aria's strijd tegen de maffia Patstelling bedreigt klimaatconferentie Buitenland CARABINIERI TIL'S UITGEBREIDE ULSTA PRESENTATIE Man bijt hond hülsta !2! van IRDAG 29 NOVEMBER 1997 I98.- erustlj 'o234er" Giuseppe Jato t morgen een 99 bemeester gekozen, net sumjfl alle andere \iaanse gemeenten. kr er is één verschil: Giuseppe Jato geldt als J vibetwiste hoofdstad JCosa Nostrade w fia. De clan van de feonesi, genoemd naar berderop gelegen \eone, heeft van het 00 inwoners tellende b een zenuwknoop aakt. Van hieruit hiurt' de maffia rmoHier konden %tukken als Toto Riina qschuilhoudenEn hier aderde de 'commissie' jiCosa Nostra over bestedingen en Vagen. localita* S.CIPIRELLO telefono 8572101 PRONTO INTERVENTO 112 IUSEPPE JATO EELCO V.D. LINDEN ovinciale weg 624 van Palermo [San Giuseppe Jato drukt fraai uit le relatie tussen de hoofdstad van land en het dorp is. Vanaf Palermo jen auto's naar bijna 1.000 meter te, om op een desoriënterend lege lakte uit te komen. De steile rots- ties dwingen er stilte en respect af: iegint een andere wereld, ierugrijdt, zoeft naar hetzelfde tpunt en ziet plotseling Palermo als ooie, weerloze prinses in de diepte een makkelijke prooi voor de ex- wrede maffiosi van de hoogvlakte, igd in de Corleonesi van Riina. Hij ;de begin jaren tachtig een dicta- lie nog altijd voortduurt, ook al Riina zelf in 1993 gepakt, iuseppe Jato is ook het dorp waar [langrijkste pentiti (spijtoptanten) tan komen. Deze verklikkers lijken at echter eerder op een dwaal- te willen brengen dan te willen i. Eén van hen, Balduccio Di Mag- de man die Riina verraadde e zelfs gewoon terug naar zijn dorp ijn clan met wat moorden te reor- ren. Het lijkt een voorbode van de lang verwachte nieuwe maffia-oorlog. Een pijler van Riina's regime is namelijk altijd de familie Brusca uit San Giuseppe geweest. Vader Bernardo kreeg in 1989 levenslang tijdens de door rechter Gio vanni Falcone gevoerde 'maxi-proces- sen'. Zijn zoons Giovanni die de moord op Falcone in 1992 heeft be kend en Enzo werden vorig jaar ge pakt. Ook zij spelen de spijtoptant, maar vermoed wordt dat Giovanni werkt aan een eigen scenario. Een afrekening met Di Maggio kan daarvan deel uitmaken. Er is ook een officieel San Giuseppe Jato, en aan het hoofd daarvan staat een vrouw: Maria Maniscalco (51). Ze is er geboren en getogen en werd vier jaar ge leden burgemeester op een expliciet an- ti-maffiaprogramma. Aanslagen en las ter hebben niet verhinderd dat ze op nieuw kandidaat staat. Ze is een onthut send moedige vrouw, die gelooft in een leven na de maffia en kracht put uit een gruwelijke misdaad: de moord door de Brusca's op een elfjarig jongetje. „De maffia is te ver gegaan. Ze is verzwakt, maar niet verslagen", zegt Maniscalco. In het dorp staat op een muur gekalkt 'Giovanni Brusca, 18-karaats spijtop tant'. Onduidelijk is of een clangenoot de buitenwereld beet wil nemen, of dat een tegenstander de onbetrouwbaarheid van Brusca wil onderstrepen. Op een an dere muur staat 'Maria, hoer'. Hier be staat weinig twijfel over wie de auteurs zijn en wie de 'hoer': Maria Maniscalco, vijand van alle clans. Haar domein is het gemeentehuis aan een van de wegen die het dorp door snijden. Binnen is het druk. Jonge mannen met enorme knuisten wil len informatie over gratis olijf boompjes. Twee keurige heren ko men met bouwplannen. Een oma wil weten of de vergunning van haar pizzeria wel of niet geldig is. Iedereen wil Maria persoonlijk spreken. De