Vrede in zicht voor Somalië Buitenland Europees parlement beetje verlegen met dure werkkamers Turks verkeer kost meer levens dan oorlog Koerden Communistische mediastunt op Chinese Muur Britse familie krijgt verkeerde lichaam thuis Ghanees opnieuw slachtoffer skinheads Israël neemt geen besluit over terugtrekkingsplan iNDERDAG 27 NOVEMBER 1997 't gi" iek. ihington De blanke zevenling die vorige week in het Ameri- inse Des Moines werd geboren (op de foto is Kenneth te zien) 'oli?ft een zwarte zesling in de staat Washington een grote dienst n nawezen. Jacqueline Thompson beviel in mei van de eerste w Ei arte zesling in de Amerikaanse geschiedenis. Een meisje werd dertodgeboren, maar vier meisjes en een jongen bleken gezond, t beumand besteedde aandacht aan deze blijde gebeurtenis en de af i ders stonden alleen voor hun vijfvoudige oudertaak. Maar rdagar de publiciteit die de kindertjes McCaughey nu krijgen, ok n rdt huize Thompson alsnog met 'spontane' hulp en gratis ar- k ilen overspoeld. Hetgeen overigens alsnog in dank wordt "1 gel ïvaard, want ze hebben het niet al te breed. foto afp s™ elgië: Arrestatie in kinderpornozaak De Belgische politie heeft op verzoek van de Portugese 3 oriteiten een 48-jarige man uitTemse bij Antwerpen gearres- 1 rd in verband met een kinderpornozaak. Bij de zaak is ook Nederlander betrokken, maar die wordt nog niet vervolgd. r der hield de Portugese politie op een eilandje bij Madeira een P lere man aan naar aanleiding van een uitzending van de Por- r' ;ese staatstelevisie die video-opnames liet zien waarin enkele l iere buitenlandse mannen - vermoedelijk de Belg en de Ne- j-j lander - Portugese jongens misbruiken. i wa en jlgië zoekt slachtoffers seriemoordenaar Z01 r da DAPEST De Hongaarse politie heeft haar Belgische collega's Spn lijst gegeven met daarop de namen van 185 vermiste Hon- •ertprse vrouwen. De politie in Boedapest vermoedt dat sommi- naa] i onder hen slachtoffer kunnen zijn geworden van de Bel- 195ch-Hongaarse dominee Andras Pandy. Alle vrouwen op de zijiwor<ieri sinds medio jaren tachtig vermist. Hoewel Pandy b0j t contactadvertenties vrouwen benaderde in Hongarije, ten rdt de Hongaarse connectie volgens de politie in Boedapest s io waar aangezet. elgië zet fraudeur opnieuw gevangen 0 ssel» De Belgische topindustrieel Jan de Clerck en zijn vrouw ben fling zjjn gisteren opnieuw ingerekend. Het tweetal was sinds bij i i weken op vrij voeten na het betalen van een borgsom van ?tsiderd miljoen frank (5,5 miljoen gulden). Onderzoeksrechter 1S g' thé meent dat er nieuwe aanwijzingen zijn dat het echtpaar d< Clerck zich schuldig heeft gemaakt aan grootschalige fraude, n ,'endien zouden zij de regels voor hun voorwaardelijke vrijla- t r hebben overtreden. De Clerck. topman van de Belgische ta- ov fabriek Domo, wordt ervan verdacht ruim vijfhonderd mil- Datn gulden zwart geld naar Cyprus te hebben doorgesluisd, luwïlgische ex-minister wordt vervolgd ien SSEL* Een speciale commissie van het Belgische parlement yentft afgelopen nacht ingestemd met een strafrechtelijk onder- nse k naar de rol die de Belgische oud-minister van defensie ime speelde bij het aannemen van steekpenningen van de 'e|nse militaire vliegtuigbouwer Dassault. Het is derde corrup- ,a aak waar Coëmë bij betrokken is. Alleen de socialistische ,enmissieleden, Coëmes partijgenoten, stemden tegen. p lgen redden vrachtvliegtuig in nood )anÉTENDEEen leeg vrachtvliegtuig van de Egyptische maat- n te appij Memphis Air heeft gisteren een noodlanding gemaakt sse< )ostende. Het toestel dumpte eerst alle brandstof in de slaa ordzee. De Britse piloot manoeuvreerde het toestel zo dat het de achterste wielen de grond raakte, aangezien er iets man- nge rde aan de neuswielen. Nadat het toestel met de neus op de nd over bijna de hele met schuim bespoten landingsbaan ntigi geschoven kwam