If Irak bouwt raketten die Europa kunnen bereiken GOED KOOP Buitenland Israël stelt besluit over omvang terugtrekking uit Winnie: 'Na woensdag zullen ze het begrijpen' Tsjechische premier Klaus valt over schandaal rond partijgift CT31 Vrijheid is te koop lAANDAG 1 DECEMBER 1997 Tweekoppige slang is niet meer icolombo De tweekoppige islang die begin orige maand in zuiden van |Sri Lanka werd ontdekt, is in een dierentuin in Colombo ge storven. Hier mee is de hoop van de autori teiten op een nieuwe toeristi sche attractie op Biet eiland teniet gedaan. KFOTO AP» GEMU- NU AMARASINGHE Ontvoerde VN-medewerkster gedood doesjanbe De Franse VN-medewerkster Karine Mane en haar ivijf ontvoerders zijn gisteren omgekomen bij een explosie in een jüat in Doesjanbe, de hoofdstad van Tadzjikistan. De ontploffing had plaats tijdens een confrontatie tussen de ontvoerders en de politie, die Mane probeerde te bevrijden. Mane's vriend was za terdag vrijgelaten, toen de eis van de ontvoerders werd ingewil ligd, dat de gedetineerde broer van rebellenleider Sadirov zou worden vrijgelaten. Tadzjiekse veiligheidstroepen hebben de ba- jsis van de rebellen, in een buitenwijk van Doesjanbe, inmiddels omsingeld. 'Charles wil vossenjacht opgeven' londen De Britse kroonprins Charles overweegt zijn favoriete vrijetijdsbesteding de vossenjacht op te geven. Britse zon dagskranten schrijven dat Charles dat zou willen doen om de bevolking niet verder tegen zich in het harnas te jagen. Charles' vriendin Camilla trekt zich daar minder van aan. Zij ging zater dag uit jagen in de buurt van Gloucestershire. Deense sportvissers verongelukt Kopenhagen Vier Deense sportvissers, onder wie de twee be manningsleden, zijn gisteren omgekomen toen hun boot in mmJichte mist in de Sont tegen een Noorse tanker botste. De traw- ^ler brak in tweeën en zonk vrijwel onmiddellijk. Met reddingsbo ten zijn de overige achttien opvarenden uit het water gehaald. Een aantal is met een shock en onderkoelingsverschijnselen op genomen in een ziekenhuis. Albanezen in actie tegen uitzetting ftoMEDe bijna vijfduizend Albanezen die deze zomer Italië bin nenkwamen en volgens de Italiaanse regering voor vandaag het land hadden moeten verlaten, zijn in hongerstaking gegaan en plegen 'passief verzet' tegen hun uitzetting. Dit maakte hun woordvoerder gisteren bekend. Italië heeft sinds het begin van ,de massale uittocht uit Albanië, al 10.000 Albanezen terugge- "teWurd. Onderzoek naar hoornvliestransplantatie 2r pjtONDENDe Schotse gezondheidsautoriteiten hebben een on derzoek ingesteld naar de transplantatie van de hoornvliezen en rgtijgndere oogdelen die afkomstig waren van een vrouw die leed aan de ziekte van Creutzfeldt Jakob. De 53-jarige vrouw leed aan longkanker, maar bij de lijkschouwing werd ontdekt dat zij ook de ziekte van Creutzfeldt Jakob had. Deze ziekte, die ook wel de menselijke vorm van de gekke-koeierizoekte BSE wordt ge- noernd, vernietigt de hersenen. De autoriteiten gaan nu uitzoe- 5n ien hoe groot het infectiegevaar is. Br Doodstraf voor moord op Nederlandse ^TkanoiEen Vietnamese man is in Ho Chi Minhstad ter dood 2n veroordeeld voor de moord op een Nederlandse vrouw. De 26- iarige was in Ho Chi Minhstad op zakenreis toen zij in juni op 'klaarlichte dag werd vermoord op een markt. Een zegsman bij de plaatselijke volksrechtbank zei dat de 39-jarige dader op het slachtoffer had ingestoken toen zij zich had verzet toen hij haar las wilde stelen. Botten in huis Pandy van dieren 1russelDe botten die vorige week werden gevonden in de tuin fan een huis in Hongarije dat eigendom is geweest van de Bel- Jisch-Hongaarse dominee Pandy. zijn van dieren afkomstig. Dat lei Kovacs, commissaris van politie in Boedapest, tegen