Knap voordelig. OM vreest liquidatie van getuigen Binnenland 'Suriname is geen rovershol en drugsland' Kerstbillen EU pleit voor tolheffing op de Betuwespoorlijn Britten in paniek over 'vuile' xtc uit Nederland Abonnementsprijs Justitie blundert weer in Urka-proces ÜSDAG 2 DECEMBER 1997 ixplosie bij scheepswerf Alblasserdam erste asielzoekers op Vlieland ni iLAND» Op Vlieland zijn gisteren de eerste asielzoekers aange- nen. Op de foto staat een gezin aan boord van de boot naar Hand. In totaal kwamen er 65 vluchtelingen aan uit Irak, Af- lnistan, Bosnië en Syrië. Op het Waddeneiland ontstond eer- grote commotie over de komst van het grote aantal vluchte- |en omdat dat betekende dat van elke zes eilanders er één ilzoeker zou zijn. Na lang overleg met het Centraal orgaan png Asielzoekers (COA) is men tot een akkoord gekomen. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE -wethouder 'Schier' vrijgesproken warden Ex-wethouder Brands van Schiermonnikoog is gis- niddag vrijgesproken van aantasting van de goede naam van oormalige Schiermonnikoogse politiechef Lancee. De poli- t ïchter in Leeuwarden kwam gisteren tot die uitspraak in een '(iadzaak die door Lancee was aangespannen. Brands had in interview in augustus '95 verklaard dat Lancee het gerucht verspreid dat hij 's nachts onder invloed van drank slaapka- s van verschillende vrouwen was binnengedrongen. Brands Isman LIolz hekelde vooral de werkwijze van de politiechef: j heeft van niets iets gemaakt. Als dit laster is, kan iedereen r de rechter gaan. Hier is alleen vrijspraak voor Brands op plaats." mSjjjen vervolging voor illegale cd's - hem» Het openbaar ministerie in Arnhem zal enkele tiental- Totimilitairen die eerder dit jaar illegale cd's uit Bosnië mee naar ig efe namen, niet vervolgen. Volgens de officier van justitie in ;s, Ihem is dit niet opportuun omdat de militairen destijds door zijhouding van hun leidinggevenden 'het vertrouwen' kregen alside cd's mochten worden meegenomen. „Bovendien had de intentie om ze in Nederland te verhandelen", aldus tse-j>fficier. Het gaat om illegale persingen uit het Oostblok, zo a la] fe'aand cel geëist na mijnongeluk ^"hem Tegen een 48-jarige luchtmachtkapitein is gisteren een and militaire detentie geëist. De man heeft vorig jaar in Bos- als commandant van het explosieven-opruimingscomman- 11e dienstvoorschriften overtreden, waardoor twee ongeluk- imet landmijnen hebben plaatsgevonden. Bij één ongeval loor een adjudant zijn rechteronderbeen. Spierballentctcil van Surinaamse intellectuelen aan Nederland: Het dramatische gebaar waarmee De Tele graafaan flarden gaat, zet het betoog nog eens extra kracht bij. De 'voortdurende criminalisering van Suriname' moet nu maar eens afgelopen zijn. Nu is het weer 's lands grootste ochtendblad dat president Jules Wijdenbosch te kijk zet als drugs smokkelaar. De krant moet uitkijken, an ders krijgt ze een kort geding aan de broek. Net als de 'staatsomroep' NOS, WD-Kamerlid Frans Weisglas en mensen rechtenactivist Stanley Rensch. den haag erik van der veen Gespierde taal, gisteren in het Haagse Nieuwspoort, tijdens een persconferentie van het Clean Files Tribunal. Deze groep van Surinaamse intellectuelen in Nederland heeft zich ten doel gesteld een eind te ma ken aan de negatieve beeldvorming van het vaderland. 'Delen van de Nederlandse poli tiek en media' zorgen er in eendrachtige sa menwerking voor dat Suriname hier ten onrechte te boek is komen te staan als ro vershol en doorvoerstation voor cocaïne. „Dit verdienen wij niet." Neem het 'staatsmedium' NOS. Dat be weerde via het Journaal dat de onlangs ver ijdelde couppoging er niet op was gericht de regering Wijdenbosch omver te werpen, maar om drugsrekeningen te vereffenen. En natuurlijk werd daarbij ook weer de naam van staatsadviseur Desi Bouterse door het slijk gehaald. Op gezag van de zogenaamde mensenrechtenactivist Rensch. En daar overheen komt dan WD'er Weisglas, die Bouterse en staatshoofd Wijdenbosch pu bliekelijk neerzet als 'dat zooitje'. Maar de heren krijgen de rekening nog wel gepresenteerd, zegt mr. Ramon de Freitas, coördinator van het Surinaams Verdedi- gings Collectief rond Bouterse. 