'In Banja Luka heerst hongersnood, 'Dertig dieren genoeg voor nieuwe populatie',. Feiten &Meningen Een doorgewinterde oplichter moetje gijzelen om je geld terug te zien Politiek zit klem in de tang van NS DINSDAG 2 DECEMBER 1997 152 1 De ongeveer 25 witte neushoorns in het Nationaal Park Garamba in het noorden van Democratische Republiek Congo (voorheen Zaïre) zijn de laatste in het wild levende exemplaren van hun soort. De burgeroorlog in het land en de troebelen in het buurland Sudan hebben een project om de soort te red den van de ondergang ernstig op ach terstand gezet. Het Wereld Natuur- fonds wil de schade zo snel mogelijk herstellen en voert daarvoor de ko mende weken actie. Maar de vraag is of een dertigtal dieren wel voldoende is om een nieuwe populatie op te bou wen. Neushoorndeskundige dr. Kes Hillman Smith, die samen met haar man het project in Garamba leidt, meent dat er toekomst is voor deze aparte onder soort van de witte neushoorn. „Toen wij iri 1984 ons project begonnen, wa ren er nog maar vijftien." Ze gelooft niet dat deze soort, die zich in de afge lopen jaren succesvol heeft voortge plant, straks aan inteelt te gronde zal gaan, ook al weet ze nu niet eens pre cies hoeveel dieren er nog over zijn. Ook het WNF is optimistisch en wil met de actie 'Alle neuzen in de juiste richting' geld inzamelen en de draad snel oppakken. De biologe Hillman Smith, die deze week in Nederland op bezoek is, wijst erop dat ook de andere soort van de witte neushoorn, die in Zuid-Afrika leeft, zich goed heeft hersteld. „Daar waren er nog maai" twintig van. Nu zijn het er ruim zevenduizend." Ook bij andere diersoorten is met succes een nieuwe populatie opgebouwd uit slechts enkele stamouders. De onge veer duizend przewalskipaarden die wereldwijd rondlopen, stammen alle af van niet meer dan dertien voorouders. Van de wisent - de Europese bizon - waren er na de Tweede Wereldoorlog ook niet meer over dan enkele tiental len, verspreid over allerlei dierentui nen. Met deze dieren is razendsnel een stamboek opgezet en een zorgvuldig fokprogramma. INTEELT Inteelt hoeft volgens Hillman Smith niet te leiden tot degeneratie en licha melijke afwijkingen. „De genetische variatie bij neushoorns is nooit zo groot. Hoogstens worden er minder dieren geboren of sneuvelen jonge die ren voordat ze volwassen worden." Vooralsnog is dat niet haar grootste zorg. „We moeten maar zien hoe het gaat." Nu de rust in het Congolese park, dat net zo groot is als een derde van Ne derland, lijkt te zijn weergekeerd wil Hillman zo snel mogelijk terug. „We hebben steun van de regering, maar geen geld om nieuwe spullen te kopen om het project weer op te starten." Er is geld nodig voor vliegtuigbrandstof, auto's, training, uniformen en bewape ning voor de bewakers. Vijfentwintig van hen houden vooral de neushoorns in de gaten." Hillman heeft haast: „Het regenseizoen loopt nu af. Als het hoge gras afbrandt zoals ieder jaar gebeurt, kunnen de dieren zich niet meer ver stoppen en zijn ze een gemakkelijk prooi voor de stropers die op zoek zijn naar vlees." Pas als de dreiging van stropers kan worden geweerd, is het wat Hillman betreft tijd om te denken over het op zetten van een gedetailleerd fokpro gramma. VERS BLOED Vooralsnog heeft ze niet het gevoel dat het heil moet komen van 'vers bloed' van dieren uit de dierentuinen in Tsje chië en San Diego in de VS. „De dieren in Garamba planten zich een stuk be ter voort, in de dierentuinen zijn het alleen maar