Arbiter wijst geen winnaar aan in derby Zwaar gesprek helpt Gemini een eindje op weg Sporting Trigon draait pas tegen het einde warm q Grasshoppers zorgt voor stunt Zaalsport Leiden wint weer eens MAANDAG 1 DECEMBER 1997 volleybal chris hartman medewerker De volleyballers van Gemini- /Kangeroes verloren zaterdag voor de zesde keer op rij een competitiewedstrijd met 3-0. Was er in de voorgaande weken nog wel eens iets aan te mer ken op de inzet van de Voor schotenaren, in de thuiswed strijd tegen Bos/Vrevok 3 was de werklust dik in orde. Omdat hij niet tevreden was over de trainingsinzet en de be leving tijdens de wedstrijden arrangeerde trainer/ coach John Kalmeijer een gesprek tussen de technische commissie en de spelersgroep. Kalmeijer: „Nee, ik heb niet gedreigd met opstappen. Wel heb ik geprobeerd duidelijk te maken dat het zo niet langer kan. We zitten op dit moment in een negatieve spiraal. De enige manier om daar uit te ko men is door te winnen. Voor een team als Gemini betekent dat dat de spelers tot op de bo dem moeten gaan. In voor gaande wedstrijden gebeurde dit niet altijd. Maar zaterdag te gen Vrevok hebben ze zich he lemaal leeg geknokt." Ondanks de inspanningen verloor Gemini de wedstrijd in drie sets. Zowel de eerste als de tweede reeks eindigde in 10-15. Vrevok, een mix van routine en jeugd, liet degelijk volleybal zien. Gemini maakte wat meer fouten, maar speelde niet on verdienstelijk. Vooral verdedi gend reikte het team naar een In het derde speldeel kwa men de Voorschotenaren met 12-7 voor. Vrevok veranderde die score in 12-14 en Gemini knokte zich weer terug naar 14- 14. Dat de set met 14-16 naar Vrevok ging, was een tegenval ler voor Gemini. Voor hetzelfde geld was de balans naar de Voorschotense kant doorgesla gen. Bij de thuisclub speelde Marcel Boeren weer in alle sets mee. Rene Duynisveld ontbrak vanwege een gebroken vinger. Promotieklasse In de promotieklasse wonnen de mannen van Graficon/Do- nar, derde op de ranglijst, moeizaam van Sovicos 2. In Den Haag werd het 2-3. On danks een fantasie-opstelling kwam de Leidse ploeg met 2-0 voor in sets. Daarna ging Donar knoeien. Bas Bloem, speler, trainer en coach van het team: „Het spelen en coachen is niet goed te combineren, dat is me opnieuw duidelijk geworden. Voor het team is het beter dat er een coach komt." Door gebrek aan concentra tie leverde Donar de derde en vierde set in. De vijfde eindigde in 11-15. Een gebrek aan kwali teiten kan Donar niet ontzegd worden. Een gebrek aan ambi tie ook niet. Eenmaal binnen de lijnen is iedereen fanatiek. Bloem: „Maar we trainen maar een keer per week en we wisse len elke wedstrijd op een socia- De mannen van Orion nes telden zich alleen aan kop door een 3-1 overwinning op Zovoc 2. In Zoetermeer kwamen de volgende setstanden op de bor den: 13-15, 15-13, 7-15 en 7-15. Zovoc gaf de overwinning zeker niet cadeau. Aan Hazerswoud- se kant onderscheidde Ruud Schaft zich met zijn service. Rob Droogh deed aanvallend DAC verlo ren in Alphen aan den Rijn met 1-3 van Radius 2. Hoewel het team van Martin Broere ver dienstelijk volleybalde, kwam het op beslissende momenten tekort. In het eerste en tweede speldeel hield Radius zijn ze nuwen beter in bedwang (13- 15, 16-16). De tweede set won DAC met 15-3, maar de vierde ging weer met 9-15 verloren. Bekertoernooi In het toernooi om de districts beker bereikten de mannen van Orion de laatste acht door een 3-1 overwining op GSC. Orion, dat aantrad zonder Di- nant de Jong en Rob Droogh, gaf eersteklasser GSC in de eer ste set'geen schijn van kans (15-4). Daarna lieten de Ha- zerswoudenaren de teugels vie ren, waardoor de tegenstander uit Leidschendam onverwacht de tweede reeks in winst kon omzetten (10-15). Via scores van 15-8 en 15-4 veroverde Ori on alsnog een plaatsje in de kwartfinale. De vrouwen van DAC waren