VS sturen Gore naar klimaattop Dorp weigert begrafenis pedofiel Zwitsers hopen punt achter nazi-goudperikelen te zetten Irak «verwegen Buitenland Jongen schiet medescholieren dood Nieuwe praatclub over euro zaait tweedracht Europa wil snel van fiscale lokkertjes af IINSDAG 2 DECEMBER 1997 Frontale treinbotsing in Luxemburg "juxEMBURG Ruim negentig mensen hebben gisteravond ver kondingen opgelopen, van wie zes ernstig, toen twee treinen Jiort na zeven uur in botsing kwamen even buiten het centraal r station van de Luxemburgse hoofdstad Luxemburg. Een volle fo- LX Jjensentrein op weg naar Rodange in het zuiden van Luxemburg 1 joorde zich vijf minuten na vertrek uit de hoofdstad frontaal in ~^en lege, stilstaande passagierstrein. Er zaten tussen de honderd nn 120 mensen in de trein. Hoe het ongeluk kon gebeuren is niet J^iuidelijk. foto epa guy wolff ijnexplosie in Siberië: 59 doden jiosKQUBij een zware methaangasexplosie in een mijn in de 'hfjiberische stad Novokoezjnetsk zijn gisteren minstens 59 mijn- V&verkers om het leven gekomen. Dit hebben Russische persbu- paus gemeld op gezag van het ministerie van Rampenbestrij- vo ing in Moskou. Op het moment van de ontploffing waren er 67 to iiensen in de mijn Zyrjanovskaja aanwezig. Vijf gewonde mijn- topferkers zijn inmiddels levend omhoog gebracht. De reddings |peratie naar de vermisten is in volle gang. rt' oftjlill Gates verhuist niet naar Londen Rattle Bill Gates, de oprichter en directeur van softwaregigant Microsoft, is niet van plan naar Londen te verhuizen. Zijn ^"'/oordvoerder ontkent berichten in de Britse pers over een aan- vtaand vertrek uit de Verenigde Staten. Gates - met 115 miljard tltblden de rijkste mens ter wereld - is goede vrienden is met de mjritse premier Tony Blair. De Britse pers suggereerde dat hij Iroblemen heeft met de Amerikaanse overheid, ome ls, vL iis echtscheiding graaf Spencer rond hotpAPSTADDe echtgenote van de Britse graaf Spencer, de broer m kn wijlen prinses Diana, heeft gisteren verklaard dat deze heeft (jgestemd met een scheiding en het paai" een financiële regeling ditiq overeengekomen. Victoria Spencer, geboren Lockwood, zei aar at de scheiding plaatsvindt in Zuid-Afrika en binnenkort offi- n vieel zal worden uitgesproken. Eerder dreigde zij de scheiding in te laten uitspreken, waar rechters meestal een e ajogere alimentatie toekennen. tj ™"ohen: EU-politiemacht naar Bosnië cunlussELEuropa moet een grotere bijdrage leveren aan de vre- Bsmacht voor Bosnië. Na het verlopen van het mandaat van de uidige SFOR-vredesmacht zouden de Europese lidstaten met ame gespecialiseerde politie-eenheden naar het gebied moe- n sturen. Pas dan zijn dé Verenigde Staten in beginsel bereid pk na juni 1998 troepen in de etnisch verdeelde republiek te puden. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie William ohen gisteravond zijn Europese Navo-collega's voorgehouden jdens een informeel diner in Brussel. "wee doden door bosbranden bij Sydney rsorjpNEYDoor bosbranden zijn nabij de Australische stad Sydney ad indaag twee brandweerlieden om het leven gekomen. In heel Ze it land woeden honderden branden als gevolg van een hitte- Tilf. De twee brandweermannen waren bezig het vuur te bestrij- ïn in de beboste heuvels van Lithglow, honderd kilometer ten ad lordwesten van Sydney. Aangenomen wordt dat ze bedwelmd ver akten door de rook en levend verbrandden. In Sydney, de id igootste stad van het land, moesten scholen en huizen worden es r itruimd. Twaalf huizen zijn al vernield door de vlammen. Door Eferke wind en hoge temperaturen zullen de branden de komen- ee week nog heviger worden. 