Acht spelers van Kiev huppelen mee -Zweden vrezen 'Perfect Pete' *SV speelt met drie entrale verdedigers Sport [aarlems voetbalstadion mogelijk in de Haarlemmermeer Villa schenkt Roemeens weeshuis verlopen voedsel Winst basketballers in EK-kwalifikatie JONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 Profronde in Groot-Brittannië londen Groot-Brittannië krijgt na vier jaar weer een grote prof ronde. Van 23 tot 31 mei volgend jaar kunnen achttien teams met zes renners gaan strijden om een prijzengeld van omgere kend ruim 300.000 gulden. Onder de naam Prutour begint de ronde met een proloog in het Schotse Stirling en eindigt na 1335 kilometer in Londen. Chris Boardman heeft al toegezegd met zijn Franse team aan de ronde deel te nemen. „Deze ronde is het beste dat het Britse wielrennen de laatste jaren is overko men. Een dergelijke wedstrijd vijf weken voor de Ronde van Frankrijk zal ideaal zijn voor de ploegen", zei de Britse wielren ner. De organisatie heeft laten weten in onderhandeling te zijn met een groot aantal topteams. Duitse plaatsen willen Tour-etappe neuss» Na de overwinning van Jan Ullrich wint de Ronde van Frankrijk in Duitsland nog altijd aan populariteit. Na Bonn en Freiburg wil ook Krefeld een etappe organiseren voor de editie van 1999. De aanvangskosten voor de organisatie van een rit kosten omgerekend 400.000 gulden. In 1987 deed de Tour voor het laatst een Duitse plaats aan. Koblenz was toen gastheer. Fabrie bij laatste zestien WK snooker bulawayo Raymon Fabrie heeft zich gisteren tijdens de WK snooker (amateurs) in Bulawayo geplaatst voor de laatste zes tien. De Rotterdammer zegevierde in de eerste ronde van het hoofdtoernooi in Zimbabwe met 5-4 over de Australiër Younger. De volgende opponent van Fabrie is de Fin Hull, die met 5-0 van de Taiwanees Chang won. hei de voortekenen niet bedrie- n speelt PSV vanavond bij Di- lamo Kiev met drie centrale rdedigers. Faber, mits vol- renloende hersteld van een been- 8 tjlessure, Valckx en Stam. Coach Advocaat gaf aan dat ,jor de cruciale wedstrijd in de ^Champions League de taktiek nigszins wordt aangepast. Na- jonaal speelt PSV achterin, •als dat heet, één op één. In de pwedstrijd in de Oekraïne is t te riskant. Stam is daarom de libero, falckx en Faber nemen de le- nsgevaarlijke spitsen van Kiev tor hun rekening. Wie uit het Iftal zal verdwijnen is niet ge- leel duidelijk. Advocaat heeft meerdere opties. Het gezelschap van de kam poenen kwam woensdag per arter aan in Kiev. Voorzitter chef willem spierdijk. 071 -535641-1. plv -chef rob onderwater, 071 Advocaat: 'Sevtsjenko, Rebrov en Kalivintsev van ongekende kwaliteit' Harry van Raaij organiseerde spontaan een 'happy hour' voor het gezelschap dat in het kiel zog van het elftal meekwam. „Geweldig dat jullie ons zelfs hier nog steunen." 's Avonds trainde PSV in het gigantische Olympisch Stadion van Kiev. De verwachting is dat daar donderdagavond 90.000 mensen plaatsnemen. De selec tie van Kiev kwam pas laat in de avond terug uit Israël. De club verbleef daar in een trainings kamp. Als gewoonlijk had de succe- scoach Lobanovski verder geen mededelingen. Duidelijk is wel dat hij nog kan beschikken over Maximov. De middenvelder, die in Eindhoven (3-1 voor Kiev) tot de doelpuntenmakers behoor de, is al verkocht aan Werder Bremen. Het duel met PSV is zijn laatste in dienst van Kiev. Leonid Brezjnev besloot in 1970 de Amerikaanse pre sident Richard Nixon te be hagen. Het staatshoofd van de vroegere Sovjetunie voelde haarfijn aan dat bij het topoverleg tussen Oost en West een toproute van het vliegveld naar de stad Kiev paste. In allerijl werd een driebaans snelweg van 40 kilometer naar de hoofdstad van de Oekraïne geasfalteerd. kiev marc hoeben gpd-verslaggever De dank van PSV ging gisteren, 27 jaar