Stalking wordt strafbaar ch Onze Top 10 van deze week. Jonge potvis raakt makkelijk de kluts kwijt Status Marilène nog onduidelijk Binnenland Zes doden in verkeer 5) 1.69 9.98 2.89 1.99 jutter 11.90 nar 9.99 - 4.38 99 6.95 Topper van de week Maak'ns wat Anders! !.n«n ■aerdenhout» Rechter G.W.M. Bodewes uit Aerdenhout is in de ■nacht van zaterdag op zondag op 60-jarige leeftijd plotseling (overleden. Bodewes was vice-president van de Haagse recht- ibank en voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart. In die laatste (hoedanigheid was hij betrokken bij het onderzoek naar onder (jtneer de ramp met de DC-10 van Martinair in Faro en dat met en Cityhopper van de KLM op Schiphol. Met de ramp met de )akota DC-3 van de DDA hield Bodewes zich niet bezig vanwe- ge zijn lidmaatschap van die club. Er is geschokt gereageerd op li| zijn overlijden. archieffoto anp Dochters Timmerman bedreigd .chtmaal De zusjes Sandra en Sheila Timmerman, dochters het zangduo Gert en Hermien, zijn het afgelopen weekeinde niet ongeschonden teruggekomen van een optreden in het iVest-Brabantse dorp Achtmaal. Sheila Timmerman liep door agressie van het publiek bloeduitstortingen aan een been en een gescheurde mondhoek op. Een geluidstechnicus werd tegen de ;rond op kapotte bierglazen geworpen. Hun theaterbureau doet andaag aangifte van poging tot mishandeling, vernieling en be- .glji, dreiging. Aanleiding voor de bedreiging was een slecht werken- tect jde geluidsinstallatie, nada HKleuter haalt zwemdiploma B ussELMUiPEN. De 4-jarige Melissa Vos uit IJsselmuiden heeft za- :it daterdag in haar woonplaats haar zwemdiploma B behaald. Vol- trof- gens de leiding van het zwembad waar ze eerder al met succes ide- voor haar A-diploma zwom, komt het zelden voor dat kinderen rege-op zo jonge leeftijd al twee zwemdiploma's bezitten. Melissa aan verdronk op haar derde jaar bijna in een sloot. Die gebeurtenis leeldmaakte diepe indruk op de familie Vos. De dag dat het meisje eken vier werd, ging ze op zwemles. "i nBcdrijvtn doelwit criminelen - Amsterdam Nederlandse en Belgische bedrijven zijn de afgelo- 'pen drie jaar het slachtoffer geworden van circa 33 sabotage-, af- persings- of ontvoeringszaken. In dertien gevallen kon de politie de daders aanhouden. Dit blijkt zaterdag uit gegevens van Con- rec trol Risks Benelux. Deze gespecialiseerde internationale beveili- "^^gingsdienst staat ondernemingen bij in het tegengaan van cri- minaliteit. Het bedrijf werkt daarbij nauw samen met de politie. Je Volgens de woordvoerder van Control Risks, oud-politiecom- Jnissaris K. Sietsma, zijn de cijfers voor de Benelux niet zorgwek- ^f^Jcend. Volgens hem steken Nederland en België niet negatief af 1 LS' ten opzichte van andere landen. JPaling dreigt uit te sterven' fiiLVERSUMDe paling dreigt in Europa uit te sterven. Dat zei bioloog W. Dekker van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek IiRIVO) gisteren voor de radio. Overal in Europa is de achteruit gang van de palingstand al vastgesteld, vooral in Nederland. Sinds het midden van de jaren tachtig komt er negentig procent minder aal het land binnen. De resterende 3 procent aal wordt pinnen Europa uitgezet. Otters en aalscholvers eten van het res- 'rwiil no8 een derde °P- Slechts 2 procent van de paling 'overleeft' |et en zwemt op geslachtsrijpe leeftijd naar zee om zich voort te gmofflanten- Drontenaar ongedeerd na ontvoering ;t de twoLLE Een 34-jarige man uit Drorïten is zaterdagavond door den. twee gewapende mannen in Zwolle ontvoerd. De daders be- vdendreigden hem met 'een op een vuurwapen gelijkend voorwerp' rige en dwongen hem naar een betaalautomaat te rijden, waar ze het entiejlachtoffer geld lieten pinnen. De man is gekneveld in de koffer- f gaatpak gelegd maar heeft zich bevrijd. heb-L Voorstel van D66 'er Boris Dittrich krijgt Kamerbrede steun Wie stelselmatig een ander lastig valt of hinderlijk volgt, loopt vanaf eind volgend jaar de kans op een celstraf van maximaal drie jaar. Tegen dit verschijnsel, de laatste tijd kortweg aangeduid met de Engelse