Doden bij gevechten in Congo Indonesische bosbranden worden orang-oetans fataal Effi Buitenland Vaticaan noemt minirok een 'tunicula minima' stoutenbeek Premier Tsjechië in het nauw door verdachte gift Compleet wonen Winnie's voetbaltrainer was politie-informant Fraaie fontein iTERDAG 29 NOVEMBER 1997 Prinses Victoria kampt met eetstoornis rocKHQLMDe Zweedse koninklijke familie heeft in een verkla- bekendgemaakt dat kroonprinses Victoria (20) een eetstoor- is heeft. Met deze opmerkelijke publicatie hoopt de koninklijke imilie een einde te maken aan een reeks roddels die in 'de bla- en' verscheen, nadat was opgevallen dat Victoria sterk was af- 1 evallen. De prinses krijgt inmiddels hulp. De Zweedse konink jke familie wordt in het algemeen respectvol bejegend door de ers. Bijgaande foto's van Victoria zijn gemaakt in april 1996 en ovember 1997. foto ap tobias rostlund/jack mikrut 2 trits Lagerhuis tegen hondenjacht 3NDENHet Britse Lagerhuis heeft zich gisteren met overweldi gde meerderheid uitgesproken voor een verbod op de jacht et honden en paarden. Het kabinet Blair moet het voorstel nog or het Hogerhuis loodsen, waar de traditiebewuste adel aan e eeuwenoude vossenjacht wil vasthouden. Volgens de indie- :r van de wet, Labour-parlementariër Michael Foster, worden ïiarlijks zeker 100.000 dieren bij de jacht gedood. Met name vos- in worden door honden gejaagd totdat zij volledig uitgeput zijn i worden vervolgens in stukken gereten. resident Oekraïne bezoekt Nederland 332 b EN HAAC De Oekraïense president Leonid Koetsjma is dinsdag ae n woensdag voor een officieel bezoek in Nederland. Koetsjma raat onder anderen met koningin Beatrix en met minister-pre- ident Kok. Het is zijn eerste bezoek als president aan Neder- id. Het bezoek van het Oekraïense staatshoofd is een vervolg het bezoek van premier Kok en minister Van Mierlo aan Kiev origjaar maart. Abortus toegestaan aan Iers meisje ublin Een rechtbank in Ierland heeft gisteren bepaald dat een 3-jarig meisje naar Groot-Brittannië mag reizen voor een abor- rs. De ouders probeerden dat via een rechtzaak te voorkomen, let meisje werd veertien weken geleden zwanger nadat ze was erkracht. Zij besloot de zwangerschap te beëindigen en werd aarin aanvankelijk door haar ouders gesteund. De vader en loeder veranderden echter van mening onder invloed van de nti-abortuslobby. Abortus is in Ierland verboden. ndiase premier dient ontslag in ew delhi De Indiase premier Inder Kumar Gujral heeft zijn LEI 2098èi 17.30 ntslag ingediend nadat de Congrespartij haar gedoogsteun aan e minderheidsregering introk. De val komt niet onverwacht. De iongrespartij eist al weken het ontslag van de ministers van de lartij Dravida Munnetra Kazhagam. Die partij gaf volgens een ilangs verschenen onderzoek 'stilzwijgend steun' aan Sri inka's separatistische Tamil Tijgers die verantwoordelijk zijn oor de moord op ex-premier Rajiv Gandhi in 1991. /eer lichaam Luxor-slachtoffer vermist ndnden» Voor de tweede keer blijkt het lichaam van een slacht- ffer van het bloedbad bij Luxor, Egypte, zoek. Een lichaam dat aar het Engelse Halifax was overgebracht bleek niet dat van de 4-jarige stewardess Karina Turner te zijn. Het is niet bekend raar het lichaam van Karina is. Eerder deze week werd bekend lat een ander lichaam van een Zwitserse vrouw was en niet van tan Turner, de moeder van Karina. Joans lichaam bleek in witserland te zijn. De vijfjarige dochter van Karina kwam ook ij de aanslag om. Vijftien drugshandelaren gearresteerd ome» Bij een grote