Sport Sparta als sinterklaas Henk Gemser zit niet op wereldrecords te wachten Jonas Björkman legende na zege op Amerikanen Team Verstappen voor 70 miljoen verkocht MAANDAG 1 DECEMBER 1997 Akkoord Juventus over Davids turijn» Juventus en AC Milan hebben een akkoord bereikt over de overgang van Edgar Davids naar Turijn. In Italië lekte uit dat met de transfer van de Nederlander 9 miljard lire, ongeveer 10 miljoen gulden, is gemoeid. Davids moet zelf nog tot overeen stemming komen met Juventus, in de Champions League nog verslagen door Feyenoord. Davids komt onder trainer Fabio Ca- pello nauwelijks aan spelen toe. Eerder dit seizoen was sprake van een transfer naar Barcelona en Parma. In het laatste geval zag de middenvelder zelf af van een overgang. Knieblessure Tobiasen Amsterdam Ajax-trainer Morten Olsen vreest voor een lange herstelperiode voor verdediger Tobiasen. De Deen gleed gister avond uit tegen Fortuna. De band in de linker knie is overstrekt. Tobiasen meldde zich vanochtend in het VU-ziekenhuis. De Ajacieden klaagden gisteren over de staat van het veld in de Are- nA. Ze glijden steeds uit, hebben moeite met het controleren van de bal. De grasmat vergde nog een slachtoffer. Grensrechter Daman bleef in de rust met een kuitblessure in de kleedkamer achter. PSV blijft trekken aan Ooijer kerkrade» PSV blijft trekken aan André Ooijer van Roda JC. De 23-jarige middenvelder kan met onmiddellijke ingang aan de slag in Eindhoven. De landskampioen heeft Roda JC een afkoop som van een miljoen gulden geboden. De Limburgse club is be reid Ooijer voor dit bedrag meteen af te staan aan PSV. Machlas voorlopig Europees topscorer arnhem» Door zijn twee doelpunten gisteren tegen PSV is Nikos Machlas voorlopig topscorer van Europa. De spits van Vitesse staat na zeventien competitieronden op twintig treffers. Dat zijn er overigens zes minder dan de Italiaan Marco Negri die bij Glasgow Rangers onder contract staat. Maar de Schotse compe titie staat bij de organisatie van het klassement om de Gouden Schoen minder hoog aangeschreven dan de Nederlandse. Van de Bilt naar EK Cross tilburg Atlete Erika van de Bilt is door de atletiekunie geselec teerd voor de Europese veldloopkampioenschappen die op 14 december in het Portugese Oeiras worden gehouden. In de 39ste Internationale Warandeloop in Tilburg was de atlete van Leiden Atletiek de snelste Nederlandse. Ze werd achtste. Kamiel Maase, clubgenoot van Van de Bilt bij Leiden Atletiek, was al geselec teerd voor het EK. Zie ook pagina 24 Staking bedreigt korfbal hoofdklasse den haag» De korfbalscheidsrechters die wedstrijden in de hoofdklasse leiden, hebben het bestuur van het Koninklijke Ne derlandse Korfbal Verbond gedreigd de voorlaatste competitie ronde te boycotten. De arbiters zijn het niet eens met de onkos tenvergoeding die in hun ogen al jaren te laag is. De hoofdklas se-arbiters hebben nu gedreigd tijdens de beslissende fase van de hoofdklasse in staking te gaan waardoor de traditionele finale in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' onder druk komt te staan. Sparta droeg zelf de zetel aan. Leo Beenhakker stak er een sigaartje bij op, terwijl Feyenoord zich comfortabel achterover leunend de voorsprong liet welgevallen. Zel den kwam Feyenoord dit seizoen zo gemakkelijk op 0-2 als gisteren op het Kasteel, waar de bedwinger van Juven tus binnen amper twintig minuten de weelde van een voorsprong bezat zonder overmatige inspanningen. Doordat Feyenoord vijf minuten voor tijd zelfs nog naar 0-3 kon weglopen, werden de verhoudingen in het veld nog schever getrokken dan ze al waren. rotterdam piet ocks gpd-verslaggever Leo Beenhakker was de eerste om Sparta's langdurige supre matie te beamen. „We zijn in de tweede helft met de rug tegen de muur gezet. Dat was de ver dienste van