term 'stalking', is tot nu toe niets te doen, maar op initiatief van Kamerlid Bo- ris Dittrich van D66 gaat dat vrijwel zeker veranderen. De indiening van het initia tief-wetsvoorstel van Dittrich ging vandaag gepaard met de aanbieding van een zwartboek van de stichting Anti-Stalking aan een topambtenaar van het ministerie van justitie. In dit boek worden 25 gevallen van stalking beschreven. Ze zijn al leen bestemd voor de beleids makers en mogen op uitdrukke lijk verzoek van de slachtoffers niet in de publiciteit worden ge bracht. Dittrich heeft voorstel ingediend om stalking strafbaar te maken. Daarvoor krijgt hij de steun van de coali tiepartners PvdA en WD, zodat er een meerderheid voor is in het parlement en het bijna niet kan missen dat het wetboek van strafrecht wordt aangepast. Door alle noodzakelijke proce dures zal invoering nog onge veer een jaar op zich laten wachten. Een woordvoerster van de stichting Anti-Stalking schat dat één op de twintig vrouwen las tig wordt gevallen. „Wij hebben een onderzoek gedaan, maar de uitkomsten daarvan zijn niet voor honderd procent betrouw baar. Wij moeten namelijk met beperkte middelen werken en lang niet iedereen wil er voor uitkomen dat hij of zij constant wordt lastiggevallen. Want dan worden er doorgaans allerlei in tieme details openbaar en daar hebben veel slachtoffers geen trek in, ondanks de horror-ach- tige situatie waarin ze zitten", zegt de woordvoerster. Dat laatste is ook het grote bezwaar dat minister Sorgdra- ger van justitie heeft tegen het strafbaar stellen; zij vindt de be reidheid tot aangifte onder de slachtoffers te gering. De woordvoerster van de stichting en Kamerlid Dittrich stellen echter dat slachtoffers van stal king eerder aangifte zullen doen als ze weten dat er ook werkelijk iets tegen te doen is. Negen van de tien stalkers zijn mannen. De slachtoffers zijn overwegend vrouwen, veel al tussen dertig en vijftig jaar, die zonder uitzondering te ma ken krijgen met enige vorm van lichamelijke, seksuele en/of psychische mishandeling. Eén van de meest bekende slachtof fers van stalking is Astrid Tille- ma uit Hoogezand wier leven volledig is geruïneerd door een man die zegt op haar verliefd te zijn. Ten einde raad zocht ze de publiciteit en werd daarmee de drijvende kracht achter het ini tiatief van Dittrich. Bij verkeersongevallen zijn dit weekeinde zes mensen om hetjeven gekomen. Het ern stigste ongeval deed zich voor op de A 12 tussen Reeuwijk en Woerden waar drie men sen de dood vonden. Door nog onbekende oorzaak raak te de auto waarin de drie za ten ter hoogte van de afslag Nieuwerbrug van de weg. Het voertuig belandde op de kop in een sloot zodat alleen de wielen nog zichtbaar waren. De toedracht van het ongeval is onbekend. De slachtoffers waren gisteravond nog niet geïdentificeerd. Door een ongeval in Overijsselse Enter zijn in de nacht van zaterdag op zondag een dode en vier zwaar ge wonden gevallen. Bij een in haalmanoeuvre verloor de 18- jarige chauffeur de macht over het stuur. De auto botste tegen een boom en brak doormidden. Een 18-jarige inzittende overleefde het on geval niet. De chauffeur en drie andere jongeren zijn met ernstige verwondingen naar ziekenhuizen in Almelo, Hen gelo en Enschede overge bracht. De slachtoffers komen uit Enter. Een 34-jarige vrouw uit het Brabantse Bergen op Zoom is zaterdag in haar woonplaats om het leven gekomen toen ze per fiets onder een trein kwam. Haar man bleef onge deerd. In het Groningse Ter Wisch botste gistermorgen een 21-jarige inwoner van Musselkanaal tegen een boom nadat de auto met de rechterwielen in de berm was terechtgekomen en daardoor was geslipt. De man bezweek een paar uur later in een zie kenhuis in Stadskanaal. wassenaar-leiden Het stranden van portassen op de kust en van de Noordzee behoort tot de nor male risico's waaraan jonge potvisman netjes blootstaan. Het aanspoelen van vijf van deze gigantische dieren in de afgelopen dagen illustreert het herstel van de soort sinds het stopzetten van de walvisjacht. Het is in die zin een