Leiden Regio Terrein veiling wordt vuilnisbelt Zelfs 'geluk' raak je niet aan iedereen kwijt Nep-Romeinen uit f eten bij de Italiaan Oudste sint van Nederland RPF/SGP/GPV voor autoloze zondagen ICITHON (JJEITHON' MAANDAG 1 DECEMBER 1997 Vader opgepakt na verbergen kinderen Reinigingspolitie stelt onderzoek in leiden Omdat hij twee jonge kinderen verborgen hield die aan zijn vrouw waren toegewezen, is een 45-jarige man gisteravond rond half negen in zijn woning in het Noorderkwartier aange houden. Een 24-jarige zoon die zijn vader steunde is ook aange houden. De kinderen zijn in de woning aangetroffen en aan de moeder overgedragen. Autodieven slaan over de kop leiden Twee jeugdige autodieven zijn vrijdagavond, op de jylucht voor de politie, over de kop geslagen. De twee, 17-jarige inwoners van Gouda, trokken de aandacht van agenten toen ze vanaf het Noordeinde de Breestraat opreden. Ze negeerden een stopteken en gingen er vandoor via Lammenschansweg en Voorschoterweg naar de Leidseweg. Op de Vinkweg reden ze te gen de richting in, raakten een verkeersgeleider en sloegen over fle kop. Het tweetal raakte licht gewond. De auto bleek eerder te zijn gestolen aan de Haagweg. Onder invloed tegen paal ope leiden De Diamantlaan was vannacht rond twaalf uur voor een ropc 46-jarige Leidse een bocht te ver. Ze reed rechtdoor in een bocht abrij en ramde een verkeerspaal en een Leidenaartje. De vrouw ging autq er vervolgens vandoor. Toen ze even later thuis werd aangehou- >ndfl den, bleek dat ze onder invloed van alcohol verkeerde. ;nigi Lotte ïetj Beroving in de Leidse Hout nvet leiden Een 60-jarige Oegstgeestenaar is zaterdagmiddag rond vier uur bedreigd en beroofd in de Leidse Hout. De man wandel- w de in het park toen hij werd belaagd door drie jongens. Ze duw- )mP (den hem op de grond en dreigden hem te steken. Eén van hen haalde de portemonnee uit de zak van het slachtoffer, ook na- raai! I 8n 26 Z^n ^°eC*mee' nilja Apparatuur in beslag genomen leiden Aanhoudende klachten van buren waren zaterdagoch tend rond tien voor half vier aanleiding voor de politie om de ge- luidsapparatuur van een 24-jarige bewoner van de Smaragdlaan in beslag te nemen. De man weigerde ook na herhaalde waar- schuwingen het een tikje rustiger aan te doen met het volume. Het laatste stukje Veilingterrein op de hoek van de Vei lingkade en de Lammenschansweg is veranderd in een il legale vuilstort. De rotzooi op het al een paar jaar braak liggende terrein is omwonenden een doorn in het oog. Naar aanleiding van hun klachten gaan de sector milieu en de reinigingspolitie deze week op onderzoek. De oorzaak van de vervuiling is volgens De Haas, dat het ter rein zo makkelijk toegankelijk is. ,,Er vlak bij zit een benzine station waar ze aanhangwagens verhuren. Nou, je hoeft niet te vragen waar de overgebleven rotzooi naartoe gaat voordat mensen zo'n aanhanger terug brengen." De Haas heeft al geklaagd bij de gemeente, maar die laat het er volgens hem bij zitten. „Ze nemen het gewoon voor ken nisgeving aan. Ik heb contact opgenomen met wijkbeheer en die zou er wat aan doen, maar daar heb ik niks van gemerkt. Als mijn buurman z'n tuintje niet onderhoudt krijgt-ie een dikke brief van de woning bouwvereniging, maar hier ge beurt niks." De bewoner van de Lammen schansweg vindt dat aannemer De Raad een hek om zijn grond moet zetten, zodat niet ieder- is al eens een blik met zo'n twintig liter afgewerkte olie ge vonden. En kort geleden lagen er nog lijmemmers. Van kapotte fietsen, autobanden, plastic en stukken hout kijken omwonen den al niet meer op. Het door onkruid overwoekerde stuk grond is een vuilnisbelt gewor den. „Dat sluipt er zo van lie verlee in", zegt K. de Haas van de Lammenschansweg. Het is alweer zo'n zes jaar ge leden dat de Veiling werd afge broken. Het grootste deel van het terrein dat toen vrij kwam is inmiddels bebouwd. Een klein stuk, op de hoek van de Veiling kade en de Lammenschansweg, ligt nog braak. Een bord meldt aannemer De Raad uit Kat wijk er twee luxe kantoren te koop aanbiedt. Maar dat bord staat er al een