Onderwijs in eigen taal niet meer in schooltijd e ïeen seksueel misbruik !>p school in Emmen Binnenland Delors in de prijzen Poetsen in de hoogte 'Pestepidemie is in februari uitgewoed' Onderzoek naar aantasten privacy van werkzoekende Veel depressie ven zoeken geen hulp Crimineel betert leven niet door snelrecht Nog geen landelijke staking busvervoer DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 Vrouw (71) schopt insluiper huis uit enschede» Een 71 -jarige Enschedese heeft gisteravond een in sluiper letterlijk het huis uitgeschopt. De man 'bezocht' haar woning maar werd betrapt doordat de vrouw poolshoogte kwam nemen toen ze een vreemd geluid bij de voordeur hoorde. In de gang kwam ze oog in oog te staan met de insluiper. De vrouw bleek echter niet voor een kleintje vervaard te zijn want zij gaf de indringer een fikse schop tussen zijn benen. Die blies daarna de aftocht. Er wordt niets vermist. Mariniers jagen toeristen schrik aan Willemstad Een groep Nederlandse mariniers op oefening in de wateren rond Curasao heeft gisteren veel toeristen schrik aange jaagd. Door een nog onduidelijke oorzaak schoten de militairen met losse flodders buiten het afgebakende gebied waarbinnen de oefening zou plaatshebben. Volgens ooggetuigen zochten toeristen in paniek een veilig heenkomen. De mariniers waren in de buurt van vier cruiseschepen die samen zo'n vijfduizend passagiers vervoerden. De marine onderzoekt het voorval. Actie voor sinterklaascadeautjes deventer» Dit jaar hebben al meer dan vierduizend instellingen bij het Nationaal Fonds Kinderhulp (NFK) in Deventer aange klopt voor een sinterklaasbijdrage. Dat is bijna drie keer zoveel als in 1996. Daarom start het NKF een inzamelingsactie om kin deren die op de hulpverlening zijn aangewezen een sinterklaas cadeautje te bezorgen. Volgens een woordvoerster van het NFK blijkt uit het hoge aantal aanvragen voor een sinterklaasbijdrage hoe schrijnend de financiële situatie binnen de jeugdhulpverle ning is. „Een sinterklaascadeautje is voor deze kinderen allesbe halve vanzelfsprekend." Het NFK wijst op een recente NIPO-en- quête waaruit blijkt dat in 93 procent van de Nederlandse gezin nen met kinderen tot 6 jaar, de goedheiligman dit jaar langs komt. Politiek spotje straks ook bij STER den haag De directie van de STER-reclame wil spotjes voor po litieke partijen niet langer zonder meer weigeren. Directeur C. Vis wil de richtlijn die de STER dertig jaar geleden bij zijn op richting meekreeg, om spotjes van politieke of levensbeschou welijke aard altijd te weigeren, niet langer zo maar toepassen. Als een politieke partij, bijvoorbeeld bij de komende verkiezings campagnes (gemeenteraad in maart, Kamerverkiezingen in mei) aanldopt om advertentieruimte, wil Vis naar zijn bestuur stap pen. Die kan de huidige regels wijzigen. De STER-leiding rea geert met deze opstelling op de commerciële omroepen die hun advertentieruimte openstellen voor politieke partijen. i J' Razende hond maakt drie slachtoffers Groningen Een woedende hond heeft dinsdagavond in Gronin gen flink huisgehouden. De Bull Mastiff maakte drie slachtoffers, van wie één gisteren nog met ernstige verwondingen in het zie kenhuis verblijft. De Groninger politie kreeg in de loop van de avond een melding van een vrouw die in haar hoofd gebeten zou zijn door een hond. De 32-jarige aangeschoten eigenaar zou zijn hond tegen haar hebben opgehitst. Ambulancepersoneel kreeg vervolgens ook te maken met het razende beest. De hond belette hen hulp te verlenen. Toen de politie kwam, was de hond nergens meer te bekennen. Agenten hielden wel de eigenaar aan. Ondertussen sloeg een voorbijganger