het tot stilstand. De bemanning kwam alt de schrik vrij. i ipport over Winnie naar ANC-top annesburg» Vijf anti-apartheidsactivisten hebben gisteren op lerde dag van de speciale zitting van de Waarheidscommis- getuigd tegen Winnie Mandela. Zij zeiden eind jaren tachtig beroep te hebben gedaan op de leiding van het ANC om te- Winnie in actie te komen. De vijf vormden destijds een 'cri- omité' dat de activiteiten van de Mandela United Footbal b van Winnie Mandela onderzocht. Er werd een geheime idschap gestuurd naar de toenmalige voorzitter van het ANC, /er Tambo, waarin de ontvoering van vier jongeren en de id van Stompie Seipei werden gemeld. eger Sri Lanka doodt gevangenen' haag» Srilankaanse veiligheidstroepen hebben de afgelopen lerhalf jaar meer dan zeshonderd gevangenen gedood. Offi- i staan de gedetineerden als 'verdwenen' te boek. Dit zegt nesty International in een rapport dat vandaag verschijnt, behelst het verslag van een onderzoek dat de mensenrech- organisatie recentelijk in Sri Lanka verrichtte. Veel verdwij- gen vinden plaats uit wraak na aanvallen van de Tamil Tij- op posities van het Srilankaanse leger. )ngo geeft VN-teams alle ruimte hasa» De VN-missie die onderzoek wil doen naar schendin- van de mensenrechten in de Democratische republiek Con- nag beginnen met haar missie. Dat heelt de Congolese mi er voor Wederopbouw, Etienne-Richard Mbaya gisteren toë- Congo heeft de missie maanden het werk belet. esident Italië betreurt inval Ethiopië is abeba» De Italiaanse president Oscar Luigi Scalfaro heeft dat zijn land in het verleden een 'fout' heeft gemaakt ir Ethiopië aan te vallen en zich daar 'schuldig' om voelt. Ifaro heeft gisteren tijdens een toespraak tot het Ethiopische lement geen excuus gemaakt omdat dat volgens hem niet lig is. Italië viel Ethiopië in 1896 aan, maar het Italiaanse le- vverd bij Adwa in de pan gehakt. Om deze nederlaag te wre- bezette de Italiaanse fascistenleider Benito Mussolini in 6 Ethiopië, dat zich in 1941 met Britse hulp wist te bevrijden. efect in hersenen oorzaak wiegendood' hingtonAmerikaanse onderzoekers hebben een defect in BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Europarlementariër Weisenbeek stalt er zijn vouwfiets, zijn Nederlandse collega Van Dijk heeft er een prijskaart aangehangen: 38.000 gul den. De aanleg van 626 nogal duur uitgevallen douches in de nieuwe werkkamers van het Euro parlement in Brussel is de jongste 'publiciteits- trekker' van de Europese volksvertegenwoordi ging. De medewerkster van Van Dijk zegt: „Er gens liggen nog 626 douchegordijnen die nooit zijn opgehangen omdat er schermen moesten komen. Dat worden nog verzamelobjecten." Groen Links-Europarlementariër Van Dijk no digde gisteren de internationale pers uit een kijkje te komen nemen in haar nieuwe werkka mer te Brussel, sedert ruim een week in gebruik in het complex Espace Leopold: met 2.00 kanto ren, 78 vergaderzalen en een oppervlakte van ruim 370.000 vierkante meter het grootste ge bouw van België. De belangstelling valt een beetje tegen, erkent Van Dijk, wellicht omdat collega's zich hebben laten afschrikken door de nieuwe huisregels van het parlement die het recht om beeldopnamen te maken, nogal in perkt. Maar Van Dijk is er niettemin klaar voor: in haar geventileerde kast heeft zij 'voor het beeld' een paar schoenen gezet, aan haar ovalen bu reau hangt een A4-tje met in köeienletters 6.000 gulden, en er is een politiek pamflet vervaardigd waarin de oprichting van een 'actiecomité tegen verspilling' wordt aangekondigd. Dat het ge bouw inmiddels klaar is en er aan de inrichting van de werkkamers weinig meer valt te verspil len mag de pret voor Van Dijk niet drukken: „We moeten de vinger aan de pols houden, want het is nu volstrekt onduidelijk wie over welke uitga ven in het parlement beslist", zegt ze strijdvaar dig. Wat Van