gunstig teken. Tot deze conclusie komt C. Smeenk, conservator zoogdieren van Naturalis, het voormalig Natuurhisto risch Museum in Leiden. Sinds 1560 is het aantal strandingen van potvissen aan de Nederlandse kust nauwkeurig bijgehouden. Uit die cijfers blijkt dat de dramatische stranding van afgedwaalde mannetjes allerminst tot de zeldzaamheden behoort maar juist 'heel gewoon' is. Smeenk dook in de archieven na het aanspoelen van een tiental potvissen in de winter van '94 en '95 op de Neder landse, Belgische en Duitse stranden. Daaruit bleek tot zijn verbazing dat de massastrandingen ook in het verleden geregeld voorkwamen. De afgelopen decennia echter gebeurde dat nauwe lijks om de doodeenvoudige reden dat het aantal potvissen sterk was terugge lopen als gevolg van de walvisjacht. De walvisvaart is begin jaren zestig verbo den en sindsdien hebben de potvissen zich goed hersteld. „In de tussenliggen de jaren is een nieuwe generatie opge groeid", verklaart Smeenk, „en daar hebben we nu mee te maken." Schattingen van het aantal van deze tandwalvissen dat de wereldzeeën doorkruist, lopen uiteen van twee tot drie miljoen. Gedetailleerde cijfers over de populatie in de Atlantische Oceaan ontbreken, maar er zijn sterke aanwij zingen dat er veel meer dieren rond zwemmen dan dertig, veertig jaar gele den. Ze worden veel vaker gezien ten zuidwesten van IJsland en ten westen van Noorwegen, waar ze elkaar het voedsel betwisten. De potvis leeft in de oceanen en jaagt op diepten van drie- tot zeshonderd meter op inktvissen. In de Atlantische Oceaan houden de vrouwtjes zich groepsgewijs op in de warme wateren ter hoogte van de Azoren. Als de jonge stieren vijf tot tien jaar oud zijn. worden ze verstoten en zwermen ze uit in noor delijke richting. Pas in het najaar als het kouder wordt, keren ze terug naar het zuiden. Dat verklaart waarom strandin gen altijd in de wintermaanden plaats vinden en waarom het altijd mannelijke Van de potvis die vrijdag aanspoelde op het Wassenaarse strand, was zaterdag niet veel meer over dan een bloederige klomp. Onder zoekers waren de avond tevoren tot drie uur 's nachts bezig geweest om het dier uit elkaar te halen. Ze namen stukken mee voor na der onderzoek en wat ze niet konden gebruiken verdween in twee enorme containers. foto dick hogewoning dieren betreft. Meestal zijn het beesten van een jaar of twintig die nog niet vol ledig uitgegroeid zijn. Smeenk meent dat ze in de strijd om voldoende voedsel door volwassen stie ren, die een gewicht van zestigduizend kilo en een lengte van achttien meter halen, naar de randen van hun leefge bied worden gedrongen. Daar lopen ze een veel groter risico af te dwalen en te verongelukken. De trekroute naar het zuiden loopt ten westen van de Shet- landeilanden bij Schotland langs de lijn waar de oceaan zo'n duizend meter diep is. Omdat de dieren op die reis geen 'so nar' gebruiken, maar zich mogelijk ori ënteren op het aardmagnetisch veld, ligt een ongeluk in een klein hoekje. Mist een potvis bij de Shetlands de af slag en passeert hij de archipel aan de kant van de Noordzee, dan is vrijwel ze ker zijn doodvonnis getekend. De bees ten komen letterlijk in een fuik terecht die steeds ondieper wordt. „Veertig me ter is niets voor een potvis die zelf al zo'n vijftien meter lang is", benadrukt Smeenk. „Op sommige plekken is de Noordzee zelfs niet dieper dan vijftien meter." Dieren die daar terecht komen, raken in de war omdat ze de juiste rou te niet meer terug kunnen vinden en uiteindelijk stranden ze als paniekerige vogeltjes op de langzaam oplopende zandstranden die de Noordzee omzo men. Jonge stieren trekken in groepjes met elkaar op. Dat verklaart ook dat een stranding zelden een individuele aan gelegenheid is. Vorig jaar verongelukten zo maar liefst zestien dieren bij het Deense Waddeneiland Römö. In de winter daarvoor strandden er drie bij Scheveningen, vier op de Belgische kust, één op Ameland en één bij het Duitse Waddeneiland Norderney. In Schotland liepen er elf op het strand. Smeenk ziet in de landing van de vier