DIOK en HRC in finale Eurorugby Badmintonners Veglo stevenen hard af op titel Van de Bilt is voor het eerst beste Hollandse Poolse drieslag in Tulploop Sport Saturnus kansloos bij Quintus! Nieuwe records Leidse zwemmers MAANDAG 1 DECEMBER 1997 Leidenaars denderen over Belgisch Dendennonde DIOK heeft zich geplaatst voor de finale van de Eurorug- bycup. Dankzij een 55-8 overwinning op het Belgische Dendermonde spelen de Leidenaars begin volgend jaar de eindstrijd tegen de Haagse Rugby Club, dat aan een 8- 8 gelijkspel in Brussel tegen Bosvoorde genoeg had voor een finaleplaats. LEIDEN PIETER VAN DER VLIET Geen enkel spoortje van nervo siteit was er op de gezichten van de DIOK-spelers af te lezen. Ze hadden er zin in. Dender monde was Hannover niet en juist die laatste club werd vorige week op grootse wijze met werkrugby over de knie gelegd. Dendermonde was van een an der kaliber. De Belgische run- ner-up, achter kampioen Bos voorde, moet het hebben van inzet en zwakke momenten bij de tegenstander. Aangevuld met een handjevol rugbytoeristen probeert Dendermonde aan sluiting te krijgen bij clubs van het niveau van DIOK en HRC. Maar vier Zuid-Afrikanen en een Ier bleken niet genoeg om de Leidse landskampioen te stoppen. „Tegen Hannover hebben we ons in het laatste kwartier ver slikt", weet Dendermonde- voorzitter Gert Vandensteen. „We hadden de wedstrijd rede lijk onder controle en misschien hadden we wel moeten winnen, maar een sterk laatste Duits of fensief deed ons de das om. Als onze ploeg vanmiddag met net zoveel inzet speelt, zal het nog spannend worden. Maar hoe anders zou het wor den. DIOK was helemaal niet van plan om er een spannende wedstrijd van te maken. Het competitieconcept werd uit de kast gehaald en dat betekende een snelle opening met een dito score. Als een stoomtrein den derde DIOK met grote passen door de Belgische defensie op jacht naar de punten. Captain Marcel van Loon ging zijn troe pen vooruit en opende met een vijfpunter. Zijn voorbeeld zou tot aan de rust gevolgd worden door John Stadhouder (2x), Ar jan van der Eist en Robert Broers, terwijl Ewoud Chaudron de conversies voor zijn rekening CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-535646 nam. Met name Broers had het naar zijn zin. Samen met trai ner/speler Ian Krystofiak legde hij de basis voor snelle opvol ging in de onstuitbare aanval len. Slechts een penaltykick van de schoen van Paul van der Put te redde de Dendermondse eer voor de 29-3 ruststand. Ook in het vervolg werd het publiek getrakteerd op spranke lend rugby. De thuisclub bleef de lakens uitdelen, waarbij in de driekwarten Alex Keijzer de meeste indruk maakte. De bon kige Amsterdammer buffelde over het veld op zoek naar avontuur en oogste met zijn ac ties bewondering. Nadat Steve Smith vlak na de hervatting de achterlijn al had bereikt, deed Keijzer dat vijf minuten later. De enige sensatie die Dender monde beleefde was na een half uur toen prop De Velde onder luid applaus de enige try voor zijn ploeg scoorde. De DIOK- voorwaartsen brachten met een push-over try de 55-8 eindstand op het scorebord. Ewoud Chaudron werd met 15 punten topscorer. „Ik hoop dat u mild voor ons bent in uw verslagge ving", fluisterde voorzitter Van- dersteen al voordat de wedstrijd was afgelopen. Waarvan akte. Bassets dumpt rode lantaarn Drie Belgische spelers zijn nodig om topscórer Ewoud