Passage tussen winkels is onzekerï Tulploop Alkemade stoort de kerkgangers niet meer Alphen pakt stanl in Lijsterlaan aan Rijn Veenstreek Stemmen staken over nieuwe brandweerwagen Archeon thema voor Alphense villawijk Alkemade knijpt oogje toe voor rommelmarkt 'Apostelen' broeden op nieuw Parola Alkemade saneert 300 tanks" 'Zeehaven Katwijk i< kans voor open doel' DONDERDAG 27 NOVEMBER 1997 IA BROUWER DE KONING, C Fietsster gewond bij botsing met brommer I Een 20-jarige fietsster uit Ter Aar is vanochtend tegen ze ven uur op het fietspad langs de Prins BernardJaan in Al phen gewond geraakt bij een botsing met een 23-jarige bromfietser. De vrouw reed vanaf de Hoflaan het fietspad op van de Prins Bernardlaan. j /.ij zag daarhij een 23-jarige bromfietser te laat. Met on bekend letsel is de Ter-Aarse overgebracht naar het Elisa- bethziekenhuis in Leider dorp. De bromfietser had slechts lichte verwondingen aan zijn pols. Of er een passage komt tussen het Ambachtsplein en de toekomstige winkels aan de Oude Gemeneweg in Ha- zerswoude-Dorp is onzeker. Tot nu toe is niemand be reid om de kosten van de overdekte doorgang te betalen. C. Schaap, eigenaar van het bedrijf dat het bouwproject aan de Oude Gemeneweg ontwikkelt, vindt dat de winke liers aan het Ambachtsplein ook moeten bijdragen in de kosten van de passage. Die zijn dat niet van plan. HAZERSWOUDE-DORP De winkeliers hadden bezwaar gemaakt tegen het bouwplan voor het terrein waar nu de ou de garage Slootweg staat, omdat de doorgang niet was ingete kend. Schaap zegt echter niets te kunnen met dat bezwaar, omdat hij geen zeggenschap heeft over. de winkel waar de passage doorheen moet. In de bouwtekeningen van het blok winkels en woningen heeft Schaap wel een deur getekend die de verbinding naar het Am bachtsplein moet maken. „Maar die ruimte loopt dood op de muur van de Doe het Zeiver die daar achterligt en ik mag niet ongestraft de muur van mijn buren inslaan. Dus aan mijn kant is de passage er. Nu nog aan de kant van het Am bachtsplein." De eigenaar van het Doe het Zelfcentrum wil echter com pensatie voor de ruimte die hij moet missen als er een gang door zijn winkel komt. Daarover is tot nu toe geen overeenstem ming bereikt. „Niemand wil de passage betalen en ik ga ook niet voor de kosten opdraaien, want zo veel beter word ik er niet van. En de gemeente kan wel roepen dat die passage er moet komen, maar zij heeft er ook geen geld voor over." Dat Schaap de doorgang niet betaalt vindt de eigenaar, die niet met zijn naam in de krant wil, be grijpelijk. „Ik ben een zaken man en hij ook." Binnenkort begint Schaap met de sloop van de bebouwing op het terrein aan de Oude Ge meneweg. Voor de oudejaars- viering moeten de garage, de schuur, het café en de twee wo ningen met de grond gelijk zijn. Daarvoor in de plaats komen veertien bovenwoningen. On der de woningen komen vijf winkelpanden van elk circa tweehonderd vierkante meter. Wie deze toekomstige winkel panden gaan betrekken, wil Schaap niet zeggen. Wel heeft hij er goede hoop op dat er een supermarkt komt. Dit is tevens een grote wens van de gemeen te. De onderhandelingen met de toekomstige ondernemers zijn in een vergevorderd stadi um. „De contracten liggen klaar", meldt Schaap. De bouw werkzaamheden moeten dit Wórdt het de Mercedes van 311.000 gulden of de Daf van 364.000 gulden voor de vrijwil lige brandweer Rijpwetering? De stemmen staakten gister