na dato, uit naar Brezj nev. Zonder noemenswaardige vertraging, behalve de traditio neel uitgebreide paspoortcon trole, bereikte de landskam pioen de plaats van bestem ming. Als het aan trainer Dick Advo caat ligt, blijft het strakke tempo rond de voorlaatste groepswed strijd in de Charppions League tegen Dynamo Kiev van van avond gehandhaafd. Zeer tegen zijn gewoonte in heeft hij de trip ingekort tot ruim twee da gen. Net als vorig jaar, toen PSV voor de eerste ronde van het Europa Cup 2-toernooi naar het Georgische Batumi toog, heb ben de Eindhovenaren niets aan het toeval overgelaten. Een eigen kok is met de ploeg mee gereisd, evenals een karren vracht aan eten en drinken. Slechts het weer is één van de weinig voorspelbare factoren. Sneeuwval is de verwachting voor vanavond, al wijst het kwik overdag nog een temperatuur boven nul aan. Tijdens de busreis konden de spelers de naargeestigheid van het winterse Kiev met eigen ogen vaststellen. Tot voor kort kenden zij alleen de verhalen uit de oude doos, bijvoorbeeld van dertiger Jan-Willem van PSV-trainer Dick Advocaat overlegt met Philip Cocu. Ede. De reserve-doelman deed de Oekraïne twaalf jaar geleden aan met FC Utrecht voor de eerste ronde van de Europa Cup 2. „Het ijzeren gordijn hing er nog, het was een hele toestand om het land binnen te komen. Op elke verdieping van het ho tel zaten ter controle twee be wakers. Het was allemaal heel somber en donker. Bij elk kruis punt zag je een mannetje in een hokje zitten. Die bediende dan het stoplicht met de hand." Wat dat betreft heeft de Oek raïne sindsdien enige vooruit gang geboekt. De stoplichten werken tegenwoordig volauto matisch en voorzichtig lonkt het land sinds de loskoppeling van de Sovjetunie in 1991 naar het Westen, getuige ook de her en der verspreide levensgrote bill boards. De vrijheid tot aan- en verkoop van appartementen is één van de nieuwe verworven heden, maar het is nog maar de vraag of de inwoners zulks als een voorrecht zien. Het land worstelt als veel voormalige deelstaten van de Sovjetunie met een economische crisis. Bovendien is ook veel bij het oude gebleven. Zo is de meeste grond voor een boerenbedrijf nog steeds staatsbezit. Tegen een dergelijke achter grond bewijst voetbal zich doorgaans als een niet onbe langrijk levenselixer. Dat zal vanavond zo zijn. dat was twaalf jaar terug zo. Met FC Utrecht verdedigde Van Ede toen een 2- 1 voorsprong uit de thuiswed strijd. maar de ploeg was met 4- 1 kansloos in Kiev. Dat seizoen ook won Dynamo de Europa Cup 2. „Het was nog een gods wonder dat het slechts daarbij bleef', herinnert Van Ede zich. „In mum van tijd liep het sta dion vlak voor de wedstrijd he lemaal vol, die mensen maak ten een verschrikkelijk lawaai. Waarschijnlijk is voetbal voor hen echt de enige uitlaatklep." Het olympische stadion, ge bouwd voor het voetbaltoernooi van de Spelen in 1980. kent een capaciteit van 100.000 plaatsen. Ook dit seizoen is het bij Cham pions League-wedstrijden van Dynamo, een voormalige club van het politie-apparaat en ooit een jaar uitgesloten van Euro pees voetbal vanwege een om kopingsaffaire, tot de nok ge vuld. Bij reguliere competitie wedstrijden ligt dat heel anders. Dan bevolken slechts tien- twintigduizend man de tribu nes. mede doordat het voetbal sinds de ontmanteling van de Sovjetunie veel aan kwaliteit heeft ingeboet. In dat opzicht geldt Dynamo Kiev, geleid door de meester hand van coach Valeri Loba novski, als de grote uitzonde ring. De kampioen van de Oek raïne gaat door het leven als een professioneel instituut en heeft dat vooral te danken aan de handhaving van een oud sys teem. Maar drie spelers in de selectie komen uit de stad zelf, de rest werd 'gewoon' veror donneerd zich bij Kiev aan te sluiten. Op die manier kwam het tot de