Scholen genoeg voor kinderen uit Leyhof 'Papierwinkel' HSL/A4: om moedeloos te worden 'Gratis parkeren is de troef van regiogemeenten' Leiden Regio 'egstgeest Winter in Duinrell Buitenbadje Poelmeer tijdelijk dicht Weigering 151sclub vervalt ENSDAG 3 DECEMBER 1997 Geen paniek bij openbaar onderwijs Leiderdorp wassenaar In Duinrell is de winter al be gonnen. Medewerkers van het Wassenaarse pretpark zijn bezig een nieuwe skihelling te prepareren, die het hele winterseizoen dienst kan doen. Daarvoor gebruiken ze 2000 vierkante meter zelfgeproduceerde sneeuw. Het witte goedje wordt gemaakt met behulp van zes, uit Duitsland afkomsti ge, machines. Water wordt daarin tot ijs be vroren, waarna het wordt verpulverd tot sneeuw. Zes machines spuwen het product over de helling. De kunstneeuwbaan is be stand tegen een luchttemperatuur tot 15 graden boven nul. Wintersporters kunnen daardoor in de open lucht skiën. Duinrell heeft nog twee een andere skibanen, maar daar is het nog gewoon afdalen op matten. „De apparaten die we voor de nieuwe hel ling gebruiken, zijn niet verplaatsbaar", zegt een woordvoerder van Duinrell. „Ze zijn bo vendien erg kostbaar. We willen eerst kijken hoe het met deze ene baan gaat. foto anp leiderdorp/regio judy nihof marijn kramp Ze bestaan uit honderden vellen papier: de 'Ontwerp-verzoeken hogere geluidwaarden', de 'akoestische rapporten', het 'OTB A4' en het 'OTB HSL' die momenteel ter inzage liggen op de gemeentehuizen in de regio. Maar wie er wijs uit wil worden, is uren zoet. „Je moet een stapel papier doorwerken van een me ter. Daar kom je als gewone burger niet uit", concludeert voorzitter Joop Tieken van de Leiderdorpse belangenvereni ging A4/HSL. Tieken geeft toe zelf ook moeite te hebben met de nieu we stortvloed aan informatie. „Het wordt steeds verwarren der. Gelukkig zitten wij met zijn zessen in het bestuur. We doen veel in samenspraak en we we ten precies welke deskundigen we kunnen bellen voor nadere uitleg." Wie de stukken niet snapt, kan de telefoon pakken in de speciale informatiezuil van rijkswaterstaat, die sinds kort in de hal van menig gemeentehuis staat. Dan krijgt de vragensteller direct een voorlichter van de HSL- en A4-projecten aan de lijn. De Leiderdorpse die deze - gratis - lijn gistermiddag belde, werd echter ook geen steek wij zer. „Vorige week heb ik dit nummer ook al gebeld. De voorlichter kon mij toen niet helpen. Ik zou worden terugge beld door een deskundige, maar dat is nog steeds niet gebeurd. Ik word van het kastje naar de muur gestuurd", aldus de vrouw, de wanhoop nabij. Tieken vindt het oiet zo vreemd dat mensen te 'ontmoe digd' raken om zich nog tegen de plannen van rijkswaterstaat te verzetten. Niet alleen vanwe ge de nieuwe papierwinkel waar ze zich nu weer doorheen moe ten worstelen. „De mensen wa ren al ontmoedigd. Omdat ze zien dat protesteren tot dusver heel weinig zin heeft gehad. In spraak? Het verdwijnt allemaal achter de rodondendrons", al dus Tieken. Toch blijft de voorzitter on verminderd strijden voor een lange, verdiepte ligging van de A4. Ook vanavond, tijdens de zoveelste hoorzitting over de A4 en de HSL, zijn Tieken en de andere bestuursleden van de belangenvereniging weer pre sent. „Laat rijkswaterstaat nu maar eens bewijzen dat in spraak wél zin heeft", aldus Tie ken. Ook in andere gemeenten die te maken hebben met de bouw- plannen voor de A4 en HSL worstelen inwoners met de rap porten, OTB's en ontwerp-ver zoeken. In Rijnwoude bezoeken per dag zo'n drie tot vijf mensen de informatiezuil van de HSL, meldt een gemeentewoordvoer der. De geïnteresseerden