'De velden zijn wit om te oogsten' Eerste paal voor nieuw zwembad ARC III Kerk Samenleving ZATERDAG 29 NOVEMBER 1997 Katwijkse Joliën Glashouwer (25) door de GZB uitgezonden naar Centraal-Azië De standaard-gemeubileerde kamer die Jolien Glashouwer tijdens haar voorbereiden de cursus in het Hendrik Kraemer Instituut bewoont, heeft ze een persoonlijke tint gege ven met kleurrijke doeken die doen denken aan verre culturen. De passie voor mensen in andere delen van de wereld bracht haar tot de keuze voor de studie ontwikkelingssocio- logie. ..Ik heb die studie gekozen omdat ik graag iets wil bijdragen aan het leven van mensen die het moeilijk hebben." Met het reizen heeft ze geen moeite. Tijdens haar stu die leefde ze al eens vier maanden in Berlijn en acht maanden in Bolivia. „Je langdurig er gens anders vestigen is logisch als je deze studie volgt. Ik weet wat het is om lang in een ander land te zijn. Ik vind dat fantastisch." Afgelopen zomer, een jaar na haar afstude ren, werd ze na een open sollicitatie aange nomen door de GZB. „Ik kon min of meer kiezen waar ik heen wilde. Ik kon naar een gebied waar de GZB al bezig is, in Nepal, maar ik mocht ook met een nieuw project in Centraal-Azië beginnen. Dat trok me eigen lijk heel erg aan. Tijdens mijn studie lag de nadruk vooral op Zuid-Amerika en Afrika, dus ik wist niets van dit gebied. Maar het feit dat het een nieuw project is, maakt het tot een grote uitdaging. Het is veel spannender en je hebt een grotere vrijheid dan bij een bestaand project." Op dit moment is er in het land waar ze heen gaat nog godsdienst vrijheid. Toch is Glashouwer huiverig voor het noemen van de naam van het land, om dat een grote bekendheid van het project na delige gevolgen zou kunnen hebben. Om aan een visum te kunnen komen, gaat ze er heen als student Russisch. Puinhoop De situatie in het huidige Centraal-Azië is be nard. De bevolking heeft lange tijd onder de onderdrukking van het Sovjet-regime geleeft. De mensen werden gedwongen te werken voor de Russen, de eigen cultuur op te geven en Russisch te spreken. Nu het Sovjet-be wind ten einde is zijn er weliswaar vijf zelf standige republieken opgericht, maar die zit ten nog middenin de overgangssituatie van een communistisch systeem naar een sys teem van vrije markteconomie. Bovendien staat de bevolking vijandig tegenover de Rus sen. Doordat zij de grenzen van de nieuwe republieken hebben vastgesteld, zijn er etni sche spanningen ontstaan tussen de verschil lende bevolkingsgroepen. Wegens het intrek ken van de Russische subsidies is de econo mie ingestort. Daarmee zijn zaken als werk gelegenheid, gezondheidszorg en pensioen voorziening een grote puinhoop geworden. „Materieel zijn de mensen er slecht aan toe", vertelt Glashouwer. De situatie heeft echter ook een keerzijde „Geestelijk zitten de men sen nu in een soort vacuüm. Alle oude lasten zijn weggevallen. Ze zijn vrij en staan open „Mensen denken bij zending vaak alleen maar aan het over de Here Jezus vertellen in een vreemd land. Voor mij is zending echter veel breder: het is woord én daad." Eind januari vertrekt Jolien Glashouwer (25) uit Katwijk voor zes jaar naar een land in Centraal-Azië. Na het afronden van haar studie ontwikkelingssociologie solliciteerde ze bij de Gereformeerde Zendings Bond (GZB), werd aangenomen en bereidt zich nu voor op haar werk in het Hendrik Kraemer Instituut in Oegstgeest. „Ik vind dit een leuk project omdat het voor de GZB helemaal nieuw is. Ik word als eerste uitgezonden en moet de boel verkennen. Dat is een enorme