Sweet Lake China: valkuil of succes? Kerk Samenleving Bond mengt zich in kwestie-Den Heyer Overzicht kerkdiensten Dienaren WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 Neven nieuwe rector ThU Kampen kampen Prof. dr. G.W. Neven wordt de nieuwe rector van de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken in Ne derland te Kampen (ThUK). Hij volgt prof. dr. C. Houtman op, die na vier jaar aftreedt. Neven (52) neemt het rectoraat over op 8 december tijdens de viering van de 143e dies natalis van de universiteit. De nieuwe rector is sinds 1988 hoogleraar dogma tiek aan de ThUK. Hij staat aan het hoofd van het onderzoeks programma God, zin en moraal. Gehate bisschop naar Liechtenstein Vaticaanstad De uiterst conservatieve Zwitserse bisschop Wolfgang Haas wordt aartsbisschop van Vaduz in het ministaat je Liechtenstein. Met de overplaatsing maakte paus Johannes Paulus II gisteren een einde aan de onhoudbare situatie in het bisdom Chur, waar Haas sinds zijn onstuimige aantreden in 1990 vrijwel alleen vijanden heeft gemaakt. Geen van de bis schopsbenoemingen door de huidige paus in West-Europa heeft zo veel verzet opgeroepen als die van Haas in 1988. Zijn wijding in 1990 had plaats temidden van spectaculaire protestacties. Met zijn autoritaire optreden en omstreden benoemingsbeleid joeg Haas steeds meer mensen tegen zich in het harnas. Niet al leen de hulpbisschoppen die in 1993 naast hem werden be noemd, maar ook zijn medebisschoppen en de Zwitserse rege ring pleitten uiteindelijk voor zijn aftreden. Poolse priester tot de orde geroepen Warschau Kardinaal Jozef Glemp, hoofd van de Poolse RK- Kerk, heeft de populaire 'radiopriester' Tadeusz Rydzyk op de vingers getikt. Rydzyk heeft een dagvaarding wegens belediging van de regering naast zich neergelegd en bedient zich in zijn ra dio-uitzendingen bovendien van 'ruwe methoden'. Glemp heeft de overste van de redemptoristen, waartoe Rydzyk behoort, ge vraagd om de populaire pater tot de orde te roepen. Via het sta tion Radio Maryja slaat Rydzyk uiterst rechtse taal uit. Onlangs maakte hij parlementariërs die voor vrije abortus zijn voor moordenaars uit. Justitie heeft een onderzoek tegen hem inge steld op verdenking van belediging van staatsorganen. Het parti culiere rk-radiostation trekt met een mix van geestelijke peptalk, gebeden en rechtse retoriek een miljoenenpubliek. Tijdens pho ne-ins zijn racistische opmerkingen van luisteraars niet van de lucht. Gebed voor heilig boek kabul Een heilige man van de Sikh-gemeenschap spreekt een gebed uit voor de 'Adi Granth' - het heiligste boek van de Sikhs - in een tempel in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Tolerantie is over het algemeen niet het belangrijkste handelsmerk van de Taliban, die de macht in Aghanistan in handen hebben, maar de religieuze minderheden als de sikhs, de hindoes en de joden hebben tot nog toe weinig problemen ondervonden. foto ap huizen. anp Het applaus van de gerefor meerde synode voor de omstre den theoloog prof. dr. C. den Heyer is een 'absoluut diepte punt'. De rechtervleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk maakt zich ernstig zorgen over de gereformeerde fusiepartner, die onlangs de verfoeilijke op vattingen van Den Heyer over verzoening met handgeklap be loonde. Dat schrijft algemeen secreta ris dr. ir. J. van der Graaf deze week in De Waarheidsvriend, het orgaan van de Gereformeer de Bond. De voorman van de behoudende hervormden vindt dat de kwestie-Den Heyer ook de NHK raakt. Volgens hem mogen de hervormden niet stil zwijgend toezien hoe de licht zinnige gereformeerden de klas sieke verzoeningsleer afzweren en daarmee het hart uit het christelijk geloof wegsnijden. De gereformeerde synode sprak vorige maand haar waar dering uit voor Den Heyers boek Verzoening, bijbelse noti ties bij een omstreden thema. De kerkvergadering vond wel dat Kamper hoogleraar in zijn behandeling van de klassieke opvatting