ogen zijn gericht op een kogelvrije deur, met daar naast een camera. „Hele dagen ben ik hier om ver zoeken in behandeling te ne men", zegt Maniscalco. „Het is een bewuste keuze: je oefent con trole uit en laat zien dat de burge meester er altijd voor iedereen is. Democratisch, dicht bij de men sen. De maffia gedijt bij afwezig heid van bestuurders." Ze heeft een zachte, vriendelijke stem en lacht bijna verle gen. Haar blik en haar precieze for muleringen ver raden echter grote vastbera denheid. Maria noemt zichzelf hard en uiterst koppig, nooit bereid tot opgeven. Maniscalco is extreem direct, zeker voor iemand die zelf stamt uit een cultuur die leeft van zwijgen en cryptische bood schappen. Ze schroomt niet de dingen bij hun naam te noemen. Maffiosi zijn voor haar 'anachronistische delinquen ten', de Brusca's 'ordinaire slagers'. Maniscalco is lid van de linkse PDS en werd vier jaar geleden gevraagd als kan didaat. „Het was een bijzondere periode. De moorden op de rechters Falcone en Borsellino hadden de mensen geschokt en de staat wakker geschud. Je voelde dat er verandering mogelijk was. De ar restatie van Riina bevestigde dat. Een wet die de direct gekozen burgemeester meer macht en onafhankelijkheid gaf, was een andere stimulans. Mensen langs de zijlijn beseften dat een bevrijding mogelijk was." Maniscalco zelf had niet langs de zijlijn gestaan. Ze was al in 1977 burgemeester. Dertig was ze toen, erg jong en vrouw bovendien, maar dat heeft ze in de Sici- liaanse mannenmaatschappij nooit als handicap gezien. San Giuseppe was toen anders. De maffia had nog het gezicht van de oude patriach Emanuele Brusca. Er werd minder gemoord, maar dat zou snel veranderen. „Geld voor openbare werken gaf de Brusca's de kans hun macht uit te breiden. De aanleg van de 624 bracht hen naar de top. In oktober is de weg geopend, na dertig jaar. Ontelba re doden zijn er gevallen in de strijd om de onderaanbestedingen. Maniscalco glimlacht om de bizarre lo gica. Haar eerste burgemeesterschap strandde omdat ze bouwgrond wilde ko pen voor een school en een crèche. Ze stuitte op speculanten met ander plan nen én contacten in haar eigen gemeen tehuis. Maniscalco moest aftreden. Bij terugkeer in 1993 bleek de gemeente een aantal eigenaren van die grond niet schadeloos te hebben gesteld. Deze de den de gemeente alsnog een proces aan, en kregen twee miljoen gulden. Alleen door overheidssteun kon het dorp faillis sement voorkomen, zegt ze. De burgemeester noemt de afgelopen vier jaar 'extreem moeilijk' en zegt nog steeds 'midden in een cycloon' te zitten. „Direct na mijn installatie begonnen de intimidaties en bedreigingen. Mijn auto werd verbrand en ik werd met de dood bedreigd. Ik kreeg een escorte, maar ik heb die jongens weggestuurd. Ik wilde niet ook hun dood op mijn geweten hebben, mocht het fout gaan." Maria zegt dat niet om dapper of nobel te lijken. Het komt eerder voort uit prag matisme, dezelfde instelling waarmee ze overeind blijft in de slangenkuil van San Giuseppe Jato. Ze zegt te hebben gepro beerd de wet te presenteren als een re delijk alternatief voor de criminele wille keur van de maffia, en de staat als meer dan verboden en politie-agenten. Ze deed dat voorzichtig, maar deson danks waren er grote conflicten. De in trekking van illegale, door de maffia ver strekte vergunningen van zeven winkels en drie pizzeria's leidde tot de bezetting van het gemeentehuis. „Helaas is zo maanden van werk verloren