Oranje kansloos tegen Litouwen Vrouwen Ter Leede herstellen zich met klinkende zege Supportersschare geeft Heideman vleugels 'Over twintig jaar wint geen mens meer van de computer' Sport Jolanda van Goozen is warmgedraaid Van der Poel rijdt baanrecord MAANDAG 1 DECEMBER 1997 981 25 chef willem spierdijk. 071 -5356464, plv -chef ob onderwater, 071 -5356463 Tijdens de vijfde schaatsmarathon om de Unox Cup is opnieuw duidelijk geworden dat een kleine groep het vrouwenpeloton domineert. De Amsterdamse klassementaanvoerster Petra de Boer toonde zich afgelopen zaterdag op het kunstijs van De Scheg in Deventer in de eind sprint de rapste. Na een uiterste krachtsinspan ning drukte Manuela ten Kortenaar haar klap schaats als tweede over de finishlijn. De nummer twee van de tussenstand, Mar jan Bogaards-Mager uit Koudekerk aan den Rijn, legde het verrassend af tegen Jolanda van Goozen. De Hoogmadese, die deel uitmaakt van de Van der Helm-ploeg, steeg dankzij haar podiumplaats naar een zesde stek in het tus- senklassement. Heister/Keen tiende op wereldranglijst kalmar Danny Heister en Trinko Keen zijn op jacht naar een startbewijs in de Pro Tour Finale. Bij de Open Zweedse Kam pioenschappen strandden ze in de kwartfinale, maar ze verover den wel kostbare punten. Op de dubbelranglijst staan de twee nu tiende. Aan de finale van de Pro Tour in Hongkong mogen de beste acht dubbels van de wereld meedoen. Goud voor Ebbers bij WK militairen pubrovnik» Danny Ebbers heeft de wereldkampioenschappen judo voor militairen bekroond met een gouden medaille. In de open klasse versloeg hij in de finale de Rus Timoer Boetsjoe- koeri. In totaal behaalde de Nederlandse militaire selectie in Du- brovnikzeven podiumplaatsen. Serajevo weer kandidaat Winterspelen serajevo» De Bosnische minister Haris Silajdzec heeft Sarajevo opnieuw kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olympi sche Winterspelen. Hij hield nog voor zich in welk jaar hij het evenement naar de Bosnische hoofdstad wil halen. Sarajevo was in 1984 al eens gastheer voor de Winterspelen. De voetbalsters van Ter Leede herstelden zich van het verlies van vorige week met een 4-1 over winning op KFC'71. De Sassenheimse vrouwen begonnen scherp en hadden met name in de eer ste helft een veldoverwicht. Annette Beerendonk opende de score uit een steekpass van Sarina Wiegman, gevolgd door de 2-0 van Saskia Drommel. Na de pauze benutte Wiegman een strafschop, nadat de inzet van An gela Verdoes door een Delftse uit het doel was ge slagen. KFC'71 nam het initiatief over, maar kwam door goed keeperswerk van Jolanda Broek hof niet verder dan 3-1. Sabine van Eyk, terugko mend van een blessure, bekroonde haar inval beurt met het vierde doelpunt. De Sleutels verloor onverwacht met 2-0 bij hekkensluiter Oliveo. Twee hoekschoppen waren genoeg om de ploeg uit Pijnacker riant op voor sprong te brengen. De Leidsen slaagden er niet in om een vuist te maken en Oliveo effectief van re pliek te dienen. In de tweede klasse zaterdag blijft Ter Leede 2 aan kop na een ruime 5-0 zege op Hoek. Quick Boys gaf een 2-0 en 3-1 voorsprong uit handen thuis tegen Terneuzense Boys. De Zeeuwse da mes kregen gelegenheid om met 3-3 langszij te komen, omdat het elftal van trainer Arend van der Oever voor rust verzuimde een grote afstand te nemen. Jolijn Veerman (2x) en Margriet Ouwe hand scoorden de Katwijkse goals. Oegstgeest won in de derde klasse verrassend met 4-2 van de nummer twee Berkel. Saskia van der Pas, Mariëlle van der Meer, Josine Meurs en Luisella Kraak vonden het net. UVS blijft in de tweede klasse zondag met leng te aan kop na een 3-0 winst op Juventas. Na een bedroevend slechte eerste helft, die werd afgeslo ten met een magere 1-0 voorsprong, herstelden de vrouwen zich na een donderpreek van trainer Aad