Leidsck kabinet stelt besluit Schiphol uit Benefietconcert voor Diana Potvis lokt velen naar de Wassenaarse Slag 'Knetterzolen' uit de verkoop Miljoenenschip mag van Verenigde Staten niet vissen UTO RIALTO Betaald parkeren op extra koopavonden Heerlijk zondagje is gekomen. zon jert ,;1 buien Afvalverbranding zorgt voor 'Belgische ziekte' ie TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. rERDAG 29 NOVEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 41555 LOSSE NUMMERS./Hf,75 ZAT Recordverzamelaar: 644 verschille r Hessen^. Schotse l 1 whiskey. varkenspest-afFaire. Boeren inventariseren blunders. nisters komen met nader onderzoek tegemoet aan bezwaren van milieuminister De Boer kabinet heeft een besluit over uitbreiding van Schip- uitgesteld tot volgend voorjaar. Het wil eerst onder een of het huidige maximum van 44 miljoen passa- s kan worden opgerekt zonder de milieugrenzen te ■schrijden. Een definitief besluit hangt vervolgens af de vraag waar elders nog verdere groei kan worden evangen: op de Tweede Maasvlakte, de Noordzee of levoland. AAG GPD ■■^kabinet was sterk verdeeld de toekomst van de lucht- miljoenenclaim >aior Ahold en inisterie EZ overheid eist ne- jmiljoen gulden schadever- filing van Koninklijke Ahold pet Nederlandse ministerie economische zaken. De jen zeggen dat Ahold zich 'aan een contract heeft ge- aklden, hulpgoederen als le smiddelen heeft verkocht en lidies heeft misbruikt. Russische miljoenenclaim, ■isteren bij Ahold en het mi- •iMrie is binnengekomen, is JOfgelegd in een concept-dag- ling waarop beide Neder- ;e instellingen binnen een moeten reageren. Daarna de Russen naar de rechter, ld en het ministerie willen ;een commentaar geven, eis tot schadevergoeding climax in een slepende tussen de Nederlandse en sische overheid in het kader een soort Marshallhulp Oost-Europa. Na de grote lariteitsacties in West-Euro- lor Rusland ('Help de Rus- loor de winter') begin jaren fntig besloot de Europese p in 1992 dat er meer struc- steun naar Rusland t Nederlandse ministerie [economische zaken schoof ld naar voren om de infra- ptuur voor de distributie levensmiddelen in Rusland Verbeteren. De Europese stelde in eerste instantie en miljoen gulden beschik- maar verlaagde dat later der opgaaf van reden) tot biljoen gulden, lold opende met het geld tijdelijke handelsmarkt in kou, in afwachting van een ïitief kantoor. Het bedrijf ok echter in mei 1994 weer tusland, zonder dat het in- ructuur-project van de id was gekomen. Volgens ld was het project mislukt vege de Russische bureau- e. De Russen beschuldigen ld en het Nederlandse mi- irie er echter van het EU- zelf te hebben gebruikt, indien zou Ahold via de ithandelsmarkt producten )en verkocht die als hulp- leren waren bedoeld. vaart. Met het nu gekozen uit stel is vooral tegemoetgekomen aan de bezwaren van milieumi nister De Boer. Zij heeft steeds gezegd dat een besluit niet mo gelijk is zolang niet duidelijk is waar verdere groei moet plaats vinden. Ze is bang dat Schiphol anders alsnog uit zijn voegen groeit en over de milieugrenzen heen gaat. De andere leden van het kabinet wilden nu een be sluit, maar zwichtten uiteinde lijk voor die argumentatie. Premier Kok benadrukte gis teren na de ministerraad dat de luchtvaart in ons land wel de ruimte krijgt. Volgens hem biedt die sector geweldige kansen voor economische ontwikkeling en werkgelegenheid. ,,Als je die trein laat passeren, geef je wel heel veel voordelen aan landen die die ruimte wel bieden", zo zei hij. Kok verwacht dat het on derzoek over Schiphol in maart gereed is. Omdat de onderzoe ken naar de andere locaties pas een half jaar later gereed ko men, is het mogelijk dat ook dan nog geen besluit wordt ge nomen. De premier benadrukte er vanuit te gaan dat Schiphol nooit de groei van de luchtvaart