gegaan, maar ik kon niet anders. Ik denk overi gens dat de mensen uiteindelijk wel be grijpen dat ik aan hun kant sta", zegt ze. De relatie met de dorpelingen is iets minder gespannen sinds de arrestatie van de broers Brusca. „Dat toonde aan dat de maffia niet onoverwinnelijk is. Toen beide heren bovendien lieten we ten over te willen lopen, zullen velen ge dacht hebben, moet ik mijn leven wagen voor deze tweederangs maffiosi?" Maria juicht echter niet. Ze kent de Brusca's en weet dat ze geen ander leven kunnen leiden. Ze verliest voor het eerst haar kalmte als ter sprake komt dat 'superkiller' Enzo Brusca spijt heeft betuigd en zichzelf een monster vindt vanwege de moord op de 11-jarige Giuseppe De Matteo. Het nieuws dat de Brusca's het jongetje wurgden en het lijk oplosten in zuur ver oorzaakte een enorme schok. „Ook in San Giuseppe kon men niet begrijpen dat de maffia zo wreed kon zijn. Er knapte iets." Giuseppe is voor Maniscalco een sym bool geworden, in wiens naam ze poli tiek bedrijft. In de raadszaal hangt een gedenkplaat, en op de plaats van de moord wil ze een park maken. Als ze tenminste wordt herkozen. Ze zegt dat ze haar werk wil afmaken en dat het dorp zonder haar een stap terug zal doen. „Dit is geen grootheidswaan. Mijn tegenstander is een arts uit Palermo, die hier twee keer per week kantoor zal hou den als hij wordt gekozen. Precies zoals de maffia het wil." Maniscalco zegt bang te zijn voor de las tercampagne die weer in alle hevigheid is losgebarsten. „Giovanni Brusca heeft gezegd dat ik mijn eigen auto in brand gestoken heb. En waarom kan een spijtoptant als Di Maggio. door Cosa Nostra ter dood veroordeeld, terugko men en hier moorden plegen? Er zijn te veel dingen die ik met al mijn ervaring niet begrijp. Er broeit hier iets en een maffiaoorlog behoort tot de mogelijkhe den." Als de avond valt over San Giuseppe Ja to, loopt een kleine gestalte door de ver laten straten. Het is Maria Maniscalco. Een ideale schietschijf. Eerder zei ze dat ze er altijd rekening mee houdt dat het van het ene op het andere moment kan zijn afgelopen. Als ze gaat, gaat ze alleen. De 160 landen die in 1992 het VN-klimaatverdrag hebben ondertekend komen maandag bijeen in Kyoto, Japan. Ze willen daar, om het broeikaseffect te verkleinen, afspraken maken over het terugbrengen van industriële uitstoot in de komende eeuw. Een VN-panel van tweeduizend deskundigen voorspelt dat het zonder maatregelen door het broeikaseffect de komende honderd jaar drie graden Celsius warmer zal worden op aarde. Ter vergelijking: sinds de Industriële Revolutie halverwege de vorige eeuw is de temperatuur één graad gestegen en sinds de laatste IJstijd, 18.000 jaar geleden, vier graden. LONDEN»OllVER BURKEMAN GRAPHIC NEWS Het lijkt erop dat de Japanse premier Ryutaro Has himoto maandag op de VN-Klimaatconferentie in Kyoto te maken krijgt met een voor het mi lieu schadelijke politieke patstelling. De 160 landen die vijfjaar geleden in Rio de Janeiro het Iüjmaatverdrag te kenden, komen in Japan weer bij een om bindende doelstellingen voor de uitstoot van broeikasgas sen vast te stellen, maar eensge zindheid daarover lijkt verder weg dan ooit. Van gassen als kooldioxide, vrijkomend bij de verbranding van fossiele brandstoffen, wordt vermoed dat ze bijdragen aan het vasthouden van warmte in de aardat mosfeer. Dat zogenaamde broeikasef fect veroorzaakt overstromingen en extreme weersomstandigheden en zorgt ook voor