1 Alles Bescherm de tuinkruiden Tuinieren Asiel helpt buxus de winter door Vraag en antwoord ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 Kwekers beginnen winterstalling voor terrasplanten Tuinliefhebbers, ook zij die geen boodschap hebben aan groenten uit eigen tuin, zijn wel vaak in het bezit van een aantal keukenkruiden. De meest be kende zijn wel peterselie, bies look en selderij. Maar een toe- nemend aantal liefhebbers heeft ook wel salie, lavas of tijm in de kruidenhoek. Mocht er ook rozemarijn bij zijn dan zou ik willen aanraden om deze bij zeer strenge kou naar binnen te brengen. Bij mijn weten zijn vo rige winter de meeste rozema rijnstruiken bevroren. De ande re kruiden kunnen we zo afdek ken dat er toch nog af en toe iets te oogsten valt en dat is midwinter extra leuk. Er zijn verschillende oplossin gen voor het beschermen van de kr uiden. De meest luxueuze zag ik bij vrienden die enkele grote glazen stolpen hadden. Die stolpen werden zodra er flinke vorst dreigde, over de planten heen gezet, met dien verstande dat ze op kleine blok jes kwamen te staan om ervoor te zorgen dat een teveel aan vocht kon verdwijnen en dat frisse lucht bij de planten kon GREET BUCHNER komen. Minder elegant, maar voor vrij wel iedereen binnen handbe reik, is het beschermen van be paalde planten met behulp van een oude, afgekeurde autoband. Ze zouden voor bijna geen geld bij garages te krijgen zijn. De band wordt simpelweg rond de te beschermen plant gezet en met een glasplaat of een stuk transparant plastic afgedekt. Ook hier zal men geregeld moe ten luchten om het teveel aan vocht te laten verdwijnen en frisse lucht bij de plant te laten komen. Of een dergelijke band in de tuin niet al te lelijk is, is een kwestie van smaak en ook van de plaats in de tuin. In elk geval is het simpel. Wellicht zijn er mensen die lie ver een andere methode kiezen. Ook dat kan. Zo kan men bij voorbeeld een twee stenen hoog muurtje rond de planten zetten, gewoon opgestapeld op de grond. Uiteraard komt ook hier weer de glasplaat of het door schijnende plastic aan bod. In clusief het geregelde luchten. Maar op welke manier we onze kruiden ook willen beschermen tegen te veel kou, wind en vocht, we zullen de grond rond de wortels altijd goed moeten afdekken met goede grond. Zelf gemaakte compost verdient de voorkeur en als deze er niet is, dan kan goede gekochte aarde gebruikt worden voor dit doel. Deze laag dient niet zozeer als voeding dan wel als bescherm laag bij vorst. Verder zullen we bij strenge vorst onze be schermde planten af en toe moeten verwennen met iets wa- ter en dat mag dan best flink warm zijn als het vriest. De van oorsprong tropische planten als citrusboompjes, bougainvillea's en mimosa's zijn prachtig in de zomer, maar vormen vaak een probleem in de winter. Ze kunnen namelijk absoluut geen vrieskou verdra gen en moeten dus naar bin nen. En daar heeft niet iedereen zo maar plaats voor. Voor één klein plantje is in een hoekje op de slaapkamer vaak nog wel een plekje te vinden, maar op het herbergen van een complete minihortus zijn maar weinig huizen ingericht. Enkele beroepskwekers hebben handig ingespeeld op die toege nomen belangstelling voor kuip- en terrasplanten. Zij stel len één of meer van hun kassen tijdens de wintermaanden be schikbaar als 'plantenasiel'. Te gen betaling kunnen particulie ren hier hun kuipplanten laten overwinteren. Zestien kwekerijen zijn inmid dels door de Nederlandse kwe kersvereniging officieel erkend als overwinteringsplaats. Kwe kerij BCK regenwormhumus uit Amersfoort is één van hen. Sinds vier jaar kunnen particu lieren hier terecht. In de twee flinke kassen van de Amersfoortse kwekerij is het hoogseizoen. In de warmte staan tientallen manshoge ole anders, sinaasappelboompjes, palmen en andere exoten strak in het gelid. In de koude kas staat het meer 'ordinaire' pot- volk: fuchsia's, buxusboompjes en zelfs geraniums. Alle wintergasten genieten hier voor 135 gulden per vierkante meter, gemiddeld vijftien gul den per plant, 'volpension'. Vanaf oktober, liefst voor de eerste nachtvorst, worden de planten gebracht, in mei moe ten ze weer