'loordenaar woont niet in Frans dorpje eine-fougeres» Een uniek onderzoek in een West-Frans dorpje kar de moord op een verkracht Brits meisje heeft niets opgele- Jrd. De politie vergeleek zonder resultaat het genetisch materi- van de mannelijke inwoners tussen de 36 en 60 jaar met spo- jn op het lichaam van het slachtoffer. Dat is gisteren uit justi tie kringen vernomen. Eerder werd DNA van alle mannen tus- p de 15 en 35 jaar tevergeefs vergeleken. Een onderzoek bij al reeds veroordeelde seksmisdadigers in de regio bleef even- jns zonder resultaat. nz!jeven laar ce' voor 23 Baskische leiders an Idrid De 23 leiders van Herri Batasuna, de politieke tak van ijl cl Baskische afscheidingsbeweging ETA, zijn gisteren in de 'ooriaanse hoofdstad Madrid veroordeeld tot zeven jaar cel. Justi- beschuldigde alle verdachten van 'collaboratie met een gewa- ricljnde bende', namelijk de ETA. Tegen de verdachten was acht kvjr geëist. Het hooggerechtshof veroordeelde de 23 na drie we ll beraad wegens verspreiding van propaganda van de verbo- t lan afscheidingsbeweging. Tijdens een verkiezingsbijeenkomst besth 996 had de partij een videofilm getoond, waarin ETA-leden oor doelstellingen van nun organisatie toelichtten. Op de band mnd ook een oproep om terroristische aanslagen te plegen. U en VS eens over uitbannen wildklem Jssel» De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben gis- en een principeakkoord bereikt over het uitbannen van het iruik van de wildklem. Daardoor is een Europees importver- d van Amerikaans bont voorkomen. Het akkoord komt erop er dat Amerika de als wreed beschouwde pootklem verbiedt, het pas in 2006 - zes jaar later dan Rusland en Canada. De ireenkomst met de Amerikanen zal wel van toepassing zijn meer pelsdieren dan in Rusland en Canada het geval is. rafat depressief door uitblijven vrede Uzalem De Palestijnse leider Yasser Arafat leidt niet aan de kte van Parkinson maar heeft last van depressiviteit door de jatieve ontwikkelingen in het vredesproces in het Midden sten. Al enige tijd gaat het gerucht dat Arafat de ziekte van rkinson heeft, maar de Jordaanse minister van Gezondheid, Ashraf Kurdi - Arafats persoonlijke arts - verwijst die geruch- naar het rijk der fabelen. inder gekke koeien in Groot-Brittannië nden De epidemie van de gekkekoeienziekte in Groot-Brit- nië lijkt op haar retour. Dat blijkt uit het aantal BSE-gevallen 1997 in vergelijking met die van de afgelopen jaren. Tot en begin oktober zijn er in het Verenigd Koninklijk 2.400 gekke ;ien afgemaakt. In 1996 waren dat er nog achtduizend en in >5 ruim 14.000. De daling is het gevolg van het verbod op het san ;ren van diermeel en het afmaken van alle zieke dieren en vijf i kuddegenoten. De verwachting is dat de epidemie in het 2000 zal zijn uitgewoed. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Eens een kindermoordenaar, altijd een kindermoordenaal". Oók na de dood. Dat denken de inwoners van het bij Napels ge legen dorpje Cicciano over Andrea Alloc- ca. Deze bejaarde boer bekende enkele weken geleden het 9-jarige jongetje Sil- vestro Delle Cave te hebben vermoord, na hem een jaar seksueel misbruikt te heb ben. Nu de man zelf is overleden, wil nie mand dat hij wordt begraven in het dorp. Allocca is in Italië het absolute symbool van het kwaad geworden. Bij zijn arresta tie dreigde hij gelyncht te worden en zei meneer pastoor dat de man het verdiende om 'langzaam in een donkere cel te crepe ren'. Nadat bekend was geworden