uitdaging." HHEM3a3iS3339H Jolien Glashouwer „Ik vind het hypocriet als je mensen die het materieel gezien arm hebben alleen over het evangelie gaat vertellen. Je moet ze ook praktisch helpen." foto hielco kuipers voor allerlei nieuwe dingen, ook voor religie. Het is zoals de Bijbel het zegt: de velden zijn wit om te oogsten. De nieuwe christenen zijn heel enthousiast over het evangelie, ook al is het heel moeilijk voor ze om zich te bekeren tot het christendom. Vaak levert dat proble men met hun omgeving op." Jolien Glashouwer wordt voor zes jaar uitge zonden naar Centraal-Azië. „Het eerste jaar is bedoeld voor taalstudie en acculturatie. Ik moet wennen aan de cultuur en moet waar schijnlijk de plaatselijke taal machtig worden. De GZB heeft inmiddels contact gelegd met een Amerikaanse zendeling die daar met een team zit. Zij zullen mij in de eerste fase bege leiden en helpen het land te leren kennen. Daarna ga ik kijken wat ik kan gaan doen op het gebied van ontwikkelingswerk. In dit ge bied was vroeger veel collectieve landbouw. Omdat dat nu allemaal is ingestort zijn er veel ontwikkelingsprojecten om de mensen te helpen iets nieuws op te bouwen. Ik ga be kijken of we mensen uit Nederland kunnen inzetten bij zulk soort projecten. Verder ga ik voor de GZB in kaart brengen in welke gebie den nog niet aan zending wordt gedaan. Dat is erg belangrijk, omdat de GZB graag in on bereikte gebieden wil werken. Ik ga inventa riseren welke kerken er zijn en ik wil ook din gen gaan organiseren in de gemeente die het Amerikaanse team heeft gesticht. Maar deze plannen zijn allemaal nog voorlopig. Het kan anders lopen, maar dat merk ik pas als ik er eenmaal zit." Haar werk als ontwikkelingssociologe en zen delinge ziet Jolien onlosmakelijk met elkaar verbonden. „Je kunt dat niet los zien. Ik vind het hypocriet als je mensen die het materieel gezien arm hebben alleen over het evangelie gaat vertellen. Je moet ze ook praktisch hel pen. Anderzijds vind ik het heel beperkt als ik alleen aan ontwikkelingswerk zou doen. Dat blijft zo beperkt tot het hier en nu. Als chris ten heb ik de mensen meer te bieden, name lijk het evangelie." De achterban Totdat ze zal vertrekken blijft Jolien in het zendingshuis in Oegstgeest om zich voor te bereiden op haar werk. Sinds september volgt ze daar een cursus. „De eerste drie maanden bestond die cursus uit drie onder delen. Het basisgedeelte volgde ik met acht andere cursisten die allemaal ergens anders heen gaan. We kregen les in land- en volken kunde, economie, politiek, man-vrouw ver houdingen en missiologie: een vak over hoe je het evangelie kunt brengen aan mensen in een andere cultuur. Dit onderdeel had dus geen betrekking op een specifiek land maar ging over zending in het algemeen. Het twee de onderdeel was een persoonlijke cursus over het land waar ik heen ga. Ten slotte had ik één keer per week Russische taalstudie. Nu, in de vierde maand, doe ik alleen nog maar taalstudie." Bij het vak missiologie wordt geleerd om 'het evangelie als het ware aan te passen aan de cultuur waarin je het brengt'. „Niet in de kern natuurlijk, maar wel in accenten. In bij voorbeeld Indonesië hebben ze geen deuren in de huizen. Als Jezus in de bijbel zegt: 'Zie, ik sta aan de deur en ik klop', dan begrijpt men dat daar niet. Dat moet je dan uitleggen en aanpassen. Verder word je tijdens die les sen gedwongen na te denken over hoe je te genover andere religies staat." Op 25 januari 1998 wordt Glashouwer - haar vader is predikant in Katwijk - tijdens een avonddienst van de Nieuwe Kerk in