eidsch Dagblad 22 Parijs steunt toch Duisenberg Cruz: weer twee goals en opnieuw gele kaart Speler Noordwijk 2 valt in voor nemen penalty Kinderen centraal op Wereldaidsdag 'Onderhandelingen over MEOB muurvast' Actievoerders spitten de verkeerde tuin om Bus botst op Schiphol tegen Cityhopper KLM Prins Maurits verloofd Kans op Chinees themapark Zoetermeer steeds groter BEL: 071-5128030 TWEE WEKEN GtMTiS DE WERELD OM U HEEN. MAANDAG 1 DECEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Stranding van potvissen is eigenlijk 'doodgewoon' Buitenland Het tijdperk van de 'Tsjechische Thatcher' is nu echt voorbij Kerk en Samenleving Henk Binnendijk Q, spreekt tijdens Mannendag Cultuur en Kunst 'De Zandman' in het Leidse Volkshuis Julio Ricardo Cruz viert feest na een van zijn doelpunten tegen Sparta. foto anp cerrit de hi rotterdam anp Julio Ricardo Cruz heeft on der Leo Beenhakker eindelijk zijn draai gevonden bij Feye- noord. De 23-jarige Argentijn maakte gisteren tegen Sparta voor de derde keer deze maand twee treffers. Eerder was de duurste aankoop uit de clubhistorie tegen TOP Oss (2-0) en Juventus (2-0) op schot. Cruz is niet alleen in doel punten de nieuwe topschut- ter van Feyenoord. Hij gros siert eveneens in gele kaarten. Hij kreeg tegen Spana zijn vierde gele kaart, waardoor hij voor de eerstvolgende wed strijd, uit tegen NEC, is ge schorst. In de Champions League staat de 'handtastelij ke' Cruz ook al op vier boe kingen. Hij mist daardoor het laatste duel, in Slowakije te gen FC Kosice.Laten we nu maar genieten van de voet baller Cruz", verzuchtte Beenhakker gisteren op het Kasteel. „Hij is nog jong en onervaren en niet gewend aan de waarden en normen in het Nederlandse voetbal. Na tuurlijk, hij deelt flink uit, maar hij incasseert ook veel. Hij moet gewoon wat slim mer worden. Dat leren we hem nog wel. Maar ik kan niet alles tegelijk." noordwijk nick verwoerd Trainingspak uit en penalty nemen. Deze opdracht kreeg Noordwijk-speler Johan Hulsebosch acht minuten voor tijd in de wedstrijd tegen ASWH bij de stand 0-0. De speler van het tweede moest het penalty-probleem van het eerste oplossen en deed dat overtuigend. Hij schoot de bal hard in de bovenhoek. Zijn ploeg won daardoor met 1-0 en blijft meedoen in de kam pioensrace. De gok van Noordwijk-trainer Ruud Bröring pakte goed uit. ,,In het verleden nam Arnold Reinders de strafschoppen al tijd. Hij wachtte tot de keeper naar een hoek ging en schoot dan pas. Nu blijven keepers bewegingen maken. Nadat Reinders tweemaal had ge mist, hebben onder anderen Martin van Kins, Patrick van de Gronde en Fred Bloem ge mist. Die komen dan weer onderaan het rijtje. Nu was Wim de Jong aan de beurt, maar hij hoefde niet zo nodig. Toen maakte Bloem aanstal ten om de penalty te nemen, maar hij staat onderaan de lijst. En in het tweede hebben Peter van Harskamp en Johan Hulsebosch al bewezen het wel te kunnen. Het zijn koele kikkers. Vandaar dat Johan het mocht doen." Een twee de-elftalspeler als matchwin- ner. Hulsebosch bleef er na afloop, net als bij de elfmeter- trap, koel onder: „Ik neem hem wel, zei ik tegen de trai ner. Ik was zelfverzekerd." Duitse weekblad Der Spiegel spreekt over Frans-Duitse afspraak Frankrijk is op voorwaarden toch bereid de Nederlander Wim Duisenberg te accepteren als eerste president van de Europese Centrale Bank (ECB). Duisenberg zou de eerste helft van zijn beoogde termijn van acht jaar uitdie nen en vervolgens voor vier jaar worden opgevolgd door een Franse kandidaat. frankfurt anp Het Duitse weekblad Der Spie gel spreekt in zijn jongste editie van zo'n Frans-Duitse afspraak. De Duitse kanselier Kohl en president Chirac van Frankrijk zouden deze hebben besproken tijdens de EU-banentop tien i Luxemburg. Duisenberg was de verfde eerste president van de ECB, totdat Frankrijk begin vo rige maand Jean-Claude Trichet naar voren schoof. Trichet staat momenteel aan het hoofd van de Franse centrale bank. Volgens premier Kok steunde Trichet eind vorig jaar zelfs Dui senberg. Toen deze de baan van president van het Europees Mo netair Instituut (EMI) accep teerde, werd aan de presidenten van de andere veertien Europe se centrale banken gevraagd of ze hem zouden steunen als ECB-president. „Hij kreeg een positieve reactie van alle presi denten, inclusief Trichet", aldus Kok in een vandaag