dat Alocca het lijk van het jongetje aan stuk ken had gesneden om het vervolgens te verbranden in zijn groententuin, riep het dorp luid om herinvoering van de doodstraf, net als grote delen van de Itali aanse publieke opinie. De opstand gaat verder. Zondagavond overleed Allocca aan een longontsteking. In het ziekenhuis eiste de familie van een op zijn wérk omgekomen bouwvakker dat het lichaam van Allocca werd verwijderd uit het mortuarium. „Wij willen niet dat onze vader in de buurt van dat monster ligt", zo zei een van de kinderen. Gisteren sloten de inwoners van Cicciano zich aan bij het protest. Ze lieten weten barricades op te zullen werpen als beslo ten wordt Allocca in het plaatsje te begra ven. De vader van Silvestro verwoordde de gedachten van het hele dorp: „Ik vergeef niet. De man heeft veel te weinig geleden. Ik accepteer niet dat iemand die mijn kind heeft vermoord en ervoor heeft gezorgd dat er geen begrafenis mogelijk is, zelf een paai" weken later wel een begrafenis krijgt." Iedereen is het met hem eens, ook de dochter van de maniak, die niets meer met haar vader te maken wil hebben. De reactie van de dorpelingen en de roep om wraak maken indruk in Italië. Niet omdat inmiddels duidelijk is geworden dat de goegemeente altijd heeft geweten wat er in huize Allocca gebeurde, en men heeft gezwegen in het kader van een an der principe, de omerta (zwijgplicht). Wat in Cicciano gaande is, druist vooral in te gen het christelijke principe dat na de dood altijd vergeving mogelijk moet zijn. De Italiaanse katholieke kerk heeft een probleem. Via de dorpspastoor, maar ook via enkele bisschoppen die hun veront waardiging niet onder stoelen of banken staken, heeft de kerk een aanzienlijk bij drage geleverd aan de legitimatie van de volkswoede en het breed gedragen gevoel dat Allocca geen mens was. De pastoor wilde gisteren geen commen taar geven. De bisschop van het nabijgele gen Acerra, Antonio Ribaldi, zei 'onder de indruk' te zijn van de collectieve haat en 'bang' te zijn vanwege 'de aanval op een dode'. „Ik wil niet onderschatten wat de man bij zijn leven heeft gedaan, maar het weigeren van een begrafenis is uit sociaal en cultureel oogpunt onacceptabel", aldus de bisschop. Aarzelend beginnen ook de media gas te rug te nemen. De krant la Repubblica schrijft te vrezen dat de dood van Allocca uiteindelijk zal worden geïnterpreteerd als een terechte straf, en dat over het thema pedofilie en seksueel misbruik van kinde ren 'opnieuw een deken van stilte zal wor den getrokken'. Oyerigens lijkt het vrijwel zeker dat het lijk van Allocca niet zal te rugkeren naar Cicciano. Hij zal waar schijnlijk worden begraven op het kerkhof van de gevangenis Poggio Reale. west paducah Twee Amerikaanse scholieren de Heath High School in West Paducah, Ken tucky zoeken troost bij elkaar. Een 14-jarige leerling schoot daar gistermiddag drie meisjes van 14,15 en 17 jaar dood en verwondde zes andere scholieren. Het enige wat de jongen na zijn daad had te melden was 'het spijt me', al dus schoolhoofd Bill Bond. De jongen had een geladen pistool plus extra kogels en oordopjes in zijn rugzak mee naar school genomen. In de hal, waar zo'n vijftig leerlingen verbleven, stopte hij de oordopjes in zijn oren om vervol gens het vuurwapen te trekken en te gaan schieten. Over zijn motief is niets bekend. Wel had hij zijn klasgenoten vorige week verteld dat er 'iets groots te gebeuren stond'. foto ap kenneth holt De klimaatconferentie in Kyoto kreeg vandaag een be langrijke impuls, toen bekend werd dat de