'Twee gere nommeerde advocaten' buigen zich nu over de haalbaarheid van een strafklacht wegens smaad, laster en 'belediging van een bevriend staatshoofd' tegen NOS. Rensch en Weisglas. Het wachten is nog even op aanvullende documenten uit Suri name die aantonen dat er wel degelijke sprake was van een couppoging. Zodra dat binnen is, één dezer dagen, wordt een kort geding aangespannen. Dan zal blijken hoezeer de journalisten en politici de plank hebben misgeslagen. Zoals ook de Haagse justitie fout zit met haar ver denkingen tegen regeringsadviseur Etienne Boerenveen. Het openbaar ministerie be sloot vorige week af te zien van vervolging omdat het in vier jaar geen bewijs van ver meende drugspraktijken had kunnen vin den. Maar dat werd pas besloten nadat Boerenveens advocaat mr. Mathijs Ver- brugge de rechtbank had gevraagd een eind te maken aan het gerechtelijk vooronder zoek. Hetzelfde zal 'met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid' gebeuren met het on derzoek tegen Bouterse en de president van de Centrale Bank van Suriname, Henk Goedschalk, zo voorspelt advocaat De Freitas. „Er is geen verschil tussen de be schuldigingen. alleen zijn er meer verklarin gen van anonieme getuigen tegen Bouterse dan tegen Boerenveen", verklaart hij. Maar daarover hoeft de staatsadviseur zich geen zorgen te maken. „Die getuigen zijn stuk voor stuk deserteurs en rovers die allemaal in Suriname worden gezocht en nu als asielzoeker in Nederland zitten." Het is een kwalijk spel dat de Nederlandse politiek en justitie spelen over de rug van het Surinaamse volk,'zo klinkt het van ach ter de tafel in Nieuwspoort. Vooral de WD en D66 hebben het verbruid. De Democra ten hebben maar liefst een trojka in stelling gebracht, met minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken, zijn collega van justitie Sorgdrager en super-procureur-generaal 'de politicus Docters van Leeuwen'. „Van Mierlo is voortdurend bezig als een nazi-jager te hunten op onze nationale lei der Bouterse", zegt De Freitas. Hij twijfelt aan het bestaan van het internationale 'sig naleringsbevel' waar de minister mee schermt. Zelfs een kort geding van de advo caat van Bouterse, A. Moszkowicz, bracht dat niet boven water. „Wel onderhoudt Van Mierlo een pendeldienst naar onze buur landen Brazilië en Venezuela en de Vere nigde Naties om hen te vragen Bouterse te pakken. Zoiets doe je niet als je sterk staat, dan schakel je gewoon Interpol in." ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Advocaat tegen schriftelijk verhoor Strafpleiter Moszkowicz weigert acht anonieme getuigen in de zaak-Bouterse schriftelijk vragen te stellen. Volgens de Haagse officier van justitie Harderwijk is deze vorm van verhoor de enige mogelijkheid om de veiligheid van de getuigen in de zogeheten CoPa-affaire te garanderen. Hij vreest dat ze later worden vermoord als de advocaat de kans krijgt rechtstreeks vragen te stellen, zo meldde NRC Handelsblad gisteren. amsterdam anp De officier heeft dat geschreven in een brief aan de rechter commissaris die is belast met de getuigenverhoren. Volgens Harderwijk is een advocaat in beginsel verplicht de identiteit van anonieme getuigen aan zijn cliënt te melden indien hij hier van op de hoogte komt. De raadsman wijst de argumenten van de officier van de hand. Hij zou de identiteit van de getui gen nooit aan zijn cliënt mel den. Harderwijk wijst ook op de mogelijkheid dat de rechter