tijdje. een er zijn rotzooi kan dumpen. En hij vindt dat de gemeente de bouwer daarop moet aanspre ken. „Want die troep blijft daar maar liggen. En al is het maar een stuk hout, als je daar jaren naar moet kijken wordt het je een doorn in het oog." SP'er T. van Houten heeft schriftelijke vragen gesteld aan burgemeester en wethouders over het 'verwaarloosde en ver loederde' lapje grond. Hij wil weten of er stoffen zijn gestort die een gevaar zijn voor de volksgezondheid, en wie voor eventuele saneringskosten moet opdraaien. Verder is Van Hou ten benieuwd waarom de ge meente tot nu toe niets heeft gedaan met klachten van om wonenden. „Het terrein moet hoe dan ook worden opge knapt", vindt de SP'er. Woordvoerder F. Delemarre van de dienst Milieu en Beheer zegt, dat van klachten uit de buurt niets bekend is. „Maar de sector milieu en de reinigings politie zullen de zaak uitzoeken. En we gaan de eigenaar aan spreken. Want als daar rommel ligt is de eigenaar altijd verant woordelijk. Die moet er maar een hek omheen zetten." Spice Girls trekpleister bij belmarathon leiden suzanne barbier „Een gekkenhuis", beschrijft vrijwilliger Niels van de Kinder telefoon de Leidse centrale tij dens de belmarathon van afge lopen zaterdag. „We zijn door 400 kinderen gebeld. En niet al- leen in de Leidse regio is de dag een succes, maar in alle plaat- beu" sen. Als je nagaat dat in het hele land per jaar ongeveer hon derdduizend telefoontjes bin nenkomen, dan is zevendui zend op één dag een geweldige 'aje prestatie." at Afgelopen zaterdag was een heel bijzondere dag voor de lan delijke Kindertelefoon. Kinde ren van acht tot achttien kon- [ate den voor één keer niet alleen a i bellen om hun verhaal te vertel len, maar vooral om de Kinder telefoon te feliciteren. De be- T7T kende organisatie is het afgelo- ■tLU pen weekeinde achttien jaar en aanij;dus officieel meerderjarig ge- 2,1 worden. Om dat te vieren ston- i den de lijnen achttien uur lang, uvan 's ochtends zes, tot 's 30 avonds twaalf uur open. Boven- 111 dien deelde de jarige uit. Ieder- J een die belde kreeg een kleinig- 34heid. De Leidse Kindertelefoon was ^zaterdag extra in trek, omdat c onder de bellers twee kaartjes 12 van de Spice Girls werden ver kloot. Als aardigheidje. Doel van 1Éde belmarathon was in eerste instantie om meer bekendheid 'te geven aan het nieuwe tele foonnummer. Op dit gratis 2t nummer (0800-0432) krijgen 141 kinderen tussen twee uur 's .middags en acht uur 's avonds altijd iemand aan de lijn met -<wie ze kunnen praten. Het inmaakt niet uit of die gesprekken 12' over leuke of vervelende dingen e a gaan. Elk verhaal is welkom, f 3| De veertig vrijwilligers die de tjonge bellers zaterdag te woord tl hebben gestaan, waren hartstik- jjjke verrast door de reacties. is„Soms kreeg ik echt een lam '|oor. Dan gilde er iemand kei- ie hard gefeliciteerd of hield de- jA hoorn tegen de stereo om hap- iiipy birthday te laten horen. Het 1 jjwas maar goed dat de veertig i vrijwilligers elkaar voortdurend safwisselden, anders hadden we JA ahet niet volgehouden." Sommi- 5 ge bellers hadden er wel heel j aveel werk van gemaakt om de sijarige te feliciteren. De absolute )f )p;toPPer waren volgens vrijwilli- s ger Niels de meiden die al hele- j |maal in de ban van Sint-Nico- )A ?laas waren. Die hadden een ge- jj dicht op de Kindertelefoon ge- 5 maakt, dat ze samen lieten ho- 7 jlren. De laatste zin maakte de Rechte reden van het telefoontje d ^duidelijk: „Eindelijk volwassen j lflis dat niet fijn, we hopen dat wij 3a bij het concert van de Spice |Girls kunnen zijn." En 'gelukkig' o ïèbelden ook een paar stoere jon- jj 'Sgens, al was het maar om te in- o iiformeren wat het cadeautje o jjwas. Een beetje teleurgesteld 0A waren ze wel toen het een stic- o jkervel bleek te zijn. „Heb je niks SS ganders?" Consuminder- dag op de Haarlemmer straat. Als ste kelvarken ver momde actie voerders delen i zak- gratis ge uit. foto vk bouw- •Ze werden argwanend, of toch op z'n minst verbaasd aangeke ken: de mensen die zaterdag voor de Hartebrugkerk, in apen- of in