Dijk dwars zit, is daar haar werkka mer en die van haar 625 collega's zijn ingericht met de kennelijke bedoeling ook het overnach ten mogelijk te maken, terwijl dat met het oog op de bouwvergunning en de omzet van Brus selse hoteliers verboden is. Van Dijk: „Ik heb hier een ligbank, een douche en toilet en een kledingkast met een apart vak waar ik mijn schoenen kan laten uitwasemen en een zithoek met kleurentelevisie. Een hotelkamer als je het mij vraagt, maar dan een waar je niet mag over nachten. Een beetje overdone\\r\<\ ik." Wat de parlementariër bij de ingebruikname van haar kamer wel is opgevallen, is dat bijna al le EU-lidstaten een bijdrage hebben mogen le veren: de telefooncentrale is Zweeds, de compu ter Nederlands, de bureaulamp Italiaans, de badkamer Duits en de televisie Frans. Hoeveel de totale inrichting heeft gekost, is niet te ach terhalen, maar het prijskaartje van bureau en badkamer zijn dankzij latere nabestellingen van de aannemer wel bekend. De douchecabine werd overigens geleverd door een Belgische jachtenbouwer. De aanleg van de douches berust op een (kostbaar) misverstand. Bij het opmaken van het bestek was de aannemer poolshoogte gaan ne men in de werkkamers van het Europees Parle ment te Straatsburg, waar volgens het Europees Verdrag minimaal twaalf keer per jaar plenair moet worden vergaderd. Daar waren ook dou ches aanwezig, echter om een heel andere re den. De eigenaar wilde het pand, dat tijdelijk aan het parlement was uitgeleend, na gebruik ten gelde kunnen maken als hotel of studenten verblijf. Die 'multifunctionaliteit' is in Brussel niet vereist, maar de douches kwamen er niette min. Samen met de liberale fractie wil Van Dijk nu dat er een onafhankelijk onderzoek komt naar de manier waarop in Brussel het nieuwste Europese paleis is opgetrokken. Voor zo'n studie voelt echter een meerderheid van de bewoners helemaal niets. ankara» afp-anp Het verkeer in Turkije, waar dinsdagavond twee Nederlan ders en acht Duitsers om het le ven kwamen bij een verkeers ongeval. eist meer mensenle vens dan de al jaren durende bloedige oorlog met de Koerdi sche Arbeiderspartij PKK. Volgens officiële politiecijfers sterven jaarlijks zo'n vijfduizend mensen in het Turkse verkeer. De Koerdische onafhankelijk heidsstrijd in het zuidoosten van Turkije heeft in dertien jaar tijd 27.000 mensen het leven ge kost. Onlangs stelde de Turkse minis ter van volksgezondheid voor dat iedere chauffeur verplicht zou moeten worden een lijken zak in zijn voertuig te hebben. Dat plan riep zoveel geschokte reacties op dat het moest wor den ingetrokken. In de eerste acht maanden van 1997 deden zich 254.789 ver keersongevallen voor. Daarbij kwamen 3.326 mensen om en raakten 75.467 mensen gewond. De schade bedroeg 280 miljoen gulden. 95 Procent van de onge lukken is het gevolg van per soonlijke fouten. Vooral ongevallen met bussen komen vaak voor en daarbij val len relatief veel doden. Begin september verongelukte een autobus bij Bolu, waarbij dertig mensen om het leven kwamen. De grote aantallen doden zijn niet het gevolg van het Turkse wegennet van 780.000 kilome ter. Dat is van heel behoorlijke kwaliteit, al raakt het echter steeds meer verstopt. Tot nu toe gaan de autoriteiten de gevaar lijke verkeerssituatie te lijf met propagandacampagnes. Maar het gedrag van autobestuurders in de stad. die massaal door rood licht rijden of tegen het verkeer in, geven aan dat er nog veel werk te doen is. peking» Zesentwintig Chinese bruidsparen hebben gisteren op de Chinese Muur hun huwelijk laten voltrekken. Met dit publiciteitsstuntje wilden de Chinese media extra aandacht vestigen op de 48ste verjaardag van het communistische bewind. foto afp goh chai hin Slachtoffers bloedbad in Luxor verwisseld landers en vier Egyptenaren bij de tempel van Hatsjepoet. Oog getuigen zeiden dat de