Met een hobby moetje voor de dag kunnen komen Trolley als tafel Consument Lijmen met een spuitbus DINSDAG 2 DECEMBER 1997 REDACTIE. SASKIA STOELINCA Het lijkt op een klopboor, maar is zeker zeven slagen kleiner: een miniboonnachine ofwel precisieboor. Zo'n apparaatje werd tot voor kort vooral door vaklieden zoals juweliers, tand artsen en modelbouwers ge bruikt, maar de laatste tijd heb ben consumenten het voor hobby en doe-het-zelven ont dekt als een uitkomst. De mini- boormachine is onderdeel van een compleet assortiment elek trisch minigereedschap en be doeld voor nauwgezet millime terwerk. Er worden al weer meer kleine boormachines, figuurzagen en schuurmachines verkocht dan vorig jaar, zeggen handelaren van minigereedschap met de komende pakjesavonden in het achterhoofd. Eenstemmig is het geluid niet. Fabrikanten praten in superlatieven: elke maand zou het aantal verkochte appa raten geweldig stijgen. Een aan tal grote winkeliers ontkent dit. ,,Er is groei, maar die verloopt slechts geleidelijk", luidt sa menvattend de mening. Iets meer of minder maakt niet zoveel uit: opvallend is dat de Een tube lijm oprollen om er het laatste restje kit uit te persen, is een vervelend karwei. Daarnaast vinden klussers het zonde om dat kleine beetje met de ver pakking in de chemobox te gooien. Vandaar dat een Nederlandse fabrikant een spuitbus voor lijm heeft ontwikkeld: een eenvoudi ge druk op de knop is vol doende om de inhoud tot op de bodem uit de bus te spuiten. Door de verstelbare sproeikop kan de plak op drie manieren worden aangebracht, waarmee on der meer leder, textiel, hout, staal en kunststoffen zijn te verlijmen. De kit kan in de bus niet uithar den, omdat er geen con tact is met zuurstof. Deze spuitbus maakt lijm verwerking uiterst comfortabel, maar aan de ze handigheid hangt een pittig prijskaartje. De zo genoemde MoTip lijm- spray kost ruim zeventien gulden. Informatie: MoTip BV, Wolvega, telefoonnum mer: 0561-694400 belangstelling toeneemt. Frap pant is dat van de groeiende groep consumenten steeds va ker hobbyende vrouwen verant woordelijk zijn voor de hogere verkopen. „Modelbouw en mi nigereedschap horen bij elkaar en was typisch iets voor heren", zegt redactrice Rielies Timmer van hobbymagazine KreaPlus. „Ze zaagden hout voor het pop penhuis, terwijl vrouwen voor poppen en gordijnen garant stonden. Grenzen verdwijnen en dames bouwen hun eigen en complete poppenhuis. Illustratief is, dat de voorheen talrijke wol- en handwerkzaken gestaag uit het winkelaanbod verdwijnen. De hobbyketen Pingouin bijvoorbeeld heeft veel winkeldeuren moeten slui ten. Worden breinaalden opge borgen en het elektrisch gereed schap opgepakt? „Breien is ou derwets en de hedendaagse hobby moet volop creatieve uit daging bieden", vertelt Timmer. „Met een hobby moet je voor de dag kunnen komen en daar mee vooral spraakmakender zijn dan de buren." Elektrisch minigereedschap profiteert van de gestegen aan dacht voor de hobby. Een mooi Het starterspakket voor hobbyisten: gen. voorbeeld is de deze maand ge houden hobbybeurs KreaDoe in de Utrechtse Jaarbeurs, die on geveer 85.000 bezoekers trok. Dat waren er 10.000 meer dan in 1996. De vergrijzing, gestegen welvaart en toegenomen vrije tijd worden door de beursorga- nisatie opgesomd als oorzaken een topper tijdens de decemberda- foto cpd voor deze tendens. Meer vrije tijd en geld zijn ook medever antwoordelijk voor de populari teit van doe-het-zelven. Er zijn andere raakvlakken: hobby's en klussen schuiven soms naadloos in elkaar. Tim mer meent: „Zogenoemd ho- me-decorating, waaronder bij voorbeeld sjabloneren van mu ren en decoreren van kasten valt, is zowel als hobby alsook doe-het-zelven te typeren." De miniboor komt voor zowel hobby als klus goed van pas. De poten van een tafel bijvoorbeeld kunnen met een minifrees wor den versierd. Daarnaast is de charme te danken aan de gelij kenis met normaal gereed schap: het is een variatie in het klein. Een precisieboor weegt meestal