1 Claudia Zwiers: 'Ik ben aan het afkicken' 'Die Martijn Lindenberg is een echte potentaat' i. Sport -fRDAG 29 NOVEMBER 1997 )REBORD PRIJSVRAGEN •n, trekking van vrijdag 28 novem- 6-12-27-30-33-36-44-47 1-56-64-66-67-69-70-71 VOETBAL DIVISIE Ie - Go Ahead Eagles 4-1 (3-0) 25. 29 Bruin 2-0. 38 Smkgraven 3- Mulack 3-1. 77. Boekweg 4-1 irechter: Koopman Toeschouwers: Gele kaart: Wijnands (FC Zwolle), GA Eagles). id. competitie: Duisburg - Hertha Karlsruhe - Rostock 3-0. PAARDENSPORT cht.CSI. jncours twee fasen, 1,45 m: 1 Schans (Ned) Impac Leroy Brown unten, 28,52 seconden, 2. Millar loulette 0-28,65. 3. Dubbeldam l&L Groep de Sjiem 0-28.86, 4 (Dui) Argelith's Cara Mia 0-29,28, ren (Bel) Gadermie 0-29.34. 7 ers/Jewel's Dominard 0-30.86. 8. Gordon 0-31.40, 9 Van den Broe- Hallo 0-31.43. 10. Schroder Lux 0-35,65 ours twee fasen, 1,35 m: 1 (Dui) Mauser's Banghui del Follee afpunten, 29,42 seconden, 2. Cle- as de la Haye 0-29,82, 3. Prinses Louise (Noo) Countryman 0-31,81, (Dui) C'est la Lune 0-31,94, 5 (Bel) Helada 0-33,30, 6 Lansink- High Valley Z 0-35,14, 7. Gee- H Heartbreaker0-36,21 Dncours Top Score: 1 Ehrens Copa d'Ora 1320 punten, 48,51 n, 2 Geerink/LBH Granata 1250 - 3. Millar/AMistral 1230-50,68. 4. ntaker (GBr) Virtual Village Hunters 140 - 46.66, 5. Tacken/Revanche 7. Raymakers/Jewel's Ruby 50,20. TAFELTENNIS Open Zweedse, 80.000 gulden. I, eerste ronde: Keen - Kadiri (Zwe) 21-19 19-21 19-21 21-18. Joo Se !Ko) - Heister 10-21 21-10 22-20 Tweede ronde Keen - Kim Taek o/7) opgave Kim. terdag in l/8e finale tegen winnaar din (Clinj/Saive(Bel). eerste ronde: Heister/Keen bye. ronde: Heister/Keen - Bentsen- (Den) 21-16 21-17 I Keen zaterdag in kwartfinales te Lin/FengZhe (Chn). TENNIS lg. Finale Davis Cup. _l - Verenigde Staten 2-0. Biorkman - —7-5 1-6 6-3 6-3, Larsson - Sampras H 2-1 Sampras geeft op. speeldag: Nesselande (Ned) - Pe- .ux) 3-0 (15-1 15-5 15-4), Kedier- I) - Veronika Zupanja (Kro) 3-0 (IS IS 15-11). lEV-beker mannen, tweede voorron- ejspe fc P' speeldag: Ommen (Ned) - Walfer- (Lux) 3-0 (15-8 15-6 15-3). Ville- a) - Watwill (Zwi) 3-0 (15-915-12 Ned) - Castelo (Por) 3-0 (15-4 15- 0), Infond Branik (Slv) - Albacete 0(16-14 15-9 15-7). ZEILEN lie. Whitbreadrace om de wereld, letappe Kaapstad - Fremantle, over zeemijl. Eindstand: 1 Swedish (Zwe) schipper Kranz 15 dagen, 3 minuten, 3 seconden, 2. Innova- (Nnoj Frostad 15 22 02 35, "oshiba (VSt) Standbridge 1/12.12, 4 Silk Cut (GBr) Smith IB/ 1)5 09. 5. EF Language (Zwe) 16.20.06.00. 6 Chessie Racing cher 17 11.51.47, 7. Merit Cup ilton 19 02.37.47. 8. EF Educa- i) 19.10.15.32, 9 Brunelsunergy iuscholte 19.11.24.39 Stand na appes: 1 Innovation Kvaerner 207 2. EF Language 197. 3. Silk Cutt I, ZOj Swedish Match 161.5. Merit Cup 1 Toshiba 157. 7. Chessie Racing EF Education 60, 9. Brunelsuner- )RT OP TV AG 0.00 EURO Snowboarden. 1 00 EURO Alpine skiën 2.00 EURO Bobsleeën. - 3.00 EURO Alpine-skiën. d6 00 NBC Super sports 5 30 Did 2 Noordse combi r 4 00 EURO Snowboarden. 8 15 BBC 1 Grandstand m ugby Union 5 30 Ned 2 Studio Sport 7 .00 EURO Voetbal Austra b 58 Ned 2 Studio Sport. 7.30 TV 5 Sport Africa 9 00 EURO Skispringen 8.00 Did 1 Sportschau. 9 30 BBC 2 Snooker. b.00 EURO Bobsleeën. 