Rekening Kyoto wil niemand betalen Absurde Albanese avonturen Ruzie verwacht over nazi-goud HEMA echt lekker! Feiten &Meningen MAANDAG 1 DECEMBER 1997 2 Conferentie over vermindering broeikaseffect begint vandaag T weehonderdveertig afgevaar digden uit meer dan veertig lan den zetten zich deze week in Londen aan het ontsluieren van de geheimen van het nazi-goud. Het beloven vanaf morgen drie opmerkelijke dagen te worden. Er moet goud worden verdeeld - 5,5 ton ter waarde van ruim 120 miljoen gulden - dat de na zi's gestolen hebben uit de klui zen van de centrale banken in de landen die zij bezet hebben gehouden. Maar er zal, onder fikse pressie van nabestaanden van Holocaust-slachtoffers, ook worden gepoogd om landen te bewegen hun archieven te ope nen, zodat meer inzicht kan worden verkregen in wat de na zi's precies hebben geroofd en van wie. De conferentie heeft geen enke le bevoegdheid, maar is, bena drukken de Engelse gastheren, in de eerste plaats bedoeld om alle informatie over het nazi goud te verzamelen en onder ling uit te wisselen. Niettemin zal er ook stevig worden gedis cussieerd over de wijze van compensatie. Amerika en Enge land voelen het meest voor een internationaal bijstandsfonds voor joodse oorlogsslachtoffers. Andere landen zijn daar niet en thousiast over. Nederland, een van de vijftien ontvangende landen, wil het eigen deel (1,2 ton. waarde rond de 20 miljoen gulden) terughebben ter verde ling onder voornamelijk joodse slachtoffers en joodse organisa ties in Nederland. Vooral de Zwitsers zullen het in Londen zwaar te verduren krij gen. Het neutrale Zwitserland fungeerde voor en tijdens de oorlog immers als bankier van nazi-Duitsland. Wat de Duitsers roofden van centrale banken en particulieren, vooral joden, stuurden zij naar Zwitserse ban ken. Met het daar vastgezette vermogen financierden de na zi's onder meer transacties met andere neutrale landen (zoals Zweden en Turkije) om hun oorlogsmachine draaiende te houden. Na de oorlog kwamen de Zwit sers er genadig vanaf. De drie westerse geallieerden (Amerika, Frankrijk en Engeland) die in de Tripartite Goud Commissie met Zwitserland onderhandelden stelden zich tevreden met te ruggave van ongeveer 60 mil joen dollar. Een schijntje, want het staat vast dat de Zwitserse Neergeschoten journaliste zint op boek „Alles was zo ongelooflijk abnormaal." Wil- ma Goudappel, de 42-jarige freelance-foto grafe die dit voorjaar in Albanië werd neer geschoten, zegt het met een grote zucht. Toch. het is niet de kalasjnikovkogel die nu posttraumatisch uitwerkt. „Nee. het pro bleem is een vreselijke teleurstelling." Alles wat ze in Albanië had opgebouwd, is nu weg. Tot en met de liefde van haar leven. Goudappel, die werkte voor Nederlandse radio-tv, CNN en het Britse Channel-4, was de enige journaliste die tijdens de crisis in Albanië gewond raakte. Door een kogel die haar in de buik trof. Op uitnodiging van de Oost-Europakring vertelde ze deze week in Utrecht over haar Albanese ervaringen in de afgelopen vijf jaar. Nog voor het absurd strenge commu nistische regime in 1991 ten val was geko men verbleef ze als een van de eerste bui tenlanders in het tot dan toe al vijftig jaar lang van de buitenwereld geïsoleerde Alba nië. In die dagen leerde ze Auron Tarë (Ani) kennen, historicus en sportman. „In 1994 maakten we een reis in het zuiden van Al banië en bezochten de archeologische op gravingen van de Byzantijnse stad Butrinti. Eigenlijk had ik niet verwacht dat het land zo mooi zou zijn. Toen zijn we op het idee gekomen om een reisbureau te beginnen in Sarandë. Dat ligt immers op anderhalf uur varen vanaf Corfu waar per seizoen wel twee miljoen toeristen komen." Het lukte Goudappel en Tarë om met haar spaargeld en financiële ondersteuning van een bevriende Nederlandse hun organisatie 'Auron Travel' op te zetten. Ettelijke hon derden toeristen kwamen via Goudappel en Tarë met de boot van Corfu om Butrinti