avond in de commissie finan ciën. Een werkgroep uit de bluseenheid geeft de voorkeur aan de Daf. Vooral de grote tankinhoud van 1000 liter is van belang bij het blussen van branden op afgelegen boerde rijen. De PvdA'er Schoonder- woerd pleitte voor de goedko pere Mercedes. Bij aanschaf van de Daf wordt de meerja renbegroting nog eens extra met 54.000 gulden overschre den. „Dat kunnen wij niet ac cepteren." Volgens Schoon- dei-woerd had het college be ter moeten luisteren naar de deskundigen van de regionale brandweer en naar G. van Graas, algemeen brandweer commandant binnen de hele gemeente. Uit persoonlijke ge sprekken met hem had Schoonderwoerd begrepen dat de blusgroep Rijpwetering met de goedkopere Mercedes ook heel goed uit de voeten zou kunnen. „De mening van deze professionele commandant sla ik hoger aan dan die van de blusgroep", aldus Schoonder woerd. Wethouder L. Beelen (WD/welzijn) vond zo'n kort zichtige houding niet op haar plaats. De wagen wordt in vijf tien jaar afgeschreven. Voor een kleine 5000 gulden per jaar krijgt de blusgroep een Daf met meerwaarde, vond Beelen. Schoonderwoerd kreeg steun van het CDA. Vol gende maand komt het voor stel in de raad aan de orde. Parochiehuis Parola is toe a i flinke opknapbeurt. De kosten bedragen 1,3 miljoen gulden. 'Een reisje door de architec tuur'. Zo omschrijft Thijs Hen driks van ABN Amro Projectont wikkeling (APO) het voorlopige bestemmingsplan Burggooi, de Alphense villawijk op het vroe gere Archeon. Rondom het nieuwe themapark, waar uitein delijk zo'n zeven hectare over blijft, komen maximaal 750 wo ningen. I lendriks hoopt dat de eerste paai voor de woningen volgend jaar al de grond in gaat. De eer ste huizen zijn dan voor de eeuwwisseling klaar. I let is ove rigens nog onduidelijk of Al phen wel genoeg contingent heeft om zoveel huizen op zijn grondgebied te laten neerzet- len. De provincie Zuid-Holland liet enkele maanden terug be zorgd weten dat de gemeente zijn maximum, opgelegd door milieuminister De Boer, flink dreigt te overschrijden. Volgens Hendriks zoekt de wijk Burggooi aansluiting bij ALKEMADE GERARD VAN DER GEEST De rommelmarkt in de veiling hallen aan de Sotawcg in Roelo- farendsveen mogen nog steeds wekelijks worden gehouden. Dat meldde wethouder W. Nug- teren in de commissie ruimtelij ke ordening. Volgens het be stemmingsplan is er slechts een vergunning voor twaalf rom melmarkten per jaar. De mark ten zorgen voor verkeersover last voor de omwonenden. Het gebruik van het parkeer terrein bij voetbalvereniging I )OSR kan de overlast beperken. Vandaaruit is het veilingterrrein via een loopbrug tè bereiken. Commissielid A. Spring in 't Veld (GroenLinks) vindt dat het college de hand licht met de voorschriften. Dat is hel college niet van plan. Spring in 't Veld heeft for meel het gelijk aan haar zijde, erkende Nugteren. Maar als de overschrijding een incidenteel karakter heeft, doet het college niet moeilijk. Volgens Nugteren wordt het probleem sterk over dreven. „Om dan voor elke af wijking meteen een bestem mingswijziging te maken gaat me te ver", aldus Nugteren. De DA-wethouder weet zich ge dekt door zijn partij en coalitie partner WD. die samen een i aadsmeerderheid hebben. het themapark. Daarom noemt hij hel voorlopige bestem mingsplan, opgesteld door het bouwkundig adviesbureau Oranjewoud, 'een reisje door de architectuur'. De nieuwe wijk krijgt veel groen en water