Zo'n uitglijder komt toch nog goed terecht. Werknemers Fokker krijgei vakantiedagen uitbetaald Rechter dient klacht in tegen advocaat De Vos Randstad Ook politiemensen is niets menselijks vreemd Velen dupe bankroet relatiebureau fïorg en Zekerheid DINSDAG 2 DECEMBER 1997 - Schrijfster schaduwde Haags korps twee jaar lang voor boek DEN HAAG» ANP De kijk van politiemensen op de samenleving is vaak realisti scher dan die van menig politi cus, welzijnswerker of bestuur der. Dat zegt de schrijfster Mir jam Elias in haar boek Onder Dienders, dat gisteren in Den Haag is gepresenteerd aan bur gemeester Deetman van de Hofstad. Elias mocht twee jaar lang rondneuzen in het politie korps Haaglanden om zo de 'politiecultuur' in kaart te bren gen. Ze kwam tot de ontdek king, dat de doorsnee agent niets menselijks vreemd is. Hij of zij moet bijvoorbeeld op straat optreden tegen discrimi natie maar hoort op het politie bureau even daarna collega's soms ongestraft eveneens dis criminatoire uitlatingen doen. Haaglanden is het eerste korps dat zich op een dergelijke manier bloot geeft. Het boek wordt daarom door de politie bond ACP beschouwd als een 'uniek document' dat volgens woordvoerder W. Groeneweg moet dienen als een discussie stuk, ook voor andere korpsen. Groeneweg: ,,Dit boek gaat over integriteit. Niet alleen bin nen een korps, maar ook bin nen de samenleving. Ik hoop daarom dat er wat mee ge beurt". Hij voegt eraan toe dat een korps dat zo'n boek durft uit te geven integer is. De schrijfster Elias is het daar mee eens. „Wie zich bloot durft te geven, ook in de onvolmaaktheden van een organisatie, maakt zich kwetsbaar. Dat getuigt altijd van moed", aldus Elias. In het boek wordt duidelijk hoe mensen, die dagelijks de normen en waarden van een samenleving moeten handha ven, zelf met die maatstaven omgaan. Zoals gesteld discri mineren agenten volgens Elias ook wel eens in hun dagelijks spraakgebruik. Verder beschrijft ze de con flicten waarmee politiemensen vervolgens te maken krijgen. Ze stellen soms hun leven in de waagschaal om een overlastge vende junk uit de handen van boze Schilderswijkers te hou den, terwijl ze diezelfde junk zelf eigenlijk ook niet kunnen luchten of zien. Ook het onder werp homoseksualiteit komt uitvoerig aan bod. Binnen de overheersende macho-cultuur zijn homoseksuele collega's een vreemde eend in de bijt die hun geaardheid daarom angst vallig geheim houden. Elias sprak met die homoseksuele dienders en beschrijft met wel ke dilemma's ze te maken krij gen. Ook allochtone collega's heb ben het niet altijd even gemak kelijk want zij worden door sommigen als zwakke schakel in de politieketen beschouwd. Daarnaast vormt de zware werkdruk een belangrijk onder werp. Korpschef Wiarda en korps beheerder Deetman zijn trots op het boek. Volgens de laatste zou het zelfs als basis voor een filmscript kunnen dienen. Wi arda wil de spiegel, die het korps is voorgehouden, gebrui ken voor verbetering. Hij vindt bespreekbaarheid van proble men enorm belangrijk omdat dit z'n weerslag heeft op het werk op straat. Net als Deet man ziet de korpschef het boek als discussiestuk waaruit de po litie lering kan trekken. En dan met name in zaken, die na de reorganisatie van de korpsen blijkbaar niet goed zijn gere- SCHIPHOL. GPD De voormalige werknemers van Fokker behoren tot de preferen te schuldeisers voor wat betreft hun claims inzake niet-uitbe- taalde vakantiedagen. Dat bete kent dat zij zo'n 50 miljoen uit de failliete boedel van Fokker krijgen uitgekeerd. Tot uitbeta ling van alle preferente schuld eisers (onder wie de fiscus) wordt overgegaan in het tweede kwartaal van 1998. Voor de overige schuldeisers blijft dan nog altijd een bedrag van tenminste een miljard over. Er zijn overigens claims inge diend ter waarde van 26 miljard gulden, waaronder vorderingen tussen werkmaatschappijen van Fokker onderling. De curatoren betwisten een meerderheid van de vorderingen. Zij hopen tij dens de bijeenkomsten voor schuldeisers, die dezer dagen in de RAI worden gehouden, de lijst van schuldeisers op te scho nen tot minder dan tien miljard. Alleen erkende (niet-prefe- rente) crediteuren, van wie de vorderingen niet door de cura- t toren worden betwist, kje evenals de preferente schj sers in het tweede kwartaj, 1998 een uitkering. Dal staat het uit te keren percej niet vast. De curatoren ri^ geld in reserve houdeiP schuldeisers die in een latf dium alsnog worden eir een gedeeltelijke uitkerir doen. De waarde van de f£ boedel is nu ruim een np gulden. Dat bedrag kan foj_ lopen bij de verkoop va bouwen en vliegtuigen dw eigendom van de boedel z| Na beschuldiging vooringenomenheid De Haarlemse rechter mr. H. Heijne Makkreel heeft een klacht ingediend te gen advocaat mr. P. de Vos. Volgens de rechter beschuldigt de advocaat hem ten onrechte van vooringenomenheid. Heij ne Makkreel had volgens De Vos eind 