0 00 Old 3 Sport im Westen 1.15 EURO Alpine-skiën 0 40 RAI UNO Sport, b 15 EURO Boksen p 45 SBS 6 Voetbal Toto Divisie P 20 Did 2 Die aktuelle Sport-Stuc COO EURO Karting vanuit p 40 Ned 3 Studio Sport p 35 RTL 4 Sport b 15 SBS 6 Engels voetbal b 20 RTL 5 Sport 1 00 BBC 1 Match of the day 2 30 BBC 2 Snooker. [o.OO EURO Rodelen. 1 00 EURO Alpine-skiën. 1.20 SBS 6 Voetbal: Toto Divisie. 2 00 EURO Bobsleeën. 2 00 SBS 6 Engels voetbal. 4 00 EURO Skispringen 6.00 NBC Super sports. 17 27 Ned 2 Studio Sport. |3 50 BRT 1 Sportmiddag 15 00 EURO Bobsleeën 18 30 BBC 2 Grandstand met rugb 8 00 EURO Kartu 7 00 Did 1 Sport: 8 05 Did 2 Sportreportage 8 40 SBS 6 Sportnieuws 9 30 EURO Skispringen 3 40 Did 1 Sportschau 9 10 Did 3 Sport im Westei "ted 2 Studio Sport 9.50 BRT 1 Sportweekend. 0.00 EURO Bobsleeën. 9.58 Did 1 Sportschau-Tek 1.15 EURO Skispringen 2.00 NBC Golf. it Pari 1.01 A d 2 Studio Spor 0 30 BBC 2 Snooker 2.55 Ned 2 Studio Sport. 3 55 RTL 4 Sport 0.20 RTL 5 Sport y 20 Ned 1 Sportjournaal 00 EURO Zeilen Whitbreadrace 50 Ned 1 Sportjournaal. 00 EURO Auto/motorsportmagazi .00 EURO Skispringen. 00 EURO Bobsleeën .35 Ned 3 Sportjournaal. .05 SBS 6 Weekend sportnieuws. 00 EURO Alpine-skiën .45 Ned 2 Studio Sport. .30 EURO Noordse combinatie If M SPIERDIIK. 071 -53564t»4 I'l CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 Zwangere judoka belandt in een nieuwe gewichtsklasse Drie maanden geleden vielen al haar zekerheden weg, stond de wereld op z'n kop. Van topsport naar stilzitten, van onbezorgd samenwonen tot moederschap. Op het moment dat judoka Claudia Zwiers (23) ontdekte dat ze zwanger was, verging haar het vermogen te denken. ,,lk leefde in een droom, besefte niet wat me was overkomen". De voorbereiding op het WK (in oktober) werd abrupt afgebroken. Het trainingsbeest, in Atlanta nog goed voor Olympisch brons, werd veroordeeld tot nietsdoen. Tijdens het Nederlands kampioenschap voor vrouwen, twee weken geleden, zat ze op de tribune. Niet in staat haar titel in de klasse tot 66 kilo te verdedigen, met een buik van acht maanden zwangerschap. ,,Ik heb het nu geaccepteerd." De kazerne der Koninklijke Marechaussee Koning Willem III is eentonig, zoals verza melplaatsen voor militaire opleidingen ple gen te zijn. Bakstenen gebouwen, grote blauwe borden, mannen en wouwen in uniform daartussen. Claudia Zwiers fietst tussen de bedrijven door. Een voorlopig uit geschakelde topjudoka - met goed gevulde buik - in militair trainingspak. Heeft iets vertederends. Het slaaphok op de derde verdieping doet denken aan lang vergeten sportkampen. Vier vrouwen op britsen, kasten als poging tot privacy. Maar het is er gezellig. Thee, koeken, een sigaretje, een babbeltje. En een leegloop op de verdieping zodra de kleine in de buik van Zwiers begint te schoppen. „Je slaapt hier samen, onder een kriebelde ken, bent verplicht intern. Maar dat hoort bij dit wereldje", vertelt Claudia Zwiers. „Discipline, hè. Vooral de eerste vijf weken is dat sterk, wordt er vaak gecontroleerd of de kamers wel schoon zijn, mag je 's nachts niet naar huis. Daarna wordt het wat los ser." Voor het eerst in haar leven moet ze hij gend stilstaan bovenaan de trap, naar adem happen na inspanning. En voor het eerst