Ruzie in Rusland over resten tsaai Salarissen straks direct in euro's Feiten &Meningen Verjaardag ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 Er is bijna niets wat ik zo onbegrijpelijk vind als het feit dat mensen hun verjaardag vieren. Ben je weer een jaar dichter bij de dood en dat ga je dan vieren! Mij dunkt: het feit dat de jaren verstrijken en dat je steeds maar ouder wordt is eerder een reden voor grote treurnis dan voor een jubelfuif. Toch vieren bijna alle Nederlanders uitbundig hun verjaardag. Het is ook het beste excuus dat je hebben kunt om onder het maken van een af spraak uit te komen. Kun je dan niet?' 'Nee, want dan heb ik een verjaardag.' Het spraakgebruik als zodanig is al zo eigenaar dig. 'Ik heb een verjaardag.' Daarmee wordt stee vast bedoeld dat je op een bepaalde dag of avond uitgenodigd bent om andermans verjaardag te vieren. Er is geen sprake van bezit. Toch zeg je: ik j heb. Terwijl je, als je zelf verjaart, zegt: ik ben jarig. Die twee woordjes 'ik heb' symboliseren de Nederlandse verjaardagster- reur. 'Heb je een verjaardag', dan is verder alles vanzelfsprekend geblokkeerd. Zo ben ik gevraagd om af en toe als commentator op te treden in het programma Karei op zater dagavond. Of ik, vroeg Karei van de Graaf mij, een lijstje wilde faxen van de zaterdagen tot vol gend jaar mei waarop ik niet kon omdat ik 'dan verjaardagen had'. 'Ik doe niet aan verjaarhebdagen', zei ik tegen Karei. Waarop hij tegen mij zei: 'Nou ja, maar 't kan toch zijn dat er in die periode iemand heel erg jarig is waar je beslist heen moet?' Uiteraard waren vroeger bij mij thuis tweemaal per jaar mijn vader en mijn moeder 'heel erg ja rig.' Alle broers en zussen van mijn vader en moeder, met hun respectievelijke wettige echtge notenis), kwamen onvervaard aanfietsen. Plus twee grootvaders en één grootmoeder. In totaal maar liefst 28 personen die zich in een woonka mer van vier bij vier persten, waaruit zoveel mo gelijk meubilair was verwijderd. Een geweldig ge kakel barstte los. In een mum van tijd zag je to taal niets meer vanwege de sigaren- en sigaret tenrook. In de diepblauwe nevel werden advo caatjes en boerenjongens uit kleine glaasjes gele peld en er werden schimmige Keizerbittertjes achterover geslagen. Tot groot verdriet van mijn vader heb ik altijd geweigerd om daarbij te gaan zitten. Ik trok mij steevast terug op mijn onverwarmde zolderka mertje om rustig te kunnen lezen. Maar zelfs daar hoorde je vanuit de diepte het gedaver van al die stemmen opklinken en door de vloerspleten heen kringelde waarachtig nog af en toe rook omhoog. Wat een vreselijke catastrofe, zo'n verjaardag. Als kind heb ik mij al voorgenomen: later, als ik groot ben, vier ik nooit mijn verjaardag. Het is verbazingwekkend hoeveel moeite het ieder jaar, als de fatale datum nadert, kost om te voorkomen dat je toch nog in de verjaardagsdraaikolk omlaag wordt gezogen. Toen ik een paar jaar terug vijftig werd, wilde mijn uitgeverij dat vieren met een diner in een duur restaurant. Een verjaardagsdiner! Steeds maar krankzinnig lang wachten op de korte pe riodes waarin je even kunt smullen van voor-, tussen- en hoofdgerechten, die zo superverfijnd zijn dat de porties piepklein zijn. Tot grote verba zing van mijn uitgever, die flink in de bus wilde blazen, heb ik dat toen resoluut geweigerd. Wie in Nederland zijn verjaardag niet wil vieren, stuit op muren van onbegrip. De bittere pil van Jiet ouder worden dient hoe dan ook verguld te wor den met een grote smulpartij. Antisemitische complottheorie steekt de kop op in Orthodoxe kerk Reist u met maandkaarten naar uw werk? Gebruikt u een maandkaart om naar uw werk te reizen? En woont u meer dan 30 kilometer van uw werk? Dan heeft u voortaan een ruimere fiscale aftrekmogelijkheid. In januari van dit jaar hebben wij u al attent gemaakt op de nieuwe aftrekmogelijkheid voor maandkaarthouders. Nog even in het kort de regeling: als u als maandkaarthouder meer dan 30 kilometer met het openbaar vervoer naar uw werk reist, kunt u voortaan een hoger bedrag aan reiskosten in uw aangifte aftrekken. U moet dat wel kunnen aantonen met een openbaarvervoerverkla- ring. Voorheen gold deze regeling uitsluitend voor jaarkaarthouders. Wat