Strop dreigt voor scholen Taxichauffeurs verdwalen in Rotterdam Zwarte doos nu ook in auto Binnenland Vrijheid is te koop 'Burgerlijke vrijheden geofferd aan spookbeeld criminaliteit' Xtc-handel moest boek financieren Zonen kunnen beter overweg met moeder Friese burgemeesters wisselen van baantje [DAG 29 NOVEMBER 1997 Alsof het hun dagelijkse werk is, beklommen actievoer- (van Milieudefensie Utrecht, één van de 115 lokale groepen Jereniging Milieudefensie, gisteren het gebouw van Rijks- ■staat in Utrecht. De milieuactivisten protesteerden hier- Itegen de verbreding van A12. de snelweg tussen Den Haag hem. Er namen ongeveer vijftig mensen aan deel. FOTO ANP RAYMOND RUTTING permarktwerker krijgt 2,4 procent l Het personeel in de supermarkten krijgt er tot 1 okto- nd jaar 2,4 procent bij. Dat zijn bonden en werkgevers ■avond na moeizame onderhandelingen overeengekomen, pnden moesten het loonbod, niet meer dan de prijscom- ptie, slikken in ruil voor handhaving van de toeslagen voor ld- en weekendwerk. pchtelingenclubs smokkelen mensen i Vluchtelingenorganisaties betalen soms mee om bui- hders langs illegale weg naar Nederland te krijgen. De actu- Itenrubriek NOVA meldde gisteren dat de organisaties men- nokkel niet in alle gevallen afwijzen. Vluchtelingenwerk, liakonale Fonds Vluchtelingen en INLIA vinden de hulp ge- Jvaardigd omdat ze er mensenlevens mee kunnen redden, ndien kunnen vluchtelingen door maatregelen van het ka- steeds moeilijker naar Nederland komen. Van direct con- net smokkelaars is geen sprake, zeggen de drie organisaties. ^ele Staal commissaris in Utrecht ssen» Het provinciebestuur en vertrouwenscommissie in :ht zijn blij met de benoeming van Boele Staal (49) als com- iris van de koningin in Utrecht. Staal is met ingang van 1 iri benoemd, de installatie is op 8 januari. Staal schopte het 82 tot korpschef van Almere. In 1987 stapte hij over naar edrijfsleven. Voor D66 zit hij sinds 1991 in de Eerste Kamer. 5 jaar voor Haagse brandstichters iaag» Vier Koerdische mannen hebben gisteren wegens Idstichting in twee Turkse koffiehuizen in Den Haag straffen is jaar gekregen. De branden vonden plaats in de nacht van aart van dit jaar toen eveneens brand werd gesticht in een pg aan de Frans Halsstraat in de Haagse Schilderswijk, pij kwamen een vrouw en vijf van haar kinderen om. Aan- plijk werd een verband legt tussen twee branden. Later duidelijk dat het bij de dodelijke brand om een familiedra- ng- ntrbningen garant voor werk bij GVB ngen De stad Groningen heeft keiharde garanties afgege- oor de werkgelegenheid bij het Groninger Vervoerbedrijf Zodra het stadsvervoer wordt aanbesteed, gaat al het per- ;1 tot de laatste man en vrouw mee naar de winnende bus- schappij. Daarover zijn afspraken gemaakt met de eigenaar voe et GVB, de Amerikaanse busonderneming Vancom. Daar- Ptezegt de stad toe wat minister Jorritsma en de provincies ,Pe ingen en Drente deze week weigerden, lez lleei ftig miljard aan meer vakantie hendam De totale bestedingen aan vakanties in Nederland din de komende jaren met 6 procent per jaar groeien. In het 001 zullen Nederlanders en buitenlanders vijftig miljard (ven in de toerismesector. Dat blijkt uit onderzoek van TNO. n he danders geven vooral meer geld uit aan tweede en derde ities in eigen land. Bovendien wordt aan deze vakanties geld uitgegeven. verdachte beursfraude t Justitie oofdverdachte van de aude is gistermiddag iten. De vrijlating is vol- ïstitie 'onder voorwaar- lij zou beloofd hebben nende week inzage te in een aantal gegevens