commissaris zou kunnen wor den gevolgd, om aldus de iden titeit van een getuige te achter halen. Volgens Moszkowicz is dat risico te vermijden door een verhoor op een afgeschermde lokatie te laten plaatsvinden. De advocaat vindt dat de veiligheid van de getuigen verder kan wor den gewaarborgd als zij het ver hoor vermomd en met ver vormde stem ondergaan. Ook een verhoor via een videover binding behoort wat Moszko wicz betreft tot de mogelijkhe den, desnoods in combinatie met de vermomming en stem vervorming. Op de lijst van te horen getui gen die Moszkowicz aan de rechter-commissaris heeft op gegeven, prijken de namen van een aantal politieke kopstuk ken. Onder hen de huidige pre sident Wijdenbosch, diens voorganger Venetiaan en de voormalige Nederlandse minis tervan justitie Hirsch Ballin. arnhem gpd zwolle Deze billen liggen met de Kerst waarschijnlijk op het bord. in Zwolle werd gisteren de traditionele Kerstveetentoonstelling gehouden. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Verladers en vervoerders die straks gebruik willen maken van de Betuwelijn, zullen vermoe delijk tol moeten gaan betalen. Vanaf 1 januari volgend jaar wil de Europese Unie ook voor Ne derland een zogenoemde infra- heffing voor European Freeways invoeren. De Europese trans portministers vergaderen daar volgende week over. In het buitenland bestaat de tolheffing voor goederenvervoer al. Vooral Duitsland wil dat tol wordt ingevoerd. Nu profiteert het Nederlandse NS-Cargo om dat goederenvervoer per spoor vanuit Rotterdam aantrekkelij ker is dan vanuit Hamburg. De regeling geldt alleen voor de zogenoemde European Free ways, spoorlijnen waarop tij dens bepaalde uren het goede renvervoer voorrang heeft. Vooralsnog zijn er in Nederland twee van deze trajecten die deel uitmaken van de route Rotter dam-Bremen/Hamburg en Ge- nua-Rotterdam. De regeling geldt ook voor de freeway Rot terdam-Mil aan die waarschijn lijk volgend jaar van start gaat. De kosten zullen volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat zo'n 1 ecu, ruim twee gulden, per kilometer per trein gaan bedragen. Volgens logistiek adviseur H. Huisman van onder andere Rhein Waal Terminal Emmerich kan de regeling 'rampzalig' uit pakken voor de concurrentiepo sitie van het goederenvervoer per spoor. Vervoerders kiezen volgens hem de goedkoopste oplossing, niet de meest milieu vriendelijke. FNV stelt iets hogere looneis wegens inflatie amsterdam anp De FNV verhoogt de maximale looneis met een kwart procent naar 3,75 procent voor eenjari ge CAO's en 7,5 procent voor tweejarige overeenkomsten. De reden voor de verhoging is de inflatie, die volgend jaar waarschijnlijk wat hoger uit komt dan waarmee de vakcen trale eerder rekening hield. Verder verandert er niets in de uitgangspunten van ander half procent loonsverhoging bovenop de inflatie, minimaal een procent van de loonsom extra voor scholing, verminde ring van de werkdruk en kor ter werken. Overigens zullen de onderhandelaars rekening houden met de toestand in een bedrijf of bedrijfstak. Als het daar niet zo goed gaat, zal de CAO-eis lager uitvallen dan het maximum. Scholing krijgt dan voorrang boven meer loon. Man overleden na gebruik pillen londen anp In Groot-Brittannië is grote be zorgdheid ontstaan over moge lijk vervuilde xtc-pillen uit Ne derland. De Britse politie onder zoekt de dood van een 28-jarige man die in het weekeinde stierf in Cambridge na het gebruik van de dodeijk xtc. Het gaat mogelijk om de met atropinie vermengde xtc die in oktober in Haarlem is aangetroffen. Dagblad The Guardian voer de gisteren Nederlandse autori teiten op die waarschuwden voor de slechte pillen. Minister Borst van volksgezondheid ver telde Britse verslaggevers in het weekeinde dat de dramatische verslechtering van de kwaliteit •van xtc