Steenrijk' centrum traks 'Straatarm' Leiden 'Bollenbajes' vangt jeugdige crimineel op Hier kijken geen professorenmannetjes op je ST ij gebrek 5n olifant ^rundvlees Agressieve Leidenaar wil niet in therapie Leiden Regio k prima' j. CATHELIJNE VAN VLIET itste stenen worden ge- l het modderige stuk dat de weg naar de in- noet worden. Bulldozers af en aan. Komende vrij- loet het af zijn. Dan krijgt dse Instrumentmakers- I door sinterklaas de sleu- riiandigd van haar nieu- derkomen, temidden van oratoria aan de Einstein- :eur J. Gonggrijp wijst ver- luldigend op de pommel, n en buiten het gebouw, komt tegelijk. Vandaag :n de laatste plantjes en n verhuisd uit het oude w en langzamerhand gr weer orde komen." s hij trots, want op de dag b opening zal het exact ar geleden zijn dat hij de kuil heeft gegraven om er iial in te plaatsen. Het is g snel gegaan. Hij heeft er 'losweken'. „Zowel lij als voor de leerlingen 't losweken van een oude ying beter snel gebeuren, Is levert het vertraging op. be.wust die losweekperio- :ort mogelijk gemaakt." :school voor precisietech- le enige in haar soort in [land, is opgericht in 1901 lamerlingh Onnes. Vanaf ichting was de school ge- :st in het Kamerlingh On- iboratorium in de Nieuw- |in het oude centrum van Het verschil tussen het ge^e en oude gebouw kan roter zijn. Modern en ui- r(j(^mctioneel in plaats van ierpi knus. Grasvelden en la- Directeur J. Gonggrijp: „We zitten midden in een technische omgeving. De stageplaatsen zijn dichtbij." boratoria als uitzicht in plaats van de Leidse binnenstad. Docent Navis geeft toe dat hij met deze veranderingen meer moeite heeft dan zijn collega's. Hij was zelf leerling aan de Nieuwsteeg en kwam later terug als docent. Hij geeft aan heimwee te hebben naar het oude gebouw. „Als ik nu voor de laatste keer door die gangen loop, word ik wel een beetje emotioneel, al weet ik dat het nieuwe onderkomen functione ler is." Er is overigens aan Navis en gelijkgestemden gedacht. Een beeld van het hoofd van Kamerlingh Onnes is meegeno- ,ekVoners op de bres voor oude klinkers in binnenstad kl ie W o emione en jitruste bewoners van de Leidse binnenstad hebben ictiegroep opgericht tegen de herbestratingsplannen pp gemeente. De nieuwe Werkgroep 'Steenrijk of ggJtarm' maakt zich grote zorgen over de herinrichting Pieterswijk, de omgeving van de Hooglandse kerk, ircht en De Camp. CAROLINE VAN OVERBEEKE erkgroep wil de krachten 071>len van bewoners, wijk- 023igingen en monumenten- 023isaties. Op 15 december °^3ert Steenrijk of straatarm- 071llen de leden komen tot tot gezamenlijk plan tot be- 07ijvan een aantal historisch roeide elementen in de oude 07lfS,ad' gemeente wil in de Pie- ik onder meer het waaier en van de kinderkopjes eggen en straatprofielen aantal karakteristieke JL stegen drastisch veranderen. De bewoners vrezen, op grond van ervaringen in het verleden, dat de klassieke oude Rijnformaat- steentjes aan beide zijden van de kinderkopjes worden vervan gen dóór de nieuwe rode bak steen die overal langs de kades van de Rijn opduikt. Deze steen is van mindere kwaliteit en le vert een heel ander straatbeeld op. „Er zijn nog maar weinig steden waar nog iets over is van het oude, historisch gegroeide stadsgezicht. In Leiden dreigt dus iets heel bijzonders te ver dwijnen." Over de gemeentelijke plan nen zegt de werkgroep: „Proporties tellen in de uitwer king niet, kleur speelt geen rol, het waaierpatroon verdwijnt. Een eeuwenoude