coderekeningen. Dat iet televisieprogramma isteravond gemeld, erdachte zou inmiddels weg zijn naar Zwitser- >e officier van justitie De gaat daar maandag De verdachte was één eerste arrestanten op 24 oktober, de dag van te inval van justitie bij ntal commissionairs op is en thuis. Hij was di- en commissaris bij tal 'leggingsvehikels, waar de Zwitserse ESC Effec- ik. Hij functioneerde als der van vermogens van inten, waarvan vele on- lenummer. door de beursfraude beschadigde effecten- lemhuis Van Loon is k naar een sterke part- eliswaar is de financiële goed, maar de naam is ar beschadigd, zo ver directeur J. van de Wa- lopen inmiddels onder ingen. De operatie linnen een paar maan- jn afgerond. De naam uis Van Loon ver- op termijn. Het effec- 5 heeft gisteren ook een tweede, directeur be- 1. Het is H. Haarbosch zijn VUT in 1995 direc- as bij MeesPierson. Hij iet stempel van goed- g van de Stichting Toe- "ectenverkeer. op de Kampeer Caravan RAI'97 van 28 nov. t/m 3 dec. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten roosendaal gpd Beleidsambtenaren creëren min of meer bewust een spookbeeld van georganiseerde criminaliteit om zo met groot strafrechtelijk materiaal te kunnen uitrukken. Bewijs ontbreekt vaak maar on dertussen is wel een soort oor logssituatie ontstaan. Dat zegt de aan de Katholieke Universi teit Brabant (KUB) verbonden hoogleraar strafrecht Petrus van Duyne. Zo onderzocht Van Duyne het vermogen van de vermoorde misdaadondernemer Klaas Bruinsma. Binnen het ministe rie van justitie waren er plannen om de erven Bruinsma aan te pakken. Het vermogen van de crimineel, bij verschillende ban ken ondergebracht, zou volgens politie-informatie 150 miljoen gulden bedragen. Hoewel het bedrijfsvermogen van Bruinsma op tussen de dertig en vijftig miljoen gulden wordt geschat, was er geen spoor te vinden van de 150 miljoen gulden. Van Duyne spreekt over regelrechte misleiding. Hij zegt gebrek aan ethiek bij de betreffende ambtenaren niet zo makkelijk te kunnen bewij zen. Van Duyne: „Althans, het is moeilijk te bewijzen dat een en ander met opzet gebeurt. De vraag is dan of er sprake is van gewone domheid, ongeïnfor meerdheid, of juist stelselmatig gebrek aan interesse voor gege vens die afwijken van het in middels gemeenschappelijk ge koesterde beeld.'' De strafrechtgeleerde consta teert bij het ministerie en open baar ministerie (OM) een sfeer van 'oorlog voeren tegen rot zakken die je pootje mag haken en beentje lichten' waardoor advocaten en OM niet meer over gelijke wapens beschikken in hun strijd die zij voor de rechter uitvechten. Wetten en gebouwen hebben echter gemeen, zo stelt de hoogleraar, dat zij zo lang over eind blijven, zelfs wanneer ze slecht en lelijk zijn. „Overijlde wetgevers kunnen ons straf rechtelijk landschap derhalve even grondig verknoeien als blokkendozen ontwerpende bouwmeesters." Door het beeld van dreigende zware criminali teit is volgens Van Duyne wet geving ontstaan die grotendeels gericht is op de uitbreiding van tal van bevoegdheden van de speurders. „Daarbij zijn stap voor stap burgerlijke vrijheden opgeofferd voor, laten we met enige overdrijving zeggen, de bestrijding van een stelletje smokkelaars, hasj- en wat hero- ineboeren." Naheffing van premies voor gastdocenten Scholen worden de komende tijd met een miljoenen- strop geconfronteerd. Dat verwacht het Nederlands Col lege van Belastingadviseurs (CB) die inmiddels een brandbrief naar staatssecretaris De Grave van sociale za ken heeft gestuurd. De onderwijsinstellingen moeten