Sparta. Wij hadden alleen een goed begin van zo'n twintig minuten. Na de 2-0 heb ben we de eerste helft redelijk de rest kunnen uitspelen. Na rust heb ben we geprobeerd de draad weer op te pakken, maar we zijn niet meer in de wedstrijd geko men. Voetballend hebben we te weinig gebracht. Al na vier minuten kreeg Feyenoord een ruggesteuntje dankzij Kew Jaliens, die blun derde bij het terugspelen op zijn doelman Roland Jansen, waardoor Giovanni van Bronck- horst koelbloedig 0-1 kon in schuiven. „De bal sprong niet op, zoals ik verwachtte," ver ontschuldigde Sparta's verdedi ger zich. „Daardoor raakte ik 'm niet goed." Nog geen twintig minuten la ter bracht de weer als vrije ver dediger excellerende Kees van Wonderen een afgeslagen vrije trap van Van Bronckhorst terug bij de volkomen ongedekte Julio Cruz, die van nabij 0-2 vond. „In die beginperiode hebben we de wedstrijd verloren," treurde Hans van der Zee. „We hebben voor een vervroegde Sinterklaas gespeeld door twee doelpunten weg te geven. Tegen zulke per soonlijke blunders kan je niet spelen." Desondanks dicteerde Sparta de verder oninteres sante derby, die nooit meer een wedstrijd werd. Sparta viel aan, maar bleek machteloos tegen Feyenoords onverzettelijkheid. Kew Jaliens had tien minuten voor rust zijn blunder al kunnen herstellen, maar hij joeg de bal na de voorzet van Arjan van der Laan vlak voor de neus van Ju- rek Dudek over het doel. Even later werd Jaliens in de ról van verdedigende middenvelder door Geoffrey Claeys in het strafschopgebied onderuit ge haald, maar scheidsrechter Temmink wees de claim op een strafschop gedecideerd af. „Ik werd gehaakt. Mijn standbeen werd onder mij vandaan ge haald," mopperde Jaliens, „als dat geen strafschop is..." Feyenoord schikte zich ook na rust in de rol van onderdruk te, maar echt in de problemen kwam de ploeg zelden. Mark Noorlander kopte het leer na een hoekschop van Maikel Ren- furm over, terwijl deze een voorzet van Arjan van der Laan te zacht inkopte om doelman Dudek daadwerkelijk te kunnen verontrusten. Commotie ontstond er nog slechts na de al dan niet opzet telijke handsbal van Julio Cruz in zijn eigen strafschopgebied. „Die bal had op de stip gemoe ten," vond Hans van der Zee. „Maar we raken er zo langza merhand aan gewend dat wij geen strafschoppen mee krij gen. Alleen maar tégen, al zes. Ik heb zo mijn vermoedens, maar daar spreek ik me liever niet over uit." „Ja", erkende Sparta's trainer later, „dit is klassejustitie. En dat terwijl de grensrechter er met zijn neus bovenop stond. Maar die handsbal zag hij niet, nee, maar wèl Gérard de Nooij- er aan de zijlijn, die hem de no dige verwijten maakte. Hij was zijn emoties even niet de baas. Natuurlijk is dat niet goed te praten, maar ik kan me zijn re actie levendig voorstellen." Gé rard de Nooijer kon vervolgens de dug-out voor de kleedkamer inruilen. Of het een handsbal was? Leo Beenhakker hield zich wijselijk op de vlakte. „Ik ben niet objec tief. Ik zag de bal ook tegen zijn arm gaan, maar of het opzettel- lijk was...? De scheidsrechter beslist. En dan kan je daar lang of kort over zijn, zoiets blijft een oeverloze discussie." Wat Sparta verder ook be- Postina en Romme snel in Berlijn berlijn gijs v gpd-verslaggever De schaatsbond (KNSB) heeft j een premiepot voor de sporters die een wereldrecord rijden, maar kernploegcoach Henk Gemser houdt in deze fase van het seizoen een 'pleidooi' voor een boetesysteem. Na het on waarschijnlijke wereldrecord van Ids Postma op de 1500 me ter in Berlijn (1.49,81), rust er voor de Nederlandse kern ploegleden een verbod op deel name aan de woekerende re- cordjacht. De verleiding moet worden weerstaan, anders komt volgens Gemser de voorberei ding op de Olympische Spelen (februari '98) in gevaar. De schaatsrecords zijn bijna niet meer