een neveneffect is van politie-acties tegen producen ten. Daarbij zijn de afgelopen tijd meer dan twintig kleine ille gale drugsfabrieken in Neder land gesloten. De Britse politie zoekt mensen die net als de overleden man in het weekein de zijn uitgegaan in de White House-club in Newmarket. Zo hoopt zij te weten te komen wie de pillen verkocht. Naar schatting één miljoen Britten gebruiken elk weekeinde xtc. De laatste tien jaar zijn er zestig tot zeventig doden geval len onder xtc-gebruikers. De Britten staan volgens recente onderzoeken bovenaan in het gebruik van diverse verdovende middelen. De bewuste pillen bestaan voor tien procent uit 'pure' xtc, verder zit er amfetamine, caffei ne, lsd, of atropine door waar door een gevaarlijk mengsel ontstaat. Artsen menen dat de ze pillen door het mengen po tentieel giftig zijn. Tot dusver werd 'pure' xtc als niet-versla- vend beschouwd. Kostenstijgingen maken voor de Nederlandse dagbladen een aanpassing van hun abonnementstarieven noodzakelijk. In verband hiermee zijn onze abonnementsprijzen per 1 januari 1998 als volgt vastgesteld: GEWONE ABONNEMENTEN Betaling per acceptgiro automatisch incasso Maand 33,70 32,70 Kwartaal 95,15 94,15 Halfjaar ƒ187,95 ƒ186,95 Jaar ƒ366,10 ƒ365,10 We nemen aan dat de abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. De Directie amsterdam gpd-anp Deze week maken wij het u wel heel aantrekkelijk. Met heel goede verzor gingsproducten voor een zeer lage prijs. Zodat u zich ook deze week weer lekker voordelig in de watten kunt leggen. O Gloria VanderBilt eau de toilette en deodorantspray, set ÖNivea deodorant spray of roller, duopak ÖAndrelon shampoo, flacon 300 ml OPalmolive douche, 2 flacons a 250 ml ©Kotex maandverband, per pak Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 6 december aanstaande nü 12.99 7.39 nü 4.49 1098" 7.98 JL99 3.99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. en Het openbaar ministerie (OM) heeft in het proces tegen de ver meende drugsbaron Etienne Urka wederom een blunder be gaan. In de stukken bevindt zich een proces-verbaal dat óf valselijk is ondertekend (het geen strafbaar is) óf geen hand tekening draagt. In beide geval len betekent het dat het stuk hoogstwaarschijnlijk niet als be wijslast kan worden toegelaten. Het proces-verbaal is van be lang, omdat het telefoongege- vens bevat die zouden moeten aantonen dat Urka de afgelopen jaren in Nederland woonachtig was. Dat zou hem hier belas tingplichtig maken. Urka staat namelijk bij de rechtbank in Amsterdam behalve voor drugs handel en lidmaatschap van een criminele organisatie ook terecht op verdenking van be lastingontduiking. De gisteren als getuige optre dende politie-inspecteur Gooij- er kon geen verklaring geven voor het 'spookverhaal'. Onder aan het bewijsstuk stond wel zijn verbalisantennummer, maar niet zijn handtekening. Wel een of andere onduidelijke krabbel. „Die is niet van mij", aldus Gooijer. Volgens hem kwam het wel vaker voor dat de ene agent van het Urka-team een proces-verbaal schreef en van zijn bijbehorend nummer voorzag, terwijl een ander het stuk tekende. Eerder op de dag gaf Urka toe dat hij ondanks zijn activiteiten in de 'internationale handel' sinds 1991 nergens belasting heeft betaald. Urka zegt hande laar te zijn, overwegend in tex tiel. Hij zou dat kopen in het Verre Oosten om dit af te zetten in het Midden-Oosten. Dat hij in drugs zou handelen, heeft hij altijd ontkend. Het onderzoeksteam heeft becijferd dat de handelaar in vijf jaar tijd ruim zes miljoen gul den heeft gespendeerd. De ver dachte had hier niet echt een verklaring voor. behalve dat hij het 'wat veel' vond. De rechtbank merkte bij monde van voorzitter Van Os- Lang op dat de verdachte wei nig onderneemt om zijn on schuld aan te tonen. Hij had dit kunnen doen door opening van zaken te geven over zijn legale activiteiten. 