lirectie jan MEOB emiddelt ma* ll Oplossing lokalennood Voorschoten nog ver weg 'Mel C. is de allermooiste Spice Girl' feit £1 Voorkeursrecht dwarsboomt emigratieplannen Leiden Regio ks- Leefbaar Oegstgeest wil 'groen woondorp' RDAG 27 NOVEMBER 1997 ERNA STB (VAT 1M en tips over overval Voorschoten 'Ten Twee uitzendingen van het tv-programma 'Op- g Verzocht' over een overval in Voorschoten hebben ne- is opgeleverd. De uitzendingen van maandagavond en de de ochtend besteedden aandacht aan een beroving op 1 iber in de Schoolstraat. Rond zes uur werd daar de be ider van een winkel overvallen toen hij zijn dagopbrengst ;eldcasette in een nachtkluis van de Rabobank wilde de- n. De politie noemt de negen tips 'niet vreselijk veel, el bruikbaar'. i lerdorpse sigarettendief betrapt 'RP Een 27-jarige man uit Leiderdorp is gisteren aange- i omdat hij een deel van zijn boodschappen bij de super- lan de Laan van Ouderzorg in zijn woonplaats niet had ;end. Het ging om een aantal pakjes sigaretten. De Leider- heeft nog niet bekend. 'ledereen kijkt naar elkaar en niemand doet iets tieleidcr CDA Zoeterwoude stopt voude» De nieuwe nummer één op de Zoeterwoudse erkiezingslijst, Mirjam Ate§, vervangt de huidige voorman ider R. Hogenelst. In oktober gaf Hogenelst aan dat hij na Zoeterwoudse gemeentepolitiek ermee wil stoppen. Net ;enelst keert ook de tweede man van de partij, de huidige oorzitter P. van Son, na de verkiezingen niet terug. Hij ich niet meer beschikbaar gesteld, omdat hij naar elders irhuizen. Tweede en derde op de CDA-lijst staan de huidi- Isleden G. van der Hulst en J. van der Salm. Eerste nieuw- is D. Koppenol, die op de lijst wordt gevolgd door N. Ver- Gahrmann en C. van Velzen. Het CDA bezet momenteel ls in de Zoeterwoudse raad. voorschoten dimitri walbeek De Voorschotense basisscholen zijn in nood. Door een patstelling blijven oplossingen voor de nijpende lokalennood al tijden uit, meent Th. Faassen, directeur van de katholieke basisschool Emmaüs aan de Elsüaan. Zowel tussen de schoolbesturen onderling, als in overleg met de gemeente is er sprake van een impasse. Iedereen kijkt naar elkaar en niemand doet iets. is Faas- sens ervaring. Het Voorschotense lokalenprobleem is al jaren duidelijk, daar ligt het niet aan. Faassen: „De leerlingen moeten tegenwoordig al bijna alles in hetzelfde lokaal doen. Eten, leren, zwijgen, of juist praten, 'internetten' en knutselen. Dat kan niet. Staatssecretaris Netelenbos wil elke school veertig computers geven. Dat is wel leuk, maar waar moeten we ze plaatsen?" Ook ouders ergeren zich al tijden aan het ge brek aan klaslokalen. Deze frustratie is inmiddels doorgedrongen tot de politiek. De partijen in de raad pleitten daarom onlangs voor meer klassen en nieuwe scholen. De lokalennood in Voorscho ten, zo zei de politiek ook, is ontstaan door de de centralisatie van het basisonderwijs, de opgeleg de klassenverkleining door Netelenbos en sim pelweg omdat het aantal leerlingen stijgt. Vooral ook door een toestroom uit Leiden. Deze ontwikkelingen werden in Voorschoten echter amper beantwoord. PvdA en D66 pleitten nu wel voor een nieuwe school, liefst in de nieu we woonwijk Starrenburg. En volgens de WD moet de leegstaande dependance van het Vliet- land College aan de Van Beethovenlaan, die is verkocht aan een projectontwikkelaar, soelaas bieden. Maar daarmee komt een van de nadelen van de patstelling om de hoek