Leiden Regio Sleutels sluit portieken flats componistenbuurt ^Misschien kan ik wel dokter worden' Eenzaam Milieudienst wellicht in Leiden Klerks krijgt sleutel Zijlpoort jNSDAG 2 DECEMBER 1997 IF JAN PREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Gas yi De Nederlandse I Aardolie Maat schappij boort in februari naar gas aan de Katwijk- seweg in Wassenaar. Succesje Alkemade en Ja- A I cobswoude hebben in Den Haag een succesje geboekt over de komst van de hogesnelheidslijn. bromfietser slaat autoruiten in jidenBij een bromfietser sloegen gistermiddag omstreeks half es alle stoppen door. Hij vernielde met zijn helm twee autorui- |n, nadat een automobiliste naar hem had getoeterd, omdat hij ich op de Oude Herengracht gevaarlijk zou hebben gedragen. I aravan brandt uit iden Een caravan die op het terrein van de Groenoordhallen ond, is gisteravond om kwart voor negen volledig uitgebrand, e caravan is bewoond, maar er was niemand thuis toen de :and uitbrak. De oorzaak van de brand is niet bekend. Ironkeman verstoort nachtrust den Een 19-jarige dronken Leidenaar heeft vanmorgen om ilf vijf bewoners van de Vrijheidslaan bruut gewekt door op uren te bonzen en op huisbellen te drukken. De man is door ïurtbewoners overmeesterd die hem daarna aan de politie bben overgedragen. rouw lastiggevallen den. Een inwoonster van Oegstgeest is vanmorgen rond zes ïr op de Wassenaarseweg door een man lastiggevallen. De 27- ige vrouw fietste langs het universiteitsterrein toen de man or haar fiets sprong. De vrouw werd vervolgens van de fiets trokken. Even later passeerde er een bromfietser en kon de ouw vluchten. Haar belager vertrok in een auto. De politie is zoek naar getuigen, met name naar de onbekend gebleven omfietser. Zij kunnen zich melden via 071-4090101 'Extra huurverhoging gerechtvaardigd' De huurverhoging in de Corelli-, Vivaldi- en Verdistraat valt volgend jaar één a anderhalf procent hoger uit. Dat is de bijdrage die woningbouwvereniging De Sleutels van haar huurders vraagt voor het afsluiten van portieken en galerijen. Zelf betaalt de corporatie 50.000 gulden aan de beveiliging, de gemeente draagt 20.000 gulden bij. leiden aad rietveld Nadat in de Van 's Gravensan- destraat vorig jaar de portieken waren voorzien van elektrische deuropeners vroegen bewoners van de Corellistraat of bij hen ook de haldeuren afgesloten konden worden. Er werd zelfs ndere finalist j Leidse Start een handtekeningenactie in de straat gehouden om dat te be reiken. Hoofd bewonerszaken J. Stikvoort van De Sleutels kan zich die wens best voorstellen. „Het is niet prettig als iedereen zomaar in en uit kan lopen." Het worden dure verbouwin gen in de componistenbuurt, zegt Stikvoort. Met het sluiten van de haldeuren moeten de blokken brievenbussen naar buiten worden verplaatst. Om dat te betalen wordt er volgend jaar bij alle 140 bewoners vijf gulden bovenop de 'gewone' huurverhoging gelegd. En over dat bedrag wordt alle komende jaren weer de huurverhoging berekend. „Over die huurverhoging is met de bewonerscommissie van de Corellistraat wel gesproken", zegt Stikvoort. „En die stond daar niet afwijzend tegenover. Wij menen ook dat deze extra huurverhoging wel gerechtvaar digd is." De Sleutels gaat niet onder zoeken of alle bewoners wel be hoefte hebben aan het afsluiten van portieken en galerijen. In de Van 's Gravensandestraat werd wel een enquête gehouden. Daar werden sommige portie ken niet beveiligd, omdat min der dan tweederde van de be woners er voor was. Die hebben daar later, zegt Stikvoort, spijt van gekregen. „We willen nu niet achteraf weer allerlei dis cussies. Als te veel mensen wei geren gebeurt er niks. En het lijkt ons verstandig om alle por tieken aan te pakken." in. rudolf kleun 'S wege persoonlijke omstan- ïeden heeft een van de fina- n voor de ondernemers- Istrijd De Leidse Start, zich iggetrokken. Albert van uwen, eigenaar van Tablo lering zal op maandag 15 de- iber niet meedoen aan de ezing van de 'Starter van Jaar' in de Leidse Schouw- De