wilde een soort voor haar zijn' 'Een heleboel kapiteins werkt gewoon Teeltvrije zone in akker- en tuinbouw [et Barbiewinkeltje van Sonja Krul Rijn Veenstreek )1 fVD Jacobswoude kiest eune als lijsttrekker Politie ontdekt 900 kilo vuurwerk Niet sneller dan dertig kilometer op Westeinde Twee keukenbedrijven ruziën om verkoopster 4 bENSDAG 3 DECEMBER 1997 chef tim brouwer de koning, 071 -5356417, plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 an der Lecq leidt PvdA Rijnwoude iwouDEOp de ontwerp-kandidatenlijst van de PvdA in Rijn- ude staat Gerry van der Lecq weer bovenaan. Van der Lecq omenteel wethouder welzijn) is opnieuw beschikbaar als wet- ider. Cees de Best en Henk Goes, tweede en derde op de lijst, :etten de overige twee PvdA zetels. Marcel van Beek en Riet oer staan op de nummers vier en vijf. Zij hebben ten opzichte de vorige verkiezingslijst van plaats verwisseld. [Jphenaar rijdt onverzekerd rond jen aan den rijn» Een 35-jarige bestuurder van een personen- o is vanmorgen vroeg aangehouden op de Oranje Nassausin- in Alphen aan den Rijn. De man reed zonder rijbewijs in een verzekerde auto. De politie maakt proces-verbaal op. .Vomlïetscr botst op auto ubrugge» Een bromfietser is op de kruising met de Bateweg hoogte van de provinciale weg bij Ter Aar tegen een automo- st uit Rijnsaterwoude gebotst. De bromfietser verzuimde irrang te verlenen. Beide voertuigen liepen schade op. Wethouder betreurt breuk in directie Archeon alphen aan den rijn robbert minkhorst Aan het karakter van Archeon veran dert nauwelijks iets. Het archeologi sche park blijft ook na de breuk in de directie een 'historisch avontuur voor het hele gezin'. De nadruk ligt op een combinatie tussen educatie en vertier. Dat zeggen Gerard IJzereef en Con- stantijn van Vloten in een toelichting op hun wens om minder geld te inves teren in het park dan hun ex-compag nons Anneke en Ton Roest. Gisteren werd bekend dat het echt paar Roest, dat in Den Haag een belas tingadviesbureau runt, per 1 januari volgend jaar opstapt. Anneke Roest was directeur. Haar man verzorgde in het afgelopen seizoen de boekhou ding. De twee zijn het niet eens met de koers van IJzereef en Van Vloten. Als nieuwe compagnon treedt Jan Veld man aan. Hij verzorgt onder meer de catering van Duinrell. Het echtpaar Roest was samen met oud-cateraar Van Vloten in april de ge lukkige winnaar in een curieus gevecht om de erven van het toen failliete themapark. De gemeente en schuldei ser ABN Amro Projectontwikkeling (APO) zetten de andere voornaamste gegadigde, Libéma Vrijetijdsparken, via een een-tweetje buitenspel. Beide weigerden hun toestemming te geven aan een overeenkomst die de curator van Archeon met Libéma had afgeslo ten. ,,Er waren twee mogelijke oplossin gen voor Archeon", zegt IJzereef. „Een dure en een minder dure. Wij blijven voorzichtig en gaan uit van een mini maal scenario." De komende maan den bouwen medewerkers het park om. Vanaf volgend jaar 10 april is nog zo'n zeven hectare over. IJzereef re kent op 100.000 bezoekers per jaar. De komende jaren wordt in het park vijf a zes miljoen gulden geïnvesteerd. „We konden ons niet verenigen met de ideeën van de twee anderen", laat Anneke Roest weten. „Ik vind het triest dat ik opstap. We hebban ontzettend veel moeite gedaan om het park over te nemen. We geloofden er in." De precieze aard van het conflict dat tot de breuk heeft geleid, wil niemand toelichten. Wel laat Van Vloten weten dat 'een heleboel kapiteins op een schip moeilijk werkt'. „Er is nu een he le gezonde situatie ontstaan. Dat heeft Archeon nodig." Van Vloten gaat er nog altijd van uit dat het park voorgoed behouden is. De gemeente heeft een garantie afge dwongen dat het park in elk geval nog drie seizoenen openblijft. Wethouder Van der Veen Meerstadt is in zijn sas met die overeenkomst. „Het betekent rust aan het front, zodat het park zich eindelijk eens