minder geworden. Nu zijn er verspreid over de wereld nog ne gen." Daar komt bij dat het in het na tionaal park niet alleen gaat om de neushoorns, maar om het in stand 0( houden van een heel eco-systeem inlec het park waar ook duizenden olifantra( en buffels leven. „Die profiteren ook van het neushoornproject." De onderV( zoekster ontkent niet dat de neus- \sA hoorns uit de dierentuin in de toe- komst een welkome aanvulling kun- nen zijn voor de fokkerij omdat ze o<r spronkelijk uit een ander gebied ko- P men." Het probleem met deze neushoornsjag dat ze zoveel ruimte nodig hebben. IT mannetjes - die 3.500 kilo wegen - hEA hebben eigen territoria, waar de vroumi welijke dieren samen met hun jong es n soms samen met andere vrouwtjes, he doorheen trekken. „Dierentuinen zijèoi te klein voor dit sociale gedrag en als de te weinig ruimte is, bestaat het risicoma dat de beesten elkaar in schermutse-ïffi lingen om territoria of vrouwtjes zo ernstig toetakelen dat ze het leven lai ten. Daar komt bij dat dieren die aan een bestaande groep worden toege- voegd, zich een eigen plaats moeten zien te bevechten en dat levert vaak nogal wat problemen op." De politiekorpsen zouden via in te stellen fraude teams beter moeten samenwerken en onderling ge gevens uitwisselen. Voor aangiften van oplichting dient ook gespecialiseerd politiepersoneel te worden ingezet. Voor het verzamelen van opsporingsgege vens is een landelijk fraudebureau nodig dat samen werkt met fraudeofficieren in binnen- en buitenland. Dat stelt professor C. Mulder, docent strafrecht en strafprocessen aan de Universiteit van Amsterdam, in het door Peter Stuiveling geschreven boek Centen Graaien. „De meest simpele stap is een betere coör dinatie van de aangiften bij de politie. Politiemensen moeten, net als bij zedendelicten, leren omgaan met oplichtingsslachtoffers. Het landelijke verzamelpunt voor fraude zou bij de Centrale Recherche Informatie (CRI) moeten worden ondergebracht. Gegevens die ook met de Economi sche Controledienst (ECD) en de Fiscale Opsporing en Inlichtingendienst (FIOD) moeten worden uitge wisseld. „Samenwerking met Europese landen is ook noodzakelijk omdat er onder oplichters lieden zitten met buitenlandse bankrekeningen. Het ingewikkelde vakgebied van het internationale strafrecht komt dan om de hoek kijken en dat is een materie die slecht wordt beheerst." Uit het boek Centen Graaien komt aan de hand van vele praktijkgevallen een beeld naar voren dat het be strijden van oplichting vaak een lijdensweg is voor de slachtoffers. Een winkelier die goederen heeft gele verd en na een maand kan fluiten naar zijn geld, heeft een lange weg voor de boeg. Juridisch is er sprake van wanprestatie en moet het slachtoffer via een civiele procedure bij de rechter zijn geld probe ren te achterhalen. Aankloppen bij de politie heeft volgens de Amster damse advocaat R. Meerman alleen zin als kan wor den aangetoond dat de wanbetaler er een gewoonte van maakt. Dan wordt gesproken over flessentrekke rij. Hoe meer slachtoffers, hoe groter de kans dat po litie en justitie in actie komen om herhaling te voor komen. Wie het al lukt een oplichter op te sporen, is er nog lang niet. Eerst moet de boosdoener via een door gaans geldverslindende civiele procedure voor de rechter worden gesleept. De oplichter die officieel leeft van de bijstand, laat zich verdedigen door een pro deo-advocaat. Na een eventueel vonnis komt het grootste probleem: het incasseren van het geld. Oplichters