binnenstad is geen eenheidsworst, die heeft karakter omdat er sprake is van wat wel 'bricolage' wordt ge noemd: het voortdurend op kleine schaal herstellen en repa reren. Niet het op grote schaal kamerbreed tapijt neerleggen, maar maatwerk. „Aan een beschermd stadsge zicht mag niemand, ook niet de gemeente zelf, iets veranderen zonder instemming van de ge meentelijke Monumentencom missie", vindt de werkgroep. Deze commissie heeft het colle ge van B en W inmiddels laten weten niets te zien in de herbe stratingsplannen. Ook de Ver eniging Heemschut in Amster- foto henk bouwman men, een herinnering aan vroe gere tijden. Ondanks het verlies van de ou derwetse sfeer valt voor Gong grijp de vergelijking uit in het voordeel van het nieuwe onder komen. „Ik ben blij met de nieuwe huisvesting. Deze sluit meer aan bij de moderne maat schappij en daar gaat het ten slotte om. We moeten leerlin gen naar die moderne maat schappij sturen. Bovendien zit ten we midden in een techni sche omgeving en zijn de stage plaatsen dichtbij. Op de eerste verdieping komen de werkruimten van de oudere jaars. Een enkele trillende ma chine wordt al gebruikt. „Dit zijn ingewikkelde exemplaren, bestemd voor oudere jaars", legt Gonggrijp uit. „Voor men sen die niet zo snel hun vingers zullen verliezen of er met hun haren tussen zullen zitten." Op de begane grond zijn de lokalen voor de eerstejaars een week geleden al ingewijd. Eén van de eerstejaars is Carly Verhul, één van de vijf meisjes tussen veertig jongens. „Jam mer dat we nu in de 'middle of nowhere' zitten, maar hij is wel erg mooi", is haar reactie op de nieuwe school. „In de oude ruimte zaten we eigenlijk als gasten-. Dit is echt ons eigen ge bouw." Haar vriendin Mazitta van Hal voegt er aan toe: „De plek in de binnenstad was leu ker, je kon gemakkelijk in de pauze iets te eten halen. Maar dit is een gebouw zonder pro fessorenmannetjes van de uni versiteit die vanuit de hoogte op je neerkijken. Prettig." Buiten het lokaal wordt verder gesjouwd, getelefoneerd en overlegd. Er is haast bij. Over twee dagen moet de school kunnen pronken met haar nieu we, zelfstandige uiterlijk. dam, die tot doel heeft 'cultuur monumenten en het historisch ruimtelijk karakter' in Neder land te beschermen, heeft zich achter de bezorgde Leidenaren geschaard. De werkgroep wil bereiken dat de herinrichting van de ou de wijken gebeurt 'in overleg met de monumentencommis sie' en 'dat de diversiteit van de bestrating gehandhaafd blijft en het oude materiaal daarbij op nieuw wordt gebruikt, de bewo ners niet alleen worden geïnfor meerd, maar ook gehoord." De werkgroep wil zo snel mogelijk met verantwoordelijk wethou der Tj. van Rij rond de tafel gaan zitten. De vergadering van Steenrijk of Straatarm op 15 december wordt gehouden aan het Ra penburg 49 en begint om 20.00 uur. 'Er wordt op mij geëxperimenteerd' PERSBUREAU CERBERUS Een 34-jarige Leidenaar ont kende gisteren voor de Haagse rechtbank psychotherapeuti sche hulp nodig te hebben. Hij stond terecht voor niet minder dan vijftien delicten, waarbij agressie aan de dag werd ge legd. Officier van justitie mr. S. van der Kallen achtte op grond van verklaringen van getuigen bewezen dat de man - toen hij in een supermarkt werd be trapt op diefstal van douche- schuim en deodorant - een meisje een fles naar het hoofd had gegooid. In een andere zaak zou de man rondom zich heen hebben geslagen en ge schopt toen hij met een fles Martini