Otgaar. Anouschka Adriaanse (2x) en Jenny van der Mark passeerden de Rijswijkse keepster. De Sleutels 2 verloor met 2-1 van GDA. In een keihard duel met diverse gele kaarten trok Nata- scha Kruts een 1-0 achterstand nog recht. GDA maakte tien minuten voor tijd de winnende 2-1. Mariska van Oosten moest na een grove overtre ding geblesseerd - waarschijnlijk gescheurde en kelbanden - het veld verlaten. Alkmania won met 2-1 verdiend van hekkensluiter Vredenburch. Ellen Koren en Linda Huigsloot scoorden. Keeps ter Saskia van Hameren maakte een foutje waar Vredenburch dankbaar van profiteerde. In klasse 3A gaat Docos Westlandia voorbij na 1-0 winst. Een groter doorzettingsvermogen werd beloond met een goal van Wendy Schouten. Het duel tussen Bernardus en UDO werd bij een 3-5 stand in het voordeel van de Oegstgeestenaren vijf minuten voor het einde gestaakt door scheidsrechter Kuyvenhoven. De arbiter besloot hiertoe nadat op het aangrenzende veld, bij het mannenduel Bernardus - FC Rijnland, vuurwerk werd afgestoken. Toen de Leimuidense Olga van Velzen commentaar op deze beslissing leverde, kreeg zij een rode kaart. Voor UDO scoorden Mo nique van Tol, Ilse van Vliet (2x) en Sabine Knetsch (2x). Priscilla van Teylingen, Barbara de Boer en Liesbeth de Groot doelpuntten voor Ber nardus. Iduna won met 2-1 uit bij Scheveningen. Kic- kers'69 verloor nipt met 1-0 van GDA 2. In 3B on dervond SJC met 8-0 weinig tegenstand van Gou derak. Sylvia Wijnands (3x), Ilonka Brouwer (2x), Anja van der Berg (2x) en Wendy Duindam brachten de eindscore tot stand. De wedstrijd Ca- bauw - Blauw Zwart duurde maar drie minuten. De Lopikse Nadia van Kooten brak haar bovenste enkelgewricht, nadat de Wassenaarse Natascha Mulders de bal correct voor haar voeten had weg gegleden. Toen de ziekenwagen pas na drie kwar tier arriveerde, besloten de aangeslagen ploegen niet verder te spelen. Lucien van Kersschaever loopt al heel wat jaartjes mee in het basketbal. Maar zaterdagavond schrok de Belgische coach van het Nederlands team zich een ongeluk over het onvermogen van zijn spelers. De nationale ploeg werd in sporthal De Enk in Rotterdam bij vlagen op ge nante wijze weggespeeld door Litouwen. Het tweede du el in groep D van de kwalificatieronde voor het EK 1999 in Frankrijk liep uit in een ontluisterende afstraffing: 57- 88. Alleen Mike Nahar bleef in Oranje overeind. Hij scoorde 24 punten. rotterdam anp „Wij kunnen niet meespelen met de grote jongens", zag de bondscoach. „Wij hebben twee, hooguit drie spelers die kunnen meeboksen met Litouwen. De anderen missen spierkracht en atletisch vermogen. We moeten nog veel, heel veel werk verrich ten om die achterstand weg te werken." Litouwen was niet zo lang ge leden een grootmacht in het basketbal. In de tijd van de Sov jetunie was Litouwen de hofle- veranvier van de nationale ploeg. Na de onafhankelijkheid veroverde het land olympisch brons in Barcelona 1992 en At lanta 1996. De ploeg is inmid dels behoorlijk vernieuwd, maar nog altijd een maatje 53 te groot voor de houten klazen van Oranje. „We speelden slecht, heel slecht", vond Van Kers schaever. „We moeten het pu bliek (1200 man) onze excuses aanbieden." De wedstrijd was vijf minuten een wedstrijd. Tot 11-9. Daarna werd het een 'onemanshow' van Litouwen. De ploeg was ge prikkeld door de nederlaag op woensdag in de eerste wedstrijd tegen Bosnië (66-69), schakelde een tandje hoger en liep met gedegen basketbal vlot uit naar eindhoven/haarlem marc van der j act Arnold van der Poel heeft gis teren tijdens schaatswedstrij den om de Eindhoven Cup een nieuw baanrecord op de 1000 meter gerealiseerd. De Neder landse subtopper uit Roelo- farendsveen liet de klokken stilstaan op 1.16,38. Daarmee bleef hij onder anderen zijn naaste concurrenten Coenen en Kramer voor. Ook zij doken