BVD licht gemeenten in over Grijze Wolven Sinterklooshaost? 'Nederland slikt te vaak slaappillen' Binnenland Reuzenkaars voor kind met aids Twee vrouwen slachtoffer Parijse seriemoordenaar Kamer dreigt met mes in Turkse kinderbijslag 'Embryo's ook geschikt voor weefselonderzoek' Vrijheid is te koop Supermarkten dreigen CAO af te schaffen om toeslagen Even chippen, zo gepiept! Chipknip Restaurant De Bergerie afgebrand ERDAG 27 NOVEMBER 1997 tigste achterkleinkind i De dolge- 86-jarige Jan nberg uit We eft gisteren zijn te achterklein- ifdevol in de gesloten. De Nienke Meijer orige week ge- Hertsenberg negen kinderen, volgden 38 nderen en met aorte van Ni- Dlacvijftigste deinkind.üp chter na, die ar gezin emi- naar Canada, de hele familie ■p en nabije 5jing. foto gpd aart veldman ïor over uitlekken van PvdA-lijst u-)am De voorzitter van de Jonge Socialisten, Omar Ra- Pq is verbolgen over het uitlekken van de lijst van PvdA- aten voor de verkiezingen van volgend jaar. Het gaat om rieslijst van de commissie Dunning. Het partijbestuur zou didatenlijst morgen vaststellen, maar dat is nu een farce len, zegt Ramadan, zelf lid van het partijbestuur. Hij is het t politici, die daar belang bij hebben, de democratie in de m zeep helpen door vroegtijdig de informatie vrij te ge- valler belandt in ziekenhuis ;n» Een 29-jarige Eindhovenaar is gisteravond, kort na- n zijn woonplaats een supermarkt had overvallen, op de e care van een ziekenhuis terechtgekomen. De man iwel tijdens verhoor in het politiebureau. Volgens de po- rd de spanning in combinatie met de genuttigde drugs de veel. Bij de overval maakte de Eindhovenaar een paar d gulden buit. Na een val van de fiets werd hij overmees- or winkelpersoneel. oenenrestauratie Gronings station De Nederlandse Spoorwegen willen het Centraal in Groningen restaureren. Daarbij zal ook een fraaie, ho- lel die in de jaren zestig achter een verlaagd plafond ver weer zichtbaar worden gemaakt. Het monumentale Gro- station dateert van 1896 en werd ontworpen door de Am- ise architect Izaak Gosschalk. De restauratie kost acht- Ijoen gulden. De NS draagt 9,6 miljoen gulden bij. De 8,4 miljoen gulden is bijeengebracht door donaties van lieren, de Stichting Restauratiefonds Groningen Centraal, es en bijdragen van gemeente en provincie Groningen. ip blijkt oefening >p zoom Alle hulpdiensten in de regio Bergen op Zoom ermorgen in staat van alarm gebracht na de melding van ivaring tussen twee tankers op het Schelde-Rijnkanaad. ige stof zou Tholen bedreigen. Pas nadat de politie, reer en een blusboot waren uitgerukt, bleek dat het een ig van de provincie Zeeland was. „We zijn hier niet blij egt officier R. Oskam van de West:Brabantse regiobrand- Afij wisten niet dat het een oefening was. Dan waren we gillende sirenes uitgerukt." Volgens rampcoördinator jnse is de oefening wel gemeld over de centrale. vijfel over Griekse toetreding De Tweede Kamer blijft moeite houden met de rol ekenland in het Schengen-verdrag, dat een vrij perso- ceer regelt. De fracties weigerden gisteren vooralsnog het cht te geven aan een stapsgewijze uitvoering van het ;n-verdrag met de Grieken. Vooral de gebrekkige contro- e Griekse buitengrenzen houden de reserves in stand, ler vreest dat via dat 'Griekse lek' illegale immigranten inderen Irakezen) ongehinderd kunnen doorreizen naar ige Schengen-landen. Patijn moet nu de Grieken om op- ïg vragen. niste man ligt dood in bos In de Veluwse bossen is dinsdag het lijk van een 36-ja- moorde Arnhemmer. Drie Arnhemse mannen van 19, 28 ar en een 41-jarige Arnhemse vrouw zijn aangehouden, lemmer werd sinds eind juli vermist, op aanwijzingen van de verdachten is zijn lijk opgegraven. oprit beveiligd tegen hoge truck De oprit naar de A 15 bij Papendrecht krijgt een in- beveiliging die te hoge voertuigen waarschuwt verder te )e maatregel, die in het eerste kwartaal van 1998 volledig meel moet zijn, volgt op ongevallen met een stalen talk op deze oprit. Twee vrachtwagens reden tegen de int aan. Drie passagiers van een touringcar kwamen eind is om het leven toen zij hun hoofd door het dakluik sta rijl de bus onder de hoogtebalk doorreed. Voor verantwoorde subsidies aan