op kan vangen. „Er is hoe dan ook een extra locatie nodig." Het besluit van het kabinet tot een nader onderzoek is goed gevallen bij de regeringspartijen PvdA, WD en D66, maar slecht bij de oppositiepartijen en de milieubeweging. D66 noemt het een goede zaak dat een defini tief besluit is uitgesteld, WD zegt blij te zijn met de princi piële keus de luchtvaart te laten groeien. De PvdA is blij dat het milieu niet het kind van de re kening is geworden. De milieu beweging \indt echter dat het kabinet-Kok weer heeft gekozen voor asfalt en beton. Het Centraal Planbureau (CPB) presenteerde gisteren een onderzoek waaruit blijkt dat Schiphol met een ander gebruik van het banenstelsel in 2020 ze ventig tot honderd miljoen pas sagiers binnen de geluidsgren- zen kan verwerken. Minister De Boer heeft altijd gesteld dat bin nen de huidige geluidsgrenzen niet veel meer dan 44 miljoen passagiers passen. leiden De Nederlandse stichting 'War Trauma Foundation International' probeert zoveel mogelijk geld te verzamelen voor hulp aan getraumatiseerde slachtoffers van oorlog en vervolging mogelijk te maken. Het eerste voor dit doel georganiseerde benefietconcert, gisteravond in de Leidse Pieterskerk, was opgedragen aan prinses Diana. De sinds de begrafenis van Diana wereldberoemde Engelse sopraan Lynne Dawson zong het 'Libera me' uit Verdi's Requiem dit keer voor onder andere Majoor Bosschart, Pim Fortuyn, Emile Ratelband en Kees Klerks. Pagina 19: Duetten hoogtepunt van Concert for Life. foto henk bouwman straal in zijn oog, dan knipperde hij even. En af en toe zwiepte hij met zijn staart. Zijn bek had hij half open, alsof hij lachte. Mis schien moest de potvis wel la chen omdat hij vanuit zijn oog hoek de dierenambulance zag staan en dacht: moet ik ddar straks in? Wat de brandweer ook deed om de potvis nat te houden, even voor twaalf uur bezweek het dier onder zijn eigen ge wicht. Toen de deskundige van het Dolfinarium in Harderwijk het strand opkwam met zijn jeep, was het al te laat. Volgens de expert waren de longen van het dier dichtgedrukt door zijn zeker twintig ton wegende lijf. De medewerkers van het in allerijl opgetrommelde ber gingsbedrijf Smit Tak konden direct weer naar huis. Met com pressoren hadden zij het zand onder het dier willen weghalen, om het vervolgens de zee in te slepen. Overigens was het vol gens de deskundigen nog maar de vraag of het dier zich, een maal in zee, had kunnen red den. Ze achtten de kans heel groot dat de potvis opnieuw zou verdwalen. wassenaar judy nihof De patattent en de exploitant van de parkeerplaats bij het strand van de Wassenaarse Slag deden gisteren goede zaken. Ze wisten niet hoe snel ze hun zaakjes moesten opengooien, toen ze het nieuws hoorden van de aangespoelde potvis. En in derdaad: ondanks de regen en de ijskoude wind stroomden de 'ramptoeristen' al snel massaal toe. De politie moest eraan te pas komen om het verkeer in goede banen te leiden. De grote meute kwam 's mid dags een kijkje nemen. De on geveer elf meter lange en vijf meter brede potvis was toen al enkele uren dood. Drommen kinderen en hun ouders be ste ïkten de aanwezige politie agenten met vragen over 'die zielige potvis'. Geduldig legden ze telkens weer uit waarom het dier nijgt te redden was. Een van de agenten was onder de indruk van de vele emotionele reacties. „Net zag ik twee mannen die bloemen naar de potvis gooi den. Dan weet je toch niet wat je meemaakt?" 