de kust plaats uitgezonden door haar gemeente. Bin nen haar gemeente is er al een speciale 'Commissie Uitzending Jolien' in het leven geroepen. „De commissie verzorgt de publi citeit voor mij en zal te zijner tijd de versprei ding van mijn rondzendbrieven coördineren. Misschien zijn er projecten mogelijk die de gemeente in Katwijk kan steunen." Haar familie heeft een dubbel gevoel over haar vertrek. „Ze vinden het aan de ene kant heel mooi wat ik ga doen, namelijk het geloof uitdragen. Het scheelt dat ze weten dat ze zich geen zorgen over me hoeven tè maken, omdat God met me mee gaat. Anderzijds hebben ze me liever hier dan aan de andere kant van de wereld. Maar ook dat moet je te genwoordig niet overdrijven. Ze komen me opzoeken en ik heb om de twee jaar twee maanden verlof. Bovendien kun je met elkaar e-mailen." REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-5 Van Hooydoi benoemd al hoofdredacte De Bazuin DEN BOSCH ANP Jan van Hooydonk treedt januari 1998 aan als ni hoofdredacteur van het gressieve rk-tijdschrift Di zuin. Hij volgt Lambert vat der op, die met pensioen g De theoloog en politic Van Hooydonk (43) is 1981 redacteur van het 'o| blad voor geloof en sani ving, cultuur en spiritual Het tweewekelijkse tijds heeft ongeveer 6000 aborui De Bazuin ontstond in als advertentieblad van <j middenstand in Amsterda 1921 namen de dominij het blad over. Vanaf de vijftig ontwikkelde het zie een progressief-katholieki um. Het wordt tegenwo uitgegeven door een ona kelijke stichting die geen den met de dominicanen heeft. Van Hooydonk is n; Gelder de tweede niet-da caan die leiding aan de re( geeft. Met steun van het Be< fonds voor de Pers bega Bazuin in 1996 aan een re nisatie die het abonneebe moet vergroten. Sindsdi het aantal abonnees ge< van 5200 tot ongeveer 600 BEROEPINGSWE NEDERLANDSE HERVORf, KERK Benoemd: te Kamperlam (SoW) (parttime) als past medewerker: mevr. F.R. de Beek, wonende aldaai deze benoeming heeft aa nomen en hier reeds wer zaam is. Beroepen: te Moerkapell G.S.A. de Knegt te Barnj GEREFORMEERDE KERKI Beroepen: te Rutten (Sol benoemd te Bant (Herv.j drs. K.J. Bijleveld te Mui ezijl/Kommerzijl (parttirr CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Nijkerk: di de Graaf te Nunspeet. GEREFORMEERDEGEME TEN Beroepen: te Zoetermeei van Dieren te Stolwijk; te tekerke: M. Karens te We dam, die bedankte voor Hoofddorp en voor Rijsse Zuid. Leidsch Dagblad ANN01897 Maandag 29 November LEIDEN Officiëele Kennisgeving betreffende Sneeuwoprui- ming. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis, dat krachtens Raadsbesluit van 14 October jl. de ingezetenen in de gelegenheid worden gesteld de sneeuwopruiming ingevolge art. 20 litt b der Verordening op de straatpolitie voor hunne rekening van gemeentewege te doen verrichten, dat de kosten, behoudens goedkeuring door de Regeering, van de heffing bedragen driekwart cent per M2, voor de te reinigen oppervlakte, voor iederen keer, dat oprui ming plaats heeft. Zij noodigen daarom de ingezetenen uit, die mochten verlangen de bovenbedoelde sneeuwopruiming van gemeentewege te doen geschieden, daarvan opgave te doen ten kantore van den Directeur der Gemeentewerken, waarvoor op eiken werkdag gelegenheid bestaat tusschen 9 uren des voormiddags en 4 uren des namiddags. F. Was, Bur gemeester; E. Kist, Secretaris. LEIDEN Leidsche IJsclub. Aan de Leden wordt kennis ge geven, dat alle diploma's zijn aangehouden geworden en dat zij, die hunne diploma's nog niet hebben betaald, dit kunnen doen bij den Secretaris, Doezastraat 