alarm die zag dat de hond een inmiddels op de grond liggende man aanviel. Toen een poging om het razende dier te pakken mislukte, schoot een agent het dier dood. Later bleek een 18-jarige voorbijganger ook door de hond te zijn gebeten. Loopstoeltjes gevaarlijk voor kinderen den haag Loopstoeltjes zijn gevaarlijk voor baby's en peuters. Dat blijkt uit onderzoek van veertien Europese consumentenor ganisaties. Alle onderzochte stoeltjes krijgen het predikaat slecht. Doordat de kinderen zich heel snel kunnen verplaatsen in de stoeltjes doen zich veel ernstige ongelukken voor. Het gaat om schedel- en beenfracturen, hersenschuddingen, snijwonden, blauwe plekken, gebroken tanden en verbrandingen. In Neder- lland worden jaarlijks enkele duizenden loopstoeltjes verkocht, vooral voor baby's in de leeftijd van 6 tot 14 maanden. Overigens liggen de loopstoeltjes ook uit de gezondheidshoek al enige tijd onder vuur. Volgens deze organisaties belemmeren de stoeltjes het leren lopen. Producenten beweren precies het tegenoverge stelde. Stemmen per telefoon niet populair Apeldoorn Het experiment met telefonische verkiezingen bij het Waterschap Veluwe in Apeldoorn is erg tegengevallen. Die conclusie trekken het schap, het ministerie van binnenlandse zaken en PTT Telecom nu gisteren is gebleken dat maar 10 pro cent van de telefonische stemmers heeft gebeld. Het opkomst percentage voor de verkiezingen bij het waterschap ligt op 30, zegt woordvoerder H. Rademaker. Volgens hem vaJt dat cijfer helemaal niet tegen, gezien de belangstelling voor deze verkie zing. Dat maar 10 procent van de telefonische kiezers heeft ge stemd noemt Rademaker in vergelijking met het totaalcijfer heel erg laag. Douceurtje voor pabo-studenten zoetermeer Enkele honderden pabo-studenten die nu geen recht hebben op studiefinanciering krijgen straks toch geld voor hun studie. Minister Ritzen van onderwijs wilop deze manier meer studenten naar de pabo-opleidingen trekken. Het is de be doeling dat de studenten 1.872 gulden per jaar krijgen. Met dit geld kunnen ze een deel van het jaarlijkse collegegeld betalen. De komende jaren wordt een groot tekort aan leraren verwacht. s Door de klassenverkleining in het basisonderwijs en de vergrij- V zing onder docenten zijn naar verwachting 27.500 nieuwe leer krachten nodig. Ritzen hoopt met deze maatregel in het ver wachte tekort te voorzien. elijl ■let''men «anp kdir is geen sprake geweest van Usueel misbruik van leerlin- ;n van basisschool De Dreef in i Emmer dorpsgemeenschap itatirfscheidenveen. Dat blijkt uit tepnderzoek van politie en justi- in t e. Medio oktober deden acht n e( uderparen uit het dorp aangif- n van seksueel misbruik van ge un kinderen door leerkrachten idpn de school. De twaalf kinderen van rond t vijf jaar, die volgens hun ou- i aa ers misbruikt zouden zijn, zijn itgebreid verhoord. Ze zijn vol- Ik 'ns de politie 'in hun uitlatin- in gestuurd' door hun ouders, urgemeester P. van der Velden m Emmen heeft naar aanlei- mdiing van de uitkomst de hulp 'geroepen van het Instituut aor Psychotrauma. Dat moet taan bijdragen dat de onder- tige betrekkingen binnen de "elq eine en sterk verdeelde dorps- "Vieenschap weer normalise- n. De aangiften van de acht ou- d< frparen leidden tot de wildste aan sschuldigingen jegens de Groen Links vreest voor invloed fundamentalisten den haag anp Allochtone kinderen kunnen straks buiten schooltijd les krijgen in de eigen taal. Een meerderheid van de Tweede Kamer bestaande uit CDA, WD en D66 stemt in met dit plan van staatssecretaris Netelenbos om het onderwijs aan allochtone kinderen in hun eigen taal te veranderen. De PvdA plaatst kanttekeningen