'Wapeninspecties raken Saddam Hoessein direct' Feiten &Meningen VS willen meer 'law and order' in Bosnië Anonieme getuige vaak herkenbaar (J „ftitQr 7 'Beoordelen is zinvol,! maar veroordelen niet; Aids serieuze bedreigd van ontwikkeling Afri^ WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 EUWSANALYSE Nu de wapens alweer twee jaar zwijgen, is de tijd geko men dat de bevolking van Bosnië een lesje in 'law and order' krijgt. Een goed bewapende speciale politie macht zou ervoor moeten zorgen dat vluchtelingen vei lig naar hun huizen kunnen terugkeren en de nieuw verkozen gemeenteraden niet worden gesaboteerd. Met deze suggestie verraste de Amerikaanse defensieminis ter William Cohen gisteren zijn NAVO-collega's in Brus sel. Maar zelf vermeed hij zorgvuldig een Amerikaanse bijdrage aan dit legertje agenten in het vooruitzicht te stellen. Cohen en zijn onderminister Walter Slocombe maak ten in Brussel een wonderlijke spagaat. De bevolking in Bosnië mag niet in de steek worden gelaten, luidde enerzijds hun boodschap. ,,Er is ook na juni een of an dere vorm van vredesmacht nodig om te voorkomen dat de oorlog weer oplaait", zei Cohen. Maar tegelijker tijd benadrukte hij dat de VS zich het recht voorbe houdt om volgend jaar zomer de laatste militair uit Bosnië terug te trekken. Veel zal volgens Cohen en Slo combe afhangen van de Europese bereidheid meer te investeren in het Dayton-vredesproces; een eis die het Amerikaanse Congres duidelijk op tafel heeft gelegd. Naarmate de datum nadert waarop het mandaat van de 34.000 man sterke Sfor-troepenmacht afloopt, ko men steeds meer scheurtjes in de Transatlantische ver houdingen. 'Samen uit, samen thuis', luidt al maanden het kernachtige standpunt van de Europese bondgeno ten. Als de VS uit Bosnië vertrekken, dan pakt Europa ook zijn biezen. Maar de Amerikaanse regering wil zich niet laten chanteren, maakte Cohen zijn bondgenoten duidelijk. „Wij draaien dat nu om en zeggen: Opgelet! Wat zijn de doelstellingen? Wie draagt wat bij? Waarom is jullie bijdrage niet vergroot? Waar is het geld?" Deze opmerkingen vielen - zacht gezegd - niet in vruchtbare aarde. „Er kwamen gemengde reacties", er kende Cohen na afloop van de vergadering. Nederlands Defensieminister Joris Voorhoeve reageerde zelfs gebe ten. „We moeten geen verwijten over en weer gaan ma ken. Dat is niet behulpzaam. Iedereen doet zijn best en de lastenverdeling is fair. Nederland is zelfs de derde donor in het gebied." Op 12 december buigen militaire experts van de NAVO zich in Bonn voor het eerst over de vraag of en hoe de vrede in Bosnië na juni volgend jaar gewaar borgd kan worden. Voor 1 maart '98 moet de kogel door de kerk zijn. Op Amerikaanse aandrang wordt ook de mogelijkheid onderzocht dat alle NAVO-soldaten zich eind juni terugtrekken, al noemde secretaris-gene raal Javier Solana die optie gisteren 'zuiver theoretisch'. Voorhoeve benadrukte dat alle Europese bondgeno ten een 'klemmend' beroep hadden gedaan op de VS om ook volgend jaar een leidende rol in Bosnië te blij ven spelen, zij het misschien met minder dan de 8.500 Amerikanen die er nu ingezet zijn. „Je kunt de Sfor- macht niet te snel afbouwen met de gedachte: laat de politie het werk maar doen. De voormalige oorlogvoe rende partijen hebben alleen respect voor een afschrik kingsmacht." Volgens de minister staat meer dan alleen de toe komst van Bosnië op het spel. „Deze kwestie hangt ook samen met de vraag of de VS leiding wil geven in de NAVO." BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De strafzaak tegen Desi Bouterse is voor een deel geba seerd op verklaringen van getuigen die anoniem willen blijven. Moet de advocaat van een verdachte, zoals die van de Surinaamse adviseur van staat, daarmee genoe gen nemen? Of zijn er andere mogelijkheden voor justi tie om