en wordt ruim opgezet. Bovendien komen aan de 'Romeinse zijde' van Archeon villa's met een klassieke stijl. Aan de andere kant, achter de Middeleeuwen, moeten de huizen iets traditio neels hebben. Aan de zuidkant, grenzend aan het water en de groenstrook langs Rijksweg 11 stralen de woningen een lande lijke sfeer uit. Hoewel er nog geen concrete bouwplannen zijn en de ge meente het bestemmingsplan nog moet wijzigen, heeft Hen driks al gemerkt dat er behoor lijke interesse voor Burggooi is. „De aanmeldingen van mensen geven ons vertrouwen." Op 9 december is er in de raadszaal van het stadskantoor een infor matie-avond over het vooront werp-bestemmingsplan. LANGERAAR MARCEL SMEETS Milieuwetgeving en een schrijnend verlies aan charme nopen tot aanpak van het voor malige parochiehuis Parola in Langeraar. Vergevorderde plannen reppen van een uit gebouwde voorgevel waarin een café-res taurant wordt gevestigd en een grotere to neelzaal. De totale kosten raamt Piet Ver hoef, voorzitter van de Stuurgroep Parola 2000, op zo'n 1,3 miljoen gulden. „Als we dit rond krijgen, dan heeft Langeraar weer een aantrekkelijke kern, waar het hele dorp trots op kan zijn." Het huidige partycentrum Parola biedt een ietwat trieste aanblik. Ook binnen schort het een en ander. De regeling voor horeca-instellingen eist eert schonere keu ken en een deugdelijke verwarmingsinstal latie-op-zolder, de Wet geluidshinder wil minder herrie. „Zoals het er nu staat, kan het alleen worden gebruikt voor een uit vaart en stille vergaderingen. Het gebouw voldoet op geen enkel terrein aan de huidi ge eisen", zegt Verhoef. „Het heeft boven dien ook geen warmte, geen charme meer en biedt te weinig diversiteit." Met een café-restaurant aan de straat kant, een in oude glorie herstelde entree en met een grotere toneelzaal wil Verhoef het gebouw opfleuren. Café Nadorst, altijd goed voor wat burengerucht, verdwijnt. „Dat sa neren we en brengen we onder in het café restaurant." De praktijk van tandarts De Pree krijgt een facelift. De ongeveer dertig verenigingen die nu gebruikmaken van het onderkomen, gaan in de toekomst een kwart méér betalen aan de beheerder om de plannen te kunnen financieren. Al drie jaar bestaan plannen om het paro chiehuis aan te pakken. Het toenmalige ge meentebestuur van Ter Aar reageerde ech ter niet op verzoeken om actie. Verhoef pakte op een later verzoek van de politiek vervolgens de handschoen op. „Met een stuurgroep zijn we aan de slag gegaan. Dat zijn mijn twaalf apostelen", vertelt Verhoef over zijn clubje. Allerhande toekomstscena rio's voor Parola passeerden de revue. Van definitief verdwijnen tot complete nieuw bouw. „In de loop van de tijd is het huidige plan gegroeid. Investeren in geluidisolatie Parcoursmeester Hein Hoogenboom blij met nieuwe start ROELOFARENDSVEEN TIM BROUWER DE KONING De Tulploop barst uil zijn voe gen. Het jaarlijkse hardloopfes- lijn in Roelofarendsveen past niet meer in het gemoedelijke dorpscafé Heemskerk, waar de deelnemers zich de afgelopen vijf jaar verzamelden. In plaats daarvan heeft de organisatie haar toevlucht genomen tot de veilinghallen. Als prins Roelof Arend de derde zondag om elf uur het startschot lost, zetten topper Marti ten Kate en onge veer 1200 andere hardlopers hun eerste stappen op de weg die parcoursmeester Hein Hoogenboom voor hen heeft uitgestippeld. De vol gens I loogenboom als een huis. Als geboren Vener kent