operatie van Italië tegen een netwerk van :aliaans-Albanese drugssmokkelaars zijn vijftien arrestaties ver- icht in Italië, Duitsland en Nederland. Honderden kilo's mari- uana, meest bedoeld voor Amsterdam, werden in beslag geno ten. De Italiaanse politie deed al een jaar onderzoek naar ban en tussen de maffia in het zuidoosten van Italië en de Albanese nderwereld. Lfspraak: geen apen meer in de ruimte losKQuDe Verenigde Staten en Rusland zijn overeengekomen een apen meer te lanceren voor biologisch onderzoek in de timte. Andere diersoorten worden nog wel voor onderzoek de uimte ingestuurd. Voor het laatst wentelden van 24 december >96 tot 7 januari twee apen probleemloos in de Bion-11-capsu- rond onze planeet. Bedoeling van het Amerikaans-Russisch- ranse project was meer te leren over de invloed van micro- - waartekracht en kosmische straling op hun organisme. Reddingsactie kost vissers het leven abat» Bij een poging hulp te bieden aan een ander schip dat in ïoeilijkheden verkeerde is een Marokkaanse vissersboot met 34 pvarenden maandagavond tijdens een zware storm voor de ust van de zuidelijke havenstad Agadir vergaan. Dat meldde de rant L'Opinion gisteren. Het schip dat de vissers probeerden te lelpen heeft op eigen kracht de haven bereikt. )uitsland wil minder Russische spionnen inn In Duitsland groeit de irritatie over Russische spionage- :tiviteiten. Bondskanselier Kohl het onderwerp morgen tijdens en bezoek aan president Jeltsin bij Moskou voorzichtig ter prake brengen. Er zijn volgens de Duitse veiligheidsdienst zo'n rieduizend Russische informanten actief. Hun activiteiten rich- ;n zich vooral op bedrijfsspionage en op de geplande uitbrei- ing van de NAVO. mm Mogelijke moordenaar cel in voor drugs ublin» De Ier Patrick Eugene Holland, door de Ierse politie 55angëduid de hoofdverdachte van de moord op de misdaad- lurnaliste Veronica Guerin, is gisteren door een rechtbank in 'ublin veroordeeld tot twintig jaar cel wegens handel in mari- uana. De politie kwam Holland op het spoor tijdens het onder- oek naar de moord op Guerin, een verslaggeefster die in juni 996 voor een stoplicht in Dublin werd doodgeschoten door een nan op een motorfiets. Ierland heeft Nederland om de uitleve- OLOt ing gevraagd van de vermoedelijke bestuurder van de motor- ,EN. ets. die in oktober in Amsterdam werd aangehouden. SA, IWER ft/l 566 (eltsin roept regering op het matje ioskouDe Russische president Boris Jeltsin zal zijn voltallige ibinet maandag publiekelijk op het matje roepen en hen ten verstaan van de pers ondervragen over de kwaliteit van hun cerk. Het Kremlin is in de greep van een schandaal over een nog publiceren boek waarvoor de auteurs, enkele kopstukken uit e Russische politiek, buitensporig veel geld hebben gekregen. jakarta ronald frisart correspondent Barita Manullang zucht eens diep. ,,Hoe de orang-oetans in Indonesië het maken na de bosbranden? Niemand weet dat nog precies. Soms denk ik dat het ook nauwelijks rationeel valt te be schrijven. Ga maar na. Zo'n aap als huisdier houden is bij wet verboden. Maar zelfs de gouverneur van Cen- traal-Kalimantan heeft er een." Barita Manullang is net terug van een bezoek aan Kalimantan, het Indonesi sche deel van Borneo. Als medewerker van de Indonesische afdeling van het Wereld Natuur Fonds (WNF) onder zoekt hij hoe het daar sinds de bran den is gesteld met de 'rode aap'. ..Het onderzoek gaat nog maanden duren. Dus als ik een cijfer noem. is dat alleen een schatting. Meestal blijkt de werke lijkheid