zijn opgehaald. Te gen een extra vergoeding wor den de planten eventueel thuis opgehaald en gebracht. Dagelijks worden alle pension gasten gecontroleerd op ziektes en droogte. In het voorjaar wor den ze, indien nodig, gesnoeid en verpot. „Eigenlijk is het ver zorgen van onze wintergasten veel intensiever dan we hadden gedacht voordat we hiermee begonnen", vertelt kweker J. van der Kloes. Garantie op de gezondheid van hun planten krijgen stallers niet. „Daar kun je gewoon niet aan beginnen. Dat is het risico. We weten ook niet wat mensen doen met hun planten voordat ze hier gebracht worden. Als ze ze bijvoorbeeld pas na de eerste nachtvorst binnen zijn gehaald hebben ze vaak al een flinke klap gehad." Mensen besteden steeds meer geld aan planten. De tuin is een echt statussymbool geworden. Zonder mankeren wordt er tienduizend gulden uitgegeven aan de inrichting van een tuin achter een rijtjeshuis. En dure potplanten behoren daar duide lijk bij. Van der Kloes denkt dat het ook komt doordat mensen meer zijn gaan reizen. Ze zien dan in Spanje zo'n prachtig bloeiende bougainvillea en die willen ze dan thuis ook op het terras. In de warmte staan oleanders en andere exoten in het gelid, in de koude kas staan fuchsia's en gera niums. FOTO GPD BRAND OVEREEM Biezenweg 70. Santpoort (N), Tel. 023 - 537 61 90 Dr. Ir. van de Wal uit Heemste de heeft uit Indonesië een maanorchidee meegenomen, een anggrek bulan. Dat is geen Latijnse naam, dus weet ik ook niet of het een zogenaamde aardorchidee dan wel een epify- tische orchidee is. De aardor- chideeën hebben vlezige wor tels met zuigworteltjes, de epi- fytische planten vormen naast een wortelgestel ook dikke rol ronde luchtwortels waarmee ze zich verankeren. Deze laatste soorten horen in speciale pot ten te staan, met gaten in de wanden, ze kunnen ook worden vastgebonden op schors of sa mengeperste osmundawortel. De aardorchideeën worden in gewone potten met luchtige aarde gezet. Alle orchideeën vragen een heel jaar lang om warme temperaturen, veel vocht in de lucht en liefst geen volle zon. Veel mislukkingen met deze planten zijn te wijten aan te veel gieten. Beter is het minimaal te gieten, maar de planten wel op een schaal ge vuld met grind en water te zet ten, zodat ze voortdurend op stijgende waterdamp rond hun blad hebben. Voor de meeste orchideeën valt de rusttijd in herfst en winter en dan mogen ze nauwelijks gegoten worden. Dit is wel vrij gebrekkige infor matie. Wellicht kan de Hortus in Leiden betere informatie ver schaffen. Altijd fijn als lezers me met goe de raad schrijven, zoals M. Bak ker uit Haarlem, die in het be zit is van een oleander die jaar op jaar fraai bloeit op roodach tige takjes boven in de plant. Die staat 's winters op zolder, onverwarmd en 's zomers in een pot op het westen. Maar naar mijn bescheiden mening zal de plant door het niet snoei en, op den duur wel erg hoog worden. Of is het een speciaal klein blijvend soort? In elk geval mijn dank voor de medewer king. 1 P D L E A N R K 2 S T IJ 0 K R E M 3 M K R A U N I K 4 K E N 0 Z 0 IJ R 5 P N L D u I 0 M 6 S L C 0 H E P T 7 E S R L A A w G 8 T 0 A A R T s D 9 P R E U N I s M 10 P S 0 E T A D L 11 B I R 0 G E K G 12 E K S w A C A D 13 C H L 0 E w N I 14 S P D I E T N S OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. 1Plat stuk hout; 2. hevige wind; 3. bedverwarmer; 4. zanggroep; 5. veer; 6. vaartuig; 7. ransel; 8. soort spijker; 9. vrucht; 10. die renverblijf; 11. kledingstuk; 1'2. boos; 13. grappenmaker; 14. scherpzinnig. KRUISWOORDRAADSEL wulp-j ute ai-opa-al 1-m-a-a-a slagregen -en-k-oi- andy-egge -to-r-ie- welvarend r-a-g-k-o ar-wel-nn tube-apis HEINZ TOMPOES Het apparaatje ontplofde met zoveel geweld, dat er een diepe trechter in de vloer van de kelder geslagen werd. Uit de verbrijzelde waterleiding spoot een heldere straal klaterend op de tors van heer Bommel, maar Tom Poes had daar geen aandacht voor. „Tjonge", mompelde hij ontdaan. „Die Droon is geen aardig iemand! Als zijn waarnemers hem niet aan staan neemt hij geen halve maatre gelen, dat blijkt!" „Help!" riep heer Ollie klagend. „Doe toch iets! Ik veldlink! Wat doe je toch, Tom