Chaudron af te stoppen. DIOK won van Dendermonde met 55 FOTO MARK LAMERS De Bassets heeft de rode lap taarn in de rugby-ereklass overgedragen aan Oisterwijk. Ii een rechtstreeks duel waren d Sassenheimers met 31-12 sterk voor de ploeg uit Brabant De thuisploeg speelde sterk i| de voorwaartsen en haalde ved balwinst uit de spelhervattingei vanaf de zijlijn. Toch was trainer/speler Perr Noordermeer niet tevreden me het resultaat. „Er zijn door on te veel fouten gemaakt, allea was Oisterwijk te zwak om di af te straffen", weet de ex-intei national. „Er zijn te veel mq s menten tijdens het spel waarq we verkeerde beslissingen nj L men. Dat moet veranderen. HtL_ lemaal met de wetenschap dj DIOK volgende week hier "K genstander is, want dan worde) deze fouten direct afgestraft. MSG achtste De biljarters van MSG Centrar^ hebben de eerste competitifeJ helft op een achtste plaats afgr^ sloten. De ploeg uit OegstgeeR' verloor dit weekeinde met 6P' van Strauss Biljarts 2 uit HoPe ven. Tegen de koploper in <Pe eerste divisie won alleen Heifje[ Jan Salman zijn partij tegrc' John Roovers met 45-39. Martp* van Leeuwen, Rob Scholtes #P£ Jan van Loon verloren hun paPY* tijen. r1! Blo. BADMINTON PETER KLEIN MEDEWERKER De titel in de landelijke bad- mintoncompetitie is voor het eerste en derde team van Veglo een stap dichterbij gekomen. Het vlaggenschip kwam uit Schiedam terug met een nipte 5-3 overwinning op Smashing Fellows, terwijl het in de vierde divisie op gelijke hoogte staan de Shuttlewoude een punt ver speelde bij Drop Shot 2. Team 3, dat met 6-2 bij Martinus won, zag Apollo 2 in Opmeer met 5-3 tegen Rackmindo ten onder gaan en staat nu vijf punten los van deze ploeg. Bij het eerste team van Veglo bleven de mannen ongeslagen. Henk Westerbeek en Marek Vis hadden in de singles weinig problemen. Randy Thepass voegde daar met Vis een ge wonnen mannendubbel aan toe. Met Monique Borsboom en Sandra van der Hart aan hun zijde, maakten Thepass en Westerbeek in beide mixen het karwei tegen Smashing Fellows af. De Leidse reserves bleven gedeeld koploper door achter volger Rockanje met 6-2 af te troeven. Ook hier bleven de beide mannen, Mark Beun en Paul Kooiman, ongeslagen. An- nelies Smit voegde daar singe lend een punt aan toe. Bij het derde team legden Stefen van Giezen, Björn Hofkes en Céline Karremans de basis voor de winst bij Martinus, dat door een blessure nog twee dubbels cadeau moest geven. Lisse kende een prima week einde. De hoofdmacht was gastheer Slotermeer 4 met 7-1 de baas en blijft daarmee met Badso in de nek-aan-nekrace om de eerste plaats in de derde divisie. Pieter van Maasdam verloor zijn single. Het tweede team kwam in de vijfde divisie op gelijke hoogte met lijstaan voerder Apollo uit IJsselstein, dat met 4-4 gelijkspeelde tegen Flair 3. Ook in een gewijzigde opstelling kwam Lisse 2 tot een 6-2 zege bij De Treffers 3. Wou ter van der Wal en Paul van de Hulst op de plek van Rogier Moorman wonnen de beide singles. Sandra Bon verving de afwezige Nancy van Dijk met een zege in de single, waarna ook het mannendubbel en bei de mixen punten opleverden. De hoogst spelende club uit de Leidse regio, Flair, was met haar eerste team niet succes vol. De ploeg miste kopman Bas van Zeist. De drie winst punten in Den Haag tegen SIO 2 kwatnen op naam van singe laar Peter van den Berg en bei de mixeddubbels. Bij Flair 2, dat met 5-3 