een ge zondheidsprobleem: ziektekiemen floreren door de warmte en het immuunsysteem van de mens lijdt eronder. In Rio kwamen de onderhandelaars overeen dat de uitstoot in het jaar 2000 moet zijn terugge bracht tot het niveau van 1990, maar vrijwel overal neemt de uitstoot alleen maar toe. Japan heeft nu voorgesteld om in 2012 uit te komen op een vijf procent lagere uitstoot dan in 1990, omdat de Europese doelstelling van min 15 procent on haalbaar zou zijn. Andere landen hebben ei- stralië dat vermindering van de uitstoot per land afhankelijk gemaakt moet worden van de nationa le economische omstandigheden. China. Italië en Spanje zouden het daarmee eens zijn. Maar ook aan het activistenfront speelt de verdeeldheid. Het Wereld Natuur Fonds wil in 2005 tien procent minder uitstoot dan in 1990, ter- Japan] w'ï' het Climate Action Network in jVwiy hetzelfde jaar al op een min van 20 A Procent wi' zitten. $1 Voor elke overeenkomst met Nslagkracht is echter altijd de in- 1 stemming van de Verenigde Sta- lo I ten nodig. Die zijn goed voor y I een kwart van het wereldenergie- verbruik en voor ruim twintig procent van al het broeikasgas. President Clinton is er in gesprek ken met industriëlen echter achter gekomen dat er in eigen land fikse weerstand bestaat tegen zijn oorspron kelijke 'groene' standpunt. Belangenverenigingen in de industrie hebben er een campagne van 15 miljoen dollar tegenaan gegooid om het publiek duidelijk te maken dat Amerika's concurrentiepositie ernstig zou lijden onder flinke reducties, en dat het milieuprobleem bovendien alleen maar zou worden verplaatst. Het is voor het Witte Huis daarom onmogelijk Amerikaanse onderhandelaars met voortvarende voorstellen naar Kyoto te sturen. Het andere grote knelpunt zit bij de ontwikke lingslanden, waar de snelle industrialisering ge heel drijft op fossiele brandstoffen en waar ont bossing de productie van kooldioxide nog verder aanjaagt. Het Westen wil verder alle landen dezelfde reductiedoelstelling opleggen, maar een coalitie van armere landen op het Zuidelijk Halfrond staat er op dat het rijke noorden de eer ste stappen neemt. 1-Zonlicht. De dampkring laat de meeste zonnestra len door om de lucht, land en zee te verwarmen. 2-Uitgestraalde warmte. De verwarmde aarde straalt de zonne-energie gedeelte lijk weer terug de ruimte in. 3-Gevangen warmte. De cocktail van gassen, vooral kooldioxide, werkt als de I ruit van een bloemenkas: de af te voeren warmte wordt weerkaatst en blijft in de dampkring. i«a!U£19Stt!T Kooldioxide Afkomstig van fossiele brandstoffen, met name kolen, olie en hout Methaan Geproduceerd door vee en vuilstortplaatsen Lachgas Gebruikt bij agrarische activiteiten. Ozon Veroorzaakt door het effect van zonlicht op luchtvervuiling. laeftti \iaiT i« toaUainetl Nachttemperatuur: Sinds 1950 stijgt de gemiddelde temperatuur 's nachts meer dan de temperatuur overdag - Temperatuur van de oceanen: Steeg 0,3-0,6°C sinds eind vorige eeuw ite lijl ingen ontbijt >m) W8*. Hülsta's flexibele woonsystemen kunt u irlijk alle kanten uit. Hülsta biedt een ruime praktische op- en aanbouwelementen die nen worden uitgebreid tot een compleet rieur Hülsta maakt reat leven binnenshuis fr mooi en overzichte- Voor een persoonlijke ictie uit het totale sta-aanbod gaat u Van Til. Op het *"üiputerscherm wordt woonplan visueel OPMERKELIJKE BERICHTEN BABY IN TOILET Een bezoekster van Dis neyland in Florida heeft in een wc een pas geboren baby