moet u doen om een openbaarvervoer- verklaring te krijgen? Als maandkaarthouder kunt u een openbaar- vervoerverklaring aanvragen bij uw vervoersmaat schappij. Dat kan heel gemakkelijk met de antwoordkaart die u bij aankoop van uw maand kaart heeft ontvangen. Heeft u nog geen antwoordkaart? Vraag er dan naar bij aankoop van uw volgende maandkaart. We raden u aan om uw openbaarvervoerverklaring te bewaren. De Belastingdienst kan er in een later stadium om vragen. Meer weten? In de folder "Reist u met het openbaar vervoer naar uw werk?" staat meer informatie over de regeling voor het aftrekken van de reiskosten woning-werk. U kunt deze gratis folder aanvragen via de Belastingdienst Bestellijn: 0800-0043, 24 uur per dag, 7 dagen per week. Belastingdienst Drs.R.Florijn: 'Europese munt wordt een hype' De invoering van de euro moest vooral heel geleidelijk gebeuren, zo luidde het uitgangspunt. De banken hadden zelfs onderling afgesproken niet te hard van stapel te lopen bij hun particuliere klan ten. Maar van die afspraak is niets meer over. De financiële instellingen bombar deren hun zakelijke cliënten al maanden met brochures, nieuwsbrieven en semi nars over die ene Europese munt: en particulieren worden geconfronteerd met advertenties en tv-spotjes. Dat rustige gewenningsproces kunnen we volgens directeur drs. R. Florijn van Moret Ernst Young Management Con sultants dan ook wel vergeten. Een hype zal het worden, over krap een jaar al, nog voordat op 1 januari 1999 de euro offi cieel zijn intrede doet in het girale beta lingsverkeer. „Het gaat nu al harder dan men oorspronkelijk wilde. In het laatste kwartaal van 1998 zal de euro echt een flinke vlucht nemen". Een aantal 'opinie-leidende' bedrijven, zoals Philips, heeft immers al besloten de salarissen direct in euro's uit te gaan betalen. Bovendien zullen eigenaren van familiebedrijven niet alleen hun zakelijke administratie aanpassen, maar direct ook hun privé-boekhouding. Voorts krij gen de 800.000 gezinnen die beleggen nog binnen een jaar een euro-bankreke ning, omdat de effectenbeurzen op 4 ja nuari 1999 de gulden loslaten. De hype zal verder worden gevoed door dat banken op de afschriften van be staande rekeningen toch onmiddellijk euro's gaan vernielden. Binnen de kortste keren zullen er, zo voorspelt Flo rijn, meer dan anderhalf miljoen eurore keningen zijn, die zorgen voor een ex plosief groeiend aantal betalingen. Op dat moment is de euro een feit. ..Als zo'n groot deel van kapitaalkrachtig Ne derland de euro gaat gebruiken en dage lijks in euro's gaat denken, moet de rest vanzelf volgen. Onder invloed van de vroege gebruikers zullen anderen niet voorzichtig kunnen bedenken: Wat moet ik met die euro? Zij zullen inzien dat de euro geen ver-van-mijn-bed show is". Florijn en zijn medewerkers begeleiden onder meer bedrijven die complexe ver anderingen doorvoeren. Daardoor kreeg de directeur steeds meer met de euro te maken en werd anderhalf jaar terug een Euroteam opgezet. Sindsdien is zijn naam nog wel eens reden voor een grap of grol. „Het is natuurlijk", doet hijzelf quasi-melodramatisch een duit in het zakje „een klein familiedrama dat de flo rijn uit het spraakgebruik verwijnt". INGRIJPENDER Maar weer in volle ernst is Florijn slecht te spreken over de manier waarop be drijfsleven en overheid zich prepareren op de euro. De meeste organisaties zijn veel te laat van start gegaan met de voor bereidingen. Ze benaderen de operatie bovendien te veel als administratieve in greep. terwijl de invoering van de nieuwe munt veel ingrijpender is dan het aan passen van een paar computers of de boekhouding. „Het is een marketing- vraagstuk. Het draait om de waag: Hoe verdien ik over een paar jaar euro's? En hoe denken mijn concurrenten dat te doen?". Langzamerhand begint ondernemend Nederland wakker te worden, daartoe aangezet door enkele grote partijen 'die terecht in de bus blazen'. „Die realiseren zich dat de nationale economie ver dwijnt en dat daarvoor in de plaats een Europese en een lokale economie komt. Je telt dan alleen nog mee als je Euro pees werkt. Bedrijven die hun cliënten daarin niet kunnen bijstaan, worden au tomatisch lokale bedrijven Het verklaart volgens Florijn waarom