Archief Warmond gaat naar Leiden Omleiding Felicitatiedienst moet nieuw onderkomen weer verlaten 'Bladeren horen onder de boom te liggen' Zoeterwoude sluit zich aan bij Platform Groene Hart Leiden Regio y Bas op bezoek bij Ed de Goey Parkeerplaatsen voor vrachtwagens Omleiding^ Tussen Burgerveen en Leiden. MAANDAG 1 DECEMBER 1997 Man vindt tas met 9.000 gulden wassenaar Een onbekende man heeft gisteren een tas met ruim 9.000 gulden afgegeven op het politiebureau in Wassenaar. Hij had de vondst gedaan op straat in de buurt Oostdorp. Uit papie ren in de tas bleek dat de eigenaar een 36-jarige Hagenaar was. Hij heeft zijn spullen inmiddels teruggekregen. Twee inbraken woningen Wassenaar wassenaar Twee woningen in Wassenaar waren gistermiddag het doelwit van inbrekers. In een woning aan de Teylingerhorst- laan werd een flinke hoeveelheid sieraden ontvreemd. Bij een huis aan de Koninginneweg kwamen inbrekers binnen nadat een glazen terrasdeur werd ingegooid met een plantenbak. Uit de woning werden twee kostbare bronzen kandelaars en een penduleklok weggenomen. Hennep gevonden in huis Zoeterwoude zoETERWQUDEBij een huiszoeking in een woning aan de Antoni- usstraat in Zoeterwoude-Rijndijk is afgelopen weekeinde een hennepkwekerij ontdekt. De politie doorzocht het huis omdat de 28-jarige bewoner werd verdacht van verboden wapenbezit. Bij de huiszoeking werd geen wapen aangetroffen. De appara tuur en de planten van de hennepkwekerij zijn in beslaggeno- Vernieling bouwmateriaal Leiderdorp leiderdorp» Twee Leiderdorpse jongens van twaalf en dertien jaar zijn gisteren aangehouden op een bouwterrein aan de Mau- ritssingel in Leiderdorp. Het duo vernielde daar rond twee uur 's middags bouwmaterialen. De politie heeft de twee overgedragen aan bureau HALT. Kinderen plaatsen stoeptegels Schoolkinderen hebben afgelopen zaterdag stoepte gels gelegd in het Leiderdorp'se Zijlkwartier. Op drie voorafgaan de middagen hadden de kinderen de met gips versierde tegels zelf ontworpen en gemaakt. Het creatieve initiatief maakt deel uit van het project 'Kunst in je wijk' van Sjelter, de Stichting So ciaal-cultureel Werk Leiderdorp. foto henk bouwman Leiderdorp beantw oordt brief van bedrijf na drie maanden: vestiging niet toegestaan aan Kwikstaartplein leiderdorp»judy nihof De verhuisdozen zijn nog maar net uitgepakt, of felicitiatiedienst Gifts for Babies and Mothers (GBM) kan weer vertrekken uit zijn nieuwe ruimte aan het Kwikstaartplein in Leiderdorp. De gemeente wil het bedrijf daar niet heb ben, omdat het niet in het bestem mingsplan past. Dat blijkt uit een brief die manager Elaine Zeegers heeft ont vangen. Zeegers is 'stomverbaasd' dat ze dit pas zo laat hoort. ,,Ik snap het niet. We hebben in onze brief van 11 augustus netjes vermeld dat we er per 1 novem ber in wilden. We hadden ook toe stemming van de verhuurder." Zee gers wil zeker beroep aantekenen te gen het besluit van de gemeente. „Wij hebben te goeder trouw gehandeld. Het bedrijf vertrok een maand gele den met een gerust hart uit Zoeter woude. De gemeente had immers niet op de brief van 11 augus- Volgens Zeegers kon GBM trou wens niet om verhuizing heen. „We zaten in Zoeterwoude in één pand met een ander bedrijf dat wilde uitbreiden. Er was geen plek meer voor ons." Een paar dagen nadat GBM zich in Leiderdorp had geïnstalleerd, reageer de de gemeente alsnog. Hoewel de ambtenaar zich verontschuldigt voor de 'late reactie' is zijn boodschap ver der duidelijk: aan het Kwikstaartplein past geen felicitatiedienst. GBM is vol gens hem geen 'dienstverlenend be drijf, zoals een reisbureau, wasserette, kapsalon ofdaank. Het bedrijf zou on der de noemer 'kantoren' vallen. Maar volgens manager Zeegers is GBM'wel degelijk dienstverlenend be zig. De felicitiatiedienst richt zich op aanstaande moeders. Zij krijgen na de bevalling een koffertje met cadeautjes. „Dienstverlening is natuurlijk een ruim begrip. Maar wij vallen daar ab soluut onder." Volgens een woordvoerster van de gemeente had GBM op toestemming van de gemeente moeten wachten om zich op het Kwikstaartplein te vestigen. „Het heeft