1, alwaar eveneens Da- meskaarten en Kinderkaarten, doch alléén voor huisgenooten, zijn te verkrijgen. Belanghebben worden tevens opmerkzaam gemaakt op Art. 15 van het reglement: Om Lid der Vereeni- ging te kunnen worden, moet men den leeftijd van 16 jaren hebben bereikt; de Leden betalen eene jaarlijksche contribu tie van 2.50. ANNO 1972 woensdag 29 november LEIDEN In de telefoonsituatie in de Leidse agglomeratie zal vrijdag en zaterdag een belangrijke verbetering worden aangebracht. Vrijdagochtend om acht uur wordt n.l. de nieu we telefooncentrale aan de Corn. Schuytlaan met een begin- capaciteit van 5500 nummers ingebruik gesteld. Met het in- gebruiknemen van deze derde centrale in het Leidse net naast de bestaande centrale aan de Boommarkt en de Oegstgeester telefooncentrale, zal de wachtlijst in Leiden in de loop van de komende twee maanden geheel kunnen worden opgeheven. ALPHEN AAN DEN RIJN Fietsers, die 's avonds zonder licht rijden en zij, die op wandelpaden fietsen (hieronder valt ook de Van Mandersloostraat), zullen zonder meer door de po litie op de bon worden geslingerd. Met ingang van morgen is het toezicht op deze overtredingen streng verscherpt. OEGSTGEEST De patiëntjes van de Pedalogische kliniek Curium krijgen vrijdag bezoek van de Leidse tv-presentatrice Alice Oppenheim en sportjournalist Wim Jesse, die de overge bleven (speelgoed)konijnen van de "Actie Konijn" (mascotte voor het Nederlands voetbalelftal) komen uitdelen. De konij neninvasie wordt om zes uur in Oegstgeest verwacht. LEIDEN. KEES V Tientallen jaren wachten en vijf jaar van plannen maken. Dat ging vooraf aan het slaan van de eerste paal voor het zwembad De Vliet aan de Voorschoter- weg in Leiden. Deze officiële handeling werd op 7 mei 1963 in aanwezigheid van onder anderen de Leidse onderwijswethouder S. Sannes en zijn Voor- schotense collega Schrama verricht door M.J.N. Schuursma, inspecteur voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland. In zijn toespraak in de houten openbare ulo aan de Jacob van Campenlaan zei wethouder Sannes bij die gelegenheid, 'dat men nu op de goede weg is wat be treft de aanleg van een tweede open zwembad in Leiden'. Het eerste bad was het wat excentrisch gele gen zwembad De Zijl. „Alles zal er aan worden ge daan om het tweede bad volgend jaar te kunnen openen zo merkte de wethouder op. Zekerheid wil de hij zijn gehoor wat dat betreft echter niet geven. Volgens de plannen kreeg het bad een ruime zonne weide, zodat het kon voldoen aan de recreatieve functie. Een zwembad ook met afmetingen die het geschikt maakte voor zelfs internationale wedstrij den. Sportief Leiden kan er dus ook gelukkig mee zijn, schreef het Leidsch Dagblad. Maar niet alleen Leiden. De aanwezigheid van wet houder Schrama wees er volgens de krant op, dat men verwachtte dat ook de Voorschotense bevolking gebruik zou gaan maken van het bad. Waardoor Lei den dus aan Voorschoten de gastvrijheid kon vergoe den, die het zelf vele jaren in 'De Does' in Leiderdorp heeft mogen ervaren. Inderdaad werd ruim een jaar later - op 17 juli 1964 - het bad aan de Voorschoterweg officeel geopend. Na jaren van plannen maken ging de eerste paal voor De Vliet op 7 mei 1963 de grond Burgemeester jhr. Van Kinschot gaf door middel van in. Met de handen op de rug staat de oud-PvdA-wethouder S. Sannes. een fluitsignaal het teken dat de jeugd het water in foto fotoarchief leidsch dagblad kon. Dat het bad een succes was, bleek al heel snel. Al op 15 augustus werd de 50.000ste bezoeker geno teerd. In totaal brachten in het openingsjaar 