stekelvarkenpak, het win kelende publiek staande hiel den om over de overconsump tie te praten. Dat kwam sommi gen wel erg slecht uit, zo mid den in hun sinterklaasinkopen. Maar er waren ook genoeg mensen die de boodschap, dat geluk niet te koop is en dat de wereld aan consumptie ten on der gaat, wél wilden horen. Voor de kerk hadden de actie voerders een tentje neergezet, waar je een gratis kopje thee of koffie kon drinken. Het oude bankstel en d.e staande sche merlamp zagen eruit alsof ze al een heel leven achter zich had den. Er werd niet al te druk ge bruik van gemaakt. „Tja, die boodschappentassen moeten vol, hè", zei raadslid Margje Vlasveld, kijkend naar de drom men kooplustigen die voorbij liepen. Haar zoontje Barend liep rond in een kikkerpak, waarvan het weerbarstige hoofd hem steeds over de ogen zakte. Hij had zelf een bord geschilderd voor de demonstratie. Pas op met geit, stond erop, voor je het weet beu je aan het spaaren. „Leuk hé", vond Margje. „Heeft 'ie helemaal zelf gemaakt. Is een spreuk van Loesje. Er werden folders uitgedeeld met onder meer een uitspraak van Ghandi, dat de wereld ge noeg biedt voor de behoeften van de mensen, maar niet voor hun hebzucht. En de actievoer ders deelden zakjes wierook uit. „Mag ik u een gratis zakje geluk aanbieden", vroegen zij dan. Maar zelfs dat gratis geluk raak ten zij niet aan iedereen kwijt. Sommige voorbijgangers waren zelfs beledigd. „Schei uit. Ik heb zelf een winkel r FiZZERIi/l K IR Jl IX leiden aad rietveld Pizzeria Karalis aan de Doeza- straat had zaterdagavond Ro meinen in de zaak. 't Waren nep-Romeinen, maar wel gesto ken in uniformen die op basis van historische gegevens tot in de puntjes zijn nagemaakt. De vereniging Gemina Project vier de in het Italiaanse restaurant haar tienjarige bestaan. Met optredens in Kirby Hall in Engeland, medewerking aan een serie van de Nederlandse Onderwijs Televisie en een con tract met Discovery Channel hebben de Leidse Romeinen het ver geschopt, zei voorzitter en oprichter Peter Karremans in zijn tafelspeech. „Wie had tien jaar geleden kunnen denken dat we op aanvragen voor optre dens ooit nee zouden moeten verkopen? Dat we twee optre dens op een dag zou hebben?" De meer dan dertig leden van de groep - onder wie archeolo gen en docenten geschiedenis - zijn hele weekeinden in de weer om Romeinse kleding en wa penrustingen zo natuurgetrouw mogelijk na te maken. „Onze reconstructies zijn in elk detail gelijk aan de originele voorwer pen", zei Karremans. De groep is genoemd naar de Legio Deci- ma Gemina, het tiende legioen dat van 70 tot 104 na Christus in Nijmegen was gelegerd. En al hebben de fanatieke hobbyisten veel bereikt, er viel toch nog wel iets te wensen, zei de voorzitter. „Er moet de ko mende jaren nog veel gebeuren. Vooral de burgergroep moet nog goed gestalte gaan krijgen." Want Gemina wil niet alleen la ten zien hoe de soldaten, maar ook hoe de gewone mensen in de Romeinse tijd leefden. Karremans kreeg voor tien jaar voorzitterschap een verzil verde medaille, een phalera, uit handen van de Leidse stadsar- cheoloog Maarten Dolmans. De 'Romeinen' voor de pizzeria aan de Doezastraat. Een onderscheiding die in de Romeinse tijd alleen werd gege ven aan soldaten die hun hel denmoed hadden getoond op het slagveld. Volgend jaar, be loofde Dolmans, zou de voorzit ter er nog eens zes krijgen. „Want een zichzelf respecte- Piet Biegstraaten: voor de zestigste keer sint. foto henkbouwman „Mama, hoe oud is sinterklaas?" „Heel oud, jon gen." En dat antwoord klopte zaterdag als een bus. Piet Biegstraaten trad voor de zestigste keer op als de goedheiligman. Alweer voor de 45ste keer bij het GAK. Biegstraaten: „Daar ben ik in 1952 mee begonnen. Maar de eerste keer dat ik met tabberd en mijter over straat ging was in 1937. En sindsdien heb ik maar één keer verstek laten gaan. Tijdens de oorlog, in 1943. Toen ik in Duitsland zat." Biegstraaten is in Leiden bekend geworden als sportbestuurder bij Docos, de Nederlandse Ka tholieke Sportfederatie, de KNVB en de Sport stichting. Bovendien is hij twaalf