inderdaad enigszins lang geduurd voordat we de brief van GBM hebben beantwoord, dat geven we toe. Maar dat geeft het bedrijf nog niet het recht om zich zomaar te vestigen. Ze hadden beter tussentijds nog even ons kunnen opnemen." leiderdorp judy nihof Bas Bavelaar (9) uit Leiderdorp had vrijdag geluk en pech tege lijk. Mocht hij samen met pre sentator Harry Vermeegen een dagje naar zijn idool Ed de Goey, die sinds enige tijd kee per is bij Chelsea, had het vliegtuig drie uur vertraging. Van het eerste punt op het programma, een balletje trap pen met De Goey op het trai ningscomplex, kwam daardoor niets terecht. „We moesten di rect door naar het stadion", al dus Bas. Daar kwam Bas toch nog even aan zijn trekken. Hij mocht een half uur praten met De Goey en hij kreeg kee perstraining. Vanavond is de ontmoeting op televisie te zien bij Vermeegens programma De Regenjas. Overigens bleef pech Bas ook na de ontmoeting met zijn idool achtervolgen. Toen Ver meegen met Bas naar het cen trum van Londen wilde rijden voor een paar opnames, schoot het weer niet op. „We zaten een uur in de file." Hoe wel Bas 'best wel' moe thuis kwam, had hij de ontmoeting met De Goey niet willen mis sen. Ook al omdat hij er een keepersoutfit aan over hield. „Hetzelfde pak als Ed de Goey." Bas, die zelf keeper is bij een pupillenteam van RCL, volgt de verrichtingen van zijn favoriete club Feyenoord op de voet. „Mijn vader is al heel lang Feyenoord-supporter, daar komt het van", legt hij uit. Samen met zijn vader bezoekt hij bijna alle thuiswedstrijden. Alleen als Feyenoord 's avonds speelt en hij de volgende dag naar school moet, blijft hij thuis. Harry Vermeegen kwam bij Bas Bavelaar in Chelsea-tenue. de jonge Leiderdorper terecht toen hij op zoek was naaf een 'echte Ed de Goey-fan'. Door de supportersvereniging was Bas al eens uitgeroepen tot pu pil van de week. Tót verrassing foto henk bouwman van zijn klasgenoten van de Leeuwerikschool stonden de makers van De Regenjas vorige week ineens voor zijn neus. Of hij eventjes op bezoek wilde bij De Goey. De gemeente Voorschoten gaat nieuwe parkeerplaatsen aanleg gen voor 'grote voertuigen'. Vrachtauto's, aanhangers en bussen hoeven dan niet meer midden in woonwijken te par keren. De rechter heeft de be zwaren die tegen dit plan waren ingediend. ongegrond ver klaard. Momenteel worden vrachtwagens nog midden in woonwijken geparkeerd, tot grote ergernis den. De gemeente heeft nu be sloten dat grote voertuigen al leen nog op nieuw aan te leggen plaatsen mogen parkeren. De terreinen komen aan de rand van woonwijken, in de buurt van doorgaande wegen. In to- taal gaat het om acht plaatsen, gelegen langs de noordelijke rij baan van de Trompweg, de sin gelzijde van de Thorbeckeweg, de Van Beethovenlaan, de noord-westzijde van het htS- station, de Veurseweg, het Bur gemeester van der Haarplein, het Frans Halsplantsoen en de oostzijde van de Leidseweg. Ook wordt een reserveplek aan gewezen, langs het zuidelijke gedeelte van de Juliana van Stolberglaan. Hark en bezem achter slot en grendel voorschoten dimitri walbeek Voorschoten doet er beter om harken en bezems voorlopig achter slot en grendel te hou den. Geen gevallen herfstblad mag meer van de stoepen wor den geveegd, anders kon het wel eens slecht aflopen met de egels en regenwormen in het dorp. Daarvoor lijkt de laatste ge meenteadvertentie te waar schuwen. „Is al het blad een maal op de grond gevallen, dan breekt voor veel mensen een tijd aan waarin de hark en be zem ter hand worden genomen. Netjes als we zijn, vinden we al dat gevallen blad maar romme lig", begint de tekst. Maar hoe onschuldig zo'n schoonmaak- operatie ook lijkt, het is funest voor de flora en fauna. Want met het weghalen van de blade ren jaag je enkele diersoorten de komende winter geheid de dood in. Deken „Afgevallen bladeren zorgen voor een isolerende deken. Ook het bodemleven wordt veel rij ker door een laagje blad. Regen wormen bijvoorbeeld trekken blad de grond in en maken het zo klein dat het als voedsel weer opgenomen kan worden door de bomen." Daarnaast blijkt uit de tekst