van BCR '914 won, scoorde alleen Wouter de Lijs ter in de single. De vier dubbels gingen echter alle naar de Alp- henaren. De draw van team 3 tegen koploper Apollo werd ge realiseerd door winst in de mannensingles van René Wie- ten en Robin Zwarts, het vrou- wendubbel van Daniëlle Tap en Astrid Dijkstra en een mixed. Flair 4 behield de eerste plaats door met 6-2 van Con- servatrix/ Velo 5 te winnen. Een gehavend Shuttlewoude kwam bij Drop Shot 2 niet ver der dan 4-4. Zonder René Kruithof, Rob Burgerjon en Sandrina Leemans heeft de for matie uit Zoeterwoude het moeilijk. Danny Plug scoorde in single, dubbel met Jaco Lemmerzaal en mixed met Ilse Spierings 100 procent. Lem merzaal bleef met zus Inge in de mixed opnieuw ongeslagen. Bij Wassenaar, dat 6-2 van Duinwijck 7 verloor, won Frank van Leeuwen zijn beide dub bels. Bij Bacluvo behaalden Dan- J)le. ny van der Ploeg. Cynthia van staj der Slot (in single en dubbel) en Robert Zwetsloot en Mar- leen van Aartrijk (in dubbel en ach mixed) allen twee persoonlijke naa overwinningen en tezamen een ton 5-3 zege bij Leyton 2. Apollo aan bleef ongeslagen koploper, de >ch 5-3 overwinning op Duinwijck »n i 8 kwam voor het eerst in deze ter competitie moeizaam tot ,vaa stand. De drie mannen, Rolfjiee Driessen, Bert van Eijk en dub- [jar belaar Ad van de Brand, leden Lv\ geen enkele nederlaag. Bij define reserves won alleen Stefan jen Oomen zijn enkelspel en wer- ran den de vier dubbels gedeeld. iloe D ATLETIEK WILMAR KORTLEEVER MEDEWERKER Voor het eerst in haar atletiek- carrière klasseerde Erika van de Bilt zich als beste Nederlandse in een wedstrijd met (vrijwel) volledige nationale bezetting. Meer nog dan de EK-kwalifïca- tie was dat het opzienbarende aan het optreden van de Leidse atlete in de Tilburgse Warande loop. In de grootste en sterkste crosswedstrijd in Nederland hield ze zich lang staande bij de kopgroep waaruit ex-wereld kampioene Gete Wami na ruim zes kilometer de sterkste bleek. Van de Bilt (26) verzet zich te gen de suggestie dat het met de Nederlandse vrouwenatletiek slecht gesteld is. Vanwege dat vermeend tegenvallende niveau had de atletiekunie bepaald dat er gebroken zou worden met de traditie om automatisch een ploeg naar internationale cross- kampioenschappen te sturen. De aüetes moesten zich eerst individueel maar bewijzen, zo vonden bondscoördinator Kop pelaar en technisch directeur Bert Paauw, die de afgelopen ja ren grote moeite had om een representatieve ploeg te forme ren. „Maar kijk dan eens naar het verschil tussen de winaar en de eerste Nederlander", vroeg Van de Bilt die een klein beetje naar zichzelf toerekende. „Dat was in Tilburg bij de vrouwen kleiner dan bij de mannen, ter wijl het deelnemersveld net zo sterk was. Van de Bilt had haar goede vorm enkele weken eerder al bewezen met een goede klasse ring in een internationale cross in het Belgische Zwijnaerde- Gent. In Tilburg wist de labo rante precies wat haar te doen stond en kreeg ze bovendien een uitstekend richtpunt in de schoot geworpen met de enige andere Nederlandse in de kop groep. „Ik had Gabriëlle Vijver berg voor me steeds in zicht", aldus Van de Bilt. „En op het eind kon ik haar nog net voorbij komen." Met de negende stek leverde dat de kleine Limburgse overigens ook nog een EK-start- plek op. Het succes van Van de Bilt was evenzeer dat van coach Lex van Eek van der Sluis. De Hage