tussen de 150 en 450 gram en boort maximaal gaatjes van ruim drie millimeter. Een normale boormachine daaren tegen begint met een gewicht van om en nabij anderhalve kilo en maakt gaatjes vanaf circa vier millimeter. Groot of klein, de assortimenten van normaal en minigereed schap zijn vrijwel gelijk. Figuur zagen, bandschuurmachines, cirkelzagen, decoupeerzagen, draai- en freesbanken, haakse slijpers en accessoires zijn alle in klein formaat te koop. Het meeste minigereedschap werkt op basis van een motor van 12-volt in combinatie met een transformator. De laatste moet op het lichtnet worden aangesloten. Een miniboor- machine maakt maar liefst 20.000 toeren per minuut, ter wijl de normale gemiddeld tus sen 2.400 en 4.000 omwentelin gen maakt. De extra toeren zijn voor de snelle, maar minder krachtige machine nodig om een gaatje te kunnen boren. De vele toeren maken hem niet on veiliger. Een draaiende mini- boormachine bijvoorbeeld kan zonder gevaar met de vingertop worden stilgezet. Om consumenten over de drempel te helpen, worden er diverse starterspakketten vanaf ongeveer zeventig gulden aan geboden. Ze bestaan uit een boormachine, transformator en accessoires om te schuren, slij pen en frezen. Veel mogelijkhe den hebben deze machines niet. Glas graveren en het ken tekennummer in de autoruit boren, vormen de belangrijkste toepassingen. Voor het boren van kleine gaatjes en goed hout frezen zijn apparaten nodig met een startprijs van honderdvijftig gulden. Vuistregel bij elektrisch minigereedschap luidt name lijk: hóe kleiner en sterker de machine, hoe duurder ze is. De tafel staat tegenwoordig niet meer zo vaak in het midden van de keuken. Zelfs niet in keukens van formaat. Meestal staat de tafel aan de zijkant opgesteld of is hij aangebouwd als een uitloper van het werk blad. Als er iets centraal staat is dat vaak een kook- of werkeiland, maar dat leent zich meestal weer niet om aan te eten. Het is te hoog voor tafelstoelen en wordt hoog uit voor ontbijt of snelle hap met krukken bemeubeld. Vrije voetruimte is er niet on der het blad, omdat daar kasten en berg- vakken zijn ondergebracht. Om een centraal werkeiland te kunnen toe passen is een keuken nodig van minimaal twaalf vierkante meter, maar voor een opti male indeling met voldoende circulatie ruimte - je moet er omheen kunnen lopen en kastdeuren moeten helemaal open kun nen - is zo'n zestien vierkante meter ge wenst. Toch willen ook mensen met krap pere keukens meedoen aan de trend van het vrijstaande werkcentrum, waar je van alle kanten bij kunt. Het hakblok bij de sla ger werd de sleutel tot de oplossing. Het inspireerde fabrikanten. Die maakten een kleiner formaat met een blad, niet per se van hardhout, maar van een ander mate riaal dat voldoende hardheid bezit voor huishoudelijk snij- en hakwerk. Met een paar laden, open vakken en/of ophangha- ken voor keukengerei ontstaat zo een com pacte werkeenheid die tegenwoordig in een reeks van vormen en prijzen te koop is, zelfs bij kookwinkel en warenhuis. Nieuwe sla niet lekker voor luis Gemakkelijk verrijdbare trolley met bakplaat. Het houten werkcentrum is ook in een uitvoering op wielen leverbaar. foto gpd Het oorspronkelijke hakblok is een gewich tig meubel, dat om een vaste standplaats vraagt, maai" de moderne versies ervan zijn over het algemeen goed verplaatsbaar. De meeste zijn uitgerust met zwenkwielen (die wel van een rem voorzien moeten zijn). Zo'n verrijdbare keukentrolley is een be langrijk extra voor kleinere ruimten. Hij kan na gebruik in een hoek worden geschoven. Of onder een plank die als afzetruimte dienst doet. Behalve als werkcentrum kennen we de keukentrolley als verrijdbare kook/bakplaat (voor het bereiden van gerechten aan tafel) en als bijzetkastje. Zo'n rijdende kast kan dienen als bergmeubel voor bestek, voor kruiden, potjes en flessen. Zowel te gebrui ken in de keuken als in de kamer. Het bo venblad is soms voorzien van een warm- houdplaat, maar men kan er uiteraard ook een