bij te houden en nau welijks meer op waarde te schatten. Op elk moment van de dag kan ergens op aarde een nieuw wereldrecord worden ge beden en rijst de vraag hoe lang jdat stand houdt. Zaterdag wer den in Calgary en Berlijn drie nieuwe wereldrecords gevestigd jen het einde is nog niet in zicht. IGemser doet zijn best om te ivoorkomen dat zijn pupillen hun hoofd op hol laten slaan. jWant wereldrecords zorgen voor 'onrust en een onnodig hoogverwachtingspatroon'. Verbod Gemser vaardigde gisteren een verbod uit op het rijden van een wereldrecord op de 5.000 meter bij de mannen tijdens de eerste wereldbekerwedstrijden all round in Berlijn. Gianni Romme ■erkende dat het bij hem ■'kriebelde', maar hij trapte iede- ■re ronde gedisciplineerd op de De Brabantse stayer kwam uit op 6.35,71- - won met die tijd de eerste wereldbekerwedstrijd - en Gemser haalde opgelucht adem. Ook Bob de Jong hield zich aan de opdracht. De Lei- muidenaar werd op de vijf kilo meter derde in 6.38,15 en Rintje Ritsma volgde als vijfde (6.41,48). Romme was driekwart secon de boven het wereldrecord van Johann Olav Koss gebleven. De Noor had in 1994 tijdens de olympische vijf kilometer in Ha- mar de schaatssport 6.34,98 als lichttijd nagelaten. „Ik concen treerde me op het rijden van een vlak schema", vertelde Romme. „Je kunt zeggen: 'ik ga voluit en zie wel waar het schip strandt'. Maar dat is niet slim. Ik rijd liever tijdens de Spelen in Nagano een wereldrecord. Dan weet ik zeker dat ik goud heb en heb ik er veel meer plezier van." Ids Postma schaatste zater- i Berlijn per onge- wereldrecord op de 1500 meter dat sinds maart op naam stond van Neal Marshall (1.50,05). Zijn coach was er ver re van gelukkig mee. De sporter haalde zijn schouders op, zei dat hij het 'wel leuk' vond maar tegelijkertijd wist Postma niet zo goed wat hij met de prestatie aan moest. Gemser al helemaal niet. „Ids is niet vannacht ont dekt, maar is de kanjer die hij al was. We zitten niet op een favo- rietenrol te wachten. Er knaagde ook twijfel bij Postma omdat in de voorgaan de nacht in Calgary door Jan Bos 1.48,68 op de klokken was gezet. Het betrof echter een offi cieus record omdat de Hierde- naar buiten mededinging aan de onderlinge schaatskam pioenschappen (CanAm Cup) Ids Postma: „Ik weet nu waar ik sta. van de Amerikanen en Canade zen had meegedaan. Dus werd Postma officieel als wereldre cordhouder aangemerkt. De volgende morgen was Postma bij het ontwaken zijn wereldrecord alweer kwijt. Aan de ontbijttafel vernam de Deer- r dat in Calgary door Ke vin Overland nog sneller was geschaatst. De Canadese vriend van sprintster Marianne Tim mer stelde zes uur na Postma's 1.49,81 de tijd scherper op 1.49,07. Overigens, voor zolang het duurt. Want over vijf dagen wordt weer in Heerenveen ge schaatst. Dat het nog harder kan, blijkt uit de prestatie van Postma in Berlijn, dat 1001 meter lager ligt dan de wonderhaan van Calgary in Canada. Ab Krook, topsport coördinator van de KNSB, durft de voorspelling aan dat Postma in Calgary 'laag in de 1.47 zou hebben gereden'. Romme: „Er zijn inmiddels veel schaatsers die in Calgary 1.49 hebben gere den. Het leuke van Ids is dat hij dat gewoon in Berlijn doet." Postma treurde niet om het ver lies van zijn wereldrecord. Mar tin Hersman (tweede in 1.51,35), Rintje Ritsma (1.51,64) en Neal Marshall (1.53,36) hield hij op ruime afstand. Falko Zandstra eindigde als achtste in 1.52,81 en denkt er ineens hard over zich voor de Wintérspelen te richten op de 5.000 meter, die hij gisteren buiten mededinging reed (6.44,68). De man uit Joure heeft nog steeds geen nomina tie op zak en voor hem begint de tijd te dringen. Houvast Postma: „Dat ik een beetje hou vast heb qua tijd is belangrijker dan het wereldrecord. Ik weet nu waar ik sta ten opzichte van de