's Ochtends had het dier (dat om negen uur door een wande laar was aangetroffen) nog gere ageerd op de harde straal van de brandweerspuit. Kwam de den haag anpmaakt. In het vuurwerk is witte fosfor verwerkt, dat voor kinde ren dodelijk kan zijn als ze het per ongeluk binnen krijgen. Ook kan het spul misselijkheid veroorzaken en spontaan ont branden. Het verbod op de han del en de verkoop van Knetter zolen volgt na een onderzoek van het gerechtelijk laboratori um in Rijswijk. Het kinder- en feestvuurwerk Knetterzolen, ook wel verkocht onder de naam Twig Bang, wordt op last van de Hoofdin spectie Gezondheidsbescher ming uit de handel genomen. Dat heeft een woordvoerder van de keuringsdienst van wa ren, onderdeel van de hoofdin spectie, gisteren bekendge- Grote strop voor Katwijkse Haringhandel Parlevliet en Van der Plas katwijk conny smits rnexr Weversbaan 12 Leiderdorp sl. 071 -5417 493 De 'Atlantic Star', een vissers schip van tachtig miljoen gul den, dat volgende week pas is afgebouwd, dreigt een flinke strop te worden voor de Kat wijkse Haringhandel Parlevliet en Van der Plas (P P). De gi gantische trawler is speciaal ge bouwd om voor de kust van de Verenigde Staten (bij de staat New England) te vissen op de grote hoeveelheden haring en makreel die daar voorkomen. Vlak voor het schip in de vaart komt, is er echter in de VS een wet aanvaard die het verbiedt om met schepen van deze om vang te vissen. De 'Atlantic Star' is eigendom van de American Pelagic Fis- hing Company, waarin het Kat wijkse P P een aandeel heeft van 49 procent. Directeur Van der Plas van P P zegt 'geen woorden te hebben voor de gang van zaken'. „Als je ziet wat voor hoeveelheden haring en makreel er in die wateren zitten en hoe weinig daarvan wordt opgevist, dan snap je niets van de beweegredenen van de Am- rikaanse wetgever. Het is intens zonde, want al die vissen zak ken nu dood naar de zeebodem, terwijl daar heel wat consumen ten van hadden kunnen genie ten." Volgens Van der Plas is er de laatste vier, vijf maanden een enorme lobby op gang geko men van milieu-organisaties als Greenpeace. Die zijn bang voor zware overbevissing en vrezen dat de visbestanden te zeer slin ken. De directeur van de Kat wijkse rederij stelt dat die angst nu ongegrond is. Op het mo ment zou er sprake zijn van een groot overschot aan vis. De 'At lantic Star', die voor 51 procent in Amerikaanse handen is, zou werkgelegenheid bieden aan de plaatselijke bevolking omdat er ook een verwerkingsfabriek zou komen. En er waren al beman ningsleden voor het schip ge worven onder de Amerikaanse bevolking. „Ik begrijp dan ook niet wat er nu gaande is. Ik heb best be grip voor milieu-aspecten en Greenpeace is op zich geen ver keerde organisatie. Maar in de wateren van New England kun je op het moment eenvoudig niet te veel vissen vangen. Bij dc nieuwe wet gaat het puur om de grootte van het schip. Als er vijf tig kleine scheepjes bij waren gekomen, had dat wel gemo gen." Van der Plas meldt dat P P niet van plan is zich neer te nfo: tel. 071 - 516 46 50 |J tAK?; Dienst Milieu Beheer Q bl Leiden Sector Stadstoezicht V VAN OS LEDERWAREN Van Os voert onder andere de merken Samsonite, Delsey, Kiplin Eastpak, Esprit, Claudio Ferrici en C& Winkelhof 56 L eiderdorp Op zondag 30 november zijn de vestigingen Amsterdam, Delft, Duiven, Sliedrecht en i Utrecht geopend van 10.00 - 17.00 uur. De overige 3 vestigingen zijn gesloten. Iedere woensdag en donderdag koopavond tol 21.00 uur en vrijdag 5 december geopend tot 17.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22ct/min). umawmm? ACA LVtU io 60, Roelofarendsveen, VRAAG NAAR ONZE telefoon 071-331 5361 WINTERAKME Duurzaam en weerbestendig Minimaal onderhoud Eigen fabricage 10 Jaar garantie KOMO-certificaat en VKG-keur 'De heer Cruijjf maakt het goed amsterdam gpd Alleen voor leden van het koninklijk huis gaven zie kenhuizen in Nederland tot nu toe wel persverklaringen uit waarin werd uitgelegd hoe de patiënt het maakte. Na gisteren kan daarom worden geconcludeerd dat Johan Cruijff bijna konink lijk is. Na het bekend wor den van het nieuws dat Cruijff met hartproblemen was opgenomen, werd de telefooncentrale