Wandelen op 'de smalle weg van de geest' Kerk Samenleving Molukse kerk verzoent zich met afgescheiden gemeenten in 'West' \U<HIHYF\ MAANDAG 1 DECEMBER 1997 Mis in onderkerk Franciscusbasiliek assisi In de onderkerk van de zwaarbeschadigde St. Franciscus basiliek in de Italiaanse stad Assisi is gisteren voor het eerst weer een normale mis opgedragen. De heropening van dit deel van de basiliek is 'een teken van hoop', zei pater Nicola Giandome- nico van het franciscanenklooster. De onderkerk, waarin zich onder meer fresco's van Giotto bevinden, is bij de aardbeving van eind september nauwelijks beschadigd. Maar uit veilig heidsoverwegingen werd dit deel samen met de zwaarbescha digde bovenkerk gesloten. De bovenkerk is vooralsnog niet toe gankelijk voor het publiek. Tijdens de aardbeving kwamen vier mensen, onder wie twee monniken, in de bovenkerk om het le ven toen een deel van de gewelven naar beneden stortte. De fresco's van Giotto en Cimabue op de bogen van de kerk raakten ernstig beschadigd. foto reuters Paus dringt aan op vrijlating bisschop Vaticaanstad. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren een drin gend beroep gedaan op Colombiaanse guerrillastrijders om een door hen ontvoerde bisschop onmiddellijk vrij te laten. De kerk leider deed zijn oproep aan het eind van het wekelijkse angelus gebed op het Sint Pietersplein. Het hoofd van de Rooms-Katho- lieke Kerk toonde zijn verbondenheid met bisschop José de Jes us Quintero Diaz en met alle anderen die in Colombia het slachtoffer van een ontvoering zijn geworden. De ontvoering van Quintero door leden van het nationaal bevrijdingsleger ELN ver oordeelde de paus als een schending van fundamentele men senrechten. Ook moet er volgens de kerkleider een einde komen aan de 'plaag van ontvoeringen' die het samenleven in Colom bia verstikt. Het land kent het hoogste aantal ontvoeringen ter wereld. Roermond weer bij Vastenaktie roermond Het bisdom Roermond doet weer mee aan de lande lijke Vastenaktie. De samenwerkingsovereenkomst werd in Roermond ondertekend door bisschop Wiertz en voorzitter C. Nuytens van de Bisschoppelijke Vastenaktie. Het conflict ont stond in 1975 toen bisschop Gijsen de directeur van het diocesa ne missiebureau, Piet Nelen, ontsloeg. Die richtte het Buro In ternationale Solidariteit op. De Bisschoppelijke Vastenaktie, de Pauselijke Missiewerken en de Week van de Nederlandse Mis sionaris gingen met BIS samenwerken. Daarop verbrak Gijsen het contact met deze instellingen en begon met een eigen dio cesane vastenactie. BIS en het diocesane missiebureau zullen vanaf 1999 samenwerken. Vanaf volgend jaar staat het parochies vrij projecten van BIS dan wel van het missiebureau te steunen. In de nabije toekomst worden de projecten van beide bureaus samengevoegd. BIS haalde vorig jaar 1,2 miljoen gulden binnen, het missiebureau ongeveer een miljoen. De Molukse Evangelische Kerk (GIM) in Neder land heeft zich op haar 45e verjaardag verzoend met de afgescheiden gemeenten uit de zogeheten Classis West. Predikanten die twaalf jaar geleden door de synode uit hun ambt zijn gezet, mogen voortaan weer voorgaan in alle GIM-gemeenten. Dat maakte ds. J. Rutumalessy, synodevoorzit ter van de GIM, afgelopen zaterdag tijdens de ju bileumviering van de grootste Molukse kerk be kend. Sinds ongeveer 1985 bestond er tussen de GIM en dertien gemeenten in één van de vier classis een 'gestoorde relatie', zei de preses in Dronten tegen 1200 geloofsgenoten. De zoveelste scheuring kwam destijds tot stand toen de gemeenten in het kielzog van de afgezet te predikant H. Supusepa het kerkverband verlie ten. Daarop ontsloeg de synode vier predikanten en veel kerkenraadsleden. De afgescheidenen noemden zichzelf ook GIM, maar anderen duid den hen als Classis West aan. In 1994 beschuldig den zij GIM-synodeleden van