over verzoening 'niet zorgvuldig genoeg' te werk was gegaan. Den Heyer betoogt on der meer dat de kerkelijke ver zoeningsleer niet als zodanig in het Nieuwe Testament voor komt. Volgens die leer heeft Je zus door aan het kruis te ster ven de zonden van de gehele wereld op zich genomen. De Gereformeerde Bond houdt die leer van 'verzoening door voldoening' hoog. De steun van de gereformeerde sy node voor Den Heyer 'sneipt door onze hervormd-gerefor- meerde ziel', aldus Van der Graaf. „Applaus voor een hoog leraar die aanstaande predikan ten opleidt en zich niet meer aangesproken weet door de leer der verzoening door voldoe ning, moet een absoluut diepte punt heten." Het commentaar van Van der Graaf is koren op de molen van de behoudende gereformeerden die zich in het Confessioneel Gereformeerd Beraad (CGB) hebben verenigd. Het CGB heeft bij de synode tevergeefs op maatregelen tegen Den Heyer aangedrongen. Eerder dit jaar eisten 92 predikanten zelfs het ontslag van de hoogleraar. Het CGB voelt zich door de synode 'buiten de deur gezet'. De gereformeerde rechtervleu gel concludeerde uit de 'onthut sende en zeer teleurstellende' synodezitting dat in de Gerefor meerde Kerken de vrijzinnig heid heeft gezegevierd. Ook Van der Graaf heeft de indruk dat de afwijzing van de verzoenings leer bij de gereformeerden 'breed wordt gedragen'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Kamerik: M. Mes- semaker, kandidaat te Katwijk aan Zee, die bedankte voor Oude Pekela (buitengewone wijkgemeente Juliana- kapel), voor Hagestein en voor Hei- Bedankt: voor Lekkerkerk (Het Ven ster): J. Veldhuijzen te Putten; voor Stellendam: H. Roseboom te Bruchem en Kerkwijk. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Papendrecht: S.B. van der Meulen te Nieuw-Am- sterdam en drs. W.J. Quistte Haar lem-Noord. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te 't Harde: G.J. Slotman, kandidaat te Zeewolde. Aangenomen: naar Hardinxveld-Gies- sendam: drs. J.E. Kramer te Sneek, die bedankte voor Hoofddorp. Om het overzicht van de kerk diensten rond de beide kerst dagen en oud en nieuw in de ze krant zo compleet mogelijk te maken, wil het Leidsch Dag blad zo spoedig mogelijk be schikken over de diensten- roosters van de kerkgenoot schappen en geloofsgemeen schappen. Wie de opgaven nog niet heeft ingestuurd, wordt verzocht deze te zenden naar: mevrouw J. Steenwinkel, Vruchtengaard 2b, 3941 LJ Doorn (telefoonnummer 0343-412593). „De Molukse Evangelische Kerk is een pro testantse kerkgemeenschap. Begin jaren vijftig, toen onze kerk ontstond, was er al een Molukse Protestantse Kerk, namelijk de Moederkerk op Ambon. Daarom werd het Molukse Evangelische Kerk, waarbij 'evangelische' de verbondenheid met het evangelie aangeeft. Men was zich er niet van bewust dat binnen de kerken in Ne derland 'evangelisch' een bepaalde stro ming kan betekenen. Dominee O.J. Ruff is predikant in de Mo lukse Evangelische Kerk in Alphen aan den Rijn. De diensten worden gehouden in het kerkgebouw 'Lachai-Roy', aan de rand van de Molukse wijk. Ruff: „Lachai-Roy komt uit Genesis 16 vers 14. Het betekent vrij vertaald dat God op je neerziet." ,>E)e gemeente in Alphen telt om en nabij de tweehonderd belijdende leden", vertelt Ruff. „Onze diensten zijn tweetalig, in het Maleis en het Nederlands. De liturgie is volledig protestants, net als in de Her vormde en de Gereformeerde Kerk. De ge- loofsbeleving ligt bjij ons wat meer in de vrome sfeer. We zingen dezelfde psalmen, maar de gezangen komen voornamelijk uit het boek Evangelische Gezangen. Dat is een stichtelijker liedboek. Onze liederen moeten prettig in het gehoor liggen en ge makkelijk meegezongen kunnen worden. Zo is men dat ook gewend van vroeger." „We hebben binnen deze gemeenschap de laatste tijd te maken met een overgang van de eerste naar de tweede generatie", gaat hij verder. „De lege plekken worden opge vuld door jongeren. Zij tonen een grote be trokkenheid