de winkel wilde verla ten. Meestal richtte hij alleen materiële schade aan. Toen de man uit het opvanghuis aan de Rembrandtstraat werd ge zet, vulde hij een beugelfles met benzine én gooide deze tegen de raam. Door het dub bele glas werd de fles echter geweerd. Inandere situaties reageerde de nian zijn woede eveneens af op ruiten en gla zen deuren. Voor officier Van der Kallen was duidelijk dat de man hulp nodig had. Daarom eiste zij ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een psychia trisch ziekenhuis. Met deze eis volgde zij het advies van re classering. psycholoog en psy chiater. Maar dat was tegen het zere been van de Leide naar. „Ik weet zeker dat ik geen ziekenhuis nodig heb", zei de man. „Ik heb alleen het gevoel dat mensen een complot te gen mij smeden. Er wordt vierentwintig uur per dag op mij geëxperimenteerd door ie mand, die mij goed kent". De rechtbank doet over twee weken uitspraak. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. BOS- EN GASTHUIS De Vogelvrienden Leiden e.o. tonen tijdens hun jaarlijkse tentoonstelling kanaries, parkieten en andere tropische vogels in allerlei soorten. Naast de tentoonstelling in het Vijf Ho- venhuis, Hoflaan 169, verzorgen de Vogelvrienden ook een tombo la, een grote verloting en een rommelmarkt. Vrijdagavond is ieder een welkom van acht tot tien uur en op zaterdag en zondag van tien tot vijf uur. RIJNDIJKBUURT De gemeente is begonnen met de definitieve ver harding van gedeelten van de De Goejestraat en de Roomburger laan. Het autoverkeer moet rekening houden met omleidingen en het huisvuil moet worden aangeboden op een plaats waar de vuil niswagen kan komen. De werkzaamheden aan de De Goejestraat, tussen de Hartmanstraat en de Roomburgerlaan, en de Roombur gerlaan, tussen de De Goejestraat en de Kanaalweg, dtlren nog zo'n drie weken. MEREN WUK In buurthuis Op Eigen Wieken staan zondag de tafels en bakken klaar voor een middag klaverjassen en sjoelen. Tevens is er een loterij met leuke prijzen. Vanaf één uur is het buurthuis, Val kenpad 5, geopend. De toegang is drie gulden. DE KOOI Buurtcentrum De Kooi houdt zondag een rommelmarkt. Naast de vele kraampjes met goedkope spulletjes kunnen bezoe kers genieten van een drankje, de traditionele soep of een broodje kringloop. Het buurthuis, Driftstraat 49, opent zijn deuren van tien tot vier uur. Wie een kraampje wil huren, kan bellen: tel. 071- 5211407 of 071-5214185. DE KOOI De plannen voor de nieuwe.sporthal en het buitenbad voor peuters en kleuters bij zwembad De Zijl zijn al een tijdje be kend. Tot 8 december zijn ze nog in te zien op de afdeling Bouw en Woningtoezicht van de gemeente, kamer 021 in het Stadsbouw- huis, Langegracht 72. Wie bezwaar wil aantekenen tegen de bouw plannen kan dit eveneens tot 8 december doen. De brief dient te zijn gericht aan Burgemeester en Wethouders van Leiden, Postbus 9100, 2300 PC Leiden. HOUTKWARTIER Het gigantische Indiase spoorwegnet, 60.000 kilo meter lang, staat centraal tijdens een dialezing door W. Verver en H. den Duik. De lezing, georganiseerd door de Nederlandse Vereni ging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen, wordt gehouden op woensdagavond 17 december. Vanaf acht uur kun nen belangstellenden terecht in de ZWN-zaal aan de Rijnsburger- weg 1. De toegang bedraagt drie gulden. BINNENSTAD De Algemene Vergadering van de VN ondertekende bijna vijftig jaar geleden de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens- Amnesty