dat stapels oud, droog blad een ideale plek vormen voor egels om te overwinteren. De aangedragen oplossing is simpel: laat alle gevallen blade ren gewoon liggen. Niet meer aankomen en laat de natuur zijn werk doen. „Bladeren ho ren niet alleen aan de boom te zitten, maar ook onder de boom 'T A* In de Ferdinand Bollaan in Voorschoten weten ze al hoe het hoort. Gevallen bladeren horen op de stoep te blijven liggen, anders loopt het slecht af met egels en wormen. Tenminste, zo luidt een Voorschotense gemeenteadvertentie. foto dick hocewoning te liggen. Niet weghalen dus", krijgt de lezer als milieutip mee. Maar al snel komen de vra gen. Hoe zouden ouderen en gehandicapten reageren als de glibberige bladeren moeten blij ven liggen? En ben je eigenlijk niet verplicht om je stoep een beetje bij te houden? Een amb tenaar van de reinigingsdienst van de gemeente reageert zelfs furieus: „Hoe kan dat nou? Ik moet juist grote machines inhu ren om alle straten schoon te houden. Ik heb hier een hele grote bak met opgeruimde bla deren staan. Wij ruimen alles juist op. Moeten de bladeren nu weer blijven liggen? Dat komt mij vreemd voor." De inhoud van de advertentie is minder rigoureus bedoeld. „Ik heb het nog eens nagelezen en het staat er inderdaad een beetje ongelukkig zegt een woordvoerder van de gemeente. „We bedoelen dat de bladeren op onbedekte bodem beter kunnen blijven liggen. Maar niet op straat. Daar moeten de bladeren natuurlijk wél worden opgeruimd. Maar in plaats van de bladeren in de groene bak te deponeren, kun je ze ook in de tuin gooien, dat willen we ei genlijkzeggen." Gemeente trekt 57 mille uit voor restauratie en verhuizing Warmond gaat zijn historisch archief onderbrengen in het Gemeente-archief Leiden. Voorafgaande aan de ver huizing worden alle oude documenten gerestaureerd en geïnventariseerd. B en W van Warmond hebben voor de operatie 57.000 gulden uitgetrokken. warmond/zoeterwoude ernastraatsma Het oude archief van Warmond verkeert in slechte staat. Als kleine gemeente lukt het niet om de gemeentelijke documen ten goed te bewaren. De be schrijving van oude documen ten, tot 1930, is slechts zeer be perkt. Bovendien voldoet de kluis van Warmond niet aan de moderne eisen voor een archief. Na 'conservering' wordt het Warmondse archiefmateriaal opgenomen in het streekarchief van het Leidse gemeente-ar chief. Warmond volgt hiermee de gemeente Zoeterwoude, die twee jaar geleden besloot de za ken over te dragen aan het Leid se archief. Ook Zoeterwoude slaagde er niet in de oude documenten volgens de moderne eisen te ar chiveren. Een groot deel van de oude paperassen was, door het ontbreken van een goede kli maatbeheersing in de kluis, aangetast door schimmel. Vlak voor verhuizing naar Leiden zijn alle documenten (van 1405 tot 1940) 'ontschimmeld'. On langs is ook een groot deel van de burgerlijke stand naar het Leidse archief verhuisd. Het Leids gemeente-archief, dat onlangs is uitgebreid, is ac tief op zoek naar gemeenten die hun historisch materiaal willen overdragen. „Het mooiste zou natuurlijk zijn dat alle gemeen ten in de schil rondom Leiden meedoen aan de vorming van een streekarchief', zegt woord voerder Cor de Graaf. Vooralsnog lopen niet alle ge meenten warm voor het plan van een streekarchief. „Hier en daar is nog wel wat verzet. In Zoeterwoude was dat er trou wens eerst ook. Er is daar nog wel eens gezegd dat als je je ar chief kwijt bent je 'je verleden' kwijt bent. Maar als je je over dat gevoel heen kunt zetten dan blijkt dat overheveling van het archief veel voordelen heeft. Wij beschikken bijvoorbeeld wel over ruimtes met een goede kli maatbeheersing." Het initiatief om te komen tot een streekarchief komt van de Provinciale Archiefinspectie. Die drong in 1995 bij alle ge meenten in de regio aan op een betere inventarisatie en be schrijving van de historische ar chieven van gemeenten. zoeterwoude dimitri Zoeterwoude heeft zich aangemeld als lid van het Bestuurlijk Platform Groene Hart. De gemeente kan daarin volgens eigen zeggen zelfs een belang rijke schakelfunctie vervullen. „Wij zijn bereid