'Het is allemaal wat opener geworden' ibilerend Hello Venray zich niet gek maken Zelfportret Mulisch zonder eigen werk Cultuur&Kunst ie Ligthart overleden Jeugdig elan Ferenc Liszt Kamerkoor Onheilspellende landschappen in galerie A/I ISDAG 3 DECEMBER 1997 ifische kunstkalender 1998 bnoTENEen aantal Zuid-Hollandse grafische kunstenaars He handen ineen geslagen en een kunstkalender voor 1998 irdigd. De kalender bestaat uit 12 losse prenten, die aan en staafjes op een plaat perspex hangen. De prenten kun- Éarom na gebruik worden ingelijst. Voor meer informatie: 1-5616436. p van Zweden gastdirigent in Kiev de» De chef-dirigent van Het Orkest van het Oosten, Jaap iveden, wordt gastdirigent bij het Staatssymfonie-orkest jev. De nieuwe baan van Van Zweden in de Oekraïnse stad heeft geen gevolgen voor zijn functie in Enschede. Iveden is ook gastdirigent bij Het Brabants Orkest. Het jieel veel voor dat chef-dirigenten hun werk combineren ïn of meerdere gastdirigentschappen. ^ven Bomans voor vijf mille geveild |m» Een verzameling brieven van Bomans aan zijn aanbid- inmy van Lokhorst heeft 5200 gulden opgebracht. De epis oden gisteravond geveild bij het Haarlemse veilinghuis Kuyper. De nieuwe eigenaar wil onbekend blijven. Ook igboek en acht brieven van Emmy van Lokhorst kwamen de hamer. Het dagboek ging weg voor 3200 gulden en jrieven leverden achthonderd gulden op. i Gogh brengt bijna 1,4 miljoen op dam» Het schilderij 'Boerenhuis' van Vincent Van Gogh gisteren 1.383.840 gulden opgebracht op een veiling bij ie's Amsterdam. De geschatte opbrengst lag tussen de 0 en 500.000 gulden. Een Zwitserse privé-verzamelaar netwerk. Van Gogh schilderde 'Boerenhuis' in 1885, het- |jaar waarin hij de 'Aardappeleters' vereeuwigde. s schenkt Hermitage een miljoen ju» Nederland zal een miljoen gulden bijdragen aan de yan een nieuwe bezoekersingang van het beroemde mu- Hermitage in Sint Petersburg. Na de verbouwing zullen kers het museum kunnen binnengaan via de oorspronke- ptree van het Winterpaleis, het gebouw waarin het muse- hvestigd is. Staatssecretaris Nuis (Cultuur) maakte dit giste- iftMoskou bekend. mpiavANPLigthart, één van 's werelds pro minentste banjospelers, kwam jgere manager en banjo- in 1951 bij de band. Tot 1974 panprspeler van de Dutch bleef hij er spelen. Vanaf 1952 se entollege Band, Arie Ligt- combineerde hij zijn snarenspel I maandagavond overle- met de functie van manager van tel- stierf op 73-jarige leef- DSC. jjn woonplaats Rijswijk. De Dutch Swing College Band utch Swing College Band bestaat nog steeds. Voorzover een) 1944 opgericht door de bekend is er geen ander orkest n berbrleden Peter Schilper- dat in zijn geschiedenis zoveel enHagthart was ook één van plaatopnames heeft gemaakt. en uien van het eerste uur Ligthart wordt "Saterdag in Rijs- een wezenlijke inbreng wijk begraven. De bandleden ntwikkeling van de typi- nemen spelend afscheid van 'Men 'sound' van de band. hem. Rob Steenhorst, voorzitter Ars Aemula Naturae Kunstschilder Rob Steenhorst is nu drie jaar voorzitter van het Leidse Schilder- en tekengenootschap Ars Aemu la Naturae. Met de bestuursleden is hij bezig het eerbied waardige instituut enigszins te 'ontkalken'. Er moeten meer jonge mensen lid worden, meer tentoonstellingen komen en ook zouden de Leidse kunstenaars meer ge bruik moeten maken van de ateliers. Steenhorst: „Kijk nu eens om je heen, dit is toch een prachtige ruimte. Maar veel mensen weten gewoon niet wat hier allemaal ge beurt. Misschien moeten we eens een goede pr-mede- werker aantrekken. Ars Aemula Naturae, dat al meer dan driehonderd jaar be staat, is in tal van literaire ge schriften vereeuwigd. Vooral Jan Wolkers heeft daaraan in zijn boeken 'Kort Amerikaans' en 'De Walgvogel' de laatste de cennia veel bijgedragen. Maar niet alleen Wolkers