'Kerkscheuring is makkelijk, hereniging een godswonder' Frits Bolkestein heeft gelijk Opheffen CBK is kapitaalvernietiging Kerk Samenleving Waterdich controle op halal Rabbijn in lokale politiek Amsterdam De othodoxe rabbijn L.B. van de Kamp, sinds vorig jaar directeur van een reisbureau, gaat de lokale politiek in. Het CDA in Amsterdam-Buitenveldert heeft hem kandidaat gesteld voor de nieuwe stadsdeelraad van Rivierenbuurt-Buitenveldert. Van de Kamp (48) beëindigde vorig jaar zijn werkzaamheden voor de Joodse Gemeente Rotterdam. Daarvoor was hij als rab bijn werkzaam in Den Haag en Amsterdam. Hij richtte het reis bureau Jehoeda Services op, dat ook concerten organiseert. Van de Kamp werd dit voorjaar lid van het CDA, voor een rabbijn een ongebruikelijke stap. Nederlaag Evangelische Kerk kiel» De dag van boete en gebed blijft in de Noord-Duitse deel staat Sleeswijk-Holstein gewoon een werkdag. Bij een referen dum over herinvoering van de dag als officiële vrije dag stemde slechts 19,9 procent voor. Initiatiefnemer van de volksraadple ging was de Evangelische Kerk. De opkomst bij het referendum, waarvan de uitslag niet bindend is, bedroeg slechts 29,3 procent. Om de wens van de Duitse protestanten in vervulling te doen gaan, had minstens 25 procent van de 2,12 miljoen stemgerech tigden zich voor herinvoering uit moeten spreken. De protes tantse kerkelijke feestdag werd in 1995 als officiële vrije dag af geschaft ten behoeve van het werkgeversaandeel voor de ziekte kostenverzekering. Minder geld fonds tegen racisme ceneve Het speciale fonds van de Wereldraad van Kerken voor de bestrijding van het racisme ontvangt sinds het formele einde van de apartheid steeds minder geld. Op het hoogtepunt in 1989 ondersteunde dit PCR met 635.000 dollar anti-apartheidsprojec- ten, dit jaar keert het fonds 112.000 dollar uit. Secretaris-gene raal dr. Konrad Raiser van de Wereldraad heeft de 330 lidkerken opgeroepen volgend jaar een bijdrage aan het fonds te geven. Dit jaar worden projecten ondersteund van onder meer inheem se bewoners van Guatemala, van dakloze vrouwen van Caribi sche afkomst in New York, van zwarte en migrantenvrouwen in Europa en van Zuid-Afrikaanse vrouwenorganisaties. DINSDAG 2 DECEMBER 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071- Synodevoorzitter Wim Beekman weer dorpspredikant DEN HAAG ANP De Nederlandse mosli meenschap werkt aan waterdichte controle o productie van vlees vo de islamitische voorsch (halal). Dat bleek gistere dens het eerste Europes lal Congres in Den Haag De stichting Halal Se Benelux (HSB) gaat s; met het Kwaliteits Bewa Bureau Levensmiddelen BL) een controlesysteer zetten. Dat moet garani dat de vleesproductie ti alle stadia van fokker tot sument volgens de is tische wet geschiedt. Volgens A. Ben Ali van HSB wordt de term op dit moment 'op heel schaal' misbruikt. „Ik tientallen bedrijven die halal slachten en tocl stempel halal op hun zetten." Vooral worstr rijen en snackfabrik zouden halal vlees gei vermengen met bijvoor; varkensvlees en hun pr< ten toch als halal aanpri; Dat is niet alleen vo ruim 500.000 moslims i derland een probleem. islamitische landen imj ren vlees uit ons land ei len zeker weten dat m voorschriften niet de h; gelicht. fel BEROEPINGSWr NEDERLANDSE HERVORMDE Beroepen: te Schoonhoven: I geenbrugte Barneveld; te Ge: den: H. Harkema te Onstwed; Aspereri: G. van den Berg, ka te IJsselmuiden; te Ermelo (v gy nieuwe kerk noord): F. van R PP Kampen; te Numansdorp: C. |p| te Kesteren. Aangenomen: naar Nieuwko<ï|j| Scherft te Colijnsplaat; naarHÉjj Loosdrecht: E.K. Teygeler te Bil Bedankt: voor Oude Pekela j||| (buitengewone wijkgemeent|||| kapel) en voor Heilouw: M. ker, kandidaat te Katwijk aarglÉ GEREFORMEERDE KERKEN i Beroepen: te Soest (De Operij?