opbouw van de formatie, die momenteel de koppositie in poule C van de Champions Lea gue bezet. Wil PSV nog aan spraak maken op de eerste plaats, dan moet het zeker win nen en het liefst met drie doel punten verschil. Volgens Advo caat laat het Oekraïnse gevaar zich slechts op één manier ont mantelen. „De aanvallers Sevts jenko, Rebrov en middenvelder Kalivintsev zijn spelers van on gekende kwaliteit. De rest hup pelt een beetje mee. Als je dat drietal uitschakelt, weet ik zeker dat PSV beter is dan Kiev." Twaalf jaar geleden hoorde Jan-Willem van Ede ongetwij feld dezelfde teksten, maar dan over mensen als Blochin en Za- varov. Na de wedstrijd in Kiev wist hij wel beter. „Het leek op een ritje in de draaimolen." en haag anp ij had al een serie koosnaam- Sweet Pete, van John cEnroe, Lovely Pete, van Jim lourier, Pistol Pete, van Goran Boring Pete, van de igelse boulevardpers. In Han- er kreeg hij er op het jongste IJK eentje bij: Perfect Pete. Die laatste Pete Sampras vre- :n de Zweden dit weekeinde in finale van de Davis Cup in Ilöteborg. Björkman Co zijn s de dood voor Perfect Pete. hij zo speelt als in Han- maken we geen kans", ;eft Björkman ruiterlijk toe. ~an is hij onaantastbaar, van n andere tennisplaneet." Sampras (26) werd in Han- •ver voor de vierde keer we- ildkampioen. Hij voerde zijn ïjzengeld in 1997 op naar de 'cordhoogte van 6,5 miljoen illar. Bovendien werd hij er •or een deskundige jury uitge- epen tot de beste speler van laatste 25 jaar. Vóór sterren Is Borg en McEnroe. Als tennisser werd Sampras ivormd door Pete Fisher (55), bn kinderarts met tennis als obby en perfectie als obsessie, ader Sampras nam Pete van ■ven jaar mee naar Fisher. Het jurde dertig seconden voordat sher besefte dat de kleine impras iets heel bijzonders Hij liep anders, hij be- anders", herinnerde her zich. .Alles was vloeiender, soepe- Hij bezat een ongelooflijk roel voor precisie. Zijn goede ppen landden 40 centimeter in de baseline, zijn misslagen ivenop de lijn. Na elke Idap :hte hij verlegen, verbaasd als Ij was over wat hij kon." Sam pras bleef bij Fisher tot zijn achttiende, tot na de US Open van 1989. „Fisher was mijn tweede va der", keek Sampras terug. „Ik weet niet of ik zonder hem ooit de tennisser was geworden die ik nu ben." Fisher nam geen halve maatregelen. Hij huurde alle tennisgoeroes uit Zuid-Cali- fornië in: Robert Lansdorp voor de forehand, Del Little voor zijn voetenwerk en Larry Easley voor de volley. „Ik had een potentiële grand- slamwinnaar in handen. Een tweede Rod Laver. In mijn droom zag ik Pete als de beste tennisser ooit. Hightechrackets kwamen er niet aan te pas. Tot zijn dertiende speelde Pete met hout. „Om zijn gevoel voor de bal, voor zijn slagen te ontwik kelen", zei Fisher. Hij leerde Sampras de dub- belhandige backhand af en schoolde hem om van baseliner tot serve-volleyer. Maar bovenal gaf Fisher zijn leerling een on geëvenaarde opslag mee: de zuiverste en onnavolgbaarste. „Ik liet Pete de bal in de lucht gooien", aldus Fisher. „en dan schreeuwde ik pas waar hij moest serveren. In welke hoek, langs welke lijn." Daarmee ont wikkelde hij een opslag die zijn weerga niet kent. „De beste op slag van de wereld", volgens Becker. „Onleesbaar. En zijn tweede is even hard en gevaar lijk als zijn eerste." Fisher deed meer. Hij maakte van Sampras een gentleman op de tennisbaan. Geen emoties, nooit met rackets smijten. Hij werd een kloon van Rod Laver. Na elke training draaide de kin derarts Super 8 mm films van Rod Laver en Ken Rosewall. Pete Sampras jongleert met zijn racket tijdens de training voor de Davis-Cupfinale tegen Zweden. Hun gezichten verrieden nooit iets. Geen acts als Becker, McEnroe of Connors. Fishers ambitie ging zover dat hij op de kamer van Sampras een bord hing met de spreuk