hij elke tegel in en om zijn woon plaats. Zelfs de werkzaamhe den rond de I^ngeweg weer hielden hem er niet van om een veilig en snel parcours te bedenken. Al had de perfectio nist een nog mooiere ronde in gedachten. „Ik had de lopers over de Alkemadelaan willen st.uren", moppert Hoogen boom. „Maar omdat de politie die weg niet vijf minuten langer wilde afsluiten, moeten we nu parallel lopen aan de Alkema delaan. Dat betekent dat we dertien zijstraten extra moeten afzetten. Het is dat de burge meester met vakantie is, anders had ik hem benaderd om te be middelen." Het steekt Hoogenboom dat aan de vooravond van de zesde Tulploop niet alle neuzen in de richting van de Tulp wijzen. Zelf loopt hij zich met de orga nisatoren van het eerste uur (Jan en Wilma Bouwmeester, Jos Koek, Ed Peterman, Peter Akerboom en Leon Hogeboom) de benen uit het lijf. Diezelfde inzet verwacht hij van anderen. „Vijf jaar geleden hebben wij afgesproken dat wij wat groots wilden organiseren. Kleine loopjes zijn er al genoeg. Bo vendien hebben wij hief Plan- taris, een actieve atletiekvereni ging met 13Q leden. Elke don derdag trekken hier grote groe pen hardlopers door de wijde omtrek. Zij willen graag een ei gen loop en zijn trots op hun Tulploop." In tegenstelling tot zijn club genoten van Plantaris krijgt de parcoursmeester geen gelegen- heid om deel te nemen aan de Tulploop. Hoogenboom - een fervent marathonloper - staat zondagochtend vroeg welis waar als eerste aan de start in hel Bloemenhandelscentrum. zoals de bloemenveiling aan de Sotaweg officieel heet. „Maar dat is alleen maar om te con troleren of alles in orde is." Hoewel Hoogenboom zegt de intimiteit van café Heems kerk te zullen missen, is hij blij met de nieuwe startlocatie. „De veilinghallen bieden een enor me ruimte. De deelnemers kunnen zich er warmlopen. Daarnaast hebben we een door leden van jeugdvereniging Ra nonkel bewaakte kleedruimte, zodat we dit jaar hopelijk geen last hebben van dieven. Er komt ook een aparte hoek voor de catering. En dat gebeurt al lemaal met gesloten beurzen. De bloemenveiling looft zelfs een beloning uit voor een nieuw parcoursrecord. Door de ingrijpende wijzi ging van de start van de Tulp loop (21,1. 10 en 5 kilometer) hoeven kerkgangers zich niet meer te storen aan de hardlo pers. Vorig jaar bemoeilijkte het loperslegioen de kerkgan gers de toegang tot de kerk. „Dat probleem is opgelost, om dat de start is verplaatst." Maar de Tulploop bestaat voor Hoogenboom („Ik ben een eigenwijs mannetje") uit meer dan een start en een fi nish. „Als voorbeeld diende de loop van Linschoten. Die is ook Parcoursmeester Hein Hoogenboom i; landelijk en heeft een eigen over de Molenweg naar Rijpwe- sfeer. Het mooiste stukje van tering toe. Dan loop je zo op de Tulploop vind ik dat stuk die molens aan." voorjaar starten en nemen on geveer negen maanden in be slag. De plannen voor een woon- en winkelgebied langs de Oude Gemeneweg dateren uit het be gin van de jaren negentig. De plannen zijn een afgeslankte vorm van het ontwerp dat bu reau Zandvoort maakte. Dit bu reau tekende destijds een pas sage als verbinding van de twee winkelgebieden en een kantoor gebouw en twee woontorens op die plek. De verstoorde verhouding tussen grondeigenaar Schaap en de gemeente Rijnwoude be lemmerde echter de ling van het gebied ernstig, had te maken met de verplai j-, sing van garage Slootweg niet van de grond kwam. Naj