kan bewijzen. Ik betreur het alleen dat mevrouw Roest terug treedt. Ik heb op persoonlijke titel nog geprobeerd de boel te lijmen. Ze was zeer begaan met het themapark." Van der Veen Meerstadt geeft toe dat hij niet gelukkig is met de positie die Gerard IJzereef bij Archeon be kleedt. Destijds is de afspraak gemaakt dat IJzereef als adviseur optreedt en dus geen managementsfunctie uitoe fent. Van die afspraak is nu afgeweken. Van der Veen Meerstadt: „Hij is in elk geval de garantie dat het thematische karakter blijft bewaard." orri ^sJe uü Naaldwijk niet enige slachtojfer pastoor -4 aag/rupwetering Vervolg van voorpagina jens de gisteren gehouden zitting bij de Haagse recht- bleek dat het 14-jarige meisje uit Naaldwijk niet het Je slachtoffer was van ontucht door de nu 68-jarige ioor uit Rijpwetering. In de jaren zeventig zou hiervan een keer sprake zijn geweest bij een minderjarige en aan wie hij muzieldes gaf. De geestelijke, die in jeriode werkzaam was als onderwijzer in Oudewater, lat gisteren ook toe. aanhouding verblijft hij in het huis van bewaring in Rotter dam. De verdachte, die in 1988 tot priester werd gewijd, kende het slachtoffer en de familie uit'de periode dat hij kapelaan was in Naaldwijk. Hij werd een huis vriend. Op verjaardagen zoch ten ze elkaar op, bij het kerstdi ner van de Naaldwijkse familie schoof hij aan. Het feit dat hij zo'n groot vertrouwen genoot binnen dit gezin, woog zwaar voor officier van justitie Horst man. Met het slachtoffer gaat het niet goed, sprak Horstman de pastoor verwijtend toe. „Op school boekt ze geen goede re sultaten en het rustige meisje heeft een recalcitrant karakter gekregen." Volgens Horstman zijn ook de ouders de afgelopen maanden door een hel gegaan. „De vader vraagt zich voortdu rend af: 'waarom, waarom'. Haai- moeder maakt zich zorgen om de ernstige beschadiging die haar dochter heeft opgelo- rngen heeft hiervan nooit gedaan. Inmiddels is zaak verjaard en kan de lor hiervoor dus geen straf krijgen. ir jaar lang had het slacht - uit Naaldwijk het seksueel ruik door de pastoor voor gehouden. Zelfs haar ou- ivisten van niets, zo maak- :hter C. Ie Clercq tijdens de uur durende rechtszitting blijk. De zaak kwam aan cht toen ze op 28 augustus lit jaar met haai' dagboek, laarin de gruweldaden van stoor, naar de politie stap- cele dagen later werd de lor gearresteerd in een iter in Limburg. Daar was over de kop naar toe ge- me Maar niet nadat hij bij het Ictgeiestuur zijn ontslag had in- ikt, pid, omdat het werk in de ïr Vyhies Rijpwetering en Oud em te veel werd. Sinds zijn po -ite pen. Vaak zei ze tegen haar dochter als ze weer naar Rijp wetering ging: 'je hoeft niet te gaan', waarop het meisje zei 'hij heeft niemand, hij is zo alleen'." De pastoor verdedigde zich door te stellen een soort opa voor het meisje te willen zijn. „Ik kroop bij haar in bed als ze kwam logeren", bekende hij. „Maar dat was omdat zij bang was. Ik had het gevoel haar op zo'n manier veiligheid te bie den." Slechts enkele keren zou hij haar borsten en eenmaal haar schaamhaar hebben ge streeld. „Dat zijn dingen waar van ik nu denk: ik ben over de schreef gegaan." Meer is er niet gebeurd, hield hij met een ver beten trek om zijn mond vol. Uit psychiatrische rapporten is gebleken dat de pastoor volle dig toerekeningsvatbaar was. Hij zou pedofiele gevoelens hebben, wat hij tijdens de zit ting ook toegaf. De reclassering wijst in haar rapport op de kans dat de pastoor opnieuw ontucht pleegt. Advocaat J. Landman van de pastoor twijfelde aan sommige verklaringen van het slachtoffer. Een verzoek aan de rechter om die eerst op waarheid te toetsen en het meisje te onderwerpen aan een persoonlijkheidsonder zoek wees rechter Le Clercq na een schorsing af. De rechter doet 16 december uitspraak. alphen aan den run/noorden Het vuurwerkteam van de poli tie Hollands Midden heeft een behoorlijke hoeveelheid