Skelet potvis naar Zeemuseum oekomst an S JJO eer onzeker aaaa 'Nee, ik ben geen dorpsagent' Leiden Regio AUTOBOOT Lokale radio in Warmond viert lustrum VVD wil Wassenaar houden zoals het is RDAG 29 NOVEMBER 1997 '■J I'RffNFN 'I i;.| O'. Mff •fKN-V.TK.\ATNM-\ O I H hting vt aarscliijnlijk opgeheven Vis maakte mogelijk navigatiefout bij Schotland WASSENAAR JUDY NIHOF/ANP VERVOLG VAN VOORPAGINA lichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) t waarschijnlijk opgeheven. Directeur J. van der heeft ontslag genomen en in een brief aan het col- an B en W heeft het bestuur gisteren zijn toekomst- len uit de doeken gedaan. Volgende week donder- J'ordt een persconferentie gegeven over het besluit, zullen we alles uitleggen", zegt voorzitter H. Kruit- ,Voor die tijd wil ik mijn kruit droog houden." ieiSJJO iEEST ERNA STRAATSMA u bestuur heeft wethouder npen laten weten wat de •n van het besluit zijn", en woordvoerder van de |0 nte. „Maar de wethouder voor de persconferentie reageren." verkeert al geruime problemen en werd on- rpnder vuur genomen door issief Oegstgeest. Tijdens gemene beschouwingen de fractie voor het ophef- n de stichting. „Ik kan me ellen dat ze de stichting èn en op de fundamen- iarvan iets nieuws bou- zegt fractievoorzitter M. nu. „De huidige bestuur- 1 lebben best een goede nstvisie, maar de naam zou een negatieve klank n hebben door alles wat et verleden is gebeurd. Je en deel van de bestuurs- handhaven en er nieuwe n bijhalen." ens de laatste raadsverga- werd besloten om het t op het reilen en zeilen SJJO aan banden te leg- anwege de grote onvrede de activiteiten van de ng. De SJJO moet zich nu elke drie maanden verantwoor den voor de uitgave van 75.000 gulden subsidie. Noort: „Het zou best eens kunnen dat daar het probleem zit. Dat het be stuur ziet dat ze dat niet kun nen, want de SJJO heeft de laatste tijd niet veel bereidheid om activiteiten te ontplooien." Het jeugd- en jongerenwerk van de gemeente Oegstgeest is al jaren een onderwerp van kri tiek. In mei van dit jaar kwam de SJJO in opspraak na een on derzoek naar overlast van jon geren. Directeur J. van der Sloot had geprobeerd om de kritiek op zijn organisatie uit het daar uit voortvloeiende rapport te halen. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 Het zee-aquarium Kijkduin in Den Helder wil het skelet heb ben van de potvis die gisteren werd gevonden op het Wasse- naarse strand. Het vlees wordt vernietigd. In eerste instantie werd het Natuurhistorisch Mu seum (NNM) in Leiden gepolst. Maar die had geen ruimte voor het skelet. „We hebben al drie volledige skeletten van potvis sen", aldus conservator C. Smeenk. Voor het dier zelf heeft Smeenk wel grote interesse. „We zijn net bezig geweest met een project over potvissen. Dit is een mooi vervolg." Gister avond legde Smeenk het dier open en nam hij 'monsters'. Om goed te kunnen zien wer den schijnwerpers gebruikt van de reddingsbrigade. De conser vator hoopt meer te weten te komen over het gedrag van pot vissen. „Over potvissen weten we meer niet dan wel. Dat geldt trouwens voor alle dieren. Maar van de potvis weten we wel heel weinig." Gisteravond werd al een be gin gemaakt met het ondeden van de vis door deskundigen van het Dolfinarium in Harder wijk en het NNM. Zij zorgden ook voor de benodigde snij-ap- paratuur. In de loop van van daag moet het werk zijn afge rond. Volgens een deskundige van het Dolfinarium was haast geboden omdat een dode potvis razendsnel rot. „En dan is de stank niet te harden. Volgens het Dolfinarium is de vis verdwaald en in ondiep wa ter terechtgekomen. Andere deskundigen menen dat het dier bij Schodand een naviga tiefout heeft gemaakt en bak boord de Noordzee in plaats van stuurboord de AÜantische Oceaan is binnengezwommen. jss< eg genoeg om agent leunde rugge- gen de deur van het lo- i probeerde zijn ademha- ?er onder controle te krij- ijn vingers tastten op zijn oofd naar de lelijke bult, plek waar hij door de an een houten blok was fen. im dit nou moest gebeu- het kinderdagverblijf dat iefderijk had geadop- Hij trok