Amelandse portassen, afgelopen zater dag, die theorie opnieuw bevestigd. „De dieren die in november 1994 en januari 1995 op de Belgische en Nederlandse kust liepen, behoorden waarschijnlijk ook tot dezelfde groep", zo reconstru eert de zoöloog. „De Nederlandse die ren waren in een veel slechtere condi tie. Waarschijnlijk hebben ze enkele maanden langer zonder voedsel in de Noordzee rondgezwommen. "reldö Ie lan^ satiesB^ lorstejg^ igave 'eTo© -tegod i •35T Elstar, stevige sappige handappel, kilo Rundergehakt, 500 grarru725'5.25 kilo 01 Roomboter braadham, 100 gram Mona Puddingen, diverse soorten, oa. chipolata pudding bak 450 ml 01 Zaanlander pikant 48+, kilo ®s® 01 Ultra of Color, navulzak 1.7 kilo Nu 3 halen, 2 betalen: Seven Up, Sisi of Pepsi, 3 flessen 1.5 liter, b.v. Sisi orange 01 Macaroni elleboogjes of spaghetti, pak 500 gram ,JL29" Kleenex Quilted toiletpapier, 71 ft ft 3-laags, pak 6 rollen Swartland Cape red, Pinotage rosé of Sauvignon blanc, fles 0.75 liter Nu m haag E NEEFJES-^ GRATIS D.E Grand Café Cappuccino, navulpak tw.v. 5.79 bij aankoop van 2 pakken Douwe Egberts Aroma Rood, snelfilter of "7 ft ft grove maling. Pak 500 gram «7 Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 6 december a Ze heet straks prinses Marilène van Oranje of ge woon mevrouw Van Vollenhoven. De status van Marilène van den Broek, de aanstaande echtge note van prins Maurits, de oudste zoon van prin ses Margriet en Pieter van Vollenhoven, is nog onduidelijk. Maurits Prins van Oranje Nassau is immers een persoonlijke titel die hij bij Koninklijk Besluit heeft gekregen. Of Marilène zich straks prinses mag noemen, hangt af van Maurits' tante koningin Beatrix. Die bepaalt of Marilène zich straks prinses mag noe men. Daarover wordt de koningin geadviseerd door de Hoge Raad van Adel en de ministerraad. Bij het huwelijk van prinses Margriet in 1967 be sloot het kabinet dat haar echtgenoot Pieter niet de titel van prins zou krijgen. Vooralsnog lijkt het erop dat het verloofde stel een zo gewoon mogelijk bestaan wil opbouwen. „Er komt weinig verandering in dit leven", zei prins Maurits zaterdag op Paleis 't Loo in Apel doorn waar zijn verloving met Marilène werd be kendgemaakt. Maurits (29) is de eerste van de veertien klein kinderen van prins Bernhard en prinses Juliana die officieel aankondigt dat hij gaat trouwen. Hij kent zijn geliefde, Marilène van den Broek (27), inmiddels vier jaar en twee maanden. De op Schiphol werkende prins wil met zijn bij Ahold werkende vrouw 'een gewoon leven leiden'. Maurits weet nog niet of hij voor zijn huwelijk toestemming zal vragen aan het parlement. De prins staat op nummer vijf in de lijn van troonop volging, na zijn neven Willem-Alexander, Friso, Constantijn en z'n moeder Margriet. Als hij geen parlementaire goedkeuring vraagt, verliest Mau rits automatisch zijn rechten op de troon en is hij verzekerd van zijn zo gewenste normale leven. Zijn tantes prinses Irene en- prinses Christina trouwden ook zonder toestemming. Behalve voor de troonopvolging werden zij daarmee ook uitge schakeld voor talrijke andere koninklijke verplich tingen. Aan een klompendans en zakloopwed- strijd op Koninginnedag hoeven Irene. Christina en hun kinderen bijvoorbeeld niet mee te doen. Maurits' moeder prinses Margriet nam de toe stemming voor haar huwelijk echter wel bloedse rieus. In een televisie-interview ter gelegenheid van haar 25-jarig huwelijksfeest liet' de prinses weten dat zij niet met Pieter vah Vollenhoven zou zijn getrouwd als het parlement hem had afgewe zen. Van Vollenhoven was destijds zichtbaar ver rast door die uitspraak van zijn vrouw. Dat Marilène van katholieken huize is, levert naar verwachting geen problemen op voor haar huwelijk met de hervormde prins. Als het stel hun huwelijk volgend jaar kerkelijk wil inzegenen, be staat de mogelijkheid van een 'oecumenische hu welijkssluiting'. Dat zegt dr. K. Blei, voormalig se cretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. Het verlangen van het aanstaande bruids paar staat echter voorop, meent Blei. Het