weegt ze meer dan de zeventig kilo die ze ooit met zich meedroeg. Ze baalt ervan. „Ik ben nu echt aan het afkicken. Van alles naar niets, dat is wennen. Ik mag niet te zwaar tillen, heb sneller last van m'n gewrichten. In '95 waren mijn kniebanden ingescheurd, miste ik het EK in Birmingham. Maar dat was anders. Toen voelde ik zelf wel dat het niet ging. Nu zit alleen m'n buik soms in de weg, maar daarnaast functioneert alles nog." „Ik voel me er niet prettig bij", is ze eer lijk over haar huidige omvang (rond de 87 kilo). Ze gebruikt haar handen: „Normaal ben ik zo, nu zo, dit is echt mega. Ik weet ook nog niet in welke gewichstklasse ik straks zal uitkomen. Het ligt eraan waar ik blijf steken wanneer ik weer ga trainen", vertelt de judoka, die als tenger maar sterk te boek staat. „Zodra de baby er is, ga ik meteen weer trainen. Ik sta te popelen. Ik mis de kracht training, dat houdt je lichaam in vorm. Nee. veel kracht ben ik niet verloren. Ik stoei nog wel eens met de jongens van het sportbu- reau en dat levert weinig problemen op. Vier maanden ver was ze al, toen ze zich realiseerde dat haar opbollende buikje niets te maken had met darmklachten. „Ik lag op bed in Korea, tijdens een trainingskamp, en zag ineens m'n buik bewegen. Samen met Karin (Kienhuis, red.) hebben we zitten la chen; 'misschien ben ik wel zwanger'." Te rugkijkend: „Ik miste daar al het lekkere ge voel, herstelde niet goed van de trainingen. Had ook gemixte gevoelens over het ko mend WK. Aan de ene kant wilde ik heel graag een medaille winnen, aan de andere kant had ik helemaal geen zin om naar Pa rijs te gaan. Achteraf begrijp ik wel waar dat aan lag." Terug in Nederland wees een test uit dat ze zwanger was. „Ik zou nota bene dagen later met mijn opleiding bij de marechaus see beginnen." Om het imago op te vijzelen had de militaire politie het oog laten vallen op de judoka. „Toen ik hier aankwam, zei de arts: 'Ik kan je niet goedkeuren, het is een lichamelijk zware opleiding'. Maar een jurist in Den Haag vertelde me dat ze me niet zomaar konden ontslaan. 'Zoek maar ander werk voor haar', zei hij. Per slot van rekening was ik aangenomen. Tot het zwangerschapsverlof van zestien weken is gekozen voor een tussenoplossing en doet Zwiers vooral administratief werk en 'losse klussen'. „Ik loop mee met diverse lessen, kan ik vast een beetje wennen aan Zwiers: „Zodra de baby er is, ga ik meteen weer trainen. Ik sta te popelen. Ik mis de krachttraining, dat houdt je lichaam in vorm. Nee, veel kracht heb ik niet verloren. Ik stoei nog wel eens met de jongens van het sportbureau en dat levert weinig problemen op." foto gpd wat ik straks ga doen." 'Straks' wacht een deeltijd opleiding tot wachtmeester. Het oorspronkelijke idee - fulltime uitbetaald worden, parttime trainen - staat nog. „Eind maart ga ik weer beginnen. Eerst op Schip hol als sportinstructeur, daarna naar Apel doorn voor de Algemene Militaire Oplei ding. Uiteindelijk is het de bedoeling dat ik weer op Schiphol terecht kom, als sportin structeur." De schrik na de ontdekking van zwanger schap was groot. „Normaal ben je al lang bezig om zwanger te worden; kleertjes te kopen, de kinderkamer in te richten. Ik kwam er pas na vier maanden