lphen kiest oor duur en •eter theater 'Dieplannen slaan nergens op' Hulp bij vlucht: twee maanden voorwaardelijk Rijn Veenstreek rondeigenaren sceptisch over 'rechten onder het maaiveld' En de boer, hij ploegde voort Ter Aar in trek bij verloskundigen Partij Langeraar komt niet van de grond FAS E EXCL USI E F CDA-Rijnwoude wil meevallers naar burgers MERDAG 29 NOVEMBER 1997 CHEF TIM BROUWER DE KONING 071-53S6417 PLV -CHEF MARIETAKROFT. 071-535641 iZERSWOUDE/LEIDEN WIM KOEVOET de Hazerswoudse melkveehouder H. Verkley i( aan de dollartekens nog niet in de ogen. Toch is j geïnteresseerd in het onderzoeksrapport van i Leidse juristen C. Stolker en H. Ploeger over de stuurlijke en juridische aspecten van boortun- ean ?ls. Voor Verkley en voor andere grondeigena- n op het traject van de hogesnelheidslijn (HSL) de belangrijkste conclusie uit het stuk dat zij >k onder de grond rechten hebben. „Misschien el tot aan het middelpunt van de aarde", roept lachend uit. Verkley is voorzitter van Lijnrecht, een belan- invereniging van 35 eigenaren van grond op het mneltraject tussen Hoogmade en Hazerswoude. ij wist tot gisteren niet eens van het bestaan van t rapport aï. Toch is het bijna een jaar oud. Het inisterie van verkeer en waterstaat, de op- achtgever voor het onderzoek, denkt Verkley. had het stuk ook nog stilgehouden als de media er niet over waren begonnen. „Dat heeft er geen belang bij om onze onderhandelingspositie te versterken. Want het is wel duidelijk dat die er door dit rapport in elk geval niet zwakker op wordt." Bij Verkley gaat de HSL in de toekomst onder zijn negentig koeien door. Ook tijdens het tunnel- boren hoeft er niets of niemand opzij, dank zij de nieuwste boortechnieken die bij de bouw van de tunnel onder het Groene I lart worden toegepast: zo'n tien meter onder het maaiveld wordt een boorschild onder de grond doorgetrokken. Toch stuurt Rijkswaterstaat aan op de aankoop van de voor de tunnel benodigde strook grond. Verkley: „Tijdens het boren kan er iets fout gaan. Het kan dan nodig zijn dat vanaf de bovengrond moet worden ingegrepen. Ook als die trein een maal rijdt kan dat nodig zijn. Als de tunnel klaar is, krijgen de boeren hun grond in erfpacht terug. Ik vind dat een behoorlijke regeling." Als de Leidse juristen gelijk hebben, denkt Ver kley, kunnen hij en andere grondeigenaren méér voor hun grond krijgen. De overheid wil namelijk niet dat de boeren op de tien meter dieper gele gen tunnel gaan bouwen. Daarvoor is de tunnel te kwetsbaar. De overheid kan zo'n bouwverbod weliswaar opleggen maar moet dan wel met geld op tafel komen, stellen de Leidse onderzoekers. In veel andere landen bestaan hiervoor wette lijke regels waarin de rechten van de tunnelbou wers en die van particuliere grondeigenaren tot op de meter nauwkeurig zijn vastgelegd. Hoe die per de tunnel in de grond zit, hoe lager de scha devergoeding. In Nederland vertoont het burger lijk wetboek op dit punt alleen nog maar witte vlekken. Verkley denkt niet dat de Leidse juristen hem rijk hebben gemaakt. „Daar waar m'n koeien lo pen, dat heet weiland. En daar bouw ik sowieso niet op. of ik nu toestemming heb of niet." Liever had de Hazerswoudse veehouder gezien dat de onderzoekers zich druk maakten om de 'allejezus zeikerige NS'. „Die onderzoeken zich, voor ze tot grondverwerving overgaan, helemaal scheel. Ik begrijp dat niet. Ik denk dat de kosten van grondverwerving één procent zijn van het heleHSL-project." „De boeren wachten tot Sint Juttemis op hun geld. Wij zullen ter compensatie andere agrari sche grond moeten kopen. Die is schaars en wordt elke dag een beetje duurder. Tegen de tijd dat wij ons geld krijgen en tot aankoop kunnen overgaan, is de grond onbetaalbaar. Wij betalen ons straks scheel voor land dat op grote afstand van onze bedrijven ligt. We worden er kortom nooit beter van. Als