plaats van Van Leeu- wordt ingenomen door Wil (rdijk uit Oegstgeest. Hij is iprichter van 'Telelease' een ijf dat voor korte tijd draag- telefoons verhuurt. rerdijk en Van Leeuwen de- allebei op 17 juni mee aan ,eidse Start. Van Leeuwen toen Starter van de ind. Naar het oordeel van de was het na het terugtrekken Van Leeuwen het meest itvaardig een van de twee ire deelnemers uit dezelfde Jronde uit te nodigen voor pale. an de finale in de Leidse mwburg doen de vijf win 's van de dit jaar gehouden rondes mee. De wedstrijd e schouwburg wordt gepre- eerd door Felix Meurders. I Leidse burgemeester C. koop is gastspreker. De inaar van de finale wacht hoofdprijs van 10.000 gul- De Leidse Start is opgezet. :en aanmoediging voor be ende ondernemers en is initiatief van de ABN AMRO c, advocatenkantoor De :q, Van Win en Wols, Arent- Chaudron accountants, de ier van Koophandel Rijn- de Van Caem Klerks ïp, de gemeente Leiden en .eidsch Dagblad. leiden Tussen de bergen puin staat het laatste gebouw van het Rijksherbarium nog eenzaam overeind. Op het terrein tussen de Schelpenkade en de Herenstraat moet met ruim vijftig eengezinswoningen verrijzen. Het 'nieuwe' Rijksherbarium in het Bio Sciencepark aan de Einsteinweg is juni vorig jaar geopend door koningin Beatrix. FOTO een wijkje HIELCO KUIPERS Fietsers worden in Leiden vaak klemgereden. Om hun situatie te verbeteren, heeft de gemeente twee jaar geleden de nota 'Fietsers opstappen!' vastgesteld. Vooralsnog is echter niets verbeterd. In een aantal columns beschrijft verslaggever Jan Preenen de hindernissen waarmee fietsers worden geconfronteerd. Boodschappen in blik in de Herenstraat Middenstanders zouden het liefst willen dat klanten met au to en al hun winkel binnenkomen. Fietsers vinden nog wel eens een briefje op de ramen dat parkeren voor hen verbo den is, maar voor automobilisten is het altijd vrij entree. In de Herenstraat is dat bijna letterlijk het ge- z val. Zo dicht komen auto's langs de gevels. Met enige fantasie zie je iemand een zelfbe dieningswinkel voor automobilisten ingaan, jjj langs de schappen rijden, door het geopende raampje een greep doen in bier, kroppen sla en vlees en af en toe schelden tegen een fietser 2 of voetganger die het ook hier waagt voor of O naast hun blik op te duiken. Zijn er eindelijk drive-ins, kom je weer die vervelende gasten tegen, die geen licht aanhebben, geen voor rang geven en geen hand uitsteken. Of het moet zijn om bier, sla en vlees te pakken. Als deze toekomstmuziek voor automobilisten UJj iets zachter wordt gezet, wil een van de vele middenstanders in de Herenstraat wel even kwijt dat 'dit nog een echt gezellige, ouderwet- xxièm se winkelbuurt' is. Goed, het is druk, er komen van twee kanten auto's, er wordt aan twee zij den van de straat geparkeerd, in de spits zit het wel eens vast en als er een vrachtwagen verschijnt is de 'situatie wel eens precair', maar verder zou hij die chaos voor zijn deur niet willen missen. En laat die gemeente het nou niet in haar harses halen om ook hier be taald parkeren in te voeren. „,Dan kan ik het wel vergeten. Nu komen mensen even gauw met de auto voorrijden. Die zie je dan niet meer." Dat je met een fiets ook boodschappen kan doen, lijkt voor hem ondenkbaar. Toch tref ik na korte tijd zo'n wereld vreemd type aan. Een vrouw, zo bepakt en bezakt dat je haar door de boodschappen bijna niet meer ziet. Alsof ze tij dens een eenvrouwsactie wil aantonen dat je op de fiets net zoveel kunt meenemen als in een auto. „Het is goed dat u nu met me wil praten", zegt ze, terwijl ze op het punt staat om op te stappen. „Als ik eenmaal rijd en m'n tas op m'n stuur heb liggen, is het moeilijk om te stoppen. Niet dat ik dat wil hoor. Je wordt hier als fietser vanzelf brutaal. Als je niet zelf voorrang neemt, kom je nergens. Waarom maken ze niet aparte stroken voor de fietsers?" Waar dat zou moeten, is een raadsel, of er zouden speciale McBike-winkels moeten komen, die ook nog eens met el kaar verbonden zouden zijn. De vrouw