bij de kerk, onderzoeken bij voorbeeld hoe wij vanuit onze Molukse achtergrond meer inhoud kunnen gei,'6 aan het christenzijn.ro' Ruff ziet de kerkgemeenschap daardo^11 veranderen: „Vooral de oudere genera1 stelt niet de waarom-vraag: waarom ij zus gestorven?, waarom is Hij opgestcf™ Voor hen is dat gewoon zo, punt uit. t jongeren nemen niet voor zoete koekpa wat je zegt. Zij stellen ook vragen ovei ken waar de ouderen zich nooit mee zighielden, zoals euthanasie, abortus,^ moseksualiteit, verschillende samenle™ vingsvormen. Dat geeft een gezonde k ning, want de kerk bestaat uit oud en^ en die wil je bij elkaar houden. Gelukt gaat dat prima, want het respect van naar jong is bijzonder groot." .A „Vroeger had de Molukse Evangelisch I Kerk een vrij gesloten karakter. Men d I immers dat het verblijf in Nederland i tijdelijk zou zijn. Wat dat betreft zijn e enorme ontwikkelingen gaande. De N lukse kerk staat open voor de vragen Vj-, nu." |ct de u t de Leidsch Dasblad ANN01897 Vrijdag 3 December AARLANDERVEEN De Chr. Geref. Kerk te Aarlanderveen heeft het kerkorgel uit de Ned.-Herv. kerk te Kamerik aange kocht. LEIDEN Het St.-Nicolaasfeest is met rassche schreden in aantocht, maar het weder laat nog steeds zeer veel te wen- schen over, dat het bezoek, hetwelk aan de ingerichte étalages gebracht wordt, niet bepaald druk kan genoemd worden. Dit komt den handelaars en neringdoenden, onder wie er zijn die van hunne uitstalling veel werk gemaakt hebben, natuurlijk niet te stade, dat is jammer. Maar men dient zich tegen de vooral voor de jeugd zoo heuglijke tijd daar toch van een en an der te voorzien. Uit het tabak- en sigarenmagazijn van den heer H.J. Jung, in het Noordeinde, kwam het verzoek tot ons de aan dacht onzer lezers te vestigen op de daar aanwezige St.-Nico- laas-étalage. Zooals men uit advertentiën in ons blad weten kan, is de heer Jung een specialiteit in Van Nelle's lettersiga- ren, maar behalve deze kan hij allerlei geurige en geliefde mer ken, in mooie en minder of meer kostbare verpakking uitzijn étalage, welken op breeden grondslag rust en zeer omhoogstre- vend is, en uit andere deelen van zijn magazijn te voorschijn halen. Het is dan ook zeker, dat van hen, die zich in Jung's ma gazijn begeven om iets geurigs, iets moois, iets smaakvols, iets nieuws, iets aardigs uit te zoeken, niemand met leege hand of zak dezen winkel zal verlaten. ANNO 1972 maandag 4 december LEIDERDORP Wethouder Meerburg kwam zaterdagmiddag het bestuur van gymnastiekvereniging Sparta even gelukwen sen met het zestig-jarig bestaan. De vereniging hield een re ceptie in gebouw Irene. Voorzitter H. van Driel nam het ge schenk van de wethouder, een gravure, in ontvangst. WARMOND Bij de aanbieding van de gemeentebegroting voor 1973 schrijven B. en W. dat zij er niet in geslaagd zijn een reëel sluitende begroting te maken. Het geraamde tekort be draagt 83.764,-. Voor het sluitend maken is het volgens het college noodzakelijk de tarieven te verhogen. De volgende pos ten zullen worden verhoogd: Straatbelasting, Rioolbelasting, Reinigingsrechten, Hondenbelasting, Woonforensenbelasting, Opcenten personele belasting en het tarief voor het waterlei dingbedrijf. BENTHUIZEN Een van de nutsbedrijven heeft in Benthui zen koelbloedig een boom vermoord. Bij het leggen van kabels of leidingen zijn de wortels van de boom tegenover het parkeer terrein achter het Benthuizer raadhuis volledig afgehakt en na gedane arbeid weer keurig op hun plaats gelegd. Het hakwerk kwam pas aan het licht toen de gemeente de inmiddels omge komen boom ging opruimen. Burgemeester en wethouders zeg gen dat ze .ernstig zijn ontstemd" over de ondeskundige am putatie. De boom stond helemaal los in de grond en had ge makkelijk kunnen omwaaien. De dader is niet te achterhalen; b. en w. zeggen met te weten welk nutsbedrijf verantwoordelijk gesteld kan worden. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) leiden/zoetermeer wim koevoet Het grote publiek liet het ar cheologische themapark Ar- cheon in Alphen aan den Rijn links liggen. Het project werd een financiële flop. Van de ruim 60 hectare waarmee Archeon in 1994 begon, zijn er drie jaar la ter slechts zeven overgebleven. Ook het prestigieuze entreege bouw moet eraan geloven. Maar de sloop is nog niet be gonnen of de gemeente Zoeter- meer maakt plannen bekend voor de bouw van het thema park Sweet Lake China, dat zo'n 40 hectare van de Driemanspol der, nabij Leidschendam, moet bestrijken. De kosten, 100 miljoen dollar, komen voor rekening van de Chinese overheid. Gerekend wordt op een miljoen bezoekers per jaar. De wethouder econo mische zaken H. Oosterop-van Leussen (D66) maakt zich zo sterk als ze kan voor de vesti ging van het themapark in Zoe- termeer. Zij ziet in Sweet Lake China een krachtige toeristen magneet en een geoliede ba- nenmachine. Haar gemeente, denkt ze, krijgt internationale naamsbekendheid. Wordt Sweet Lake China inderdaad, na de Floriade, het tweede Zoeter- meerse succesnummer? Het Alphense D66-raadslid A. van Geest dat opkomst en on dergang van Archeon van nabij heeft meegemaakt: „Lieve he mel, dat deze droeve geschiede nis zich op een steenworp af stand dreigt te herhalen! Reke nen ze in Zoetermeer ook op een miljoen bezoekers per jaar? Dat meen je niet. Vervoer van de bezoekers per monorail? Nee, toch hè? Neem je me in de maling? Zegt mevrouw Ooster- op dat het themapark de ge meente geen cent kost? Is zij van D66? Ik ben bereid voor een heel bescheiden tarief m'n ken nis en ervaring met Zoetermeer te delen. Ik wil voorkomen dat m'n partijgenote in dezelfde valkuil stapt." „Natuurlijk kost het themapark Zoetermeer wél geld. Er hebben nu al Zoetermeerse gemeente 'Ziet u het voor zich, ik niet. Veel verder dan de Verboden Stad en de Chinese Muur komen ze niet.' foto ap ambtenaren tijd aan besteed. Verder acht ik niet uitgesloten dat Zoetermeer, net als Alphen bij Archeon heeft gedaan, kor ting geeft op de grondprijs. Laat mijn partijgenote zich niet rijk rekenen. Die miljoen bezoekers, dat bleek in de Archeon-affaire achteraf geen prognose maar het minimumaantal bezoekers dat nodig was om de exploitatie rond te loljgen. Mevrouw Oos- terop moet kritisch naar de ge tallen kijken en bewijsvoering P. van Gessel, managements- en beleidsmedewerker bij het Nederlands Bureau voor Toe risme: „Ik heb hier een twee slachtig gevoel bij. Enerzijds juich ik vernieuwingen van het toeristisch product toe. Ander zijds is de attractieparkenmarkt een verdringingsmarkt Sweet Lake China kan alleen maar succes hebben ten koste van een ander park. Die miljoen be zoekers lijkt me aan de hoge kant. Daarmee zou Zoetermeer in één klap een notering in de Top Tien afdwingen en dat kan ik me nauwelijks voorstellen. Archeon kan inderdaad een waarschuwing zijn. Dat park is ten onder gegaan aan z'n eigen zwakke concept. Dat was een vage mengvorm van fun en we tenschap. Het publiek voor dit type parken is behoorlijk ver wend en laat zich niet bij de neus nemen. Als in Sweet Lake China het toeristische aspect secundair is en China er vooral z'n export mee wil presenteren, kan het mis gaan." T. Verlaan-The van de Chinese Zelforganisatie, een instelling die taal- en cultuurcursussen voor kinderen verzorgt: „Zon de van het geld. Zelfs met een Madurodam-concept is veertig hectare veel te weinig voor een park met het thema China. De cultuur van een miljard Chine zen in beeld gebracht in Zoeter meer, ziet u het voor zich, ik niet. Veel verder dan de Verbo den Stad en de Chinese Muur komen ze niet. Ik vind het vreemd dat China uitgerekend Nederland heeft uitgekozen voor z'n themapark. De zakelij ke relaties zijn ronduit slecht. Frankrijk of Scandinavië had meer voor de hand gelegen. Ik vraag me ook af hoe veel Chine zen weten waar Zoetermeer ligt. Nederlanders zijn nauwelijks geïnteresseerd in China. Zij die dat wel zijn bezoeken het land, niet