wanbestuur en fi nanciële malversaties. In een gesprek, dat afgelo pen dinsdag op de officiële oprichtingsdatum van de GIM plaatshad, hebben de besturen van beide partijen hun langdurige conflict bijgelegd. Wederzijds hebben ze de intentie uitgesproken om zich te herenigen. Een buitengewone synode vergadering heeft het besluit afgelopen vrijdag goedgekeurd. Luisterend oor voor paranormaal begaafden Paranormaal begaafde christenen die in kerken op onbegrip en afwijzing stuiten, kunnen voort aan met hun ervaringen terecht bij een pasto raal netwerk voor contact en gesprek. De tien pastoraal werkers die voor hen klaarstaan, fun geren ook als vraagbaak voor ouderlingen en predikanten. Dat schrijft ds. H. Kuyk, secretaris van het Sa menwerkingsorgaan voor het pastoraat waaron der het nieuwe netwerk valt, in het december nummervan Kerkinformatie. Volgens Kuyk zijn veel christenen helder ziend. Ook in de bijbel staan veel geschiedenis sen over mensen die gezichten zien, visioenen krijgen, stemmen horen, dromen of anderen ge nezen. Maar christenen die tegenwoordig der gelijke ervaringen hebben, lopen in de kerk vaak tegen bedenkingen en kritiek aan. Soms krijgen ze te horen dat hun paranormale ervaringen verkeerd, zondig of het werk van de duivel zijn, aldus Kuyk. Dat brengt paranormaal begaafde christenen in verwarring. De spanning tussen hun persoon lijke geloof en de oordelen van medegelovigen maakt hen onzeker en soms angstig. Het komt voor dat helderzienden hun kerk daardoor ver laten, schrijft de secretaris. Daarom is het vol gens hem van groot belang dat er mensen zijn die naar paranormaal begaafden willen luiste ren en begrip voor hun verhaal hebben. Dat moet volgens hem wel met een kritische houding gebeuren. Psychische ziektes of andere factoren kunnen mensen namelijk op 'een ver keerd spoor brengen'. Maar deze buitensporig heden mogen de aandacht voor mensen met 'authentieke paranormale ervaringen' niet te genhouden. Dergelijke ervaringen kunnen ie mands geloof verdiepen, aldus Kuyk. Henk Binnendijk spreekt op dertiende Mannendag in Noordwijkerhout noordwukerhout monique witteman "Vlees of geest' was het thema van de toespraak die Henk Bin nendijk afgelopen zaterdag hield tijdens de 'Mannendag' in het Leeuwenhorst Congres Cen trum in Noordwijkerhout. „Vlees en geest kunnen in el kaar overvloeien, maar kunnen ook lijnrecht tegenover elkaar staan. We willen zo graag leven in de geest van Christus, maar de 'ik', het vlees, wint het zo vaak. Het is erg moeilijk om op die smalle weg van de geest te blijven wandelen", zei Binnen dijk. De EO-presentator kreeg de rotondezaal van het congres centrum muisstil met zijn ver haal. Vijfhonderd mannen, in diep gepeins verzonken. Veelal onbekenden van elkaar. Im mers, de kerkelijke overtuiging was ondergeschikt op deze dag, die was georganiseerd door het Mannencomité Rijnsburg. „Vanaf 1991 doen we dit al en iedere keer kunnen we terugkij ken op een geslaagde bijeen komst", vertelt A. Siezenga van het comité, dat zich ten doel stelt mensen met het evangelie te confronteren. Op een andere manier, persoonlijk gericht. En uiteraard alleen voor mannen. Binnendijk is een 'vaste waarde' op deze Mannendagen. Naar aanleiding van 'gewone dingen' in het dagelijkse leven probeer de hij de aanwezigen zaterdag duidelijk te maken hoe moeilijk het soms kan zijn om de richtlij- een symposium organiseren. In totaal zouden er 375 mannen komen. Ik had de datum meteen al genoteerd in mijn agenda. Maar ik hoefde niet te spreken, werd zelfs niet uitge nodigd als deelnemer. Van bin nenuit ging het bij mij koken. Ik dacht: van het voorjaar ga ik weg bij de EO. Achteraf hoorde j ik dat het een symposium was voor projectleiders en anderen. En ik heb geen functie bij de EO. Ik voelde dat ik in het vlees kwam, niet meer in de geest wandelde. Toen kwam de