na melijk sociale premies afdragen voor deeltijd docenten en gastdocenten. Die premies zijn in veel gevallen nooit betaald. utrecht anp-gpd utrecht anp Tegen de 50-jarige Schotse che micus is gisteren voor de recht bank in Utrecht zeven jaar cel straf geëist wegens de productie van grote hoeveelheden grond stoffen voor xtc. Justitie be schouwt de man als het 'chemi sche brein' achter een deze zo mer opgerolde drugsbende. De man, die enkele jaren pa rapsychologisch onderzoek ver richtte aan de Universiteit Utrecht, wilde met de handel de uitgave van zijn wetenschappe lijke boek financieren. Hij was in financiële problemen ge raakt, nadat de Universiteit Utrecht zijn studierichting weg- bezuinigde. Tot zijn arrestatie had hij aan de enorme xtc-pro- ductie slechts 30.000 gulden verdiend. Justitie ziet de wetenschapper als een van de twee leiders van de xtc-bende. De chemicus fa briceerde in samenwerking met de medeverdachten volgens Justitie in 1996 in een woonhuis in Maurik binnen een half jaar genoeg grondstoffen om 1,6 miljoen xtc-pillen te maken. De verdere verwerking vond elders plaats, maar daar kon Justitie geen vinger achter krijgen. De opgepakte betrokkenen werden daarom verantwoordelijk ge steld voor het gehele proces. Een tweede laboratorium in Swammerdam bevond zich nog in de beginfase. Het was daar juist gelukt de kostbare grond stof voor de drug, PMK, te ont wikkelen, toen de politie de zaak ontmantelde. Vier medeverdachten hoor den straffen tot vier jaar en zes maanden tegen zich eisen. De hoogste eis was gereserveerd voor de 56-jarige B.K. (Kloostra) uit Gouda, omdat hij de chemi cus toestemming had verleend om in zijn farmaceutisch bedrijf PMK's te fabriceren. Officier van justitie mr. J. Plooy vroeg tegen twee loopjon gens uit Nieuwegein en Utrecht drie jaar. Een vierde verdachte, een 62-jarige autohandelaar uit Haarlem, wacht wellicht een jaar cel voor hand en spandien sten. Veroorzaker van de paniek is de uitvoeringsinstelling (uvi) Ca dans. Cadans vindt dat werk zaamheden van parttime lera ren en zelfs gastdocenten vallen onder een 'dienstverband'. En dat betekent dat over al deze uren en uurtjes werk sociale premies moeten worden afge dragen. De onderwijsinstellin gen hebben hier echter geen re kening mee gehouden en dus ook geen geld voor gereser veerd. Door de naheffing kun nen, volgens het CB, scholen in acute financiële nood raken. Een woordvoerder van het CB spreekt tegen dat de scholen ge woon 'dom' zijn geweest. „Ca dans is bezig met een heksen jacht. Vorig jaar heeft de Cen trale Raad van Beroep een ar rest gewezen waaruit blijkt dat deeltijddocenten en gastdocen ten onder een dienstverband kunnen vallen. Sindsdien legt Cadans overal naheffingen op. Zelfs voor een gastdocent uit de Verenigde Staten die een mid dagje college komt geven in Ne derland moeten sociale premies worden betaald", legt hij uit. Het CB schrijft aan de staats secretaris dat de handelwijze van Cadans strijdig is met de wet. Er zou namelijk geen spra ke zijn van een dienstverband. Een groot aantal bezwaarschrif ten is al ingediend en er lopen tientallen procedures voor de rechter. „Alle onderwijsinstel lingen komen er nu of op korte termijn achter dat Cadans gaat na heffen. Cadans denkt kenne lijk niet geschoten altijd mis. Bij klachten gaan ze maar naar de rechter." Volgens het CB moet staats secretaris De Grave duidelijk maken wanneer iemand wel of niet een vaste dienstbetrekking heeft. Dat antwoord is niet al leen voor onderwijsinstellingen van belang. Volgens het