Julio Cruz, in kolkende held Kuip :'et] Barcelona verdient weer wat geld terug 'Het was het hart, het waren de spieren' NDERDAG 27 NOVEMBER 1997 mH rui inston Bogarde naar Barcelona celona» Winston Bogarde speelt met ingang van 15 decem- SJ voor Barcelona. Nadat de verdediger eerder al persoonlijk rondgekomen met de Spaanse club, werden gisteravond de 51°; iprekingen tussen AC Milan en Barcelona afgerond. Bogarde m lergaat morgen in de Catalaanse hoofdstad een medische .iring. Als hij die goed doorstaat dan tekent hij een contract >r de duur van waarschijnlijk tweeënhalf jaar. Met de transfer een bedrag van ongeveer tien miljoen gulden zijn gemoeid. e èrgkamp weer genomineerd 512ich« Dennis Bergkamp is genomineerd voor de FIFA-verkie- aüg tot voetballer van het jaar. Honderdtwintig trainers kiezen Jl2 januari in Disneyland Parijs de beste voetballer van de we- 9v- Ronaldo werd gekozen tot voetballer van het jaar 1996. De is opnieuw genomineerd, net als zijn landgenoot Ro- Carlos. Andere concurrenten van Bergkamp zijn onder an- de Spanjaard Raul en de Fransman Zidane. Berkamp is ^Ajt onder meer Clarence Seedorf ook al genomineerd voor de Europees voetballer van het jaar. plotte spant arbitragezaak aan haag Mark Wotte spant inderdaad een arbitragezaak aan en ADO Den Haag. De eerste divisieclub weigert tot nu toe Ie te werken aan de overgang van de trainer naar FC Utrecht. ™pn Haag heeft de prijs voor mij inmiddels opgedreven tot gulden. Dat is twee keer zoveel als het bedrag dat wil betalen. Den Haag ging voor het weekeinde zo goed met de prijs. Het is jammer dat het bestuur zich nu m ©nsympathiek opstelt. Ik word gedwongen tot arbitrage", zei e, zÜn zaak 'aat behartigen door oud-voetballer Keje ADO Den Haag krijgt tot vrijdagmiddag de tijd in te op een schikkingsvoorstel. Als de Hagenaars dit weigeren, e^jrdt de procedure voortgezet. nijocman en Neeskens naar Japan Lï Ronald Koeman en Johan Neeskens gaan begin volgende pnd naar Japan om te helpen bij een cursus voor jeugdvoet- Itrainers. Wim Koevermans en Hans Boersma, docenten van zijn deze week begonnen met de cursus, die in sa- nwerking met de Japanse voetbalbond is opgezet. Koeman [Neeskens verblijven van 1 tot en met 4 december in Japan. n medewerking vloeit voort uit het samenwerkingsverband sen de Aziatische voetbalconfederatie (AFC), sportartikelen- ikant Nike en de KNVB. Eerder werden al cursussen ver- gd in Maleisië, Zuid-Korea en China. tir" 85|win herstelt sneller nchester Denis Irwin hoopt dit jaar nog voor Manchester 'P lited te kunnen spelen. De Ierse international raakte gebles- jjjrd aan de knie door een onbezonnen actie van Feyenoorder Velt, in de Champions League-ontmoeting op 5 november, bood onlangs per fax zijn verontschuldigingen aan voor «chop, die onbestraft bleef. 'e helsea naar derde plaats 3'5|den Chelsea is ten koste van stadgenoot Arsenal naar de iae de plaats in de Premier League gestegen. De ploeg van coach Rud Gullit won gisteren dankzij twee late doelpunten van Ever- a- 9: 2-0. De eerste treffer viel pas in de 80ste minuut. Wise be- [te een strafschop. Chelsea had nog een strafschop nodig om £0scoren te komen. In de 90ste minuut mocht Zola van elf me- jafronden. 