1990 al een vonnis klaarliggen, terwijl de zitting nog moest worden gehouden. De kwestie kwam vrijdag via deze krant naar buiten. De Vos. woonachtig in Santpoort-Zuid en werkend in Amster dam, kwam vorig week met het boek 'Achter de blinddoek van vrouwe justi- tia'. Daarin wordt onder meer de straf zaak beschreven tegen Amsterdamse taxichauffeurs, die op de luchthaven Schiphol actief waren. Centrale vraag daarin was of Amster damse chauffeurs, die klanten hadden weggebracht, op Schiphol nieuwe passa giers mochten oppikken. De Vos trad als advocaat voor de chauffeurs op. Volgens hem was het meteen duidelijk dat de rechter 'het vonnis van tevoren in elkaar had gezet'. Dat zou later zijn bevestigd door een personeelslid van de recht bank. „Hij wist dat de rechter zijn beslis sing al klaar had liggen, maar hij wil het niet gezegd hebben. Hij is bang dat hij zijn baantje kwijtraakt." De Haarlemse persrechter mevrouw mr. C. van Altena noemde de passage al 'in strijd met de zorgvuldigheid en grievend voor de be handelend rechter'. Heijne Makkreel heeft inmiddels op grond van het advo catentuchtrecht een schriftelijke klacht ingediend bij de deken van de Amster damse orde van advocaten. Honderden mensen zijn gedu peerd na het faillissement van het relatiebemiddelingsbureau 'Friends Partners'. „De direc tie is met de Noorderzon ver trokken en er is een schuld van 1,2 miljoen gulden", zegt cura tor J. Greuter uit Haarlem. Het bedrijf beloofde iedereen die zich inschreef te koppelen aan een geschikte partner. Volgens de curator stonden 3.500 men sen bij het bureau ingeschre ven. Vrijwel allemaal betaalden ze tussen de 2.500 en de 3.000 gulden. .Alleen wie jong en mooi was, werd wel eens min der in rekening gebracht. Die mensen waren makkelijk te be middelen en hoefden daarom niet meer dan 100 gulden te betalen", aldus Greuter. Friends Partners werd een kleine twee jaar geleden opge zet als Antilliaanse vennoot schap. In Haarlem, Den Haag en Utrecht waren drie dochter- BV's gevestigd. Bij deze vesti gingen werkten dertig meor Volgens de curator ri Friends Partners niet aa sloten bij een organisatieh erkende relatiebemiddelj bureaus. Voor de schuldek valt er weinig te halen, a vooruitzichten zijn sombeei totale schuld bedraagt 1,2b joen gulden. ui Bij een controle kwameti grote tekorten naar vorei niet verklaarbaar zijn. De directeuren van het bedrijl niet te traceren", zegt Greur I toch iedereen ERHEID DAT WIL TOCH IEDEREEN ZORG EN ZEKERHEID DAT WIL TOCH IEDEREEN ZORG EN ZEKERHEID DAT WIL TOCH IEDEREEN I Dat vraagt om Zorg en Zekerheid. Die paar dagen skiles waren een hele verbetering. Je tech niek was enorm vooruitgegaan. Bovendien: je voelde je een stuk zekerder. Alleen, dat maakte je wat overmoedig. Je wilde (natuurlijk in het zicht van die leuke skileraar) een perfecte slalom maken, maar je raakte verstrikt in de lange latten. Je viel. Wel elegant, maar ook vol op je hand. Dus dat werd meteen van de piste naar de dokter. Zorgeloos verzekerd bij Zorg en Zekerheid. Nu kan een reisverzekering zo'n voorval niet ongedaan maken. Ook een reisverzekering van Zorg en Zekerheid niet. Maar Zorg en Zekerheid kan de gevolgen wel tot een minimum, beperken. Bijvoorbeeld door de ruime dekking van medische kosten. De ondersteuning (samen met de ANWB Alarmcentrale) bij ernstige problemen. En de vergoeding van je vakantiespullen, bril of lenzen bij verlies, beschadiging of diefstal. Al vanaf f 1,15 per dag verzekerd. Zelfs in de sneeuw blijven we de zorgverzekeraar zonder winstdoel. Zo dekt onze reisverzekering alleen dat, wat nog niet verzekerd is. Vallen je medische kosten al onder een Zorg en Zekerheid ziekenfonds- of particuliere ziekte kostenverzekering gecombineerd met onze aanvullende verzekering? Dan verzekert de reisverzekering van Zorg en Zekerheid je niet nog eens voor medische kosten. Dus bij ons betaal je nooit dubbel voor iets wat je maar één keer ontvangt. Of je nq per vakantie een verzekering neemt, of kiest voor een doorlopende reisverzekering. En dat al vanaf f l15 per dag. Kortom, ga niet weg voordat je bij ons bent langs geweest. Er is altijd een Zorg en Zekerheid verzekeringswinkel bij je in de buurt. Je kunt natuurlijk ook bellen: 071 - 5 244 217 (één simpel telefoontje is voldoende voor een onbezorgde vakantie). Of de bon insturen. Je vindt onze verzekeringswinkels in: Alphen aan den Rijn, Amstelveen, Haarlem, Hoofddorp, Katwijk, Leiden, Lisse, Mijdrecht, Noordwijk en rijdend door de hele regio. Ja, ik wil meer weten over de verzekeringen van Zorg en Zekerheid. Stuur mi| informatie over: O Reisverzekering O Doorlopende Reisverzekering O Ziekenfondsverzekering O Particuliere ziektekostenverzekering O Aanvullende verzekeringen Naam: Stuur de bon in een ongetrankeerde envelop naar Zorg en Zekerheid, Antwoordnummer 100312300 VB Leider

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16