ons volledig in te zetten en met andere Groene Hart-gemeenten plannen uit te werken en zono dig het voortouw te nemen", schrijft burgemees ter A. Koopmanschap in de aanmeldingsbrief. Het lidmaatschap is volgens haar essentieel voor een nauwere betrokkenheid van Zoeterwou de bij de activiteiten van het Groene Hart-plat- form. Ook schrijft de gemeente dat de recreatieve mogelijkheden van het buitengebied van Zoeter woude nog lang niet optimaal worden benut. „Het openleggen van het landelijk gebied kan nog aanzienlijk worden verbeterd. Wij denken daarbij aan het realiseren van ontbrekende scha kels in het fietspaden- en wandelpadennet." De gemeente wil ook uitbreiding van kanoroutes en het lidmaatschap kan Zoeterwoude daarbij hel pen. Zoeterwoude besteedt sinds enkele weken ex tra aandacht aan haar groenbeleid. Zo heeft de gemeente onlangs een groenplan gepresenteerd. Daarvan is de boodschap dat stedelingen meer moeten kunnen genieten van het Zoeterwoudse groen. Behalve betere infrastructuur voor de ac tieve recreant moeten er ook meer 'groen-vrien- delijk verblijfsmogelijkheden' komen, zoals boer derijen die kampeerplaatsen of kamer met ontbijt bieden. Een subsidie-aanvraag daarvoor is bij het rijk ingediend. Zoeterwoude heeft wat de Grote Polder en haar andere polders betreft een zogenaamd 'tweespo renbeleid'. Het bouwbeleid behelst het onder houden van contacten met de grondbezitters in de Grote Polder. Die gaan er vanuit dat de polder ooit door het rijk wordt aangewezen als woning bouwlocatie. Zoeterwoude wil de contacten met die 'bouwers' warm houden. Daartegenover staat het groenbeleid, waarmee het dorp zich nog na drukkelijker dan voorheen wil profileren als groe ne gemeente. De aanmelding bij het platfom Groene Hart is een voortvloeisel van dat beleid. Alecto betaalt deel verlichting jolanda hendriksen Hockeyclub Alecto is bereid de kosten van een deel van de ver lichting voor de nieuwe kunst grasvelden zelf te betalen. De vereniging verwacht dat de ge meente Leiderdorp de rest bij legt. Alecto kreeg al een miljoen voor de renovatie van het club huis en de aanleg van twee nieuwe kunstgrasvelden, maar kwam geld tekort om de velden van licht te voorzien. Tot dusver weigerde de gemeente dit tekort aan te vullen. Wethouder sport zaken C. Kerner (CDA) zei za terdag, bij de officiële opening van de nieuwe accommodatie 'wellicht meer licht' te zien voor Alecto. Ze was beduidend posi tiever dan een paar weken gele den, toen ze vrij sceptisch rea geerde op de aanvraag van de hockeyclub. Volgens voorzitter J. Karres van Alecto is de gemeente ver antwoordelijk voor nieuwe voorzieningen, dus ook voor de verlichting. „Zo staat dat in de sportnota. Er wordt alleen niet precies vermeld wanneer een club hier recht op heeft. Wij gaan de noodzaak aantonen van de aanschaf van nieuwe verlichting." Karres noemde de gemeentelijk bijdrage die Alecto reeds ontving 'een bruidsschat'. Toch schroomt hij niet om meer te vragen. Dit jaar lokte dat kritiek op de club uit. Hij geeft toe dat het moment waar op dit is gedaan misschien niet zo gunstig was: „We hadden net dat miljoen gekregen." Volgend jaar wil Karres op- v bij de gemeente aanklop- oor een bijdrage in de kos- an de verlichting. „Dan zit nieuw college en gaan we samen om de tafel zitten." pen v Mogen we u even afleiden voor echt belangrijk nieuws. Tussen Burgerveen en Leiden wordt namelijk het wegdek geasfalteerd. Daarom zult u worden omgeleid via de A44, N44 en de A12. Bovendien zijn tot 15 december de toeritten Roelofarendsveen, Hoogmade (richting Rotterdam) en Rijpwetering afgesloten,waardoor u ook zult worden omgeleid. Maar laat u niet misleiden, want het verkeer richting Amsterdam kan nog wel gewoon over de A4. Dit was het nieuws, tot volgende week. vrijdag van 20.30 tot 05.30 ui De werktijden, maandag t Vrijdag tot zondag van 20.30 tot 09.00 uur. Op deze dagen zullen de toeritten tussen 19 45 en 20.30 a Voor informatie kunt u tijdens kantooruren bellen i worden afgesloten. t (071) 579 79 79 De EQ is volop in beweging.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9