politie- versterkingen pas laat ter plekke waren. Het Egyptische open baar ministerie houdt er inmid dels rekening mee dat de daders zelfmoord hehben gepleegd en niet op de vlucht door de politie zijn gedood. LONDEN-CAIRO» AP-Rtr Een Britse familie die drie fami lieleden heeft verloren bij het bloedbad van vorige week maandag in het Egyptische Luxor heeft gisteren ontdekt dat ze een verkeerd lijk toegestuurd heeft gekregen. Een dag voor de begrafenis van de 53-jarige Joan Turner werd de vergissing ont dekt, nadat de autoriteiten in het Zwitserse Zürich hadden gemerkt dat een lichaam dat van een Zwitserse zou zijn, niet het juiste was. De politie van Halifax in Noord-Engeland werd ingeschakeld en nadat de gebitskenemerken waren nage keken bleek inderdaad dat er twee lijken verwisseld waren. Turner zou vandaag worden begraven samen met haar 24- jarige dochter en 5-jarige klein dochter die eveneens omkwa men bij het bloedbad. De be grafenis van het drietal is uitge steld in afwachting van het li chaam van mevrouw Turner. De Egyptische autoriteiten hebben gisteren gemeld dat zes Egyptische politiemensen wor den vervolgd wegens nalatig heid bij de aanslag in Luxor. Is lamitische fundamentalisten vermoordden toen 58 buiten- berlijn peter van nuusenburg CORRESPONDENT Drie jaar geleden was Martin Agyare even wereldnieuws. De toen 25-jarige Ghanees werd op 17 september zwaar gewond langs een spoorlijn in Berlijn gevonden. Hij had een schedelbasisfractuur, zijn lin kerscheenbeen was verbrijzeld en hij had meerdere steekwonden. Hij bleek door skinheads uit de trein gegooid. Zijn linker onderbeen moest later geamputeerd wor den. Drie jaar later is Agyare weer in het nieuws. Maar dit keer is er geen promi nente plaats op de voorpagina's van de in ternationale pers. Agyare figureert nu op een binnenpaginavan een Berlijnse krant. Toch is wat hem op 22 november over kwam op een wrange manier uniek. Agya re is opnieuw het slachtoffer geworden van gewelddadige skins en opnieuw was een trein de plaats van het misdrijf. Hij zat in de boemel van Berlijn naar Bel- zig, even buiten Berlijn, waar een Duitse familie hem na de eerste aanslag heeft op genomen. Op één van de tussenstations stappen vijf skins in. Ze eisen sigaretten van Agyare, bespugen hem en slaan zijn linker oog dicht. Maar dit keer verzet hij zich. Hij schiet een aanvaller met een gas pistool in het gezicht. De skins trekken aan de noodrem, Agyare maakt gebruik van de verwarring, strompelt naar de vol gende wagon, waarna de conductrice en machinist hem in veiligheid weten te brengen. De inmiddels gealarmeerde politie arres teert vier skins: de vijfde ondergaat een spoedoperatie aan zijn gezicht. Tegen de vier wordt proces verbaal opgemaakt on der meer wegens mishandeling, maar ook tegen Agyare wordt, 'voor de vorm' zegt de politie, aangifte gedaan. Het nieuwe incident heeft, zover mogelijk, een positieve kant. Het brengt opnieuw de positie van Agyare en zijn pleeggezin on der de aandacht. Ralf en Petra Schroder moeten in Belzig bijna dagelijks boeten voor hun ruimhartigheid. Vrienden van vroeger mijden de Schröders. Petra Schro der moest al eens de klodders spuug van haar jas vegen. Hun zoon Pascal is regel matig het mikpunt van de pesterijen door medescholieren die vinden dat 'Duitsland voor de Duitsers' moet blijven. En Agyare zelf wordt in Belzig regelmatig te verstaan gegeven, dat een 'Bimbo' als hij in Duits land niets te zoeken heeft. De 'instanties' geven niet thuis, aldus Pe tra, en hebben dat eigenlijk nooit gedaan. Toen Agyare uit het ziekenhuis kwam. heeft zij, een verpleegster, zijn revalidatie op zich genomen en hem weer lopen ge leerd. Werk heeft Agyare nog steeds niet. Hij heeft zich laten omscholen tot kleermaker, maar krijgt bij elke sollicitatie nul op het rekest. Hij heeft na de moordaanslag van drie jaar geleden weliswaar een verblijfs vergunning gekregen, maar als het om een baan gaat staat hij achter in de rij. De Duitse bureaucratie heeft dankzij haar ongeëvenaarde Gründlichkeit diverse ver blijfsvergunningen en die van Agyare blijkt in de praktijk het minste'waard. Hij moet het doen met een uitkering van vierhon derd mark die hem om humanitaire rede nen is toegewezen. Dat de situatie onhoudbaar is voor de Schröders en voor Agyare, weet iedereen, maar hoe het nu verder moet weet nie mand. Agyare lijdt aan slapeloosheid en slikt kalmeringsmiddelen. Zonder veel re sultaat. 