Leiden Regio Geen busbrug naar Roomburg Zeel protesten tegen ^eids parkeerbeleid rie Leidenaars genomineerd )or Nationale Scriptieprijs Bruggen in oude glorie hersteld Eis van drie jaar voor proving coffeeshop 'Soms sluip ik na afloop door de gang' De Graaf lijstduwer voor gemeenteraad Met de feestdagen thuis of er op uit? DENSDAC 3 DECEMBER 1997 Steenrijk yj f- Verontruste bewo- I J ners van de Leidse binnenstad hebben zich verenigd in de werkgroep 'Steenrijk of Straatarm' Leerlingen yi De stroom leerlin- I gen uit Leyhof in Leiderdorp kan worden opgevangen door de be staande scholen JAN PREENEN, 071-5356414, PLV.-CHEF NJOUSTRA, 071-5356430 ïewelddadige diefstal idenEen 57-jarige Haarlemse vrouw is gisteravond om half vaalf op de Weddesteeg door twee mannen gewelddadig over- illen. Eén van de mannen botste tegen de vrouw op, waarna zij >or de mede-overvaller tegen de grond werd gewerkt. De da- trs gingen er met haar tas vandoor waarin naast een geldbe- ag ook bankpasjes en een paraplu zaten. iotbreuken en nekletsel na aanrijding den. Een motorrijder uit Leiderdorp is na een nachtelijke aan- ding met een auto met botbreuken en nekletsel opgenomen in d Academisch Ziekenhuis Leiden. De 27-jarige Leiderdorper e met zijn motor op de Hooigracht reed, werd omstreeks half ie niet opgemerkt door een automobilist die hem aanreed. ölitie controleert fietsverlichting den» De politie van het wijkbureau Stevenshof gaat deze aand intensief de verlichting van fietsers en bromfietsers con- jleren. De politie begint deze actie om weggebruikers ervan te >ordringen dat het voeren van verlichting de verkeersveiligheid rhoogt. Tijdens de politiecontroles gaat een fietsenmaker mee e ter plekke de verlichting van de overtreders repareert. Wan- ler de fietser of bromfietser van deze service geen gebruik 3aakt, wordt een bekeuring uitgeschreven. Jachtwagens vertonen gebreken iden Bij een verkeerscontrole op de Lammenschansweg zijn steren vijf vrachtwagenchauffeurs bekeurd omdat hun vracht- pgens gebreken vertoonden. Gladde banden, een niet dichte ^laat, het ontbreken van een hulpkoppeling en van een los- leekreminrichting waren voor de politie redenen om een bon t alsrte schrijven. el I hema-avond over illegalen den 'Jarenlang gewerkt en nu afgedankt', is het motto van n thema-avond die de stichting De 'Fabel van de Illegaal' op i december vanaf 20.30 uur houdt in buurthuis 't Spoortje aan Bernhardkade. Onderwerp van de bijeenkomst is de esiaarsregeling' die op 1 januari afloopt. Die regeling voorziet 1 in dat illegalen die kunnen aantonen zes jaar wit te hebben jwerkt in Nederland een verblijfsvergunning krijgen. In de aktijk blijkt dat heel moeilijk te zijn. 11.1en/ den haag» ^bureau cerberus 25!O A2 zou op 4 augustus een 3^w in de Leidse coffeeshop 3.9ara hebben vastgebonden, 3 Jagen en met een vuurwapen Ireigd om er uiteindelijk met !buit 1500 gulden vandoor te I crp. De Haagse officier van (itie S. van der Kallen achtte vorig gisteren bewezen dat een larige Rotterdammer schul- was aan de geweldadige Q0 ival op de coffeeshop. Ze jqo e een gevangenisstraf van ijaar. ielf ontkent de verdachte dat |de vrouw geslagen en ge- iopt heeft. Hij zou slechts een speelgoedpistool naar brouw gewezen hebben. Bo men zou de buit geen 1500 kr slechts 700 gulden bedra- hebben. Officier Van der jen vond het verhaal van de niet geloofwaardig. Zo is :en telefoontap van de poli- ;en gesprek tijdens de over- opgenomen tussen de ver- )£n aad rietveld