Poes? Wat betekent dit alle maal?" De aangesprokene stond moeilijk op en draaide de hoofdkraan dicht. „Dit betekent", zei hij, „dat we met iets gevaarlijks te maken hebben! Tot nu toe meten ze alleen ons kukel, wat dat dan ook is. Maar over een poosje zou er wel eens iets ergs kun nen gebeuren!" Wat er nu gebeurt is al erg genoeg!" prevelde heer Bom mel met bevende lippen. Hij stond druipend aan de rand van het gat en staarde vol afkeer naar de dampen die er uit opstegen. „Nattigheid en stank", zei hij wal gend. „En dat terwijl ik niets over ku- kels wil horen! Ik begrijp je niet, jon ge vriend; je moest toch weten, dat het niets is voor een heer. Wat het dan ook is: ik kan er niet tegen!" Op datzelfde moment dreef profes sor Prlwytzkofsky met krachtige sla gen een brede buis in het moeras; niet ver van daar. „Praw", sprak de geleerde tot zich zelf. „Vloedigheid en slechte reuk! Maar de wetenschap wil klarigheid over der kukel hebben! Mijne becijfe ringen verraden mij, dat hier ener ge vaar dreigt. Maar welk? De gegevens ontbreken mij..." H T W E DOOR JAN VISSER De wind kwam deze maand veelal uit oostelijke tot zuidoostelijk* richting, met name tijdens de tweede helft van de maand. Dat d wind zoveel uit continentale richtingen blies had te maken met tige Russische hogedruk. Toch kwam er met veel kou naar Nede Daar zullen maar weinigen om hebben getreurd want winterkou vember is ongewenst. In januari 1972 hadden we overigens ook veel oostenwinden. Bi rond het midden van de maand, toen op de 18e Schiphol -11,7 Oude Wetering -11,0 graden rapporteerden, en rond de maandv ling januari/februari leidde dat niet tot vorst van betekenis. In fe waren er opnieuw veel oostenwinden maar Thialf was in geen ve of wegen te bekennen. Het werd zowaar een zachte maand. Vandaag waait de wind uit het zuiden tot zuidwesten en daarme wordt zachte lucht aangevoerd. Vanmiddag is het omstreeks 10 den. De windsterkte is matig en aan de kust soms krachtig. Het beeld wordt gekenmerkt door enkele buien (in de vroege ochten eerst nog een smalle regenzone), maar er is ook kans op een bee zonneschijn. Bepalend voor het weerbeeld is een depressie ten westen van Den Helder. Morgen komt dit verder in betekenis afr mende systeem voor de Vlaamse kust te liggen. Bij ons zal het d nabijheid van het lagedrukgebied bewolkt blijven en er kan nog regen of een bui vallen. De wind is zuidelijk en zwak tot matig ei temperatuur komt uit op 9 graden. Op maandag gaat de wind door een nieuwe storing bij Denemarl uit het noordwesten waaien. Daarna voltrekt zich een overgang koud weer met toenemende kans op vorst en ook sneeuw. Gisteren was er mist in de ochtend en regen in de middag. Veel viel er overigens met en het werd minder koud. Aan het begin v; avond stond de thermometer op Valkenburg bij Leiden op 9,1 gi KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust opkla ringen. Elders meest be wolkt en vooral in het zui den een toenemende kans op regen of sneeuw. Maxi ma aan zee net iets boven nul, landinwaarts lichte tot matige vorst. Zweden: Veel bewolking en een toe nemende kans op sneeuw; in het uiterste zuiden mis schien ook ijzel of regen. In het midden eerst een paar opklaringen. Veel wind. Maxima van -10 gra den in het noorden tot iets boven nul in het zuiden. Denemarken: Veel bewolking en af en toe regen; ook ijzel of sneeuw is mogelijk. Nogal windering. Temperaturen net iets boven het vries- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag bewolkt en af en toe regen. Zondag naast opklaringen een paar bui en, in de Schotse Hooglanden ook met sneeuw. Middagtemperatuur uiteenlo pend van een graad of 5 op zondag in Schotland tot 12 graden in het zuidwes ten van Ierland. België en Luxemburg: Meest bewolkt en af en toe regen. Zater dag nog vrij zacht met maxima rond 10 graden, daarna langzaam kouder. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en vooral zaterdag nu en dan regen. Zaterdag maxima op de meeste plaatsen nog rond 10 graden; daarna daling van temperatuur. Portugal: Overgang naar droger weer met meer zon; voornamelijk in het noorden nog wolkenvelden en eerst nog wat regen. Middagtemperatuur langs de kust van 16 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden. Spanje: .Zonnige perioden. In het noorden wol kenvelden en langs de Golf van Biskaje hier en daar (flink wat regen en veel wind. Middagtemperatuur uiteenlopend van 13 graden langs de kust in het noor den tot een graad of 22 aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden Marokko: Westkust: zonnige perioden en waar schijnlijk droog. Maxima in het noorden iets onder 20 graden, elders daarboven. Tunesië: Naast wat zon ook een paar regen- of on weersbuien. Zondag misschien veel neerslag en langs de kust een flink aan wakkerende, koude noordwestenwind. Middagtemperatuur dalend tot om streeks 17 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen, vooral in het zuidwesten. In het Rhone- dal en langs de Cote d'Azur droog en zonnige perioden; in de loop van het weekeinde steekt de Mistral op. Middag temperatuur op zaterdag rond 13 gra den, zondag frisser. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en nog een kleine kans op een bui. Een flink aanwakkeren de noordwestenwind. Middagtempera tuur omstreeks 17 graden. Italië: Onbestendig met meest bewolkt weer en een aantal buien; op zondag hier en daar flinke regen. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 9 in het noorden tot rond 18 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Meest bewolkt en buiig; bovendien een flink toenemende koude noordenwind. Middagtemperatuur dalend tot om streeks 14 graden op zondag. Malta: Wisselend bewolkt en vooral zondag een paar flinke buien; later ook veel wind Middagtemperatuur omstreeks 18 gra- Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien; zaterdag vooral in het zuiden en oosten en zondag juist in het westen. Middagtemperatuur van een graad of 13 bij Thessaloniki tot 18 in het zuidwes- Turkije en Cyprus: Kusten: zaterdag meest bewolkt en een aantal pittige buien; zondag iets droger en vooral in het westen zonnige perio den. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 12 op de Dardanellen tot 19 op Cyprus. Duitsland: Overwegend bewolkt en af en toe regen, zondag later op de dag in hogere streken kans op sneeuw; hier en daar mist. Mid dagtemperatuur meest tussen 4 en 9 graden, Zwitserland: Wolkenvelden en af en toe regen; sneeuwgrens dalend tot 1100 meter. Eerst hier en daar mist. In de dalen za- ZONDAG 30 NOVEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.25 Zon onder Maan op 08.15 Maanondf Waterstand IJmuiden Katwijk j)A' Hoog 03.38 15.55 03.11. Laag 11.44 23.55 11.25 j MAANDAG 1 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden I 1 Zon op 08.26 Zon onder Maan op 09.1b Maanondq j, Waterstand L IJmuiden KatwijkP 1 Hoog 04.15 .-16.27 03.48 L Laag 12.25 24.00 12.06 Weerrapporten 28 november station weer wind Amsterdam regen zo 6 De Bilt regen zo 5 Deelen regen zo 5 Eelde zwaar bew. ozo4 Eindhoven regen zo 5 Den Helder regen zo 6 Rotterdam regen zzo 6 Twente regen zzo 2 Vlissingen regen z 9 Maastricht regen zzo 5 Aberdeen regen zzo 6 Athene half bew. zzw 2 Barcelona Boedapest Bordeaux 16 u «.J j; !.S Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Kopenhagen Las Palmas Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta half bew zwaar bew half bew. regen half bew motregen zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew licht bew half bew. half bew Bangkok c Buenos Aires t Casablanca t Johannesburg z Los Angeles c New Orleans t New York z Tel Aviv c Vancouver regen terdag nog maxima rond 8 grac dag iets kouder. Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot ti zondag vooral in het zuiden; grens dalend tot 1200 meter, temperatuur omstreeks 5 grade B Polen: Wolkenvelden en af en toe rege natte sneeuw is eerst nog niet ten. Tijdelijk veel wind, uit het Middagtemperatuur rond het of een paar graden daarboven. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en af en t< zondag in Tsjechië op de mees sen droog maar wel kans op dagtemperatuur omstreeks 6 gr Hongarije: Overwegend bewolkt en ook kans op mist. Middagtem ongeveer 7 graden, Tom Poes en het Kukel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8