te bezoeken, een van de best bewaarde ar cheologische steden in de Mediterranée. Maar Albanië raakte door de piramidefond sen begin dit jaar plots in totale crisis en anarchie. Dat het mis zou gaan, zag ze aan komen. „Ik merkte het al vanaf juli '96. Bui tenlandse investeringen bleven uit, een banksysteem ontbrak, de infrastructuur werd niet aangepakt en mensen verkochten hun huis om het geld in de piramidefond sen te stoppen. Het land raakte in de ban van het snelle geld. En 'het kwaad.' Oliesmokkel naar het in burgeroorlog ver kerende Joegoslavië waarmee de politieke elite en de piramidefondsen zichzelf verrijk ten, corruptie tot op alle niveaus van de sa menleving, mensensmokkel, Albanese meisjes die werden verkracht, gekidnapt en voor de prostitutie verkocht aan Italiaanse maffia en arme boeren die ineens rijk wer den met het verbouwen van drugs. Toen de crisis en anarchie uitbraken was het gedaan met de toeristische toekomst. Albanië verwerd tot een roversnest met maffiabendes uit letterlijk alle windstreken. Dat ze als journalist aan het werk ging, was eigenlijk een wanhoopsdaad. „Als je zoveel energie in zo'n land stopt wil je je droom zien uitkomen. Of ik te idealistisch ben ge weest? Ja, absoluut. Dat ben ik zeker," zegt ze nu. Haar spaargeld, relatie, haar huis, al les is ze kwijt. Ook tijdens een verblijf van een half jaar in Londen is het haar niet ge lukt weer iets op te bouwen. Wat rest zijn memoires en talloze nog niet gepubliceerde foto's. Een uitgever en een titel voor haar 'Avonturen in Absurdistan' heeft ze nog niet. „Tja, ik moet mezelf maar weer eens bij elkaar pakken en dat boek gaan maken". UTRECHT MARCEL VAN SILFHOUT Gelderse achterham 100 gram/2.95 Filet Americain of osseworst nü 2 J\ 95 verpakt, 200 gram /2.95 VOOT Extra belegen Goudse kaas 1 kilo/16.- nÜ Aanbiedingen gelden i/m zaterdag 6 december 1997. Zo lang de voorraad strekt. Wordt het nog wat in Kyoto? Na de enorme kater die volgde op de grote milieuconferentie in Rio de Janeiro vijf jaar geleden, stemmen de voortekenen weinig hoopvol. In de aanloop naar Rio was hier en daar nog enige vastbe radenheid waar te nemen om wat te bereiken, maar in de aanloop naar Kyoto heeft iedereen vooral zijn best ge daan om de verwachtingen te temperen. Je kunt dat natuurlijk realisme noemen, maar het bergt vooral het risico in zich dat het pessimisme bewaarheid wordt. TOM JANSSEN Hét probleem bij internationale aangelegenheden, analyseert een jurist die destijds deel uit maakte van de Nederlandse de legatie in Rio, is dat er bij de on derhandelingen over een ver drag zoveel belangentegenstel lingen zijn. Die maken het vrij wel onmogelijk om harde af spraken te maken. En komen er toch nog afspraken tot stand, dan heeft vervolgens bijna ie dereen er wel belang bij om ze te ontduiken bij de uitvoering ervan. De twee hete weken in Brazilië en de jaren daarna bewijzen zijn gelijk. In Rio was het grote strijdpunt dat de industrielan den eerst door een tomeloze vervuiling een enorme materië le welvaart hebben verworven en nu de ontwikkelingslanden het 'recht' wilden ontzeggen om met een zelfde vervuiling de zelfde welvaart te bereiken. Als jullie dat willen voorkomen, be gin dan maar met ons een deel van jullie welvaart te geven, was de houding van de Derde We reld. Hoe terecht op zichzelf ook, daar was natuurlijk geen den ken aan. Aan politieke zelf moord hadden de westerse lei ders geen behoefte. Zo verzand de Rio al snel in gerommel in de marge dat het ergste deed vre zen. Na nachtenlang vruchte loos onderhandelen kwam er uiteindelijk iets uit de bus waar aan nog enige hoop viel te ont lenen. Maar in de jaren daarna bleek dat de praktijk sterker was dan de leer. Economische groei was voor iedereen de eerste en vrijwel enige prioriteit. In de in dustrielanden om de werkloos heid te beteugelen, in de ont wikkelingslanden omdat zelfs dictaturen zich op langere ter mijn alleen kunnen