International, werkgroep Leiden, viert dit elk jaar met een fakkeltocht. Dit jaar heeft de falckeltocht plaats op woensdagavond 10 december. De route loopt van het Stadhuis plein naar het Van der Werfpark. De tocht, opgeluisterd door een spreker en muziek, vertrekt om vijf uur. BINNENSTAD 'Goden, engelen en mensen' is de titel van een lezing door Het Theosofische Genootschap. De waag wordt beantwoord of mensen kunnen uitgroeien tot goden. De lezing is op dinsdag 9 december in de Pieterskerk, Kloksteeg 16, en begint om kwart over acht. De toegang is gratis. STEVENSHOF De kerst dient zich aan. Het ouderenkoor van buurt huis Stevenshof zingt zondagmiddag liederen tijdens een kerstvie ring voor 50-plussers. Ook leest M. Goudzwaard een kerstverhaal voor. De bijeenkomst in het buurthuis, TrixTerwindtstraat 4. be gint om half drie. De toegang is gratis. POELGEEST Leiden Atletiek houdt zaterdag 6 december de Specu laasloop. De prestatieloop over 1,4, 7,10 of 12,5 kilometer voert door de Leidse Hout. De start is om elf uur bij het clubhuis van de atletiekvereniging aan de Anthony Duyklaan, waar ook kleedgele genheid en douches zijn. Bij het clubhuis kunnen de deelnemers vanaf tien uur inschrijven. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 gulden. Onderwijs moet nieuwe kans bieden op plek in inaatschappij JNSDAG 3 DECEMBER 1997 |uw onderkomen voor Leidse Instrumentmakersschool pg|i oer-Hollandse andijvie- ^pot te gewoon is, of als de eeën van Joop Braakhek- ïgewikkeld zijn, is er voor' ïprinsen en -prinsessen nieuwe inspiratiebron te putten. Het boekje rkookkunst en Cultuur' 55 recepten, afkomstig ideren van asielzoekers, inderen zijn bovendien ief betrokken geweest bij tandkoming ervan, okboekje bevat gerechten Ier meer Armenië, Bosnië e. Ontbijten op z'nAr- betekent rijst of tarwe in scheutje kwark erover .artM gebakken uitje erbij. |ch kan een met rundge- 'vulde paprika worden igd en als kooksuggestie warme hap kan de Zaï- ïbakken olifant dienen, irek aan olifant in Neder - rundvlees prima als :uut voor het zoogdier i, raadt Nadine uit Zaïre lentink van de Leidse isorganisatie begeleidde met Steven Koelewijn, 1 biologie aan het Leonar- 'inci College, de 28 kin lij het maken van het re- jboek. Het idee ervoor ideiJde op toen Koelewijn tij- én van zijn lessen rond De omslag van het boekje 'Kinderkookkunst en Cultuur'. het thema gezonde voeding de kinderen vroeg hun favoriete maaltijd uit het thuisland op te schrijven met daarbij de ingre diënten en de bereidingswijze. „Het unieke aan dit boekje is dat het meer bevat dan alleen buitenlandse recepten", zegt El- win Mentink, die uitermate te vreden is over het eindresultaat. „De maaltijdtips worden afge wisseld met emotionele verha len van tieners uit het asielzoe kerscentrum. Het doel van het kookboekje was cultuur- en kennisoverdracht. Ik denk dat we daarin zijn geslaagd." 'Kinderkookkunst en Cultuur' is in een oplage van drieduizend verschenen. Het boekje is voor tien gulden te koop in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33, bij de Leidse Welzijns organisatie en bij een aantal Leidse boekwinkels. De op brengst van het kookboek komt ten goede aan culturele activi teiten voor kinderen. Bewoners van de wijk Meer burg, de 'buren' van het asiel zoekerscentrum, kunnen een gratis exemplaar van het recep tenboekje ophalen in het AZC. SASSENHEIM IRENE NIEUWENHUIJSE VERVOLG VAN VOORPAGINA Teylingereind, de