9?iaanse arbiters gaan staken pnICELONADe veertiende speeldag in de Spaanse Primera Divi- Gii is dit weekeinde in gevaar. Gisteravond namen de arbiters 'e besluit de wedstrijden te boycotten. Voorzitter Sanchez Ar- i pjiio van de vereniging van scheidsrechters liet na de vergade- srsg weten dat zijn leden gaan staken. De arbiters zijn de voort anende kritiek van spelers en bestuursleden meer dan zat. Ze ëgjen zaterdag en zondag geen wedstrijden fluiten. raathof niet naar WB schaatsen haag» Jeroen Straathof zal dit weekeinde niet deelnemen 1 de wereldbekerwedstrijden schaatsen in Berlijn. De Zoeter- Hidse schaatser liep enkele weken geleden een blessure aan bovenbeen op waarvan hij nog onvoldoende hersteld is. jjiathof zou in Berlijn de 1500 meter rijden. ode kaart Leonardo ingetrokken r» De tuchtcommissie van de KNVB heeft besloten de rode K-/E van Leonardo van FC Groningen in te trekken. De Brazi lian kreeg zaterdagavond in de uitwedstrijd tegen Vitesse recht- *eks rood van scheidsrechter Van Dijk wegpns een vermeende ire overtreding. De tuchtcommissie oordeelde echter dat |nardo ten onrechte rood had gekregen. Overigens ontving hij Ier in het duel al een gele kaart waardoor Leonardo toch een Istrijd schorsing moet uitzitten. i'wonden na Lierse SK - Leverkusen Na het duel tussen Lierse SK en Leverkusen zijn ten min- wintig mensen gewond geraakt. Een half uur na het laatste «signaal van de wedstrijd, die de Duitsers met 2-0 wonnen, 'H wn het tot ongeregeldheden tussen de Belgische politie en de tse supporters die nog in het stadion waren achtergebleven. 4SLAGEN 11. Borussia Dortmund (Dui) 4-9 (7- 1 Parma (Ita) 4-7 (3-2). 3 Sparta ITsj) 4-4 (4-6). 4. Galatassaray (Tur) ord (Ned) - Juventus (Ita) 2-0 (0-0) 1-0. 87. Cruz 2-0. Scheidsrech- jLevnikov (Rus). Toeschouwers: Gele kaart: Boateng. Cruz. Van ren (Feyenoord). Del Piero. Torricelli Jus) q 1Manchester United 4-12 (11-4). intus 5-9 (11-8), 3. Feyenoord 5-6 4. Kosice 4-0 (2-9). a vanavond: Manchester United 10 deember.- Kosice - Feyenoord, - Manchester United. a (Spa) - Newcastle United (Eng) l0). 17 Giovanni 1-0. Scheidsrech- i (Fra). Toeschouwers: 25.000. U 1 Dinamo Kiev 4-10 (12-3), 2. 7 (6-5). 3. Newcastle 5-4 (5-8). 4. a 5-4 (5-12). na vanavond: Dinamo Kiev - PSV, lember PSV - Barcelona. Newcastle Beenhakker: 'Dit is toch het mooiste wat er is Met een nonchalance, Leo Beenhakker eigen, hing hij over de boarding in de Kuip. „Leo, Leo," schalde het Le gioen. Alsof de lofzang hem niets deed. Met de handen diep in de zak beende hij terug naar zijn plek naast de dug-out, dan weer hing hij achterover leunend tegen het hek. Heel stiekem vierde hij in z'n eentje een feestje. „Want dit is toch het mooiste wat er is. Hier doe je 't voor." rotterdam» pietocks gpd-verslaggever Het kon gisteravond niet op in de Kuip, waar het Legioen huil de van geluk na Feyenoords 2-0 triomf op Juventus, die werd ge vierd alsof de ploeg de wereld kampioen eigenhandig had ont troond. Eindelijk lijkt Feye noord het juk van de angst, van de onzekerheid ook te hebben afgeschud. Het zelfvertrouwen dat de trainer uitstraalt lijkt te zijn overgeslagen op zijn ploeg, die het machtige Juventus eerst intimideerde en vervolgens af troefde. De Italianen keken beduusd naar het zelfverzekerde ingrij pen van Ulrich van Gobbel, naar de veelvuldig opkomende Clemens Zwijnenberg, die Julio Cruz al na twaalf minuten op maat bediende, maar zijn kop bal naast zag vliegen. Naar de voor zijn leven strijdende Geor ge Boateng ook. En ze toonden ontzag voor de zich met hand en tand verzettende Julio Cruz, die zowel Ciro Ferrara als Mark Juliano aan zich bond. Met zijn ellebogen, zijn duw- en trekpar- tijen met beide Italiaanse verde digers trok hij de ongewenste aandacht van scheidsrechter Nikolai Levnikov, die hem ver in de tweede helft ernstig ver maande. ,,Nog een keer en je gaat eruit," zo maakte hij Feye noords spits in woord en gebaar duidelijk. Julio Ricardo Cruz, de veel vuldig verguisde spits, trok zich er niets van aan. Ongeremd bleef hij het duel zoeken, bleef de aandacht vragen, de waar schuwende gele kaart ten spijt. Het Legioen sloot hem liefdevol in de armen. Vergeten en verge ven waren zijn mindere en zelfs zwakke optredens in de voor bije maanden. Zijn twee treffers brachten de Kuip in vervoering. Het kon niet op in het Rotter