blijken daar niet snel met het gratis te lefoonnummer te bellen. „Ze gaan eerder op zoek naar een ambtenaar die meer kan vertel len." Op het gemeentehuis van Alkemade komt dit ook geregeld voor, weet A4/HSL-specialist A. de Kok. „Je merkt dat er enige schroom is om te bellen. Dus als ze een seintje geven ga ik naar beneden en help ik ze ver der. Ook mogen mensen ko pietjes maken van de kaarten en de rapporten. Al met al zijn wij behoorlijk wat tijd kwijt om de voorlichting van rijkswater staat te verduidelijken." Wethouder C. de Lange van Jacobswoude vindt de papier winkel van de A4/HSL 'lastig'. „En dat is dan zacht uitge drukt." Voor de bewoners is het volgens hem allemaal te veel. „En dan moet het ook nog eens allemaal heel snel, want straks is de inspraakprocedure afgelo pen." De Lange vefwacht dat de meeste vragen tijdens de hoor zittingen vanavond in De Mu- zenhof in Leiderdorp en mor gen in Drieluik in Hoogmade worden gesteld. „Die avonden zijn vaak wel heel nuttig. Men sen kunnen vragen stellen en krijgen direct antwoord van een deskundige. En wat dat betreft heb ik de medewerkers van rijkswaterstaat nog nooit op een Wie het niet meer weet, kan een telefoontje plegen bij de informatiezuil van rijkswaterstaat, in de gemeentehuizen van Leiderdorp (foto), Rijn woude, Alkemade en Jacobswoude. foto hielco kuipers onwaarheid kunnen betrappen. Wel vind ik al die 'zogenaamde' inspraak een beetje dubbel. De mensen van het projectbureau zeggen continu dat ze zoveel hebben gehad aan de opmer kingen en suggesties van de burgers. Maai" als je waagt waar je dat dan in terugziet, geven ze niet thuis." oegstgeest Het verwarmde buitenbadje van zwembad Poelmeer in Oegstgeest gaat de komende maanden dicht. Het bad mag pas weer worden gebruikt als er een geluidsscherm is opgetrok ken. B en W van Oegstgeest hebben dat besloten. Het Oegstgeéslse college komt hiermee tegemoet aan de bezwaren van omwonenden te gen de geluidsoverlast die ge bruikers van het minibad ver oorzaken. De buurtbewoners dreigden vorige week met de rechter als het door de gemeen te beloofde scherm er niet bin nen vier weken staat. Wethouder van sport M. Poel mans komt met deze tijdelijke oplossing, omdat de plaatsing van het geluidsscherm nog wel een paar maanden op zich laat wachten, vanwege diverse pro cedures voor vergunningen die moeten worden doorlopen. De gemeente begint wel een ver snelde procedure, maar ook die kan wel twee tot drie maanden in beslag nemen, denkt de wet houder. „Het kan wel mei wor den voordat het scherm er staat." De financiële gevolgen van de tijdelijke sluiting neemt de ge meente voor eigen rekening. „Voor het overige gaat het sinds de privatisering heel goed met zwembad Poelmeer. Dat kleine nadeel nemen we daarom graag voor liefaldus Poelmans. {jforniatieavond over flat Gerberalaan istgeestWoningbouwvereniging Buitenlust overlegt van- 0 cpind met buurtbewoners over problemen in en om hun flat ide Gerberalaan in Oegstgeest. Tijdens de bijeenkomst in het neentecentrum, die om 20.00 begint, worden voorstellen be oken voor verbetering van de woonomgeving en een toelich- l gegeven op maatregelen voor groot onderhoud van de flat. tenlust is onder meer van plan om de bestaande 32 flatwo- gen te renoveren, de entree van de flat te vernieuwen en op bestaande gebouw 21 nieuwe woningen te bouwen. >1 JEOB demonstreert in Den Helder stgeesïOngeveer 200 personeelsleden van het Marine- ktronisch en Opstisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest reizen dag af naar Den Helder voor het houden van een demonstra- 'e optocht door deze