verschenen interview met de Amerikaanse krant International Herald Tri bune. Premier Kok vindt een discus sie over het presidentschap van de Europese Centrale Bank een gevaar voor de geloofwaardig heid van de Europese muntu nie. „We moeten ervoor waken dat het debat over de eurobank geen schadelijke gevolgen heeft. Politisering van het proces dat tot de eenheidsmunt moet lei den, is wel het laatste waar we op zitten te wachten", stelt de premier. Hij dringt aan op een snelle en solide' oplossing. ..Ik ben voor een snelle en degelijke op lossing. We moeten het klimaat rond de euro niet verder ver slechteren", aldus Kok. oegstgeest Werkonderbrekingen in Oegstgeest het sociaal plan dat het ministe rie van defensie heeft voorge legd wegens de verhuizing van het bedrijf van Oegstgeest naar Den Helder. Een plan dat vol gens de MEOB-medewerkers veel te mager is. Voor vrijdag is een algemene stakingsdag afgeroepen. Een groot deel van de medewerkers zal dan met bussen de reis naar Den Helder maken. Dit gebeurt om na te gaan wat hen na 1997, als de eerste afdelingen van Oegstgeest naar Den Helder verkassen, te wachten staat. De onderhandelingen tussen het personeel van het Oegst- geestse Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) en het ministerie van defensie zitten muurvast. „Dat was massage- werk en heeft niets opgeleverd", aldus een woordvoerder van het MEOB-personeel. Het personeel van het MEOB begon vanmorgen met estafet te-werkonderbrekingen. De 350 werknemers van het MEOB voeren acties uit onvrede over Arrestaties bij Groenoord Burger King in brugrestaurant A4 haarlemmermeer arnold aarts Hamburgerconcern Burger King krijgt een vestiging bij het brug restaurant langs de A4. Aan de kant van de snelweg van Am sterdam naar Den Haag gaat n maart een drive-in open. Vorige week werd het uitgebrei de en verbouwde brugrestaur rant officieel heropend. Burger King heeft in Neder land veertien vestigingen, onder meer op de luchthaven Schip hol. Het is de bedoeling dat het komende half jaar vijf r lialen worden geopend. WH DI00': bombay Wereldaidsdag, vandaag, staat dit jaar voor het eerst in het teken van kinderen. Per dag worden 1.600 minderjarigen besmet met HIV, het virus dat tot aids leidt. Volgens schattingen zijn momenteel in de wereld een miljoen kinderen onder de 15 jaar HIV-besmet. Van die kinderen woont 95 procent in ontwikke lingslanden. Op de foto vraagt een Indiase jongen, zoon van een prostituee, om een beter leven. Zijn ouders zijn aan aids overleden. Volgens de Gezondheidsraad in India komen er elke dag ruim vijfduizend HlV-geïn- fecteerden bij. Pagina 3: Meer kinderen krijgen aids. foto ap sherwin crasto hoofddorp jacob v Sympathisanten van Groen- Front! hebben vannacht bij het Hoofddorpse aannemingsbe drijf C. den Breejen vernielin gen aangericht. Onder het mot to 'Graaf in je eigen tuin' wilden de actievoerders de aannemer aanpakken die de werkzaamhe den aan de Afrikahaven (bij Amsterdam) verricht. Den Bree jen ontkent echter dat hij dat is. Volgens hem gaat het om een andere aannemer uit Hoofd dorp. Den Breejen heeft van morgen bij de politie aangifte gedaan wegens de aangerichte vernielingen. Bij schermutselingen tussen politie en actievoerders bij Groenoord zijn vanmorgen acht arrestaties verricht. Dat gebeur de nadat tegenstanders van de aanleg van de Afrikahaven wa ren doorgedrongen tot het afge sloten werkterrein. Daar lieten ze de banden van chine leeglopen. Het was voor het eerst dat ac tievoerders bij Groenoord wer den gearresteerd. De politie trad niet op tegen de ongeveer 25 actievoerders die het fort van Groenoord bemannen. Dat ge beurt volgens politiewoordvoer der K. Wilting wel als het verde re verloop van de graafwerk zaamheden wordt verstoord. schiphol bill meyer Een bus met vliegtuigpassagiers is gisteravond op een vliegtuig platform op Schiphol 'tegen een Fokker 70 van KLM Cityhopper gebotst. Vermoedelijk nam de chauffeur de bocht te krap. De voorruit van de bus kwam tegen Apeldoorn Prins Maurits heeft zich verloofd met Marilène van den Broek. Maurits (29) is de oudste zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Marilène van den Broek (27) is de jongste dochter van oud-minister en lid van de Europese Commissie Hans van den Broek. De trouwdatum ligt 'medio volgend jaar'. Het is nog niet duidelijk