Wegwijzer naar de l/w IJ D E Kunst te kijk in België Tirol begint prijs oorlog Toerisme Vakantiebeurs hoopt op record ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 166 1 flEfSBERICH TEM Medan in Arnhem De RAI Amsterdam puilt tot en met woensdag 3 december nog uit van de caravans, tenten, vouwwagens, stacaravans en kampeerauto's. Maar de Kam peer Caravan RAI biedt méér dan mobiele kunststof, ge poetst blik en vederlicht tent doek. Omdat de 3,5 miljoen Nederlandse kampeerders en caravanners geen dure uitrus ting aanschaffen om die alleen maar in de achtertuin op te zetten of te parkeren, wijst Ne derlands grootste kampeer- beurs de weg naar de wijde we reld. De Kampeer Caravan RAI biedt dit jaar zelfs méér toeristische kampeerinforma- tie dan ooit tevoren Onder de 73 binnen- en buiten landse organisaties die in de RAI met reisinformatie op een kluitje staan (een kwart meer dan vorig jaar), bevinden zich traditiegetrouw veel Nederland se specialisten. Er is zelfs een compleet paviljoen voor inge richt, met stands van onder meer campings, recreatiepar ken, Staatsbosbeheer en de Stichting AVN, waarin ANWB, VW's en het Nederlands Bu reau voor Toerisme hun krach ten bundelen om vakanties in eigen land een kontje te geven. Ook Recreatiecentra Nederland is van de partij. Dit samenwer kingsverband van tien kam peer- en bungalowcentra, zorgt tijdens de Kampeer Caravan RAI meteen ook voor de kinder opvang. De crèche is open voor kinderen van 2 tot 12 jaar. Aanbiedingen Diverse toeristische organisaties gebruiken het 'Lekker Weg in Eigen Land'-paviljoen om novi teiten en aanbiedingen in de etalage te zetten. Zo komen de elf campings die de handen in een sloegen om de rust en schoonheid van de Utrechtse Heuvelrug aan de grote klok te hangen, met twee kennisma kingsweekends. Van 17 tot 19 en van 24 tot 26 april kost een staanplaats 25 gulden voor maximaal vier personen. Infor matie: 030 - 29 67 77 7. Op dezelfde leest zijn ook de kennismakingsweekends ge schoeid op 24 campings in Drenthe (van 12 t/m 14 juni, in formatie: 05 92 - 37 37 55 en 22 campings in de Achterhoek (van 17 t/m 19 april). Prijs voor beide ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Het aantal kunstexposities dat in België wordt georganiseerd, bereikt volgend jaar waarschijn lijk een recordhoogte. Zowel in Brussel, Antwerpen, Leuven als Brugge vinden op z'n minst vier belangwekkende tentoonstellin gen plaats. Hetgeen niet weg neemt dat nu al kan worden vastgesteld dat die over René Magritte ongetwijfeld de meeste bezoekers zal trekken. In het Koninklijk Museum voor Scho ne Kunsten te Brussel wordt door middel van een van 6 maart tot 28 juni durende over- zichtstentoonstellingherdacht dat de grote Belgische surrealist honderd jaar geleden werd ge boren. De toch al rijke Magritte- collectie van het museum krijgt voor die gelegenheid aanvulling van schilderijen, gouaches en tekeningen die normaal gespro ken elders in de wereld hangen. Het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten in Antwerpen komt met een dubbeltentoon stelling over de zonen van Pie- ter Brueghel de Oude (bijge naamd Peer den Drol): Pieter de Jonge (ook wel bekend als de Helse Breughel) en Jan de Oude (de Fluwelen Brueghel). De ex positie die momenteel te zien is in Essen, loopt van 3 mei tot en met 26 juli en omvat zo'n 150 schilderijen uit het fameuze atelier van de Brueghels. Leuven viert volgend jaar onder meer de voltooiing van de res tauratie van wat door velen Aan de hand van foto's brengt Museum Bronbeek aan de Vel perweg 147 in Arnhem tot en met 11 januari aanstaande de geschiedenis van de stad Medan op Noord-Sumatra in beeld Ook de omgeving van de stad, de Deli-landen en Brastagi, worden door het oog van de fotocamera bekeken. De samen stellers maakten een selectie uit de 230 historische en eigei tijdse foto's, kaarten en plattegronden die