rechaud op plaatsen. Gerechten kun nen erop worden binnengereden. Wie een etentje geeft voor veel mensen zal van zo'n meubel zeker plezier hebben. Het spaart bovendien ruimte op tafel. Bijzettrolleys zijn over het algemeen lager dan de verrijd bare werkcentra, waaraan staande wordt gewerkt. Bij sommige keukenmerken kan men in plaats van een vaste onderkast onder het werkblad een los geplaatste verrijdbare trol ley aanschaffen. Het idee van de verrijdbare kasten is door enkele fabrikanten aangegre pen voor het ontwerpen van een flexibele keuken met naast een vaste spoelkast een aantal onderkasten op wielen. Een dergelij ke keukeninrichting is ook gemakkelijk af te stemmen op rolstoelgebruikers. Na zeventien jaar veredelen is Leen de Mos uit Breda erin ge slaagd een slaras te telen dat re sistent is tegen luis. Het nieuwe ras is ook ongevoelig voor be paalde schimmels. Kenners spreken van een revolutionaire doorbraak, vooral omdat slate- lers fiks minder zullen hoeven te spuiten. De nieuwe kropsla is op proef geteeld in het Westland, in het Limburgse Sevenum en in Bre da onder toezicht van mede werkers van het Proefstation voor Akkerbouw en Volle- grondsgroenteteelt. Op de proefpercelen werd geen luis aangetroffen in het hart van de kropsla. De eerste kroppen, uit Breda, liggen deze week in de winkel. Volgenslandbouwvoorlichter Hanie Pijnenburg staat de sla- teelt in een slecht daglicht en kan de bedrijfstak een milieu vriendelijke impuls goed ge bruiken. Luis is een probleem in kropsla, maar nog meer in ijsbergsla. „Het gedane selectiewerk is een goede basis voor de ontwikke ling van luisresistente ijsberg sla' zegt Aad van der Arend van het zaadveredelingsbedrijf Leen de Mos. Het bedrijf ver wacht volgend jaar met luisre sistente ijsbergsla op de markt te komen. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Rangtelwoord; 5. vliegtuigongeluk; 10. steekvlieg; 12. evenzo; 13. loot; 14. amfibie; 16. mislukking; 17. briefaanhef; 18. reeks; 20. spil; 21. zweep; 23. god van de liefde; 25. huid aandoening; 27. zelfkant; 28. vordering; 30. op welke wijze; 31. deel van het oog; 32. streek; 33. dierenverblijf; 34. licht geluid; 36. grondsoort; 38. levenslucht; 40. schaamte; 41soort duif; 44. lager onderwijs; 46. schaker van Helena; 47. Bescherming Bur gerbevolking; 48. antiek; 50. ge graven diepte; 51. brandgang; 52. Germaanse godheid; 54. zangstuk; 55. religieuze groepe ring; 56. haren verliezen. Verticaal: 1. Persoon van adel; 2. speer; 3. modegek; 4. dominee; 6. eerwaarde heer; 7. verhoogde toon; 8. Griekse zuilengang; 9. hoeve; 11. klus,- 14. door; 15. projectieplaatje; 18. plaaggeest; 19. Griekse letter; 21smijten; 22. propeller; 24. broodsuiker; 26. inviteren; 28. Europeaan; 29. kledingstuk; 33. ontelbaar; 35. impressie; 37. terrein voor wed rennen; 39. grap; 40. verhoogde toon; 42. drinkbeker; 43. voorzet sel; 45. kapitein; 47. Franse kaassoort; 49. gezet; 51vlekken water; 53. deel van de bijbel; 54. uitroep van pijn. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: CLUBBLAD. TOMPOES Tom Poes en het Kukel Tom Poes sprong, zonder zich lang te bedenken, in het gat en heer Ollie keek hem ontdaan na. „We worden be spied", mompelde hij. „Een waarne merskastje... dat was het dingwaar Doddeltje zo van geschrokken is! En dat in mijn eigen kelder!" Voorzichtig trad hij dichter op de opening toe en luisterde naar de verwarde geluiden die er uit opstegen. „Ik heb hem!" hoorde hij Tom Poes roepen. „Help me, heer Ollie - hij zit verward in zijn kastje!" Nu werd er iets wakker in heer Bommel. „Ik moet wat doen", prevelde hij. „Het gaat toch niet aan om een jong en onervaren iemand alleen te la ten rondtobben met een verwarde schurk. Ik ga mij persoonlijk inzetten!" Zo sprekende rolde hij zijn mouwen op en boog zich over het gat. Na enig rondtasten in de duisternis kreeg hij een kledingstuk te pakken en daaraan begon hij te trekken. „Tegenspartelen zal niet baten!" zo riep hij uit. „De kracht van een heer is