CB is in veel andere beroepsgroepen sprake van deeltijdbanen met dezelfde status als de gastdo centen bij universiteiten. „Dit kan ook voor freelance-journa listen gevolgen hebben." Cadans is verrast over deze actie van het CB. „We zijn niet met een speciale actie bezig. We hanteren gewoon de wet. Na tuurlijk komt het voor dat de andere partij het daar niet altijd mee eens is", aldus de Cadans woordvoerder. "Waar is de weg naar Kralingen?' rotterdam anp „Hoe kom ik in Kralingen?" En: „Ik ben nu op de Coolsingel, hoe kom ik op het Centraal Sta tion?" De kreten over de taxi mobilofoon in Rotterdam lieten gisteren weinig te raden over. De 350 taxichauffeurs uit Am sterdam, Den Haag en Utrecht die meededen aan de protestac tie tegen de plannen van minis ter Jorritsma, raakten massaal het spoor bijster in de haven stad. De actie bestond eruit dat tussen vier en zeven uur taxi ritjes goedkoop werden aange boden door zo'n 750 taxichauf feurs van wie vierhonderd uit Rotterdam. Zo'n 300 Rotter dammers profiteerden van het aanbod en lieten zich voor een tientje door de stad rijden. Niet altijd tot groot genoegen. Want zo kon het gebeuren dat bij het station een echtpaar boos uit een Amsterdamse taxi stapte omdat de chauffeur met plat Amsterdams accent de weg naar Kralingen niet wist. Met de actie protesteren de chauffeurs tegen de plannen van minister Jorritsma van ver keer en waterstaat om de regels voor het vervoer te versoepelen. Zo wil zij onder meer dat taxi's overal in Nederland kunnen rij den tegen prijzen die de chauf feurs en passagiers zelf overeen komen. De boze taxirijders wilden gisteren met hun 'actie in Rot terdam duidelijk maken dat de kabinetsplannen een puinhoop maken van het vervoer. Vooral het idee om de gebiedsgebon den vergunningen op te heffen, werkt volgens de chauffeurs niet. Het feit dat volgens de ac tievoerders, praktisch alle taxi bestuurders van buiten de Maasstad verdwaalden, moest dat uitwijzen. Daarnaast vrezen ze dat chauffeurs van buiten de stad de krenten uit de pap halen bijvoorbeeld door alleen tijdens uitgaansavonden te rijden. De taxibranche lijkt echter bot te vangen bij het kabinet. Gisteren besloot de regering de Wet personenvervoer te wijzi gen. waarmee de concurrentie in de taxibranche moet worden bevorderd. Taxirijden moet aantrekkelijker en dus goedko per worden. Met de wetswijzi ging hoopt de ministerraad ook het illegale taxivervoer, de zoge naamde snorders, aan te pak ken. Heertje boos op tijdschrift amsterdam anp Professor A. Heertje dient begin volgende week bij het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam een klacht in tegen de hoofdre dacteur en een redacteur van het financieel-economisch ma gazine FEM. Ook eist hij scha devergoeding. FEM typeert Heertje op de cover van haar decembernum mer als 'een onfortuinlijke rad draaier' De professor voelt zich beledigd door die kwalificatie en door het bijbehorende arti kel in het blad. FEM noemt hem onfortuin lijk, omdat hij soms te werk gaat op een manier die niet goed voor hem uitpakt. Raddraaier is I leertje volgens het blad, omdat het nogal graag een rel schopt. „De gebruikte kwalificatie is hoogst grievend", zo liet zijn advocaat mr. G. Kemper giste ren weten. „Het betreft een ui terst negatief waardeoordeel over professor Heertje en zijn wetenschappelijke én maat schappelijke activiteiten. Zon der noodzaak en zonder enige toelichting worden professor Heertje en zijn motieven om zich in het publieke debat te mengen, verdacht gemaakt." Kemper doelt op het nieuws dat