eiden Regio Miljoenen voor veiliger verkeer tf| 'Niemand wil de troep opruimen' Ooit stond de Pieterskerk aan de rand van Leiden Scholieren te water Meeste PvdA'ers kiezen vóór Boommarktgarage Werkzaamheden Rijnsburgerviaduct Drie rotondes in Stevenshofdreef Stil stappen in Leiden! http://www.leiden.nl Ierdag 29 november 1997 N PREENEN, 071-5356414 PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356-430 SJJO yi fr De Stichting Jeugd igen Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) wordt naar alle waarschijnlijkheid opgeheven. Theater yt -7 Als het aan het col- I lege ligt komt er in Alphen een mooier, maar daardoor ook duurder the ater. [ilieu beter af met kluswijzer suzanne barbierLeidse regio een milieukluswij- zer gemaakt. Daarin wordt per klus een milieuvriendelijk alter natief geboden. Vanmorgen overhandigen de wethouders symbolisch een display met kluswijzers aan de filiaalhou ders van de Leidse Gamma. De kluswijzer is behalve bij de Gamma ook gratis verkrijgbaar bij Plus Klus de Wit in Leider dorp, Groenewegen DHZ in Vorschoten en Formido in Lei den. rubewust doe-het-zelven t nog erg weinig populari- Daar moet volgens de luwethouders Van Dijk lerdorp), Van Eisen (Oegst- Nugteren (Alkemade), itold (Leiden), Van der Poel rschoten) en Stuijt (Zoeter- snel verandering in ko- Om het milieu meer on- de aandacht te brengen, en zes gemeenten in de 1de) >ete geëist na illegaal graven lemse rechtbank veroordeelde de twee een jaar later niettemin alsnog tot boetes van vijfhon derd gulden. Voor het hof in hoger beroep verklaarde de Leidenaar giste ren dat hij de stadsarcheologie juist een dienst had bewezen. ,,De officiële archeologen ont breekt het aan tijd en daad kracht om alle interessante vondsten op te graven." Vol gens stadsarcheoloog Polder mans gaat er om de bodem structuur in kaart te brengen. Dat zou door het graafwerk van de Leidenaar zijn gedwars boomd. Uitspraak over twee weken. ■erdam persbureau argos Iboete van vijfhonderd gul- lis gisteren voor het Amster- gerechtshof geëist tegen 37-jarige Leidenaar. De was op 23 april 1992 door Haarlemse stadsarcheoloog foldermans bij een bedrijfs- in Haarlem aangetroffen hij samen met een Haar- ner in de weer was met het [graven van een zestiende of intiende-eeuwse beerput, 'had daar geen vergunning kantonrechter oordeelde in eerste instantie dat leide amateur-archeologen strafbaar waren. De Haar- 1' I' I T) (arlijkse tentoonstelling 'De Zanger' vereniging exposeren een keur van zang- en kleurkanaries. Daaronder ook dieren die prij zen wonnen tijdens de laatste wereldkampioenschappen. De tentoonstelling is vandaag van 10.30 tot 17.00 uur en morgen van 10.30 tot 16.00 uur. leiden Leerlingen van negen scholen voor voortgezet onderwijs deden gisteren mee aan de schoolzwemwedstrijden in zwembad De Zijl. De wedstrijden worden in principe jaar lijks gehouden, maar de belangstelling daar voor is niet altijd even groot, zo laat de ge meentelijke schoolsportcommissie weten. Vorig jaar bijvoorbeeld kon de wedstrijd zelfs helemaal niet worden gehouden. Dit keer wa ren er genoeg deelnemers voor de wedstrij den schoolslag, vrije slag en de estafettes. Zij waren afkomstig van het Beroepencollege Het Gilde, Aquino College, Da Vinei College Kagerstraat, Da Vinei College Lammen- schanspark, Johannes XXIII, Praktijkschool, Rijnlands Lyceum Oegstgeest, Stedelijk Gym nasium en Vlietland College. Bij de jongens zwom Tjerk Kramer van Het Gilde het hardst. Hij