verschrikkelijk. Duw eens wat harder, Tom Poes! Juist, hij komt al, de schelm!" En ja hoor. Opgeduwd door Tom Poes en gesjord door heer Ollie verscheen er een zware gedaante in de opening die na een laatste ruk dreunend op de grond be landde. „Zo", sprak de gastheer. „Nu •zul je je moeten verantwoorden, ellen dige! Wat mankeert je om weerloze da mes aan het schrikken te maken? Waarom heb je mij verstijfd en de auto van de professor verslapt? En wat is dat met het kukel waar ik zo veel van hoor? „Wacht even", zei Tom Poes beteu terd. „We hebben een verkeerde te pakken. Dit is geen kwintenstraler en ook geen waarnemer!" Hij had gelijk, dat bleek. Want met een wanhopige ruk trok de gevangene de handen van het gelaat en vertoonde nu de ver wrongen trekken van commissaris Bul- Ie Bas. H W R DOOR JAN VISSER De gemiddelde luchtdruk boven het noorden van Rusland was i vember 15 tot 20 hPa hoger dan in oktober. Tegelijkertijd was de druk boven Het Kanaal meer dan 10 hPa lager. De verschilkaart, vember minus oktober, over de afgelopen twee maanden komt vo gens onderzoeker IJnsen overeen met de kaart die vooraf gaat aa koudste winters. Over de periode 1881-1990 vond IJnsen twee waarin de luchtdrukverschillen november minus oktober dezelfdi overeenkomsten hadden als dit jaar. Dat waren de jaren 1941 en 1945. De daarop volgende winters waren zeer koud. Een in betekenis uitdiepende storing boven Frankrijk annex een met zeer koude lucht op grote hoogte hebben tijdens het afgelop etmaal geleid tot de vorming van een neerslaggebied. Dat gebied breidde zich tijdens de afgelopen nacht tot over zuidelijk Nederl, uit. Onze regio bleef in tegenstelling tot eerdere verwachtingen g tendeels buiten de neerslagzone. Nog geen sneeuw dus. Ook morgen blijft het droog, al kan er in de kustgebieden wel eer terse bui vallen. De temperatuur zakt de komende nacht tot iets neden het vriespunt. Morgenmiddag lopen de temperaturen op t graden. De wind waait uit noord tot noordoost en is meest matig, de kust vrij krachtig. Later deze week waait de wind uit noordelijk richtingen. Dat gebeurt rond een hogedrukgebied ten westen var land. De lucht is in eerste instantie nog koud. Tijdens nachtelijke klaringen kan het gemakkelijk licht vriezen. Aan het einde van de week zakt het hogedrukgebied naar westelijk Frankrijk waardoor wind uit het westen gaat waaien. Geleidelijk wordt er dan mindei de en vochtigere lucht aangevoerd. Gisteren was er veel zon in het oosten van het land maar bij ons^. nog enkele buien. Op Valkenburg bij Leiden zowaar nog 5 mm. BVj mendaal had met 7,5 graden de hoogste temperatuur. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: In het noorden eerst op klaringen. Verder bewolkt, perioden met sneeuw en een harde oostenwind. Morgen in het zuiden meest droog. Maxima aan zee net iets boven nul, landinwaarts licht tot ma tige vorst. Zweden: In het noorden eerst op klaringen. Vooral in het midden en zuiden van tijd tot tijd sneeuw en vandaag veel wind. In het midden en noorden matige tot strenge vorst, in het zui den vriest het licht, i Denemarken: Zowel bewolking als opkla ringen en op beide dagen kans op regen of sneeuw. Middagtemperatuur rond of net iets boven nul.. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij koud met vooral langs de noord- en oostkusten kans op winterse buien. Mid dagtemperatuur tussen circa 2 graden in de Schotse bergen tot een graad of 6 in Ierland en zuidwest Wales. België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en af en toe regen, in de Ardennen kans op sneeuw. Stevige oostenwind. Morgen ook enkele opkla ringen. Daling van temperatuur: maxima van 1 tot 4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen bewolkt en vooral op vandaag kans op regen, in de Jura en Vogezen op sneeuw. Daling van tempe ratuur, met maxima van rond het vries punt in het oosten tot 7 langs de Breton- Portugal: Vooral vandaag in het noorden wolken velden en perioden met regen. In het zuiden ook af en toe zon Middagtempe ratuur langs de kust van 15 graden in het noorden tot bijna 20 in het zuiden. Madeira: Aardig wat zon, maar geleidelijk ook en kele wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 20 graden. Spanje: In het zuiden zonnige perioden. In het noorden bewolkt en vooral vandaag langs de Golf van Biskaje hier en daar (flink wat) regen en wind. Middagtem peratuur rond 15 graden, in het uiterste zuiden 20 of iets hoger. Morgen overal wat minder warm. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden. Morgen van het westen uit meer bewolking en kans op een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden. Droog. Maxima in het noorden iets onder 20 graden, elders erboven. Tunesië: In het noorden bewolkt en regenachtig, sosm behoorlijk wat wind. Naar het zui den toe zonniger, droger en rustiger. Maxima rond of net iets onder de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen in de bergen vooral op disndag ook sneeuw. Woesndag enkele opklaringen, maar in het oosten aanhoudend be wolkt. Er steekt een krachtige Mistral op. Middagtemperatuur van 4 graden rond Lyon tot circa 12 langs de Middel landse Zeekust. Mallorca en Ibiza: Wisslend bewolkt en kans op een enkele bui. Bovendien staat er af en toe een frisse noordwestenwind. Middagtempe ratuur omstreeks 17 graden, vandaag iets hoger. Italië: Vandaag in het zuiden wat zon. In het noorden, morgen ook elders bewolkt en perioden met regen, in de bergen sneeuw. Bovendien waait het morgen stevig. Maxima van een graad of 5 in het noorden tot circa 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag af en toe wat zon, maar ook kans op een enkele bui. Morgen veel be wolking en buien en met name op Corsi ca veel wind. Middagtemperatuur rond 15 graden, morgen op Corsica kouder. Malta: Geregeld buien, soms met onweer. Van daag ook af en toe zon. Middagtempera tuur omstreeks 17 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door enkele buien. Middagtemperatuur van een graad of 12 bij Thessaloniki tot 17 in het zuidwesten van Griekenland, op Kreta en op Rhodos. Turkije en Cyprus: Eerst erg onbestendig met hier en daar bijzonder veel regen. Ook onweer. Mor gen enkele opklaringen en vooral langs de Turkse westkust af en toe zon. Mid dagtemperatuur van 13 graden rond de Dardanellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: Vrij veel bewolking en met name in het midden en zuiden regen, in de bergen sneeuw. In het noorden kans op een (winterse) bui, maar ook af en toe zon. Koud met maxima soms amper boven Zwitserland: Op veel plaatsen bewolkt en sneeuw. In het zuiden met ee Foehn ook opklaringen en zon temperatuur veeal tussen 0 e Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tij of sneeuw, vooral op morgen. H temperatuur van enkele graden03 nul, tot circa 7 graden. Polen: In tiet algemeen veel bewolking^, toe regen of (natte) sneeuw. temperatuur rond of net iets bove Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en nu en jn< gen, hier en daar ook (natte) ar Middagtemperatuur omstreeks Lg Hongarije: Bewolkt en een aanhoudende regen, in de bergen misschien Maxima rond 4 graden. WOENSDAG 3 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.29 Zon onder Maan op 11.00 Maan ond^.1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.29 17.45 05.02 Laag 01.15 13.29 00.56 Weerrapporten 02 december 07 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt licht bew half bew regenbui half bew. licht bew. half bew. Helsinki sneeuw Innsbruck zwaar bew. Istanbul regen Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen grondmist Las Palmas onbew. Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta half be licht bew. half bew. Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires onbew. Casablanca onbew Johannesburg onbew Los Angeles licht bew. New Orleans New York licht bew. Tel Aviv onbew. Tokyo zwaar bew. Toronto licht bew Tunis half bew. Vancouver onbew.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20