naar coacht ook zijn stadgenote Annelieke van der Sluis, die ver rassend derde Nederlandse was in Tilburg. Zelf liet Van Eek van der Sluis zich vooral positief uit over het optreden van Joke Kleijweg, die op de 25ste plaats tweede atlete van Leiden Atle tiek was, dit keer bovendien weer vóór Miranda Boonstra. Met vier aüetes bij de eerste 38 (Iris Wullems) was Leiden Atle- tiek in de breedte goed verte genwoordigd. Van hun mannelijke clubge noten deed vooral Ramses Bek- kenk bij de neo-senioren goede zaken. De 21-jarige steeple chaser hoefde pas in de eind sprint de winst te laten aan de jongere Brabander Moelards. Nog opvallender was het op treden van Joost la Lau. Door fysiek ongemak viel diens baanseizoen volledig in het wa ter en na de ouderwetse blik- semstart in de korte cross van 2,6 kilometer hielden de fans het hart vast. Gerenommeerde baanaüeten kwam La Lau ver volgens onder aanvoering van WK-finalist Marko Koers inder daad voorbij, maar de geblokte Leidenaar hield stand. Met een vijfde plaats in 7.26 (winnaar Koers 7.08) meldde La Lau zich in één klap terug aan het front. „Ik ben eindelijk van een aller gie af, waarvoor ik vijf jaar lang medicijnen heb geslikt", ver klaarde La Lau. In het crossgala deed ook Huub Pragt goede zaken met de 42ste plaats. Roelofarendsvener Jan Kortekaas kreeg voor het elite-veld geen startbewijs, maar deed met een dertiende stek in het B-veld waarschijnlijk maar weinig onder voor zijn Hilversumse clubgenoot. Bij de jeugd is Leiden Atletiek de laatste jaren in geen velden of wegen te bekennen. Het Al- phense talent Femke Rietveld boekte daarentegen een tweede plaats bij de meisjes A, terwijl haar AAV '36-clubgenote Van- nessa van Vos nog meer verras te op de zevende stek. De start van de Tulploop over de afstand van de halve maraton. FOTO WIL KOKELAAR ATLETIEK WILMAR KORTLEEVER MEDEWERKER Met drie buitenlandse winnaars, de aanwezigheid van Marti ten Kate en een grote toename van het aantal deelnemers, zette de Tulploop in Roelo- farendsveen gisteren een aanzienlijke stap voor waarts. Met de tijd van de Poolse winnaar Szcze- sniak (1.05.54) kan de 'Veense' halve marathon voor de dag komen en ook de nieuwe startlocatie pakte goed uit. Omdat op de tien kilometer beide winnaars uit Polen kwamen, lijkt de Tulploop per 1997 een heuse internationale hardloopwedstrijd te wor den. De organisatie is echter nog niet toe aan die volgende stap. „Er belden ook Russen en Marok kanen", meldt organisator Frans Boers. „Maar omdat wij geen startgelden betalen, haakten die weer af." 'Grootverdiener' was dit keer de Oost-Europese Joanna Karpinska, die aan het prijzengeld van 75 gulden een premie van 250 gulden kreeg toege voegd voor een nieuw parcoursrecord. Karpinska was in 36.01 zes tellen sneller dan Christine Toonstra vorig jaar. Toonstra strandde dit keer op 1.40, altijd nog drie minuten sneller dan de eerste regio-atlete Leny van der Plas (40.55). Karpinska's landgenoot Sbigniew Murawski bleef op de tien kilometer net buiten het bereik van het parcoursrecord. Wel liep hij ver weg bij de Nederlanders. Jaap van Duijvenvoorde (Lei den Atletiek) was de beste regio-atleet. De zeven de klassering van de Leidenaar tekent het sterke deelnemersveld, dat vooral buiten de directe om geving aan populariteit lijkt te hebben gewonnen. In een tijd van afnemende deelnemersaantallen boekte AV Plantaris een