of Maurits toestemming van het parlement gaat vragen voor zijn huwelijk. Hij is vijfde in de lijn van troonsopvolging. Wil hij dat recht behouden, dan is die toestemming noodzakelijk. Pagina 3: Status Marilène nog onduidelijk. foto anp Raymond rutting Gemeenteraad neemt deze week eerste besluit LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 \Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Madame Swetchine Door ongelukkiger te wor den leer je soms het minder te zijn. VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/ftrogramma's13 Sport15 t/m 26 Strips10 De Leidse Schouwburg pre senteert Animal Farm van George Orwell, waarvoor een kortingsbon. de tip van de vleugel en brak daardoor. Doordat de chauffeur hevig remde, liepen vier passagiers kneuzingen op. Zij werden op Schiphol behandeld. Het vlieg tuig zou vertrekken naar Bolog na in Italië. De passagiers (inclusief de vier lichtgewon den) konden na een uurtje op onthoud met een ander vlieg tuig hun reis voortzetten. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de exacte toedracht van het incident. De Fokker 70 liep volgens een woordvoerder van de KLM 'behoorlijke schade' op. NS zien af van prijsverhoging OV-gezinskaart den haag gpd De NS zien voorlopig af van de tariefsverhoging voor mensen die als lid van een gezin met een OV-gezins kaart tegen gereduceerd ta rief reizen. Dat schrijft mi nister Jorritsma van verkeer en waterstaat vandaag in een brief aan de Tweede Kamer. De NS komen daar tegen de aangekondige prijsverhoging voor reizen in de spits. Jorritsma voerde de afge lopen weken intensief over leg met de NS-top. Ze was daartoe gedwongen door een ruime meerderheid van de Tweede Kamer. De 'bijkaarthouders' van een OV-gezinskaart zullen voor lopig niet extra worden aangeslagen voor reizen in de spits, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Hoewel NS daardoor beoogde extra inkomsten misloopt, zal dat verlies niet worden gecom penseerd door de prijs van andere kaartjes extra te ver hogen. Het bedrijf behoudt zich het recht voor om de omstreden tariefsverhoging voor 'bijkaarthouders' op een later tijdstip alsnog in De plannen voor een Chinees themapark in de gemeente Zoe termeer krijgen handen en voe ten. In de gemeenteraad valt overmorgen het eerste besluit uit een reeks die ertoe moet lei den dat Zoetermeer wordt ver rijkt met een topattractie van internationale allure. Volgens wethouder H. Oosterop-van Leussen (D66) is het de hoogste tijd dat Zoe termeer een concreet wel komstteken geeft aan 'de Chi nezen'. Oosterop keerde on langs terug van een bezoek aan China. Ze werd daar blij verrast door de initiatiefnemers, een bundeling van zakenlieden en overheidsfunctionarissen. Zij bleken na eerdere oriënterende bespekingen met Zoetermeer 'in volle vaart te zijn doorge gaan met de plannenmakerij'. Het park, dat waarschijnlijk Sweet Lake City als naam krijgt, moet een soort Madurodam worden, met miniatuurgebou wen en schaalmodellen van ge beurtenissen die van grote bete kenis zijn geweest in de cultuur historische geschiedenis van China. De kosten worden op honderd miljoen dollar geschat. Voor een gezonde exploitatie zijn zo'n miljoen bezoekers per jaar nodig. De initiatiefnemers willen hun Sweet Lake City over twee jaar openen. Van dit type park zijn er al twee: een in Chi na zelf en een in de Verenigde Staten. Voor de Europese versie had den de initiatiefnemers onder meer plekken in Duitsland, Arn hem en de provincie Brabant op het oog. De Chinezen kozen uit eindelijk voor Zoetermeer van wege de ligging nabij Schiphol, het Rotterdamse havengebied en de spoorlijn. „Ik moet nog wel even een station regelen", zegt wethouder Oosterop-van Leussen op quasi-nonchalante toon. Het gebied waar het park moet komen ligt in westelijk Zoetermeer, nabij de grens met Leidschendam. In het bestem mingsplan zijn de bewuste veertig hectare met een 'groen blauwe slinger' ingetekend. „Dat wil zeggen dat het daar groen moet blijven en dat ook het water met rust moet worden gelaten", aldus de wethouder. Pagina 12: 'Themapark levert veel banen op' Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: maand Per kwartaal O automatisch 94. imatische betaling krijgt u Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 Vli Leiden OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1