Heertje als tipgever van Jus titie mede de huidige beursfrau dezaak aan het rollen zou heb ben gebracht. De hoogleraar ontkent dat, maar deed daar over in het televisieprogramma Buitenhof enkele weken terug toch wel wat schimmig. November was droog en zonnig de bilt anp De gemiddelde temperatuur in november zal uitkomen op cir ca 6,5 graden (in De Bilt) tegen een langjarig gemiddelde van 5,9 graden. Dat meldt het KNMI gisteren. Eindhoven had met 15,5 graden op 5 november de hoogst gemeten temperatuur. De laagste waarde kwam op 1 november uit Twente: minus 4,7 graden. Met een gemiddelde hoeveel heid neerslag van circa 45 milli meter tegen 80 millimeter nor maal was november 1997 droog. Gemeten over het land scheen de zon ongeveer 65 uur, tien uur meer dan normaal. Maastricht was met 80 uur zon het beste af. Deelen moest het daarentegen stellen met maar ongeveer 50 uur zonneschijn. Gemiddeld over de drie herf stmaanden september, oktober en november bedroeg de tem peratuur in De Bilt 10,2 graden. Daarmee liepen deze maanden in de pas met het langjarig ge middelde. Rekeningrijden kost minstens vijf gulden den haag anp Het rekeningrijden gaat zeven gulden per passage kosten. Bij elektronisch betalen geldt twee gulden korting. Dat blijkt uit het wetsvoorstel dat het kabinet gis teren besloot naar de Tweede Kamer te sturen. De heffing rond de grote steden in de Randstad zal alleen tussen ze ven en negen uur 's ochtends worden opgelegd. Het rekeningrijden wordt in het jaar 2001 ingevoerd. Het heeft als doel de bereikbaarheid van de grote steden te bevorde ren door reizigers te stimuleren een andere wijze van vervoer te kiezen of een ander tijdstip. Ko mend voorjaar zal een techni sche proef worden uitgevoerd. Proef moet vermindering-ongelukken opleveren haarlem anp Van zonen en dochters vanaf 35 jaar hebben zonen vaker een goede relatie met hun moeder dan dochters. Dat is één van de conclusies uit een onderzoek van het vrouwenblad Libelle uitgevoerd door familiethera peute Else-Marie van den Eerenbeemt en Dick Schluter, onderzoeker op het gebied van relaties tussen ouder en kind. De resultaten van het onder zoek waaraan 2.300 moeders en zonen meededen, zijn deze week gepubliceerd. Een andere conclusie is dat zonen van moeders die een goed evenwicht weten te vinden tussen te veel en te weinig be zorgdheid tevredener zijn over de relatie met hun moeder, hun jeugd en opvoeding. Zonen van moeders die vaak overbezorgd zijn, zijn vaker enig kind en hebben meer ruzie met hun moeder. Moeders die nooit overbezorgd zijn, hebben min der ruzie, maar de kans dat de zonen een sterke band met haar hebben is ook iets kleiner Driekwart van de zonen die door hun moeder betrokken worden bij het huishouden, hebben in hun eigen huwelijk een gelijke verdeling van de ta ken, zo is een andere uitkomst van het onderzoek. Van de zo nen die hun moeder niet met het huishouden geholpen heb ben, is dat maar iets meer dan de helft. Gebleken is verder dat de middelste zonen minder vaak een goede relatie hebben met hun ouders dan de oudste of jongste zonen. '„Aan de andere kant hebben moeders én vaders minder verwachtingen van middelste zonen. Die zijn daar door vrijer om hun eigen leven te leiden, keuzes te maken die bij hen passen en relaties aan te gaan", aldus het onderzoek. Zo'n vijfentwintig bestelwagens van het bedrijf Kwik-Fit worden binnen kort voorzien van een zogeheten black box, een zwarte doos. Deze ongevaldatarecorder onderdelen monteert, heeft zijn chauffeur. Automobilisten die weten dat