§$ drs. G.H. Olsman te Vries; te| venhage-Oost (parttime): mej. J.H. van de Peppel, studente^Si kant in de agglomeratie's-Gn ge, die dit beroep heeft aang|aa GEREF. KERKEN VRIJGEMAA»De Beroepen: te Vrouwenpolder!'3'1 Slotman, kandidaat te Zeewd Gouda: O.W. Bouwsma te Rq Het is zo makkelijk een kerkscheuring te veroorzaken, maar het is een godswonder als kerken zich herenigen. De overtuiging dat het herenigingsproces 'van boven' wordt gegeven, vormde de inspiratie voor ds. Wim Beekman uit Koudum in de vier jaar dat hij voorzitter van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk was. KOUDUM DIRK VISSER/ANP De dorpspredikant treedt binnenkort af als voorzitter. Hij was 37 jaar toen hij werd gekozen, de jongste voorzitter die de Hervormde Kerk ooit had. Zonder enige bestuurlijke ervaring leidde hij de kerk in een moeilijke periode. Zijn af komst uit de rechterflank van de Her vormde Kerk, maar ook zijn gevoel voor humor kwamen hem goed van pas. „De kerk was zeer verdeeld toen ik aantrad", zegt Beekman in een gesprek. Wat moet je dan doen? Enerzijds volg je de lijn van de meerderheid die naar Sa men op Weg streeft. Want het is onbe staanbaar dat drie kerkgenootschappen die zoveel gemeenschappelijks hebben, naast elkaar blijven bestaan. Anderzijds weet je dat een groot deel van de Hervormde Kerk (groter dan de Gereformeerde Kerken en de Lutherse Kerk bij elkaar) die hereniging niet wenst. „Dan moet je de partners duide lijk maken dat zij niet enkel met de mid- den-orthodoxie zullen samengaan, maar ook met de Gereformeerde Bond (de rechtervleugel) en de vrijzinnigen, met alle problemen die daarmee samenhan gen. Dat vraagt tijd omdat er vertrouwen moet groeien." Beekman ziet daarin vooruitgang, on der meer door de zorgvuldige manier waarop bijvoorbeeld de nieuwe kerkor de is opgesteld. Zonder de inbreng van de Gereformeerde Bond en de Confes sionele Vereniging had die nooit zo'n or thodox en belijdend karakter gekregen. Vooruitgang ziet hij ook in de opstel ling van de Gereformeerde Bond, die zich jarenlang tegen Samen op Weg heeft verzet. Nu klinkt uit die hoek: „Wij willen het niet, maar als jullie gaan, gaan wij niet weg." Beekman vindt dat in de Verenigde Protestantse Kerk de Bond dan ook alle ruimte moet krijgen om als gereformeerde gezindte kerk te zijn. Zonder de Bond had de verenigde Ds. Wim Beekman: „De kerk was zeer verdeeld toen ik aantrad." foto anp kerk geen kans, is zijn stellige overtui ging. Dan was er geen historische conti nuïteit geweest. „De gereformeerden en lutheranen hadden er dan niets aan ge had om met ons samen te gaan, omdat die nieuwe kerk een club van gelijkge zinden was geweest." En een kerk is juist geen club van gelijkgezinden. Iedereen heeft de ander wat te zeggen omdat je elkaar niet hebt uitgekozen, maar aan getroffen. Zoals in een dorp, buurt of schoolklas geldt ook in de kerk: samen zullen we het moeten rooien. Beekman vergelijkt de Hervormde Kerk graag met een gezin. Je hebt dezelf de wortels, je staat op dezelfde grond. De leden van het gezin gaan verschillen de wegen en hebben soms ook behoor lijk ruzie, maar als het erop aan komt is de verbondenheid ook altijd groot. „Daarom vind ik de Hervormde Kerk de mooiste kerk en die ben