het themapark." De Leidse wethouder ruimte lijke ordening, PvdA'er T. van Rij: „Zoetermeer heeft kennelijk de ruimte voor een themapark. Voor herhaling van het Ar- cheon-drama hoeft niemand bang te zijn. Archeon is niet mislukt omdat het een thema park is maar omdat het slecht was opgezet. Ik zou ook best geld willen verdienen met een Verboden Stad, ha ha." De politiek actieve Chinese LeidenaarTanToan Hok: „Ik wil een geharnast geluid laten klinken: de Zoetermeerse wet houder van economische zaken moet in het verdere overleg de mensenrechten in China ter sprake brengen. Het dictatoriale regiem in China heeft miljoe nen mensen over de kling ge jaagd. Ik wantrouw dit project ten zeerste. Peking investeert al leen maar in het buitenland om pr-resultaten te boeken. Aan Zoetermeer de principiële vraag of die gemeente zich daarvoor wil laten gebruiken." G. Ijzereef, een der oprichters van Archeon, stapte eerder op maar is inmiddels terugge keerd op het gedecimeerde Ar - cheon-nest en is daar nu de voornaamste spreekbuis: „Voor 100 miljoen dollar kun je wel wat doen. Wij hadden maar 57 miljoen gulden waarvan een belangrijk deel opging aan grondwerkzaamheden. Voor public relations en reclame was geen cent meer over waardoor Archeon een heel gemakkelijke prooi werd van de toch al zo machtige pers. Sweet Lake Chi na moet ervoor zorgen dat de attracties er staan als het park open gaat. In de Nederlandse cultuur past weliswaar geleide lijkheid beter, maar bij projec ten als deze gelden andere re gels. Ik denk dat als Sweet Lake China lukt, Archeon daar juist profijt van heeft. Als het in Zoe termeer regent, vangen wij toch minstens een druppel." KANTOOR Rooseveltstraat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 07 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 07 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek Redactie: 071flei Hoofdredactie: 071lip ADVERTENTIES f1C' Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot &e2 07 wa RUBRIEKSADVERTENTIE^ Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 07' ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (ai per kwartaal (ai per half jaar (ai per jaar (ai het automatisch afschrijven van het ab< geld, ontvangen 1,- korting per betali VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andere te hebben), is een samenvatting Auteursrechten voorbehoudei I E K ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fee Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woe 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178)-. dagelijks 14.30-15.15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie, naast de gewone bezoektijden, voor partr bovendien van 10.30-11.15 en van 19.45-21.00 u. Special Care Unit: 10.30-11.00 u., 15.00-15.30 en 19.00-19.30 u. en na i Kinderafdeling: 10.30-12.00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), n RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 u. en 18.30-19.30 u., klasse I daarnaast ook 11.15-12.00 u. Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u. en 18.30-19.30 u. (voorpart 21.00 u.). Kinderafdeling: 14.30-19.00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14.00-14.30 en 18.30- RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verplegir overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19.30 u., met uitzondering va Endocrinologie en Stofwisselingsziekten: 14.00-17 00 en 19.00-21.00 u. Infectieziektenen Interne Geneeskunde. 15.00-19.30 u. Kinderneurologie/Neurochirurgie. 15.30-16.30 en 18.30-19.30 u. ('s avond voor kinderen onder 12 jaar). Klinische Oncologie: 10.30-12.30 en 14.15-20.00 u. Maag-, darm- en leverziekten: 14.15-16 00 en 18.30-19.30 u. I/.1? Neurologie: 14.30-15.15 en 19.00-20.00 u. blJ Nierziekten/Niertransplantatie: 14.00-17.00 en 19.00-21 OOu. »bo Verloskunde: 14.15-15.00 en 18,15-19.00 u. (voorpartners en eigen kmdeitic i overleg.) kn it bi

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14