Turkse Organisaties Gemeenten krijgen van het rijk meer informatie over ex tremistische Turkse groeperingen in Nederland, zoals de Grijze Wolven. Daartoe behoren gegevens van de bin nenlandse veiligheidsdienst(BVD). Minister Dijkstal van binnenlandse zaken heeft dat gisteren in de Tweede Ka mer toegezegd. den haag gpd Met behulp van de informatie van de BVD kunnen gemeenten subsidieaanvragen van Turkse organisaties beter beoordelen. Zo kan worden voorkomen dat subsidiegeld verdwijnt naar or ganisaties die wel zeggen dat ze de integratie van Turken in de Nederlandse samenleving be vorderen, maar in werkelijkheid juist het tegengestelde nastre ven. Zoals het propageren van ultranationalistische denkbeel den. Bijvoorbeeld de Groot-Ot tomaanse gedachte, het streven naar een groot Turks rijk van Wenen tot China. Of de gedach te dat het Turkse volk verheven is boven andere. De journalisten Ülger en Braam schetsten pasgeleden in een boek over de Grijze Wolven de toenemende invloed in Ne derland van deze groepering, die wordt gezien als een ver lengstuk van de extreem natio nalistische partij MHP in Tur kije. Zo zouden Grijze Wolven bijvoorbeeld onder de vlag van de Turkse Federatie Nederland subsidie in de wacht slepen om op allerlei bijeenkomsten het Turks-nationalistische gedach tegoed te verbreiden. Ulger en Braam moesten onderduiken na bedreigingen. Volgens Dijkstal stond er geen informatie in het boek waarvan hij niet al op de hoogte was. Maar het kabinet is net als de Kamer bezorgd over de toene mende radicalisering en agres siviteit bij rechts-extremistische Amsterdam Kunstenaar Herman Brood beschildert op de Dam in Amsterdam een zeven meterlange kunstkaars met een doorsnee van een meter. De kaars wordt binnenkort geveild ten bate van aids-patiëntjes. rorn anp»juan vrijdag Ziekenfondsraad wil chronisch gebruik afremmen nijmegen gpd De Ziekenfondsraad trekt ruim twee mil joen gulden uit voor onderzoek om het veelvuldig gebruik van slaap- en kalme ringsmiddelen terug te dringen. Het gaat om bertzodiazepinen, waartoe onder meer veel gebruikte middelen als valium en se- resta behoren. Nederland slikt op grote schaal slaap- en kalmeringsmiddelen. Een half miljoen mensen gebruikt deze midde len dagelijks gedurende het hele jaar. Daar naast is er nog een miljoen Nederlanders dat deze preparaten tenminste drie maan den achter elkaar inneemt. Jaarlijks wordt er voor tientallen miljoenen guldens inge nomen. Het onderzoek wordt verricht door de academische ziekenhuizen van Nijmegen en Amsterdam. De beide universiteitszie kenhuizen zullen hierbij samenwerken met twintig huisarts(praktijk)en in hun regio's. Die selecteren de patiënten en voeren een deel van de behandeling uit. Om de geselecteerde patiënten te motive ren het gebruik van slaap- en kalmerings middelen af te bouwen, ontvangen zij in eerste instantie een brief van de huisarts met het advies te stoppen. Daarin wordt uitgelegd dat er voor chronisch gebruik van benzodiazepinen geen echte noodzaak is. Aansluitend op de 'stopbrief volgt een door de huisarts en de academische zieken huizen begeleid programma om het slikge- drag in enkele weken tot nul terug te bren gen. Mocht dit niet tot het gewenste resul taat leiden dan wordt het terugdringen van het gebruik in combinatie met een ANP Algemeen Nederland* Penbure en fundamentalistische organi saties, aldus Dijkstal. De Kamer had de minister ook gevraagd de BVT) gericht onderzoek te laten doen naar aard en omvang van de activi teiten van de Grijze Wolven in Nederland. Maar daarvoor voelt Dijkstal niets. De Nederlandse Grondwet kent immers vrijheid van meningsuiting, dus het is lastig groeperingen aan te pak ken alleen op grond van denk beelden. Pas als mensen kwalij ke denkbeelden in praktijk brengen, kan er worden opge treden. aldus Dijkstal. Wel zal de BVD Turks extremistische organisaties in de gaten blijven houden. Twee Nederlandse vrouwen zijn, zo blijkt uit DNA-onder- zoek, slachtoffer van een se riemoordenaar in Parijs. Het gaat om een 32-jarige bin nenhuisarchitect die op 10 december 1994 verkracht en vermoord werd gevonden in haar fiat bij de Place de la Bastille. Niet ver daar van daan werd op 8 juli 1995 een andere Nederlandse, een 27- jarige psychotherapeut ge vonden. Ook deze vrouw was verkracht en vermoord. Het laatste slachtoffer viel vorige week. 