de veiligheid van getuigen te garanderen? Advocaat Tj.E. van der Spoel uit Rotterdam, zelf gecon fronteerd met anonieme getuigen: „Ik ben een absolute tegenstander. De verdediging moet in staat worden ge steld een getuige te horen. In sommige gevallen kan een anonieme getuigenis als steunbewijs dienen, maar als belangrijkste bewijs is het onvoldoende. Volgens het Europese hof moet een getuige altijd gehoord kunnen worden door de tegenpartij. Iets anders wordt het als een getuige bedreigd is en daarom een anonieme getui genis aflegt. Dan is het juridisch toelaatbaar. Maar of het dan betrouwbaar is? Ik vind het per definitie onbe trouwbaar. Het reëel ondervragingsrecht is niet moge lijk. Controle is dus niet mogelijk." Mr. J. Loorbach, deken van de Orde van Advocaten in Rotterdam: „Het spel moet volgens de regels worden gespeeld. Dat maakt het rondkrijgen van een zaak voor de officier van justitie soms behoorlijk ingewikkeld. Maar dit betekent niet dat de regels tijdens het spel ver anderd mogen worden. De officier moet dan maar op een andere manier het bewijs rond krijgen. Maar we moeten ook oppassen dat we niet naar een situatie toe gaan dat bedreigen van getuigen met de dood door de verdachte de zaak blokkeert. Wat ik eigenlijk een beetje mis in deze discussie, is dat de identiteit van een getui ge vaak blijkt uit de essentie van de verklaring. Het is niet zozeer dat litteken of andere uiterlijke kenmerken die hem herkenbaar maken, maar de informatie die hij geeft. Een verdraaide stem enzovoorts maakt voor de verdachte niets uit. Die weet aan de hand van de ver klaring al heel snel: dat kan alleen maar Pietje zijn." De Haagse officier van justitie mr. L. Horstink: „Als een anonieme verklaring gecheckt is door de rechter-com- missaris, is deze waardevol. Het is niet altijd noodzake lijk dat een advocaat getuigen persoonlijk hoort. Of dat mogelijk en noodzakelijk is, hangt af van de zaak, de complexiteit van de zaak en de marges van de wet en jurisprudentie. En zal dus per zaak verschillen." Manuel Kneepkens, criminoloog: „Je moet heel voor zichtig zijn met anonieme getuigen. Met de moderne communicatiemiddelen is het technisch mogelijk dat de verdediging een anonieme getuige hoort, maar een zaak valt of staat niet met een getuige. Dat moeten we niet vergeten. Getuigen worden nu zo belangrijk ge maakt, maar een getuigenis is nog altijd aanvullend be wijs. Sporen, bescheiden en afgeluisterde gesprekken, dat zijn bewijsmiddelen. Getuigenissen zijn slechts aanvullend." De fotograaf die aanwezig was bij de voetbalrellen bij Beverwijk en de beste nieuwsfoto van het jaar maakte, maar weigert zijn naam bekend te maken: .Anonieme getuigen zijn waardevol. Maar ik vind het niet de taak van een (foto)joumalist om daar aan mee te werken. Politie en openbaar ministerie moeten zelf het bewijs in een zaak rond krijgen, daar zijn ze tenslotte voor. Daar naast geloof ik ook niet dat justitie je veiligheid kan ga randeren wanneer je wel meewerkt. Er zijn te veel ver schillende diensten bij betrokken die niet allemaal pre cies op de hoogte zijn van bepaalde afspraken." DEN HAAG NEVIN ATICI Zweedse diplomaat Rolf Ekens, oud-voorzitter van de UNSCOM Jarenlang stroopten hij en zijn medewerkers Irak af, op zoek naar de sinistere vernietigingswapens van Saddam Hoessein. Nu is de carrière van de Zweedse diplomaat Rolf Ekeus in wat rustiger vaarwater gekomen. Maar de missie van de Unscom blijft hem obsederen. „Laat er geen misverstand over bestaan. De wapeninspecties in Irak zijn een direct onderdeel van de voorwaarden waarop in 1991 de wapenstilstand is geslo ten." En daar valt nu eenmaal niet mee te marchanderen, wil Rolf Ekeus maar gezegd heb ben. „Het gedrag van Irak van de afgelopen weken was ge woon een botte schending van de afspraken." De Zweedse