zette op de 50 meter vrije slag een tijd van 27.5 neer. Snelste meisje was Heidi Elstgeest. Zij had voor dezelfde afstand 30.4 seconden nodig. foto hielco kuipers leiden wim koevoet staand blik' van straat, gaf zij toe, 'maar er gaan weer meer auto's rijden'. PvdA-fractievoorzitter Ron I lillebrand slaagde er in om het verzet tegen de passage over de autostalling te breken. Hij bena drukte de economische belan gen van de garage voor de bin nenstad. Daarmee gaat het steeds slechter, volgens de PvdA'er. Hij vreest ook dat het schrappen van de garage, die min of meer al is toegezegd, de samenwerking tussen de ge meente en investeerders en winkeliers ernstig bemoeilijkt. ,,De gemeentelijke overheid is dan geen betrouwbare onder handelingspartner meer. Ook wethouder Tjeerd van Rij staat pal achter de autostalling aan de Boommarkt. Alternatie ven zijn er volgens hem niet. Ook het parkeerterrein aan de Haagweg, met het bijbehorende vervoer per busje van en naar de binnenstad, biedt geen soe laas. „Als de Stadsgehoorzaal na een concert leegloopt, heb je van z'n levensdagen geen bus jes genoeg. Zonder garage dicht bij winkels, theater en concert zaal, rijden de mensen linea recta door naar Den Haag of Amsterdam." Het pleidooi in het PvdA-verkie- zingsprogramma voor de bouw van een parkeergarage aan de Boommarkt blijft van kracht. Een poging van de Jonge Socia list Hiddejan Buding om de autostalling op de plek van het naar de Plesmanlaan uitwijken de Hoogheemraadschap van Rijnland te schrappen, is gister avond gestrand in de ledenver gadering. De stemmen hoefden niet te worden geteld, want met het blote oog was al te zien dat de PvdA-leden met een rood vel - de tegenstanders van Budings amendement - in de meerder heid waren. Buding wil af van de parkeer garage aan de Boommarkt, om dat hij vindt dat deze niet thuis hoort in de autoluwe binnen stad. „Zo gaan de auto's de bin nenstad niet uit, maar rijden ze er juist in." Bovendien voorziet hij opstoppingen op het Kort Rapenburg en het Noordeinde. Het verkeer van en naar de ga rage wordt namelijk over de Boommarkt gedirigeerd. Buding kreeg steun van onder anderen voormalig PvdA-raads lid Roelie van Opijnen. Met de garage verdwijnt weliswaar 'stil- JEerste Leidsche Vereeniging I Vogelliefhebbers De Zan- I houdt dit weekeinde haar lentoonstelling. Dat gebeurt uurthuis 't Spoortje aan de lihardkade. De leden van de Alle woonwijken in Leiden worden de komende zes jaar 30-kilometerzone, negen gevaarlijke kruispunten staan op de nominatie om te worden omgevormd tot rotondes en ook alle andere black spots worden aangepakt. Dat staat in het VerkeersVeiligheidsAktieplan dat wethouder P. Langenberg (D66/verkeer) gisteren presenteerde. i de week van 1 t/m 5 december worden er renovatiewerkzaam- ieden uitgevoerd aan het Rijnsburgerviaduct. De werkzaamheden worden uitgevoerd tussen 20.30 uur en 05.30 uur. Tijdens de werk zaamheden zal telkens één tunnelbuis zijn afgesloten voor het auto- Jerkeer, zodat alle autoverkeer van de andere tunnelbuis gebruik t maken. Dit wordt in de omgeving van het werk met borden ngegeven. Fietsers en bromfietsers kunnen tijdens de werkzaam- i gewoon van beide tunnels dk maken. I Dienst Bouwen en Wonen Ifol Leiden leiden aad rietveld Alleen al de aanleg van alle rotondes kost de gemeente 5,4 miljoen gulden. Om van alle woonwijken 30-kilometerzones te maken moet Leiden, naast een forse bijdrage van het rijk, zelf ook nog eens 1,4 miljoen investeren. Voor