damse stadion, waar Cruz al na dertien minuten met een slim steekpassje Pablo Sanchez al- leen voor doelman Angelo Peruzzi bracht. Ook Feyenoords tweede kans eindigde naast het doel. En de derde, na een be heerst lobje van Cruz, werd net voor de doellijn weggekopt door Juliano. Het moeten waarschuwings schoten zijn geweest voor Ju ventus, dat evenwel niet rea geerde op de alarmeringen van het 'andere Feyenoord', zoals trainer Marcello Lippi de reeds uitgeschakelde tegenstander noemde in vergelijking met ruim twee maanden geleden in Turijn. Een geheel ander Feye noord onder een andere trainer, die geen angst predikt, maar lef en vertrouwen. Die loopgraven verafschuwt en de tegenstander zich laat aanpassen aan zijn elf tal. ,,We hebben getracht," sprak Beenhakker, ,,de wedstrijd met geduld een beetje op te bou wen. Juventus moest winnen, elke minuut dat het 0-0 bleef was voor ons winst. We gokten erop, dat ze bij die gelijke stand wat meer open zouden gaan spelen, dat ze tegen de midden lijn zouden gaan verdedigen, waardoor er achter de verdedi gers ruimte zou onstaan." Niet dat Juventus behoudend afwachtte, want in de eerste helft, waarin Feyenoord veelvul dig het initiatief naar zich toe trok, stuitte een kopbal van Ni- barcelona» anp/rtr kos Piraeus (Gril 4-4 (3-10). 4. Porto (Por) 4-1(1-6). j Programma vanavond: Porto - Olympiakos Piraeus en Rosenborg - Real Madrid GROEPE IFK Göteborg (Zwe) - Paris SG (Fra) 0-1 (0- 0). 87. Rabesandratana 0-1. Scheidsrech ter: Bikas (Gri). Toeschouwers: 19.323. Rode kaart: 75 Algerino (PSG). Besiktas (Tur) - Bayern München (Dui) 0-2 (0-2) 5. Jancker 0-1. 31. Helmer 0-2. Scheidsrechter: Meier (Zwi). Toeschou wers: 26.000 Stand: 1 Bayern München 5-12 (13-5), 2. Paris SG 5-9 (9-9), 3. Besiktas 5-6 (5-7), 4. Göteborg 5-3(3-9) Programma 10 december: Bayern Mün chen - Göteborg, Paris SG - Besiktas. GROEP F. AS Monaco (Fra) - Sporting (Por) 3-2 (0-2). 31. Luis Miguel 0-1, 39. Oceano 0-2 (strafschop). 65. Trezeguet 1-2, 75. Henry 2-2, 90. Henry 3-2. Scheidsrechter: Garcia (Spa). Toeschouwers: 11.000 Lierse SK (Bel) - Bayer Leverkusen (Dui) 0- 2 (0-0). 54. Emerson 0-1, 66 Kirsten 0-2. Scheidsrechter: Poll (Eng). Toeschouwers: 8000 Rode kaart: 72. Happe (Leverkusen. 2xgeel). Stand: 1 AS Monaco 5-12 (13-6), 2. Le verkusen 5-12 (9-5). 3 Sporting 5-4 (7- 10). 4 Lierse SK 5-1 (2-10) Programma 10 december: Sporting - Lierse SK. Leverkusen - Monaco. Louis van Gaal verdiende met zijn peperdure ploeg gisteren voor het eerst een aanzienlijk bedrag terug. Barcelona greep in de vijfde speelronde zijn eer ste overwinning in de Cham pions League. Het werd dankzij een prachtige lob van de Brazi liaan Giovanni 1-0 tegen New castle, dat had moeten winnen om zich nog met Dinamo Kiev en PSV in de strijd om de ere plaatsen te mengen. Doelman Hesp keerde na zijn rode kaart eerder op de Europe se toernee terug in het doel van Barcelona, Reiziger startte even eens in de basis. Bij Newcastle had de voormalige Heerenvener Tomasson een basisplaats. Het duel tussen Barcelona en Newcastle trok slechts 25.000 toeschouwers. Die zagen een saai duel, met slechts één hoog tepunt. Dat was het doeltreffen de lobje van Giovanni, in de ze ventiende minuut. Bayern München verzekerde zich van een plaats' in de kwartfinales. De Duitsers waren in Istanbul meer onder de in druk van de vurige Turkse aan hang dan van Besiktas. Het Turkse vuurwerk op het veld duurde nog geen vijf minuten. Jurek Dudek kan na de tweede treffer van Cruz zijn geluk niet op. cola Amoruso van nabij nog op de vuisten van Jurek Dudek, die zich vooral in de tweede helft enkele malen zou onderschei den. Jurek Dudek deed in die fase zijn voorganger Ed de Goey ver geten bij een inzet van Amoruso die, van richting veranderd door Boateng, in