zijn namelijk 'meesters in de armoede'. Een huis en ander bezit staat niet op eigen naam. Dat is ook de ervaring van de advocaat Meerman in Cen ten Graaien. „Zelfs al zou het lukken vijftig piek per maand af te houden van hun uitkering, dan duurt dat nooit lang. De oplichter vertrekt naar het buitenland of leeft gewoon onder een andere naam verder. Het snelste heeft het slachtoffer zijn geld terug als hij de oplichter over de tafel trekt en een flink pak op zijn donder geeft. Zelden loopt zo iemand piepend naar de politie. Ze teren op onmondige slachtoffers. Maar het recht in eigen hand nemen kan natuurlijk ook niet." Meerman heeft een andere oplossing. „We zitten met een hiaat in de wetgeving. In een democratische sa menleving is het verboden aan de vriendin van de oplichter te vragen hoe zij aan de inrichting van het huis komt en hoe het mogelijk is dat ze drie keer per jaar op vakantie gaat. Dat heet de wet op de privacy. Schandalig. Het is schering en inslag om in Neder land met lege BV's of tal van andere constructies mensen op te lichten. Het wordt tijd dat de politi ingrijpt en de wet verandert. Zet de oplichter vas Gijzel hem in een huis van bewaring, net zolang dat hij met de centen op de proppen komt." Gijz kan overigens nu al, maar dan moet de 'opdrach ver' dokken. En dat kost honderden guldens per AMSTERDAM EDWARD DE VRIES LENTSCH Centen Graaien, door Peter Stuivenberg en Mo que Schloss, uitgeverij Elmar, prijs f 29,95. ISB 90-389-0632-3. Bosnisch-Kroatische bisschop kritiseert internationale gemeenschap Directeur van het Rotterdamse openbaar vervoer, top ambtenaar bij Verkeer en Waterstaat, hoogste baas van Schiphol en nu eerste man van de Nederlandse Spoor wegen. Met zo n staat van dienst mag je verwachten dat Roel den Besten het spel van loven en bieden wel in de vingers heeft. En inderdaad, de NS-topman heeft de politiek aardig in de tang bij het schaakspel rond de treintarieven in 1998. Op het bord bevinden zich drie spelers: de overheid, de NS en, een beetje in de marge, treinend Nederland. Inzet van de overheid is om zoveel mogelijk mensen in de trein te krijgen (om de vervuiling en het filepro bleem enigszins beheersbaar te houden) voor zo wei nig mogelijk geld (lees: subsidies aan de NS). De NS daarentegen willen zoveel mogelijk klanten krijgen, maar daar ook zoveel mogelijk aan verdienen. De reizi ger tenslotte wil zo snel mogelijk van A naar B voor zo min mogelijk geld. Om haar doel te bereiken, heeft de overheid de Ne derlandse Spoorwegen verzelfstandigd. In ruil voor subsidie hebben de spoorwegen toezeggingen gedaan over dienstregelingen en tarieven. Over de uiteindelijke uitkomst van die deal oordeelt de reiziger. Die bepaalt immers of hij 25 gulden wil neertellen voor een retour tje Leiden-Utrecht, of liever de auto neemt. En al het geweeklaag over de spoorwegen ten spijt, pakken elk jaar meer mensen de trein. Er is dus ruimte om de tarieven te verhogen en die ruimte pakken de NS dan ook. Vooral het reizen in de spits wordt volgend jaar flink duurder. Logisch, want daar is de verleiding om de auto te nemen het kleinst. Auto is in de spits im mers synoniem voor file. Eigenlijk is het merkwaardig dat de Kamer zo boos is over de aangekondigde tariefsverhogingen. In de eerste plaats, zo betoogt ook de verantwoordelijke minister Jorritsma, blijven de NS met hun prijsverhoging bin nen de marge die nota bene de Kamer zelf heeft goed gekeurd. En in de tweede plaats is het allesbehalve een