heeft het in stituut, dat in 1694 is opgericht door Willem van Mieris, naar landelijke bekendheid getild. Ook schilders als Floris Verster, David Humbert de Superville, Menso Kamerlingh Onnes, Christophe van der Windt, Hen drik van der Nat, Sierk Schroder en Fer Hakkaart hebben daar het hunne aan bijgedragen. „Ik ben zelf lid geworden in 1993", zegt Steenhorst. „Voor die tijd was ik een buitenstaan der. Ik wilde mijn techniek ver beteren, les hebben van die ou we, klassieke school. Je had hier nog een heel stel van die 'ouwe knakkers', zoals Joop van Kra lingen, Victor Bouter en Gerard de Wit. Van Gerard de Wit heb ik veel geleerd." „Toen ik hier een jaar later aantrad als voorzitter, hebben we ons ten doel gesteld om meer jonge mensen aan te trek ken. Het imago van Ars was niet geweldig en daar wilden we iets aan doen. Er was hier een enor me potentie. Maar je zag wel dat de mensen die hier lid wa ren toch allemaal een beetje voor zichzelf werkten, erg indi vidualistisch. Dat heb je vaak bij kunstenaars." „Wat ik opmerkte, is dat de vereniging als geheel moeite had om aansluiting te vinden bij de hedendaagse ontwikke lingen in de beeldende kunst. In de negentiende eeuw werd in de beeldende kunst toch vooral de nadruk gelegd op handvaar digheid, op het ambachtelijke van een beeldhouwer of schil der. Dat is natuurlijk belangrijk, maar het is niet alles. De theorie is ook heel belangrijk. Die is hier in Nederland lange tijd het ondergeschoven kindje ge weest." „Het was tot de Tweede We reldoorlog hier een beetje een burgerlijke elite. Sigaren roken de vestjesdragers die bepaalden wat goed was en wat niet. Nu is dat totaal anders. De inhoud van het kunstwerk is nu vooral ook erg belangrijk. Wat heeft het te zeggen? Het kunstwerk is nu veel meer de reflectie van een kunstenaar op een bepaald gegeven." „We hebben een enquête on der de leden gehouden en daar in gevraagd naar hun wensen voor de toekomst. Over de uit slag is uitvoerig gediscussieërd en gebleken is dat er behoefte was aan jonge leden, dat het ge bouw toegankelijker moest wor den en dat er meer exposities zouden moeten komen. We zijn daarmee begonnen. Het is alle maal wat opener geworden, maar we hebben nog veel werk voor de boeg. Ik vind het heer lijk om te kunnen werken hier, zonder de druk van een galerie. Het is goed om je werk te kun nen laten zien en er commen taar op te krijgen. Dat kan hier. Ik zou alleen willen dat er meer Leidse kunstenaars lid werden." In de jaren dertig werd het te kenen naar naaktmodel een tijd ARS-voorzitter Rob Steenhorst: „Toen ik hier aantrad als voorzitter, hebben we ons ten doel gesteld om meer jonge mensen aan te trekken". FOTO HENK BOUWMAN lang als onwelvoeglijk be schouwd. Tegenwoordig is dat bij Ars geen punt meer. „Vaak denken de mensen dat het teke nen naar naaktmodel iets ero tisch heeft. Maar dat speelt he lemaal niet mee als je aan het werk bent. Als je opgewonden zou raken, kun je echt niet meer werken. Je let op de spieren, de schaduw op de huid, de lijnen van een gezicht. We hebben hier soms jarenlang vaste mo dellen, zowel dames als heren. Poseren moet iemand echt kun nen. Het is een vermoeiende bezigheid. Je moet toch al gauw zo'n anderhalf uur stilzitten. En natuurlijk niet verlegen zijn." Na de koffie maken we een rondgang door het gebouw. In de trapnissen staan Griekse beelden met 'het gipsen zee schuim nog om hun voeten', zoals Jan Wolkers schreef. In de ateliers op de bovenverdiepin gen zijn cursisten onder leiding van een docent geconcentreerd bezig met schilderen. Een van de klassen tekent 'naar het le ven'. Omdat het professionele model niet is komen opdagen, heeft de docent zelf plaats ge nomen in een fauteuiltje. Zijn gestalte wordt door enkele fel brandende lampen verlicht. Hier en daar zie je op de witte tekenvellen