VerkeersVeiligheidsplan lege huls De buschauffeur als steunpilaar Leiden Regio Verbijsterend Overbelicht Laveren tussen hebzucht en oprechte interesse IDAG 2 DECEMBER 1997 CHEF JAN PREENEN, 071 -5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Het is een prachtig plan dat wethouder Pex Langenberg (D66/verkeer) vlak voor het weekeinde afleverde. In het VerkeersVeiligheidsAktieplan kiest de scheidende wethouder ondubbelzinnig voor het lang zaam verkeer. Kosten noch moeite wor den, zo lijkt het althans, gespaard om de bewegingsvrijheid van de auto mobilist te beteugelen en zo de veiligheid van fietser en voet ganger te bevorderen. Als het aan Langenberg ligt komt er vanaf volgend jaar elk jaar een rotonde bij in Leiden. En op die rotondes, die volgens deskundigen sowieso veiliger zijn dan kruisingen, krijgt de fietser voorrang. In alle wijken wordt in de komende zes jaar een snelheidslimiet van dertig kilometer per uur ingevoerd. En ook daar wordt het verschil tussen snel en langzaam ver keer opgeheven. Verkeer van rechts heeft er altijd voorrang, of dat nu gemotoriseerd is of niet. Verder 'belooft' de wethouder tal van fietsroutes veiliger te maken. Automobilisten die het gaspedaal te diep intrappen en rode verkeerslichten negeren wil hij met extra camera's het leven nog zuurder maken. Maar of de gemeenteraad nu reden heeft de wethouder een applausje te geven is zeer de vraag. Van Langenberg is al eens gezegd, dat hij beter is in het maken dan in het uit voeren van plannen. En dat zou voor het Aktieplan ook heel goed kunnen opgaan. Want waar de miljoenen vandaan moeten komen, is nog volstrekt onduidelijk. Het is alweer meer dan twee jaar geleden dat de D66-wet- houder zijn ambitieuze be leidsnota Fietsers opstappen! presenteerde. Tal van fietsrou tes zouden veiliger worden ge maakt. De enige makke van het plan was, dat het uitvoeren er van tien miljoen gulden zou kosten en de wethouder maar 1,8 miljoen gulden beschikbaar had. Ruim twee jaar na dato wordt nu gewerkt aan een concreet plan om één fietsroute - die Langenberg: mooi plan, geen geld. van Leiderdorp naar de Leidse binnenstad over de Lage Rijn dijk - aan te pakken. En bin nenkort hoopt dé gemeente met piramides het sluipverkeer uit de Breestraat te halen, waardoor ook die voor fietsers veiliger wordt. Maar verder is er nog niets gebeurd. De routes uit Fietsers opstap pen! worden in het nieuwe Ak tieplan weer vrolijk opgevoerd. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS Maar nog altijd bedragen de kosten van al die reconstructies rond de tien miljoen gulden en nog altijd is er niet meer dan 1,8 miljoen gulden beschik baar. Waar de rest van het geld vandaan moet komen kan Lan genberg niet zeggen. Net zo min als hij kan vertellen waar de gemeente elk jaar zes ton vandaan moet halen voor de aanleg van een rotonde. En be halve de rijksbijdrage van veer tig procent moet ook het geld voor het invoeren van 30-ldlo- meterzone's nog worden ge vonden. Als oppositiepartijen in de Leidse gemeenteraad met een voorstel komen laten burge meester en wethouders zelden na te vragen waar het geld van daan moet komen. Wordt hij zelf met die vraag geconfron teerd bij de presentatie van zijn VerkeersVeil igheidsAktieplan dan zegt Langenberg, dat dat maar bij de voorjaarsnota van het volgende college moet wor den geregeld. Na de verkiezin gen. En zo is het VerkeersVeilig- heidsplan nog niet veel meer dan een lege huls. Een mooi plan, maar zonder de bijbeho rende miljoenen. Langenberg is twee jaar na Fietsers opstap pen! nog bijna niks opgescho ten. Zelf hoeft hij zich over de financiering van het Aktieplan geen zorgen meer te maken. De wethouder vertrekt in februari. mj. Drie rijen dik staan de straatlantaarns langs één rij kleintjes langs het anJad en een dubbele rij langs de opgeknapte !A/^De overdaad aan straatverlichting is het ge- derjfan de reconstructie van de Wassenaarseweg. Daarbij zijn de nieuwe lantaarnpalen al geplaatst voordat de oude zijn verwijderd. Binnenkort wordt de oude verlichting opgedoekt en worden tegelij kertijd de nieuwe lampen aangesloten. FOTO HENK BOUWMAN sen- en schildercursus in buurthuis Vogelvlucht jrthuis Vogelvlucht aan de izerlaan in Leiden begint p een curcus tekenen en 07|ren. Van 10.00 tot 12.00 uur krijgen cursisten onder lei dingvan een docent individuele les waarin diverse technieken aan de orde komen. Naast tekenen en schilderen is er in het buurthuis