somberder. Orang-oetans (letterlijk: bosmensen) komen alleen op Noord-Sumatra en Borneo nog in het wild voor. Barita: „Voordat de branden begonnen, wa ren er nog hooguit vijftienduizend. Bij na driekwart daarvan leeft op Borneo, waar de omstandigheden het slechtst zijn. Het is daar een Wild West van op rukkende mijnbouw, plantages en houtkap. Grote aaneengesloten stuk ken oerwoud zijn er niet meer. En de bossen die er nog wel zijn. worden steeds kleiner. Het leefgebied van de orang-oetans staat dus enorm onder druk." Daar bovenop kwamen de afgelopen zeven maanden nog de reusachtige branden. Willie Smits, de Nederlandse directeur van het apencentrum Wana- riset Samboja in Oost-Kalimantan, schatte recent dat alleen al in zijn ge bied in die periode zeker 140 bruinro de mensapen het loodje hebben ge- legd. Smits en Barita vermoeden dat een aantal apen in de vlammenzee is ge sneuveld, al weten ze dat niet zeker. Wel staat vast dat heel wat orang-oe tans door mensenhanden zijn gedood. In het Wanariset-centrum verblijven momenteel zo'n zeventig orang-oe tans. meest jonge wezen. Ook zitten er drie volwassen vrouwtjes, zwaar toege takeld. Eén heeft volgens het blad Asia Week een gebroken schedel, nummer twee een jaap van een kapmes op haar rug en de derde moet met één arm door het leven. Van moord op apen zag Barita de afge lopen dagen in Centraal-Kalimantan tal van bewijzen. „In een dorp vond ik in een huis drie levende jongen. De bewoners gaven toe dat ze vier volwas sen beesten hadden gedood. Ontken nen had ook geen zin, want ik zag vier huiden liggen. Per stuk brengen die 100.000 tot 150.000 rupiah (60 a 90 gulden) op. Toeristen zijn er gek op." Volgens Barita zijn boeren vaak blij als hij ze van jonge apen verlost. Dat lijkt vreemd, want er is een levendige han del in zulke beesten. In Samarinda (Oost-Kalimantan) brengt een jong naar verluidt honderd gulden op en in Jakarta zeshonderd. In Taiwan - een grote afzetmarkt - 'doet' een jonge aap tien mille en in de Verenigde Staten het vijfvoudige. De WNF-specialist ontkent niet dat er netwerken van handelaren en smokke laars bestaan. „Maar de meeste dorpe lingen hebben daar nauwelijks weet van. Ze vinden een jonge aap vooral een last. Ze moeten ze vruchten en melk voeren, en dat is duur. Maar de dieren slachten doen ze ook niet. De gewoonte gebiedt dat je het vlees dan met je buren deelt. De jongen zei dat er aan het aapje zo weinig vlees zat, dat ze daar met goed fatsoen niet mee aan konden komen bij de buren." Anders dan jonge apen moesten vol wassen exemplaren hun ontmoeting met mensen veelvuldig met de dood bekopen. Barita hoorde er heel wat smoesjes over. „Een man vertelde dat hij het beest moest doodschieten, om dat zijn hond blafte. Volgens hem had die aap de hond aangevallen. Klets koek natuurlijk. Vreedzamer dieren dan orang-oetans zijn er bijna niet. Ze leven in de bomen en daar hebben ze geen vijanden. Bovendien eten ze geen vlees, maar vruchten. En bij een con frontatie slaan ze meteen op de vlucht." Toch kan hij zich wel indenken dat boeren apen om zeep hebben ge bracht. Uit angst voor het vuur en op zoek naar voedsel kwamen de orang oetans uit hun hoge bomen naar de dorpen. „Mensen en apen werden concurrenten. Er was door de droogte immers weinig voedsel. Je moet je bo vendien voorstellen dat je voor het eerst van je leven een orang-oetan van dichtbij ziet. Ze doen geen vlieg kwaad, maar als je dat niet weet, schrik je van zulke grote, sterke beesten. Dat boeren ze hebben afgeslacht, kan ik wel