stad. Het is de eerste dag waarop het soneel al het werk neerlegt. Met de actie viagen ze opnieuw idacht voor hun ongenoegen over het plan van Defensie om MEOB naar' Den Helder te verhuizen. Er is met name onvre- rver de hoogte van de aangeboden reis- en verhuisvergoe- g. De demonstranten vertrekken omstreeks 6.00 uur uit ■stgeest. „Dat is het tijdstip waarop we in de toekomst naar Helder moeten vertrekken om op tijd op ons werk te zijn", een woordvoerder van het bedrijf. eisje overvallen in park Voorschoten 1RSCHOTEN Een 17-jarig meisje uit Voorschoten is giste- overvallen in het park aan de Voorschotense Trompweg. Ze d 's ochtends woeg door een man van haar fiets getrokken, irna een andere man haar zakken doorzocht. Een derde man ook bij de overval betrokken. De daders konden niet meer enemen dan een pakje kauwgum en lieten het meisje daarna gaan. trtiekslapers Oegstgeest op de bon stgeest Twee mannen uit Den Haag (46 en 49 jaar) zijn de riopen nacht op de bon geslingerd omdat ze lagen te slapen :en portiek aan de Aert van Neslaan in Oegstgeest. Eerder op ivond waren ze al weggestuurd uit een een pinautomaat-hal- aan de Lijtweg in Oegstgeest. zitter G. Kremer van boog- ïiging Attila en wethouder telmans zijn verbaasd over ligering van IJsclub Oegst- om Attila een plekje op de te gunnen. Die beslis- :ómt veel te woeg, vinden is sinds een brand in ju- De gemeente kwam idee dat de schutters ap het terrein van IJsclub terechtkonden. In e instantie reageerde de ijs- positief. Maar nadat Attila !1F n eerste overleg zijn wen- ip tafel gelegd had, schrok estuur terug. Vooral omdat eplande gebouw ten koste le ijsbaan en de eigen zelf- ligheid zou gaan. er alle bezwaren viel echter F* e praten, zegt de voorzitter Attila. „Dat ze nu in zo'n tadiuin de deur dichtdoen, ons dan ook nogal over- n." Wethouder Poelmans van mening dat het 'sa- l^vonen' van de twee clubs ich een goede oplossing zijn. „En daar hebben we ^jemeente ook wel wat voor Pl Maar ja, de liefde moet ^'"*an twee kanten komen." laliënkolderhandschoen schermt ontleders van fjtvis tegen 'spekvinger' igeP èn/wassenaar judy nihof it( snijden in een dode potvis niet zonder gevaar. Vijf isen die meewerkten aan ontleding van de vier pot- enlijken op Ameland,- :sten met antibiotica wor- behandeld omdat ze zich den gesneden. Ze vreesden ze een 'spekvinger' hadden gelopen. De preparateurs Uin Wassenaar meewerkten ben echter niets te wezen, dat zij zich hebben be- :rmd met handschoenen maliënkolder. „Die hand oenen bestaan uit allemaal ne ijzeren ringetjes", zegt' servator C. Smeenk van Leidse natuurhistorisch IDlfceum Naturalis. fe moet met vlijmscherpe isen werken om door het a k heen te komen. Als je uit- iet, kan je een heel akelige ctie oplopen", aldus F ?enk, die de ontleding van Wassenaarse potvis wijdag rdineerde. Het minste of ngste schrammetje kan al besmetting opleveren, de bacterie die in het pot- enlijk voorkomt. 'spekvinger' was onder risvaarders woeget ge- :sd omdat de ziekte niet andeld kon worden en de id tot gevolg had. Tot op de van vandaag is bij weten- ippers niet bekend welke bacterie de spekvinger veroor zaakt. „Je moet zo'n infectie heel erg snel met antibiotica behandelen. Veel meer kun Je niet doen", aldus Smeenk. Een onbehandelde spekvinger kan opzetten tot drie maal de nor male dikte. De vinger doet pijn en verstijft. Als de ontsteking niet of te laat wordt behan deld, kan amputatie nodig zijn. Volgens Smeenk is het goed mogelijk dat; sommige 'spek snijders' op Ameland niet alle maal op de hoogte waren van het besmettingsgevaar. „Ik ge loof dat daar