het verbeteren van fiets routes is volgens het plan 9,2 miljoen gulden nodig, maar daarvan is nog maar 1,8 miljoen gulden gereserveerd. Waar al dat geld vandaan moet komen kan Langenberg nog niet vertel len. „Dat moet bij de komende voorjaarsnota worden opge lost." En dan zitten er in het Aktie- plan nog wat minder begrotelij ke voorstellen - voorlichtings folders en verkeerslessen voor scholieren, het wijzigen van voorrangssituaties op kruispun ten - die samen nog eens 320.000 gulden kosten. De kos ten voor het veiliger maken van black spots, kruispunten waar de afgelopen drie jaar meer dan zes gewonden vielen, zijn nog niet berekend. Leiden kiest met het Aktie- plan, zegt wethouder Langen berg, heel nadrukkelijk voor de veiligheid van het langzaam verkeer. „Ik denk niet dat er veel gemeenten zijn die in alle woonwijken de 30-kilometer- grens invoeren." Alleen op de belangrijkste doorgaande routes door de stad mag straks nog vijftig kilometer worden gere den. Dat veranderen van woonwij ken in 'woonerven' gaat in Lei den overigens wel wat minder snel dan minister Jorritsma (WD/verkeer) zou willen. Zij gaat er in haar plan Duurzaam Veilig van uit, dat gemeenten al in 2001 klaar zijn met het invoe ren van de 30-kilometerzones. Leiden is daar zeker tot het jaar 2004 mee bezig is. „Zo snel als minister Jorritsma het wil kan het niet", zegt Langenberg. „Dat is niet reëel." Doelstelling van de gemeente is het aantal verkeersslachtof fers binnen drie jaar terug te brengen van vijfhonderd naar driehonderd per jaar. Dat wordt nog een hele opgave, weet Lan- Maredijkbuurt, Noorderkwartier, Tuinstadwijk, Boshuizen-Zuid en Stevenshof zijn de buurten die als eerste op de nominatie staan om als 30- kilometergebied te worden ingericht. Volgens het Aktieplan Verkeersveiligheid moet dat in 1998 gebeuren. Vervolgens worden elk jaar zes gebieden aangepakt. In dat tempo duurt het tot het jaar 2004 voordat in alle woonwijken niet harder dan dertig kilometer mag worden gere den. In het Aktieplan staan verder elf kruispunten die mogelijk worden omgevormd tot rotonde. Dat zijn: Langegracht-Klokpoort Langegracht-Lammermarkt Stevenshofdreef-Haasche Schouwweg Stevenshofdreef - Dobbedreef Stevenshofdreef-Hadewijchlaan Kooilaan-Herensingel Wassenaarsweg- N achtegaallaan Rij nsburgerweg-Kagerstraat Gooimeerlaan-Ketelmeerlaan 5 Meilaan-Debussystraat Wethouder Langenberg gaat er overigens niet van uit dat die rotondes er ook allemaal komen. Voor rotondes is veel ruimte nodig. Ze worden alleen aangelegd op wegen waar per etmaal niet meer dan 25.000 voertuigen overheen gaan. genberg. „Onder de slachtoffers het veiliger maken van de stad. zijn jongeren van 16 en 17 jaar „Die moet meer controleren, het meest vertegenwoordigd, ook in de wijken, op te hard rij- Voorlichting zal dus op die den en op fietsers en bromfiet- groep gericht worden." sers die over de stoep rijden. De De wethouder verwacht van veiligheidsmonitor van de ge- Afval langs'oever Galgewater wekt ergernis bewoonster Hannie Nieuwland-Huisman en» thomas erdbrink prachtige flat, met uitzicht het Galgewater. Een groot ?n grasveld als gemeen- lappelijke achtertuin, die di gi t grenst aan het water. In de ner zie je de bootjes voorbij en en in de winter stap je zo het ijs. Wie zou er niet zo )oi willen wonen? /laar helaas, niets is perfect, ook het rustpunt aan het lgewater. In het mooie riet de grens tussen gras en wa- bepaalt, ligt een heleboel zooi: lege blikjes, verpak- gsmateriaal