kaartenactie van de Burge- sesters- en Professorenwijk jen betaald parkeren in de k is een succes. Zevenhon- rd bewoners hebben hun Jtestkaart ingeleverd bij de rkgroep parkeren van de kvereniging. Er zijn driedui- ïd voorgedrukte kaarten ■spreid. lerda Versteegen van de rkgroep parkeren hoop't dat gemeente door de protes- i gaat beseffen dat ze op de keerde weg is. „Het zijn de igparkeerders die hier in de k voor problemen zorgen, mensen die in het centrum werken, maar hier gratis par keren. En ondertussen staan de garages in de binnenstad leeg. Als de gemeente dat op lost, hebbben wij geen proble men meer." Op de kaarten staat 'Mijn fi at alleen voor het goed oplos sen van het parkeerprobleem'. Daaronder kunnen de inzen ders nog hun eigen mening kwijt. En van die mogelijkheid wordt dankbaar gebruik ge maakt, zegt Gerda Versteegen. De kaartenactie loopt tot vrij dag. Bij de gemeente kunnen tot 8 december bezwaren te gen de parkeernota worden ingediend. studenten aan de Leidse jersiteit zijn met hun afstu- scriptie doorgedrongen tot Uatste acht genomineerden de Nationale Scriptieprijs, gaat om Saskia Asser, Jen- S Fictoor en Janine Breij. As- schreef bij kunstgeschiede- sen scriptie over de Neder- Ise fotograaf Nicolaas Hen- an (1813-1898). Fictoor, ent talen en culturen van ns-Amerika, behandelt het mdelingenbeleid van de Nederlandse Antillen in de Tweede Wereldoorlog. Breij, student rechten, buigt zich in haar afstudeerscriptie over de vraag of 'wrongful life' vorderin gen in het Nederlandse recht kunnen worden toegewezen. De nationale Scriptieprijs \vordt volgende week voor de zevende keer uitgereikt. In to taal stuurden dit jaar 469 stu denten hun scriptie in. De jury onder voorzitterschap van Bart Tromp maakt op 9 december de winnaar van dit jaar bekend. Er komt in ieder geval geen busbrug over het Rijn- en Schiekanaal naar de nieuwe woonwijk Roomburg. Burge meester en wethouders stellen voor om de busbrug, die gepland stond ter hoogte van het Van Vollenhovenplein, uit het bestemmingsplan te schrappen. In plaats daarvan komt er mogelijk wel een brug voor voetgangers en fiet sers. ding naar de nieuwe wijk weinig realistisch is. In de oorspronke lijke plannnen stond aan de oostkant van de wijk, langs de Willem van der Madeweg, een bedrijventerrein gepland. Om sluipverkeer te voorkomen zou leiden» ruud sep en frank buurman Het schrappen van de busbrug houdt verband met de gewijzig de plannen voor Roomburg en het feit dat een extra busverbin- er geen verbinding komen tus sen de woonwijk en de bedrij ven. Nu de bedrijven uit de plan nen zijn geschrapt, kan de wijk gewoon via de Rijndijk en de Willem van der Madeweg wor den ontsloten. „We kunnen de bus dus gewoon over de Willem van de Madeweg laten rijden", verklaart wethouder T. van Rij (PvdA/ ruimtelijke ordening). „Het is daardoor niet meer aan nemelijk dat er ook nog een bus over de Meijerskade naar Roomburg gaat rijden. En wan neer dat het geval is, moet je er voor zorgen dat dit de bewoners ook niet meer boven het hoofd hangt." Van Rij wil nog wel de moge lijkheid van een brug voor fiet sers en voetgangers openhou den. Of die brug er daadwerke lijk komt is nog niet zeker. Dat is afhankelijk van de vraag of de uiteindelijke exploitatie van de nieuwe wijk deze investering toelaat. Voor Van Rij staat de brug in ieder geval hoog op zijn verlanglijstje. Daarbij speelt mee dat de kinderen uit Room burg op termijn het kanaal moeten oversteken om naar school te