van het Amsterdamse VU-zieken- huis door bellers 'gebom bardeerd'. Daarom besloot de afdeling voorlichting per fax een persbericht uit te geven. De inhoud: 'De heer Cruijff maakt het goed; zijn situatie is stabiel.' Cruijff heeft last van een 'instabiele angina pectoris', een doorbloedingsstoornis van de hartspier, meestal een gevolg van kransslag adervernauwing. Hij krijgt bloedverdunners. Volgens het ziekenhuis is in overleg met de arts en de familie Cruijff tot het ver spreiden van het persbe richt besloten. „We werden suf gebeld, ook vanuit Spanje, dus daar hebben we een Spaanstalige fax heen gestuurd aldus een woordvoerster van het zie kenhuis. Het is in de geschiedenis van het VU-ziekenhuis niet eerder voorgekomen dat over een individuele patiënt een persbericht werd uitge geven. HET WOORD IS AAN Henry Ward Beecher Er zijn veel mensen die den ken dat de zondag een spons is om alle zonden van de week uitte wissen. P _.J 40% 30% 5SSK$Ï? 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 48 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's10,11 Sport25,27,29 Strips8 Kortingsbon voor het concert van het Franz Liszt Kameror kest in de Leidse Stadsge hoorzaal. leggen bij de huidige stand van zaken. „We beraden ons nog over wat we nu verder zullen doen." De vorige week aanvaar de wet geldt overigens slechts tot het moment waarop in Amerika het Fishery Manage ments Plan is gemaakt, waarin het beheer van de haring- en makreelbestanden wordt be schreven. Dit plan moet voor 30 september volgend jaar klaar zijn. Van der Plas: „Het tijdelijke verbod voor de 'Atlantic Star' kan dan zomaar voor een jaar worden verlengd." brussel marc peeperkorn correspondent Het buitensporig hoge aantal Belgische vrouwen dat kampt met gezwellen op de baarmoe der is te wijten aan de nabijheid van afvalverbrandingsinstalla ties. Die conclusie trekken we tenschappers van de Universi teit van Leuven (UCL) nadat zij zeshonderd vrouwen met der gelijke gezwellen hebben on derzocht. Op een congres rie pen hoogleraren en professoren de overheid gisteren op zo snel mogelijk maatregelen te nemen tegen deze 'Belgische ziekte'. De wetenschappers vermoe den dat de uitstoot van het kan kerverwekkende dioxine, dat vrijkomt bij afvalverbranding, de boosdoener is. Dioxine breekt het afweersysteem af, waardoor ontstekingen meer kans krijgen. De gezwellen op de spierwand van de baarmoe der zijn daar een voorbeeld van. De UCL raakte gealarmeerd omdat het aantal vrouwen met deze klachten de laatste jaren bleef groeien. De stijging was zo sterk dat buitenlandse medici naar België kwamen om de aan doeningen te onderzoeken. Uit epidemiologisch onder zoek van de universiteit blijkt dat het merendeel van de vrou wen met ontstekingsgezwellcn op de baarmoeder tijdens hun pubertijd in de buurt van een afvalverbrander woonden. Het verband tussen de milieuver ontreiniging en deze klachten wordt ook door Amerikaans on derzoek gestaafd. De UCL wijst erop dat België nog steeds kampioen is in het lozen van schadelijke afvalstof fen. In Nederland zijn aan het begin van de jaren negentig af- valovens gesloten vanwege te hoge dioxine-uitstoot. Voorlopig adres: Vestiging Voorschoten HOUTWERF KEUKENS HAMAWY®».!»..».. yf -Vloeren -Aanrechten - Tafels - Zuilen - Onderhoudsproducten II 4[ UIT EIGEN IMPORT 0 il Langstraat 564 Waoeenaar Tel: 070 5177 070 Konincin Julianalaan 46 Voorschoten Ja, Ik wil een abonnement op het l-eldsch Dagblad. Tel: (I.v in controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: j Per maand (DPcrkwartnal Oautumatisch (f- 92,05) l automatisch (f. 31,95) Oacceptglro (f. 93.05) - Handtekening: - l Nr. bank/giro: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'dop, zonder postzegel, OFBEL 071-51 28030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1