concurrentie. Ik ben blij dat ik voorin kan mee rijden. Want laten we eerlijk zijn, die klap schaats had van mij achterwege mogen blijven." Door toedoen van de klap- goteborg rtr/anp dacht, Feyenoords afweer gaf geen krimp. Slechts Mourad Mghizrad, Sparta's Marokkaan se international, kon nog wel eens langs Geoffrey Claeys (en later George Boateng) glippen, zijn eindpasses maakten Dennis de Nooijer evenwel moedeloos. Al overdreef Sparta's spits soms met zijn verongelijkte houding als hij niet naar zijn zin werd aangespeeld. Vijf minuten voor tijd betrok de overtredingen opstapelende Juilo Cruz de verder bijna on zichtbare Henk Vos in een een tweetje, die de Argentijnse spits persoonlijk afrondde (0-3). „Feyenoord is vijf keer voor ons doel geweest," bitste Hans van der Zee, „en scoort driemaal. Dat is een hoog rendement. Wij dringen Feyenoord de gehele tweede helft terug - want Feye noord wilde niet verdedigen, het moest - wij staan de hele tweede helft voor het doel van Feyenoord en blijven op nul staan. Daarom vind ik de drie nul geflatteerd." Leo Beenhakker moet stie kem in zijn vuistje hebben gela chen. „Feyenoord oogt niet al tijd even fraai," beaamde hij, „maar als we dit kunnen vol houden tot aan de winterstop, kunnen we daarna kijken of we er iets bovenop kunnen zetten." 3 de Nooijer en Renfurm (67. Den Boateng, Van Gastel en Van Bronck horst; Cruz en Vos. Jonas Björkman sloeg een gat in de lucht, sprong in de armen van zijn dubbelpartner Nicolas Kulti en danste als een rapper door het Scandinavium. De 25- jarige Zweed bezorgde zijn land de zesde Davis Cup en werd di rect in één adem genoemd met legendarische landgenoten als Björn Borg, Mats Wilander en Stefan Edberg. Björkman en Kulti maakten zaterdag een einde aan de piep kleine illusies van de Amerika nen. In het dubbel versloegen zij Todd Martin en Jonathan Stark met driemaal 6-4. Pas in de derde set toen Stark en Mar tin van plaats wisselden, werd het even spannend. De over winning bracht de 3-0 op het bord na de zege van Björkman op Chang en de opgave van Sampras tegen Larsson. Dat het zondag 5-0 zou worden was aardig voor de statistieken, aar dig voor de Zweden wel te ver staan. „Hoe ik me voel?. Gemakke lijke vraag", grijnsde Björkman „Perfect. Kan me niet beter voe len. Ik heb een fantastisch jaar achter de rug met een fantas tisch slot. Alles ging beter dan ik aan het begin van dit jaar ver wachtte." Björkman startte 1997 met een kater van jewelste. Als num mer 69 van de wereld verzaakte hij in de finale van de Davis Cup tegen Frankrijk. Hij verloor in Malmö het dubbel met Kulti, waarna hij gepasseerd werd voor de vervanging van de ge blesseerde Edberg. Kulti nam diens plaats in en verloor het beslissende enkel in een ener verende vijfsetter van Boetsch, waardoor Frankrijk met de Cup aan de haal ging (2-3). De glorieuze dagen van Zwe den in de Davis Cup leken voor bij. Björn Borg leidde zijn land in 1975 naar de eerste Cup met de overwinning op Tsjechoslo- wakije. Wilander en Edberg na men de fakkel over, maar met het afscheid van Edberg in Mal mö leek een einde gekomen aan de heroïsche daden van de Zweden in de strijd om de we reldtitel voor landenteams. Björkman, net als Wilander geboren in Vaxjö, had daar an dere ideeën over. Hij groeide in twaalf maanden uit tot de op volger van Edberg. Een rol die weggelegd leek voor Thomas Enqvist, in Göteborg reserve in de Davis Cup-ploeg. Maar 1997 werd het jaar van Jonas Björk man, de zoon van een postbo de. Een arbeider op de tennis baan, niet overdreven bedeeld met talent, maar wel met een nimmer aflatende vechtlust. Een 'choker' ook in zijn eerste profjaren. Een tennisser die op kritieke momenten de stress niet de baas kon. De mannelijke Jana Novotna. Zijn dubbelhan- dige backhand was gevaarlijk, maar mentaal was hij