ropman bouwbedrijf verdachte beursfraude SLeidsch Dagblad 3 21 Jtaarstuk Petruskerk naar Lakenhal Pastoor uit Rijpwetering hoort drie jaar cel eisen 'Een gouden kooi blijft toch een kooi' Nederlandse topmanager in Europa 't minst gestrest Hongerstaking om Leidse erfeniskwestie kritiek op plan voor ouw van superschool TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ENSDAG 3 DECEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41560 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Transplantatie dierenorganen niet aan banden 'Schapen' dwalen 7 af van katholieke kerkZuid-Amerika Ars-voorzitter: het is allemaal wat opener geworden ruide breidt zich verder uit naar zakenleven t de arrestatie van twee vooraanstaande zakenmensen heeft de beursfraude zich :der uitgebreid. Vanmorgen maakte het ministerie van Justitie bekend dat ze gister- >nd de bestuursvoorzitter van het bouwbedrijf NBM-Amstelland heeft aangehouden gens witwassen en valsheid in geschrifte. Eerder op de dag pakte Justitie al een grote egger annex zakenman op. Daarnaast zijn gisteren een oud-directeur van het effec- ihuis Van Meer James Capel opgepakt en een oud-directeur van NIB Securities. topman van NBM-Amstel- d was volgens een ingewijde id bevriend met een andere dachte in de affaire, een eer- gearresteerde topman van beleggingshuis Gestion. Vol- is deze zegsman sloot het letal de afgelopen jaren zeer premies af, een soort op ties. Eerder gisteren werd de ar restatie bekend van een 51-jari ge belegger annex zakenman, die naam maakte als saneerder van bedrijven. Een grote klap per maakte hij met de verkoop van Stokvis aan handelshuis Borsumij-Wehry. Hij kwam toen ook in de directie van Borsumij. Een jaar later moest hij alweer aftreden in verband met handel met voorkennis in aandelen Borsumij. De ver dachte kocht strafrechtelijke vervolging af met een schikking. Borsumij werd na de affaire overgenomen door handelshuis Hagemeijer. De zakenman was, evenals de gisteren opgepakte oud-direc teur van Van Meer James Capel, lid van de exclusieve beleg- iiilderij teruggevonden in verzameling architect en cees van hoore altaarstuk dat een eeuw ge in tijdens een verbouwing iorloos uit de oude Petrus- aan de Langebrug in Lei- verdween, is weer boven :er. 'De belijdenis van Petrus' de Belgische schilder Nicai- de Keyser (1813-1887) werd angs teruggevonden in de :ameling van de Oegstgees- architect Bob van Beek. Die ft het inmiddels, gerestau- rd en al, aan de Leidse La- ihal geschonken, waar het 18 december tot en met 22 art te zien zal zijn. an Beek had het werk al en- jaren in zijn bezit. ,,De ge- inte deponeerde destijds ir oude spullen op verschil de plaatsen in de stad", ver hij. ,,Ik moest de stadstim- rwerf renoveren toen daar rlei rommel werd wegge- id. Dit schilderij werd te p aangeboden. Ik heb 'het r 75 gulden gekocht. Het zat jerold in een kistje. Het stuk 4.30 metef hoog en 3.10 ed. Een zeer groot schilderij Ik heb in een schildersboek eken wat het eventueel trd zou kunnen zijn. In dat ik staan de prijzen voor zo'n arstuk per vierkante meter, je zo rekent, kom je toch w op een waarde van mis- ien wel twee ton. Maar ja, is een incourant schilderij, noet wel een erg groot huis iben, wil je het kunnen op- gen." Jicaise de Keyser gold als een de belangrijkste academi- e schilders in België. De La- hal organiseert een kleine sentatie over de kunstenaar iet herontdekte altaarstuk in monumentale hal van het seum (Papevleugel). De uwe aanwinst wordt onthuld 17 december. De priester- toricus Antoine Bodar zal rbij een inleiding houden. iSport België en Engeland zijn de dupe bij loting voor WK Ministerie denkt over sloop van Bijlmerbajes den haag anp gingsclub Groep Courtier, die begin jaren negentig door on derlinge ruzies uiteenviel. De oud-directeur van Van Meer Ja mes Capel werd toen directeur bij Gestion, waarvan de topman al eerder is gearresteerd. Deze eveneens gisteren opgepakte handelaar wordt verdacht van deelname aan een criminele or ganisatie, witwassen, misbruik van voorwetenschap, corruptie, belastingfraude en valsheid in geschrifte. Van NIB Securities zit inmid dels zowat de hele voormalige directie in het gevang. Het ministerie van justi tie onderzoekt of de Bijl merbajes moet worden gesloopt. Half december wordt daarover een be- slssing genomen. De penitentiaire in richting Over-Amstel, zoals de gevangenis heet, is amper twintig jaar oud. Ook renovatie of gedeeltelijke sloop van het gebouw behoort tot de mogelijkheden, aldus het departement. Het huidige complex is te duur. Ook voldoen