diplomaat, tegen woordig ambassadeur in de Verenigde Staten, was van 1991 tot 1 juli van dit jaar voorzitter van de UNSCOM, de commissie van de Verenigde Naties die de Iraakse massavernietigingswa pens moet controleren. Voor dat werk kreeg hij gisteren in het Haagse Vredespaleis de Wa- teler-Vredesprijs, ingesteld door de Carnegie-stichting. „We zijn nu zeseneenhalf jaar verder en het Iraakse bewind gaat gewoon door met zijn spel letje. In de laatste crisis moest Bagdad inbinden, dus dat was een succesje. Maar het is nog steeds onduidelijk hoe het ver der gaat. De UNSCOM heeft nog steeds geen complete, on gelimiteerde toegang tot de plaatsen die we willen inspecte ren." Ekeus verontschuldigt zich voor het gebruik van het woordje 'we'. Dat is tenslotte verleden tijd. Maar het toont aan hoe intens hij zijn werk de afgelopen jaren heeft onder gaan. DODELIJK Het gaat ook niet om niks. Het Iraakse kernprogramma is zo goed als ontmanteld, maar de UNSCOM maakt nog wel verbe ten jacht op een gruwelijk arse naal aan biologische en chemi sche wapens. Zo is in Iraakse fa brieken en laboratoria gewerkt aan de dodelijke anthrax-spo- ren en resistente botulisme- bacteriën en is de UNSCOM op zoek naar meedogenloze strijd gassen als VX en sarin. „Het gaat om enkele honderden installaties. Maar daar bevinden zich chemische en biologische productielijnen die ook voor 'gewone' doeleinden gebruikt kunnen worden. Met chemica liën kunnen tenslotte ook land bouwgif en schoonmaakmidde len worden gemaakt. En bacte rie-kweekjes worden gebruikt bij de fabricage van voedsel en medicijnen." Juist omdat deze fabrieken opereren in het sche mergebied tussen civiel en mili tair gebruik, moet de inspectie loepzuiver zijn. „Twijfelgevallen heb ik in juni nog laten vernieti gen. Noem het maar een op stapje voor mijn opvolger, Ri chard Buffer", aldus Ekeus. In ieder geval zijn het installa ties waar de UNSCOM de weg kent en waar naast onverwachte bezoeken camera's alles haar fijn in de gaten houden. „Moeilijker ligt het bij de echte geheime wapenprogramma's. Wij zijn er heilig van overtuigd Rolf Ekeus kreeg gisteren de Wateler-Vredesprijs van de Carnegie-stichting. FOTO GPD MAURICE WELMAN dat de Irakezen nog van alles verbergen. Daarom gaat het bij die inspecties hard tegen hard. daar komen de meeste contro verses voor", vervolgt Ekeus. „Die geheime projecten worden afgedekt door de Speciale Repu blikeinse Garde, een aparte eenheid ter grootte van een brigade. Die afdeling is verant woordelijk voor de verboden wapenprojecten én de persoon lijke veiligheid van Saddam Hoessein. Dus als je op zoek bent naar verboden wapens, raak je automatisch de gevoe ligheden rond de veiligheid van de president. Dat is een dilem ma", licht Ekeus het getouwtrek rond de paleizen van Saddam toe. De UNSCOM, fel gesteund door de VS, wil ook die gebou wen inspecteren op omstreden waar. „Het zit aan elkaar ge knoopt. Je moet een zeker res pect opbrengen voor de soeve reiniteit van Irak, maar je moet ook de wapens vinden. Als je het al te scherp speelt, begin je te morrelen aan het leiderschap in Irak en dat is nu eenmaal niet ons werk." AFLUISTEREN Het is niet het enige probleem waar de UNSCOM mee kampt. Door infiltratie en spionage zou Irak al ver van tevoren op de hoogte zijn van voorgenomen inspecties, zodat belastend ma teriaal bijtijds naar andere plaatsen kan worden overge bracht. „Natuurlijk proberen ze achter onze voornemens te ko men. Ze proberen hun manne tjes te laten infiltreren. De VN- inspecteurs worden voortdu rend op hun vingers gekeken door zogenaamde 'gastheren'. Telefoons worden afgeluisterd, hotelkamers doorzocht. Ze heb ben daarvoor enorm veel men sen in dienst." „Maar wij proberen op onze beurt natuurlijk om ze te verras sen. We gaan zeker niet volgens een vaste methode te