ik de afgelopen vier jaar alleen maar mooier gaan vin den." Nu er duidelijkheid is over de koers van Samen op Weg, worden de weer standen op het grondvlak groter. Vol gens Beekman is dat vooral een gevolg van misvattingen over de nieuwe kerk, die stelselmatig worden gevoed. In de rechterflank bestaat de angst dat er straks in hun gemeente vrouwelijke pre dikanten op de kansel komen, dat de ge reformeerden bij hen in de gemeente het roer zullen overnemen, dat de syno de het beheer van hun geld in de hand zal nemen. Het verzet aan de basis wordt georganiseerd, waardoor er heillo ze krachten worden opgeroepen. De sy nodevoorzitter verwijst naar de voor mannen van het Comité tot Behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk, die nu al aankondigen dat" zij straks niet mee gaan. Impliciet roepen ze daarmee op tot afscheiding. De verontrusten moeten in de ordi nanties en overgangsregelingen garan ties krijgen dat ze niet gedwongen wor den om samen te gaan, dat ze niet onder de tucht van de brede midden-ortho- doxie komen te staan en dat zij zich aan de gereformeerde belijdenis kunnen blij ven binden. De Gereformeerde Bond is voor de kerk erg belangrijk. De Bond omvat een kwart tot een derde van alle hervormden en ongeveer de helft van de meelevende hei-vormden. Bovendien, en dat vindt Beekman nog belangrijker, is de Bond een groot geestelijk kapitaal. Kortgeleden zei hij tegen <fe hervorm de secretaris-generaal dr. B. Plaisier: het besturen van de kerk is te vergelijken met autorijden. Rechts heeft voorrang, je moet altijd uitkijken dat je niet met ie mand van links in aanvaring komt, maar als het licht op groen springt moet je de koers vooruit vervolgen. „Daar ben ik mijns inziens goed in geslaagd", zegt Beekman. „Ook de Gereformeerde Bond heeft de rest van de kerk nodig om de doelstel ling te kunnen vervullen: het verdedigen en verbreiden van de waarheid. Dat kun je alleen als je één geheel vormt met mensen die er anders over denken. Het zwakke punt van de Bond is dat die zo weinig oecumenisch is, zowel in eigen kring als naar buiten." De vrees dat de Bond in de nieuwe kerk zal ondersneeu wen, vindt Beekman irreëel. Daarvoor is de Bond inhoudelijk veel te sterk. Beekman is over zijn voorzitterschap in zoverre ontevreden dat hij veel meer energie in Samen op Weg heeft moeten steken dan hij had gewenst. „Ik kwam bijna niet meer toe aan ander werk. Be langrijk vind ik dat de kerk haar vier kernfuncties veel duidelijker moet ma ken: God, geloof, gebod en gebed." ANN01897 Donderdag 2 December LEIDEN Den 5den December a.s., Zondag, hoopt P. Sleg- tenhorst den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden zijn be trekking als suisse in de kerk van de eerwaarde Paters Francis canen aan de Hartebrug aanvaardde, welke betrekking hij ge durende dien tijd onafgebroken op de meest eervolle wijze heeft vervuld. Moge hem dit nog lang gegeven zijn! LEIDEN Burgemeester en Wethouders van Leiden roepen op Sollicitanten naar de betrekking van Hoofd der eerlang te ope nen openbare lagere school 3de klasse, No. 5, op een jaarwed de van 1700, benevens 350 als vergoeding voor huishuur. Het onderwijs omvat de vakken a tot en met k van art. 2 der Wet. Gezegelde verzoekschriften met overlegging der bij de Wet gevorderde stukken worden vóór den lsten Januari 1898 franco bij het Gemeentebestuur ingewacht. ALFEN De stremming der passage door dit dorp, die ten ge volge van het afbreken der Hofbrug, liggende in den Rijks straatweg Leiden-Woerden, ruim twee maanden heeft geduurd, is heden opgehouden. De brug is geheel in orde en voor het pu bliek verkeer opengesteld. ANWB Het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond heeft aan alle dames-leden van den Bond een patroon voor een fietsrok toegezonden, met verzoek het niet aan dames niet-leden uit te lenen. ADVERTENTIE Het goedkoopste adres voor Bruilofts- en Feestartikelen, enz., enz. is bij G. Van Brussel, Haarlemmer straat 267, Leiden. 