wacht het antwoord op haar vraag niet af. Ze vervolgt slingerend haar weg. Ener zijds komt dat door de boodschappen. Anderzijds door de auto's, die elkaar op sommige punten eigenlijk niet kunnen passeren. Omdat ze dat wèl doen, komen fietsers in de knel. Dat geldt kennelijk dit keer niet voor de overbelaste vrouw. Ik zie tenminste nergens vlees liggen. Omdat fietsers net als bijvoorbeeld op de Lage Rijndijk wor den weggedrukt, schieten ze vaak het voetpad op. „Je moet wel. Anders kom je niet verder. En voetgangers ontwijk je nu eenmaal makkelijker dan auto's", zegt een meisje dat uit de 'achtbaan' stapt en even tot rust komt. Helemaal veilig is het voor fietsers op het voetpad echter niet. Zo nu en dan lijkt iemand in de veronderstelling te ver keren dat de drive-ins al geopend zijn. Zoals een man die de indruk wekt dat hij het café wil inrijden, maar nog net voor de deur op zijn rem trapt. Hij heeft dan ook alleen maar be hoefte aan bier. nolieren bezoeken jonge asielzoekers leiden aad rietveld thomas erdbrink idee is onvoorstelbaar voor .cholieren van de Emilie jpert scholengemeenschap: in het land waar je it, je ouders voor je eigen vermoord door een bende islagen soldaten en na een vlucht in een vreemd land Titkomen. Toch horen ze .twee leeftijdsgenoten dat Ci dingen wel degelijk ge- len in sommige landen. jmley (17) en Michael (17) en uit Sudan en Kenya. Bei zijn enkele maanden gele- at* ^un 'anc* gev'ucLtom- /vijkin^e vreesden voor hun leven, daas jren spraken ze met leerlin- )ndlg"Van de Leidse school. Die jchten het opvangcentrum asielzoekers in het kader in iet scholenproject 'Leiden u I send bevolkt', een initiatief arjHe Haagse organisatie Cen- cijfertji voor Internationale Sa- en het Leidse op- centrum. de zag nog net hoe de boer- :lamep van mijn oom door de sol- 6de"i in brand werd gestoken. na ben ik gaan rennen, «ah.ni^n rennen. Ik wist dat als Idaten met te pakken zou- A krijgen, ik in het leger t dienen, weigering zou dood betekenen", vertelt ey uit Sudan. Hij ontsnapte de soldaten maar verloor inige nog levende familie- Ia enige tijd gezworven te en zorgden twee blanke len ervoor dat hij met een schip mee mocht. „Ik wist niet waai' we heen gingen, plotseling voer de boot een haven binnen en was ik in Nederland. Michael uit Kenya heeft een soortgelijk verhaal. Zijn hele fa milie werd uitgemoord tijdens rellen in de havenstad Momba sa. Hij is ook met een schip naar Nederland gekomen. Over zijn reis wil hij niet zoveel vertellen. Wel dat hij het maai' wat koud vindt in dit land. „Ik heb ge hoord dat de temperatuur in Nederland zelfs onder het vries punt kan komen", zegt hij ter wijl hij wat onwennig zijn win terjas toont. „In Kenya liep ik altijd in een korte broek en een T-shirt." Het is een van de opmerkin gen die het ijs tussen de jonge ren breekt. De gewone huis- tuin -en keukenproblemen van de asielzoekers spreken de jon geren meer aan dan alle verha len over moord en doodslag, waar overigens wel ademloos naar wordt geluisterd. Stanley wijst de scholieren erop dat het plastic bekertje dat ze in hun handen hebben in zijn land als waardevol bezit wordt gezien. „We bewaren ze om bezoek uit te laten drinken." Ook vertelt hij dat hij nog nooit van een disco had gehoord. „Daar komen mensen bij elkaar om te dansen en te drinken, dat is in Sudan onverstelbaar." Als scholier Judette (20) vraagt wat hun toekomstplan nen zijn wordt de stemming weer serieuzer. De twee jongens De Leidse wethouder A. Pecht- old (D66/milieu) houdt er reke ning mee dat een regionale milieudienst, als die op 1 janua ri 1999 aan de slag gaat, onder dak zal zoeken in Leiden. „De zes milieuwethouders van de gemeenten in de regio hebben uitgesproken, dat zo'n milieu dienst centraal in het gebied moet zitten. Dan behoort een vestiging in Leiden tot de moge lijkheden", zegt Pechtold met enig gevoel voor understate ment. Als het aan de wethouders ligt worden zowel het milieubeleid als de handhaving daarvan in handen gelegd van de regionale dienst. Dat