kijken. De gemeente, con cluderen de directeuren, lijkt niet actief mee te werken. Sterker nog, „het telkens afstoten van ge bouwen door de gemeente is juist het grootste probleem. Terwijl wij de lokalen nodig hebben, laten de wethouders het Vlietland College door de vingers glippen", aldus Faassen. Daarnaast heeft de gemeente in het verleden, vanwege te rugloop van het aantal leerlingen, lokalen van de Ds. Fortgensschool afgestoten. Op korte termijn staat het basisonderwijs er daarom vooral zelf voor. De scholen moeten van Netelenbos meer groepen maken, maar de mees te hebben daar allang geen lokalen meer voor. Directeur I. Schouten, van de katholieke/openba re basisschool De Vink. heeft de ruimteproble men nog aardig onder controle. „Wij hebben dat voor dit jaar nog zelf opgelost. Hoe dat in de toe komst moet. weten we nog niet. Maar wij hebben nog het voordeel dat wij hier in de wijk Noord- Hofland betrekkelijk veel ruimte hebben. De pro blemen spelen vooral in het centrum." Eén van die scholen in het centrum, de protes tantse Gevers Deynootschool in de Schoolstraat, ving die ruimteproblemen in eerste instantie op door dependances te bouwen aan het Burge meester Van der Haarplein. Maar daarmee is het ruimtegebrek alleen maar tijdelijk opgelost. Imterim-directeur H. Timmerman: „Die extra lokalen zijn maar voor een paar jaar. De nood zaak van nieuwe lokalen of zelfs scholen is zeker aanwezig. Het aantal leerlingen groeit en groeit maar. Ik heb wel begrepen dat de politiek er over nadenkt." Het bestuur van de school heeft de ge meente verzocht om verplaatsing van de school van de Schoolstraat naar sporthal De Vliethorst omdat daar meer ruimte is. Directeur Faassen van Emmaüs heeft ook geen directe oplossingen bij de hand. „Binnen Voor schoten zijn bijna geen oplossingen te vinden." Een klein lichtpuntje is er wel in de duisternis. Faassen wil aan de schoolbestuurders voorstellen een brandbrief naar de gemeente te sturen. Daar in verzoeken ze om de enige onderwijsambtenaar in Voorschoten die aan het werk is, van één of meer collega's te voorzien. Faassen: „Voorschoten heeft geld genoeg, maar het ontbreekt de gemeente aan visie. Ik wil voor stellen om te vragen om meer mankracht op de afdeling onderwijs van de gemeente." Een kleine stap die hopelijk een kettingreactie teweegbrengt. „Bij de gemeente zit nu één onderwijsambtenaar, die werkt zich een slag in de rondte. Als er ie mand bijkomt, kunnen ze meer tijd vrijmaken voor structurele oplossingen. Om vorm te geven aan nieuw onderwijsbeleid. Met oplossingen voor de nabije toekomst." stel verlniisregels te versoepelen n rdat 5t maarten keulemans Ülvl rticiDl aai 'f1. I gu t ve e 1' :ctie van het Marine Elektronisch- en Optisch Be- 1E0B) in Oegstgeest heeft het ministerie van de- e voorgesteld de omstreden verhuisregels van het te versoepelen. Aanleiding is een informeel ge- de directie met woordvoerders van het actie- MEOB heeft gevoerd. „Het zal 55-plussers zeker meer», duidelijkheid bezorgen over wat ze te wachten staat. Of Defensie met het voorstel akkoord gaat, valt te bezien. Het ministerie houdt vast aan het standpunt dat het sociaal plan voor het MEOB-personeel heel redelijk is, onder meer omdat de werknemers gegarandeerd bij het bedrijf mogen blijven werken. Daar staat tegenover dat Den Haag 'nerveus' wordt, zoals voorzitter R. Brouwer van de dienstencommissie (onder nemingsraad) van het MEOB gisteren zei. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat een defensie-onderdeel zonder toe stemming van het rriinisterie het werk neerlegt. Over het resultaat van de nieuwe onderhandelingen was vanochtend nog niets bekend. voorgestelde versoepe- :ies inhoudt, wil directie tiecomité kwijt. „Het financiële en andere hebben een pakket- iroken dat bovenop het lan moet komen," zegt W. Homburg van het Dat 'pakketje' moet idividuele probleemge lder de personeelsleden rschaffen. „Als het lukt, 't echt maatwerk." eer 350 MEOB-vverkne- ;den afgelopen maan- ■erk neer, omdat ze het zijn met de verhuisre- 'efensie aan het perso- voorgesteld. De vak- Abvakabo en CFO vin- r andere dat er een be- loeiregeling moet ko- ir 55-plussers die niet MEOB willen meever- laar Den Helder. Oegstgeestse scholieren interviewen populaire Britse meidengroep oegstgeest sander becker Marjolein Neuman (11) en Ale- jandra Alfaro (10) zijn allebei enorme fans van de populaire Engelse meidengroep de Spice Girls. Vanmiddag kregen de Oegstgeestse meisjes de gele genheid hun idolen te intervie wen. Tijdens een persconferen tie in het Amsterdamse Paradi- so, georganiseerd door Virgin en Mojo Concerts, behoorden zij tot de groep geselecteerde scholieren, die vragen mocht stellen aan de leden van de En gelse meidenband. „En daar zijn heel wat klasgenoten ja loers op", aldus de vader van Marjolein. De Oegstgeestse leerlingen van basisschool De Spring plank deden eind oktober 1997 mee aan een prijsvraag die ze in 'Hitkrant' hadden zien staan. 'Journalisten' van schoolkran ten werden uitgenodigd om drie leuke vragen voor de Spice Girls te bedenken. „Na een tijd je belde er iemand op die zei dat onze vragen waren uitgeko zen voor. de persconferentie. Eigenlijk mocht er maar één kind per school komen, maar voor ons tweeën wilden ze een uitzondering maken", vertelt Alejandra. De vragen die de meisjes in zonden, luiden: hoe zijn jullie ontdekt, hoe komen jullie aan de naam Spice Girls en wat vin den jullie van de Spice Girls- imitatie die in Nederland be staat? In totaal waren fans van zo'n tachtig basisscholen op de persconferentie aanwezig voor het interview. Dat is bijna de helft van de scholen die aan de prijsvraag meededen. Marjolein Neuman (links) en Alejandra Alfaro imiteren op de kamer van Marjolein het V-teken dat de Spice Girls op veel van hun posters geven. FOTO DICK HOGEWONINC Marjolein heeft haar hele ka- ze kunnen alle liedjes meezin- Beide scholieren zijn zelf ook geen ambities om zelf een Spi nier met posters van de Britse gen en ze doen zelfs de dansjes behoorlijk muzikaal Marjolein ce Girl te worden. „Mijn vader meidengroep. Ze heeft inmid- na", zegt haar vader. De meis- speelt gitaar, en Alejandra volgt kan een liedje van de Spice dels 117 van de 120 'Spice- jes vinden Mel C. de leukste pianoles. Maar ze hebben nog Girls op de piano spelen, maar spaarfoto's' in haar bezit. „Ze Spice Girl. Waarom? „Omdat ze nooit een liedje van de Spice ik ben nog niet .zover", zegt kopen alle muziek van de band, het mooist is." Girls gespeeld. Ook hebben ze Marjolein. Ppendeiende werkne- Tuinder Segaar in Rijnfront Oegstgeest voelt zich gedupeerd omburg denkt dat het van de directie 'voor el behoorlijke groep uitkomst kan bieden. tv IE GROENE TKERSTBOOM NU met 50 *a. umïisA9.J DPflJuirc KERK, KATWIJK ONKELSTRAAT 92 071-4016905 oegstgeest sander becker De Oegstgeestse bloementeler