800 Soorten Voordrachten en Bruiloftslie deren. Catalogus gratis verkrijgbaar. Ruime keuze in verschil lende Spelen en Artikelen, zeer geschikt voor St.-Nicolaas-Ca- deaux. ANN01972 zaterdag 2 december VOORSCHOTEN Vijfhonderd vogels, ingebracht door 47 liefhebbers bevolken vandaag en morgen het Culturele Cen trum in Voorschoten. Een lieflijk geluid van fluiten, slaan en zingen vermengde zich gisteren met het geroezemoes en uitin gen van bewondering van de kenners die deze tentoonstelling bezochten. Ruim honderd belangstellenden waren gisteren naar de door de Vogelvrienden georganiseerde tentoonstelling van kleur- en zangkanaries, tropische vogels, kruisingen van kanaries met tropische vogels en inlandse vogels gekomen. Burgemeester Van der Haar opende het kleurrijke gebeuren. WASSENAAR Binnenkort zal de commissie financiën wor den gepolst over een verhoogde subsidie of een garantieverle ning vooreen lening voor de plaatselijke VW. Deze instelling zag zich inmiddels genoodzaakt haar kiosk te sluiten, omdat een bedrag van 20.000 gulden voor noodzakelijke voorzienin gen aan het gebouwtje ontbreekt. De VW Den Haag was niet langer bereid een informatrice aan Wassenaar af te staan, zo lang de verbeteringen niet zijn aangebracht. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Naar aanleiding van de reacties in 'Klank bord' van 19 november, op het boek 'Onverwerkt verleden' van Frits Bolkestein, gaarne het volgende. Ik denk dat Bolkestein gelijk heeft. Het communisme joeg meer mensen de dood in dan het nazisme. Dat laatste woedde van 1933 tot 1945; het com munisme brak uit in 1917 en de doden val len tot in onze dagen, denk aan China en Cambodja. Van de mensen die met dat sys teem hebben geflirt en geflikflooid, hebben er maar een paar openlijk hun ongelijk be kend. Ik herinner mij dat twee of drie linkse kopstukken dit gebaar konden opbrengen. Dat waren dan mensen met stijl en karak ter, twee schaarse artikelen in spraakma kend politiek Nederland. Voor het overige deed men er het zwijgen toe, stortte zich met enige tam-tam op voormalig Joegosla vië of de Derde Wereld of zoiets, om het vergeet-proces te versnellen. Of men zocht het in blufpoker en verklaarde, net als de weduwe Rost van Tonningen, zich van geen kwaad bewust te zijn. Het argument dat Nederland voor een communistisch bewind gespaard bleef, le vert geen excuus op, temeer niet daar Ne derland juist gespaard kon blijven, mede omdat de 'fellow-travellers' altijd een onbe duidende!!) minderheid bleven. De afhou dende reacties van enkele WD-leden op het boek leveren ook al geen 'verzachtende omstandigheid' op: het boek gaat over hun eigen houding toen de Sovjet-Unie nog op permachtig was, en het dus opportuun leek om op het winnende paard te wedden. Ver gelijk het ledenverloop bij de NSB in de Tweede Wereldoorlog. Als Bolkestein uitspraken doet over im migratie, illegalen en vluchtelingen dan doet hij dat vanuit zijn medeverantwoorde lijkheid voor de leefbaarheid in het op drie na dichtstbevolkte land ter wereld, dat aan geen enkel