ille gaal vuurwerk in beslag geno men. In een schuur in Noorden trof het team gisteren ruim 900 kilo knallers aan. De straat waarde van de handel bedraagt tienduizenden guldens. De ver moedelijke eigenaar, een 23- jarige inwoner uit Noorden, is De politie trof strijkers, Chi nese ratelbanden, pantservuis ten en mortierbommen aan in de schuur aan de Voorweg. Met name de mortierbommen zijn volgens voorlichter H. Schimmel levensgevaarlijk. Schimmel: „Vorig jaar vielen in Nederland drie doden door dit spul. Je moet het op deskundi ge wijze aansteken. Als een leek het lontje aansteekt, gaat het mis." Het vuurwerk is waarschijnlijk afkomstig uit België. Het vuurwerkteam van Hol lands Midden is twee weken actief in de regio. Het team, dat bestaat uit politiemensen uit de verschillende districten van Hollands Midden, controleert de normale verkoop van vuur werk en speurt illegale knallers op. Het team kwam de handel in de schuur in Noorden op het spoor door een tip. FOTO MARK LAMERS roelofarendsveen marcel smeets Om de bereikbaarheid van de Lasso-Noord en -Zuid in Roelo- farendsveen en van het kassen- gebied te verbeteren, moet er een verbinding komen tussen Westeinde en De Lasso-Zuid en tussen de Geestweg en Veen- derveld. Bovendien moet de verkeerssnelheid op het West einde worden beperkt tot 30 ki lometer per uur. Dat adviseert een onderzoeksbureau om het verkeer in het centrum in goede banen te leiden. De gemeente is, met de ver breding van de A4 en de toe komstige ontwikkeling van het industrieterrein Veenderveld, op zoek naar goede raad in ver band met de verwachte ver keersdrukte rond het winkel centrum van Roelofarendsveen. De verkeersdrukte is daar groot en de kwaliteit van het gebied laat te wensen over, schrijft het adviesbureau. Om meer verkeer op het Noordeinde te voorko men, moet de gemeente afzien van de afsluiting van het West einde ten oosten van de Fran- sche Brug. Afsluiting van het Westeinde aan de andere kant is weliswaar goedkoper, maar de adviseurs raden aan om die weg in te richten als 30 kilome ter-zone. Op die manier doet de Alkemadelaan dienst als afvoer kanaal van verkeer dat niet per se in het centrum hoeft te zijn. De gemeente liet het onder zoek uitvoeren, omdat ze zicht wilde krijgen op de gevolgen van de reconstructie. Op- en afritten komen in meer zuidelij ke richting. Zo komt er een oprit richting Amsterdam en wordt de snelweg verbreed. Daarbij speelt ook de aanleg van de ho gesnelheidslijn mee. Of de gemeente de adviezen opvolgt, hangt af van de tracé- besluiten over de HSL en de A4. Op basis daarvan bepaalt Alke made zijn plannen. In januari wordt uitsluitsel van het rijk verwacht. Volgend jaar wordt het bestemmingsplan voor het Veenderveld ontwikkeld. den haag/ter aar vadslid M. Keune voert WD-lijst in Jacobswou- aan. Zij volgt fractie- irzitter J. van Dam op. ge nieuwe kandidaten 'ijan wat lager op de lijst, is het gevolg van de nieuwings- en verjon- !gs drang bij de lib era- verklaarde afdelings- irzitter H. Olieslager :eren. n leeftijd maakt de wis- ng van de wacht echter weinig uit. Keune is 56 jaar, Van Dam, tweede op de lijst, is twee jaar ouder. M. Dambrink en T. Kroes bezetten de plaatsen drie en vier op de lijst waarmee de WD de raadsverkiezin gen ingaat. De nieuwelingen komen daarna. De 49-jarige R. Dtihnfort bezet de vijfde plaats en gaar de 24-jarige R. Royé vooraf. Royé staat te boek als' -het jongste WD-lid van Jacobswoude. Kwekers vrezen per bedrijf een schade van 12.000 gulden regio. marcel smeets Akkerbouwers en groentelers moeten met ingang van het sei zoen 1999 een teeltvrije zone van drie meter aanhouden. Bo vendien worden technische maatregelen voorgeschreven om de milieuvervuiling in de agrarische sector te beteugelen. Dat staat in voorlopige plannen van het ministerie van verkeer en waterstaat. Als dit doemscenario voor een teeltvrije zone er komt, kunnen op