minder succesvol. Zij verloren in Nieuwerkerk aan den IJssel met 3-0 van eersteklasser Den Ouden/Nivoc. Zonder coach Martin Broere en de speelsters Claudia Bek en Diana Schip pers maakte DAC een zwakke indruk. Setstanden: 15-11, 15- 13 en 15-12. NOVO kwa men wel een ronde verder. Zij noteerden een 3-1 zege op Ley- thon2. Setstanden: 11-15, 15-8, 15-6 en 15-9. NOVO moest het doen zonder Arinda Ravens- bergen en Saskia van der Hulst. In de drie gewonnen sets was Mirese Heijting verantwoorde lijk voor de spelverdeling. NO- VO-coach Sieme Boom: .Aan vallend hadden wij meer kwali teit danLeython." Ook de Orion-vrouwen plaatsten zich bij de laatste acht. Zij wonnen in de Land- vliethal met 3-0 van WW. Het team uit Wassenaar had eerder opzien gebaard door het Schoonhovense DOS, vorig sei zoen verliezend bekerfinalist, uit het toernooi te knikkeren. In de strijd met Orion kwam de ploeg niet verder dan een eer volle nederlaag. korfbal michel van gent medewerker Na twee ronden in de zaal zijn vijf van de elf clubs uit de Leidse regio nog ongeslagen. Dat zijn Sporting Trigon, TOP, Fiks, Tempo en Crescendo. Minder florissant staan Pemix en Fluks ervoor, want zij moeten na de nederlagen tegen Excelsior en Nikantes nog tenminste een week wachten op hun eerste overwinning. Sporting Trigon behaalde bij WION een 17-12 overwinning, maar deze was allesbehalve indruk wekkend. De Leidse titelkandidaat stond na veer tien minuten nog slechts op 3-3 en kwam tot aan de rust slechts twee keer voor via Wendy van Hooven en Tim van der Horst (3-4 en 4-5, 6-5 rust). De eerste deed mee als vervangster van Chantal van Duyn, die met een schouderblessure kampt. „De eerste helft was afschuwelijk: het spel was statisch en het schot was slecht", vatte coach Kees van Vliet het eerste half uur kernachtig sa men. Hij gaf opdracht om meer ruimte en meer schot te nemen. Dat gebeurde inderdaad ook, waarna de partij in acht minuten werd beslist. Tim van der Horst (2), Wendy van Hooven, San- der de Haas en Alfred Lambooy bouwden name lijk vanaf 8-8 een 13-8 voorsprong op, die moeite loos werd vastgehouden. Wendy van Hooven gaf haar invalbeurt met vier treffers extra glans mee. Alleen in de beginfase stond Pernix aan de po sitieve kant van de score bij Excelsior door doel punten van Sjoerd van der Kooij, Jan Roest en Bert Vanhaelen (1-3). De laatstgenoemde schut ter viel na twintig minuten uit met een vinger blessure. Zijn ploeg keek inmiddels tegen een 6-4 achterstand aan, maar daar bleef het niet bij. De verdediging gaf namelijk in de laatste acht minu ten van de eerste helft te veel ruimte aan de vij andelijke aanvallers, die prompt vijf afstands schoten en een strafworp tot doelpunten promo veerden (12-5 rust). Na de pauze bleef het gat minstens vier punten, ook al omdat er drie straf- worpen werden gemist. Dat geeft wel aan dat het zelfvertrouwen van de Leidenaars momenteel niet erg groot is. Bert van der Vegte, de vervanger van Vanhaelen, bepaalde de eindstand op 24-16. Tijdens het derde kwartier verzuimde TOP op 15-11 tot twee keer toe een strafworp te benutten tegen Swift(A). De formatie van Harold Jellema moest deze missers duur bekopen, want de te genstander kwam helemaal terug in de wedstrijd (15-15). Invaller Michiel Kok zag zijn eerste schot gelijk door de mand vallen, waarna Stanley Lardé en Mascha Nieuwenhuijsen 18-15 maakten. Toch werd het door twee strafworpen weer spannend. De thuisclub liet zich echter niet meer achterha len, want invalster Mirjam de Kleyn maakte aan alle onzekerheid een einde: 19-17 winst. Voor De Danaïden vormden de laatste tien mi nuten van de eerste helft het breekpunt in het duel met Groen Zwart. De Leidenaars verspeel den een 2-0 voorsprong, om tot 8-7 gelijke tred te houden met hun tegenstanders. Deze liepen ver volgens in één ruk door naar 8-13 (rust) door hun