het Franstalige Belgische televisiestation RTL-TVI. Pandy wordt in Eftljelgië vastgehouden op verdenking van moord op twee vrou- Ipwen en vier van zijn acht kinderen. Zijn oudste dochter Agnes P/Heeft bekend bij vijf van deze moorden betrokken te zijn ge- iveest. Bill Gates verhuist naar Londen' i—onden Bill Gates, de oprichter en directeur van softwaregigant Microsoft, wil naar Londen verhuizen. Hij zou daar drie naast el- jaar gelegen huizen hebben gekocht, zo meldden twee Britse jpndagskranten. Gates geldt met een geschat vermogen van D'n 115 miljard gulden als de rijkste mens ter wereld. De huizen 2 Gates volgens de kranten onlangs kocht, staan in West-Lon- n in de wijk Holland-Park. In die straat wonen al Richard Jranson (eigenaar van Virgin), de Saudische ambassadeur in pnden en Gates' businesspartner bij Microsoft, Paul Allen. Ülair ontmoet Adams op 11 december inden De Brise premier Blair heeft 11 december in zijn btswoning aan Downing Street 10 een ontmoeting met Sinn ï-leider Adams. De ontmoeting is de eerste in Londen tussen leider van de politieke vleugel van het verboden Ierse Repu- ikeinse Leger (IRA) en een Britse premier sinds 1921. Nog enkele jaren geleden moesten radiostations in Groot-Brit- Adams' uitspraken door acteurs laten inspreken, omdat ;rboden was diens stem uit te zenden. Blair wil de ontmoe- graning gebruiken om de voortgang van de vredesonderhandelin gen in Belfast te bespreken. $)lijfcoalitie blijft winnen >me De centrumlinkse Olijfcoalitie van de Italiaanse premier odi blijft winnen. Zowel op Sicilië, waar gisteren de eerste emronde van lokale verkiezingen plaatshad, als in de rest van alië, waar de tweede ronde werd gehouden, zegevierden de nkse kandidaten. In de grootste steden van Sicilië, Palermo en 'a, zal zelfs geen tweede ronde nodig zijn. De Vrijheidsalli- - Dtie van Berlusconi wist gisteren alleen te winnen in de kleine- Zuid-Italiaanse steden Caserta en Vibo Vallentia. De separa- stische Lega Nord won in acht Noord-Italiaanse steden. Nci analyse van rapporten van VN-inspecteurs - ad bloemenoaal Irak is in het geheim bezig lange-afstandsraketten te bouwen die een reikwijdte hebben tot aan Europa. Daar mee zou het een aanval met het chemische wapen VX op Europa kunnen uitvoeren. Van dat zenuwgas heeft Irak volgens de Amerikaanse defensieminister Cohen vol doende om de hele wereldbevolking uit te roeien. bonn-bagdad anp-apkan worden gebruikt voor de bouw van ballistische raketten met een reikwijdte van zo'n 1.500 kilometer. Daarna ont dekten ze computersimulaties voor raketten met een reikwijd te van 2.000 kilometer. De Duitse inlichtingendienst heeft volgens Welt am Sonntag echter al informatie dat Iraakse wetenschappers aan studies werken voor raketten met een reikwijdte van 3.000 kilometer. De afstand Bagdad-Maastricht is hemelsbreed zo'n 3.700 kilo meter. Met deze raketten zou Dat concludeert de Duitse in lichtingendienst volgens de Duitse krant Welt am Sonntag op basis van een analyse van de huidige situatie in Irak en de rapporten van de VN-wapenin specteurs. Volgens een van hen zou de Iraakse leider Saddam Hussein de bouw van de ge vreesde raketten kunnen ver snellen, als de VN-sacties tegen dat land worden opgeheven. Al begin dit jaar stuitten VN- inspecteurs op materieel dat Saddam het hele Midden-Oos ten en grote delen van Europa kunnen bestrijken. Deskundi gen gaan ervan uit dat Irak,, on danks zes jaar controles door de VN, de beschikking heeft over 4.000 ton chemische en biolo gische wapens. Naast enkele tonnen van de miltvuurbacterie anthrax, zou Saddam verder beschikken over het zenuwgas sarin en het tien keer zo giftige VX. De Ameri kaanse defensieminister Cohen schatte onlangs dat Irak 200 ton