ook Engel se les. Voor deze cursus zijn nog enkele plaatsen vrij. Het niveau ligt op tweedejaars mavo. De Engelse les is op maan dagavond van 20.30 tot 21.30 NOORDWIJK IRENE NIEUWENHUIJSE Ooit had ze het 'olieverfje' ge kregen van een suikeroom. Eni ge jaren geleden werd het door een taxateur van Sotheby's nog getaxeerd op 1400 gulden, maar gisteren in Space Expo hield een expert van 'Tussen Kunst Kitsch' het erop dat het werk 25.000 gulden waard is. Het mi nuscule olicvcrfschilderijtje, 'De Piskijker' van Frans van Mieris de Jonge, was gisteren één van de succesobjecten waar het Avro-programma het van moet hebben. Eigenaar Sielcken was blij verrast. „Het komt nu boven ons rariteitenkabinet te hangen. Ik was altijd al verzot op het ding, maar was er alleen tot nu toe nogal slordig mee. Dat zal veranderen", zo luidde haar be lofte. Samen met een tinnen kan, die eveneens op 25 mille werd getaxeerd, en een zeven tiende eeuws Turks aardewerk bord uit Iznik (geschat voor 5.000 gulden) was de Van Mieris de Jonge één van de opmerkelij ke 'vondsten' tijdens de opna medag van het veelbekeken te levisieprogramma. In Space Expo, de permanen te tentoonstelling over de ruim tevaart in Noordwijk, stroom- Bijna duizend kunst- en kitschliefhebbers meldden zich gisteren in Noordwijk Space Expo. FOTO DICK HOGEWONINC den de gehele dag bijna dui zend kunst- en kitschliefheb bers binnen. De high-tech Nee, kritiek leveren op de Leidse buschauffeurs wil hij niet. B. Boon stra 72) zat jarenlang zelf op de bus en ook nu nog is het openbaar ver voer zijn lust en zijn leven. Dagelijks reist hij 's morgens tussen negen en twaalf en 's middags tussen twee en vier met de bus door de regio. Soms ook wel buiten de regio. En dan zijn er nog zijn plannen voor de verbete ring van het busvervoer waarmee hij onvermoeibaar de boer op gaat. Handen af dus van de bus. Maar toch. „Als een chauffeur met een lang gezicht zijn werk doet, zit te roken en met één hand stuurt, dan wordt het wel een beetje kritiek, hè? Maar om dat nou zelf naar voren te brengen - dat wordt weer een beetje té kritiek." Buschauffeurs zijn niet zomaar ge wone werknemers die achter het stuur hun brood verdienen. Bus chauffeurs hebben een voorbeeld functie. „De politieman en de bus chauffeur zijn de pilaren van de sa menleving. Zij moeten de veiligheid en het personenvervoer voor hon derd procent goed regelen", doceert Boonstra. „Als er scheurtjes komen in deze pilaren, dan moet er een competente staf aanwezig zijn om het te repareren. Worden de scheu ren te groot, dan zakt het hele bedrijf als een plumpudding in elkaar." Het openbaar vervoer is door de ho ge subsidies in slaap gesukkeld. Boonstra probeert al sinds 1974 voor wekker te spelen. Want het busver voer in Leiden kan véél beter en véél goedkoper. Betere service, minder bussen en vrolijke chauffeurs. Het kan allemaal werkelijk heid worden, wanneer ze nou eindelijk eens een keer luisteren naar het verhaal dat de voormali ge chauffeur te vertellen heeft. Het idee van Boonstra is in de kern heel simpel: bussen moeten rijden en niet stil staan. Daarom moeten de stadslijnen in cirkels gaan rijden door de wijken heen. Lijnen die hun eindpunt in de ruimtevaart van Wubbo Ockels vormde een schril contrast met de voorwerpen uit het verleden, die de bezoekers met zich mee torsten. Maar volgens directeur Ben van Gooi van Space Expo was dit absoluut niet tegenstrij dig. „Zonder verleden geen toe komst", was zijn constatering. Twaalf experts zaten in hun stands die over de verschillende expositiezalen waren verdeeld. Als een voorwerp interessant genoeg was, mocht de eigenaar - uiteraard met zijn object - plaatsnemen bij presentator Cees van Drongelen. In de loop van de dag gebeurde dat veer tien maal. De voorwerpen werden soms bijeengehouden met touwen, elastiek en snelbinders; opge borgen in plastic tassen, dekens en emmers. Het echtpaar Diek uit Hillegom had een alternatie ve oplossing gevonden: de bol derkar van de kleinzoon was net groot genoeg om al hun voor werpen van stand naar stand te vervoeren. Zoals een groot hou ten beeld uit Suriname, dat ooit aangevreten was door de witte mieren en nu niets waard bleek te zijn. Met een schilderij van dé 'eendenschilder' Artz had het echtpaar meer succes. Het werd op 9.000 gulden getaxeerd en de expert noemde het liefdevol 'een juweeltje van eendenschil- derskunst'. Een houten kistje uit 1780 van het Hillegomse