Amerikaanse vice-president Al Gore de top verder zal bijwonen. Onder de onderhandelaars nam de hoop op een doorbraak toe. De milieubeweging is echter bang dat Gore slechts komt om een mislukking van de top als gevolg van Amerikaan se halsstarrigheid goed te praten. KYOTO «JUDITH STALPERS CORRESPONDENT Het nieuws over de komst van de op één na hoogste Ameri kaanse politicus zorgde aan Eu ropese zijde duidelijk voor opti misme. Zo'n positief signaal was hard nodig na de openlijk vijandige opstelling van de Ver enigde Staten bij de opening van de onderhandelingen, die gisteren tot grote irritatie in de Europese gelederen leidde. De Amerikaanse delegatie leidster Melanie Kimley veroor deelde op de eerste dag keihard het in Amerikaanse ogen veel te vergaande voorstel van de Eu ropese Unie voor de reductie van de uitstoot van broeikasgas sen. Ze kwam echter met be zwaren die in vorige rondes al waren wegonderhandeld. Ei genlijk werd er daardoor een stap teruggezet in het hele pro ces, zonder dat de VS zelf met een compromisvoorstel kwa men. Vice-president Gore presen teerde zich in het verleden als de milieubewuste Amerikaan. Toen hij nog senator was, pleit te hij in een boek voor een strenger milieubeleid. Ook be kritiseerde hij in 1992 de toen malige president George Bush fel, toen die de Milieuconferen tie in Rio de Janeiro tegenwerk te. „Hoe kan de VS zo een lei dende rol in de wereld spelen", zei hij toen. Maar dit leiderschap staat ook nu op het spel, omdat de VS niet bereid of in staat zijn zich aan strenge maatregelen tegen de uitstoot van broeikasgas te binden. Als het in Kyoto tot een overeenkomst komt, moet die door het Amerikaanse Congres worden goedgekeurd. Daar heeft de Democratische Partij van president Clinton en Gore echter geen meerderheid. De Republikeinen hebben het daar voor het zeggen. Zij verdedigen de belangen van de industrie, die zich fel heeft uitgesproken tegen een reductie. Bovendien ligt er een resolu tie waarin staat dat de VS geen overeenkomst tekenen die niets zegt over voorwaarden die aan ontwikkelingslanden worden gesteld. Dat staat haaks op de twee jaar oude afspraak dat in Kyoto alleen condities voor de rijke landen worden vastgelegd. De regering-Clinton is dus aan handen en voeten gebonden. „Wij denken eigenlijk dat Gore komt om een hoffelijke veront schuldiging aan te bieden voor het mislukken van de conferen tie", zegt Bill Hare van Green peace. „Gezien de starre hou ding van de Amerikaanse on derhandelaars tot nog toe, zijn we absoluut niet optimistisch." BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De invoering van de euro leidt tot ernstige tweespalt tussen de Europese landen. Een nieuwe, informele praatclub van de lan den die de eenheidsmunt direct invoeren, staat niet open voor de landen die voorlopig de ei gen valuta handhaven. Die zijn daar woest over. Urenlang over leg tussen de Europese minis ters van financiën kon de partij en gisteren niet tot elkaar bren gen. De landen die vanaf 1999 de euro invoeren, willen een eigen praatgroep. Met name Frankrijk heeft daar op aangedrongen, uit vrees dat de Europese Centrale Bank straks te veel macht krijgt. In de nieuwe club vooralsnog Euro-X genoemdzullen de ministers van financiën het eco nomische en monetaire beleid bespreken. Echte besluiten vallen er ove rigens niet, omdat Euro-X die bevoegdheid niet heeft. Beslis singen nemen is het voorrecht van de ecofin-raad, de bijeen komst van de gezamenlijke mi nisters van economische zaken en financiën van alle EU-lan den. Groot-Brittannië, Denemar