door M. A. Lode- richs zijn opgenomen in zijn boek 'Medan - beeld van een stad', dat tijdens de officiële opening van de gelijknamige te toonste11 i ng wordt gepresenteerd Informatie: 026 - 38 40 84 0. Keurmerk skipiste Ook dit jaar verleent de Tiroler Landesregierung een zoge noemd 'Pistengütesiegel' aan skigebieden die voldoen aan door de overheid opgestelde veiligheidsregels. Voorwaarden zijn onder meer een duidelijke markering van de moeilijk heidsgraad van de afdalingen en een goed functionerend ree dingssyteem. Het 'Gütessiegel' (een afbeelding van een Tiro Ier adelaar en 2 besneeuwde bergtoppen) wordt afgegeven voor drie jaar en is vooralsnog verleend aan 40 skigebieden. Martinair naar Vancouver Martinair begint op 1 april 1998 een dienst op Vancouver aa de westkust van Canada. De Nederlandse chartermaatschap pij voert twee keer per week (woensdag en vrijdag) een retou vlucht uit met een Boeing 767. Vancouver is de vierde Cana dese stad die door Martinair wordt aangevlogen. Er bestaan verbindingen met Toronto, Calgary en Edmonton. De dienst vooral bedoeld als vervanging van de op 1 november uit de dienstregeling gehaalde vlucht op het iets ten zuiden van Va couver gelegen Seattle (USA). Prinsengrachtconcert langer Nederlandse campings slaan steeds meer de handen ineen om vakantie in eigen land (nog) aantrekkelijker te maken. foto willem ten veldhuys Het inmiddels fameuze Prinsengrachtconcert dat elk jaar in augustus in Amsterdam wordt gehouden, gaat vanaf volgenc jaar vier dagen duren. Dat is onlangs besloten in het kader vi een verdere uitbreiding van wat voorlopig als het 'Amsterdar Grachtenfestival' wordt aangeduid. KAMPEER CARAVAN RAI BOORDEVOL TOERISTISCHE INFORMATIE arrangementen: 35 gulden voor maximaal zes personen. Duo De Achterhoek presenteert in de RAI ook de voordelige Duo- kampeeractie. In de maanden juni en september 1998 kunnen kampeerliefhebbers voor drie honderd gulden twee weken bi vakkeren op twee verschillende campings in de groenovergoten achtertuin van Gelderland. Na zeven nachten wordt van cam ping gewisseld. Die twee weken hoeven overigens niet aaneen gesloten te zijn, maar mogen over het hele seizoen worden uitgesmeerd. Informatie: 05 75-5193 55. Drie campings, verenigd in Roompot Zeeland Vakanties, ontwikkelden het 'Zeeland Zwerf Paspoort': een boekje met vouchers voor tien overnachtin gen. Het kost 250 gulden en is twee jaar geldig. Natuurweekend Overijssel, de uitvindervan de voordelige weekends, slaat vol gend jaar een andere weg in. „Toen wij met dat goedkope kennismakingsarrangement be gonnen, was het een primeur. Maar het nieuwe is er nu wel af. De campings willen weer eens iets anders. Daarom komen wij van 5 tot en met 7 juni met een voordelig N atuurweekend zegt voorlichter Gert-Jan Jacobs van het Overijssels Bureau voor Toerisme. De prijs staat nog niet vast, de inhoud wel: kam peerders gaan met boswachters van Staatsbosbeheer op pad om actief bezig te zijn en te ontdek ken waarom Overijssel zich tooit met de titel 'de Tuin van Nederland'. Informatie: 05 46 - 81 87 67 Buitenland Kampeerders die liever naar het buitenland trekken, vinden in de RAI vertegenwoordigers van diverse kampeerlanden. In de eerste plaats natuurlijk Frank rijk, want dat land is al vele ja ren de belangrijkste kampeer- De restaurantje van het in Leuven (België) hangende 'Laatste Avond maal' van de Haarlemse meester Dirk Bouts werd zojuist voltooid. foto belgisch verkeersbureau wordt gezien als het mooiste 'Laatste Avondmaal' ter wereld, dat van de in Haarlem geboren Dirk Bouts. Het meesterwerk, dat niet zo bekend is als Leo nardo da Vincis beroemde schilderij met hetzelfde onder werp. vormt het middelpunt van een grote Dirk Bouts-ten- toonstelling, die van 18 septem ber tot en met 6 december zal duren. In het pas gerenoveerde Mem- lingmuseum in Brugge ten slot te wordt van 15 augustus tot en met 6 december een expositie gehouden die de schilders Hans Memling en Pieter Pourbus tot onderwerp heeft. Naast werk van deze twee meesters uit res pectievelijk de vijftiende en zes tiende eeuw zijn er ook schilde rijen te zien van tijdgenoten als Lanceloot Blondeel, Gerard Da vid, Jan Provoost, Ambroius Benson en Adriaan Isebrant. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Pogingen het seizoen met een paar weken te verlengen (de ac tie 'Sonnenskilaufmislukten. De aanleg van talloze kunst sneeuwinstallaties bracht even min soelaas. Wat Oostenrijk ook probeerde: langzaam maar ze ker keerden steeds meer Neder landse wintersporters het land de rug toe. Het marktaandeel liep gestaag terug van 68 pro cent in 1993 tot - waarschijnlijk - onder de 60 procent de ko mende winter. Reden: het als maar stijgende prijsniveau. Ski- en in de Franse en Zwitserse Al pen was op een gegeven mo ment slechts weinig duurder dan in de Oostenrijkse, maar ze boden wél aanzienlijk meer. Grotere skigebieden, langere af dalingen, nieuwe liften. Boven dien bleken ze door de grotere hoogte sneeuwzekerder. De laatst bekende ANVR/Nipo- cijfers lijken voor Oostenrijk een desastreus seizoen in te luiden. In de sector georganiseerde au to-vakanties loopt het land - zo meldde het vakmagazine Reis revue onlangs - in vergelijking met vorig jaar 27 procent ach ter, terwijl de concurrentie (en dan speciaal Zwitserland) groei cijfers laten zien van meer dan 50 procent. Directeur Josef Stockinger van het Oostenrijks Toeristenburo: „Ik ga de cijfers bestemming van de Nederland se vakantiegangers. Ondanks de enorme drukte zijn er ook in La Douce France nog oases van rust te vinden. Bijvoorbeeld de kasteelcampings van Les Cha teaux, die tot in de verste uit hoeken van Frankrijk te vinden zijn. Ook de Spaanse variant, El Castels, en campingorganisaties uit Italië, Oostenrijk, Spanje, Portugal en Groot-Brittannië zijn van de partij. Nieuwkomers dit jaar zijn Zweden, Polen en Kroatië. Kampeerders die verder weg willen, kunnen terecht in de stand van de ACSI Internationa le Campinggids. Die besloot de oude vertrouwde formule van caravan- en camper-rally's (goed voorbereide groepstrek- tochten onder leiding van een ervaren reisbegeleider) te trans planteren naar onder meer de Verenigde Staten en Canada. Caravans en campers worden ter plekke gehuurd. Informatie: 04 88 - 45 20 55. Huren Uit recente resultaten van het Continue Vakantie Onderzoek blijkt, dat in de komende jaren 400.000 gezinnen overwegen een nieuwe of gebruikte tent, caravan of kampeerauto aan te schaffen. Velen willen echter niet meteen diep in de buidel tasten, maar eerst huren. Zij vinden op de Kampeer Cara van RAI een speciale route langs de stands van alle bedrijven die huurtenten, -caravans en -cam pers aanbieden. Tarieven, voor waarden en dergelijke zijn er op speciale zuilen te vinden. Een gratis vouwblad met daarin de verhuurroute ligt bij de kassa. De Kampeer Caravan RAI is ge opend van vrijdag 28 november tot en met woensdag 3 december, dage lijks van 10 tot 18 uur. Fries paspoort Bij het Fries Bureau voor Toerisme verscheen zojuist het 'Paspoartfoar Fryslan 1998'. Het aantal kortingsbonnen in| het uit 56 pagina's bestaande document werd in vergelijking met de vorige 30 edities opnieuw uitgebreid. Nieuw is ondei meer een aanbieding van rederij Naco op de boot van Enkhu zen naar Stavoren. Ook staat in het boekwerkje, dat zoals ge bruikelijk wordt afgesloten met tekst en muziek van het Frie volkslied, een kaartje afgebeeld met daarop de Elfstedenrou te. Het paspoort kan worden aangevraagd bij het Fries Bure« voor Toerisme en kost vijf gulden. Informatie: telefoon 058 - 23 40 60 0. Parels belicht 'Het Geheim van Holland', een samenwerkingsverband tuss de WV'svan Delft, Dordrecht, Gouda, Haarlem, Leiden en Schièdam, gaf een gidsje uit onder de titel 'Parels