staat in de intentie verklaring die zij onderteken den. Met onderzoekers van het bureau Twijnstra en Gudde - die een halfjaar geleden de hui dige stand van de regionale sa menwerking in de regio onder zochten - stellen de bestuurders nu een startdocument op. „De bedoeling is dat dat start document nog voor de kerst door de colleges van de zes ge meenten wordt goedgekeurd en in januari in commissies en ge meenteraden wordt bespro ken", zegt Pechtold. „Dan heb ben we nog een jaar voor de uit werking ervan," De samenwerking kan een besparing opleveren, maar dat is, vindt Pechtold, niet eens de belangrijkste doelstelling. Uit het onderzoek van Twijnstra en Gudde bleek dat met name in de regiogemeenten milieu-re- gels vaak minder streng worden gehandhaafd dan in Leiden. De onderzoekers ontdekten dat het in sommige dorpen voorkomt dat de wethouder, op verzoek van een bedrijf, per soonlijk ingrijpt in een handha- vingsprocedure. „Meer eendui digheid in het beleid zou heel prettig zijn", aldus Pechtold. 'mi De leerlingen van de Emilie Knappert scholerlgemeenschap kregen gisteren ook een rondleiding door het op vangcentrum voor asielzoekers. Hier maken ze kennis met de jongste bewoner van het complex. De baby is eergisteren geboren. De moeder is minderjarig en door mensensmokkelaars naar Nederland gebracht. FOTO HENK BOUWMAN Willem van der Madeweg be zoeken. Het is de bedoeling dat de leerlingen op school spreek beurten, werkstukken en colle ges gaan verzorgen over min derjarige asielzoekers. Om redenen van privacy zijn de namen van Stanley en Michael gefingeerd. weten nog niet of ze in Neder land mogen blijven en dat maakt het moeilijk voor ze om vooruit te kijken. „Ik wil graag een familie", zegt Michael. „Twee kinderen om voor te zor gen, ik zal er hard voor werken om ze alles te geven wat ik niet heb gekregen." Stanley wil veel gaan leren. In Sudan ging hij niet naar school en hier bezoekt hij het Da Vinei college. „Ik wil goede resulaten halen, misschien kan ik wel dokter worden." De komende weken zullen meer scholieren het opvangcen trum voor asielzoekers aan de leiden» ruud sep De Leidse ondernemer Johan Klerks krijgt over morgen symbolisch de sleutel van de Zijlpoort uit handen van de wethouders T. van Rij en H. Kruijt. Klerks gaat vanaf 1999 in de poort en in de nog aan te leggen wal ten zuiden van de poort een restaurant en een eetcafé exploiteren. De ondernemer had van de veertig gegadigden die in de Zijlpoort iets wilden beginnen de beste plannen. Bij de Zijlpoort wordt op dit moment archeo logisch bodemonderzoek uitgevoerd. Op 1 fe bruari volgend jaar moet de eerste paal de grond in voor de 'stadswallen' die aan beide zij den van de poort in ere worden hersteld. In te genstelling tot de originele verdedigingswerken worden de nieuwe wallen hol. Binnen komt aan de noordzijde een bezoekerscentrum, terwijl de zuidelijke stadswal door Klerks wordt ingericht als eetcafé. In augustus kreeg Leiden van het rijk 3,9 mil joen Grote Steden-geld om een aantal projecten die de lokale economie ten goede komen te on dersteunen. Een deel van dat geld wordt ge bruikt om bij de Zijlpoort een toeristisch bezoe kerscentrum te financieren. Rond de Zijlpoort hebben zich in het verleden wilde taferelen afgespeeld. In 1977 kocht de in België wonende Nederlandse zakenman J. Melkert de poort voor het symbolische bedrag van één gulden. Al snel kwam Melkert in con flict met aannemer Du Prie over een subsidie bedrag van twee ton die aan de restauratie zou zijn verbonden. Moe van al dat jaren durende gekrakeel kocht de gemeente Leiden in 1992 de Zijlpoort weer terug van Melkert voor 150.000 gulden. Een gul den was symbolisch, de rest van het bedrag een tegemoetkoming in de kosten die Melkert tij dens de restauratie had gemaakt. Sindsdien cir culeerden allerlei plannen voor de oude toe gangspoort van Leiden. Met de komst van Jo han Kierks is er eindelijk duidelijkheid over de toekomst van de Zijlpoort.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13