werk. De UNSCOM is behoorlijk creatief. Zij bedenken iets, wij komen met een tegenzet. Het is ge woon een spel." Maar wel een spel met een hui veringwekkende inzet. Alleen al aan biologische wapens speurt de UNSCOM naar 8.500 liter anthrax (verstikkingsdood bin nen vijf tot zeven dagen)19.000 liter botulinum (verstikkings dood binnen 36 uur) en 2500 li ter aflatoxin, een kankerverwek kende stof. Om de gedachten te bepalen: in theorie zijn deze hoeveelheden ruim voldoende om de hele mensheid om zeep te helpen. Ergens in Irak loert nog steeds de dood voor miljoe nen. DEN HAAG ROGIER SLOP TOM JANSSEN (rtZ/mjK plWOCH Het blijft een merkwaardig jaarlijks terugkerend circus iiL veel organisaties: beoordeeld worden door iemand die dag in dag uit nagenoeg op je lip zit. „Dat hoeft niet zo j:( te zijn", reageert Ronald Witjas, met Rolf Rosenmöller -jc auteur van het onlangs verschenen boek 'Beoordelen „Mensen werken in een organisatie en willen weten of ze het goed doen. Zijn er minpunten, dan moeten ze dal op een constructieve manier te horen krijgen. Beoorde-1( len is heel zinvol, mits het met respect gebeurt. Van bei-! de kanten. Is dat niet het geval, dan is het een rituele p dans." Maar, geeft de arbeids- en organisatiepsycholoog toe, weinig managers en medewerkers staan te juichen als d ''1 jaarlijkse beoordeling eraan komt. Velen ondergaan het w eerder als een soort gang naar de tandarts. Dat is hem dsi afgelopen vijftien jaar wel gebleken uit honderden ge sprekken en trainingen met leidinggevenden en hun medewerkers in het bedrijfsleven en bij de overheid. Ronald Witjas, gespecialiseerd in het ontwikkelen van instrumenten en trainingen op het gebied van selectie, beoordeling en loopbaanontwikkeling, reikt daarom me,. Rolf Rosenmöller handvatten aan. De trainers /adviseur?1 verschaffen in hun boek inzicht in de achtergrond van L het beoordelen. Ook biedt het concrete hulpmiddelen voor de praktijk ervan. Spreek iemand niet aan op de persoon maar op gedrag en resultaten, is een van hun lessen. Witjas geeft een voorbeeld:Als je zegt: 'jij bent niet flexibel', is dat voor de ander heel vervelend om te horen. Hij of zij zal meteen in de verdediging gaan en ook vragen: 'leg met uit wat je ermee bedoelt'. Het is onduidelijk. Beter is: 'wat me opvalt is dat het niet gemakkelijk voor je is om van werk te wisselen'. Dat is een stuk concreter en vrien delijker." Wat wel op de persoon kan, is een compliment. Nie- £1 mand heeft moeite met 'jij bent geweldig creatief. Wit jas: „Maar heb je iets op iemand aan te merken, dan is het gevaarlijk. Bovendien werkt het niet; karakters ver ander je niet. Aan gedrag kun je wel wat doen." Beoordelen, functionerings-, werk- of voortgangsge- P sprek. Het zijn stuk voor stuk varianten. Wat bij allernaar' telt: waarop beoordeel ik iemand en hoe zeg ik het. Dat zijn de criteria waarom het gaat. Zorgvuldigheid is daar-h1 bij geboden, een medewerker is snel beschadigd. „Tweee dingen vind ik erg: iemand tien tot vijftien jaar laten F werken, zonder te vragen hoe het met zijn werk en met hemzelf gaat. Schandalig! En het gebeurt nog steeds. Of|r iemand veroordelen, zeggen: 'het wordt toch niets met jou'. Daar kun je ziek van worden. „Maar onderschat de taak van leidinggevenden niet", ftr haast hij zich te zeggen. „Zij zijn ook mensen. En zo'n pi beoordeling is vaak lastig. Meestal speelt dat tegen het L eind van het jaar; de meesten hebben het dan razend jr druk. Daarbij komt nog dat in veel organisaties het aan-»rl tal leidinggevenden mindert. Een manager moet meer #a mensen aansturen. Dat houdt in dat ze ook meer ge- f-e sprekken moeten voeren.