en stukken drijf- t ontsieren het uitzicht, ar normaal eendjes en wa- oentjes vredig hun nest den moeten bouwen, is nu drijvende verzamelplaats vuil uit de stad ontstaan. Doe je alles om je tuin mooi houden, krijg je dit", zegt nie Nieuwland-Huisman, van de bewoonsters van de Al vier jaar lang, sinds ze in gebouw woont, voert ze strijd tegen de troep. Elk rjaar trok Nieuwland-Huis- haar oude kloffie aan en gelde de rotzooi eigenhan- uit het water. „Na een paar Hannie Nieuwland-Huisman wil dat de 'vuilstort' voor haar huis wordt opgeruimd. foto hielco kuipers maanden zat het dan wee^ he- horen dat de oevers door het van het kastje naar de muur", lemaal vol met troep", zegt ze Hoogheemraadschap van Rijn- vindt de anti-troepstrijdster, moedeloos. land moeten worden gereinigd. Ten einde raad besloot ze Tijd om te klagen bij de ge- Daar werd haar echter weer een boot van de gemeenterei- meente, vond ze. Na lang te verteld dat 'de verantwoorde- niging aan te houden. „Na lang hebben rondgebeld kreeg ze lijkheid was uitbesteed aan de soebatten beloofde de kapitein van een milieu-ambtenaar te gemeente'. „Ze stuurden me een keer langs te komen." Bij nader inzien vreesde de roer ganger echter dat zijn schip aan de grond zou lopen, omdat het water bij het riet te ondiep was.. „Hij wilde ook niet even uitstappen om de rotzooi met zijn prikstok weg te halen. Nieuwland-Huisman kijkt verbolgen naar de troep die in de sloot drijft. „Ik betaal toch gemeentelijke heffingen? Ze moeteri die vuiligheid gewoon komen opruimen. Ik wil het ook wel doen, maar dan stuur ik ze wél een rekening voor het werk dat ik voor hen heb ver richt", zegt ze strijdvaardig. Als het aan Saskia Ridder van de dienst Milieu en Beheer ligt hoeft het zo ver niet te komen. In een paar uur tijd heeft ze ge regeld dat ambtenaren de troep komen weghalen. Volgens haar is het inderdaad een beetje on duidelijk wie de boel nou moet opruimen. „Eerst dacht ik ook aan de gemeentereinigings- boot, maar het is daar echt te ondiep. Daarom moet Water beheer het doen." Waterbe heer? „Ja, die houden normaal de grachten bevaarbaar, bin nenkort komen ze langs bij me vrouw Nieuwland-Huisman en ruimen ze alles op." 0RGEN GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR odieus leder enkel ritslaarsje mensen zich aan zulk gedrag ergeren. Leiden is zelf van plan tot 2004 elk jaar een nieuwe roodlichtcamera te plaatsen. Ook het aanleggen van de rotondes gaat met een snelheid de politie ook een bijdrage in meente toont aan, dat veel van één per jaar. 'Benarde Veste' beschrijft uitbreiding stad door de eeuwen heen Koek stelt geld voor Centrum Beeldende Kunst veilig leiden wim koevoet Hennie Koek heeft gisteravond tijdens de leden vergadering van haar partij haar zin gekregen: de PvdA schrapt de passage uit haar verkiezingspro gramma dat de subsidie voor het Centrum Beel dende Kunst (CBK) moet worden stopgezet. De programmacommissie, waarin onder ande ren fractievoorzitter Ron Hillebrand zit, was aan vankelijk vóór het beëindigen van de subsidie. Dit uit onvrede over het functioneren van het CBK. „Politieke wispelturigheidaldus Koek. De voormalige wethouder cultuur, die het CBK zo'n beetje heeft opgericht, had samen met par tijgenote Mary Frederiksz een amendement inge diend om de CBK-subsidie veilig te stellen. De programmacommissie nam Koeks tekstvoorstel weliswaar niet over, maar paste haar eigen tekst wel aan op een manier waarin Koek zich geheel kon vinden. Koek