onder het genot van harde muziek tegen elkaar lopen te schreeuwen zijn eveneens snel verholpen. „Ze moeten zich gewoon an ders in stellen. Ik werk hier, maar de rest van de wereld slaapt. Dat is wel eens moeilijk, zeker bij een uitgestrekt em placement waar ze de huizen niet eens zien". De overige geluidhinder is minder makkelijk op te lossen, al dacht de NS dat in het verle den wel. De ambitie van het begin heeft inmiddels plaatsge maakt voor de weerbarstige praktijk. Geld is in vele gevallen het grote struikelblok. Kootwijk kan heel aardig vertellen over het effect van een demper tus sen de spoorstaaf en de biels. Kost al zo'n duizend gulden per meter spoor. Zo zijn er nog wel wat mogelijkheden, maar alles bij elkaar kost het meer dan het aanleggen van nieuw spoor (1400 gulden per meter). NS Reizigers heeft 40 miljoen gulden uitgetrokken voor het ombouwen van de treinen vanaf 1998. Daarmee moet het gesis van de compressoren en het geblaas van de remmen tot een aanvaardbaar gereutel zijn terug gebracht. Het effect is echter pas een jaar later hoor baar, als een kwart van de trei nen is aangepakt. NS Cargo zet in op 3,5 miljoen gulden. Maar een buitenlandse goederen trein 'met vierkante wielen' is aan de grens nog steeds niet tegen te houden. De keuze voor dempers, ab sorberende platen, of een spe ciale stick die de wielen van 'glijmiddel' voorziet, wordt ko mend voorjaar gemaakt. Dan volgt een driejarige tournee langs de emplacementen. Per terrein wordt in kaart gebracht wat voor maatregelen nodig zijn en wat het kost. Het nathouden van de rails helpt tegen het snerpend gegil in de bochten, zo bleek op het Amsterdamse rangeerterrein Watergraafsmeer. Maar de na delen waren wateroverlast, roestende rails, een lekkende dijk en problemen met de be veiliging. Tijdens de wandeling over Watergraafsmeer, blijkt pas hoeveel herrie het verkeer op de ringweg AIO de ether in slingert. Af en aanvliegende toestellen van Schiphol doen eveneens een duit in het zakje, drukte genoeg in deze buurt. De grootste herriemaker is echter de doorgaande spoorlijn langs het emplacement. Passe rende treinen overstemmen re gelmatig het rangeerwerk. Toch vinden de omwonenden het rangeerlawaai het meest hinderlijk. De dubbelrol van partijvoorzit ter en Tweede-Kamerlid Karin Adelmund ligt in diverse PvdA- gewesten onder vuur. Volgens de PvdA-voorzitters in Noord- Holland, Gelderland, Overijssel en Groningen profileert Adel mund zich door de twee drukke banen te weinig als PvdA-voor- zitter. Ook komt ze tijd tekort om binnen de partij een stimu lerende rol te spelen. De gewes ten Noord-Holland en Overijs sel willen dat de partij direct na de verkiezingen van volgend jaar op zoek gaat naar een nieu we voorzitter die Adelmund snel kan vervangen. Adelmund, nummer drie op de nieuwe PvdA-lijst met Ka merkandidaten, werd begin dit jaar door het partijcongres ge kozen als opvolger van de met gezondheidsproblemen kam pende Felix Rottenberg. Een motie van de Jonge Socialisten tegen die dubbelfunctie van partijvoorzitter en Kamerlid werd toen verworpen. Adel mund liet het afgelopen week einde weten dat ze zich in fe bruari 1999 - wanneer haar voorzittersperiode afloopt waarschijnlijk niet meer her kiesbaar zal stellen. Dat gebeurt met instemming van in elk geval vier van de twaalf PvdA-gewesten. De Noord-Hollandse PvdA-voorzit- ter Talsma vindt Adelmund door haar twee petten 'niet ge profileerd'. „Een voorzitter moet tot in alle vezels in de par tij zitten. Daar heeft ze gewoon de tijd niet voor", aldus Talsma. Hij wil de kwestie aan de orde stellen tijdens «en vergadering van het PvdA-bestuur met de gewestelijk voorzitters op 10 de cember. Andere gewesten heb ben geen klachten over de rol van Adelmund en vinden dat er niet getornd moet worden aan de beslissing van het partijcon gres van begin dit jaar. Forse straffen voor doden van oud-rector alkmaar anp De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 30-jarige man uit Hoorn veroordeeld tot tien jaar cel voor de roofoverval die een oud-rector het leven kost te. De vier andere verdachten werden veroordeeld tot straf fen uiteenlopend van 3,5 tot acht jaar. De vijf pleegden op 11 de cember 1994 een inbraak en troffen de oud-rector daarbij thuis aan. De man werd vast gebonden en kwam uiteinde lijk door verwurging om het le ven. De rechtbank achtte moord echter niet bewezen en veroordeelde de vijf wegens ge welddadigheid die de dood tot gevolg had. Officier van justitie Botman toonde zich zeer verontwaar digd dat de vier anderen geen vinger uitstaken om het slacht offer te helpen. Het misdrijf leek niet te worden opgelost, totdat de hoofdverdachte zich afgelopen maart aangaf bij de politie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5