|n Een ander punt is dat medewerkers vaak niet op dezelf-t de plek werken als hun baas. Witjas: „Hoe oordeel je jk dan? Het is heel menselijk om dat moeilijk te vinden, h 1 Vandaar dat we in de nabije toekomst ook naar een sys teem zullen gaan, waarin meer de mensen uit de direct j omgeving van de medewerker een uitspraak doen." Rosenmöller en Witjas gaan niet uit van één systeem. „Wij adviseren pm eerst goed naar het soort werk te kij-F- ken en naar dé rhéh'sën! Zoek daarbij de passende me- thode.Overhead en bedrijven schakelen hun bureau r geregeld in. Klanten zijn onder meer Unilever, Stork, p IBM en de VPRO. „Ze willen een ander systeem of het p bestaande nieuw leven in blazen. Wij helpen om iets op te zetten. Een van de beste manieren om mensen te stimuleren isL om hen zelf doelen te laten stellen, vertelt Witjas. „Lei-1 dinggevende en medewerker maken samen afspraken. r Na drie maanden bespreken ze hoe het gaat. Je bent op een volwassen niveau met elkaar bezig. Bovendien raakjjj je zo een paar keer per jaar met elkaar in gesprek. Dat is beter dan aan het eind van het jaar plotseling van alles fëc zeggen." tir Managers beleven de gesprekken anders dan hun persoei neel. Onderzoek bij een groot winkelbedrijf wees dat ffl ooit uit. 'Wordt er vaak over functioneren gesproken', izi luidde een van de vragen. Bazen zeiden van wel, mede-m werkers vonden dat tegenvallen. Witjas: „Er waren weken lijkse ontmoetingen maar dan werd er altijd over het je werk gepraat. Niemand werd even apart genomen om tioi vragen hoe het met hem of haar ging. Er werd niet naar'oi de persoon achter de baan gekeken. Dat werd als een gt mis ervaren." (i Zeggen dat iemand het goed doet, gebeurt nog altijd te weinig. Terwijl een beoordeling toch een mooie aanlei ding is. „Ik denk dat tachtig tot negentig procent van de mensen die werken het goed willen doen", zegt Witjas. „Juist zo'n gesprek kun je gebruiken om je waardering T uit te spreken. Wij noemen dat de vitamine a van aan- r, dacht." DEN HAAG JOKE KORVING[T 'Beoordelen' is verschenen bij uitgeverij Thema en kost f29,50. Een droog zinnetje in een rap port van de Wereldbank stelt de levensverwachting voor Zimba bwe in 2010 op 57 jaar 'zonder' en 30 jaar 'met'. Zonder en met slaan op aids. In veel andere Afrikaanse landen bezuiden de Sahara zal aids de levensver wachting met zeker tien jaar drukken. „Het vooruitzicht is angstaanjagend", zegt Roberto Chavez, vertegenwoordiger van de Wereldbank in Mozambique. Volgens cijfers van de Verenigde Naties zijn er 783.700 Afrikanen aan aids gestorven sinds de ziekte in de jaren tachtig de kop opstak. In 1996 zijn 1,9 miljoen volwassenen met het aidsvirus besmet geraakt, net zoveel als in de hele rest van de wereld sa men. Bovendien vallen in Afrika relatief veel leden van de ont wikkelde elite aan de ziekte ten prooi - hoge ambtenaren, tech nici, militaire officieren, zaken lieden en andere personen die bij het landsbestuur moeilijk gemist kunnen worden. „De epidemie verschilt sterk van land tot land. De helft van het aantal slachtoffers is geval len in Uganda, dat in het begin het zwaarst werd getroffó^ tensieve voorlichtingscaijte nes hebben het aantal geor in Uganda sterk omlaag P j bracht, maar dat is dan oc' geveer het enige goede nfa „Elders is er nauwelijks ej\a vooruitgang geboekt", zfl^ nes. „Sommige leiders ofr nen het probleem. Veel ifj weigeren condooms te gl" ken, of kunnen ze niet kij Midden- en zuidelijk Afn de situatie het ergst. Bots dat aanvankelijk de dana j sprong, „is er verschrikke aan toe", zegt Jones. In M Afrika heeft Ivoorkust def ste stijging van aidsgevali meegemaakt. In Senegall schade beperkt door eenE^ opgezette voorlichtingscl ne. VN-aids-deskundigefa Lavollay vreest dat de w#e zaamheid zal verslappen^ mensen praten er niet rrfij; over", zegt hij, „maar del mie verder. De eerste vofldi lingen komen uit. We heb- een echte ramp." 1 1 h MAPUTO MORT ROSENBLUMPl Iss

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2