tekst in mij op 'Door mensen wel I verworpen, maar niet door God'. Nou was 'verworpen' in mijn geval wel wat te zwaar, maar het hielp mij wel. Ik had mijzelf verhoogd tot dé Henk Binnendijk van de EO. En dan komt de klap hard aan, als je niet eens wordt uitgenodigd. Je moet jezelf juist op de laagste plaats zetten. Dan voel je de klap bijna niet. Toen was het weer goed, wandelde ik weer in de geest en kon ik bidden dat I het een goede conferentie mocht worden. En ik dacht: Het komt me nog goed uit ook, kan ik mijn vrouw mooi helpen met schilderen." In dit geval speelde zijn eigen eergevoel op, maakte hij zich kwaad. Om niets. En uiteinde lijk viel het mee, berustte alles op een misverstand. „Het leuke was dat ik twee dagen voor de conferentie ineens wel werd uiri genodigd. Het is zo mooi om weer terug te komen op die ene, smalle weg..." Henk Binnen dijk: „We wil len zo graag Jeven in de geest van Christus, maar de 'ik', het vlees, wint het zo vaak." foto dick hogewoning nen van de Bijbel na te volgen. Vlees en geest zijn voor Binnen dijk synoniemen van het eigen ik en Jezus. „De eerste kan staan voor brasserij, onreinheid, losbandigheid, afgoderij, vete, twist, afgunst, terwijl de tweede trouw in zich heeft, geduld, vrij heid! De geest is zoveel beter, maar wat kan het makkelijk zijn om van dat smalle pad af te ra ken." Als vrachtwagenchauffeur is Binnendijk meer dan eens let terlijk van het smalle pad afge weken en in de slootkant te recht gekomen. Maar ook in fi guurlijke zin raakte hij meer dan eens de weg kwijt. Een voorbeeld. „De EO zou dit jaar uit de Leidsch Dasblad ANN01897 Woensdag 1 December LISSE De collecte tot aanbieding van een huldeblijk aan H.M. de Koningin-Regentes heeft in deze gemeente opge bracht 295.53. Met genoegen kon de commissie consta- teeren, dat nagenoeg alle ingezetenen, zonder onderscheid van rang of stand, hebben bijgedragen. RECHTBANK Het Openbaar Ministerie bij de Haagsche Rechtbank eischte voor een jongen uit Leiden die niet wilde oppassen en zijn vader bestal, 2 maanden. Verder vorderde het O.M. tegen een melkboer uit Noordwijkerhout, die ten behoeve van een fabriek te Sassenheim melk leverde, welke hij met slootwater had verdund, zoodat de melk niet voldeed aan het gehalte bij contract vastgesteld, 5 maanden gevangenisstraf, met last tot openbaarmaking van het vonnis in nader door de rechtbank aan te wijzen dag- of weekbladen, daar het O.M. het noodig acht dat dergelijke knoeierijen, die de gezondheid van het publiek bedreigen, openbaar worden, en zulks te meer, daar het publiek uit den aard der zaak vertrouwen stelt in de controle der zuivelfabrieken. POSTZEGELS Door prof. Stang te Amsterdam wordt in zijn atelier het portret van H.M. de Koningin geëtst. De ets zal be stemd worden voor postzegels, die ter gelegenheid van de aan staande kroning zullen worden uitgegeven. De houding van het hoofd zal dezelfde zijn als bij den tegenwoordigen postzegel. ANNO 1972 vrijdag 1 december LEIDEN Burgemeester en wethouders kunnen nog geen be waakte parkeerterreinen in de binnenstad maken in verband met de slechte financiële situatie van de gemeente. Zij willen nu parkeerautomaten zetten. De eerste drie zullen komen op de parkeerterreinen Garenmarkt, Beestenmarkt en Driessen- straat, de laatste in afwachting van de bouw van een parkeerga rage op die plaats. In het kader van betaald parkeren door mid del van automaten is het noodzakelijk een regeling te treffen. Voorts moeten in een strafverordening voorschriften voor het gebruik worden vastgesteld. B. en W. willen het tarief aanslui ten aan dat van de parkeermeters en vaststellen op een kwartje per uur of een gedeelte daarvan. Men kan maximaal vier uur parkeren. OEGSTGEEST Onder het motto "Waar blijft ons geld in 1973" stuurt Oegstgeest een voorlichtingsbrochure over de be groting de