VX verstopt. Een deel van deze voorraden is vermoedelijk ver stopt in de paleizen van Sad dam. Irak laat inspecties van de paleizen toe, zolang ze maar niet worden uitgevoerd door VN-inspecteurs. In de Iraakse hoofdstad Bag dad is gisteren een massale be grafenisplechtigheid gehouden voor tientallen gestorven kinde ren. De kinderen zijn volgens de Irakezen gestorven door de schaarste aan voedsel of medi cijnen, die het gevolg is van de VN-sancties. De plechtigheid ging gepaard met het scanderen van leuzen als 'Weg met Ameri ka' en 'Amerika is de vijand van God'. De omstreden zwarte Ameri kaanse leider Louis Farrakhan heeft gisteren gezegd dat hij naar Irak wil. Hij hoopt daar mee de kloof tussen de Ameri kaanse en Iraakse regering te overbruggen. Het is niet duide lijk wanneer hij daar hoopt aan te komen. Farrakhan is leider van de zwarte religieuze organi satie Nation of Islam. Palestijnen hekelen regeringsbesluit aan 'de frauduleuze politiek van Netanyahu'. Hij is alleen bereid voor regeringsbesluiten te stem men die de goedkeuring heb ben van de Palestijnen en de Amerikanen. Ook leden van de regering van de Palestijnse Au toriteit hebben het besluit direct van de hand gewezen. Premier Netanyahu kan de Amerikanen nu laten weten dat zijn regering 'in principe' in stemt met een verdere terug trekking, maar het is de vraag of men in Washington bereid is het Israëlische gebaar te zien als een positieve ontwikkeling. Het dagblad Ha'aretz citeerde giste ren 'belangrijke Amerikaanse regeringsvertegenwoordigers', die zeggen bang te zijn dat Is raël probeert de Oslo-akkoor den eenzijdig te wijzigen. Ze wijzen erop dat Oslo voorziet in drie terugtrekkingsfasen en dat Israël niet zonder overleg met de Palestijnen de derde fase kan schrappen, zoals het kennelijk van plan is. correspondent Het Israëlische kabinet neemt voorlopig nog geen besluit over de omvang van een verdere mi litaire terugtrekking van de Westelijke Jordaanoever. Eerst zal een ministeriële commissie een kaart moeten tekenen waarop staat aangegeven wat Israël blijvend bezet wil hou den. Het regeringsbesluit is giste ren onmiddellijk weggehoond door de linkse oppositie. ,,Ik weet niet of ik het moet zien als een grap of als een tragedie", zei Beilin (Arbeid). „Het is dui delijk dat de regering de terug trekking niet wil uitvoeren. Ze zijn niet van plan na te denken over een oplossing en ze trek ken zich niets aan van de Pales tijnen, de Amerikanen en van het vredeskamp in Israël." De leider van de liberale Me- retz, Sarid, zei gisteren dat hij niet van plan is steun te geven FOTO EP A WALTER DHALDHLA Aanhangers van Winnie steken hun waardering voor de voormalige anti-apartheidsactiviste niet onder stoelen of banken. JOHANNESBURG ANP-Rtr Winnie Madikizela-Mandela heeft dit weekeinde haar stilzwijgen verbroken over de vernietigende getuigenverklarin gen die deze week over haar werden af gelegd voor de Waarheids- en Verzoe ningscommissie in Zuid-Afrika. In een vraaggesprek met het KRO-programma Netwerk wees zij alle beschuldigingen van de hand. „Ik heb nooit tegen mijn eigen volk ge vochten", aldus een duidelijk geëmotio neerde Winnie. „Hoe zou ik dat kunnen? Ik zou nooit tegen mijn eigen volk vech- Ze ging niet in op de specifieke be schuldigingen, zoals die de afgelopen week tegen haar zijn geuit. Wel beklaag de ze zich over de samenstelling van de commissie. „Ik zie ze daar zo zitten, op een rijtje. Allemaal blanke juristen. Is het u ook opgevallen dat er geen enkele zwarte jurist bij zit? Je vraagt je af hoe veel waarheid er zal worden achterhaald door deze Waarheidscommissie. Ze leek daarmee vooral te refereren aan de advocaten die de afgelopen week de reeks getuigen verhoorden. In de