handhaven wanneer ze voor brood op de plank zorgen. Drie feiten zijn de laatste jaren j Aan het hoofd van een stoet fietsers betuigde de burgemeester van Kyoto gisteren zijn instemming met het doel van de klimaatconferentie, die in zijn stad wordt gehouden. Met de fietstocht onderstreepte hij, dat ook gewone burgers wat kunnen bijdragen aan de vermindering van het broei kaseffect: fietsen in plaats van autorijden. foto ap katsumi kasahara wereldwijd onderkend: Economische groei en stijgend energieverbruik zijn on- losmaakbaar met elkaar ver bonden. Energie komt nog altijd hoofd zakelijk uit fossiele brandstoffen als kolen, olie en gas. Het broeikaseffect is, ondanks alle wetenschappelijke scepsis over de omvang daarvan, niet te negeren. Deze feiten maken het politiek vrijwel onontkoombaar om iets te ondernemen. Het kan allemaal wel. Het gere nommeerde Worldwatch Insti tute presenteerde ter gelegen heid van Kyoto een rapport waarin het aangeeft dat de tech nologie ongekende (besparings- mogelijkheden biedt, voldoen de om een klimaatsverandering te voorkomen of in elk geval be perkt te houden. Maar of daar van gebruik wordt gemaakt, is een andere vraag. Dat staat of valt met stevige milieubelastin gen - of dat nu gaat via een energieheffing, via (internatio naal) verhandelbare emissie rechten of via een andere me thodiek. Milieubelastingen ma ken het immers economisch aantrekkelijk om die technolo gie daadwerkelijk in te zetten. Nu is het wezenskenmerk van belastingen hun herverdelende werking: ze hevelen iets over van de ene pot naar de andere. Dat betekent dus dat sommige mensen/bedrijven/landen- machtsblokken iets inleveren en dat andere er wat bij krijgen. En daar zit het pijnpunt, want voor inleveren is niemand te porren. Alle regeringen willen werk en geld voor hun inwo ners, maar daarvoor zijn ze uit eindelijk afhankelijk van het particuliere bedrijfsleven. Zeker grote bedrijven geeft dat een enorme machtspositie. Gaat een regering al te zeer tegen hun belangen in - in de eerste plaats is dat geld verdienen - dan dreigen ze met vertrek naar een land dat hun geen stro breed in de weg legt. Natuurlijk kun je als regeringen stevige afspraken over milieu beleid maken zodat dergelijke dreigementen weinig zin heb ben. Maar dan stuitje op twee problemen. Het eerste is: wie controleert dat individuele rege ringen die afspraken niet stie kem ontduiken als ze daar be lang bij hebben. In de praktijk is dat nauwelijks te doen. Het tweede probleem ligt in het ver lengde daarvan. Om de afspra ken zo goed mogelijk te verze keren, moet je de naleving daar van aantrekkelijk te maken door landen die daar (het meest) de dupe worden, daarvoor com pensatie te geven. Wij willen best de regenwouden bescher men, zeiden de ontwikkelings landen in Rio, maar dan willen we wel centen zien. Daar zijn ook voor de aanpak van het broeikaseffect wel stra tegieën voor. en in Kyoto ko men ze ook op tafel. De VS zien udZUI iüll'dl Al? tookna-tvarfjfcta" lekker- in-je-vel-tips Seri prJ ontbijt Uw geboortemaand bepaalt waarvoor u allergisch bent :raan B enkele ma Sint slagroomtaart 0 23 cm, dagelijks vers uit eigen bonkelbakkerij /16.95 11U Speculaas pak 400 gram/1.95 Bisschopwijn 1 liter /7.95 bir bankiers voor minstens 550 mil joen (in huidige waarde onge veer 9 miljard gulden) in hun bezit hadden. Wat destijds werd teruggegeven, ging naar de klui zen van de Amerikaanse Fede ral Reserve Bank en de Bank of England. De discussie over het nazi-goud laaide vorig jaar op onder hevi ge druk van joodse organisaties, zoals het Joods Wereld Congres. De joodse slachtoffers voelden zich om meer dan één reden benadeeld. Allereerst geloofden zij (en een officieel Amerikaans onderzoek heeft dat naderhand bevestigd) dat de Duitsers het goud dat zij van joden roofden - niet alleen sieraden maar ook kronen en vullingen van con centratiekamp-slachtoffers - omsmolten en op de goudsta ven het merk van