E. Segaar voelt zich gedupeerd. De gemeente houdt hem nu al anderhalf jaar aan het lijntje met een onzeker bestemmings plan voor de grond waarop zijn tuindersbedrijf staat, vindt hij. Segaar wil zo snel mogelijk ho ren waar hij op kan rekenen, zo dat hij weet of zijn plannen voor emigratie naar Denemarken kunnen doorgaan. E. Segaar en zijn vrouw N.H. van Rees zijn sinds 1989 eige naar van de grond waarop hun tuindersbedrijf staaat. In 1991 hebben ze samen het plan op gevat om naar Denemarken te emigreren. „Een mooi land met aardige mensen. Je vindt er ruimte en rust", zegt Segaar. Sinds 1991 heeft het echtpaar veel tijd gestoken in de voorbe reiding van de verhuizing. „We onderhouden contact met Deense collega's, bij wie mijn vrouw ooit eens stage heeft ge lopen. Ook hebben we onze drie kinderen al op de verhui zing voorbereid. We hebben ze inmiddels van alles verteld over het land en onze plannen. Bo vendien hebben mijn vrouw en ik allebei een cursus Deens ge volgd", aldus de tuinder. De emigratie kon echter lange tijd niet doorgaan, omdat het tuindersbedrijf een aantal fi nanciële tegenslagen te verwer ken kreeg. Zo werd het bedrijf in 1993 getroffen door een over stroming, waardoor ruim een ton schade ontstond. En in 1994 en '95 waren de zomers erg droog, zodat de opbrengsten bijzonder laag uitpakten. Maar in 1996 gloorde er dan toch licht aan de horizon. Se gaar: „We begonnen er eindelijk Segaar aan het werk op zijn bedrijf: „Het is nu afwachten wat de gemeente ons biedt." weer een beetje bovenop te krabbelen. Bovendien werden we benaderd door een project ontwikkelaar die onze grond, 15.000 vierkante meter, wilde kopen als er woningen op ge bouwd mochten worden. Er was bijna een akkoord bereikt over de grondprijs. Die zou hoog genoeg zijn om onze emi gratie mogelijk te maken. Het geluk begint ons eindelijk toe te lachen, dachten we". Maar dat viel tegen. De on derhandelingen met de project ontwikkelaar moesten worden stilgelegd. De gemeente Oegst geest bleek namelijk zelf al plannen te hebben om de be wuste grond in het gebied Rijn front te reserveren voor het bouwen van een luxe woonwijk en, een industriegebied. Toen Segaar in 1996 vroeg of hij al vast zekerheid kon krijgen over de precieze plannen en de fi nanciële voorwaarden, werd hem gezegd dat hij eind '97 meer zou horen. De gemeente beweerde des- HELCO KUIPERS tijds dat er nog niets kon wor den gezegd over de hoogte van de grondprijs. Maar volgens Se gaar was dat onzin. „De ge meente wil de Rijnsburgse woonwijk Ostia Reni spiegelen op ons gebied. Er is precies be kend hoeveel geld het project in Rijnsburg heeft opgeleverd, dus moet het toch niet moeilijk zijn om een berekening te maken voor ons gebied", aldus Segaar. Enkele maanden geleden heeft Oegstgeest het voorkeurs recht over net bewuste gebied afgekondigd. Dit recht houdt in dat ook Segaar zijn land uitslui tend aan de gemeente Oegst geest mag verkopen. En dat strooit bij het gezin flink wat roet in het eten. „Het is nu maar afwachten wat de ge meente ons biedt. Grond waar woningen op worden gebouwd, brengt ongeveer 500 gulden per vierkante meter op. Maar als de gemeente hier een parkje aan legt, dan krijg ik hooguit de agrarische grondprijs van rond de 40 gulden." Toen zijn buurman enkele maanden geleden kwam bin nenvallen met een aangeteken de brief van de gemeente Oegstgeest. waarin stond dat de regio Rijnfront voortaan