Waarheidscommissie, waarin ook zwar ten, Indiërs en kleurlingen zitten, zijn blanken in de minderheid. Bovendien is de voorzitter van de commissie zwart. Netwerk sprak zaterdag met de voor malige echtgenote van de Zuid-Afrikaan se president Nelson Mandela. Ze deden dat in de marge van de opening als mu seum van het huis dat de Mandeia's in het verleden deelden. Staande bij het huis werd ze opnieuw emotioneel, toen ze herinnerde aan de jaren van strijd tegen de apartheid. Die strijd was de moeite waard geweest, zo benadrukte ze. „Als hij (Mandela) uit de gevangenis kon komen en ons volk naar de bevrijding kon leiden, dan was dat de strijd waard." Mandela benadrukte dat alles wat ze had gedaan, was gebeurd in het kader van haar werk voor de verboden gewa pende tak van het ANC, Umkhonto we Sizwe (Speer van de Natie). Als die niet hadden gevochten zoals zij deden 'dan zouden onze leiders nu nog steeds in de BROCCOLI 500 gram Tijdperk 'Tsjechische Thatcher' ten einde boedapest hans gertsen MAITRE PAUL LUXE SCHNITTEN ^799 per stuk van 379^ ELKE DAG GOED NIEUWS correspondent De centrum-rechtse regering van de Tsjechische premier Klaus is het afgelopen weekeinde geval len over een schandaal rond een ernstig naar cor ruptie riekende gift van ruim 400.000 gulden aan Klaus' partij. Daarmee is naar alle waarschijnlijk heid een einde aan het 'tijdperk-Klaus' gekomen. De man die wegens zijn ultra-conservatieve standpunten de bijnaam 'de Tsjechische That cher' kreeg, heeft zijn land sinds 1989 onafgebro ken als premier geleid. President Havel lijkt te streven naar het herstel van de uit drie partijen bestaande regeringscoali tie onder een nieuwe premier. Hij nodigde de lei ders van de drie partijen gisteren uit voor een eer ste gesprek over die mogelijkheid. De kans dat de besprekingen snel resultaat op zullen leveren, lijkt gering. De besprekingen over de voortzetting van de hui dige coalitie worden bemoeilijkt door het feit dat de afgetreden premier er aan deelneemt als leider van de Democratische Burgerpartij (ODS), de grootste coalitiepartij. Eind vorige week de pre mier zijn ontslag als partijleider aan in een po ging de val van de regering te voorkomen, maar afgelopen weekeinde kwam hij daarop terug. Klaus blijft leider van de ODS tot een uiterlijk op 13 december te houden partijcongres. De Tsjechische premier raakte vorige week in problemen toen bekend werd dat zijn partij in 1995 een schenking van ruim 400.000 gulden had aangenomen van de vroegere tennisser Milan Srejber. De zakenman had kort daarvoor een aan zienlijk belang verworven in een geprivatiseerd staalbedrijf. Ruim anderhalf jaar lang hielden Klaus en de overige leiders van zijn partij vol niet te weten van wie het geld afkomstig was. Een se rie onthullingen in de Tsjechische media maakte dat verhaal steeds onwaarschijnlijker. De definitieve doodsteek voor de regering kwam zaterdag van president Havel. De man die nog al tijd geldt als het morele geweten van Tsjechië, riep Klaus op af te treden. In zijn wekelijkse ra diopraatje maakte de Tjechische president giste ren duidelijk dat ook hij niet gelooft dat premier Klaus de waarheid heeft verteld over de naar cor ruptie riekende schenking aan zijn partij. De Tsjechische media gaan ondertussen door met het onthullen van andere financiële schanda len waarbij Klaus en zijn partij betrokken zouden zijn. Zo zou de ODS volgens een Praags dagblad over een aantal goed gevulde geheime bankreke ningen in Zwitserland beschikken. De televisie zender Nova berichtte dat Klaus in Zwitserland een luxe villa bezit. De afgetreden premier heeft aangekondigd een schadeclaim van ruim vijf mil joen gulden in te dienen tegen het tv-station we gens het bezoedelen van zijn reputatie. Bern