ik die Leidse juristen mag ge loven hebben we onder de grond meer rechten dan boven het maaiveld." ROELOFARENDSVEEN De Stichting Geef Gehandicapten Kans in Alkemade viert morgen haar 20-jarig jubileum in sporthal De Tweesprong. Er zijn onder andere optredens van een blaaskapel, een muziek- en een dansgroep. ROELOFARENDSVEEN Benzinestation Wijsman aan het Noordeinde is een samenwerkingsverband aangegaan met Compaan. De voor malige witte pomp maakt nu deel uit van een grotere keten. Giste ren en vandaag kregen klanten van Wijsman een kwartje korting op de literprijs voor benzine. „Daarna gaan we weer verder met de normale prijs", zegt lor Wijsman. In de aanloop naar de nieuwe sa menwerkingsvorm heeft de pomphouder flink geïnvesteerd in het station. Wijsman beschikt nu over meer pompen, een wasstraat en een volwaardige winkel voor automobilisten. „De korting geven we aan de klanten als goedmaker voor de overlast van de verbouwin gen", zegt Wijsman. s het aan burgemeester en wethouders ligt, komt er keilen beter en mooier, maar daardoor ook duurder theater entft Alphen. Zij stellen voor om voor het complex ongeveer miljoen gulden meer uit te trekken nu na een infor- iele bijeenkomst met raadsleden is gebleken dat daar n politiek draagvlak voor is. Gouda en Leiden en het circus theater in Scheveningen popu lair. |e wethouders F. Dales (cul- ur) en D. van der Veen Meer ijdt (stadsontwikkeling) wil- pn aanvankelijk hun voorkeur iet uitspreken. Begin deze ek bleek uit NIPO-onderzoek t de bouw van een theater iet bioscoop zinvol is, vooral lanneer Alphen kiest voor een olwaardig' theater. Maar de :ifsnee bestuurders wilden eerst e reacties van raadsleden ho- tn, voor zij hun mening gaven, 'aandagavond kregen zij de mclusies van het behoeften- derzoek onder inwoners en drijven uit de Rijnstreek voor- eschoteld. Volgens de onderzoekers kan •t nieuwe theater/bioscoop- implex, dat aan de Rijn moet imen, rekenen op 110.000 be- >eken per jaar. De ondervraag- :n zeiden zo'n zes voorstellin- n per jaar te willen bezoeken Éhet nieuwe theater. Nu zijn liten het Parktheater in Al ien ook de schouwburgen van Dales maakt een voorzichtige raming, om er zeker van te zijn dat het complex, waarin ook een restaurant en een café ko men, rendabel is. Hij zegt dat met 55.000 theaterbezoeken en een bezettingsgraad van hoog uit zestig procent het complex expolitabel moet kunnen zijn. De winst op de bierverkoop moet het verlies op toneelvoor stellingen compenseren, zo is de bedoeling. Dales en Van der Veen Meer- stadt benadrukten dat het rap port van de onderzoekers uit ging van 'het meest ideale plaatje'. Dat betekent een thea ter met een ruimere foyer, een grotere toneeltoren en een uit gebreider programma dan waar tot nu toe in de plannen vanuit was gegaan. Volgende week dinsdag bespreekt de commis sie plan- en beleidsvorming het voorstel van B en W om daar in derdaad voor te kiezen. N langeraar Zo lang de vorst nog niet in de grond zit, heerst er nog volop bedrijvigheid op het land. Op de akkers rond Langeraar probe- WEST Zwembad De Hoorn heeft zijn langste tijd gehad. Sportwet houder D. van der Veen Meerstadt verwijdert maandagmiddag om 15.00 uur samen met I. Kaltenecker officieel de naam van het zwembad. Daarmee begint de sloop van de bedrijfswoning, die plaats maakt voor parkeerplaatsen bij het nieuwe zwem- en recrea- tiebad. Rijnwoude KOUDEKERK AAN DEN RUN De vogelwerkgroep Koudekerk/Hazers woude organiseert zondag 7 december een excursie naar de West vaart en het weidevogelreservaat 'De Wilck'. Een gids begeleidt de wandelaars op een twee uur durende tocht. De wandeling start om 9.00 uur aan het begin van de Vierheemskindcrenweg (achter Mo len De Rooie Wip) bij Hazerswoude. Ter Aar TER AAR Na veertig jaar bij de gemeente Ter Aar te hebben ge werkt, heeft Cees Rijnsburger (60) afscheid genomen. Rijnsburger, die al die tijd bij de buitendienst werkte, is met vervroegd pensioen gegaan. Van burgemeester Van den Berge kreeg hij de erepenning van de gemeente Ter Aar. Rijnsburger mocht eveneens de nieuwe vuilniswagen van de gemeente officieel in gebruik nemen. De aan schafkosten bedragen vier ton. 