bijna 50.000 hecta ren grond geen gewassen meer worden geteeld. Berekeningen wijzen voorts uit dat zo'n be perking per bedrijf-gemiddeld 12.000 gulden gaat kosten. Hoe groot het areaalverlies in de Rijn- en Veenstreek precies be draagt, is niet duidelijk. „Het komt erop neer dat je met de teelt verder van de sloot kant moet blijven, dan je ge wend bent", zegt P. van Woerden, bestuurslid van de WLTO-akkerbouwafdeling Ja cobswoude. Hij verwacht pro blemen voor akkerbouwbedrij ven in de Alphense regio. Dat gebied kenmerkt zich door klei ne kavels, die bovendien wor den omringd door sloten. Teelt- vrije zones maken de terreinen nog kleiner en daarmee voor het agrarisch bedrijf econo misch nog onrendabeler. „In het ergste geval krijgen we te maken met een zone van drie meter. Dat zou in onze regio flinke gevolgen kunnen heb ben." Van Woerden meent dat een zone van anderhalve meter het maximaal haalbare is. De plannen om de teeltvrije zone te verruimen maken deel uit van het streven van het mi nisterie om de milieuvervuiling door de landbouw te beperken. Met het instellen van een teelt- vrije zone wil het ministerie voorkomen dat bestrijdings- en sproeimiddelen het oppervlak tewater in sloten vervuilen. Volgens Van Woerden be staan er meer wegen om tot het gestelde doel te komen. „In de aardappelteelt bijvoorbeeld wordt het meest gespoten", stelt hij. De WLTO-bestuurder oppert om de milieubelastende teelt anders te behandelen dan minder vervuilende landbouw, om op die manier te ontkomen aan de gevreesde drie-meter- grens. „Je zou dan per gewas een afstand kunnen stellen." Een andere optie is volgens hem het gebruik van betere spuitapparatuur. Invloed De landbouworganisaties ont wikkelen nu voorstellen, in de hoop daarmee de plannen van het ministerie te kunnen beïn vloeden. Van Woerden ver wacht voorjaar 1998 meer dui delijkheid te hebben. „Ik hoop dat we er met elkaar uit kunnen komen." persbureau cerberus Twee keukenbedrijven ruziën om personeel. Marktleider Hans Verkerk Keukens uit Ter Aar vecht de overstap van een werk neemster naar concurrent Keu kenexpress aan. De rechter moet niet alleen beslissen of de Alphense bij de huidige werkge ver mag blijven werken, maar ook of zij een boete van 21.000 gulden moet betalen. Keukenexpress had nog maar net zijn winkel in Mijdrecht ge opend of keukengigant Hans Verkerk daagde het bedrijf plus een Alphense werkneemster voor de rechter. Verkerk is de voormalige werkgever van de Alphense. Volgens de keukengi gant mocht de 24-jarige vrouw niet bij het nieuwe Keukenex press gaan werken. Er zou na melijk een zogenaamd 'concur rentiebeding' in het arbeidscon tract van de Alphense met haar voormalige werkgever hebben gestaan. Dat concurrentiebe ding stelt dat de vrouw na ver breken van de dienstbetrekking bijVerkerk een jaar lang bij geen enkel ander keukenbedrijf als verkoopster mag werken. Daarom eiste Verkerk in een kort geding bij de Haagse recht bank dat de vrouw haar werk voor Keukénexpress staakt. De Alphense is volgens Ver- kerks advocaat H. Duijm niet de enige ex-werknemer van Ver kerk die het concurrentiebeding niet naleefde. De huidige be drijfsleider van Keukenexpress zou haar zijn voorgegaan. Het kort geding dat Verkerk tegen hem heeft aangespannen dient op 8 januari. Volgens Duijm is 'personeel in de keukenbran che' moeilijk te vinden en pro beert Keukenexpress door Ver kerk opgeleid personeel te ron selen. Volgens de advocaat van de gedaagden M. Ernst moet Ver kerk 'de hand in eigen boezem steken wat betreft de leegloop.' Verkerk zou verkopers 'uitbui ten tot de laatste cent'. Volgens hem probeerde Verkerk ten on rechte naleving van het concur rentiebeding af te dwingen, om dat de Alphense dat alleen vier jaar geleden in een jaarcontract had ondertekend. Later, toen zé een contract voor onbepaalde tijd kreeg, heeft ze het niet be vestigd. Het was volgens de raadsman