uitgemaakte zaak dat de NS op deze manier mensen weer de auto in jagen, zoals bijvoorbeeld Groen Links vreest. Ondanks forse tariefsverhogingen een paar jaar geleden is het aantal treinreizigers blijven groeien. En zelfs als straks minder mensen de trein nemen, waar om dan niet even afwachten of ze dat in Utrecht zelf niet aanpakken? Door op hoge poten een spoeddebat te eisen, dreigt de politiek in de val te lopen die Den Besten handig voor haar heeft opgezet. VVant met de tariefsverhoging in de spits loopt Den Besten niet alleen het minste risi co op reizigersverlies, hij verzekerde zich ook van maximale politieke commotie. Juist bij de spitstarieven gaat het immers om de kern van de politieke dimensie van het treinverkeer: mensen tijdens de files uit de auto halen. Als wisselgeld zal hij vast al de voorgenomen beper kingen op de OV-jaarkaart, die een marginale groep van 12.000 reizigers treft, in gedachten hebben gehad. Uitstel van die maatregel kost bijna niets, maar levert veel op: de boodschap dat ze in Utrecht de beroerdste niet zijn, plus de mededeling dat de politiek nu aan zet is. Veel mogelijkheden heeft de politiek niet: smallere marges voor tariefsverhogingen betekenen een hogere subsidie. Jorritsma ziet de bui al hangen. Zij heeft di rect de Kamer tot kalmte gemaand. Zowel CDA als PvdA namen gisteren al gas terug. Of de overheid meer zeggenschap over de tarieven moet kopen, kan volgend jaar aan de orde komen bij de onderhandelingen met de NS over de periode 2000-2004. Maar dat Den Besten voor die onderhandelingen op dit moment de beste kaarten in handen heeft, lijdt geen twijfel. HAARLEM SJAAK SMAKMAN „De economische situatie in Servisch- Bosnië is zeer slecht. Er is geen industrie, dus ook geen werk. Er is absoluut geen enkele mogelijkheid om een normaal bestaan op te bouwen. Door de internationale sancties zijn de mensen aangewezen op hulp van humanitaire organisaties. In Banja Luka is de toestand zelfs alarmerend. Er heerst hongersnood. Met de winter voor de deur vrees ik het ergste." Zorgwekkende woorden van de bisschop van Banja Luka, mgr. dr. Franjo Komarica, die het af gelopen weekend Nederland bezocht op uitnodiging van de 50-jarige katholieke hulporgani satie Kerk in Nood. Volgens de geestelijke had er al lang een stabiele situatie in Bosnië kun nen zijn als de internationale gemeenschap de zaken anders had aangepakt. „De internationale onderhan delaars zijn zeer goed in staat om orde te scheppen in het nog steeds verdeelde Bosnië, maar ze willen gewoon niet", aldus een teleurgestelde Komarica. Door deze houding van de in ternationale gemeenschap, waarbij de bisschop doelt op Amerika, Engeland, Frankrijk, Duitsland en Rusland, is tot nu toe de arrestatie van de van oor logsmisdaden verdachte Rado van Karadzic uitgebleven. „Als ze Karadzic willen arresteren, is de internationale politiek daar toe in staat, zo heb ik begrepen van vertegenwoordigers van de internationale troepenmacht SFOR." Banja Luka, in het noorden van Servisch-Bosnië, is het bolwerk van president Biljana Plavsic, die de steun geniet van het Westen. „Zij ondersteunt het Dayton-akkoord, maar dat wordt niet uitgevoerd zoals ik WIM STEVENHAGEN De bisschop van Banja Luka mgr. dr. Franjo Komarica: „De internationale onderhandelaars zijn zeer goed in staat om orde te scheppen in het nog steeds verdeelde Bosnië, maar ze len gewoon niet." foto qpd ton kaste£\ en vele andere niet-Serviërs met mij dat graag zouden zien. Ik heb mevrouw