overigens onder de 117. Van der Poel schoof dankzij zijn zege op de tweede 1000 meter van het sprintweekeinde door naar de zilveren positie in het klassement. Op cje minder snelle ijsvloer van afgelopen zaterdag kwam de 28-jarige stylist niet verder 1.18,25 (des ondanks goed voor de derde tijd). Ook de tweede 500 meter die Van der Poel schaatste was aanzienlijk beter dan de eerste: 38,79 om 39,21 seconden. Judith Straathof liet op de Haarlemse kunstijsbaan Ken- nemerland zien dat ze thuis hoort in de 'kernploeg oplei ding sprint'. De 20-jarige Zoe- terwoudse moest in het eind klassement van de klassieke wedstrijden om de Kraantje Lek Trofee alleen het sprint- kemploegduo Marieke Wijs man /Sandra Zwolle en Wiete- ke Cramer, hét grote talent uit Jong Oranje, laten voorgaan. Straathof, die niet uit de verf kwam op de afsluitende 3000 meter (elfde), benutte haar toegenomen spiermassa op de kortere afstanden. De regerend Nederlands juniorenkampioe ne snelde naar 43,52 over 500 meter (vierde), 2.13,36 over 1500 meter (vijfde) en 1.29,75 over 1000 meter (vijfde). Tweedejaars B-juniore Helen van Goozen eindigde als ne gende in de rangschikking. De Hoogmadese van de kernploeg Jong Oranje mengde zich op de 3000 meter in de strijd om de podiumplaatsen, maar scoorde uiteindelijk met 4.48,34 de vierde tijd. Vier 'Leidenaars' naar de Masters Bart van Delft, Marieke Mat- theussens, Karolien Hoogeveen en Paul Baans hebben zich via het derde A-toernooi van het winterjeugdcircuit van de ten- nisbond geplaatst voor de af sluitende Masters. Die worden komend weekeinde in Almere gehouden. De 14-jarige Van Delft reikte in het derde toernooi tot en met 16 jaar in Doorn tot de beste acht. Hij zal door zijn plek in de halve finale in het eerste toer nooi en zijn kwartfinale in het tweede, een plaatsing bij de Masters tegemoet kunnen zien. Niels van Geer en Tim van Veg- gel doorstonden in deze groep de eerste ronde. Mattheussens en Hoogeveen wonnen in Badhoevedorp bij het toernooi tot en met 14 jaar één ronde: voldoende om deel name aan de Masters veilig te stellen. In de categorie tot en met 12 jaar drong Baans door tot de kwartfinale. Met zijn doorstoot tot de beste vier in het tweede toernooi had hij zich al vrijwel van deelname aan het slotoernooi verzekerd. Tim Wol- ters bereikte in deze groep de tweede ronde. dj KIe rks-ploeg Ieide r Over devest: 'Ik denk dat hij een nveede Richard van Kempen wordt' Ufi|Nimzo '98 wint slecht bezocht Open NK computerschaak de nl ing Rechtgeaarde schaakliefheb- uit pers met een ietwat professio- aen,Pe'e inslag hebben weinig op mpv\lnet het moderne fenomeen loscffornputerschaak. Laat staan iectie0at de doorsnee amateur zijn pf haar vrije zondag opoffert Dm eens een gezellig middagje Open Nederlands Computer- fcchaak in Alphen aan den Rijn doen'. ..Nederland speelt 'i. Sen belangrijke rol op het ge bied van programmeren, daar voor P,n 's het triest te noemen dat de belangstelling voor zo'n ïog trec*sthjd zo is teruggelopen", met fprak Jan Louwman, schaak- >genóomputer(Jeskundige van het vloniferste uur> gisteren met enige 1x50 weemoed in de stem. De Rot or zolerciammer begeleidde het naart?mputerschaakspel Nimzo 98, dat bij het plaatselijke angevBroekhuis Pro Training na de oigdf'fhe en laatste ronde op de de Joogste puntenscore uitkwam, nog I stersl Schaken tegen computers: de 3en bezigheid voor intelligent- r de !'a- Eén, die vorig jaar wereld- limirfdjde belangstelling kreeg door j finif® niatch van regerend wereld- na a.)3111?10611 Gary Kasparov tegen 'Deep Blue', een schaakcom puter uitgerust met tweehon derd, speciaal voor het schaak spel ontworpen processoren. Niet alleen Kasparov zelf, maar de hele schaakwereld voelde zich goed over de winst op de toen nog verre van volmaakte IBM-vinding. Dit jaar revancheerde