gaan. „In eerste in stantie zullen er nog wel vol doende kinderen zijn voor een eigen basisschool, maar na ver loop van tijd niet meer", voor spelt de wethouder. De wij kvereniging Professo ren- en Burgemeesterswijk is erg blij met het schrappen van de busbrug. De buurt vreesde voor extra verkeersoverlast. „De wijk heeft al veel overlast van wege de doorgaande wegen De Sitterlaan/ Burggravenlaan en de Lammenschansweg. Op een derde doorgaande route met bussen via Roomburg zaten we niet te wachten. Die zou een route met veel schoolgaande kinderen hebben doorkruist", aldus bestuurslid Steven Blok. De vereniging vindt overigens dat ook de brug voor voetgan gers en fietsers kan worden ge schrapt. Blok: „Die brug lijkt ons verspilling van veel geld, dat je beter kan gebruiken om de bestaande verbindingen te ver beteren." dachte en een maat. Op de tape was te horen hoe de Rotterdam mer om advies vroeg wat hij met de schreeuwende vrouw moest doen. „Stop een doek in demond en plak die vast", luid- dej het antwoord. De vrouw heeft bij de overval verwondin gen zoals een gezwollen oogkas en striemen opgelopen. Boven dien is in de woning van de overvaller een pistool met vin gerafdrukken aangetroffen. Vol gens de officier is dit wapen bij de overval gebruikt. Op de terechtzitting bleek de identiteit van de man schemer achtig. Naar eigen zeggen is hij 24 jaar oud en verblijft hij ille gaal in Nederland. Het strafblad van de man is nog blanco, maar dat -komt volgens het openbaar ministerie omdat hij zich van meer namen bedient. Onder een andere naam zou de Rotter dammer zijn veroordeeld voor handel in cocaïne en poging tot doodslag. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden Het opknappen van de Wouterenbrug over de Trekvliet tussen Rijn en Schiekade en Jan van Goyenkade is op een oor na gevild. Ook de even verderop gelegen Tweede Jaagbrug is grondig gerestaureerd. Gisteren is de aannemer bëgonnen met het aanbren gen van de slijtlaag op de Wouterenbrug. Daarna moeten de leuningen nog worden aan gepast. Vrijdag 19 december worden de bruggen officieel geopend. Vorig jaar september is begonnen met de werkzaamheden. Beide bruggen, die op de gemeentelijke monu mentenlijst staan, werden gedemonteerd. De delen die nog konden worden gebruikt, werden grondig gerestaureerd. Het ging om stukken natuursteen, delen van de brugleu ningen en de gietijzeren pijlers. De landhoofden van de bruggen zijn van beton gemaakt en gefundeerd op betonpalen. De buitenkant van de landhoofden is met natuursteen en metselwerk afgerond en de houten brugdekken zijn vernieuwd. FOTO HIELCO KUIPERS Leiden krijgt ook anonieme 'gokkersgroep' De Stichting Anonieme Gok kers (AGOG) in Dordrecht wil ook in Leiden en omgeving een zelfhulpgroep oprichten. „Aan gokverslaafden die van hun verslaving af willen be staat hier geen gebrek. En gokvrije ex-verslaafden zijn er ook genoeg", zegt Ron van AGOG. Toch zijn pogingen om in Leiden een groep te starten, tot nu toe op niets uitgelopen. De groepen van de AGOG worden begeleid door ex- gokverlaafden. „Maar die moeten wel de nodige cur sussen hebben gevolgd en ten minste een jaar gokvrij zijn. Daar kun je geen risico mee nemen", zegt Ron. „En zulke mensen hebben we nog niet in Leiden." Voorlopig blijven Leidse gokkers die in een zelfhulp groep door gesprekken met lotgenoten van hun versla ving willen afkomen nog aangewezen op de AGOG- groep in Den Haag of Am sterdam. De stichting is gevestigd in Dordrecht en