ken, Zweden en Griekenland, de landen die zeker niet direct met de euro meedoen, vrezen even wel dat Euro-X straks alle be sluiten voorkookt, waardoor zij buitenspel staan. Hun wens om de Euro-X-bijeenkomsten bij te wonen, zou deze nieuwe club echter een formele status geven die hij niet heeft. Daarnaast staan de eurolan den niet te springen om de vier 'outs' overal bij te hebben. „Een gezamenlijke munt is toch een beetje een huwelijk. Daarin wil je ook wel eens praten zonder voyeurs", aldus minister Zalm (financiën). Mogelijk komt het onderwerp opnieuw ter sprake op de Eurotop, over anderhalve week in Luxemburg. Probleem voor de vier 'outs' is dat zij de elf deelnemende landen niets kunnen verbieden.-„Die euro- groep komt er, dat is zeker", zei Zalm dan ook. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Speciale lage belastingtarieven om bedrijven te lokken moeten in Europa binnen vijf jaar zijn afgeschaft. De Europese minis ters van financiën willen op die manier een einde maken aan schadelijke concurrentie tussen de lidstaten. Daarnaast hebben de ministers een voorzichtige stap gezet op weg naar het be lasten van spaargelden op bui tenlandse rekeningen. Betrokken ambtenaren spra ken van 'een doorbraak' die ei genlijk niet meer werd ver wacht. Afgelopen maanden blokkeerden namelijk steeds andere landen voorstellen die hen slecht uitkwamen. Vooral de inspanningen van EU-voor zitter Luxemburg en de inzet van minister Zalm (financiën) hebben ertoe bijgedragen dat er gisteren toch besluiten werden genomen. De talloze fiscale voordelen die de lidstaten inzetten om be drijven te lokken, zijn de Eu ropese Commissie al jaren een doorn in het oog. Niet alleen verstoort het de eerlijke markt verhoudingen, het maakt ook arbeid steeds duurder omdat de lasten daarop worden afgewen teld. Hoge arbeidskosten ver oorzaken werkloosheid. De mi nisters van financiën gaan nu akkoord met een gedragscode die binnen vijf jaar een einde moet maken aan dergelijke lok kertjes. Een speciale werkgroep ziet daarop toe. Alleen in uit zonderlijke omstandigheden mag een land zijn voordeelrege ling iets langer laten voortdu ren. Het waren met name de Ie ren die daarop aandrongen. In Nederland zal vooral de con cernfinanciering onder vuur ko men te liggen. Dat is een rege ling voor multinationals waarbij hun overname- en risicokas niet wordt belast. De Europese Commissie gaat verder een voorstel uitwerken voor het belasten van spaargeld op buitenlandse rekeningen. Nu zetten vermogende Nederlan ders hun geld weg bij Luxem burgse of Belgische bankfen. Daarover hoeft ter plekke geen of weinig belasting betaald te worden, terwijl de rente in het eigen land onbekend blijft. Om hier een eind aan te maken moet iedere EU-lidstaat straks óf een minimale belasting over spaargeld heffen, danwel de rente doorgeven aan het land waar de spaarder woont. Amerika wil olieverkopen LONDEN. HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Zwitserse delegatie op de vandaag geopende internationale conferentie over de nazi-goud- schat heeft maar één opdracht: schadebeperking. „We hebben genoeg gedaan. We hoeven ons niet meer te verontschuldigen", gaf delegatieleider en ambassadeur Thomas Borer gisteren in Londen al aan. Dat zal de komende drie dagen blijken, want de toch al moeilijke taak van de Zwitsers werd er gisteren niet makkelijker op. Terwijl Borer zich in Londen voorbereidde, werd in Bern het rapport gepubliceerd van een door de Zwitserse regering ingestelde onafhankelijke on derzoekscommissie. De voor de