loepzuivere vrouwen. Na de pauze verkleinden Nienke Feenstra, Sandra Kalthoff, Heiko Locher (2) en Vivian Keijsers het gat tot 13-16, 14-17 en 15-18, maar daar bleef het bij. In de slotfase werd het verschil zelfs vier punten: 17-21 verlies. Crescendo had weinig gevaar te duchten van RKC en won dan ook afgetekend met 15-7. Gert- Jan Hensing (2), Bettina Buikstra, Ilone Kooloos en René van der Vooren legden de basis voor de ze winst in de eerste dertien minuten met 5-0. De verdediging speelde aldoor geconcentreerd, zo dat er slechts vier vclddoelpunten en drie straf worpen werden doorgelaten. Daarentegen ging de aanval wel eens mee in het zwakke spel van de tegenstander, zodat de score niet zo vlot opliep (9-4 rust). Hensing was met zes treffers veruit het best op schot. Slechts één helft wist Velocitas in het spoor te blijven van Atlantis. Dat was te danken aan goals van Emanuel Vlagsma (3), Femmy van Nieuw koop, Arjan Bakker en Arjan Kwestro (2), goed voor 12-9 bij rust. Het achttal van Janko Breed- veld had alle moeite met het fysieke tegenspel en raakte nadien steeds verder achterop. Uiteinde lijk werd het 22-14, maar dat was zeker geflat teerd. KZ Leiden raakte bij Actief al gauw 5-1 achter en trachtte tevergeefs weer op gelijke hoogte te komen. De aanval had geen zuiverheid en geluk bij haar schoten en miste bovendien drie straf worpen. Coach Cees Blok zette nog wel Sandra Langezaal en Jean-Paul van der Berg in, maar zij waren evenmin schotvaardig. Brenda van Leeu wen (5), Annelies van der Blom en Jan Willem van der Kaay (2) wisten als enigen vaker te scoren in het 18-15 verlies. Ook Fluks begon bij Nikantes slecht aan de wedstrijd, want hier stond het na tien minuten 5- 0. De Noordwijkers herstelden zich goed en had den bij rust het gat grotendeels gedicht met 8-6. Ronald van Drongelen (5), Petra Both (4), Alexan dra Braun en René Spaanderman brachten zelfs twee keer een voorsprong op het bord (13-14 en 16-17). In de slotfase ging de thuisclub alsnog voorbij met 18-17. Wilfred Plesman ontving een gele kaart omdat hij de nemer van een strafivorp trachtte af te leiden door hard op de grond te stampen. Matthijn van Zon (13) van BS Lei den scoort de makkelijkste twee van zijn tien pun ten tegen Jum pers. Leiden won met 73-64. foto marklamers leiden joris zandbergen medewerker Na vier nederlagen op rij heeft BS Leiden de negatieve spiraal kunnen doorbreken met een 73-64 overwinning op het Haagse Jumpers. Jumpers staat onderaan in de eerste divisie, en gezien het spel dat de ploeg gisteravond liet zien, zal het daar de rest van het jaar ook wel blijven. Leiden deed het in de confrontatie ech ter niet veel beter. Het team van coach Ton Kallenberg is op pa pier een stuk sterker, maar maakte de fout om in het chao tische spel van de Hagenaars mee te gaan. Even leek Leiden de partij bij 20-8 al vroeg te gaan beslissen, maar bij rust was er nog nauwelijks verschil tussen de beide ploegen: 30-26. Tot lang in de tweede helft bleef de thuisclub eenvoudige scores toestaan, terwijl tegen de zoneverdediging van de bezoe kers vaak slechte beslisingen ge nomen werden om constant tot scoren te komen. Alleen Her man Lakerveld, die in een korte invalbeurt snel acht punten liet aantekenen, en guard Clyde Simson konden zich aan de matheid bij BS Leiden onttrek ken. Het was ook Simson die zijn team naar een 62-49 voor sprong bracht. Even leek Leiden dan toch ruim te gaan winnen, maar in de slotfase kwam Jum pers nog dichterbij. In ieder ge val bleven de punten voor het eerst sinds tijden weer eens in Leiden. Scores BS Leiden: Simson 16, Martinez 13, Van Zon 10, Seve- rijn 10. Fiks lastige opponent voor Tempo i-BZI basketbal joris zandbergen medewerker MSV kreeg in eigen huis een geweldig pak slaag van Orca's. De ploeg van coach Jan Koek verloor met 60-108 van de be zoekers uit Urk. De