stijging met 25 procent tot 1224 deelnemers. Op de hoofdafstand van 21,1 kilometer moest Marti ten Kate zijn meerdere erkennen in de der de Pool, Zenon Szczesniak. De Twent verkoos Roelofarendsveen boven een cross in Tilburg om dat hij in voorbereiding is op de Midwintermara thon in Apeldoorn. Vanuit het achterveld rukte hij wel op naar de tweede plaats in 1.06.52, 58 tel len meer dan Szczesniak. Derde eindigde de Belg Geert Deruddere, be kend in de regio ook van zijn regelmatige deelna me aan de Rijpweteringse Zilveren Molenloop. Thuisfavoriet Hans Wubben was met zijn tiende plaats ontevreden. „Ik heb de laatste tijd goed ge traind, maar dit was niet best", aldus de Vener die volgende week in de Lisser Ter Specke Loop waarschijnlijk zijn titel in het regionale Z&Z-weg- circuit verdedigt. Vanwege de grotere aantallen was de start ver plaatst van café Heemskerk naar het Bloemen- HandelsCentrum aan de Sotaweg. Een goede zet, beaamden atleten de claim van de organisatie. Maar door de bochten bij de start is het parcours er waarschijnlijk niet sneller op geworden. HANDBAL «FRANK BONTE MEDEWERKER Saturnus ging in Wateringen kansloos ten onder tegen Quin tus: 36-24. „Ze waren gewoon een maatje te groot", reageerde coach Wim van Leeuwen. De vrouwen van Foreholte kwamen tegen Blerick geen moment in gevaar en wonnen verdiend mer 24-21. In de derde divisie konden de Saturnus-reserves tegen de meer ervaren Snel- wiek-reserves in de slotfase het broodnodige geduld in de aan val niet opbrengen om door te drukken: 19-23. De vrouwen van Oase waren tegen Cosmos in Capelle aan de IJssel het spoor volkomen bijster: 16-9. Stompwijk '92 had thuis geen enkel probleem met Achilles: 22-14. Eerstedivisionist Saturnus miste tegen Quintus behalve Andre van Leeuwen ook Marcel Nieuwenhuys. Beiden zullen voor de jaarwisseling vermoe delijk niet meer aan bod ko men. Een gevoelige handicap voor de Leidenaars omdat deze spelers snelheid tegenover kracht kunnen stellen. Over kracht beschikken bij Saturnus alleen Paul Timmermans en Ni co Mooren. De nederlaag tegen de gedreven ploeg uit Waterin gen was ingecalculeerd maar had beslist niet zo hoog hoeven uit te vallen als Saturnus de ge boden kansen beter zou hebben benut. Dat manco, gevoegd bij een serie slordige afspeelfouten en de slechte dekking van de hoekaanvallers verklaren de grote marge. De topscorers bij Saturnus waren Timmermans en Mooren met ieder 6 treffers. Vanavond (21.00 uur) kunnen de mannen van Wim van Leeu wen hun zelfvertrouwen opkrik ken tegen UDSV. De gestaakte wedstrijd in de 5 Meihal bij een stand van 13-13, wordt dan overgespeeld. Foreholte had de sterkste wissels op de bank, zei trainer Rinus Rondberg. Langs de lij nen zaten bij de aanvang tegen Blerick vier van de vaste krach ten in de Voorhoutse ploeg: Kim Geerlings, Elly van Leeuwen, Nicole Donners en Jacqueline van de Graaff. Rondberg ging van start met Peggy van Dron- gelen, Elly Spreeuw, Anja van der Lans, Ellen Warmerdam, Linda van Wetten en Esther van de Nieuwendijk. Dat was wel even wat anders dan in de voor gaande wedstrijden toen bij voorbeeld een nog steeds niet helemaal herstelde Ellen War merdam toch aan de bak moest. Het neveneffect van de sterke bankbezetting liet zich in het verloop van het duel ook steeds nadrukkelijker gelden. De 'reserves' kwamen met 'opge stroopte mouwen' het veld in om nadrukkelijk