is bereikbaar onder telefoonnummer 078- 6316892. Leidse Paula Stokkel wint opnieuw in Het Lagerhuis leiden «gerry van bakel Als het even kan, zal Paula Stok kel in het VARA-programma Het Lagerhuis een goed woord je doen voor Leiden. „Ik vind het een heerlijke stad, ik wil hier nooit meer weg.' Ze woont al 22 jaar in Leiden. Sinds eind september is ze elke zaterdagavond te zien in het discussieprogramma van Mar cel van Dam en Paul Witteman. Onder hun leiding gaan twintig mensen, verdeeld over 'rechts' en links' met elkaar in de clinch over actuele onderwerpen. Afgelopen zaterdag ging het onder meer over orgaandonatie. Een favoriet onderwerp voor de 40-jarige Leidse, die werkt op de afdeling gynaecologie van het Academisch Ziekenhuis. De stelling luidde: iedereen is or gaandonor, tenzij je daar schrif telijk bezwaar tegen maakt. In de uitzending zei ze als verte genwoordigster van 'rechts' daarover: „Als verpleegkundige weet ik dat we donor-organen nodig hebben. Het is niet zo dat een arts meteen begint te snij den en de organen eruit haalt, er is echt wel overleg met de na bestaanden. Maar mensen die een nier nodig hebben zijn vaak zo ontzettend ziek. En als we dan te laks zijn geweest met ons donorcodicil is het te laat. Dan gebeurt er niets. Je hebt de plicht om eens wat te doen voor een ander. Wordt ook met zijn allen bloeddonor, want die heb ben we nodig.' Vanwege haar goede argu menten, voldoende emotie en onbesproken gedrag werd ze uitgeroepen tot winnares. Het was al de tweede keer dat ze won. Tot verrassing vooral van Stokkel zelf, die de anderen veel beter vindt. Allereerst werd naar voren gebracht dat ze zich aan de regels hield en anderen liet uitspreken. Ze vindt het niet erg dat ze daarmee als braafste meisje van de klas wordt gety peerd. Als 12-jarige zat ze al op de Paula Stokkel achter het televiescherm waarop ze is te zien in Het La gerhuis: „Over asielzoekers houd ik liever mijn mond. Je zegt al gauw het verkeerde en dan sta je te boek als racist. Dan laat ik liever de ande ren aan het woord7 tribune bij televisie-uitzendin gen. Haar kinderen komen bij Koffietijd, figureren in series of werken mee als junior-camera vrouw. Toen Stokkel in mei een oproep zag staan op teletekst voor debaters aan de rechter kant van het politieke veld, FOTO HENK BOUWMAN meldde ze zich aan in de hoop dat Paul Witteman in elk geval haar voorronde zou leiden. Ze had geluk, hij deed beide voor ronden. „Het klinkt misschien banaal, maar ik wilde hem graag eens in het echt zien. Ver der vind ik het leuk om achter de schermen te kijken. Ik ben niet zo uitgesproken rechts. Op het inschrijfformulier heb ik het wel een beetje aangedikt om er bij te kunnen komen.' Halverwege de week belt de redactie met alle Lagerhuisle den over eventuele onderwer pen. Om te kijken of een onder werp interessant is voor een discussie. Er moeten voldoende voor- en tegenstanders zijn. Soms leven onderwerpen niet of is iedereen voor. Zo viel ook eens het item jagen af. „Dat was wel jammer, daar had ik nou graag eens mijn mening over gegeven. Maar het bleek dat ik een-van de weinigen was die te gen jagen was en dus ging het niet door." Ze wijst er op dat ze gewend is te luisteren. „Ik zit al 22 jaar in de verpleging en dan leer je dat wel. Toch heb ik meestal wel datgene gezegd dat ik kwijt wil. Ik ben goed in one-liners. Ik vind het wel doodeng dat men sen me erop kunnen aanspre ken. Bijvoorbeeld in de lift van het ziekenhuis waar ik werk. Tot