vijftig mensen bezig zijn geweest en die zijn vermoedelijk niet allemaal er varen." De potvis die wijdag in Was senaar aanspoelde was overi gens niet zwaar ziek. Hij had een leverfibrose - een verhar ding van de lever - en een aantal ontstekingen. Dat blijkt uit de eerste onderzoeken van conservator Smeenk. „Het zijn geen aandoeningen waardoor het beest in de versukkeling is geraakt. Je kunt niet zeggen dat het beest zwaar ziek was." Verder onderzoek moet meer gegevens opleveren. De monsters van de potvis zijn gisteren naar Luik gebracht voor pathologisch onderzoek. „Voor we hierover meer we ten, ben je zo maanden ver der", aldus Smeenk. De groeiende stroom leerlingen uit de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof kan worden opgevangen door de bestaande scholen in de aangrenzende wijk Buitenhof en de wijk Voorhof. Dat blijkt uit prognoses van de openba re basisscholengemeenschap in Leiderdorp. Van een pa niekstemming die hier en daar heerst over het feit dat Leyhof geen eigen school krijgt, heeft Hans van Dijk, di recteur van de Leiderdorpse openbare basisscholenge meenschap, dan ook geen last. „Op basis van ervaring denk ik dat we het redden." Openbare basisschool De Hob- bit kan op de locatie aan de Klerkenhof in Buitenhof volgens Van Dijk nog wat groeien, hoe wel de school al wij grote klas sen heeft. „Maar het aantal aan meldingen uit Buitenhof zelf is aan het teruglopen", aldus de schooldirecteur. Ook op de locatie aan Heel- blaadjespad kunnen nog kinde ren terecht. Mocht De Hobbit toch vol komen, dan is er verder van Leyhof af nog plaats bij de Prins Willem Alexander-school en bij de Julianaschool. „De Ju- lianaschool groeit als een gek. In drie jaar tijd is de school ver dubbeld. Maar omdat de school straks na de verbouwing acht lokalen heeft, kan hij nog groei en." Het wachten is volgens Van Dijk op de leerlingenprognoses van de gemeente, die binnen kort verschijnen. Als hieruit blijkt dat de toeloop uit Leyhof toch een stuk groter is, dan wil het openbaai" onderwijs samen met het protestants-christelijk onderwijs bij de gemeente aan de bel trekken. „Stel dat je een hausse krijg, dan moet je mis schien toch iets tijdelijks neer zetten in Leyhof." Van Dijk denkt daarbij wel aan lokalen met 'alles erop en eraan'. Het inzetten van de voormalige Da Vinci-dependan- ce aan de Buitenhoflaan is geen oplossing, vindt Van Dijk. „Je mist daar een aantal basisvoor zieningen, zoals een speel plaats." Vooralsnog is het probleem waarmee de openbare scholen kampen niet de toestroom uit Leyhof, aldus Van Dijk. „Waar we nu tegenaan lopen, is het gebrek aan ruimtes waar je met kleinere groepen kinderen apart kunnen zitten." In het kader van de klassenverkleining heeft het openbaar onderwijs extra uren gekregen van het ministe rie, maar op veel scholen zitten de lokalen vol. „Die uren kun je bijvoorbeeld besteden aan extra hulp voor de oudste kleuters bij de overgang naar het basison derwijs, of voor hulp voor kin deren met leesproblemen. Ie kunt dus meer inspelen op de behoeftes van kinderen, maar je mist er de geschikte ruimtes voor. Het is gewoon niet ideaal om dat soort dingen in een han- denarbeidlokaal te moeten doen." ti Winkeliers zien niets in gezamenlijk onderzoek van verkeerswethouders Parkeerautomaten zijn en blijven ta boe in de-winkelcentra rondom Lei den. Het invoeren van betaald parke ren zou volgens ondernemers de nek slag betekenen voor de winkelgebie den in de randgemeenten. „De erva ring in de Leidse binnenstad leert dat het aantal klanten afneemt door de komst van betaald parkeren", zegt C. Broeksma, secretaris van de Kamer van Koophandel. „Dus is invoering van betaald parkeren een heilloze weg." 