zijn contouren in houtskool tevoorschijn komen. „Ars moet zijn centrale plaats in de Leidse beeldende kunst weer ten volle innemen," zegt Steenhorst even later. „Er zijn hier al zo weinig culturele ele menten. Als je er een element uithaalt, stort de hele boel in el kaar. Neem het Centrum voor Beeldende Kunst. Een centrale instelling. En dan hoor je zo'n figuur van de PvdA roepen dat het CBK maar weg moet, dat de subsidiekraan moet worden dichtgedraaid. Meer dan schan dalig. Hij heeft niet in de gaten dat hij kunstenaars daarmee een stuk brood afneemt. Maar ja, het tekent de denktrant van politici. Korte-termijn-denken. Ik zou willen dat er tussen een instituut als het CBK en het on ze een levendige gedachtenuit- wisseling kwam. Zulke institu ten geven toch kleur aan de stad." muziek recensie lidy van der spek Ferenc Liszt Kamer Orkest olv Janos Rolla. Gehoord: 2/12, Stadsgehoorzaal, Leiden. Het Ferenc Liszt Kamer Orkest is een niet uit te wissen 'middel baar' gezelschap met een on voorstelbaar jeugdig elan. Janos Rolla, concertmeester tevens di rigent, is bezeten van zijn vak. Die bevlogenheid straalt uit over al zijn discipelen. Een glan zend zijden coloriet produceren de strijkers. De alten, die ver schillende malen deze avond prominent aan bod komen, zoals in de overbekende Seren ade van Tsjaikovsky, zijn van een zeldzaam honingzoete toonvorming. Die hele Serena de overigens klinkt als nieuw, ongehoord plastisch in de brede statige openingsmelodie,' meer dere malen weerkerend, vlak voor het eind in het Theme Rousseau-Finale nog even als terloops ingezet. Ook de wals wordt zo lichtvoetig en speels uitgevoerd dat je 't malse gras onder de voeten ruikt. De drie Hongaarse Dansen van Brahms zijn voor dit gezel schap uit Boedapest op 't lijf ge schreven; óf Brahms heeft die bloedwarme sfeer waanzinnig goed aangevoeld en 'verwoord'. Schitterende eerste violen in ijzingwekkende schrille disso- nante afdalingen, of syncopisch tegen het orkest in. Ook Boccherinis 'Marcia not- turna a Madrid' had een heel bijzondere sfeer. In het Minetto kreeg de klankkleur iets orgel achtigs. In het Rosaria zijn steeds weer die prachtige alten te horen. Het pizzicato spel krijgt een tik van de Spaanse gi taar mee. Deze mensen weten ook deze sfeer feilloos te treffen. En dan is daar nog een voor treffelijke pianist die het 9e Pia noconcert van Mozart vertolkt, Igor Roma, de -onomstreden prijswinnaar van het Internatio nale Ferenc Liszt Pianocon cours 1996. Dit concert is Es schreef Mozart al op zijn 21e jaar. Het is een absoluut door leefd en volwassen werk in 4 de len. Igor Roma laat je de Stein- way, die qua klank niet echt ge schikt is voor de jonge Mozart, vergeten. Alleen Mozart blijft over, in heldere uitgesponnen cadenzen, gedoseerde rubatos, pianissimi als warm zacht mos, een transparant, virtuoos ge speeld Rondo. beeldende kunst recensie titia fuchs Expositie: Werken van Bemhard Blume, Yael Davids, Axel Hütte, Ronald Versloot, Albrecht Schnider, Andreas Schön, Edwin Zwakman. Te zien: tot 15/12, dagèlijks 10.00-17.00 uur. Galerie AZL, Leiden. Landschap is het centrale the ma op de expositie bij Galerie AZL. Maar niet zomaar land schappen. Er is met het thema gespeeld, gemanipuleerd en gefantaseerd. In fotowerken en olieverfschilderijen tonen ze ven kunstenaars (hoewel ik er maar zes kon vinden) hun werk. De hoofdmoot van de expo sitie wordt gevormd door de grote olieverfdoeken van Ro nald Versloot. Het zijn realisti sche landschappen die wel een soort mysterie in zich dragen. Het licht is onheilspellend of er is in de voorstelling iets vreemds aan de hand. Het werk 'Vergezicht', bijvoorbeeld, is een idyllisch doorkijkje vanuit het bos naar een wei land. Een doorkijkje zoals je ze op een boswandeling zo vaak tegenkomt. Treffend zijn vooral