begrijpen." vaticaanstad» ap Het Vaticaan heeft een nieuwe editie uitgegeven van het La tijns woordenboek en daarin zoveel mogelijk moderne be grippen opgenomen om te la ten zien dat het Latijn niet dood is, maar juist springlevend. Of de oude Romeinen hun eigen taal in dit woordenboek zouden herkennen valt te betwijfelen, want van een 'tunicula minima' (minirok), 'lycopersici liquami- ne condita' (tomatensaus) en 'ludus pilae mensalis' (tafelten nis) hadden zii nne nooit ee- hoord. Het eerste deel van hei woordenboek (A-L) verscheer zes jaar geleden, nu was het dt beurt aan deel twee (M-Z). Hei boek is samengesteld door Dt Latijnse Stichting van het Vati caan die twintig jaar geleder werd opgericht door pau« Paulus VI. Hij wilde de Latijnst taal nieuw leven inblazen. Dt taal raakte uit de gratie nada tweede Vaticaanse Concilie var 1962-1965 besloot dat de mi: ook mag worden gehouden ir de plaatselijke taal. Wij komen graag bij u thuis. Schietpartij bij kantoor Kabila Bij gevechten tussen militairen in Kinshasa, de hoofdstad van de Democratische Republiek Congo, zijn gisteren ze ker elf doden gevallen: negen militairen en twee burgers. De achtergronden van het conflict zijn nog onduidelijk. De vuurgevechten vonden op verscheidene plaatsen in de hoofdstad plaats, ook in de omgeving van het kantoor van president Laurent-Désiré Kabila. De wijk rond het presidentiële paleis werd door zeer nerveuze soldaten afgegrendeld, aldus verslaggevers ter plekke. Het is onduidelijk of Kabila tijdens de schietpartijen in de buurt was. In de ioop van de middag keer de de rust terug in de hoofdstad van het voormalige Zaïre. Reden voor het uitbreken van de gevechten was mogelijk dat de politie wegversperringen had opgericht om Tutsi-soldaten aan te houden die donderdag avond mede-Tutsi's hadden be vrijd uit de gevangenis. De incidenten hebben de spanning vergroot binnen het wankele Congolese leger, dat wordt geplaagd door etnische en regionale tegenstellingen. Bij de negen maanden durende opmars van Kabila's troepen, die in mei Kinshasa innamen en president Mobutu verdreven, sloten zich diverse bevolkings groepen aan uit heel Zaïre. De autoriteiten in Kinshasa zeiden bij eerdere soortgelijke schietpartijen dat die het gevolg zijn van vreugde bij de soldaten die soldij kregen. Maar anderen zeggen dat de militairen juist schoten uit onvrede over het uitblijven van hun loon. Er zijn nog geen aanwijzingen dat de onrust te maken heeft met de arrestatie van generaal Masasu, die zeer populair is bij het lagere kader van het leger. De generaal is beschuldigd van samenzwering. Corruptieschandaal bedreigt regering correspondent Een verdachte schenking van ruim 400.000 gulden aan zijn partij dreigt de Tsjechische pre mier Vaclav Klaus en zijn cen trum-rechtse regering lelijk op te hreken. In een poging het schandaal over de ernstig naar corruptie riekende gift in te dammen, maakte premier Klaus gisteren bekend dat hij op korte termijn af zal treden als partij leider. De affaire draait om een lange tijd mysterieus gebleven gift van 7,5 miljoen Kronen die Klaus' partij, de Democratische Bur gerpartij (ODS), in het verkie zingsjaar 1995 ontving. Volgens de ODS was het geld afkomstig van twee rijke buitenlandse za kenlieden met sympathie voor de partij van premier Klaus. Dat verhaal lag echter al snel in duigen toen bleek dat één van de twee vermeende gulle gevers al dertien jaar dood was ten tijde van de storting, terwijl de tweede sponsor, een bewo ner van het eiland Mauritius, verklaarde niet