onder het voorkeursrecht zou vallen, werd het Segaar zwart voor de ogen. „Een halve week heb ik verdoofd rondgelopen. Het was onwezenlijk. Door deze stap van de gemeente verkeren we nu in grote onzekerheid." Als de gemeente te weinig geld biedt, kan Segaar de emi gratie voorlopig op zijn buik schrijven. Uit voorzorg heeft Se gaar de gemeente nu een bod gedaan, dat hij liever niet open baar maakt, „Als de gemeente en ik elkaar ergens halverwege de 40 en 500 gulden per vier kante meter tegenkomen, ben ik tevreden." Voorlopig kan het tuinders echtpaar niets anders doen dan afwachten. „We leven van dag tot dag. Er valt momenteel niets te plannen, want het kan nog alle kanten op. Laten we maar hopen dat de gemeente zich coulant opstelt." /MrIiezingen Lvjknjeenteraad oegstgeest maarten keulemans Een 'groen woondorp', dat goed bereikbaar is met het openbaar vervoer en dat wordt bestuurd door een ge meente die echt luistert naar de burgers. Dat is - ruwweg - de gedachte waarmee Leef baar Oegstgeest de verkiezin gen in wil gaan. In het ontwerp-verkie- zingsprogramma, dat in de cember wordt vastgesteld, besteedt LO ruim aandacht aan de polders, parken, ber men en tuinen van Oegst geest. Zo moet de wijk Bui- tenlust groener, zodat er een 'groene corridor' ontstaat van de Rijn tot het Bos Rijn geest. In de regio moet Oegstgeest het voortouw ne men, onder meer om ervoor te zorgen dat de Elsgeester- polder en de Rijnoevers bij Valkenburg onbebouwd blij ven. De polders moeten be ter toegankelijk worden voor wandelaars* en fietsers. Ver der staat LO een inventarisa tie van belangrijke bomen voor, een 'bomenwacht' die de burger bijstaat met groene adviezen, en Igroenbcheer- plannen' die de gedachten van de gemeente over de flo ra in het dorp moeten bepa len. Het verkeer moet nog veili ger (meer rotondes, fietspa den en langzaam-verkeers gebieden) en het openbaar vervoer moet veel beter, vindt LO. De partij pleit dan ook voor de komst van drie snelbusroutes, die alle Oegst geestse wijken aandoen. Daar staat overigens tegen over dat LO kiest voor een sneltram die langs de ge meentegrens rijdt (Wasse- naarseweg, Oude Rijnsbur- gerweg) in plaats van door het dorp (Geversstraat of de Kennedylaan). De Vereniging van Veront ruste Burgers blijft voorstan der van een vergaande vorm van 'volksbestuur', waarbij de gemeenteraad de lakens uitdeelt. In het model van LO verantwoorden burgemees ter en wethouders zich beter aan de raad en krijgen de raadscommissies een raads lid in plaats van een wethou der als voorzitter. Opmerke lijk detail is overigens, dat LO wil dat de nieuwe burge meester van Oegstgeest 'bij voorkeur geen lid is van een landelijke politieke partij'. Het gemeentebestuur moet 'dienstbaar in plaats van regentesk besturen'. Zo moet het college erop toe zien dat er 'alert wordt gerea geerd' op vragen van bur gers. Ook wil Leefbaar Oegst geest een (eigen) raadslid aanstellen dat de communi catie met de burgers contro leert. Daarnaast doet LO een aantal 'losse' suggesties om het dorpse karakter van Oegstgeest te versterken. Er moeten meer buurtwinkels komen, en de gemeente moet veel oog hebben voor historische bouwsels en kunst. Dit laatste bijvoor beeld door de oprichting van een kunstuitleen in de nieu we bibliotheek. Ook ijvert LO voor een sporthal op het MEOB-terrein en een buiten bad bij Poelmeer.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21