achter. Op dat moment gingen er zoveel dingen door mijn hoofd. Het judo, de WK, mijn baan hier. Ik wist gewoon niet wat ik moest doen. Ondanks de uitslag van de test en de woor den van de huisarts. Het leek allemaal zo len." Ouders en familie werden ingelicht, de verloskundige bezocht. Zwiers toog, met vriend Paul Nanne, naar sportschool Ke- namju. Waar haar 'andere' familie huist. „Ik durfde het zelf niet aan de judoka's te ver tellen, was nog veel te emotioneel. Cor (van der Geest, coach, red.) reageerde heel posi tief, feliciteerde me, zei: 'Ik hoop dat het ge zond is'. Maarten Arens liep weg. wist niet wat te zeggen en Dennis van der Geest be gon te lachen. Het was een heel raar sfeer tje, omdat niemand wist of er ik nu blij mee was of niet. Pas na de eerste echo, toen we het hartje hoorden, realiseerde ik me pas echt wat er aan de hand was." En begon het te dagen, dat ze zwanger zijnd niet echt als aanstaand moeder door het leven was gegaan. Zo werkte ze het EK af in Oostende; knalde ze er vol in tijdens een trainingskamp in Korea. Tussendoor slikte ze antibiotica (blaasontsteking) en laxeermiddelen. „De verloskundige zei dat op de echo te zien was dat alles erop en er aan zit. Dat was wel tof. Maar het blijft in m'n hoofd zitten." De Olympische Spelen van Sydney in 2000 spoken door haar bovenkamer. Haar doel, al heeft ze geen idee hoe haar leven er straks met een kind zal uitzien. Parttime werken, weer volop trainen, maar „niet zo vaak meer van huis." Zwiers heeft, als ze weer in actie komt op de mat, een voordeel. Door de nieuwe gewichtsklassen in het judo maakt iedereen een frisse start. „Natuurlijk zal ik in eerste instantie een terugval heb ben. Maar iedereen moet opnieuw begin nen. Dat is een geruststellende gedachte." Hans Eijsvogel (70) over zijn jaren bij Studio Sport Een wandeling door de tuin vabn Hans Eijs vogel in Aerdenhout levert een niet alle daags tafereel op. Ruim een halve kilometer spoor slingert zich een weg tussen heggen en onder struiken door. De auto in de gara ge heeft plaats moeten maken voor een spoorwegemplacement, dat iedere treinen- freak slechts bij een vluchtige blik al het wa ter in de mond doet lopen. Hans Eijsvogel is niet minder enthousiast over zijn treinen. Ruim anderhalf jaar koestert hij zijn grootspoor, waarover hij moeiteloos een anderhalf uur durend hob by-programma op de radio zou kunnen vullen. Want praten kan 'Eijs', zoals hij door intimi wordt genoemd, als geen ander. Alles lijkt plots in een stroomversnelling te komen als de spraakwaterval begint. Net als al die jaren de paarden op Duindigt, lij ken nu ook de langzaam voorttjoekende treinen plotseling haast te maken als de tandarts z'n stem verheft. Zijn stemgeluid is zelfs bekender dan dat van de minister-pre sident en sluit naadloos aan bij een veld harddravers, galopperende volbloeds, ga lante spring- en dampende military-paar den. Hans Eijsvogel en de paardensport zijn dan ook onlosmakelijk met elkaar verbon den. Vaak is hij geïmiteerd, nimmer geëve naard. Het is de laatste tijd opmerkelijk stil rond de persoon Hans Eijsvogel, die deze week 70 jaar is geworden. Neerlands bekendste tandarts namelijk trok een jaar geleden voorgoed de deur van de NOS