bij het voorstel, Groen- Links is tegen. de Nederlandse samenleving vertegenwoordigd. Voortaan krijgen de gemeen ten geld voor deze lessen, vroe ger ontvingen de scholen het geld rechtstreeks. Voor het on derwijs in allochtone talen is 85 miljoen gulden beschikbaar. Dat is tien miljoen meer dan voorheen. Netelenbos beklemtoonde dat voor les buiten school de- Het kabinet ziet het onderwijs in de eigen taal als cultuurbe leid en niet als een manier om achterstanden bij buitenlandse kinderen weg te werken. In de praktijk zou het namelijk niet mogelijk zijn alle kinderen bin nen de school les in hun eigen taal te geven. Inmiddels zijn meer dan tweehonderd talen in zelfde eisen gelden als er bin nen. Zij vergeleek deze vorm van onderwijs met die op mu ziekscholen. Een beoordeling door de gemeenteraden is vol gens de bewindsvrouw een ex tra controle op de kwaliteit van de instelling. Het Kamerlid Comielje (WD) wil toe naar een situatie waarin het onderwijs in de eigen taal in buurthuizen en dergelijke kan worden gegeven. Dat zou ook moeten open staan voor men sen van buiten de minderheden en onder toezicht moeten staan van de onderwijsinspectie. Groen Links vreest voor funda mentalisme als scholen de les sen in allochtone talen door buitenstaanders laten verzor gen. Rabbae (Groen Links) denkt dat 'duistere organisaties' onder buitenlandse invloed op deze manier greep kunnen krij gen op de minderheden. De overheid bevorderde vroe ger het onderwijs in eigen taal en cultuur om de terugkeer naar het land van herkomst be ter mogelijk te maken. Later werd dit soort onderwijs gege ven omdat het een voorwaarde was om beter Nederlands te kunnen leren en dus beter te kunnen integreren in de Neder landse samenleving. De doel stelling is nu veel meer om min derheden niet te laten ver vreemden van hun eigen cul tuur. Prinses Juliana en prins Bemhard luisteren naar de dankwoorden van de voormalige voorzitter van de Europese Commissie Jacques Delors. foto anp herman pie terse amsterdam. anp den haag anp De directeur van het Instituut voor Dierhouderij en Dierge zondheid (ID-DLO) in Lelystad, C. Wensing, verwacht dat de varkenspestepidemie begin fe bruari zal zijn uitgewoed. Tot die tijd verwacht hij nog vijf tot zes uitbraken. Voorwaarde voor dit scenario is wel dat alle be trokkenen zich aan de regels houden, aldus de directeur van het wetenschappelijke instituut. De onderzoekers in Lelystad hebben aan de hand van allerlei onderzoeksmodellen uitgere kend hoe de epidemie zich zal ontwikkelen. Voor hen kwamen de twee uitbraken begin deze week dan ook niet onverwacht. Wel was het een kleine tegen valler dat de eerste uitbraak van begin deze week van acute aard was. Verder wijst Wensing er op dat er altijd tegenvallers kunnen zijn, ook als gevolg van mense lijk handelen. „Elk systeem is zo zwak als de zwakste schakel", aldus de directeur. Hij doelt daarmee ook op het risico dat zeugen wel drager zijn van het pestvirus, maar zelf geen ziekte verschijnselen vertonen en dus niet worden afgemaakt. De big gen die ze voortbrengen kun nen de gevreesde ziekte echter wel hebben. „Aangezien het fokverbod een aantal keren is overtreden, vormen die zeugen een onbekende risico-factor", meent Wensing. Prins Bernhard (86) heeft de voormalige voorzitter van de Europese Commissie Jacques Delors gisteren de Erasmusprijs overhandigd. De 72-jarige Del ors kreeg de onderscheiding, een oorkonde en 300.000 gul den, voor de manier waarop hij naar de Europese eenwording heeft gestreefd. Delors was voorzitter van 1985 tot 1995. Delors weet heel goed dat de Europese Gemeen schap meer is dan één munt en één markt, betoogde