de handen van Feyenoords doelman eindigde. Zoals Dudek even later ook alert reageerde op een schot van op nieuw Amoruso, waarmee de Italiaanse storm meteen was geluwd. ,,In de rust hadden we afge sproken," verklapte Beenhakker later, ,,dat we er een tandje bij zouden doen, omdat Juventus meer risico zou moeten ne men." Met als gevolg dat Julia no na het mislukte Turijnse of fensief de bijna doorgebroken Cruz hardhandig moest neer leggen en de veelal onzichtbare Henk Vos naast mikte. Feye noords linkerspits maakte zijn povere optreden echter ruim schoots goed door een perfecte pass van Giovanni van Bronck horst breed te leggen op de at tent meegekomen Cruz. die on danks enig aarzelen keihard de kruising vond: 1-0. De Kuip hield de adem in. Zou de tegen FC Utrecht inge slagen weg terug dan toch een vervolg krijgen? Van een omme keer wilde Beenhakker toen nog niets weten, hij vergeleek de ploeg slechts met die van twee weken geleden. Op grond daar van had hij enige progressie kunnen constateren. Maar op voorsprong komen tegen Juven tus, het Legioen raakte in hoger sferen. De herrijzenis van hun Feye noord, van hun ploeg leek aan staande. En de verlosser was een Argentijn, die in de ogen van velen tot voor kort geen goed had kunnen doen. Hij was het ook, die Juventus twee mi nuten voor tijd definitief vloer de door zich, nadat opnieuw Van Bronckhorst de opening had gevonden, van Ferrara en Torricelli te ontdoen, koelbloed ig 2-0 in te schuiven. „We hebben slecht gespeeld." luidde de simpele verklaring van Marcello Lippi. die Feye noord een verdiende winnaar noemde. „Dit was een ander Feyenoord dan twee maanden geleden, maar dit was ook een ander Juventus." Ogenschijnlijk onverschillig liet Leo Beenhakker de compli menten over zich heenkomen. „Voor de wedstrijd heb ik Lippi nog gecomplimenteerd voor het goede voetbal van zijn ploeg in de afgelopen tijd. Ik heb hem gezegd dat ik Juventus één van de beste teams van Europa vind. En daar blijf ik bij. l-'eyenoord: Dudek; Zwijnenberg, Van Wonderen, Van (iol)bel en Claeys; Boateng. Sanchez (iii> Bos- velt). Van Gastel en Van Bronck horst; Vos en Cruz. Juventus: Peruzzi; Birindelli, Ferra ra. Iuliano (73. Dimas) en l'essotto; De l.ivio, Deschamps (42. Tordcel- iii. Zidane en i acchlnardl; i )el Piero (68. Fonseca) en Amoruso. rotterdam peter ouwerkerk Het verschil waarmee ze ieder voor zich uit de kleedkamers kwamen. Zidane, Deschamps, Ferrara. Hoofden diep tussen de schou ders. Alsof ze zojuist hadden vernomen dat de Italiaanse aarde ook in de omgeving Tu rijn was gaan beven. De we reldkampioen en Champions League-finalist van vorig sei zoen, gekneveld door een ploeg die in het Delle Alpi nog was opgerold. Ze keken als geslagen honden, die nog een barre tocht hadden te gaan. En kort' daarna de verende gestalten en grijzende gezich ten van Dudek, Van Bronck horst, Zwijnenberg, Cruz. Alsof ze waren opgestapt bij een wonderschone wolk. Ulrich van Gobbel van oor tot oor 'smiley smile"; Henk Vos, praat grager dan ooit. Buiten schreiden de suppor ters hun haast verleerde jubel, binnen in de mixed-zone, in de publieksruimte onder de erelo- ges, naast het robuuste beeld van Chabot, durfde een ieder weer vrolijke gesprekken aan met de ziel van rood-en-wit. Het 'gefeliciteerd' was diepge meend, verpakt in een diepe, opgeluchte zucht. Feyenoord, dus toch. Maar ook; waarom nu pas? Was het de factor-Beenhakker, waren het de bevrijde hoofden, of was het een ontwaken van de wel degelijk aanwezige kwa liteiten? Didier Deschamps in zijn beste Italiaans: „Het was het hart, het waren de spieren die deze avond de doorslag hebben gegeven." Het was kortom: de power en wil. De wetenschap van niets meer te verliezen hebben, de revival van een barstensvol zelfver trouwen collectief. Het was natuurlijk de over winning die telde. Voor spelers, trainer en bestuur. Maar er was meer. „Het meest blij ben ik ei genlijk voor het publiek," zei Kees van Wonderen. „Dat zo veel ellende heeft moeten slik ken, maar al die tijd achter ons is blijven staan. Dat nu einde lijk aan zijn trekken is geko men. Alleen daarom al." 