Remember your competition is Laver. „Ik wist dat ik de beste tennisser van de jaren negentig onder mijn hoede had", aldus Fisher. „Maar ik wilde de coach zijn van de beste tennisser ooit. Ik wilde én moest dat er uit ha len." Eind 1989 gingen de twee met ruzie uit elkaar. Fisher wilde een contract als coach maar niet 35 weken per jaar de wereld over. De leerling voelde er voor, vader Sampras niet. In 1993 ver zoende Sampras zich met zijn leermeester. „Alles wat Fisher mij vertelde toen ik tien was, is uitgekomen. Alles. „Laver was zijn idool. Werd mijn idool. Hij vertelde dat ik nooit een tweede Laver zou wil len worden. Dat ik altijd Pete Sampras zou blijven. Hij venei- de dat ik nooit om het geld mocht spelen. Dat mijn drijf veer altijd zou zijn om mijn naam in de tennisboeken te krijgen." Bij de verzoening maakte Sampras de afspraak dat Fisher nooit mocht komen kijken. „Hij zou me teveel afleiden", aldus Sampras. „Hij is altijd eerlijk te genover mij. Soms is dat pijn lijk." Zoals Fisher er in elk ge sprek op hamert dat Sampras er nog niet in geslaagd is Roland Garros te winnen. „Dat lukte Connors en McEnroe ook niet", aldus Fisher. „Maar Sampras is beter." In mei werd Fisher opgepakt op verdenking van ontucht met een patiëntje van 14. Drie oud patiënten, inmiddels twintig plussers, dienden daarop een zelfde klacht in. Zijn medische licentie werd ingenomen, zijn goede naam te grabbel gegooid. Sampras was verbijsterd. Het nieuws overviel hem tijdens Roland Garros. „Absoluut onmogelijk", rea geerde hij. Hij meldde zich on middellijk als getuige voor Fisher. De enige coach naar wiens goedkeuring hij nog altijd op zoek is. „Ik verwacht dat Pe te altijd perfect is", aldus Fisher. „Als hij dat niet is, weet ik het en weet hij het." Kortgeleden stond Pete Perfect op. harlem gpd strijd om een nieuw voetbalstadion tussen tarlem en Haarlemmermeer is in volle hevig- id ontbrand. Beide gemeenten hebben los van kaar vergevorderde plannen voor een nieuw adion, waarin de HFC Haarlem moet gaan spe- De Haarlemse wethouder R. van der Geest il binnen enkele weken tijdens een topconfe- ntie met zijn collega's uit Velsen en Haarlem- ermeer onderzoeken of alsnog één stadion voor hele regio van de grond kan worden getild. Ik weet niet of alle betrokkenen ervoor voe- n", aldus Van der Geest. „Maar zo gaat het niet goed. Dit is onnodige verspilling van geld en energie." Van der Geest wil ook Velsen bij het overleg betrekken, ondanks de eerdere misluk king om samen met die gemeente te komen tot de bouw van een nieuw stadion voor Haarlem en Telstar. Twee initiatieven springen er in Haarlemmer meer nadrukkelijk uit. Zo heeft Advanced Busi ness Concepts (ABC) uit Hoofddorp een presti gieus evenementenstadion ontwikkeld, naar het voorbeeld van het Colosseum in Rome. De ac commodatie, die langs de A4 ter hoogte van het kantorencentrum Beukenhorst-Oost zou moeten komen, gaat om en nabij de vijftig miljoen gulden kosten. TV-producent Endemol, makelaar Harry Mens en Cees van de Horst, eigenaar van Holle man Bouw, zijn bij de ontwikkeling van dit pro ject betrokken. Het luxe stadion moet een capaci teit krijgen van ongeveer tienduizend zitplaatsen en is in de ogen van de initiatiefnemers een ide aal kleinschalig alternatief voor de Amsterdam ArenA. Behalve voor voetbalfan het complex vanwege een speciale tentdakconstructie worden gebruikt als theater, concertzaal, tennis- en boks- hal of voor andersoortige evenementen. Atri 2000 Het tweede project is van tribunebouwer Atri 2000. Het Hoofddorpse bedrijf heeft een prijs kaartje van honderd miljoen gulden hangen aan een multifunctioneel stadion met 13.000 zitplaat sen en duizend skyboxplaatsen. Dit stadion zou moeten komen ter hoogte van de A4 bij de Hoek. De bouw ervan wordt mede gefinancierd