nieuwe jeugd gevangenis in Sassenheim, is bedoeld als eerste opvang voor jongens nadat ze de politiecel hebben verlaten. Ze wachten dan op hun rechtszaak. De jeugdige gevangenen zullen er gemiddeld drie tot zes maanden verblijven en de populatie zal voor 75 procent bestaan uit al lochtonen, voornamelijk afkom stig uit de grote steden. De jongens hebben meestal een ernstig geweldsmisdrijf op hun kerfstok. „Voor een fietsendief stalletje kom je hier niet", con stateert W. Tulleners, de direc teur van het onderwijsinstituut in de Sassenheimse 'Bollenba jes'. De jongens moeten in Teylin gereind naar school. Of ze nu willen of niet, aan de leerplicht valt in de penitentiaire inrich ting niet te tornen. Omdat veel van hen een leerachterstand van twee jaar hebben, wordt snel - binnen drie dagen - een 'leerdiagnose' gemaakt, Een team van twintig leerkrachten zal de leerlingen zoveel moge lijk op hun eigen niveau bege leiden. Tijdens de lessen mag niet wor den gerookt, maar aan het eind van ieder lesuur wordt er een rookpauze ingelast. De leer kracht zal de leerlingen vuur verstrekken. „We vinden dit zelf een moeilijk punt, maar we we Directeur W. Tulleners in de gymzaal. Met man en macht wordt gewerkt om de gevangenis op tijd - vandaag is de officiële opening - klaar te krijgen. foto hielco kuipers ten dat onze klantjes manische rokers zijn. Door dit beleid houd je rekening met een be paalde leefwijze van hen." In de huiskamer (voor iedere groep van twaalf jeugdigen is er een ruimte) en buiten gelden weer andere rookregels. In de cel, waar de jongens om half tien ingaan, is roken verboden. Drugs zijn nergens toegestaan. De jongens moeten tijdens hun verblijf in de gevangenis verder leren dat niet de omgeving, maar zij zelf verantwoordelijk zijn voor hun situatie. „Als ik dit aan twee van de tien kan over brengen, ben ik geslaagd", is de filosofie van Tulleners. Voor Tulleners is het niet rele vant om de luxe van Teylinger eind te vergelijken met zorgin stellingen, maar hij vindt het wel 'cynisch' dat er in het regu liere onderwijs steeds minder geld beschikbaar komt. Ten minste, voor de randgroepjon geren. Tulleners heeft in Am sterdamjaren met deze jeugd gewerkt. „Het is net alsof deze groep door de overheid wordt ontkend, terwijl daar vaak de jongens zijn die weer hier te rechtkomen. De randgroepjon geren worden ook steeds meer in slechtere locaties onderge bracht. Ik noem dat maar hon denhokken. Terwijl hier, als het kwaad al is geschied, wel alles mogelijk is." Tulleners noemt zichzelf geen wereldverbeteraar, maar opti mist en realist. „De jongens die hier komen, zijn niet slecht: ze vertonen slecht gedrag. Ze zijn verstrikt geraakt in de normen en de waarden die deze maat schappij eist." In Sassenheim zal het nooit voorkomen dat de gestraften geestelijk worden gekleineerd. Tulleners is daarnaast ook geen voorstander van gevangenissen, waar de gedetineerden lichame lijk worden afgebeuld. „Dat werkt niet. Maar, we zijn niet soft. Er wordt stevig onderwijs gegeven, de regels zijn duidelijk en de sancties ook. „We laten ze kennis maken met een andere wereld. Dat leren ook leuk kan zijn. Dat als ze goed zijn in lassen, ze mis schien wel een diploma in die richting kunnen halen. Dat ze op die wijze ook in de maat schappij kunnen overleven, zonder weer gelijk een tanksta tion te overvallen of een oud vrouwtje een klap op haar

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15