'Een kinderachtig steekspelletje ter aar marieta kroft langeraar marcel smeets FSCHEID - Na veertig jaar bij de gemeente Ter Aar te hebben ge- erkt, heeft Cees Rijnsburger (60) afscheid genomen. Rijnsburger, e altijd bij de buitendienst werkte, is met vervroegd pensioen ge- tan. Van burgemeester Van den Berge kreeg hij de erepenning in de gemeente. Rijnsburger mocht gisteren eveneens de nieuwe ïilnisvvagen officieel in gebruik nemen. De aanschafkosten bedra- pn vier ton. Ter Aar is één van de laatste gemeenten in de regio die elf nog een nieuwe vuilniswagen aanschaft. Initiatieven om in Langeraar een eigen par tij op te richten, zijn in de kiem gesmoord. De initiatiefnemers zien af van hun plan nen, omdat de beoogde lijsttrekker H. van Tol bedankt voor de eer. Ook kampen ze met tijdgebrek. „Bovendien hebben de par tijen onze problemen opgepakt", zegt W. Röst, woordvoerder van de actiegroep. Van Tol, voorzitter van de Langeraarse winkeliersvereniging, ziet af van het lijst trekkerschap, omdat.hij geen vertrouwen heeft in het succes van de Langeraarse par tij. „Ik zie dat dit initiatief voortkomt uit frustratie. Over vier jaar is het weer doodge bloed en ik heb geen zin daarvoor mijn nek uit te stekenaldus Van Tol. In zijn ogen kunnen de vier partijen in Ter Aar de belangen van de kern Langeraar beter behartigen. „De laatste jaren worden de kleine kernen behandeld als stiefkindjes. Je kunt daar best iets aan doen via de be staande partijen. Een nieuwe partij is over bodig." In het Langeraarse ondernemersblaadje De Strooplikker verschenen onlangs berich ten over een op handen zijnde oprichting van een partij die exclusief opkomt voor de noden van Langeraar. Belangrijkste strijd punt van de actievoerders is het uitblijven van een winkelcentrum in die kern. De ini tiatiefnemers voor de nieuwe partij wilde Röst, redacteur van het krantje, niet be kendmaken. Behalve de afwijzing van Van Tol als lijst trekker kampen de actievoerders met een nijpend tijdgebrek. Voor 8 december moe ten de partijen hun kieslijsten indienen. Ook moet de nieuwe Langeraarse partij zich kunnen baseren op een verkiezingspro gramma. Voor de actievoerders ontbreekt de mogelijkheid om aan die eisen te vol doen. „De tijd om alles te organiseren blijkt te kort te zijn", aldus Röst. bübrugge robbert minkhorst larkenshouders hebben het on- 'foiil over zichzelf afgeroepen, :rwfci kamerlid Blauw (WD) een nkqeek geleden tijdens een dis- e oFss'e-avond in Alphen aan den lur)jn. Door de pestepidemie en et verzet tegen de nieuwe testregeling hebben de boeren un goodwill verspeeld. De borgenomen sanering van de tctor door de minister is daar- fn reëel, vond de WD'er. Ton Nico Kroes (vader en zoon) it Woubrugge en Alphen aan in Rijn voorspellen echter dat herstructurering een slach- jg aanricht in de Rijnstreek. ;n' I Als minister Van Aartsen vast- iudt aan een inkrimping van varkensstapel met 25 pro mt. gaat de varkenshouderij £n Maatschap Kroes (250 fok- eugen en 700 vleesvarkens) Dlgens het duo kapot. Nico roes: „We raken zo'n zestig pugen kwijt, die elk 1000 gul- en opbrengen. Een verlies van p.OOO gulden per jaar. Op de leesvarkens verliezen we 2.500 gulden. Samen meer dan ns gemiddelde jaarinkomen, ortom: we verdienen straks Iets." De maatschap van Kroes is bn van de grootste varkens- ouderijen in het Groene Hart. bder Kroes: „Ik geef straks de jp aan Maarten. Maar mijn bon moet nog dertig jaar." pon Kroes: „Ik wil als varkens per een leuke boterham blij- bn verdienen. Als het allemaal porgaat, dan ga ik