van de vereiste kenmerken van een immigratieland voldoet. Het verwijt van 'racistische trekjes' is behalve onjuist en ir relevant, ook nog extra dom, omdat het juist de Sovjet-Unie was die haar grenzen hermetisch gesloten hield voor ieder die men daar niet gebruiken kon. Studenten uit de Derde Wereld dienden na hun studie te rug te gaan naar hun land om aldaar het evangelie van Marx en Lenin uit te dragen. Blijven hangen was er niet bij, laat staan ge zinshereniging. Ook is niet aan de orde of Bolkesteins boek wetenschappelijk interes sant is of niet. Hij stelt een bepaalde hou ding, of liever gebrek aan houding, aan de kaak. Wie dit wil bestrijden gebruike daarbij terzake doende argumenten, en vluchte niet in drogredenen om de eigen bezoedel de huid te redden. H. Peeters, Uit alles wat ik de laatste jaren meemaak op het terrein van de kunst, heb ik het idee ge kregen dat getracht wordt Leiden weer op de kaart te zetten als stad van de Kunst. Wat de redenen voor deze extra aandacht voor de kunst zijn bij de bestuurders van onze stad weet ik niet, maar ze zullen er vast een goed verhaal voor gehad hebben toen ze er aan begonnen Misschien was het uit respect voor het verleden. Een stad die voor Rembrandt de geboortestad mocht zijn, zou dat zeker kunnen overwegen. Maar het zouden even zogoed meer moderne overwegingen kun nen zijn die de bestuurders van deze stad daartoe gedreven hebben. Leiden moet weer een centrum worden van creativiteit, van vernieuwing, Leiden moet weer bruisen van nieuwe ideeën. Een innovatief Leiden, dat in de toekomst als een belangrijk cen trum van kunst en wetenschap in Neder land wordt gezien, zal investeerders aan trekken en toeristen in stromen naar Leiden doen komen, die eerst Leiden willen zien en dan sterven. Als ik de geschiedenis vervolgens goed begrijp, hebben (PvdA) politici besloten on der andere het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) Leiden op te richten. Dit CBK moest met allerlei acties bijdragen aan het doel om Leiden weer tot stad van de kunst te maken. Op vele terreinen is het CBK be zig. Het gaat om zaken als: tentoonstellin gen, atelierroutes, een (o.a.) op Leidse kun stenaars gericht aankoopbeleid, een home page op internet, exposities, en nog veel meer. Ik weet dat ik namens veel collega's spreek als ik zeg dat de netwerken van kunstwerken die aan het ontstaan zijn door al deze activiteiten inspirerend zijn en een steun in de rug voor een beroepsgroep die professioneel toch vaak een eenzaam be staan heeft. Bovendien maakt een onder steunende thuisbasis het voor de Leidse kunstenaars beter mogelijk zich buiten de gemeentegrenzen te presenteren. Ik vond het dan ook onlangs verbazend om in het Leidsch Dagblad te moeten lezen dat diezelfde (PvdA) politici, weer behoefte hebben om nieuwe daden te stellen door te stoppen met een beleidslijn die door hun voorgangers is ingezet. Dus is het voorstel gelanceerd om het CBK maar weer op te heffen en het geld over te hevelen naai" de sociale sector, waar nog vyel wat ingezet kan worden in activiteiten om de Leidse bevol king nuttig in hun vrije tijd bezig te houden. Het is een mogelijkheid, maar ik ben van mening dat het hiervoor opheffen van het CBK een kapitaalvernietiging is, die ik niet kan begrijpen en die een arme stad als Lei den zich naar mijn smaak ook niet kan per mitteren. Ik begrijp het ook niet omdat ik ervaar dat het CBK de laatste jaren met suc ces een klus aan het klaren is, die een lange adem vraagt. Ik zou dan ook een