'Gratis parkeren' geldt volgens de ondernemers juist als de grootste aan trekkingskracht van winkelcentra rond Leiden. Een voordeel dat moet worden gekoesterd. De winkeliers veroordelen dan ook de studie van verkeerswet houders uit de Leidse regio waarin wordt gekeken of er gezamenlijke af spraken te maken zijn over betaald parkeren of andere manieren om het autogebruik terug te dringen. Het be leid zou zich naast winkelgebieden moeten richten op woon-werkverkeer, bedrijventerreinen en recreatiegebie den. Maar terwijl de wethouders de argu menten vóór-betaald parkeren in de dorpscentra eerst willen aanhoren voordat ze beslissen, hebben de on dernemers hun conclusie al klaar. „Dat is gewoon een slecht idee", zegt Broeksma. „Als je minder autoverkeer wilt hebben, moet je dat niet over de rug van de consument doen. Die laten zich niet dwingen en hebben de vrij heid om elders te winkelen. Als je par- keergeld vraagt, jaag je de klant naar winkelcentra buiten de regio. der tijd om te winkelen en willen dat zo snel mogelijk doen. Ze laten de auto daarom liever niet thuis." In de winkelstraten van Oegstgeest is parkeren nog gratis, maar er geldt wel een tijdslimiet. Binnen anderhalf uur moeten auto's weer weg zijn, maar er is geen parkeerwachter meer die dat controleert. Die controleur is vier jaar geleden na een kort experiment snel uit de De Kempenaerstraat wegge haald. „Die parkeerwachter schrok heel erg af. De gemeente is daar snel mee gestopt toen bleek dat geen klant meer terugkwam", zegt J. Dietz van de winkeliersvereniging Oegstgeest Actief. „De meerderheid van de winkeliers ziet betaald parkeren liever hier niet komen. Dat weet ik zeker", weet ze dan ook. Haar collega aan de Lange Voort is het daar mee eens. „Wij heb ben al bij de gemeente bekendge maakt dat we absoluut geen parkeer- meters willen. Waarom ook? Je haalt mensen echt niet uit de auto door par- keergeld te innen. Ze komen dan heus niet op de fiets. Ik zou de gevolgen voor de Lange Voort niet kunnen over zien als hier betaald parkeren komt", zegt L. Münninghoff van de winke liersvereniging. R. van der Geest van winkeliersvere niging RAAK,uit Roelofarendsveen is net zo zeker van de nekslag die par- keermeters zal toebrengen aan dorps centra. „Daar zijn we absoluut tegen. Gratis parkeren is nog de enige manier om consumenten in ons dorp te hou den. Voor een dorpscentrum heeft be taald parkeren kwalijke gevolgen. We zullen er alles aan doen om dat tegen te houden." Volgens Broeksma moet je het woon-werkverkeer aanpakken als je minder auto's op de weg wil. „De ge meente Leiden zou toch beter moeten weten dan de parkeergebieden uit te breiden. Want de automobilist die boodschappen doet, is volgens Broeks ma onmogelijk uit de auto te krijgen. Ook al moet hij dan iets verder rijden; als het parkeren elders gratis is dan zal de koper toch daar heengaan. Dat zegt ook B. Graaf, projectonwik- kelaar van de Winkelhof in Leiderdorp. Hoewel zij niet weet of de gemeente het particuliere winkelcentrum kan dwingen om parkeerautomaten te plaatsen, is ze bij voorbaat absoluut te gen zo'n plan. „Wij streven altijd gratis parkeerplekken na, omdat het een van de sterkste punten van een winkelcen trum is. Mensen hebben steeds min- „Als je parkeergeld vraagt, jaag je consumenten weg uit de regio", vinden de winkeliers. Klanten moeten daarom aan de Lange Voort in Oegstgeest (foto) en andere winkelcentra gratis kunnen blijven parkeren. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17