wereld in. De begroting voor 1973 is weer sluitend, maar op een aantal posten moest wel worden bezuinigd. Hoe wel het uiterst moeilijk is een antwoord te geven op de vraag welke plannen in het volgend jaar tot uitvoering zullen komen, zijn deze plannen in volgorde van urgentie: de bouw van een nieuw schoolgebouw tbv de RK Jena-plan-school ,,De Kring" bouw 3 lokalen tbv chr. school Kamperfoelielaan bouw gym- nastielokaal aan Pieter de Hoochlaan aanvullend krediet ver keerslichteninstallatie en wegreconstructie bij Rijnzichtviaduct reconstructie tennisbanen en hockeyvelden Laan van Alke made. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) LEIDEN Geboren Niels Le- endert Christiaan zv. J.A. Mook en M. Cramer Lisa dv. H. van Duijn en J. Ros Ruby dv. M.A. van Eeden en A.M. Korbee Si- nie Willemien dv. I. van der Ben en G.A. Velders Emma Maria Roser dv. G.C. de Miran da en C. van Eijken Melanie dv. A.J. de Weger en C.A. van Duijn Amber dv. J. Eikelen boom en M.J. de Kooker Cat- heline Johanna Sema dv. J.B.G. de Slegte en T.H.M. Kochheim Genêva Ashley Xa- mira dv. C.J.C. van Leeuwen en 0.M. Sahadewsing* Timozv. D.J.C. Königen Y.E.M. Hen driks Jesse Valentijn zv. A.J. van Beelen en L. Zuijderduijn IJsbrand Harmen Andrieszv. A.P. de Vos en A.P.A. Purnot Rebecca Johanna Francisca dv. J.A.G. Arts en W.H. Dijkstra Sabine Juliette dv. L.J. van de Seyp en L.T.M. Stumpel Bri de Kate dv. A.J.M. van Rijn en C. Eivers Charlotte Elisabeth dv. A.J.F.P. Peeters Weem en E.H. Borkent Colin zv. A. Mo lenaar en D. Klaassen Romy dv. M. Muideren H. van der Vlist Sadhbh dv. V.A. Schro der Britta Marie dv. C.H.H. Winkler en P. Maus Josefien Andrea dv. H.J.A.M. Staats en 1. Vlot Tanisha dv. Th.A.M. Bemelman en J.G. Claessens Susanne dv. H.J. Cassee en Y. Marks Noam Daniël zv. A.A. Weinberg en C.C.J. van den Tol Sem Amnon zv. A.A. Wein berg en C.CJ. van den Tol Suzanne Renate Lena dv. T.A. Jonkeren G.T.M. Mooren Oussama zv. A. Soulimani en H. Tighadouini Elizabeth Ma ria dv. W. van der Spek en I.M.H. van Egmond Clement zv. J.H. Bijl en J.H. Ubels De- nise Audrey dv. C. Dijkhuizen en J.A. de Boer Ronaldo Shi- vapersad zv. R.S. Hardoar en B.G. Poedai Patrick Robert zv. R. Fokkema en B.M. Dui venvoorden Gijs Nicolaas zv. N.J.M. Heemskerk en M.J. Nij land Cees Jan Sander zv. H.A. van Luijk en W. Zwanenburg Safae dv. M. Abdales en F. Ab- dales Maaike dv. G.A. Korbee en A. de Jong Claire dv. P.H.A. Romijn en C.H.M. Bou- sie Rhys zv. H.J. Landaal en S. Vermond Melissa Jennifer dv. A.H.M. van der Zwaan en C.A. Hoogendoorn Hendrikus GijsbertusTheodoruszv. D.G. Amy, dochter van Alphons Herueren Sylvia Heruer-Laven, is geboren op 11 november. Nelleke, dochter van Harm Holt en Frouke Holt-Boertje uit Leiderdorp, is geboren op 14 november. van Bragt en W.J. Klip Johan nes Cornelis Adrianus zv. J. den Duik en C.A. Zwaan Rho- dé Paulina Wilhelmina dv. P.C. van Egmond en J.M.P. Goud Merel Irene dv. F.W. Dekkeren J. Gussekloo. Overleden F.W. Vink, geb. 1 juni 1912, man C.M. van der Does, geb. 6 dec 1910, man A. van Humbeeck, geb. 5 sept 1926, vrouw M.P. Kooreman, geb. 27 juni 1919, ev. W.A.F. Marijt K.C. Wachtmeester, geb. 19 sept 1965, vrouw E.P. Geerlings, geb. 29 april 1918, ev. A.L. Smeltink C.A. van der Togt, geb. 31 okt 1928, man L. Bien-Aime, geb. 13 juni 1959, man B.E. Reed, geb. 28 nov 1963, ev. G.N. van der Hooft N.R.J. van Lierop, geb. 30 juli 1914, man R. Ratsma, geb. 4 jan 1938, man D. Bruijnes, geb. 14 mei 1919, man A.P. Smolders, geb. 10 mei 1922, man J.E.M. Post, geb. 18 sept 1912, man F.M.G. Franken- molen, geb. 19 mei 1913, geh. gew. met G.C. Sundermeijer A.A. van Stein, geb. 10 juli 1929, man J. Velthuijsen, geb. 10 dec 1909, geh. gew. met J. Kapaan J. de Jong, geb. 27 okt 1913, geh. gew. met A. Barnhoorn F.G. Hali, geb. 20 dec 1926, man M.M. Laman, geb. 6 maart 1912, geh. gew. met