beroep wi- len doen op de Leidse politici om nog eens goed na te denken waar ze nu weer mee be zig zijn en eerst eens te evalueren wat het CBK al voor elkaar gekregen heeft in de kor te tijd dat ze in opdracht van hen aan de gang zijn. Volgens mij kan uit een dergelijke evaluatie niets anders komen dan dat het CBK voortgezet moet worden om van Lei den hef centrum van de kunst in Nederland te maken. Nicole Carvajal (beeldend kunstenaar), Leiden. KANTOOR Rooseveltstraat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, van'Brussel (adjunct) W.Jtj REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vi het automatisch afschrijven van het ab geld, ontvangen 1,- korting per beta VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETI Voor mensen die moeilijk lezen, si hebben of blind zijn (of een andere l hebben), is een samenvatting v; nieuws uit het Leidsch Dagblad op geil beschikbaar. Voor informatie 0486-48 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr, ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd fei Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woen; 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, vc bovendien van 10.30-11.15en van 19.45-21.00 u. Special Care Unit. 10.30-11 00 u., 15.00-15.30 en 19.00-19.30 u. en nao Kinderafdeling: 10.30-12.00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), n RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 u. en 18.30-19.30 u., klasse I c daarnaast ook 11.15-12.00 u. Verloskunde en Gynaecologie: 14 30-15.30 u. en 18.30-19.30 u. (voorpaif 21.00 u.). Kinderafdeling: 1430-19.00 u. (voor ouders de gehele dag) Afdeling HartbewakingfCCUJen intensive care (ic): 14.00-14.30 en 18.3C^ RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verplegi^ overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19.30 u., met uitzondering van Endocrinologie en Stofwisselingsziekten. 14.00-17 00 en 19.00-21 00 u. Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15.00-19.30 u. Kinderneurologie/Neurochirurgie-15.30-16.30 en 18.30-19.30 u. ('savoi voor kinderen onder 12 jaar). Klinische Oncologie: 10.30-12.30en 14.15-20.00 u. Maag-, darm- en leverziekten: 14.15-16.00 en 18 30-19.30 u. Neurologie: 14.30-15.15 en 19.00-20.00 u. Nierziekten/Niertransplantatie 14.00-17.OOen 19.00-21 OOu. Verloskunde: 14.15-15.00 en 18.15-19.00 u. (voorpartners en eigen kindfc overleg.) Bisschop Van Luyn bezoekt De Hoop Rotterdam De rooms-katholieke bisschop van Rotterdam, mgr. A.H. van Luyn, brengt komende donderdag een werkbezoek aan De Hoop, het evangelische opvangcentrum voor verslaafden te Dordrecht. Hiermee onderstreept hij zijn zorg over het stijgend aantal drugsverslaafden en over het gedoogbeleid voor soft drugs. Eerder dit jaar sprak Van Luyn zich uit voor een ver bod op softdrugs. „Ik heb grote vragen bij het gedoogbeleid ten aanzien van softdrugs. Het is onaanvaardbaar dat hier door jonge levens kapot gaan", zei de bisschop in het tv-pro- gramma Studio RKK. Hij heeft veel meer fiducie in stringenter beleid. De Hoop opende in mei het eerste gebouw van zijn afkickdorp. Als het hele dorp voltooid is, kunnen er 152 ver slaafden hulp krijgen. De Hoop houdt zich al twintig jaar bezig met de opvang van alcohol-, drugs- en gokverslaafden. Het centrum heeft een therapie- programma en werkervarings projecten. Het credo luidt: af kicken moet, geloven mag. De Hoop is tegen het verstrekken van gratis heroïne aan langdu rig verslaafden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14