de voorzieningen niet aan de eisen die de Arbowet stelt. HET WOORD IS AAN Terentius De vader heeft de plicht zijn zoon te leren dat hij niet uit vrees, maar uit eigen over tuiging goed moet handelen. Groningen. Hij kwam er al niet zo goed af bij de proeven, de Baby Benz. Sinds gisteren is duidelijk dat de nieuwe Mercedes er inder daad niet op is berekend dat de chauffeur een wegafzetting over het hoofd ziet en de macht over het stuur verliest. Maar daar kan natuur lijk geen enkele auto tegen. Het ongeluk gebeurde op de A7 bij Gro ningen. De 35-jarige automobilist is met verwondingen aan hoofd en schouder opgenomen in het ziekenhuis. FOTO DENNIS VAN BEEK >77° /3° 2770 20% 40% 20% ÏSESS!?? 30% 10% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina VANDAAG 26 PAGINA'S Spijtbetuiging tijdens rechtszaak Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 den haag/rupwetering marieta kroft De 68-jarige pastoor uit Rijpwe tering heeft bekend tussen be gin 1993 en augustus van dit jaar ontuchtige handelingen met een nu 14-jarige meisje uit Naaldwijk te hebben gepleegd. „Daarvan heb ik spijt", zei hij gisteren ogenschijnlijk emotie loos bij de Haagse rechtbank. Officier van justitie M. Horst man achtte verkrachting inclu sief bedreiging en vastbinden bewezen en eiste drie jaar ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Eerdere verklaringen bij de politie dat hij het meisje in de pastorie in Rijpwetering gere geld zou hebben verkracht, vastgebonden en geblinddoekt trok de pastoor in. Ook ontken de hij het meisje bedreigd te hebben met de woorden 'als ik je bel kom je, anders vermoord ik je'. Horstman betichtte de gees telijke van een 'zeer ernstig strafbaar feit' „Een meisje is tussen haar negende en veer tiende ernstig misbruikt door iemand in wie zij veel vertrou wen had." Horstman eiste een contactverbod met het slachtof fer en haar familie. Ook moet de verdachte na zijn vrijlating ver plicht contact houden met de den haag gpd Nederlandse topmanagers heb ben het minste last van stress, vergeleken met hun Europese collega's. Zuid-Europeanen worden daarentegen het meest gekweld door werkdruk. Dat blijkt uit de UPS Europe Busi ness Monitor, een jaarlijks on derzoek onder 1.500 Europese topmanagers. Opvallend is dat de Neder landse manager de langste werktijden heeft, maar daar het minst over klaagt. Met een ge middelde werkweek van 56 uur, werkt hij ruim vier uur meer dan de Franse en Spaanse top manager. De lange werkweken worden enigszins gecompen seerd door de vakantiedagen, gemiddeld 25 per jaar. Het Eu ropese gemiddelde ligt op 23, Italiaanse topmanagers hebben de minste vrije dagen, namelijk 20. HET PRIJZENGELD VAN DEZE WEEK: 1 De Gulle Weken van Gall Gall. Deze week schenkt Gall Gall per ingestuurde stempel f 4,40. Tijdens De Gulle Weken krijgt u bij aankoop van ieder deelnemend merk een stempel op uw deelnemerskaart. Gelukkig wordt er volgende week weer f 50 000,- ver- HSUA&aftSUAS deeld onder de deelnemers. Bent u er dan ook bij"' Altijd iets bijzonders. reclassering om herhaling te voorkomen. De ouders van het slachtoffer zijn een procedure tegen de pastoor bij de kerkelij ke rechtbank begonnen. Ze wil len dat de pastoor uit zijn ambt wordt gezet. Pagina 19: 'Ik wilde een soort opa voor haar zijn' RTV/programma's11 Sport22,23,25 Strips8 Uitgaan20 De kortingsbon betreft het Leidsch Dagblad wildmenu, bereid door Shooters Restau rant in Valkenburg. Jaquet de Groot Schoonmaakbedrijven B V. yan ya||( met de opening van het: Brugrestaurant, restaurant La Place en Restotruck A4. Proficiat! Man wil huis niet levend uit leiden afke van der toolen A. van Heeringen, de 76-jarige Leidse weduwnaar die als ge volg van een erfeniskwestie zijn huis uit moet, is sinds enkele dagen in honger- en dorststa king. Dit, naar eigen zeggen, als ultiem protest tegen het on recht dat hem is aangedaan. Reddingspogingen van mensen uit zijn omgeving wijst hij af. Van Heeringen heeft zich tot het uiterste verzet tegen de huisuitzetting. In augustus viel echter het doek: de rechter be paalde dat hij voor 1 maart vol gend jaar zijn huis aan de Rijns- burgerweg moet hebben verla ten. Zijn schoonfamilie eiste drie jaar geleden driekwart van de waarde van het huis op, na 33 jaar lang te hebben gedoogd dat Van Heeringen en zijn vrouw, na de dood van haar ou ders, in haar ouderlijk huis wa ren blijven wonen. Feitelijk be tekende het opeisen van de er fenis dat het echtpaar Van Hee ringen moest verhuizen. Dit voorjaar, op 29 mei, stierf de vrouw van Van Heeringen. Van Heeringen heeft de