eens te weten waar Tsjechië lag. Deze week bekende de Tsje chische zakenman Milan Srje- ber, dat hij in werkelijkheid de gulle gever was. Srejber beweer de bovendien dat premier Klaus persoonlijk op de hoogte was van zijn schenking. Maar Srej ber ontkende in alle toonaarden dat zijn gift aan de partijkas iets van doen had met de privatise ring van een staalbedrijf waarbij hij betrokken was. In politiek Praag wordt dat laatste echter alom betwijfeld. Klaus ontkent nog steeds in alle toonaarden dat hij bij de zaak betrokken is geweest. Gis teren verklaarde Klaus opnieuw dat hij pas sinds enkele weken van de werkelijke herkomst van het geld weet, Inmiddels heeft zich door alle toestanden in zijn eigen partij een 'anti-Klaus front' gevormd aangevoerd door Josef Zieleniec. Hij werd lange tijd gezien als de kroon prins van Klaus, maar trad vori ge maand als minister, mede uil onvrede over de ondoorzichtige partijfinanciering. kaapstad runa hellinca correspondent De voormalige trainer van Win nie Mandela's beruchte voet balclub, Jerry Richardson, blijkt een informant van de politie te zijn geweest. Dat verklaarde gis teren de huidige chef van de politie tijdens de zitting van de Zuid-Afrikaanse Commissie van Waarheid en Verzoening, die een onderzoek doet naar het doen en laten van de voetbal club. Richardson zit een levens lange gevangenisstraf uit voor de moord op Stompie Seipei, een 14-jarige jongen die in de cember 1988 werd vermoord omdat Winnie dacht dat hij voor de politie werkte. Gisteren was de eerste dag dat Winnie Mandela haar emo ties de vrije loop liet. Maar haar tranen hadden niets te maken met spijt over de reeks misda den waarvan zijzelf en de leden van de Mandela United Foot ball Club (MUFC) worden beticht, maar met de onthulling van een voormalig lid van de voetbalclub dat hij door de poli tie was gemarteld. Wat de afgelopen dagen uit de getuigenis van diverse ANC- topmensen naar voren kwam, was dat de organisatie destijds zeer met de MUFC in zijn maag zat. Er zijn wel pogingen gedaan om een einde te maken aan de terreur van de voetbalclub, die opereerde als een persoonlijke militie van Winnie. Maar de voornaamste zorg was toch, dat Winnie's optreden de organisa tie schade zou berokkenen. Toen de MUFC in december 1988 vier jongens, onder wie de 14-jarige Stompie Seipei ont voerde, raakte het ANC echt in paniek, vooral toen geruchten de ronde deden dat Seipei was vermoord. Een crisiscomité probeerde de nog levende jon gens vrij te krijgen, maar be moeide zich vooral ook om de zaak in de doofpot stoppen, zo dat het blazoen van het ANC niet bezoedeld zou worden. De hoofdbeschuldigde in de kwestie Stompie Seipei, Jerry Richardson, moet nog voor de Waarheidscommissie verschij nen. Hij heeft al aangekondigd dat hij de verklaring die hij des tijds voor de rechtbank heeft af gelegd, en waarin hij Winnie ge heel vrijpleitte, zal herroepen. Gisteren heeft de Waarheids commissie amnestie verleend aan vice-president Thabo Mbe- ki en vijf ministers voor hun ge wapend verzet tegen de apart heid. Mbeki geldt als de belang rijkste kandidaat voor de opvol ging van president Nelson Man dela bij diens aftreden in 1999. Ook veertig anderen kregen amnestie, onder wie vijf blanke agenten. viünchen Deze bijzondere fontein, die met onderbrekingen krachtige stralen water de lucht in schiet, is te zien op de vanaf vandaag tot 9 december in München wordt gehouden. Home and Garden Fair die foto ap frank augstein

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5