prins Bernhard. „Er zal ook gedacht moeten worden aan een soci aal- en een milieubeleid. Wan neer daarbij de Europese Unie te weinig waarde hecht aan de publieke opinie en de identifi catie van de burgers met de Eu ropese instellingen, plaatst zij zich buiten het culturele kli maat en het bereik van de be volking. Wij raken hier overi gens aan het probleem van de non-participatie, het algemene euvel van de moderne demo cratie", waarschuwde Bernhard. Delors noemde de toekenning van de Erasmusprijs een grote den haag»anp gegevens prijs te geven. Een woordvoerder van de ar beidsbureaus erkent het pro bleem met de computers. De huidige programmatuur kan geen onderscheid maken tussen mensen die wel en geen toe stemming hebben gegeven. „Maar daarover hebben wij contact gehad met de Registra tiekamer. Die keurde het goed. mits wij uiterlijk aan het einde van het jaar een nieuw systeem hebben dat het onderscheid wel kan maken", aldus de woord voerder. De nieuwe program matuur komt begin volgend jaar gereed. Voor het overige wil hij de re sultaten van het onderzoek af wachten. Hij stelt dat als een werkzoekende weigert dal gege vens naar een uitzendbureau worden doorgespeeld, dat ver zoek wordt gerespecteerd. Overigens worden de dossiers wel ter inzage gegeven aan uit keringsinstanties, als die daar om vragen. „In dat dossier staat dan dat die persoon geen ge bruik wil maken van de moge lijkheid via een uitzendbureau te worden bemiddeld. Wat de uitkeringsinstantie met die in formatie doet, daar staan wij verder buiten", aldus de woord voerder van het arbeidsbureau. De Registratiekamer vermoedt dat arbeidsbureaus de gegevens van werkzoekenden niet goed beschermen. In een aantal ge vallen is geconstateerd dat ge gevens zijn doorgespeeld naar commerciële uitzendbureaus. Het controle-orgaan is bezig met een onderzoek. Het Centraal Bureau Arbeids voorziening, de koepel van de arbeidsbureaus, heeft een con tract gesloten met de uitzend bureaus Start en Vedior. Die mogen in de kaartenbakken van de arbeidsbureaus snuffelen op voorwaarde dat ze jaarlijks 30.000 mensen aan werk hel pen. De dossiers van werkzoe kenden die niet willen dat hun gegevens bij Start en Vedior te rechtkomen, blijven geheim. Dat is althans de bedoeling. Bij de Registratiekamer zijn klachten binnengekomen dat de gegevens toch worden door gespeeld. Het orgaan onder zoekt of dat een landelijk pro bleem is. Verder komt het voor dat de uitzendbureaus recht streeks in de computer van het arbeidsbureau kunnen kijken. Ze zien dan zowel de werkzoe kenden die geen bezwaar heb ben tegen een uitzendbaan, als de mensen die weigeren hun amsterdam anp utrecht Hoog in de Utrechtse Domtoren smeren gemeentewerkers het leer van de klepel van de door anti- roestmiddel verontreinigde luidklokken. Europa's grootste groep middeleeuwse klokken blijkt gevoelig te zijn voor het middeltje dat vijftien jaar geleden op de klokken werd gesmeerd om aantasting door zure regen te voorkomen. Volgens het Utrêchtse Klokkenluiders Gilde, dat elke zondag met de hand de klokken luidt, krij gen de klokken een nare uitslag en minuscule uitstulpingen van het smeerseltje. De gemeente Utrecht is be zig met het opstellen van een schoonmaakplan. foto anp Meer dan 40 procent van de Nederlanders met een depressie zoekt geen hulp bij een huisarts, maatschappelijk werker of het RIAGG. Met name ouderen, mensen met kinderen en mensen die depressie als een teken van zwakte zien, blijven teneergeslagen rondlopen. Onderzoeksbureau NIPO heeft voor de Depres sie Stichting tweeduizend Nederlanders van zes tien jaar en ouder geïnterviewd. Gisteren maakte het de resultaten van het