grootste plaag voor de Noordwij kers was Cliff Windham, die in zijn een tje al 41 punten voor zijn rekening nam. De Amerikaan, ooit actief in de eredivisie bij Akrides en vele andere clubs in Euro pa, was onhoudbaar voor de centers van MSV. Omdat de thuisclub ook al mach teloos stond tegen de verdediging van de Urkers tekende zich al vroeg in de wed strijd een zware nederlaag af. Tegen de zoneverdediging van Orca's werd te wei nig geduld opgebracht en een press van de bezoekers veroorzaakte keer op keer balverlies. Binnen zeven minuten keek MSV al tegen een 4-20 achterstand aan, en de Noordwijkers bleven tot aan de rust (19-54) verder achter de feiten aan lopen. Alleen in de eerste vijf minuten van de tweede helft kwam de thuisclub tot acceptabel spel, daarna nam Wind- ham het heft weer in handen en werd MSV naar een kansloze nederlaag ge speeld. Scores MSV: Bader 14, Van Leeuwen 14, B. Koek 10. De basketbalsters van Grasshoppers zorgden in Katwijk voor een stunt door Final Four-team Jolly Jumpers met 76-61 terug te wijzen. Grasshoppers-coach Martin Hoekstra kon na afloop constate ren dat 'het tactisch plan perfect werd uitgevoerd'. Het belangrijkste deel van dat plan was het uitschakelen van de twee speer punten Claudia Straub en Mariëlle van de Elshof. Straub lag, vooral in de tweede helft, aan banden bij juniores Gabrielle en Talia Versteeg, terwijl Van de Elshof weinig in te brengen had tegen het trio De Ruijter, Skrede en Kaalberg. Beide speelsters haalden wegens een maxi mum aan persooonlijk fouten het einde van de wedstrijd niet. Via een slimme zonepress sloeg Grasshoppers vlak voor rust (36-29) het eerste gaatje. De thuisclub ging in de tweede helft goed van start, zodat Jolly Jumpers voortdurend tegen een achter stand aan bleef kijken. Vier minuten voor tijd waren de Katwijksen zelfs uitgelopen naar 66-44 en was de eerste competitie zege voor Grasshoppers een feit. Scores Grasshoppers: Nieuwenhuijs 18, G. Versteeg 14, De Ruijter 11, De Best 11, Van Kooten 10. BV Leiderdorp ging hard onderuit in de thuiswedstrijd tegen Den Helder: 58- 91. Bij Den Helder ontbraken internatio nals Monique Kortman en Ellis van der Kooij, terwijl ook coach Meindert van Veen er niet bij was. Desondanks kon Leiderdorp nooit aanspraak op een over winning maken. De thuisploeg verzand de al voor rust (33-51) in chaotisch en solistisch spel en was verdedigend steeds een stap te laat tegen de schutters uit de marinestad. „Als we ons normale spel hadden gespeeld, hadden we vandaag tegen ze op kunnen spelen. Maar. op de ze manier waren we eigenlijk vanaf het begin kansloos", verwoordde center Ma- riska van Zegveld de teleurstelling bij Leiderdorp. Scores BV Leiderdorp: Gosschalk 12. Vrouwen De vrouwen van BV Lisse zorgden giste ren in de inhaalwedstrijd tegen koploper Den Helder 2 voor een verrassing. Zij werden geen enkel moment serieus be dreigd door de Helderse ploeg bedreigd en wonnen met 61-70. De Helderse re serves, geplaagd door blessureleed, brachten tegen Lisse een combinatie van het tweede team en de landelijke jeugd binnen de lijnen. Na een aarzelende start gooiden de gasten echter de schroom van zich af. Dankzij Marleen Droogh kreeg Den Helder het zwaar te verduren. Bijna moeiteloos vond Droogh de weg naar de ring. Na de pauze bleef Lisse het spel dicte ren, maar de foutenlast was er verant woordelijk voor dat een zekere mate van voorzichtigheid geboden was. Kostbaar was het balverlies dat Lisse bij vlagen te gen de zonepress van de thuisclub leed. En toen ook het Helderse afstandsschot zich deed gelden, leken de bezoekers nog in de problemen te komen. Zo ver kwam het echter niet. Scores BV Lisse: M. Droogh 32, Van de Heuvel 17. De juniores van Grasshoppers v in eigen huis met 82-62 van BV Lisse. Tot ver na rust (38-34) bleef Lisse goed in het spoor van de thuisclub. In