zijn uniformjasje •n depte met een zakdoek ot uisviceevlekken droog. Be- met blokken en beker- ïonade, alleen maar om- de kindertjes wilde uit- wat criminaliteit en van- ie zijn. iets stouts doet, iets wat ag...", was hij begonnen, ir regende het blokken op liafs|>ofd. „Van kwaad tot er- luchtte hij. ja, het moest zo wezen, politiek immers niet ge lat je met het bestrijden siedigdcriminaliteit niet ;enoeg kunt beginnen? ■h'oj^t 8aPPen van een aP" mforfJit de winkel als deugnie- uro/cJaats had gemaakt voor 'adden en vernielen van eubilair worstelde de ,ate)et ziJn jongeren. ;eleden had hij van me- e commissaris een mid- nl e school moeten adopte- n regelrechte ramp, met ligjes en propjes papier rakelings over de platte tgen. Maar die jongens en 's begrepen ten minste ar hij het over had. Daar- teesjd op last van de Leidse nsdik het adoptieprogramma reid naar de basisschool, j in groep zeven en acht pubers op ideeën gaan hield niet op. Hij had er- ten toen, bij de bespre- in het beleidsplan 1998 politie, mevrouw Schultz egen-Maas Geesteranus WD erop had aange- n nóg vroeger in het kin- artrJen de criminaliteitspre- te beginnen. Want in :even en acht waren die [en al 10. 11 of 12 jaar. tren het al halve crimine- /rouw Schultz van Hae- ■eg meteen bijval van die 'ethouder van D66, De Die zei dat je met pre- niet vroeg genoeg kunt en. Ingrijpen, zei De hoe eerder hoe beter. 'ndshad voor zijn geestesoog hoe hij, naarmate zijn vorderde, steeds jongere jen zou moeten voorbe- op een bestaan in een der$ vol criminaliteit. Want am het uiteindelijk op neer, die zogenaamde preven tie. Ze waren nu gevorderd tot de peuterspeelzaal en het kinder dagverblijf. Hij was er niet ge rust op dat het daarbij zou blij ven. In '97 had hij nog gedacht dat officier van justitie Kuipers een grapje maakte, toen hij zei dat er straks ook een HALT-bu- reau voor de ongeboren vrucht zou zijn. Maar dat dacht hij nu niet meer. Want wie zei hem, dat perma nente educatie straks niet ver vangen zou worden door per manente preventie? Hij wandel de door de in vriendelijke, ui terst preventieve pastelkleuren geschilderde gang het dagver blijf uit. Lekker! Frisse lucht! Ge lukkig mocht hij gauw met pen- Schuldbelijdenis Hak mijn kop er maar af! Het is allemaal mijn schuld, het perso neel treft geen enkele blaam! Zo bekende de directeur van het Japanse beleggingshuis Yamai- chi Securities afgelopen maan dag voor het oog van de wereld schuld. Hij, en hij alleen was aansprakelijk voor het grootste faillissement uit de geschiede nis van het land van de rijzende zon. Een mooi staaltje van oosters temperament, reageerden waarnemers op de schuldbelij denis van de directeur. Maar trouwe bezoekers van de Leidse gemeenteraad weten beter. Voor hen was de zichzelf gese lende Japanner eigenlijk een be kend tafereeltje. Een paar dagen voor het Japanse faillissement bekende Daan Sloos ten over staan van de voltallige raad dat hij („door mijn schuld, door mijn schuld, door mijn grote schuld") eerder dit jaar was af gedwaald van de rechte weg. Sloos had gedwaald. Hij was af geweken van het lichtend pad van de Socialistische Partij en erkende dat hij daarvoor straf verdiende. Dat laatste had hij beter niet kunnen doen. Want Daan was nog niet uitgesproken, of op het Leidse hoofdkantoor van de partij in huize Vergeer werden de messen al geslepen. Afde lingsvoorzitter mevrouw en voormalig fractieleider meneer Vergeer bepaalden in goed on derling overleg dat Sloos ge ruimd moest worden. Zo in de donkere dagen voor kerst kan de Partij niet worden geleid door een dwaallicht. En dus Lenie 't Hart van de zeehon dencrèche Pieterburen pleitte gisteren voor een actieplan voor aangespoelde vissen. Op ver schillende plaatsen langs de kust zouden luchtkussens moe ten klaarliggen. Die kunnen on der en tegen een aangespoeld exemplaar worden aangedrukt en aan de kussens kan het beest naar zee worden getrokken. Eén karretje met het materiaal langs de Noordzeekust en één bij de Waddenkust is volgens haar al voldoende om vissenlevens te redden. Het is niet de eerste keer