concerns zoals Philips, Ahold, ABN AM- RO en ING er zo hard aan trekken om de euro tot een succes te maken. „Zij zien de euro als de eerste echte kans in jaren om een herschikking van de markt te re aliseren. Sinds de economische crises van de jaren zeventig zijn de marktver houdingen stabiel. Nu ruiken zij hun kans om er marktaandeel bij te krijgen". Het zijn diezelfde multinationals die on middellijk met euro's zullen gaan wer ken. Direct gevolgd door de grootste de taillisten, zoals Albert Heijn en Aldi, en de postorderbedrijven. „De eerste super markten zullen al voor 2002 dubbele prijzen aan het publiek laten zien". CREDITCARD Na de hype zal begin 1999 de rust weer keren. vermoedt de Moret-directeur. Wat er daarna gaat gebeuren, is moeilijker te voorspellen. „Of mensen wachten af en alles kabbelt rustig voort of, en dat voor zie ik eigenlijk, eind 1999 ontstaat er vanuit het publiek grote druk om trans acties in euro's te kunnen doen. De vraag naar eurorekeningen zal toenemen en men gaat euro-eisen stellen aan cre ditcard en bankpasje". Dit vereist dat alle bedrijven, inclusief winkeliers, ruim voor 2002 klaar zijn voor de euro. Voor de overheid is de noodzaak om tijdig 'europroof te zijn, niet minder groot. „Anders breekt de pleuris uit. Stel je voor dat een ministerie subisidies niet kan doorgeven, omdat het niet op tijd op orde is". Maar opti mistisch daarover is de Moret-directeur niet. „De overheid loopt achter met het doorvoeren van zijn eigen regels, omdat de invoering van de euro overschaduwd is door andere politieke prioriteiten. Bo vendien waagt de introductie om een multidisciplinaire samenwerking. Dat le vert problemen op in een sterk geregle menteerde organisatie". Over de gemeenten is Florijn nog veel somberder. „Die hebben veel te Tang ge wacht, zodat alle goede eurospecialisten inmiddels onder dak zijn. Gemeenten moeten met de tweede garnituur genoe gen nemen. Datzelfde geldt voor de soft warehuizen, die gemeenten kant-en-kla re pakketsoftware hebben geleverd, bij voorbeeld voor de administraties van so ciale diensten. Natuurlijk komen er op termijn wel weer deskundigen vrij, maar dan zitten de gemeenten al in de proble men. Ze zitten echt op een tijdbom". UTRECHT MARJOLEIN DEKKER CORRESPONDENT Op 17 juli 1919, op het hoogtepunt van de Russische burgeroorlog, werden de leden van de keizerlijke fa milie, de Romanovs, 's ochtends om half drie uit hun 'speciale verblijf in de Oeralstad Jekatarinenburg ge haald. Van de bolsjewistische veiligheidsdienst, de Tsjeka, kregen ze te horen dat ze in verband met de op mars van de tegenstanders naar een veiliger plek zouden worden gebracht. Tsaar Nikolaas, zijn vrouw Aleksandra, hun aan bloederziekte lijdende zoon, de vier dochters plus drie bedienden en de lijfarts, wer den naar de kelder gebracht in afwachting van vervoer. Buiten stond een vrachtwagen met draaiende mo tor. Maar niet om hen af te halen: de ronkende motor moest het geluid van de geweren van het Rode exe cutiepeloton overstemmen. Met schoten en bajonetsteken werden de Romanovs vermoord, daarna wer den hun ledematen afgehakt en de restanten in een ondiepe mijnschacht gegooid. De commandant van de kleine Tsjeka-groep heette Jakov Joer- ovski en de revolutionaire leider die de terechtstelling meldde aan Lenin, was Jakov Sverdlov, naar wie Jekatarinenburg later werd genoemd. Een van Joer- ovski's mannen was Pjotr Ir- makov. Hij zei in 1952 in een in terview: „Ik vermoordde er acht". Niemand geloofde hem. Irmakov verwachtte na de slachtpartij forse beloningen, maar kreeg niets. De gefrus treerde moordenaar beloofde journalisten in 1952 het gehei me graf te tonen, maar overleed voor hij zijn belofte kon nako men. In 1991 werden schedels en botten ontdekt in de kelder van het huis waar de Romanovs ge vangen werden gehouden. Al leen de overblijselen van jong ste dochter Anastasia en de tsa- revits (troonopvolger) Aleksej ontbraken. In de daarop volgen de jaren werden de botten met behulp van DNA-onderzoek door Russische, Britse en Ame rikaanse deskundigen geïdenti ficeerd. Het staat volgens hen voor 99,99 procent vast dat het om de Romanovs gaat. Een laatste test moet de absolute ze kerheid geven en als daarvan de uitslag