na afloop: „De PvdA blijft geld geven, maar zegt er op kritische toon bij wat ze wil dat het CBK ermee doet." Dat is dat de instelling met Leidse moderne beeldende kunst 'grotere en minder vanzelfsprekende publiekgroepen be reikt'. leiden timoteus waarsenburg De Hooglandse Kerk stond ooit op het grondgebied van Leider dorp, de Vrouwenkerk op Oegstgeestse bodem en de Pie terskerk aan de rand van Lei den. Deze en vele andere bij zondere wetenswaardigheden over Leiden zijn te vinden in Be narde Veste. Dit boekje, alweer het achtste deel in de reeks Leids Verleden, werd gisteren door wethouder T. van Rij aan geboden aan H. Westerveld van het ministerie van binnenland se zaken. „Het is bijna niet voor te stel len. Maar ooit, en dan spreek ik wel over eeuwen geleden, wa ren Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude al echte gemeen ten. terwijl Leiden slechts een nederzetting was. Er woonden wel mensen, maar de naam dorp verdiende het nog niet. Toch is Leiden boven de andere dorpjes uitgegroeid. Dat vond ik toch wel een van de meest op vallende zaken die ik tijdens mijn onderzoek tegenkwam", laat een van de auteurs, Hans de Jonge, weten. De inmiddels vierdejaars student geschiede nis van de Leidse universiteit schreef in het kader van een stage samen met Sylvia de Lan ge. eveneens student geschiede nis in opdracht van de gemeen te Leiden dit werkje. Centraal daarin staat de uitbreiding van de stad Leiden door de eeuwen heen. „Leiden heeft altijd gebrek aan ruimte gehad en heeft ook altijd gezocht naar uitbreidings mogelijkheden. Dat begon al in 1200. De Merenwijk en de Ste venshof zijn de laatste grote wa penfeiten van die eeuwige stadsexpansie", aldus Van Rij. „Die stadsgroei hebben we ook in het boekje tot uitdrukking la ten komen door de tekst in een steeds groter lettertype af te drukken." Pas rond 1200 kreeg Leiden enige betekenis als stad. Dit re sulteerde in het verkrijgen van stadsrechten rond het jaar 1250. Een belangrijke gebeurtenis, want de jonge stad werd hier mee 'volwassen' en verwierf on dermeer het recht op eigen rechtspraak. Zo valt in Benarde Veste te lezen dat op het afhak ken van een vinger een boete van twee pond en twee schellin gen stond en op het uitrukken van een oog een boete van maar liefst tien pond. Voorts mochten de Leidenaars zonder tol te betalen door heel Holland en Zeeland trekken. Dit was be vorderlijk voor de handel met en in Leiden en de daarmee ge paard gaande stadsgroei. Het begrip 'stadsgroei' moet wel in het perspectief van die tijd wor den gezien. In de dertiende eeuw telde Leiden slechts 1.250 inwoners en honderd jaar later waren dat er vierduizend. Met Leiden werd in die tijd een klein gebied rond de Burcht bedoeld. De drie eerder ge noemde grensgemeenten beza ten toen dus grote delen van wat thans de binnenstad is. In de volgende eeuwen annexeer de Leiden steeds meer van die grond van die gemeenten. In 1896 breidde de stad voor het eerst uit buiten de singels, we derom ten koste van de randge meenten. Dat die tendens nog steeds voortduurt, bewijst het huidige verlangen van de ge meente Leiden om de Grote Polder, die thans aan Zoeter woude behoort, vol te bouwen en bij de eigen gemeente te trekken. Discussiepagina Digitaal Stadhuis Leiden Waar internetten? - thuis op de pc - op het werk - pc in hal Stadsbouwhuis, Langegracht 72 - pc in bibliotheek, Nieuwstraat 4 Info: tel. 071 - 516 50 55 Leiden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13