hun rijgedrag in de gaten wordt gehouden blijken voorzichtiger te rijden. Kwik-Fit, dat vanuit 160 vesti gingen overal in het land auto- registreert het gedrag van de auto tot dertig seconden voor en vijftien seconden na een on geval. De proef gaat drie jaar duren en moet het aantal onge vallen verminderen. Behalve Kwik-Fit doen Univé Verzekeringen, het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Drenthe, de provincie Drenthe, Rijkswaterstaat Noord-Neder land en de Duitse producent van de apparatuur VDO Kienzle aan het project mee. Onderzoek heeft uitgewezen dat met de zwarte doos een ver mindering van het aantal onge vallen wordt bereikt van zo'n twintig tot dertig procent. De aanwezigheid van de recorder zou vooral een preventief effect hebben op het gedrag van de .agenpark verzekerd bij Univé. De busjes van de onderneming die de diverse filialen bevoorra den zijn voortdurend onderweg en hebben nogal eens met aan rijdingen te maken. Het bedrijf denkt dat de black box zowel voor zichzelf als voor de verze keraar gunstig zal zijn. Er be hoeft minder schade te worden uitgekeerd en de premie kan omlaag. Ook vallen er minder auto's en mensen uit. Als de resultaten van het ex periment gunstig uitpakken wil Univé de zwarte doos meer in bedrijfswagenparken gaan in zetten. Ook de overheid is geïn teresseerd. In ons land raakt jaarlijks een miljoen automobi listen betrokken bij een aanrij ding. Daarbij ontstaat voor 2.5 miljard gulden aan blikschade en voor 1,5 miljard gulden scha de door letsel. Negentig procent van de verkeersongelukken is te wijten aan menselijke fouten. Volgens J. Tits van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Drenthe zal de techniek in de toekomst een steeds grotere rol gaan spelen in het voorkomen van ongevallen. Zo voofziet hij op termijn de invoer van een in telligente snelheidsadapter die in wisselwerking met detectie- lussen in het wegdek de snel heid van de auto aanpast aan de omstandigheden (zoals de drukte, het weer, en de tijd van de dag). Ook de invoer van een 'Lei dende Engel' noemt hij niet denkbeeldig. Daarbij gaat het om een vrouwenstem die niet alleen aangeeft hoe van de ene naar de andere plek te komen, maar die ook het rijgedrag van de bestuurder corrigeert. leeuwarden gpd Burgemeester Hans Boekho ven van Schiermonnikoog en burgemeester Greét de Vries van Nijefurd wisselen op 1 januari 1998 van baan. De beide burgemeesters gaan dan met buitengewoon verlof maar worden gelijktij dig benoemd tot waarne mend burgemeester in de andere gemeente. Friesland maakt met deze ruil geschiedenis. „Het is bij mijn weten de eerste maal dat zoiets in Nederland ge beurt", aldus de Friese com missaris van de koningin Ixiek Hermans. Met deze wissel wordt het nieuwe be leid van minister Dijkstal (binnenlandse zaken) in praktijk gebracht. Dat moet grotere mobiliteit van bur gemeesters bevorderen. Het waarnemerschap duurt tot 1 april 1999. Dan keert De Vries terug naar Nijefurd. Wat er dan met Boekhoven gebeurt, is min der duidelijk. „Terugkeer naar Schiermonnikoog be hoort tot de mogelijkheden. Maar ik denk niet dat dat zal gebeuren. In feite staat dus alles open", aldus Boekho ven. Boekhoven is al ruim twaalf jaar burgemeester van Schiermonnikoog Hij kwam onlangs in het nieuws omdat hij onkosten dubbel gedeclareerd had bij zijn ge meente. Het zou gaan om een misverstand en het geld zou al zijn teruggeboekt. Hermans ontkent dat deze problemen een rol hebben gespeeld bij de wisseling.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3