onderzoek bekend. De Depressie Stichting zei vorige weck al dat veel mensen met een depressie geen hulp zoeken. De cijfers van het NIPO bevestigen dit nu. De Nederlanders hebben ook weinig vertrou wen in medicijnen als remedie tegen depressivi teit. Eenderde van de ondervraagden weet dat de pressies met medicijnen zijn te behandelen, maar slechts 4 procent ziet het als de beste behandel methode. Een meerderheid ziet gesprekken met een arts, psycholoog of psychiater als een veel be tere therapie. Het meest vertrouwen geniet nog steeds de huisarts. Maar mensen die al eens depressief zijn geweest, vinden de huisarts niet langer de aange wezen persoon voor een behandeling. Eenderde van de depressieven krijgt bij hulpverlening ook de verkeerde diagnose. Uil het onderzoek blijkt voorts dat tweederde van de ondervraagden de pressie als een ziekte beschouwt die niet vanzelf overgaat. Maar ze zijn nog niet snel geneigd naar de huisarts te stappen. Vooral mannen geven aan liever zelf naar een oplossing te zoeken. Volgens de onderzoekers krijgt één op de vijf Nederlanders een keer in zijn leven een depres sie. Verschil tussen mannen en vrouwen op dit gebied is er amper. Mensen die al eens depressief zijn geweest mffken met 80 procent een verhoog de kans om opnieuw door somberte te worden geveld. school en een aantal leerkrach ten. Uit het onderzoek blijkt dat deze aantijgingen iedere grond missen. Dat de aangiftes tegen de school en haar leerkrachten meer bizarre details bevatten, blijkt ook uit de mededeling van Justitie dat er geen stoffelijke resten van mensen in de nabij heid van de school zijn begra ven. Ook is gebleken dat op geen van de computers uit de school naaktfoto's aanwezig waren zoals in de aangiften was gesteld. Officier van justitie S. Tempel is niet van plan de ouders te be schuldigen van valse aangifte. „Ze hebben gehandeld uit grote bezorgdheid en betrokkenheid bij hun kinderen." Die waren mede ingegeven door de ge beurtenissen kort voor de zo mer toen vijf oudere leerlingen ontuchtige handelingen pleeg den met kinderen uit de kleu terklassen. De dadertjes moes ten van Justitie strafregels schrijven. Omdat ze allemaal jonger waren dan 12 jaar wer den ze niet vervolgd. Groningse OM woest over kritisch onderzoek groningen gpd De criminaliteit daalt niet door het toe passen van steeds meer snelrecht. Dat concludeert de criminoloog Okko Jan Bos- ker (32) in zijn proefschrift waarop hij over een week promoveert tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Bosker heeft in Drente in samenwerking met het Assense open baar ministerie (OM), onderzoek naar het effect gedaan. Daarvoor volgde hij een groep van achthonderd mensen die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal, in braken, geweldpleging, mishandelingen rijden onder invloed. Zijn conclusies wor den echter nog voor zijn promotie bestre den door het OM in Groningen. Het OM in Groningen had, net als alle parketten van Nederland, het proefschrift toegestuurd gekregen. Alleen het Groning se OM heeft tot nog toe forse kritiek geuit bij monde van M. van Capelle, plaatsver vangend hoofdofficier van justitie. Die heeft Bosker in een brief laten weten door de conclusies te zijn 'verrast'. Van Capelle verwijt Bosker vooral algemene conclusies te hebben getrokken uit een model zoals dat in Drente werkt. „In heel Nederland wordt snelrecht toegepast zegt Van Ca pelle. „In het ene gebied sta je binnen veertien dagen voor de rechter, in het an dere na vier maanden. Over welke vorm van snelrecht heb je het dan. Alleen maar over de vorm van Drente waar de mensen na twee maanden voor de rechter staan. Het kan best zijn