maar eens jet de bank praten." De twee varkenshouders zien einig in de plannen van Van artsen. De jonge Kroes: „Het aat nergens op. Een leek heeft t bedacht. Het is zijn eigen pelheid, omdat hij hiermee leiden marun kramp Ton Kroes: „Ik geef straks de pijp aan Maarten, maar mijn zoon moet nog dertig jaar." foto mark lamers eindelijk die varkensboeren er onder krijgt. Van Aartsen is bo vendien inconsequent. Pas heeft hij in China stallen ge opend die we hier in Nederland niet meer mogen hebben. Dat neem ik hem kwalijk. Door de voorgestelde maatre gelen van Van Aartsen ontstaat concurrentievervalsing, zegt Ton Kroes verder. Terwijl Ne derlandse varkenshouders hun stallen moeten ombouwen, ex tra op de gezondheid van hun dieren moeten letten en een kwart van de varkens moeten inleveren, verandert er voorals nog in Denemarken. Frankrijk en Duitsland niets. „Ie ziet nu al dat varkenshouders daar in het zoon Kroes dat de sanering van de sector zijn doel voorbij schiet. Ton Kroes: „In Zuid-Hol land zit 2,6 procent van de var kensstapel, in Noord-Holland 0.9. Dan weet je waar het pro bleem zit. Van Aartsen wil ruim te creëren in Brabant. Maar die boeren kopen straks varkens rechten van anderen. Een be drijf met meer dan 3.000 var kens kan wel tegen een stootje. Van Aartsen heeft dankbaar ge bruik, zelfs een beetje misbruik gemaakt van de pestepidemie. Die knijpen waaraan de biggen bungelden, waren elke avond op het journaal te zien. Van Aartsen kreeg zo de publieke opinie mee." Ton Kroes voelt zich ook 'ge pakt' door de minister. Vorig jaar bouwde hij een milieu vriendelijke stal. „Maar omdat Van Aartsen wil dat de dieren in groepen gaan en meer vrij kun nen rondlopen, wordt mijn stal waardeloos. Van Aartsen kan beter een opkoopregeling toe passen. hoofdzakelijk in de con centratiegebieden in Brabant en de Achterhoek." Nico Kroes: „Met 475 miljoen kan de minis ter heel wat opkopen." Wel moeten er dan strakke re gels komen, waarschuwt Kroes junior. „Er moeten bijvoorbeeld varkensrechten blijven. Anders gaan al die akkerbouwers var kens houden. Wij mogen ook geen bieten telen. Een boer is vindingrijk. Want die denkt ze ven dagen in de week. Een ambtenaar maar vier." Ze waren verliefd op elkaar. Dus toen de destijds 14-jarige Ha zerswoudse wegliep van huis, hielp de 28-jarige Alphenaar haar. Op dat moment - juni 1996 - besefte de man niet dat het strafbaar was om een min derjarig meisje aan het ouderlijk gezag te ontrekken. De Leidse Politierechter R. Dozy vond het niet zo slim. De verdachte kreeg daarom twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Op de tweede aanklacht die de ouders van het meisje had den ingediend, ontucht, ging Dozy minder uitvoerig in. Er was immers van dwang geen sprake geweest bij het seksuele contact. Het ging Dozy de rol die de man had gespeeld bij haar vlucht. „U wist dat zij dit van plan was." De Alphenaar vond zijn han delwijze op dat moment echter vanzelfsprekend. „Ik ken haar ouders want ik heb vroeger naast hen gewoond. De ouders slaan soms en zij werd seksueel misbruikt door haar broer Waarom was de verdachte dan niet met haar naar een hulpver lenende instantie gegaan, vroeg Dozy zich af De verdachte zag zijn fout in middels in, vertelde hij de rech ter. „Als ik dit allemaal van te voren had geweten, had ik dat ook gedaan. Maar op dat mo ment wist ik niet af van het be staan van zulke instanties." Do zy vond dat de man vol- wassener had moeten optre den." Dat gold ook voor een 30-jari- ge medeplichtige uit Roelo- farendsveen. Hij had het stel enkele dagen onderdak gebo den. Voor hem was het ook van zelfsprekend geweest om het meisje te helpen „Die verhalen over seksueel misbruik hadden ons aangegrepenOmdat deze verdachte direct met het meisje naar het JAC (Jongeren Advies Centrum) was gegaan, kreeg hij niet de één week voorwaardelij ke