'Multiman' Van Wonderen: „Dit is zo goed voor Julio. Nie mand realiseert zich dat hij hier 380 graden heeft moeten draaien, vergeleken met Zuid- Amerika. Maar nu hij de aan dacht van de trainer krijgt en de ballen van ons, kan hij zijn absolute klasse ook laten blij ken. En dan Clemens, die was dus écht fantastisch." Zwijnenberg. Daar gaat Not tingham Forest nog spijt van krijgen, zei iemand, die de Tuk ker een kwartier na rust plotse ling over de linkerflank zag ra zen. „De trainer was zich dood geschrokken, toen hij het zag gebeuren." Hij krabde zich op het achterhoofd. Maar het was tekenend voor het plots aangebroken Ik-tijd- perk van de back, geposteerd op rechts. Voor het bewustwor dingsproces van een toch niet voor niets naar Feyenoord ge haalde FC Twente-uitblinker, die gisteravond het genoegen smaakte dat Del Piero bij Juve na 69 minuten naar de kant werd gehaald. „Da's altijd mooi, als je directe tegenstan der wordt gewisseld." Een nieuw begin? „Toen er een nieuwe trainer kwam heb ik mezelf meteen een nieuwe kans willen geven, en ik ben blij dat ik hem ook heb gekre gen. En dat ik er tegen Utrecht weer naast stond - de trainer bepaalt de tactiek. Je speelt op dit niveau niet meer met z'n el ven, maar met zestien of mis schien nog wel meer. Maar als je topfit bent, zoals ik, vroeg of laat hebben ze je toch nodig." Als je maar met zelfvertrou wen het gras opstapt. Zie Jurek Dudek. Groeiend met de wed strijd, en toch nog pas tweeën twintig. Gezegend met een re actievermogen, goed voor alle hoofdprijzen in het attractie park. Mentor Pim Doesburg: „Hij straalt nu al een rust uit, die ik amper voor mogelijk had gehouden. Persoonlijk zou ik hem nog wat feller willen bezig zien, daags voor de wedstrijd op de training; scherpte is goed voor de verdediging die voor je staat. Maar hij s er gewoon de volle negentig minuten." Doesburg stak zijn duim op voor de Pool tussen de palen. Giovanni van Bronckhorst had hel over een andere staander: „Dit is een mijlpaal in de ge schiedenis van Feyenoord." En Henk Vos had een wens. „Ik wou dat het seizoen voor Feye noord pas was begonnen na de winterstop. Want ik heb het ge voel dat we nog een heleboel gaan goedmaken." Tayfut en Alpay schoten net naast. Bayern benutte de eerste de beste kans wel, Jancker kopte in de vijfde minuut de 0-1 in. Helmer maakte er in de 31ste minuut 0-2 van. Paris SG ging Besiktas voorbij op de ranglijst. De Fransen had den in Göteborg tegen het IFK van oud-Ajacied Stefan Petters- son het geluk aan hun zijde. In de 75ste minuut werd PSG'er Algerino van het veld gestuurd, twaalf minuten later zorgde diens ploeggenoot Rabesandra tana toch voor een 0-1 zege. In groep F verspeelde AS Monaco bijna de goede uit gangspositie. De Fransen kwa men in eigen huis met 0-2 ach ter tegen Sporting Lissabon. Na de rust werd de achterstand omgebogen in een 3-2 zege. Trezeguet en Henry (2x) scoor den, de laatste treffer viel in de 90ste minuut. Bayer Leverkusen kwam net als Monaco op twaalf punten uit vijf duels. De Duitsers won nen met 0-2 bij Lierse. Emerson en Kirsten maakten de doel punten, Erik Meijer viel in de« 40ste minuut met een oogbles sure uit. Leverkusen heeft in de laatste groepswedstrijd - thuis tegen Monaco - aan een gelijk- pel genoeg om zich te plaatsen voor de kwartfinales. Michael Reiziger wordt getackeld door Steve Watson van Newcastle United. JS*

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25