'Poen vond de politie een 25-jarige secreta resse, die was verkracht en vermoord. Zij woonde in de zelfde buurt. De Franse justitie heeft gis teren het signalement ver spreid van de vermoedelijke dader, die tenminste nog twee andere moorden op zijn geweten zou hebben. Het portret is tot stand gekomen dankzij een ander slachtoffer, dat in juni 1995 wist te ontko men. De politie is er zeker van dat alle moorden door één en dezelfde man zijn gepleegd. Dat concludeert zij na DNA- tcstcn die de genetische 'vin gerafdruk' van de man aange ven. Bovendien zijn zijn voetafdrukken bekend. Kamenneerderheid lijkt voor omslag den haag anp Er tekent zich een Kamermeer derheid af voor invoering van het zogenoemde 'woonlandbe- ginsel' in de kinderbijslag. Daar bij wordt de hoogte van de kin derbijslag afhankelijk gemaakt van de kosten van levensonder houd in het land waarin het kind woont. Dat houdt in dat de uitkering voor kinderen in Tur kije en Marokko flink omlaag gaat. In het tv-programma Den Haag Vandaag liet, haast de WD, ook het CDA gisteren we ten daar voor te zijn. D66 wil er 'zeker' over nadenken. Na publicaties over fraude met kinderbijslag in Turkije haalde WD-Kamerlid Van Hoof het woonlandbeginsel afgelo pen dinsdag weer van stal. In het verleden is er nooit een meerderheid van de Kamer voor geweest. In Den Haag Van daag liet CDA-woordvoerder De Jong echter weten achter Van Hoof te staan. Het D66-Kamer- lid Giskes vindt het in ieder ge val nodig om er over na te den ken. De PvdA voelt niets voor het idee van Van Hoof. ,,Ik voel er helemaal niks voor om de rech ten van mensen heel verschil lend te mïiken", zei Kamerlid Noorman. Zij verwacht een zwaar politiek conflict als de WD haar voornemens voortzet. Staatssecretaris De Grave van sociale zaken, een partijgenoot van Van Hoof, zei dinsdag nog dat het kabinet op dit gebied 'geen voornemens' heeft. ruswijk anp Raad gaat verder dan Borst: IVF-behandeling maar niet wor den teruggeplaatst, alleen maar mogen worden gebruikt voor onderzoek naar onvruchtbaar heid, kunstmatige voortplanting en erfelijke of aangeboren aan doeningen. Andere toepassin gen zijn verboden. De Gezond heidsraad vindt dat echter te beperkt, blijkt uit een gisteren openbaar gemaakt advies aan de regering groepstherapie uitgevoerd. Na de behande ling worden de patiënten in het kader van het onderzoek nog eens twaalf maanden gevolgd. Chronisch gebruik kan leiden tot even wichtsstoornissen, die het risico op onge lukken in het verkeer of om te vallen en le dematen te breken verhoogt. Ook kunnen geheugenstoornissen optreden. Volgens prof. dr. F. Zitman, als hoogleraar biologische psychiatrie verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Nijmegen, is het niet nodig om mensen langdurig slaap- en kalmeringsmiddelen voor te schrijven, waarvan een verslavende werking uitgaat. „Er zijn tegenwoordig ook andere middelen waarmee goede effecten worden bereikt zonder dat ze verslavend werken." De Gezondheidsraad wil de mogelijkheid openhouden om in de toekomst menselijke em bryo's te gebruiken voor weef- selsonderzoek. De adviesraad gaat daarmee verder dan minis ter Borst (volksgezondheid) toe nu toe wil. Borst komt binnen kort met een wet waarin wordt geregeld dat menselijke embry o's, die zijn ontstaan uit een op de Kampeer Caravan RAI '97 van 28 nov. t/m 3 dec. trechten tot en met veilig en op grote sporteve- zoals WK en EK 'ii Olympische Spelen, NOS tot en met 2001 teld. Maar daarna kan o doorgaan als de onb- de prijsopdrijving van echten doorzet, meent retaris Nuis (mediabe- debat met de Kamer- ie voor het mediabe- zijn begroting en het nplan van de NOS, ver- ïis de toestand met de ndel die Nederland in len Eeuw kende. De in nieuwe tulpen wer- speculatief tot immen- aardbare hoogte op- Dienstenbond FNV: 'Een smerige lage truc Wapenlevering aan Algerije roept vragen op den haag anp De levering van wapens aan Al gerije is verkeerd gevallen bij een deel van het parlement. PvdA, D66 en Groenlinks willen opheldering