dat een potvis aanspoelt op de Ne derlandse kust. Zeven jaar gele den werd er een gevonden op Vanaf het strand kijken belang stellenden toe hoe brandweer lieden de aan gespoelde pot vis op het strand van de Wasse- naarse Slag in leven proberen te houden. Het vermoeden be staat dat de vis nabij Schotland een navigatie fout heeft ge maakt. FOTO CPD In 1994 spoelde een dode potvis aan op een zandplaat tussen Ameland en Terschel ling, hetzelfde jaar dat ook vier vissen in België aanspoelden. Een jaar later strandden er drie op de Haagse kust. WARMOND SANDER BECKER De Warmondse radiozender Goedenmorgen Bollenstreek', in de beginjaren bekend onder de naam 'Warmond Lokaal', be staat tien jaar. In het oude raadshuis in Warmond wordt daarom morgen tussen 10.00 en 12.00 uur een jubileumuitzen ding gehouden, waarbij het pu bliek live aanwezig kan zijn. De uitzending staat in het te ken van de geschiedenis van de radiozender. „De burgemeester en sinterklaas komen langs", zegt voorzitter C. van Grieken. „En ook oud-medewerkers, zoals Arno van der Bulk en Mat- thieu van Winsen, werken mee aan de uitzending." Het aantal luisteraars in War mond loopt de laatste tijd terug, zo is onlangs uit een enquête gebleken. „Dat komt waar schijnlijk doordat we van zon dagavond naar zondagochtend zijn verhuisd. Veel luisteraars zitten dan in de kerk", zegt Van Grieken, die geen precieze luis tercijfers bij de hand heeft. Van Grieken gelooft echter niet dat het bestaan van de ra diozender wordt bedreigd. Ster ker nog. haar 'droomwens' is dat de radio-omroep binnen kort een eigen ruimte krijgt „Wij hopen een plaatsje te krij gen in het multifunctionele cen trum dat volgend jaar in War mond wordt gebouwd." 'Goedenmorgen Bollenstreek' is elke zondagmorgen tussen 10.00 en 12.00 uur te ontvangen op frequentie 88.1 (kabel) en 107.7 (FM). Voorronde karaoke-kampioenschap voorschoten de drie voorrondes voor de NK karaoke. Deelnemers kunnen In café Het Wapen van Voor- zich hiermee kwalificeren voor schoten wordt vanavond de eer- de halve Finale. Bij de uiteinde- ste voorronde gehouden van de lijke finale zijn grote prijzen te Nederlandse karaoke-kam- winnen, zoals reizen naar pioenschappen. Het is een van Azië en Amerika. TEKENING MAARTEN WOLTERINK werd, nogmaals in goed overleg, de rijzende ster van Sloos een vallende ster. Terug naar het oosters tempera ment. Iets minder ver naar het oosten was het tientallen jaren lang een goede traditie om in ongenade gevallen kameraden uit de geschiedenis weg te re toucheren. Is dat ook het voor land van kameraad Sloos, die zijn foto voor de nieuwe verkie zingsposter al had ingeleverd bij de drukkerij? Daan Sloos... Was dat niet die fractie-assistent van Leiden Weer Gezellig...? Wil Daan voorkomen dat hij uit het collectieve geheugen van de SP wordt gewist dan zit er voor hem niets anders op dan zelf oostwaarts te trekken. Niet he lemaal tot Japan of Rusland, maar naar het schone Zoeter- woude. In een dorp waar een communist de ambtsketen draagt en een moslim de chris ten-democraten aanvoert, is er echt nog wel een plekje voor een gevallen socialist. Onze Daan kan daar in alle rust wer ken aan zijn 'come-back'. Mis schien wel als de nieuwe Swie- bertje. AAD RIETVELD EN RUUD SEP handelt een aangifte in zijn nieuwe onder komen in het Warmondse gemeentehuis. 'Contactambtenaar' Peter van der Horst in nieuw 'politiebureau' Warmond WARMOND AFKE v Twee maanden geleden vierde hij zijn 25- jarig jubileum bij de politie. Zonder poes pas en poeha. „Waarom zou ik? Ze bakken overal brood. Wat ik daarmee bedoel? Ge woon, dat ik ook gewoon mijn werk doe." Brigadier Peter van der Horst, 42 jaar en niet over het hoofd te zien. „Loop ik de Dorpsstraat in om een broodje te halen, heb ik zo zeven contacten." Als hij opstaat om een enquête-formuliertje te pakken lijkt zijn nieuwe kantoortje ineens een stuk kleiner. Gisteren is dat nieuwe politie-onderko- men officieel geopend. Na de reorganisa tie van het korps werd het oude bureau aan de Dorpsstraat niet meer rendabel en efficiënt geacht. Warmond wordt nu be diend vanuit bureau Sassenheim, met contactambtenaar Van der Horst als een zame vooruitgeschoven post in het War mondse gemeentehuis. De brigadier zit nog maar net in het speciaal voor hem bestemde kamertje op de begane grond, maar hij weet nu al ze ker dat het daar wel goed zit. „De één-lo ketfunctie, hè. Iemand die toch al op het gemeentehuis is, hobbelt nu veel gemak kelijker even door naar mij. Bovendien zit ik hier in de directe nabijheid van het be stuurlijke. Een meer geïntegreerde plek dus." 