'Najagen eigen belang fnuikend voor Nederland' leiden» eric de jager Nederland moet zich meer in zetten voor een verenigd Euro pa en zich minder druk maken om de eigen belangen, vindt de Nederlandse CDA-europarle- mentariër Oostlander. Dat zei hij gisteren op de rijksuniversi teit van Leiden. „Als we te hard vechten voor onze nationale be langen, verliezen we juist." De nationalisten die om het hardst roepen dat de president van de nieuwe Europese bank Duisenberg moet heten, in combinatie met 'het gebrek aan diplomatie van minister Zalm', doen Nederland geen goed in de Europese Unie. Alleen door enthousiast mee te werken aan een internationa le Europese rechtsorde kan Ne derland zich staande houden. „Dat is voor een klein land de enige natuurlijke manier. Zon der macht moet men zijn recht halen. De trend gaat in de te genovergestelde richting. Als bescherming van de eigen be langen en angst voor het vreem de de enige drijfveer zijn, is er nooit sprake van een goede dis cussie." U All pei ilasserdam Een explosie bij scheepswerf Giessen-De Noord 'blasserdam heeft delen van een loods voor de bouw van lieepsonderdelen weggeblazen. Hoewel de staalplaten door de tht vlogen, vielen er geen slachtoffers. De schade is aanzien- L Vermoedelijk heeft zich onder de betonnen vloer van de t)ds gas opgehoopt, dat is ontploft. Om welk gas het gaat, is bekend. FOTO ANP ROBERT VOS leer bekeuringen uitgedeeld bwARDENIn drie jaar tijd is het aantal bekeuringen voor ver- ersovertredingen met 2,5 miljoen gestegen tot 4,5 miljoen dit Ir, een stijging van 72 procent. In twee van de drie gevallen at het om te hard rijden. Op de tweede plaats staan parkeer- ertredinge gevolgd door het rijden door rood licht. De eerste |e kwartalen waren goed voor 3,4 miljoen bekeuringen. jrije school schrapt negende leerjaar haag Het negende leerjaar in het basisonderwijs van Vrije ïolen komt vanaf augustus 2000 te vervallen. Nu hebben leer- gen op Vrije Scholen nog een extra jaar basisonderwijs, voor- ze naar de middelbare school gaan. Staatssecretaris Netelen- van onderwijs en de Bond van Vrije Scholen hebben giste- een akkoord bereikt waarbij dat verandert. Leerlingen van je Scholen gaan straks, net als alle andere basisschoolleerlin- na groep acht naar de middelbare school (ook een Vrije ïool). De Vrije Scholen geven om principiële redenen een ei- invulling aan hun onderwijs. Leerlingen worden zo lang mo- ijk in 'middenklassen' gezet, omdat de Vrije School geen ver- lil wil maken in onderwijsniveaus. Jeer loon wit- en bruingoedbranche echt» Het winkelpersoneel in de elektrotechnische detail- V idel krijgt volgend jaar drie procent meer loon. Dat zijn de instenbonden en de werkgeversvereniging Uneto overeenge- nen in de nieuwe CAO voor 13.000 mensen, die volgend jaar aat. Opvallend is dat de toeslagen voor avond- en weekeinde- rk zijn gehandhaafd. Het personeel in de bruin- en witgoed- en werkt twee avonden per week. Evenals in de supermark- wilden de werkgevers van de toeslagen af. De bonden wilden uil hiervoor een 36-urige werkweek. Geen van beide partijen 'ft zijn zin gekregen. Wel is afgesproken dat de toeslagen ook ir deeltijd- en hulpkrachten gaan gelden. emanipuleerde biet ook in de suiker haag» Per abuis is een partij genetisch veranderde suiker- ten samen met 'normale' bieten in de suikerfabriek terecht- omen en verwerkt tot suiker. De partij van driehonderd kilo ankzij het goede traceringssysteem niet op de markt geko- n. Dat meldt het chemieconcern Monsanto dat de proef met genetisch veranderde bieten uitvoerde op een boerderij in ^■en. De gemanipuleerde bieten waren resistent gemaakt tegen m| middel Roundup, een onkruidbestrijdingsmiddel.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3