celstraf opgelegd die officier van justitie E. Cole eiste. De po litierechter bevond hem schul dig zonder straf. Ter Aar is in trek bij verloskun digen. Nadat enkele weken ge leden Natanja Fase er een prak tijk had geopend, heeft nu ook de Verloskundige Praktijk Al phen aan den Rijn het oog op deze gemeente laten vallen. Van een moordende concurrentie slag willen beiden nog niet spreken, maar leuk vinden ze het allerminst. Fase spreekt zelfs van een 'kinderachtig steekspelletje' van de Alphense verloskundigen. De Alphense groepspraktijk begint op 10 december met een spreekuur in de praktijk van de Ter-Aarse huisarts H. van Sprang. Ook nemen ze vanaf 1 januari de bevalllingen van twee huisartsen uit Woubrugge on der hun hoede. Verder nemen ze waar voor dc Langeraarse huisarts L. Gorissen. Zowel Fase als José Boom van de groepspraktijk wist al dat ze in eikaars vaarwater zouden ko men. Boom: „We begrepen dat er een verloskundige 'wild' is gestart in Ter Aar. Ze heeft ons ooit gevraagd of ze zich bij ons mocht voegen. Maar ze voelde er niet voor om daarvoor een bedrag te betalen. En dus is ze zelf begonnen. Natuurlijk ben ik daar niet gelukkig mee. Maar ik hoop dat de verstandhouding goed blijft. Ik denk dat het voor de cliënt niet slecht is als die een keuze kan maken." De in het 'wild' begonnen Fa se hoopt dat zwangere vrouwen inzien welke voordelen het heeft om voor hdór te kiezen („Ik heb een cliëntgerichte be nadering") en ze een goede bo terham kan verdienen aan de verloskunde „Lukt dat niet, dan ga ik overleggen met het zie kenfonds. Ik heb namelijk hun toestemming om me hier te mogen vestigen. De Alphense verloskundigen hebben dat niet." Fase zegt eventueel een wa pen uit de kast te kunnen halen. Ze zou huisartsen kunnen 'dwingen' om zwangere vrou wen naar haar door te sturen. Anders vergoedt het zieken fonds de zorgverlening niet. Tot nu toe maakt ze van die moge lijkheid geen gebruik, omdat ze een goede verstandhouding met de huisartsen belangrijker acht. Een woordvoerster van het ziekenfonds Zorg en Zekerheid bevestigt dat het een contract heeft afgesloten met Fase. „Ik wist niet dat ook een Alphense praktijk zich gaat vestigen. Zo dra wij een signaal krijgen dat er een verwoede concurrentie strijd heerst, gaan we maar eens met elkaar om de tafel zitten." Exclusief voor uw Saab Officieel Saabdealer voor Alphen a/d Rijn, Leiden, Bollen-en Duinstreek. SAAB CURIEWEG 13. AUTOBOULEVARD ALPHEN A/D RIJN. TELEFOON 0172-492444. termijn niet hoger mag zijn dan de gemeentelijke korting op de uitkering uit het Gemeente fonds. Omdat de bijdrage uif dat fonds lager is, heeft Rijnwoude besloten het gat te vuHen met meer belastingopbrengsten. Als er op deze wijze echter te veel geld binnenkomt, willen de christen-democraten het over tollige deel teruggeven aan de burgers, bijvoorbeeld via lagere rioolrechten en afvalstoffenhef fingen. Het CDA is bovendien voor stander van uitbreiding van openstelling van het gemeente' huis in dc avonduren en op za terdagen en de burgers van de kern Benthuizen apart bedie nen. Lijsttrekker wordt F. Uljee uit Hazerswoude-Rijndijk, die nu nog actief is als burgerlid. Op plaats twee en drie staan A. van der Vlugt-Van Wijngaarden en J. Demoed. W. Hollander verte genwoordigt Benthuizen in de top-vier van de christen-demo craten. Raadslid G. van Bostelen heeft zich om gezondheidsrede nen niet herkiesbaar gesteld. RUNWOUDE MARCEL SMEETS Rijnwoude moet overtollige rijksbijdragen doorsluizen naar de burgers via lagere rioolrech ten en afvalstoffenheffing. Om burgers beter van dienst te zijn, moeten de openingstijden van het gemeentehuis in de avon den en op zaterdag ruimer. Dat schrijft het CDA in haar con cept-verkiezingsprogramma. De partij is van mening dat ge meentelijke huizenbelasting op V

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17