86.206 zwem- en zonliefhebbers een bezoek aan De Vliet. Twee jaar later kreeg het bad een verwarmingsinstal latie, waardoor het zwemwater ook in koudere perio den aangenaam was. Een topjaar voor De Vliet was 1967. Toen werden niet minder dan 322.489 bezoekers genoteerd, zo duikt algemeen manager zwembaden en sporthallen Karei Caron uit het archief op. Dat het ook minder kan bleek twintig jaar later. Toen bedroeg het aantal zwemmers slechts 49.162. Tot 4.926.692 bezoekers de toegangspoortjes van de Vliet gepasseerd. Enkele jaren geleden trokken donkere wolken samen boven het openluchtbad. Hel voldeed niet meer aan de eisen van milieu en veiligheid. Sluiting werd over wogen, maar tal van zwemmers trokken aan de bel en drongen middels acties aan op handhaving van het bad. Dat lukte. De provincie verleende voor vijf jaar dispensatie tot 1999. „De gemeente moet dus straks ruim twee miljoen gulden uittrekken om zowel De Vliet ligt er in de winter rustig bij. Binnenkort moet de gemeente Leiden met geld De Vliet als De Zijl weer aan te passen aan de huidige over de brug komen om het bad te laten voldoen aan de nieuwste veiligheids- en eisen. En die bereidheid is er", aldus manager Caron. milieu-eisen. foto hielco kuipers met dit jaar hebben JmMl .nnrtlocwon Hol/liof U .-■* L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, r. van Brussel (ad/unct) W I- REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek Familieberichten: 023- 023- Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 Jf 071-} NTIES 3 tot 17 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afs van het abonnementsgeld, ontvang korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sier ogen hebben of blind zijn (oleenai leeshandicap hebben), is een samenv, het regionale nieuws uit het Leidsch D< geluidscassette beschikbaar Voor infor 0486-486486 (Centrum voor Gesproki Lectuur, Grave) K N H U I Z partners ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feest' Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensd l 13 .00 t/m vrijdag 13 .00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178) dagelijks 14.30-15.15 u en 19 00-19 45 u. Verloskunde en Gynaecologie naast de gewone bezoektijden, vi bovendien van 10.30-1115 en van 19 45-21 00 u Special Care Unit 10 30-11 00 u 15 00-15 30en 19.00-19.30 u en na Kinderafdeling: 10.30-12 00 en 14 00-19 00 u. (ouders de gehele dag). RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14 00-15.00 u en 18 30-19 30 u.. klasse I daarnaast ook 11 15-12 00 u Verloskunde en Gynaecologie 14 30-15.30 u en 18.30-19.30 u. (voorpartrk 21 OOu) Kinderafdeling. 14.30-19.00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC): 14 00-14 30 en 18 30- RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131): bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 1. 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c.q. in overleg met de verpleging overige afdelingen 14.15-15 00 en 18.30-19.30 u., met uitzondering van Endocrinologie en Stofwisselingsziekten 14.00-17.00 en 19.00-21.00 u Infectieziektenen Interne Geneeskunde 15.00-19 30 u Kinderneurologie/Neurochirurgie. 15.30-16.30en 18.30-19.30 u. ('savonds voorkinderen onder 12 jaar). Klinische Oncologie: 10.30-12 30 en 14 15-20 OOu Maag-, darm- en leverziekten 14 15-16.00 en 18.30-19.30 u Neurologie 14.30-15 15en 19 00-20 OOu Nierziekten/Niertransplantatie 14 00-17 00en 19.00-21.OOu Verloskunde: 14.15-15.00 en 18.15-19 OOu (voor partners en eigen kmdert overleg.)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14