de veelbesproken schaakcompu ter, die 200 miljoen stellingen per seconde evalueert, zich. „Nou speelde Kasparov slecht, maar ik zeg u: over twintig jaar is er geen mens meer op deze aarde, die van een schaakcom puter kan winnen", aldus 'kampioen' Louwman. In 1981 werd het eerste com puterschaaktoernooi door amateurs in een Utrechtse uni versiteitsruimte afgewerkt. Nu, zestien jaar en vele ontwikke lingen later, is er alleen nog maar plaats voor de (semi)pro- fessional. „Dit is één van de be langrijkste toernooien in de wereld. Nederland speelt dan ook een absoluut toonaange vende rol binnen de kleine we reld van computerschakers. We hebben vier topprogrammeurs, die overal bekend zijn." Louwman (73) kan de lei derspositie van Nederland niet genoeg benadrukken. Evenmin als zijn persoonlijke invloed. De oprichter van de Milieu dienst Rijnmond moest begin jaren tachtig zijn baan als di rectielid opgeven omdat hij werd afgekeurd. „Toen heb ik, doorzetter als ik ben, besloten om programmeurs te gaan be geleiden. En tijdens het afgelo pen WK in Parijs ben ik uitge roepen tot 'de man die de meeste toernooien voor pro grammeurs heeft gespeeld'. Veel van de schaakcomputerfa brikanten van de wereld zeg gen regelmatig tegen me: Jan, als jij er niet was geweest was, dan hadden wij er nooit zoveel verkocht." Louwman verwacht - in na volging van de organiserende Computerschaak Vereniging Nederland (CSVN) dat zich als onderbond bij de Koninklijke Nederlandse Schaakbond heeft aangesloten - geen bloeiende toekomst voor liet computer schaak. „Het nieuwste is er af, de markt is verzadigd en wordt minder ruchtbaarheid aan toernooien gegeven. Dit jaar zijn zelfs het Aegon-toemooi, dat interne problemen kende, en het American Computer Computerschaak in Alphen aan de Machinery-toernooi, dat finan ciële problemen had, afge schaft. Voor bedrijven is het ge woon geen interessante busi ness meer. De Internet-verslin- Rijn. „Eén van de belangrijkste toe dende jeugd is weliswaar sterk in opkomst - bij demonstraties moet ik ze gewoon wegjagen anders komen de volwassenen er niet aan te pas - maar er zit- looien ter wereld.' ten maai" heel weinig talenten bij." Ook het Open Nederlands Kampioenschap computer- schaak, waar het speeltempo FOTO HENK BOUWMAN 90 minuten per partij bedroeg, moest een stapje terugdoen: van twintig deelnemende schaakprogramma's vorig jaar, naar zestien nu. Basketballers genadeloos afgestraft in eigen huis: 57-88 19-40. Van Oranje ging er alleen onder het bord enige dreiging uit van Nahar en Ham mink. Van afstand niet. „Er bestond geen wisselwer king met de afstandschutters", keek Van Kersschaever terug. „Litouwen hoefde zich slechts te concentreren op Nahar en Hammink. De anderen deden nauwelijks mee." Die anderen waren de routiniers Van Rootse- laar, Van Dinten, Bennes en Te Velde en de aankomend schut ter Van der Sluis. Het vijftal leek groene zeep in de handen te hebben. Door de nederlaag moet Oranje woensdag in Rotterdam de derde EK-wedstrijd tegen Bosnië-Herzegovina winnen om niet vroeg kansloos te wor den voor de eindronde. In de groep van zes plaatsen de eerste drie zich. Volgens de berekenin gen van de bondscoach zijn Li touwen en Kroatië zeker van kwalificatie en zal het om de derde plaats gaan tussen Bosnië en Nederland. Daarin kan de Belg zich wel eens vergissen. Bosnië won al in Litouwen en versloeg zaterdag thuis Kroatië met 74-67. Zoals hij zich. ook vergiste in de pro gressie van zijn ploeg. „Er zit een stijgende lijn in", hield hij stug vol ondanks de vernede ring. „Alleen konden wij dat op de vloer niet tot uitdrukking brengen." jRuim tachtig van de honderd- ltratwintig leden tellende suppor- .titilersvereniging van maraüion- ajpkchaatser Jan-Maarten Heide- oeepan stapten zaterdag op de bus g,of in de auto. De aanhang