van minister van Mierlo (buitenlandse zaken) over een levering voor een be drag van 1,8 miljoen gulden aan het Noord-Afrikaanse land, waar de regering het bloedige geweld van fundamentalistische moslims probeert te beteu- gelen. De PvdA „kan niet plaatsen hoe het mogelijk is dat Neder land aan Algerije levert". „Wij hebben moeite met leveranties van wapens aan spanningsge- bieden in het algemeen en de problemen in Algerije zijn be kend", aldus woordvoerder Apostolou. Ook Groenlinks heeft grote bezwaren tegen le vering van wapens of gevoelig materiaal aan Algerije. utrecht. gpd Zorg dat uw Chipknip is opgeladen voör de feestdagen. Dan hebt u altijd gepast geld bij de hand voor alle kleine boodschappen. Snel en makkelijk. Een hele uitkomst tijdens de koopdrukte!. De strijd om het afschaffen van toeslagen voor werken in de avonduren en de weekenden is los gebarsten bij de supermarkten. De werkgevers dreigen geen CAO af te sluiten als de bonden niet instemmen met hun plannen. Maar de werkne mers houden voet bij stuk, zo bleek gisteren tij dens een spoedbijeenkomst van kaderleden van de FNV Dienstenbond. De discussie over het afschaffen van de toesla gen woedt al jaren, maar nog nooit is hij zo op de spits gedreven. Als de werkgevers, verenigd in de Vereniging Grootwinkelbedrijven in Levensmid delen (VGL) geen CAO willen afsluiten, loopt de oude nog een jaar door. Die afspraak is gemaakt bij de vorige onderhandelingen. Na dat jaar gaan alle 200.000 werknemers uil de bedrijfstak een CAO-loos tijdperk in. „We staan met de rug tegen de muur", zegt on derhandelaar Willem Noordman. „Op het mo ment dat er geen CAO meer is, verdwijnen de toqslagen vanzelf. De werknemers vallen dan ge woon onder de wet. En daarin staan alleen een paar basisafspraken, bijvoorbeeld dat werkgevers minstens het minimumloon moeten uitbetalen. Dit is dus een smerige lage truc." Werken in de avonduren en op zaterdag is zo normaal dat daar geen extra loon tegenover hoeft te staan, zo stellen daarentegen de werkgevers. Voorzitter Blankert van werkgeversvereniging VNO-NCW verklaarde onlangs dat onaangename werkuren niet meer bestaan. „Werknemers kie zen er zelf voor om op die tijdstippen te werken. Ze kunnen bijvoorbeeld makkelijker afspraken maken met de partner wie er thuis hlijft voor de kinderen. Daar hoeven wij dus niet voor te beta len". zei hij. „Wat nou, geen onaangename werktijden zegt Noordman. Als je 's avonds werkt, hen je overdag vrij. Ben je wel eens naar een leuk pop concert geweest op maandagochtend? Je sociale leven raakt erdoor in de knoop. Werkgevers zijn zo gek geworden dat ze in hun eigen theorie zijn gaan geloven. Maar het is echt grote onzin!" Uit recent onderzoek van Bureau Interview blijkt dat tweederde van de beroepsbevolking werk na zessen, 's avonds en op zaterdag niet als normaal beschouwd. De helft wil wel op deze tij den werken als daar maar extra geld of vrije tijd tegenover staat. Werken op zondag is nog minder populair. Ruim viervijfde van de ondervraagden wil vrij zijn op die dag. De helft wil ook tegen een extra vergoeding (dubbel salaris) niet werken op zondag. De verruiming van de winkelopeningstijden is volgens Noorman de echte oorzaak van de pro blemen. Supermarkten blijven tot laat in de avond open en moeten dus extra personeel inzet ten: Maar volgens de bond verkopen ze niet of nauwlijks mewer. Het geld dat de werkgevers daardoor mislopen, zouden ze willen terugverdie nen door te toeslagen af te schaffen, zo luidt het verwijt van de werknemers. Restaurant De Bergerie in Ede is gisteravond tot op de grond toe afgebrand. De be kende horecagelegenheid stond aan de oude rijksweg tussen Ede en Arnhem, te genover de schaapskooi op de Ginkelse Heide. De brandweer had er grote moeite om aan voldoende bluswater te komen, omdat de dichtstbijzijnde leiding op een kilometer afstand lag en bovendien te weinig capaci teit had. De brand onstond omstreeks negen uur in de bar van De Bergerie. De gas ten en het personeel konden tijdig een goed heenkomen zoeken. De Oude Rijksweg tussen Ede en Arnhem is urenlang afgesloten geweest voor alle verkeer.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5