door voor het stadion een Golden Tulip-hotel te plaat sen met driehonderd kamers. Onder het stadion komt een winkelcentrum, waar Albert Heijn een supermarkt van tienduizend vierkante meter wil vestigen. Verder komen er kantoren, winkeltjes en een transferium. Twee beleggers hebben al in teresse getoond: de Fries Groningse Hypotheek bank en de ABNAMRO. boekarest ap De Britse voetbalclub Aston Villa heeft in het Roemeense Boekarest louter hoon over zich gekregen wegens de schenking van ingeblikt voed sel aan een weeshuis. De houdbaarheidsdatum op de blikken was al sinds septem ber verlopen. „De 'vrachtwagen van geluk' bracht slechts twee dozen met blikken groenten", schreef het dagblad National woensdag. Aston Villa verloor dinsdag avond in Boerakest met 2-1 te gen Steaua voor de UEFA-cup. Het leek de Engelsen een goed idee voedsel en geschenken voor een weeshuis mee te ne men. Van de uitgedeelde blik ken werden de meeste echter direct door de weeskinderen op straat verkocht en ook de 40 petjes met het logo van As ton Villa die mee waren geno men waren bij lange na niet toereikend; er wonen 120 kin deren in het weeshuis. De trainer van Steaua Boek arest, Mihai Stoichita, had al voor de wedstrijd kritiek op Aston Villa wegens het meene men van de hulp. „De Britten hebben hun eigen armen. Roemenie moet niet be schouwd worden als een land met louter gehandicapten en wezen." reykjavik anp De nationale basketbalploeg is de EK-kwalificatieronde gestart met een overwinning. In Reykjavik werd de eerste wed strijd in groep D met 87-83 (43- 44) gewonnen van IJsland. Geert Hammink werd topscorer met 32 punten. De 2 meter 12 lange center speelde in de IJslandse hoofd stad zijn 18de interland. In het vierlandentoernooi van Zoeter- meer ontbrak hij door competi tieverplichtingen bij Alba Berlin. Tegen IJsland was hij onder het bord onweerstaanbaar. De 28- jarige Didammer met NBA-er- varing werd gesteund door Mi ke Nali ar. Nahar, spelend bij Aris Salo- niki, tekende voor 22 punten. Het duo stond ook aan de basis van het rebound-overwicht. Oranje plukte 29 terugkaatsers (Hammink 8) tegen IJsland 19. De IJslanders bleven lang bij door een bij vlagen fabuleus af standsschot. Amasson en Haukson waren van afstand bij zonder trefzeker. Pas in de slotfase slaagde de Nederlandse ploeg er in het gat van vier punten te slaan. Cees van Rootselaar. de 31-jarige spelverdeler, mikte in de slotse conden twee vrije worpen raak. Zaterdag speelt de ploeg van bondscoach Van Kersschaever in de tweede wedstrijd in Rot terdam tegen Litouwen. De Bal- tische ploeg opende de reeks met een verrassende thuisne derlaag tegen Bosnië-Herzego vina. Kroatië versloeg thuis heel gemakkelijk Estland. De Los Angeles Lakers hebben in de twaalfde competitiewed strijd in het Amerikaanse prof- basketbal (NBA) de eerste ne derlaag geleden. In Miami ver loren de Lakers met 103-86 van de Heat Tima Hardawy scoorde 22 punten, pakte 8 rebounds en gaf 7 assists voor Miami. Voor de Lakers, die center O'Neal miste door een buikspierblessu re, werd de Surinamer Nick van Exel topscorer met 21 punten. In Seattle verloren de Chicago Bulls voor de zesde keer in dit seizoen. De Supersonics sloe gen drie seconden voor het ein de toe door Vin Baker, 91-90. Michael Jordan scoorde 26 pun ten. Bij de Bulls trainde Scottie Pippen voor de eerste keer na zijn teenoperatie mee. De ren tree van de 32-jarige forward wordt half december verwacht. Maar dubieus is hij bij de Bulls zal terugkeren. In Seattle logenstrafte hij de woorden van zijn coach Jackson die verklaarde dat Pippen met zijn verzoek om een transfer een grapje had gemaakt. „Ik speel niet meer voor de Bulls", zei Pippen onomwonden. „Ik wil naar de Phoenix Suns of LA Lakers.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27