sowieso een onrede lijke afspraak. „Mevrouw is 'slechts' keukenverkoopster en verder nergens voor opgeleid", hield hij de rechtbank voor. Als ze het concurrentiebeding zou naleven, zou ze alleen voor Ver kerk kunnen blijven werken, of een jaar thuis gaan zitten. De rechtbank doet uitspraak op 10 december. t is ook nog een prima belegging lel |\j jan kuilenburg doet het Sonja Krul pijn enJen Barbie af te staan, die log niet in haar collectie Het gezonde verstand )e|bPei't ban en de 'pop' lop zij als tussenpersoon bg heeft gelegd, gaat naar jjkoper. Want de 29-jarige ftiesecretaresse uit Wete- prug verzamelt niet alleen lies, maar verhandelt ze |n haai' winkeltje-aan-huis. I Krul strijden de hobbyiste .CUe zakenvrouw soms om 'rang. „Er komt per jaar zo'n 800.000 gulden uit Barbies", aldus Krul. „Se en speciale uitgaven. Dus 3 Ujk er wel vaker eentje. Bo- Jien, stel dat ik alle Barbies I mezelf houd. Waar moet allemaal laten? Het gaat londerden exemplaren." Ijaren verzamelt de Wete- Jrugse de beroemde Bar- I Niet de gewone 'speelbar - maar de poppen die be id zijn voor oudere kinde- ren. Veel volwassenen, zowel vrouwen als mannen, behoren ook tot het legioen verzame laars van de poppen van Mat tel. Deze hobby is vooral in de Verenigde Staten, de bakermat van de Barbie, populair.. Sommige verzamelaars doen dat in stilte. „Die generen zich, omdat ze wel eens kinderachti ge opmerkingen over hun lief hebberij hebben gehad. Ande ren, zoals ik, praten er daaren tegen vrijuit over. De één ver zamelt postzegels of munten, ik spaar Barbies." Inmiddels is de hobby zo uit de hand gelopen dat Krul een winkeltje - Sonja's Dreamdolls - heeft opgezet. In de echtelijke woning aan de Leimuiderdijk 477 is boven een ruimte inge richt, waar kopers terechtkun nen. „We gingen daar bouwen en het leek mij en mijn man wel aardig om tevens een ruimte voor een winkeltje in te richten. De laatste anderhalf jaar verkocht ik al wat Barbies, maar nu heb ik het ruimer op gezet. Zo importeer ik ook Bar bies uit Amerika. Uiteraard niet de speelpoppen, want die zijn te koop bij speelgoedzaken en warenhuizen, maar de exem plaren die je in Nederland bij na niet kunt krijgen." Krul is al sinds haar jeugd gek van Barbie, de pop die in 1959 op de markt kwam. Een verklaring daarvoor heeft zij niet. „Als kind maak je rond Barbie een geheel eigen wereld, want behalve poppen maakt de fabriek ook nog andere spullen, zoals speelgoed. Nu vind ik de poppen gewoon mooi, vooral door de prachtige kleding. Die komt van beroemde couturiers, zoals bijvoorbeeld Versace. Daarbij heb ik het voordeel dat mijn man het ook een leuke hobby vindt. Als dat niet het geval is, kun je beter stoppen." De Weteringb'rugse beseft dat zij een dure hobby heeft. „Vooral in de Verenigde Staten vliegen de prijzen omhoog. Sommige exemplaren komen niet eens in de winkel. Dan moet je over relaties beschik ken om er toch aan te komen. Ik heb diverse adresjes waar ik terechtkan als ik wat leuks zoek. Niet alleen in de Verenig de Staten, maar ook in Italië of Duitsland. Daarnaast probeer ik op verzoek van klanten uit het gehele land om bijzondere exemplaren te bemachtigen. Als dat lukt, kost het me moeite om die af te staan. Dan gaat het om Barbies die heel wat moeten opbrengen. Maar ver zamelaars hebben het er voor over. Begrijpelijk, want de waarde stijgt voortdurend. Het is een prima belegging. Vooral de oudere poppen zijn veel geld waard, maai' dan moet de doos er wel bij zijn. Dat scheelt de helft in de prijs. Al zijn de meeste exemplaren goedkoper. Zo tussen de 150 en 200 gul den. Daarnaast verkoopt Sonja ook de landenserie van de speelpoppen. De winkel - volgens Sonja Krul zijn er nog twee in Neder land - is geopen op zaterdag en zondag en doordeweeks na 18 De showroom van Sonja Krul. Soms doet het haar pijn om een Barbie te verkopen. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19