begindatum van zijn honger- en dorststaking bewust gekozen: het was zaterdag een half jaar na de overlijdensdatum van zijn vrouw. „Ik wilde voorkomen dat ik het voor me uit zou schuiven. Het is een heel welbewust be sluit, en ik heb me er goed op voorbereid." Van Heeringen heeft van tevoren overlegd met zijn huisarts. De weduwnaar noemt het zelf 'absurd dat je tot zoiets komt'. Maar hij wil het huis waar hij al die tijd samen met zijn vrouw heeft gewoond niet levend ver laten. Hij is dan ook doof voor de goedbedoelde pogingen van vrienden en kennissen om hem van zijn besluit af te brengen. Het huis aan de Rijnsburger- weg is inmiddels verkocht voor 515 duizend gulden. Van Hee ringen heeft als mede-erfge naam recht op een kwart van dat bedrag. haag jan kuys cs redacteur CDA is ongerust over de inen voor de bouw van een erschool voor ongeveer 10 basisschool-leerlingen in nieuwbouwwijk Getsewoud Jieuw-Vennep. De Tweede nerleden Van de Camp en ;kkoek hebben staatssecreta- Netelenbos van onderwijs riftelijk gevraagd of zij be- I is grenzen te stellen aan de vang van schoolgebouwen, erder spraken ook CDA en enLinks in de Haarlemmer- erse gemeenteraad hun zor- uit over de concentratie van Nieuwe jeugdgevangenis in Sassenheim vandaag geopend basisscholen in Getsewoud. Daardoor ontstaat hier een ba sisschool met 2.700 leerlingen. Momenteel heeft de grootste basisschool in Nederland zo'n 800 leerlingen. Een superschool bespaart volgens de gemeente tien procent van de bouwkos ten. De gemeenteraad heeft al ingestemd met het voorstel. Een basisschool moet volgens de CDA-Kamerleden een veilige en overzichtelijke schoolomge- ving bieden voor kinderen. Van de Camp en Koekkoek vragen zich af of daar bij een dergelijke superschool nog wel sprake van sassenheim irene nieuwenhuijse Tanden poetsen voor het slapen gaan, tij dens de lessen maximaal één sigaret per uur roken en zelf koken. Zomaar wat regels voor de jeugdige delinquenten die over twee weken de jeugdgevangenis in Sassen heim bevolken. Vandaag is het Forensisch Centrum Teylingereind, zoals de bajes offi cieel heet,, door staatssecretaris E. Schmitz (justitie) geopend. Onderwijs is in Teylingereind het sleutel woord. „Door de jongeren een perspectief op betaald werk te bieden, is het mogelijk dat de neerwaartse spiraal, waarin deze jeugdige criminelen verzeild zijn geraakt, wordt doorbroken. Als je deze mogelijkheid niet geeft, kun je ze net zo goed opsluiten in een bunker en de jongens door een luik een hap voer geven." Woorden van Willem Tul leners, de directeur van De Burcht, de on derwijsinstelling binnen de jeugdgevange nis in Sassenheim. De gevangenis wordt be volkt door 72 jeugdige delinquenten tusseri de 12 en 18 jaar. Ze zijn verdeeld in zes leef groepen. Hun leefruimte, waar de sfeer wordt bepaald door makkelijke stoelen, gordijnen en audio- en video-apparatuur, staat in verbinding met de keuken en de cellen, die in Teylingereind kamers heten. Het gebouw valt vooral op door de aan kleding, die meer doet denken aan een luxueus recreatiepark dan aan een gevange nis. Veel kunst en fraai aangelegde (binnen- tuinen. De gymzaal met de klimwand heeft de allure van een goed geoutilleerd sport centrum. Op de buitenplaats staan fitness- apparatuur en een half-pipe klaar om de li chamelijke conditie van de jeugdige gedeti neerden op te vijzelen. Het theoretisch onderwijs wordt gegeven in ruime lokalen. De praktijkruimten, waar houtbewerking, metaallessen en kookon- derricht wordt gegeven, zijn aangepast aan de modernste eisen. Een lokaal is ingericht voor computeronderwijs. Tulleners: „Ik weet nu al dat er vanuit de maatschappij veel kritiek op deze ambiance zal komen. Toch is dit acceptabel. De jongens worden hier echt niet in de watten gelegd. Opslui ten alleen heeft geen enkele functie. Het bieden van een perspectief misschien wel. Er zijn strenge regels en de sancties zijn ook niet mis. Maar schelden en slaan doen we niet. En of een kooi nu van goud is van roest, het blijft een kooi. Daarnaast ben ik blij dat er de laatste tijd steeds meer aan dacht voor het slachtoffer komt, maar de dader hoeven we niet te negeren. Hij moet ook een kans hebben." Pagina 15: 'Bollenbajes' vangt jeugdige crimineel op Ja, ik uil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Plaats: 'Tel:(I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPermaand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) i l automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95.15) iNr. bank/giro.Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1