belicht'. Het boekje beschrijft in drie thematische hoofdstukken op r delijk uitgebreide wijze de collecties van 22, in genoemde plaatsen gevestigde musea. Uiteraard wordt ook informatie verschaft over adressen, openingstijden, toegangsprijzen, er zovoort. Het boekje is te koop bij de VW's van het samenwe; kmgsverband (prijs 3,50 gulden),maar het kan ook worden besteld door 6,30 gulden over te maken op postgiro 41 56 van 'Het Geheim van Holland' te Delft. Het wordt u dan toeg stuurd. Nieuw natuurpark Canada Tirol biedt in het laagseizoen wintersportarrangementen aan waarbij voor kinderen niet of nauwelijks hoeft te worden betaald. foto tirol werbung van het Nipo niet bestrijden omdat wij zelf nog geen onder zoek hebben gedaan. Maar dat we zo sterk teruglopen, kan ik me niet voorstellen. Temeer daar we nu echt bezig zijn het kwaad bij de wortel aan te pak ken." Stockinger doelt daarbij op het prijs-offensief dat vooral door Tirol (van oudsher de door Ne derlanders drukbezochtste ski- provincie) is ingezet. Geen dorp of het komt wel met speciale aanbiedingen variërend van gratis skipassen tot arrange menten waarbij voor kinderen niet of nauwelijks iets hoeft te worden betaald. Alle 'koopjes' (waaronder ook een sneeuwga- rantie in het ötztal en een nog geen 300 gulden kostende, voor vijf skigebieden geldende skipas in Kitzbühel) staan vermeld in de folder 'Lekker skiën met het hele Gezin', die kan worden op gevraagd bij het Oostenrijks Toeristenburo in Amsterdam. Naast het verlenen van allerlei kortingen, offreren diverse re gio's ook aanzienlijk verbeterde faciliteiten. Zo zijn moderne stoeltjesliften (vier- en zes-zit- ters) ouderwetse slepers komen vervangen (onder meer in Ser- faus en in Galtür) en werd bo ven Ried een nieuwe gondel- baan naar Fendels gebouwd (zodat automobilisten hun wa gen beneden in het dal kunnen laten staan). Informatie: Oostenrijk Toeristenburo, Stadhouderskade 2,054 ES Amster dam, telefoon 020 - 61 29 68 2. Het natuurpark Muskwa-Kechika in British Columbia (West, Canada) zal binnenkort onder speciale bescherming komen! Premier Glen Clarke van British Columbia, die het nieuws tx kend maakte, noemde het nieuwe park 'een gift aan de wer« voor het komend millennium'. Het gebied met een oppervlal te van 4,4 miljoen hectare is groter dan Zwitserland en ligt i het noordelijk deel van de Canadese Rocky Mountains. Het wordt beschouwd als een van de belangrijkste natuurgebied in Noord-Amerika en staat bekend om zijn warmwaterbron nen, moerassen en dieren als Stone-schapen, elanden, bere bizons en wolven. Voor de Vakantiebeurs, die van woensdag 7 tot en met zondag 11 januari in de Jaarbeurs van Utrecht wordt gehouden, heeft zich een recordaantal van 1.500 exposanten uit 100 verschillende landen aangemeld. De vorige editie, begin dit jaar, telde 1.480 deelnemers. Die zagen het wat tegenvallende aantal van 158.161 belangstellenden langs hun stands komen. Het beursmanagement hoopt ditmaal ongeveer 200.000 bezoekers te kunnen ver welkomen. waarmee het record uit 1995 (191.744) zal zijn verbeterd. De beurs is onderverdeeld in verschillende sectoren met onderwerpen als bestemmin gen, activiteitenvakanties en artikelen. Naast de bekende activiteiten van de exposanten (artiesten, dansgroepen, eethuisjes enzovoort) is er onder meer een kanovijver, een klim wand, een survivalbaan en een zogenoemd wereldpodium waarop modeshows worden gehouden. Ook is er een kinderpaviljoen/-cri che. De Vakantiebeurs (met ditmaal 'Beleef een wereld vol vakanties' als thema) is dagelijks geopend van 09.30 tot 17.30 uur en op don derdag en vrijdag tot 21.30 uur. De entreeprij bedraagt 17,50 gulden (kinderen tot en met 1 jaar en houders CJP-pas 12,50 gulden). Gezin nen met twee kinderen (tot en met 15 jaar) kunnen gebruik maken van de gezinskaart van 45 gulden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 36