jaar raadslid van het CDA geweest. Hoewel Biegstraaten inmiddels ook al een dag je ouder is, 78, is hij nog steeds een echte sinter klaas en kindervriend. Oud van uiterlijk en jong van hart. Temidden van alle kinderen van de GAK-medewerkers, de 'gakkertjes', zoals sinter klaas hen noemt, toont hij zich een waardige Sint-Nicolaas. De kinderen zijn dol op hem. „Sinterklaas, ik wil even zeggen dat de pepernoten heel lekker zijn en dat u heel aardig bent", zegt een jongetje dat bij de sint op appèl is geroepen. Uiteraard vindt Biegstraaten dat leuk om te horen. Maar hij is er niet alleen. Drie zwarte pieten vormen zijn gevolg. Biegstraaten: „En vinden jullie de pieten ook aardig?" „Jaaa", klinkt het uit de met peper noten gevulde kindermondjes. Één jongetje maakt een bescheiden kantteke ning. „Ja, de pieten zijn ook aardig, maar die ene is al wat ouder, want die heeft rimpeltjes." En hoewel het knaapje hiermee duidt op de dochter van Biegstraaten kan de sint toch smakelijk la chen om de opmerking. 'Rimpelpiet' en de klein dochter van de sint, eveneens zwarte piet in zijn gezelschap, lachen mee. Zestig jaar sinterkaas. Een prestatie waarop menig sint jaloers kan zijn. „Tja, het is heel toe vallig gegaan", vertelt Biegstraaten. „Mijn broer was voor de oorlog koster in de Hartebrugkerk. En met wat van die kerkelijke gewaden had hij een sinterklaaspak voor zichzelf gemaakt. In 1937 \Toeg hij mij of ik niet eens sinterklaas voor zijn kinderen wilde spelen. En sindsdien heb ik elk jaar weer de tabberd aangetrokken. Nu moet ik wel zeggen dat het feit dat Wim Hoppezak van het kledingverhuurbedrijf een neef van mij is, het mogelijk heeft gemaakt er zolang mee door te gaan. Ik vraag er namelijk nooit geld voor en kos- tuumhuur zou te duur zijn. Maar op deze manier kan ik er nog een tijdje mee doorgaan." Inmiddels is Biegstraaten een zeer vertrouwde sinterklaas in de Leidse binnenstad. En niet al leen in Leiden. Vorig jaar stond hij als sinterklaas op alle speelgoedfolders van Bart Smit en dit jaar siert de ereburger van Leiden de Makro-folders. Hoewel het feest de laatste jaren veel commercië ler is geworden, vindt Biegstraaten dat er niets veranderd is. „De kinderen reageren nog steeds hetzelfde op de sint. En dat zal over dertig jaar nog wel zo zijn." Reden voor hem om ook vol gend jaar weer de mijter uit de kast te halen. Dat wil echter niet zeggen dat elk sinterklaas feest hetzelfde is. „Één keer is mij bijzonder bij gebleven. Dat was in 1944. Ik zat toen ondergedo ken in de buurt van Roelofarendsveen, maar ik had mijn sinterklaaskoffer meegenomen. Ik ben toen op 5 december in vol ornaat alle boerderijen in de omtrek afgeweest. Die.mensen hadden nog nooit een echte sinterklaas over de vloer gehad, dus zij vonden het hartstikke leuk. Zeker tijdens de hongerwinter. En hoewel ik zo had kunnen worden opgepakt, was het voor mij ook erg leuk. Want ik was er even uit en ik kreeg her en der eie ren en aardappelen als dank. Dat waren toen zeer welkome geschenken. foto mark lamers rend centurio hoort een com plete set van zeven stuks te heb ben." Een paar keer per jaar moeten Leidenaars worden opgeroepen op zondag de auto te laten staan. Dat voorstel doet F. van As, lijsttrekker van RPF/SGP/GPV bij de komende gemeenteraadsverkiezingen, in een brief aan wethouder H. Kruijt (CDA/verkeer). Van As ziet de vrijwillige autoloze zon dag als een alternatief voor het invoeren van betaald parkeren op de dag des Heren. Van As komt in zijn brief op voor de oudere en gehandicapte kerkgangers. „Omdat zij voor hun vervoer naar de kerk zijn aangewezen op de auto zullen zij wekelijks beboet worden voor het feit dat ze minder vali de zijn en naar de kerk willen", vindt de lijsttrekker. Burgers vragen de auto een keertje vrijwillig thuis te laten is volgens Van As een veel betere manier om parkeeroverlast in de Leidse binnenstad op zon dag tegen te gaan. OFFICIALiSfrDAEWOO DEALER -^AUTO MAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 KRUISING SCHIPHOLWEG - OESTERGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7