een paai' bomen achterin het frisgroene weiland die als wer velstormen naai' de aarde lijken te schieten. In 'Na U' of in 'We are not alone' - boslandschap pen waarin de grove verticale lijnen van de stammen treffen der zijn dan het landschap zelf - bevinden zich figuren of an dere rare dingen die er niet di rect thuishoren. Een rare men geling van vertrouwdheid en onwerkelijkheid maakt zich meester van de toeschouwer. Albrecht Schnider abstra heert in kleine transparante werkjes zijn landschappen in lichte mate. Hoewel de boom stammen en het woestijnland schap meteen te herkennen zijn laat Schnider de vorm naar voren komen als abstract gege ven. Vanwege de kleuren - bij na pastel - lijken het geen olie verfschilderijtjes maar dat zijn het wel. Anna en Bemhard Blume ex poseren fotowerken. Geen ech te landschappen, maar met een beetje fantasie zou je ze interi eurlandschappen kunnen noe men. De gemanipuleerde foto's tonen scheve jaren vijftig-inte rieurs met daarin absurde tafe relen waarin de kunstenaars zelf voorkomen. Beweging en benauwdheid zijn belangrijk en dat is vooral goed te zien in 'Vazenextase' uit 1989, waarin Bemhard Blume een idioot ge vecht met een vaas lijkt aan te gaan. Erg grappig is 'De dijk' van Edwin Zwakman (1996). Zijn werk draait om alledaagse din gen die je misschien al duizen den keren hebt gezien maar die je je niet herinnert, zo gewoon zijn ze. Zwakman reconstrueert zijn herinneringen, vooral de herinneringen die zo alledaags zijn dat je ze niet ziet. Dat is de theorie. Er nog meer over zeg gen is zoiets als de clou van een film vertellen. j;peter bruyn jagse rockgroep Hello paakte een opmerkelijk évarilbum. De gitaarrockers, ï-slfid schatplichtig waren jral Neil Young en Lou experimenteerden met 3idserers' rihneboxen, loops afde(ries- deze maand LeidPllo Venray op de plan- LVC In Leiden. Ver|s kregen twee trouwe na een concert met e^" eenp de stok naar aanlei- shovyi onze nieuwe plaat", ulo Venray-gitarist Toon „De één vond dat we 1 verkocht hadden en de porde juist een heel in- ndeldte ontwikkeling in het net °klleen moest je de plaat /nob hem wel eerst een keer "jeluisteren om dat in de b krijgen." „Dat horen Ik", valt zanger Henk n W^bij- "Dat mensen de vaker moeten horen jt door te dringen." Boeacties op het titelloze Ibum - een 'unplugged' ott| sessie plaat even niet Llsztekend - zijn uitgespro- :hurc|an voorheen. Extremer, n de vier musici van de rockband het over eens. Lenfr bestaat Hello Venray Éls. Tien jaar op Ameri- >nceiyeest geschoeide gitaar- jarin de invloed van Neil én Lou Reed duidelijk gespeeld met een Hollandse attitu de t traat?1 n^euwe album verrast door te experi- sn met synthesizers, j, loops, drumcomputers Ie rataplan waar in hou- _^en doorgaans de plaat- JJJkken worden. „De ver- ,daarvoor is in de eerste lat al die apparatuur in 41 (der jaren een stuk goed- geworden", zegt Henk kunt het tegenwoor- gemakkelijker zelf aan- L" „Maar je gebmikt ïurlijk vooral omdat het xesseert", onderbreekt ld de zanger. „Het inte- >e ons", vervolgt Koorn. ds spoorde ons aan om Leis te gaan experimente- linirn v J|is Hans Vandenburg, |t gezicht van Gruppo j> en nog altijd actief als je duizendpoot. Hij pro- Ie het nieuwe Hello Ven- Henk Koorn: „Ons zijn gouden bergen beloofd." ray album en zijn invloed blijkt groot geweest. Opmerkelijk groot. „Hij leerde ons hoe je met die technieken snel een heel weird geluidsbeeld kan neerzetten", zegt drummer Dim Veldhuisen. En bassist Peter Ko- nings benadrukt dat de groep na al die jaren ook wel eens wat anders wilde. „Hans zei steeds als we een nieuw nummer speelden: dat is weer typisch zo'n Hello Venray-stukje; schrappen die handel!'