achter zich dicht. Er kwam een einde aan het tijdperk Studio Sport op de zondagavond en op de zondagmiddag het radioprogramma 'NOS Langs de Lijn'. Eijsvogel,- bij wie 'stil zitten' niet in zijn woordenboek voorkomt, kijkt niet om in wrok. „Met Martijn Lindenberg, de regis seur, kon ik absoluut niet meer door één deur. Natuurlijk, ik was een lastpak voor de NOS, dat zal ik niet ontkennen. Ik hing daar zeker vier keer per week aan de telefoon, want ik vond dat alle zes disciplines van de paardensport regelmatig op zowel de televi sie als de radio aan bod moesten komen". ,,Ik liet me dan ook niet afschepen. Lukte het maandag niet, dan belde ik de dag daar na weer. Strontziek werden ze daar van me. Maar in de redactie van de NOS zat nie mand die de paardensport in zijn pakket had. Dus was het vaak vechten tegen de bierkaai. En kreeg ik toch mijn zin, dan was er altijd nog ene Martijn Lindenberg die met zijn dictatoriale regime er dwars voor ging liggen". „Een betere regisseur als Lindenberg moet ik nog tegenkomen. Maar aan de an dere kant ken ik ook geen grotere potentaat dan hij. Ze zijn daar bij de NOS allemaal als de dood voor hem. Ook Kees Jansma was dat. Die is niet voor niets weggegaan. Als Hans Eijsvogel: „Toch geef ik de NOS geen trap na als ik zeg dat het daar één grote kliek v veertig jaar dat ik in dit wereldje zit geen malle moer veranderd." Jansma beweert dat hij bij 'Canal+' aan een nieuwe uitdaging toe was, dan zeg ik op mijn beurt dat Jansma in z'n broek scheet voor Lindenberg". „Martijn Lindenberg bepaalt wat er ge beurt. Zelfs als hij in Amerika zit, dan wenst meneer dagelijks een fax over wat er 's avonds in Studio Sport te zien is. En als het hem niet zint, komt er een fax terug met grote strepen en krassen door een onder werp". „Zo moest ook eens een item van mij wij ken voor één of andere basketbalreportage. Ik ging compleet uit mijn dak. Nadat ik eerst een schrijfmachine door de redactie had gegooid, ben ik in mijn auto gestapt en naar de drafbaan van Hilversum gereden. Ik zat er nog geen tien minuten, of Mart Smeets belde me. 'Je hebt gelijk Eijs', was het enige dat hij zei. Met Smeets had ik een aparte band. Hij mocht mij ook als enige af kondigen en daarbij een briesend paard na doen". „Dat ik bij Studio Sport ben weggegaan heeft niets te maken met het feit dat ik al met Sport 7 in zee was gegaan. Ik was het gewoon beu daar. Sport 7 benaderde mij pas nadat ik bij Studio Sport had bedankt. Ik zat een maand bij het sportkanaal toen de boel failliet ging. Sinds eind maan van dit jaar sta ik onder contract bij Euro Spon. Ik dacht het rustiger aan te gaan doen, maar de'laatste drie maanden van het jaar heb ik ongeveer 25 uitzendingen. Meer dan een aanslag op mijn leven". „Toch geef ik de NOS geen trap na als ik zeg dat het daar één grote kliek van vriend jespolitiek is. Op dat gebied is er in die ruim veertig jaar dat ik in dit wereldje zit geen malle moer veranderd. Ik weet nog hoe ie mand als Bep Bakhuys, ja de beroemde voetballer uit de jaren dertig, als een stuk vuil is behandeld Bakhuys was net als ik niet in vaste dienst bij de NTS, zo heette die club vroeger nog. Bakhuys werkte zich voor een appel en een ei uit de naad. Of hij