gevonden. Het meisje was enigszins onderkoeld. Een arts die toevallig in de buurt was gaf het kindje hartmassage tot de eerste hulp arriveerde. In het zieken huis herstelde het kind, dat nu in goede conditie verkeert. VARKENSKOP De voorouder van de mens had korte benen, knorde en zag er uit als een wild zwijn. Alle zoogdieren en ook de mens stammen uiteindelijk af van de lystrosaurus, een varkenachtige reptiel, be weren wetenschappers van de universiteit van Bristol in Groot-Brittannië en de uni versiteit van Washington in de Verenigde Staten. De warmbloedige, levendbarende sauriër leefde 250 miljoen jaar geleden in groepjes in het huidige Zuid-Afrika. MES EN VORK Hamburgergigant McDo nald's gaat het nog eens proberen in het noorden van Zweden, maar'nu met mes en vork. Van 1987 tot 1991 werden er al restau rants geopend, maar de filosofie van het be drijf dat er met de handen gegeten moet worden sloeg niet aan bij de bevolking. De restaurants werden aan de concurrent ver kocht. Volgend jaar wordt in Luleaa, zo'n honderd kilometer van de Poolcirkel, een DESIGNCENTRUM restaurant met mes en vork geopend. TEGENWIND Een erewacht dient onder alle omstandighe den onbewogen in de houding te blijven staan. Aan dat voor schrift hield deze Chinese sol daat zich strikt tijdens het be zoek dat de Joegoslavische pre sident Milosevic deze maand aan Peking bracht. FOTO REUTERS WILL BURGESS HOND UIT GREYHOUND De 80-jarige Antonia Sanabria is 120 kilometer van haar huis uit een Amerikaanse Greyhound- bus gezet omdat ze een puppy bij zich had. Honden zijn niet toegestaan in de bus, maar Sanabria had het dier cadeau gekregen voor haar verjaardag, moest naar huis en zag geen an dere mogelijkheid dan het hondje maar mee te nemen. Po litie-agenten ontfermden zich over de met een kruk lopende bejaarde en haar hondje. Ze re den haar met verschillende po litieauto's door de verschillende districten naar huis. Greyhound heeft de chauffeur geschorst. RENDIERTEKORT In het noorden van Zweden heerst een tekort aan rendieren. De verslechtering van hun leefomstandigheden heeft het aantal rendieren de afgelopen zes jaar gehalveerd. De export naar Noorwe gen, waar de liefhebber van rendiervlees 13,50 gulden per kilo neertelt tegen de Zweden 10,86 gulden, slokt alle nog beschikbare dieren op. Zweedse slagers willen nu rendieren van het Russische schiereiland Kola im porteren, maar dat mag niet van de Europese Unie omdat de Russische kwaliteitscontrole onbetrouwbaar is. De kwestie zal in Brussel worden aangekaart. ZWEEPSLAGSTRAF Een hof van beroep in de Vere nigde Arabische Emiraten (VAE) heeft een Sri- Lankaans dienstmeisje en haar Bengalese geliefde ver oordeeld tot een jaar cel en zweepslagen, 100 voor de vrouw en 95 voor de man. Het stel was door een lagere rechtbank in de streng islamitische VAE tot vrijwel de zelfde straffen veroordeeld. Overspel is in de hele VAE verboden. Het verschil in zweepslagstraf is niet toege licht. HEKSEN De leden van de Hongaarse Heksenassocia- tie zullen al hun magische krachten moeten aanwen den om te voorkomen dat de organisatie belasting moet betalen. In Boedapest is een rechtszaak tegen de associatie begonnen wegens belastingontduiking. De organisatie meldde zich in 1992 als religieuze stroming om in aanmerking te komen voor de belastingvrijstel ling die kerkgenootschappen genieten. De belasting dienst denkt daar echter anders over.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7