'We horen hem 's nachts door zijn kamer stommelen', zegt Petra Schroder. Partijen sluiten pact over regering De kans op vrede in Somalië is een stuk groter geworden nu de krijgsheren uit het zuiden van het land en met na me de hoofdstad Mogadishu het gisteren eens zijn ge worden over de vorming van een voorlopige regering. Mogelijk wordt al dit weekeinde een pact onclertekend in de Egyptische hoofdstad Cairo, waar de leiders bijeen zijn. CAIRO» AFP-ANP Er wordt gesproken over een in terim-regering, een presidentië le raad van dertien leden, een parlement en een rechtsstelsel. De deelnemers aan de zogehe ten verzoeningsconferentie werken in een gebouw van het Egyptische leger de details van de overeenkomst uit. Het pact moet een eind maken aan de strijd en anarchie die Somalië al jaren teisteren. Sinds de val van dictator Siad Barre in 1991 is er geen centrale regering meer. Aan de conferentie nemen de 26 facties binnen de Raad voor Nationale Redding (NSC) deel, alsmede de twee voornaamste krijgsheren: Ali Mahdi Moham med, een bondgenoot van het NSC, en zijn aartsvijand Hus sein Mohammed Aidid. Het noordelijke Somaliland, dat zich van Somalië heeft afgescheiden, boycot de besprekingen in Cai- De facties moeten nog een datum afspreken voor een vol gende, uitgebreide verzoenings conferentie, waar een president moet worden gekozen. Aidid weigert hieraan vooralsnog mee te doen wegens de 'interventie' van het buurland Ethiopië bij de voorbereidingen. De veiligheidsituatie in Soma lië is nog steeds slecht. Hulpor ganisaties hebben de afgelopen dagen hun medewerkers uit de Somalische hoofdstad terugge haald wegens de verslechteren de toestand. Afgelopen zondag zijn twee medewerkers van de Italiaanse organisatie GINS kor te tijd ontvoerd bij een aanval op hun kantoor. Bij die actie kwamen dertien Somaliërs om. De veiligheidsproblemen ko men op een ongelukkig mo ment. De hulporganisaties po gen juist de vele tienduizenden Somaliërs te helpen die getrof fen zijn door zware overstro mingen. Sinds de rivier Juba in Zuid-Somalië op 18 oktober buiten zijn oevers trad, zijn bij na 1400 mensen omgekomen. TEL AVIV GPD-Rtr-DPA le kanten onder vuur komen te liggen in de controverse over de overdracht van land aan de Pa- lestijnen. Rechts verwijt hem dat hij het joodse land verkwan selt. Links vindt juist dat hij niet ver genoeg gaat. Rechtse krach ten in de regeringscoalitie dreigden eerder hun steun aan het kabinet van Netanyahu op te zeggen. Ze zijn het oneens met diens plannen om tussen de zes en acht procent land over te dragen aan de Palestijn se Autoriteit. Deze opstand werd gisteren op het laatste mo ment verijdeld. Het Israëlische kabinet zal niet eerder dan zondag een besluit nemen over een voorstel van premier Netanyahu het leger verder terug te trekken van de Westelijke Jordaanoever. Neta nyahu had zijn ministers giste ren al willen laten stemmen, maar zij voelden daar niets voor. Een aantal partijen heeft zijn standpunt nog niet be paald. Ook het feit dat de pre mier nog steeds geen gedetail leerd plan heeft bekendge maakt, bemoeilijkt de zaak. De premier is gisteren van al- Uw geboortemaand bepaalt waarvoor u allergisch bent Prostaatpi m enkele man special geen eraan

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7