sjoemelde met geld voor krij gsge vangenen LONDEN ANP-Rtr De Zwitserse regering heeft tij dens de Tweede Wereldoorlog misbruik gemaakt van geld dat de geallieerden hadden ge stuurd om het lot van in Japan gedetineerde Britse en Ameri kaanse burgers en militairen te verzachten. Bern sloot in het geheim een akkoord met de Ja panners om 40 procent van het geld aan te wenden om Zwitser se tegoeden uit Tokyo terug te halen. De overige 60 procent mocht de Japanse regering naar eigen goeddunken besteden. Dat blijkt uit een document dat in Amerikaanse archieven is ge vonden, zo meldt de Sunday Te legraph. Het ging om circa 4,5 miljoen Zwitserse francs, dat nu een waarde van tegen de 12 miljoen gulden vertegenwoordt, en werd in augustus 1944 overge maakt, een jaar voor Japan ca pituleerde. Vooral in de laatste periode van de oorlog stierven veel krijgsgevangenen aan on dervoeding en uitputting. Zwit serland hield als neutrale staat toezicht op de behandeling van een groot deel van de in totaal driehonderdduizend krijgsge vangenen. Een zegsman van de Britse oorlogsveteranen sprak van 'een harteloos en schandalig ge val van diefstal'. Het geld had volgens hem honderden men sen kunnen redden. Verbod claimen bedrijfsnamen gevangenis zitten'. In antwoord op de opmerking van de Nederlandse journa list, dat de recente gebeurtenissen voor velen in Nederland zeer verwarrend zijn, antwoordde ze zeer gekwetst te zijn door de vele beschuldigingen. Maar haar ei gen getuigenis zal duidelijkheid ver schaffen over wat er werkelijk is gebeurd, zo beloofde ze. „Na woensdag zullen ze het begrijpen." Winnie Mandikizela- Mandela verschijnt dan voor de Waar heids- en Verzoeningscommissie om zich te verdedigen tegen de beschuldi gingen van moord, aanslagen, martelin gen en intimidatie. Maffia VS heeft aandelen ontdekt WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT De Amerikaanse maffia heeft de beurs ontdekt om snel veel geld te verdienen. De openbaar aan klager in het district Manhattan (New York) maakte onlangs ne gentien namen bekend van per sonen die worden verdacht van zwendel met aandelen van HealthTech. Onder hen zijn de Newyorkse maffiosi Rosario Gangi, van de Genovese-clan, en Frank Lino, van de Bonan- no-familie. De truc waarmee de maffia werkt, wordt 'pump and dump' (opblazen en afstoten) ge noemd: blaas de waarde van een aandelenfonds kunstmatig op, stoot je bezit in dat fonds bijtijds af en strijk de koerswinst op. Het bizarre koersverloop van HealthTech-aandelen trok de aandacht van de Securities and Exchange Commission (SEC), de waakhond van de Newyorkse effectenbeurs, die de handel vervolgens opschortte. De fami lies hadden hun aandelen toen al verkocht, met een winst van ruim 2,5 miljoen gulden. op Internet Het claimen van zogeheten do meinnamen van grote bedrijven op Internet, nog voor die zelf op het idee komen zich te laten re gisteren, is in Groot-Brittannië door een rechtbank verboden. Het Britse Hooggerechtshof heeft twee mannen veroordeeld die de domeinnamen van grote Britse bedrijven hadden geregi streerd, met de bedoeling daar geld aan te verdienen. Ze moe ten de kosten van het proces, zo'n 215.000 gulden, betalen. De twee hadden zich gespe cialiseerd in het internationaal registreren op Internet van de namen van grote Britse bedrij ven, organisaties en zelfs pop groepen. Zo hadden ze de na men spicegirls.net, buckinghainpalace.org, marks- andspencer.com en ladbrokes- .com al geclaimd. Vervolgens schreven ze de bedrijven een brief waarin ze aanboden het recht op gebruik van de naam op Internet te willen verkopen, voor veel geld uiteraard. op de Kampeer Caravan RAI '97 van 28 nov. t/m 3 dec.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5