K.P. Boer J.J. Geerling, geb. 25 april 1928, man M.J.J. Bemelman, geb. 25 mei 1923, ev. J. Vreeburg E. Jansen, geb. 2 mei 1960, vrouw G.M. Dorresteijn, geb. 3 febr 1978, vrouw B. Baris, geb. 1 febr 1929, man M. Bloemendal, geb. 8 juli 1930, geh. gew. met J. Lammertsma F.E.H.A. Urban, geb. 29 dec 1901, man H. Sip, geb. 2 fe br 1921, geh. gew. met H.A. Vink M. Belkasmi, geb. 13 ju ni 1970, man A.M. van der Marei, geb. 4 juni 1946, vrouw D. van 't Wout, geb. 9 dec 1932, man Q.M.C. Exalto, geb. 10 sept 1997, zoon K. Berkheij, geb. 29 sept 1929, ev. C. van der Plas P.J.M. van der Bom, geb. 7 dec 1916, geh. gew. metJ.M. Langver. VOORSCHOTEN Geboren Diana Leonarda dv. L.H. van der Meer en H.L. Mark Gio vanni zv. M. van der Bent en I.D. van der Meer Irene Bente dv. G.J.B. Muideren C.M.W. Zonneveld. Gehuwd A. Veenstra en D.M. Lindsen. Overleden O.A. Rijsdijk, oud 78 jaar PJ. Segaar, oud 90 jaar A.M.C. de Kraaij w.v. Schohaus, oud 76 jaar F.W. Vink, oud 85 jaar A.G. Both w.v. Carbasius, oud 86 jaar. kantoor Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 directie B M Essenberg, J. Kiel (adjunct} hoofdredactie J.G Majoor, van Brussel (adjunct) W.F redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek telefax Advertenties: 071 - 5323 50J Familieberichten: 023-5317 331 023- 5320211 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071-5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071 - 5356 23^ rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5143 54! abonnementen bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 33,7( per kwartaal (acceptgiro) f 95.1! per half jaar (acceptgiro) 187,9! 366.11 s een machtiging verstrekken tot, n het abonnement! geld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 156,9» leidsch dagblad op cassetteband Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (oleen andere leeshandicaf hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette, beschikbaar. Voor informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). ZIEKENHUIZEI\ ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen) Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord- geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178) dagelijks 14 30-15 15 u. en 19 00-19 45 u Verloskunde en Gynaecologie, naast de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30-11.15en van 19.45-21.00u Special Care Unit 10.30-11.00 u 15 00-15 30 en 19 00-19.30 u en na overleg Kinderafdeling 10.30-12.00en 14 00-19.00 u(ouders de gehele dag), na overleg RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545)- dagelijks 14 00-15 00 u en 18.30-19.30 u„ klasse I en II daarnaast ook 11:15-12 .00 u. Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u. en 18.30-19.30 u. (voorpartners tot j 21.00 u.). Kinderafdeling: 14.30-19.00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14.00-14.30 en 18.30-19.00 u! RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 12 00 en 14.00 u. I Geopend van maandag 7 00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111). bezoektijden Intensive Care-afdelingen. Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q in overleg met de verpleging, overige afdelingen 14 15-15.00 en 18 30-19.30 u.. met uitzondering van Endocrinologie en Stofwisselingsziekten: 1400-17 00 en 1900-21.00u. Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15.00-19.30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15.30-16.30 en 18.30-19.30 u. ('s avonds niet voor kinderen onder 12 /aar) Klinische Oncologie. 10.30-12.30 en 14 15-20.OOu Maag-, darm- en leverziekten 14.15-16.00en 18.30-19.30 u. Neurologie; 14 30-15.15 en 19.00-20.00 u. Nierziekten/Niertransplantatie: 14.00-17.00 en 19.00-21.00 u. Verloskunde: 14.15-15.00 en 18.15-19.OOu. (voor partners en eigen kinderen m overleg.)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8