renlange juridische gevechl heeft de gemeente ondertuss een bouwvergunning afgegei voor de bouw van de garage de zuidkant van het dorp aan Gemeneweg. Of de bouw de garage doorgaat, hangt van een alternatief plan. Zov de gemeente als Schaap ziel iets in eén Boerenhof op plek. Hiervoor worden momenti^ tekeningen gemaakt. Gemeente dwingt tot maatregelen FOTO HENK BOUWMAN tild gel B- :n. pla k-el !ile S e a n 0 he en de verwarming kostten al een half mil joen. Het pand zelf is nog in perfecte staat." De aanpak van Parola staat los van het winkelcentrum dat vlak ernaast is gepland. „We hebben het plan gezamenlijk ontwik keld, maar het blijven twee afzonderlijke gebouwen en bijbehorende procedures." Verhoef benadrukt dat 'zijn' project vol doende 'maatschappelijk draagvlak' bezit. „Omdat we gebruikers en buren bij de plannen betrekken, verwacht ik niet dat dit gebouw bezwaarschriften oplevert." Ver- hoefs persoonlijke ambities reiken een stukje verder. In een handomdraai kan hij Parola nog grootser en mooier maken. Zelfs een heus hotel behoort tot de mogelijkhe den. „Maar die plannen werk ik maar niet verder uit. Dan schrikken ze zich wild hier." Maandag presenteert Verhoef zijn plan nen aan de raad met de vraag om financiële hulp. Ook heeft de stuurgroep eeri plan om obligaties van 500 gulden te verstrekken. Dinsdag 16 december gunt hij de naaste omwonenden van Parola een blik op de te keningen van de architect. Slagerij Van Vliet en grill-room Exodus aan de Lijsterlaan in Al* phen moeten van de gemeente extra maatregelen nemen om de stankoverlast tegen te gaan. Burgemeester en wethouders dwingen de ondernemers om een afzuiginstallatie aan te brengen. Over de stank van de verschil lende horecabedrijven en win kels wordt al enkele jaren door omwonenden geklaagd. Tot dusver was dat voor de ge meente geen aanleiding om op te treden. Maar na een evaluatie van de klachtenregistratie, is Al phen op andere gedachten ge komen. B en W concluderen nu dat extra eisen aan de milieuver gunning noodzakelijk zijn. Zo wel in 1996 als in dit jaar zijn er meer dan twintig klachten bij de milieuklachtentelefoon bin nengekomen. Met het plaatsen van een afzuiginstallatie hoopt het Alphense college dat de ver velende luchtjes voortaan verle den tijd zijn. Overigens heeft de eigenaar van grill-room Exodus op eigen houtje al besloten om maatregelen te treffen. Behalve omwonenden had nas erlk. K>'ll ook het burgerlid De Jong v RPF/GPV zich zorgen gemas over de geur- en geluidsoverl' in de Lijsterlaan. Over mogi lawaai schrijven B politicus: „De politie controle geregeld de horecabedrijve sluitingstijden en houdt zicht op de openbare rondom deze bedrijven." der zeggen burgemeestei wethouders toe, dat war deze aanpak te weinig si heeft, zij 'het nemen van nadi maatregelen overwegen'. Slager Van Vliet staat zachtst gezegd 'niet te juicht dat de gemeente hem dwii een afzuiginstallatie in te bo wen. Hij vraagt zich bovendi af of er steeds terecht klaagd. „De een hoor je n de ander klaagt zes keer op e yc dag. Of de omwonenden er c last van hebben, valt nog te zien. Het is dertig jaar niet dig geweest en nu ineens 1 We zijn intussen niet andi gaan werken." Van Vliet zal overigens ge bezwaar maken tegen dwangmiddel van de geme „Er valt weinig aan te dot:n( Wettelijk zijn we het verplichj Het aanbrengen van de instal1 tie kost de delicatessenslaj IE iia i'n tienduizend guide