blijk van aan wezigheid te geven. Er was nóg een plezierige ontdekking voor coach Rinus Rondberg. Anja van der Lans ontpopte zich als een uiterst betrouwbare centra le verdedigster. Kort en goed ge zegd, Foreholte maakte de dienst uit en kwam ook na har. gebruikelijke inzinking niet tenc de problemen. Van 13-13 wéevo het 23-17 en tenslotte 24-hor Topscorers bij Foreholte wari O} Elly Spreeuw en Elly van Le$eic wen met respectievelijk 7 eiian treffers. jonc In de derde divisie werd nj)nd eens duidelijk wat Saturnuscha mist: een leider in het veld det s rust, overwicht en tactisch iteui zicht heeft zodat hij de ploeg hars team kan functioneren. Kwiem teiten om zich in deze klasse ■up] handhaven hebben de Satwaai nus- reserves voldoende mtho die kwaliteiten komen mjen mondjesmaat tot uiting. ionc De De vrouwen van Oase k\jit se men tegen Cosmos halverwieds de tweede helft op een 6| achterstand en schakelden to over op een 1-1 dekkingsfw- troon. Het werd 16-9 en als <7 se zich in de wedstrijd zou h< ben vastgebeten zou Cosni' j zeker niet op zo'n groot versd zijn gekomen. Oase verprut| niet alleen kansen maar geloj de zichtbaar niet in eigen ki}|^\ nen en dan is winnen een IX J kans onmogelijke zaak. Stort wijk'92 deed het beter. Stl nend op een hechte defensiefst! de breakout werd Achilles f1AR' een 11-7 ruststand met de nl op de feiten gedrukt. Lang vPecl het einde gaf de ploeg uit <Pers rinchem zich al gewonnen, Me 14. Topscorers bij Stompv\|net 92 waren Irma van der BoschPom Yvonne Bennis met respectief31 lijk vijf en vier treffers. of h pm Dpei ZWEMMEN JACCO SCHAAP MEDEWERKER Het gaat weer goed met het zwemmen in de re gio. Na een mindere periode van twee jaar zijn voor vooral De Zijl/LGB en LZ 1886 betere tijden aangebroken. Zo wisten Glenn Molenaar, Sij- mens Brand, 'Miguel' van der Linden en Sebasti- aan Goed van De Zijl op de 4x100 vrij in 4.55.0 een nieuw kringrecord te zwemmen. Op de 5x50 meter vrije slag werd deze prestatie geleverd door Rogier van der Meer: 2.49.9. De dames van LZ/1886 vonden twee kringre cords niet genoeg. Tousja Klein, Lorette Velting, Corinne van Amsterdam en Lenneke van Schaik stonden aan de basis voor de verplettering van het kringrecord op de 4x100 vrij. De vier dames van LZ zwommen bijna twintig seconden onder het oude record, dat nu op 4.53.1 staat. De vier mochten ook aantreden voor de 5x50 meter vrije slag. Joyce Kluts maakte de startploeg voor dit bied nummer compleet. De 4.53.1 was goed voorPm 1 tweede record van LZ. Pe De iets oudere dames zorgden voor nog tred* LZ-successen. Paula Heemskerk wist met (Pra^ starttijd van 29.7 op de 50 vrij haar ploeggencfoml te inspireren. Dieuwertje Vermeulen, Moniferst Chaudron en Ester Nijgh maakte de 4x50 pee,: keurig af in 2.02.8. Dit was voldoende voor zoP^3 een kringrecord als voor een retourtje naair?mI NK-sprint. Voor de 5x50 vrij werd dit viertal aangetr°e' met Marlies van Vuuren. Deze ploeg zorgdpde 2.35.8 voor het laatste kringrecord van de d100? Naast de kringrecords werden er ook nog i NK-limieten gezwommen door de zwemsters! Scl LZ. De starttijd van Paula Heemskerk op de 9en vrij was goed voor een startbewijs voor de fla sprint. Met 2.16.9 wist zij ook nog een limiepde behalen op de 200 meter vrije slag. Zij fini#e m; daarmee net iets voor Ester Nijgh, die na 2.famF aantikte.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 24