bekend, is zal president Jeltsin, vrijwel zeker in januari van het komende jaar, besluiten wat er met de Romanovs gaat gebeuren. Intussen speelt zich in Rusland op diverse fronten een strijd af tussen monarchisten, de mach tige orthodoxe kerk, Moskou, het in Jekatarinenburg her doopte Sverdlovsk en de oude hoofdstad Sint Petersburg. Sint Petersburg wil de Romanovs begraven, omdat vrijwel alle tsaren daar hun laatste rust plaats hebben gevonden. Jeka tarinenburg claimt het begrafe- nisrecht, omdat ze hier zijn ver moord. Moskou vindt dat de laatste tsaar in de hoofdstad moet worden begraven. Eerst moet die laatste en beslis sende test nog worden uitge voerd. En dat dient volgens de eerste vice-premier Nemtsov, die aan het hoofd van de spe ciale regeringscommissie staat, in Moskou te gebeuren. De Moskovieten hebben zelfs een speciale trein naar Jekatarinen burg gestuurd om de botten op te halen. Die staat er nog steeds: de inwoners van Jekatarinen burg, voorop hun gouverneur, weigeren afstand te doen van de Romanov-restanten. Ze zijn na melijk bang dat ze ze nooit meer zullen terugzien. Russi- De laatste Russische tsaar Nikolaas II en zijn gezin. De foto is uit 1914, drie jaar voor het uitbreken van de revolutie. Rechts achter Nikolaas staat zijn echtgenote, l jongen (tweede van rechts) is kroonprins Alexi. sche experts mogen wel van hun laboratorium gebruik ma ken, maar daar houdt het dan ook mee op. Nemtsov reageer de nuchter: „De autoriteiten daar kunnen zich beter bezig houden met het probleem van het betalen van de achterstallige lonen". RITUELE MOORD Waarschijnlijk zal Jekatarinen burg de slag om de botten met het Kremlin wel verliezen. Maar daarmee zijn de problemen nog niet de wereld uit. De machtige Russische ortho doxe kerk, die al tijden discussi eert over de vraag of de laatste Romanovs heilig moeten wor den verklaard, is helemaal niet overtuigd door dat DNA-onder- zoek. Sterke stromingen binnen de kerk, delen van de monar chistische beweging en veel 'ge wone' Russen zijn er namelijk zeker van dat de moord op de keizerlijke familie een rituele slachtpartij door joden, al dan niet samen met vrijmetselaars, was. Voor deze mensen tellen wetenschappelijke onderzoe kingen absoluut niet. De anti-semitische versie van de dood van de Romanovs is gebaseerd op een rapport uit de jaren '20 van onderzoeker Soko- lov van het Witte Leger, dat in de burgeroorlog tegen de com munisten streed. Hij conclu deerde dat de lijken van de kei zerlijke familie waren vernietigd en niet gevonden konden wor den. Verder zei hij dat hij in het huis waar ze het laatst gevangen waren gehouden, geheime te kens en opschriften op de mu ren had gevonden die duiden op een rituele moord. In het traditioneel anti-semiti sche Rusland is deze theorie in zeer vruchtbare aarde gevallen. De beweringen van Sokoiov duiken sinds enige tijd weer op in publicaties van extreem na tionalistische kringen. Het feit dat onder de Bolsjewieken van het eerste uur veel joden (ook Sverdlov en Joeroevski) waren, speelt daarbij uiteraard een be langrijke rol. De theorie is nu dat de tsaar en zijn familie het slachtoffer zijn geworden van een internationaal joods com plot tegen Rusland. De Orthodoxe Kerk heeft eerder dit jaar in een rapport over de mogelijke heiligverklaring van de Romanovs geprobeerd af stand te nemen van de mythe van een rituele moord. „De ver sie over het rituele karakter van de moord dient als niet bewe zen te worden beschouwd heet het in het kerkelijke stuk. En deze week verklaarde de kerk bezorgd: „Een eventuele begrafenis mag niet ontaarden in een golf van anti-semitisme". De vraag over een rituele moord stond echter wel op een lijstje dat de Heilige Synode van de Orthodoxe kerk twee jaar a den opstelde voor de regeiuj commissie. Ietwat schijnhLc werd er toen aan toegevoeL, dat de bischoppen hoopte[ze de regering hen zou helpeljn laatste twijfels over die lezf weg te nemen. Maar alleei^ het stellen van de vraag r duidelijk dat er binnen del veel aanhangers van deze t se samenzweringstheorie P Daarnaast is de kerkleiding' doodsbenauwd dat missclF toch wel de verkeerden hep worden verklaard. MOSKOU HANS HOOGENDUK

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2