dat snelrecht wel werkt als iedereen binnen tien dagen voor de rechter staat. Onderzoek dat ook eens. Het is mij bovendien te smal om het systeem alleen maar af te rekenen op de kans op herhaling van een misdrijf. Wij weten ge woon dat het goed werkt. Zeker voor onze bedrijfsvoering. Ik ben dan ook niet van plan ook maar een letter te veranderen aan onze snelrechtprocedures." De criminoloog Bosker heeft wel een beetje begrip voor de Groningse kritiek. „Als je zelf het idee hebt dat je met iets goeds bezig bent en een onderzoeker haalt dat onderuit, dan is dat niet prettig." Overigens keek Bosker zelf ook wel een beetje op toen tijdens zijn onderzoek bleek dat snelrecht niet helpt om de crimi naliteit bij volwassenen te bestrijden. Niet dat hij had gedacht dat snelrecht zoveel zou helpen, maar net als de meeste men sen had hij wel het idee dat er enig effect was. En dat bleek dus niet het geval. De kans op herhaling van een misdrijf ver mindert niet en de totale omvang van de criminaliteit neemt ook niet af. Desondanks vindt Bosker het niet wense lijk dat het snelrecht weer zou verdwijnen omdat hij nu heeft ontdekt dat het pre ventief niet helpt. „Het hele justitiële be leid is erop gericht steeds meer snelrecht toe te passen. Over een paar jaar wordt de helft van de strafzaken op die manier afge daan. Het is ook een efficiënte manier van werken. Die moet je handhaven. Als je maar niet denkt dat de criminaliteit af neemt." Het idee dat de criminaliteit kan dalen via snelrecht is volgens Bosker voortgekomen uit de psychologie en pedagogiek. Daar heerst de opvatting dat snel straffen effec tief is. „Maar", zegt Bosker, „die vergelij king gaat niet op. Bij kinderen zit er tussen het vergrijp en de straf een paar minuten. In het strafrecht duurt het weken. Het is niet correct je geloof in snelrecht te onder bouwen met verwijzingen naar deze vak gebieden." Bosker heeft niet onderzocht wat wel cri minaliteit kan voorkomen. „Ik geloof dat het verhogen van de pakkans het enige is dat echt helpt. Bij misdrijven is dat alleen onbetaalbaar. Maar in het verkeer is al wel gebleken dat het werkt woerden anp-gpd Er komen voorlopig nog geen landelijke acties in het streek vervoer. Eerst moet het con flict tussen vervoersbonden en minister van verkeer Jorri- tsma over het behoud van ba nen, op 4 december voor de Haagse rechter worden uitge vochten. Dan dient het kort geding waarin de vakbonden de zekerheid voor de bus chauffeurs en ander perso neel eisen dat zij hun baan niet kwijtraken als andere on dernemingen de buslijnen De Vervoersbond FNV en CNV willen zekerheid dat een voor' de chauffeurs gunstige uitspraak ook werkelijk zal worden uitgevoerd. De bon den eisen daarom een dwangsom van tien miljoen gulden voor elke dag dat er niet aan de eisen van de vak beweging wordt tegemoetge komen. De zaak is op scherp komen te staan doordat in Groningen en Drente binnenkort delen van het openbaar vervoer door andere ondernemingen kunnen worden uitgevoerd. Aanbevelingen van de zoge heten commissie-Laan dat personeel van de bussen door de nieuwe exploitant moet worden overgenomen tegen dezelfde arbeidsvoorwaarden, zijn in de aanbestedingsvoor waarden niet overgenomen. Uit protest daartegen leg den chauffeurs maandag en kele uren het werk neer. In het verlengde van deze acties zouden landelijke stakingen kunnen volgen. De vervoers bonden hebben echter al wel toegezegd dat er verder geen (stakings)acties zullen wor den gevoerd tot de rechter in Den Haag uitspraak heeft ge daan. Wel sluiten de bonden wilde acties in het noordelijk streekvervoer niet uit.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3