Plavsic een paar keer persoonlijk gesproken en haar die vraag ook voorgelegd. Zij heeft alleen gezegd dat het Dayton-akkoord volledig moet worden uitgevoerd. Ik hoop dat ze spoedig in het openbaar zal zeggen, dat Kroaten en moslims die als gevolg van de etnische zuiveringen tijdens de oorlog zijn verdreven, naar hun woon plaats kunnen terugkeren", al dus Komarica. HUISARREST Komarica stond tijdens de oor log op de Balkan ook onder zware druk van de Serviërs. Maar hij hield stand, hoewel hij lange tijd onder huisarrest stond. Hij oogstte internationa le bewondering door zijn stand vastigheid. „Ik heb geprobeerd samen met een groot aantal an dere mensen liefde te prediken, niet alleen door woorden maar ook door daden. Liefde ook voor degenen die de etnische zuiveringen hebben doorge voerd." Een aantal van zijn priesters is vermoord. Komarica slaagde er in om hulpgoederen uit het buitenland in het omsin gelde Banja Luka te krijgen. Op die wijze, zij het op kleine schaal, gaf hij hulp aan (katho lieke) Kroaten, moslims en (or thodoxe) Serviërs. Komarica heeft zich al die jaren ingezet voor vrede en verzoening in het verscheurde Bosnië. Daarvoor werd hij dit weekeinde door de stichting Kerk in Nood onder scheiden met de prijs der ver zoening. Ook werd hem een Mariabeeld en een geldbedrag van 20.000 gulden overhandigd voor een aantal projecten in Bosnië. Door de uitzichüoze situatie in Servisch-Bosnië verlaten veel Servische ingezetenen hun land. Ze vertrekken naar Cana da, de Verenigde Staten, Austra lië en Nieuw-Zeeland. „Deze mensen hebben niet alleen het vertrouwen verloren in het Wes ten, maar ook in hun eigen lei ders." Komarica heeft regelma tig besprekingen met de inter nationalevertegenwoordigers, waarbij dan vooral gesproken wordt over de repatriëring van Kroaten en moslims. Maar ook Serviërs moeten weer terug naar hun oorspronkelijke woon plaats. „Eén plan wordt nu ver wezenlijkt, namelijk de terug keer van Serviërs naar Kroatië. Enkele duizenden van hen zijn inmiddels al naar Kroatië terug gegaan. Maar voor de Kroaten die destijds uit Banja Luka en omgeving zijn verdreven, is nog geen enkele oplossing in zicht." Komarica heeft in zijn bis schoppelijk 'paleis' negentig Kroatische vluchtelingen opge nomen. „Hoewel ze uit Banja Luka komen, zijn het toch echte vluchtelingen, want ze kunnen tot nu toe niet naar hun huizen terug. Sommigen van hen hoe ven maar een paar honderd meter te lopen om hun woning te bereiken, maar die is bezet door een andere familie." De bisschop van verzoening hoopt, dat de hulpverlening voor Banja Luka en omgeving blijft doorgaan. „Er is heel veel nodig. Onze eigen Caritas kan zo'n 17.000 mensen helpeit Maar vergeet niet, dat er L Banja Luka zo'n 200.000 r sen wonen. De meesten he(! dus niks. En dat gebeurt L ropa in het jaar 1997. Daa doe ik een dringend beroep de internationale grootmap ten. Zij moeten nu eindelijk re taal spreken over de toeS komst van Bosnië. Ik zie r belangstelling uit naar eenl ternationale conferentie o# Bosnië, die op 9 en 10 dec® ber in Bonn wordt gehoudf Hopelijk zal die conferentil daarop een duidelijk ant\ geven." AMSTERDAM BERT POL Bliksemactie voor behoud witte neushoorns in Congo lectfEEw we «eweeer PATHS" 201) AWQtM ZjJ>1, IS: VÓ'ofc PE tmjes 2. TÉÖÉN HET WU&J vo#Htrsfereo mwvewsMI 4 AWKWUST... J e?ENiAAi ifea-' HÉT fli£f^E6V> HELÖVWiL omipST, 2SlMS BET hST&?)TSmmEMM~ IS )WqËJ0E£P VAefz. 5ooo <£,ULV6W

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2