'Eén-loketfunctie'. 'Het bestuurlijke'. 'Geïntegreerde plek'. Het is duidelijk: Pe ter van der Horst is een modern politie man. Ter illustratie van zijn functie als contactambtenaar wijst hij naar een grote foto die tegen de muur staat. Een groep jongeren staat in de luwte van een viaduct op klaarblijkelijk gemoedelijke wijze een politieman te woord. Eronder de leus: Kennen en gekend worden. „Contact van mij naar de bevolking toe, en van de be volking naar mij toe", verduidelijkt de brigadier. Bromsnor Elke vergelijking van hem met Bromsnor wijst hij echter met grote stelligheid van de hand. „Nee, ik ben géén dorpsagent die alleen bonnetjes uitdeelt en kinderen aan spreekt." Van der Horst mag dan 'het ge zicht' zijn van de politie in Warmond: hij staat er niet alleen voor. „Dat kan ik niet genoeg benadrukken. We zijn in district Duin- en Bollenstreek Zuid met z'n hon derdtienen." Bovendien, die 'zeven contacten op de Dorpsstraat' zijn mooi meegenomen, maar ze vormen niet de kern van zijn werk. Veel, heel veel overleg met allerhan de Warmondse organisaties, daar draait het in feite om, Een voorbeeld, ,,'s Zomers zitten er in Warmond drie kèer zoveel mensen. Kampeerders, watersporters. Dan gaat het erom goed te overleggen met de betrokken organisaties. De horeca. De campinghouders. De watersportvereni ging. Dat vormt dan het opstapje naar het 'tackelen' van problemen." Kennen en gekend worden. Daar is ver trouwen voor nodig, weet de brigadier. I lij klopt op zijn uniform. „Zou dit uitmaken of ik dat krijg? Ik denk het niet. Mijn per soontje moet dat vertrouwen inboezemen, niets anders. En dat komt niet van het ene op het andere moment. Dat groeit." Van der Horst, vijf jaar werkzaam in Warmond, is er zeker van dat het wat dat betreft tussen hem en Warmond wel goed zit. En dat wordt bevestigd door de posi tieve uitkomst van een publieksonder zoekje. Van der Horst": „Ik scoor goed." Hij verbetert zichzelf onmiddelijk. „Al thans, bureau Warmond scoort goed." Ze bakken immers overal brood, nietwaar. WASSENAAR ERNA STRAATSMA Wonen in Wassenaar 'is een ge noegen' en moet dat zeker blij ven, zegt de WD in haar verkie zingsprogramma. Verdere wo ningbouw is 'uitgesloten'. 'Kwa liteit gaat boven kwantiteit', schrijft de partij die in Wasse naar een absolute meerderheid in de gemeenteraad heeft. De WD wil dat Wassenaar een 'groene buffer' blijft tussen Den Haag en Leiden. Daarom is er volgens de liberalen geen RllEZINGEN EMJEENTERAAD plaats meer voor woningbouw op grote schaal. Ook is verdich ting van het huidige woningbe stand voor de WD 'uitgesloten'. De partij wil een gemeentelijke norm ontwikkelen voor de hoe veelheid groen per woningsoort. Om het groene karakter van Wassenaar te behouden ziet de WD liever ook geen 'grootscha lige winkelcomplexen' verrijzen. 'In bestaande winkelbuurten kan de woonfunctie worden versterkt met kwalitatief hoog waardige huurwoningen'. In de koopsector is volgens de WD op beperkte schaal woning bouw mogelijk in de prijsklasse van 300.000 tot 400.000 gulden. Daaarmee zou de doorstroming vanuit goedkopere huizen be vorderd worden. Verkaveling van landgoede ren wil de VVD niet toestaan, om de huidige landschappelij ke, natuur- en cultuurhistori sche waarden van het landelijk gebied te beschermen 'en zo mogelijk te versterken'. Daaren tegen pleit de partij voor min der starre bestemmingsplan nen, om tegemoet te komen aan wensen van woning- en grondbezitters. Ook bedrijven moeten profiteren van een 'minder strikt beleid'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15