Zwitsers heel ver velende uitkomst: driekwart van alle nazi-trans acties met van centrale banken en (vooral joodse) particulieren geroofd goud verliep via het neutra le Zwitserland. De nazi's roofden voor 137 mil joen gulden aan goud uit Nederland. Tegen de huidige waarde zou dat 3,3 miljard zijn, maar het is niet bekend of dit allemaal is verkocht. De historici wisten een stukje van de betrokken heid van Zwitserse commerciële banken bij deze transacties bloot te leggen. Die kochten van de nazi's voor 61,2 miljoen dollar aan goud, drie keer zoveel als was aangenomen. De Zwitserse Centra le Bank gaf de nazi's in ruil voor goud de nazi's 389,2 miljoen dollar. In hedendaagse prijzen gaat het om een bedrag van rond de 25 miljard gul den. Dat is nog altijd minder dan de helft van het be drag dat het Joods Wereld Congres de nazi's (en de Zwitsers) aanrekent. Het zal toeval zijn dat de ze nieuwe bedragen opduiken, kort nadat Duitse historici in Wenen microfilms van goede kwaliteit ontdekten, waarop meer dan 700 nazi-documen ten zijn gefotografeerd die kort na de oorlog plot seling 'verdwenen' waren. In elk geval zullen de onthullingen een nieuwe bres slaan in het Zwit serse argument dat er voor een ongeveer gelijk volume met de geallieerden, vooral Amerika, werd gehandeld. De Zwitsers hebben het nodige gedaan om hun aandeel te leveren in de onthulling van duistere handel voor, tijdens en direct na de Tweede We reldoorlog. Naast het werk van de commissie van historici zijn er de nog niet afgeronde activiteiten van een tweede onderzoeksgroep onder leiding van de Amerikaanse ex-bankier Paul Volker. Die gaat bij de Zwitserse banken na welke 'slapende rekeningen' joodse tegoeden uit de nazi-tijd be vatten. De Zwitserse regering heeft daartoe het innig gekoesterde bankgeheim (gedeeltelijk) moeten opheffen. Andere gebaren van goede wil zijn het opzetten van twee fondsen. Het mag worden betwijfeld of dat 'genoeg' is en of de noodzaak van verdere excuses is weggeno men, zoals Borer in Londen benadrukte. Dat geldt eveneens voor de door hem uitgesproken hoop dat het in Londen geen geruzie over geld wordt. Dat kan toch niet het laatste hoofdstuk van de holocaust zijn, vindt hij. Maar andere deelnemers aan de conferentie, joodse slachtof fers of hun vertegenwoordigers, herinneren zich maar al te goed dat de nazi's een deel van hun goudschat vergaarden in de concentratiekampen. Dat geeft praten over geld een heel andere di- WASHINGTON Rtr-AFP De VS zijn niet bij voorbaat te gen het voornemen van secreta ris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties om Irak meer olie te laten verkopen. Met de opbrengst kan het land extra voedsel, medicijnen en andere goederen voor de bevolking ko pen. In een brief aan het Con gres zegt president Clinton 'open te staan' voor aanpassin gen, zodat de Iraakse bevolking wat meef lucht krijgt. Clinton legde de schuld voor de slechte humanitaire situatie in Irak echter bij het bewind. „Er zijn zelfs berichten dat er voedsel wordt opgeslagen voor gebruik door aanhangers van het regime en het leger", aldus Clinton. De meeste hulporgani saties in Bagdad zijn het met deze zienswijze niet eens. An nan ook niet. De VN-topman deed een dringend beroep op de Veilig heidsraad om het voedselpro gramma te verruimen. Naar verluidt willen Frankrijk, China en Rusland dat Irak met de ver koop van olie twee keer zoveel gaat verdienen als nu. Irak mag sinds vorig jaar elke zes maan den voor twee miljard dollar olie verkopen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5