stel bleek curieus genoeg om op de tafel van Van Drongelen te be landen. Het was 4.000 gulden waard. Verder torste het echt paar nog wat zilveren schalen, sieraden en boeken rond. „Als je gaat, moet je maar gelijk even leuk uit de verf komen", vonden Voor Van Drongelen, al veer tien jaar presentator van het programma, is het altijd smul len als zijn gasten echt geïnte resseerd zijn in het verhaal ach ter hun voorwerp. Tussen de opnamen door vertelt hij: „Dat is ook de opzet van Tussen Kunst Kitsch. Helaas is steeds meer de hebberigheid van de mensen een neveneffect gewor den. Soms merk je dat mensen gewoon niet luisteren naar het verhaal en alleen maar willen weten wat het waard is." Volgens Van Drongelen is er, misschien mede door dit as pect, nooit sprake van sleur tij dens de opnames. „Dit pro gramma laveert tussen heb zucht, oprecht verlangen om ons cultureel erfgoed te bewa ren, het verrassingseffect en emotionele waarde. Voor onze experts is het natuurlijk een kick als ze iets moois en waardevols in handen Krijgen. Voor de gas ten kan een pruldingetje weer van onschatbare waarde zijn." De uitzending van de opname dag in Noordwijk is 9 februari om 21.00 uur op Nederland 1. wijk hebben, komen in het systeem- Boonstra niet meer voor. De Meren- wijk en Zuidwest worden in zijn sys teem door niet meer dan vier bussen ontsloten. De bussen 11 en 12 („Nee, niet de huidige bussen, dit zijn de toekomstnummers") rijden in twee richtingen een cirkel door de beide wijken, om na een uur terug te keren bij Leiden Centraal. ,Voor acht bus sen komen er vier in de plaats. Maar wel vier bussen die constant blijven rijden." Ook op andere plekken denkt de voormalige chauffeur het aantal bus sen te kunnen halveren. De Bree straat wordt zelfs nóg rustiger: van de zestig bussen die zich nu nog elk uur door de winkelstraat wurmen, blijven er slechts 24 over: elke vijf minuten een bus in beide richtin gen. „Dat is ook fantastisch voor de winkeliers", jubelt Boonstra. Naast een enorme bezuiniging denkt de Leidenaar nog veel meer te berei ken met zijn plannen. Door de eind punten in de wijken af te schaffen, wil hij de chauffeurs een reden ont nemen om te jakkeren. Uit eigen er varing weet hij dat de verleiding om het gas wat harder in te trappen wel erg groot is wanneer je vlak bij huis een eindpunt hebt. „Dan ga je snel naar huis om even wat huishoudelijk werk te verrichten." En de passagiers moeten maar hopen dat hun bus niet vijf minuten te vroeg de halte voorbij is gescheurd. Ook het leven van de chauffeurs wordt prettiger onder het systeem- Boonstra. „Als de bus tweeënhalf uur heeft gereden, krijgt de chauf feur een half uur rust. Niet op een eindpunt ergens in de wijk, maar in een goed geoutilleerde kantine. Daar kan de chauffeur veel beter relaxen, zodat hij has aan zijn volgende dienst kan beginnen." Allemaal voordelen. En toch loopt de Leidse busfanaat voortdurend tegen een muur van onbegrip op. Bij de busmaatschappij kreeg hij in het verleden al te horen dat hij mis schien wel gelijk had, maar dat hij Boonstra in de Breestraat. Van de zestig bussen die zich nu elk uur door de win kelstraat wur men, blijven er in zijn plan slechts 24 over. FOTO HENK BOUWMAN bij de politiek moet zijn. En bij de gemeente worden de voor delen van het systeem-Boonstra ter zijde geschoven. „Dat vind ik niet zo'n leuk standpunt van de gemeen te. Als ze eenmaal op een stoel zit ten, proberen ze er een gouden stoel van te maken. Hun eigen positie is belangrijker dan het openbaar ver- Waar komt deze enorme zendings drang vandaan? Het antwoord is van een typisch Hollandse zuinigheid. „Het is ons gemeenschapsgeld. Ze 'kunnen niet links en rechts geld uit geven zonder dat we er iets voor te rug krijgen." Dus blijft Boonstra ondanks alle af wijzingen onvermoeibaar doorgaan met het uitdragen van zijn ideeën. Vorige week nog probeerde hij D66- kroonprins Thom de Graaff voor zijn plannen te winnen. Zonder al te veel succes overigens. „Hij zei dat hij de zaak nog eens zal aankaarten bij wethouder Langenberg. Chenille pullover met col, in vele kleuren. S t/m XL, van 89.95 voor 59.- Stretch pantalon met iets uitlopende pijp, in zwart, marine of bruin. 36 t/m 46, van 119.95 v 69.- 'Damesmode' De Bijenkorf Den Haag is elke zondag geopend v de Bijenkorf (2^J Opnamen 'Tussen Kunst Kitsch' in Space Expo Noordwijk trekt duizend liefhebbers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15