de laatste mi nuten versnelden de Katwijksen. Scores Grasshoppers: De Jong 22, G. Versteeg 16, T. Versteeg 11. Scores BV Lisse: Hemminga 31, Mooijekind 10, Ise- boud 10. De meisjes junioren van BV Leider dorp verloren in Almelo met 115-52 van ATC. De door blessures uitgeholde ploeg van coach Martin Brouwer werkte hard, maar moest al snel erkennen dat ATC een maatje te groot was. Scores BV Leiderdorp: Goudberg 23, Snel 14. i Tempo en Fiks hadden allebei in de slotminuut de winst kunnen pakken met enige arbitrale bijstand. De Alphe- Jaa| naren zagen een doelpunt van Edwin Visser afgekeurd worden omdat de bal was verdedigd, terwijl hun oppo- t nenten uit Oegstgeest tevergeefs een strafworp claimden bij een blokkade van Chantal Bouwman. De scheidsrech- ?wits<ter wilde er niet aan, zodat het 17-17 bleef. qhac|alphena m gent/medewerker [Tijdens de eerste helft was Fiks jin de beginopstelling bedui dend slagvaardiger dan Tempo. |De aanval van de oranje-blau wen maakte in vier beurten zes Crjdoelpunten via Theo Vreeken r°rj(4), Inge Anholts en Maikel r^Martens. Het was opmerkelijk (dat de eerstgenoemde zich zo kon manifesteren, want hij speelde met pijnstillers om een nbblessure te 'vergeten'. De andere aanval was door de pbsentie van Matthijs de Visser (vingerblessure) heel wat min- slagvaardig en kwam niet 2. Qujrerder dan een treffer van ühantal Bouwman. Daardoor ;on Tempo na 2-4 terugkomen :n na 5-5, 7-5 en 7-7 met 9-7 ;aan rusten door Joke Boot, darjanneke van Dongen, Mar ei Hanegraaff en Edwin Visser. Desondanks was coach Bob Jergshoeff niet tevreden over gers^161 sPel van zÜn ploeg: „Wij ies 1-hadden wel het betere van het ïpel, maar we toonden te veel ld fespect en verdedigden te ingstig. Fiks is voor ons altijd ;eel jen lastige tegenstander. Vorig par op het veld haalden wij (naar één punt tegen hen. Na list verzuimden wij om verder jiit te lopen en dat brak ons bij- VATE^ op." Na de paal wisseling kreeg Fiks inderdaad meer greep op de gang van zaken, omdat de tweede aanval ging meescoren. Doelpunten van Saco de Visser (3), Henrik Hogimeijer en Theo Vreeken (2) leverden na 10-9 dan ook-een 16-12 voorsprong op. Dat was volgens coach Aldo Spadon te danken aan een an dere spelaanpak: „Voor rust hebben wij te slap gespeeld, na rust zijn wij ons eigen spelletje gaan spelen en gaan vechten voor elke bal. Bij 12-16 hebben wij verzuimd om de vaart uit het spel te halen. Ik heb wel ge roepen: Ga ballen, niet forceren, maar dat gebeurde niet. Wij gingen te gehaast spelen en le den te snel balverlies, waarvan Tempo goed heeft geprofi teerd." Kort na rust had Tempo Mar- tijn Hooijer ingezet, maar de routinier had te weinig spelrit- me om echt een stempel op de wedstrijd te kunnen drukken. Zijn ploeggenoten kregen wel de geest, want Margriet Lemkes, Edwin Visser (2) en Ronald Drieduite herstelden het even wicht met 16-16 en 17-17. In de hectische slotminuten wilde de scheidsrechter hier niets meer aan veranderen. Bei de trainers konden wel vrede hebben met de puntendeling: „Tempo is titelfavoriet heb ik begrepen, en dan hebben wij 'c MSV moet diep buigen voor Orcci 's Theo Vreeken van Fiks waagt een eenhandige doelpoging. Teamgenoot Inge Anholts en Edwin Visser en Joke Boot van Tempo kijken toe. foto henk bouwman het hier toch aardig gedaan. Het is jammer dat we onze voor sprong niet konden vasthou den, maar vier doelpunten in de zaal zijn zó weg", zei Aldo Spadon. Zijn collega Bob Bergshoeff wilde nog wel een kritische noot plaatsen: „Iedereen zegt: Tem po zal zeker promoveren, want ze hebben zo'n goede jeugd. Was het maar zo eenvoudig, dan kon ik wel in de kroeg gaan zitten. Wij komen momenteel gewoon wat ervaring tekort. Je zult ook wat geluk moeten heb ben om te promoveren, want deze klasse is beslist niet zwak."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23