." Toon Moerland:,,Dat vond ik wel goed van hem. Heel fris eigen lijk." Toon Moerland zegt in de loop der jaren wat gemakkelij ker over de carrière te zijn gaan denken. „We zien wel. Ik heb gewoon geen zin om verbitterd te worden, zoals zoveel muzi kanten die per se internationaal moesten doorbreken." Henk Koorn: „Het is toch een stukje FOTO GPD ambitie dat je langzaam maar zeker kwijt raakt. En misschien is dat wel jammer." Toon Moerland: „Ik vind dat niet jammer. Ik wil mij niet gek laten maken. We zijn gelukkig heel nuchtere mensen.'* Henk Koorn knikt: „Ons zijn in het verleden ook wel gouden ber gen beloofd. Maar dan halen we onze schouders op. Kijk, in de begintijd met Hello Venray had ik het idee dat ik in de allerbeste band ter wereld speelde. Dat ben ik nu wel kwijt. Maar geble ven is dat het voor onszelf tel kens weer geloofwaardig moet zijn wat we doen! En de belang stelling voor de nieuwe cd is erg goed." Concerten Hello Venray: 29/11 Rotterdam (Nighttown/Ro- town), 12/12 Den Haag (Paard), 17/12 Amsterdam (Pa- radiso), 27/12 Leiden (LVC). „Iemand die mijn boeken kent, moet na het zien van deze ten toonstelling kunnen zeggen: dit kan alleen maar van Harry Mu lisch zijn. En mensen die weinig of niks van me hebben gelezen, moeten toch een indruk hebben gekregen van mij en mijn werk." Dat beoogt schrijver Harry Mulisch (70) met zijn expositie 'Zielespiegel', die vanaf 7 de cember in het Amsterdamse Stedelijk Museum te zien is. Het museum bood hem begin dit jaar aan een keuze te maken uit diverse kunstcollecties en een eigen tentoonstelling te maken. „Het is een zelfportret van mij, met helemaal niets wat ik ook zelf gemaakt heb", legt de auteur uit. „Toen museumdi recteur Rudi Fuchs me zei: hier heb je twaalf zalen, doe maar wat je wilt, besloot ik meteen thema's te kiezen waar ik iets mee heb, Duitsland bijvoor beeld, en de verwerking van het fascisme. Maar ik heb ook iets met het oude Egypte, met we tenschap, met schrift, met de Griekse oudheid, met Picasso en Piranesi." „Ik heb bepaald niet alleen dingen gekozen die ik mooi vind, integendeel. Daar is al geen beginnen aan, maar.ook al had ik van het Rijksmuseum het 'Joodse bruidje' van Rembrandt kunnen krijgen, dan had ik er in het kader van deze expositie toch niks aan gehad." Mulisch heeft zelfs kunstwer ken uitgekozen die hij lelijk vindt. „Die Duitse helm van Lü- Harry Mulisch: „Ze moeten zeggen: dit kan alleen maar van Mulisch zijn." pertz bijvoorbeeld, vind ik niet mooi, maar ik wil dergelijk ma teriaal verwerken, een beetje af pakken van de nazi's ook." He lemaal gruwelijk vindt Mulisch de twee 'Totenmaskenüberma- hlmigen' van Arnulf Rainer. „Die Oostenrijkse masochisten, die werken zelfs met bloed. Hit- Ier was ook een beeldend kun stenaar die bloed wilde zien." Maar de Dürers, de Chagall, de Piranesi's, die zou hij wel thuis aan de muur willen, graag zelfs. Ook de tot voor kort in brede kring als kitscherig erva ren Alma Tadema heeft Mulisch voor Zielespiegel uitgekozen. „Ja, dat classisisme... Alma Tadema is nu weer terug. Niks is trouwens ooit helemaal weg. Dingen komen terug. Mulisch heeft bij het samen stellen van Zielespiegel (de tus- sen-n uit het nieuwe Groene Boekje vindt hij flauwekul) veel steun gehad van Stedelijk-direc- teur Fuchs en van conservator Jan Hein Sassen. „Als ik met Fuchs praatte over wat ik wilde laten zien, kwam hij vaak met: oh, dan moet je dat hebben. Dat is gebeurd met die helm van Lüpertz bijvoorbeeld." Mulisch heeft maar één wens niet in vervulling kunnen zien gaan: de enorme Kiefer paste niet in een van de zalen, maar moest bovenaan de grote trap van het Stedelijk worden ge plaatst. „Maar dat is eigenlijk het enige." Mulisch heeft een tachtig pa gina's tellende catalogus bij Zie lespiegel geschreven, die vol gens hem zelfs ook heel goed zelfstandig, zonder de expositie te zien, te genieten valt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21