de Duitse Reichsbank stempelden. Daar door zou het onmogelijk zijn om een helder onderscheid te maken tussen dit 'slachtoffer- goud' en het 'monetaire goud' dat de nazi's uit de kluizen van Centrale Banken weghaalden en ook van het Reichsbank- stempel voorzagen. Het moet wel heel gek gaan als de Londense conferentie geen ruzie en ook voor sommige lan den onverkwikkelijke onthullin gen oplevert. Het Vaticaan bij voorbeeld, dat in Londen met een diplomaat en een historicus is vertegenwoordigd, weigert ar chieven open te stellen, terwijlar er aanwijzingen zijn dat het heeft geholpen bij het wegmofr felen van oorlogsbuit. De Zwitsers hadden tijdens de£) oorlog niet alleen relaties met de Duitsers, maar ook met de iwi Japanners en de geallieerden. tw< Niet voor niets waarschuwdenjlre Britse functionarissen vorige rn week dat het geen conferentie-slai mag worden die 'achteraf gaatpal veroordelen'. De Zwitsers heb-L. ben ondershands al gewaar- j schuwd dat een boekje open wordt gedaan over de kennis die Amerikanen en Engelsen destijds al hadden van de hertl komst van het nazi-goud wan neer Zwitserland in Londen hê| vuur te na aan de schenen wordt gelegd. Zwitserland zou het liefst zien dat met een doc^ Zwitserse bankiers als schadeJ loosstelling op te zetten fondsf van zo'n 13 miljard gulden de zaak wordt afgerond. Dat fonds zou ten goede moe-U ten komen aan slachtoffers vat onderdrukking, volkerenmooiBfc en armoede overal ter wereld,U maar zowel de geallieerde lan-j den als de joodse organisatiesB^ voelen weinig voor dit voorsteM Volgens .Amerikaanse opgave zijn er zo'n 350.000 overlevenf^ den van de Holocaust die voa|^ compensatie uit de nazi-tegoö den in aanmerking komen, fik LONDEN» HANS GELE1JNSE SM Fokloristische Japanse dansers hadden gisteren al een spandoek aange-n bracht op een tempel in Kyoto: 'Klimaat-chaos of zonnige toekomst, er is geen andere keus meer' was een van de leuzen. foto ap katsumi kas ah a ft' bijvoorbeeld wel wat in verhan delbare emissierechten. Je geeft elk land recht op een bepaalde uitstoot. Gaat er meer broeikas gas de lucht in, dan moet dat land emissierechten kopen bij een land dat onder zijn plafond zit. Zo maakt je energiebespa ring lonend en de technologie daarvoor aantrekkelijk. In theo rie sluit dat als een bus. Maar nu de praktijk: wat worden ie ders rechten bij aanvang? Hoe controleer je de naleving? Welke sancties staan er op overtre ding? Als je die en nog wat andere be langrijke vragen terugbrengt tot hun essentie, kom je op de vraag hoeveel geld de rijke in dustrielanden als broeikas gasproducenten bij.uitstek over hebben om de voorspelde kli maatsverandering te voorko men. Al verschillen de VS en de Europese Unie sterk over de vraag hoe ver de uitstoot van kooldioxide terug moet, ze staan beide niet te trappelen om door de aankoop van emis sierechten veel geld over te he velen naar ontwikkelingslan den. Bovendien verschilt de noodzaak onderling nogal. De klimaatsverandering treft welis-'j waar iedereen, maar het effect P verschilt sterk per land. Canada bijvoorbeeld kan bij opwarming van de atmosfeer uitgroeien tot een agrarische grootmacht. us En tenslotte is er nog het feit date rijke landen die worden getrof- gt fen door een klimaatsverande- vc ring geld hebben om maatrege-oj len te nemen. Als de nood aan ve de man komt, kan bijvoorbeeldm Nederland veel geld uittrekken vi voor hogere dijken. Mits daar voor tegen die tijd nog de eco- p nomische basis aanwezig is. Eri'D die wordt gevormd door...particuliere bedrijven. Air- je die niet zwaar kunt/wilt aan-PÉ slaan, dan komt de rekening voor aankoop van emissierecht ten al snel terecht bij de burger, Dan praten we al snel over poli^" tieke zelfmoord waaraan de westerse leiders in 1992 geen c behoefte hadden. En of daarin vijf jaar later veel veranderd is, valt ernstig te betwijfelen 101 HAARLEM SJAAK SMAKMAN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2