nu naar MW in Maastricht of naar GVAV in Groningen moest, Bep vertrok op zondag morgen in alle vroegte richting stadion om via de studio in Hilversum pas 's nachts om half één de sleutel in het slot van zijn huis deur te steken". „Maar als er écht leuke dingen waren te vergeven, een interland bij voorbeeld, dan zag meneer Siebe van der Zee, de chef sport van het toenmalige Sport in Beeld, Bep Bakhuys niet staan. De krenten uit de pap waren voor andere medewerkers. Ik vond dat onrechtvaardig en heb die Siebe van der Zee precies verteld waar het op stond. Een Eijsvogel kan onrecht nu eenmaal heel slecht verdragen, maar is daarentegen niet haatdragend". „Met 'Eijs' gingen ze wel anders om. Die liet zich niet zomaar de kaas van zijn brood eten. Als er ergens in de wereld grote evene ment waren op het gebied van de paarden sport, dan ging ik. En niemand anders. Vaak tot grote ergernis van de eigen mensen daar. Die riepen regelmatig van 'Hé, waar om die tandarts wél en wij niet?". Het doet zwaargewicht Eijsvogel deugd dat hij vooral in de beginperiode na zijn vertrek bij de NOS met de regelmaat van de klok telefoontjes ontving van verontruste luisteraars, die zich afvroegen of hij wellicht ziek was, of erger nog. Maar ook in zijn brievenbus trof hij vaak brieven aan met een dergelijke inhoud. Want een verslag van of reportage over paarden, zonder het commentaar van 'Mister Henri Buitenzorg', zoals hij ook wel wordt genoemd, spreekt de aan de radio gekluisterde luisteraar nu eenmaal minder tot de verbeelding. „En ook al klinkt het misschien vreemd, missen doe ik dat wereldje in Hilversum tóch niet. Ook niet als ik toevallig paarden voorbij zie komen op Studio Sport. Wat mij wél tegenvalt is dat ik van de jongens, met wie ik daar een goede band had, na mijn vertrek ook niets meer heb gehoord. Alleen Theo Reitsma spreek ik nog wel eens, maar die is ook nog patiënt bij mij", zegt de in 1953 door AVRÖ-man Tom Schreurs 'ont dekte' zoon van een Haarlemse keel-, neus- en oorarts. „Mijn 8-millimeter camera en ik waren in die tijd onafscheidelijk. De liefde voor het filmen ging zelfs zo ver, dat ik in 1952 met mijn camera onder mijn arm naar de Olym pische Spelen in Helsinki vertrok. Ik wilde wat daar gebeurde allemaal vastleggen. Het kostte me niet veel, want ik kon met Leo Horn meerijden. In de praktijk van mijn va der had destijds een kamer tot bioscoop ruimte omgebouwd. Nou ja, bioscoopruim te, er stonden 23 stoelen. Daar draaide ik regelmatig voor een geselecteerd publiek mijn zelfgemaakte en gemonteerde films". „Tussen dat publiek zat ook een keer Tom Schreurs, een goede kennis van mijn vader. Schreurs zag het wel in mij zitten en wilde mij die zondag daarop al met een mi crofoon op pad sturen naar de Pier van Scheveningen om dagjesmensen te inter viewen. Maar ik bedankte feestelijk. Ik had geen idee wat voor vragen ik moest stellen. Ik vond het maar een stompzinnig onder- „Weer een week later vroeg Schreurs of ik op Duindigt een nabeschouwing van de ra ces kon maken. Omdat ik Duindigt al als amateurjockey en amateurrijder op mijn duimpje kende, zei ik zonder te aarzelen 'ja'. Ik ben er nooit meer weggegaan".

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27