kwets baar. Daarin kwam dit jaar ver andering. Hij trainde harder dan ooit. Werkte aan zijn rela tief zwakke opslag en ontwik kelde de beste return sinds de topdagen van Agassi. Maar zijn grootste winst lag in de verbetering van zijn voeten werk. „Jonas werd veel sneller en agressiever", zag Todd Mar tin. „Zijn lichaamshouding werd beter." En zijn lichaam staal ook. Zeker nadat de suc cessen zich aaneenregen. Hij won drie toernooien, Auckland, Indianapolis en Stockholm, de eerste drie in zijn loopbaan en steeg naar de vierde plaats op de wereldranglijst achter Sam pras, Rafter en Chang. Björkman was altijd een aan valler maar bewees tegen Chang dat hij ook vanaf de baseline kon railyen en geduld opbrengen. Hij werd vrijer op de baan, toonde meer emoties en bezat een droog gevoel voor humor. In Göteborg imiteerde hij een Zweeds cabaretgezel schap door na de overwinning zijn rechtervoet met zijn rech terhand vast te pakken en een grote stap voorwaarts te maken. Dell .000 fans konden die grap wel waarderen. Zijn ploeggeno ten ook. De kopman werd uit bundig toegejuicht. Even uit bundig als vroeger Borg, Wilan der en Edberg. schaats en de verbeterde klima tologische omstandigheden in de overdekte schaatsbanen zijn de wereldrecords op hol gesla gen. In Calgary sneuvelden vori ge week drie wereldrecords op de sprintafstanden en afgelopen weekeinde was de 1500 meter het doelwit. Bij de mannen sloeg Overland toe, bij de vrou wen Catriona LeMay-Doan. De Canadese sprintster reed - evenals Overland tijdens wed strijden om de CanAm Cup - 1.57,87 en vermorzelde het ver geelde maar magische wereld record (1,59.30) van Karin Kania dat dateerde van 1986. Krook noemt vier factoren die de huidige run op wereldre cords verklaren. De klimaatbe heersing in de hallen, het olym pische seizoen, de winning- mood onder de schaatsers en uiteraard de klapschaats. „De optelsom leidt tot deze tijden", zegt Krook. Ook de Noren, de meesters van het 'pieken' in een olympisch jaar, delen in de eu forie. Op de 5.000 meter bleven de prestaties van Remi Hereide (tweede in 6.37,10) en Kjell Sto relid (vierde in 6.39,73) niet on opgemerkt. Krook verwacht dat de wild groei aan records in de loop van de winter tot staan wordt ge bracht. „Er moet een streep on der het verleden worden gezet. We beginnen in de schaatssport met een schone lei. Er kunnen elke week nieuwe records wor den gereden, die niet zijn te ver gelijken met die van vroeger. Na verloop van tijd stabiliseert die ontwikkeling zich. Het wordt over een paar maanden weer rustiger." Niklas Kulti (rechts) en Jonas Björkman vallen elkaar in de armen na de overwinning van zaterdag in het dubbelspel. foto ap heerlen/londen gpd Na dertig jaar heeft Ken Tyrrell, de 73-jarige eigenaar van het naar hemzelf genoemde For mule 1-team, besloten zijn ren stal te verkopen. British Ameri can Tobacco (BAT), een wereld wijd opererende tabaksfabri kant, zal morgen tijdens een persconferentie in Londen be kendmaken dat het Tyrrell heeft opgekocht. Jos Verstappen was afgelopen seizoen één van de twee rijders van Tyrrell. Met de transactie is een bedrag van on geveer zeventig miljoen gulden gemoeid. Wat de gevolgen voor Verstappen zullen zijn, is nog niet duidelijk. Tyrrell had tot 1 november een optie op de Lim burger, maar heeft deze niet ge licht. In principe is Verstappen vrij man, maar het aantal nog te vergeven plekjes bij andere teams is zeer beperkt. Tyrrell heeft een duidelijke voorkeur voor Verstappen vanwege diens capaciteiten. Het probleem is evenwel dat de Montforter nau welijks sponsorgeld achter de hand heeft, terwijl andere rij ders op de loer liggen met een rijk gevulde beurs. Feyenoorder Henk Vos wordt vastgehouden door Sparta-verdediger Dave van der Meer. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15