Alkemade is bezig om alle ongebruikte ondergrondse olietanklVÉ van particulieren in de gemeente te saneren. De gemeente sch<s 2 grofweg dat er zo'n 300 bij woningen in de grond liggen. Partici liere tankeigenaars die zich voor de Actie Tankslag hebben aai gemeld of dat nog doen, krijgen een subsidie van honderd gu A' den voor het schoonmaken of tweehonderd gulden voor het ve er wijderen van de tank. Om de actie nog eens onder de aandacl te brengen, verwijdert wethouder Nugteren woensdag 3 deceit01 ber om half elf een olietank uit de tuin van de familie Reehoorj uit Roelofarendsveen. I ill VERVOLG VAN VOORPAGINA Juist het karakter van Katwijk als 'pittoresk vissersdorp' maakt het dorp zo aantrekkelijk als zeejachthavenplaats. Dat zei voorzitter P. Ouwehand van de Katwijkse Vereniging voor Indu strie en Handel (KVIH) vanmor gen bij de presentatie van het plan voor de jachthaven. „Wan neer Katwijk zich qua toeris tisch beleid wil onderscheiden, is een zeejachthaven een kans voor open doel", vindt Ouwe hand. Katwijk heeft volgens hem de kans zelf het type toerist te bepalen dat voor het dorp kiest. De vrees van de gemeente Katwijk voor grootschalige be bouwing van het havengebied met 500 tot 1000 woningen om de zeejachthaven te kunnen fi nancieren noemt de KVIH on gegrond. Evenals de vrees dat een dergelijke haven de identi teit van het dorp zou aantasten. „We hoeven niet bang te zijn dat we door deze haven de kant van Noordwijk of Scheveningen opgaan", zegt initiatiefnemer P. de Haas. Volgens hem past de zee jachthaven tussen het uitwate ringskanaal en de parkeerplaats Noordduinen precies bij de Kat wijkse slogan 'rust en ruimte'. „Mensen die op zee varen, zoe ken de rust en oneindige ruimte van de zee. In de zeejachthaven van Katwijk moet een gemoede lijke sfeer heersen", vindt De Haas. De Katwijkse jachthaven ver bindt de zee met het Zuid-Hol lands plassengebied. Volgens het marktonderzoek van econo miestudent R. Piers is er veel vraag naar zo'n verbinding. De huidige ontwikkelingen in watersport spreken vol} Piers in het voordeel van jachthaven in Katwijk. Het tenbestand in Nederland gr< jaarlijks met twee procent het aantal cursisten aan de c sus 'kajuitjachtzeilen' is dit j bijna verdubbeld tot 740 de nemers. Verder is 'coast ho ping' - langs de kust van h; naar haven varen - de nie trend in de watersport. De jachthaven van Schevenii heeft al een wachtlijst van taj^ tig schepen. /ri'h.n v. De e f Het plan voor in Katwijk is niet ste ideeën voor een vissers ven dateren al van 1918. i jaar na de Tweede Wereldool leidde de goedkeuring van i ontwerp voor een Katwijkse g sershaven door de gemeei I raad nog tot een spont. volksfeest. In 1963 stond de serijtentoonstelling in het tel van een eigen zeehaven. In a[ vorig jaar besloot de KVIH nieuwe poging te wagen, 'denktank' met onder and ig oud-burgemeester van Katv li C. Bos, vertegenwoordigers T het bedrijfsleven, de toeristisi sector en van de provin Zuid-Holland boog zich mogelijkheden voor een wijkse zeehaven. Met het nu voorliggende o P werp hopen de initiatiefnen de politiek te overtuigen van nut van de haven. Voorin CDA-politicus Elco Brinki™ deed gisteren als voorzitter het overlegorgaan Partij Rijnstreek alvast een duit zakje. Hij riep lokale, proviiic'° le en landelijke overheid op de plannen samen met alle^ trokkenen verder uit te werk( I

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20