van j^0^de sportieve fysiotherapeut uit jn (pelselaar meldde zich vervol- eigens bij de Deventer ijsbaan De teg^cheg om de lokale held luid- l^Reels aan te moedigen. Die in- es spanningen werden door de 1 pgtweedejaars A-rijder op gepaste ivijze beloond. Heideman ver sloeg in de eindsprint van de marathon over honderd ronden Peter de Vries uit het Friese Luxwoude. De nummer twee in- (jleefwel leider in de tussen wan stand om de KNSB Cup. >el) ar- De Vries, die al vier van de en acht KNSB-marathons op zijn jke naam schreef, dacht bij het uit een komen van de laatste bocht al )ilo aan een nieuwe zege. Hij kwam de achter te vroeg aan de leiding ijck »n moest nog tweehonderd me- eze ter tegen de wind in rijden, tot waardoor Heideman op voor- tolf peeldige wijze werd gelanceerd, ub- Jan-Maarten heeft andermaal Jen hewezen over een geweldig de indschot te beschikken. Ik fan jienk dat hij een tweede Richard iter- fan Kempen wordt", zei Klerks- ploegleider Frans Overdevest. De supporters wilden van teen vergelijking weten. Voor- nalig langebaanschaater Hei- leman, die tijdens de IJssel Cup Stijn baanrecord op de 1500 me ier kwijtraakte aan Ids Postma, s een geval apart. Zo introdu- leerde hij de klapschaats in het na )iarathonpeloton. Hij had bo- liet lendien de primeur om op die 3 wflevolutionaire ijzers een mara- 24-Jion te winnen, wan Op de klapschaatsen begon i Leefeideman eerder dit jaar ook 7 enan de Elfstedentocht die hij önder valpartijen voltooide, rd rOndertussen smeden enkele rnuschaatsliefhebbers in Gelselaar eld iet snode plan om Heideman te sch leunen in zijn sportieve op- loeghars. Niet met geld, maar door Kwqem mentaal op te peppen. De lasseSupportersvereniging Jan- Satjfaarten Heideman' bleek een e mthot in de roos. Het aantal le- mjen schoot al snel tot boven de jonderd. De eerste gezamenlijke tocht e Mit seizoen naar een marathon- erw^edstrijd stond zaterdag op het n 6| programma van de supporters club. Eenmaal binnen de poor ten van De Scheg zocht de uit gelaten groep een gunstige stek langs de ijsbaan. Heideman was in geen velden of wegen te be kennen. Hij deed zijn warming- up buiten in het duister, om zich zo rustig mogelijk te kun nen voorbereiden. De marathon in Deventer werd een slijtageslag op slecht ijs, waarin Heideman zich in de eerste helft van de wedstrijd re gelmatig liet zien. Klassements leider De Vries leidde de beslis sende ontsnapping in. Hij nam met nog 75 ronden voor de boeg de benen en kreeg na twee ronden gezelschap van een elitegroepje van acht, onder wie Heideman, Rob van Meggelen en Haico Bouwma. René Rui tenberg, de nummer twee in het KNSB Cup-klassement, had de slag gemist en verspeelde veel kracht in de achtervolging. De sterke Ruitenberg wist de kloof nog dicht te schaatsen, waardoor uiteindelijk veertien rijders een ronde voorsprong namen. Die groep bleef bij el kaar. Heideman zocht daarin Klassements leider Peter de Vries gaat in Deventer op kop. De latere winnaarJan- Maarten Hei deman zit al achter hem. positie achter de lange De Vries. „Dat had ik wel gezien", aldus De Vries. „Dat krijg je toch wan neer je paar wedstrijden hebt gewonnen." Heideman erkende dat hij al wat kruit had verschoten en in de aanloop naar de finale de tijd nam op enigszins te herstellen. „Ik hoefde slechts één keer een stukje van 200 meter op kop rij den. Ja, de finale verliep echt perfect voor mij. Dat ik het ver volgens in de sprint kon afma ken was schitterend. En hele maal op mijn thuisbaan. Ook De Vries had vrede met de zege van Heideman: „Ik gun 't hem wel. Hij heeft immers het een en ander meegemaakt na zijn valpartij." De supporters van Heideman waren helemaal door het dolle. Ze werden voor de prijsuitreiking door een emotionele Heideman bedankt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25