nu toe is het nog niet gebeurd. Maai- als ik wel eens fel ben ge weest, sluip ik naderhand door de gang: Bepaalde onderwerpen zijn voor haar min of meer taboe. „Ik heb er zelf geen moeite mee om te vertellen wat ik vind van bijvoorbeeld euthanasie of abortus, maar ik zal nooit zeg gen: ik heb eens een patiënt ge had en daarbij ging het zo en zo. Zelfs niet al zou ik het ver haal verzinnen. Iemand zou zich er toch in kunnen herken nen. Ik heb mijn beroepsge heim, dus ik praat niet over pa tiënten.' Ook ondeiwerpen die allochtonen of asielzoekers be treffen, worden liever gemeden door haai-. Stokkel: „Je zegt al gauw het verkeerde en dan sta je te boek als racist. Ik vind het vaak te ingewikkeld om het op een goede manier te zeggen, dan houd ik liever mijn mond en laat de anderen aan het woordf' leiden ruud sep Hij is sinds kort fractieleider van de D66-fractie in de Tweede Ka mer en de gedoodverfde kroon prins van de democraten. Maar daarnaast prijkt de naam van Thom de Graaf ook weer op de kandidatenlijst van D66 voor de Leidse gemeenteraad. De Graaf staat met onder anderen de (oud)wethouders Pex Langen- berg en Hans de Goede bij de lijstduwers in de staart van de kandidatenlijst. De lijst wordt zoals verwacht aangevoerd door Alexander Pechtold. De 31-jarige lijsttrek ker gaf in april van dit jaar zijn baan als veilingmeester op om aan te treden als wethouder van milieu, sport en cultuur. Op twee en drie staan achtereen volgens de huidige fractievoor zitter Olav Welling (34) en raadslid Egon Snelders (40). D66, nu met zeven zetels in de raad vertegenwoordigd, gaat opnieuw uit van zeven verkies- bare plaatsen. Bij die eerste ze ven staan drie mensen die niet eerder in de raad zaten. Onder hen twee jonge politicologen (Ronald Hendriks op vier en Harald Sprenger op zeven) en een psycholoog (de nummer vijf Leo Pinxten). Tussen de nieuwkomers staat op nummer zes de huidige vice-fractievoor- zitter Joke Sorgdrager. Naast de "(oud)wethouders De Goede en Langenberg heeft ook raadslid Willem Egels aangege ven na de verkiezingen niet meer in de raad te willen terug keren. Hij staat nu in de 'erega lerij' van lijstduwers. De D66-lijst is tot stand geko men op basis van een schrifte lijke stemming onder de leden. De volgorde van de lijst staat daardoor niet verder ter discus sie. Alleen moet de afdelings vergadering op 11 december nog formeel instemmen met het lijsttrekkerschap van Pecht old. Bent u 'gewoon' thuis tijdens de komende feestdagen of zoekt u de gezelligheid van vrienden en familie op? Of kiest u bewust voor de een zaamheid? Geeft u zich over aan een copieus kerstdiner in een chic restaurant of staat u met plezier uien in de keuken? Zweert u bij de feestverlichting op de Haarlemmerstraat of gaat er niets boven de lampjes van de kroegen rond de skipis tes in Oostenrijk? Zijn het da gen waarop je alleen aan jezelf mag denken, of moet je je juist voor anderen inzetten? De redactie van het Leidsch Dagblad wil graag wetén wat lezers tijdens Kerstmis en/of Oud en Nieuw gaan doen. Leuk of niet leuk, apart of 'ge woon', ondernemend of niet, het maakt niet uit. Stuur uw reacties zo spoedig mogelijk naar het Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden onder vermelding van feestda gen. Het e-mail-adres van de krant is leidschdagblad@hd- c.nl. Uit de reacties wordt dan een selectie gemaakt die dient als uitgangspunt voor een se rie verhalen in deze krant.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13