is na melijk nog niet duidelijk of het stel een kerkelijk huwelijk wil sluiten. Gebruik dit keer eens voorgekookte aarcljppelschijtjes. doe ze in een ovenschaal en bedek ze met Aardappel Anders Kruiden-Knot'look. Zet de schaal 30 minuten in de oven op de voorgeschreven temperatuur. Ser\'eren met een frisse salade en tartaartjes. Is dat even lekker anders! Nieuws gierig naar de volgende tip? Kijk volgende week dinsdag. Meer kinderen krijgen aids stateerd. In veruit de meeste ge vallen komt tenminste één van de ouders uit een land beneden de Sahara of het Caribisch ge bied. Dat blijkt uit onderzoek van de Pieter Clement Stichting die helpt in de zorg voor kinde ren met HIV of aids. Het aantal kinderen in ons land met HIV of aids is toegenomen. De laatste drie jaar waren er 41 kinderen met aids. In de tien jaar daarvoor werd bij in totaal 57 kinderen HIV of aids gecon- Helft van alle PvdA-kandidaten is een vrouw AMSTERDAM ANP De PvdA heeft zaterdag als laatste van de vier grote partijen haar ontwerp-kandidatenlijst voor de Kamerverkiezingen ge presenteerd. Bijna de helft (23) van de eerste vijftig kandidaten is vrouw. Ook het aantal nieuw komers is groot. Van de huidige fractie van 37 personen komen tien leden niet meer voor op de lijst. Op nummer 1 staat premier Kok. de tweede plaats is voor fractieleider Wallage, op drie staat partijvoorzitter Adelmund. Op vier en vijf staan de minis ters De Boer (milieu) en Melkert (sociale zaken). Ook de be windslieden Netelenbos (onder wijs), Pronk (ontwikkelingssa menwerking) staan bij de eerste tien. Staatssecretaris Van Dok van economische zaken is als vijftiende genoteerd. De hoogste nieuwkomer is J. Belinfante, directeur van het Joods Historisch Museum, met een tiende plaats. Andere nieuwkomers met een hoge no tering zijn K. Arib, die van al lochtone herkomst is. Zij staan op twaalf en veertien. Van de tien zittende kamerle den hebben M. Sterk en A. de Jong de selectieprocedure niet doorstaan. De andere acht. on der wie W. van Gelder, S. Huys en H. Vos, bedankten om uit eenlopende redenen zelf voor de eer. Van de zittende Kamerleden die de lijst wel hebben gehaald, heeft een aantal een lage note ring gekregen. Volgens de pei lingen haalt de PvdA ruim veer tig zetels en bij regeringsdeelna me schuift een aantal kandida ten door naar het kabinet. In de partij wordt aangenomen dat de eerste vijftig plaatsen verkies baar zijn. Lijstsamensteller Dunning heeft zaterdag in het PvdA- Vlugschrift toegegeven dat er een meningsverschil bestond tussen Adelmund en Wallage over de vernieuwing van de fractie. De commissie heeft zich uiteindelijk neergelegd bij de eis van Wallage om een aantal Ka merleden dat op de wip zat als nog op een verkiesbare plaats te zetten. Dat resulteerde in een lage, maar verkiesbare plaats voor G. Valk (42e), J. Feenstra (43e), VV. Swildens (44e), T. Apostolou (46) en T. Witte- veen. Premier Kok noemde de lijst in een reactie 'een goede politieke ervaring en irs bloed.' Iraniërs gaan opnieuw in de asielprocedure RUSBERGEN ANP De uitgeprocedeerde Iraanse asielzoekers die in de afgelopen maanden in kerken verbleven, worden opnieuw tot de asiel procedure toegelaten. Dit heeft een woordvoerder van Justitie gisteren bevestigd. Het Steun punt Kerkasiel Iraanse Asielzoe kers (SKIA) schort zijn acties met onmiddellijke ingang op. De Iraniërs gaan begin deze week naar een opvangcentrum. Het SKIA heeft het besluit geno men nadat een medewerker van de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) telefonisch had laten weten dat Justitie de asiel aanvragen van de Iraniërs op nieuw in behandeling neemt. In de nieuwe procedure bekijkt Justitie of er sprake is van nieu we feiten na de laatste afwijzen de beschikking op het asielver zoek. Het SKIA spreekt overigens niet over een definitieve stopzetting van het kerkasiel. Als Justitie binnenkort toch weer gaat uit zetten naar Iran zullen er op nieuw kerken zijn die hen on derdak willen bieden zegt SKIA- woordvoerder Pouri.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3