142 Disco, café en flats op plek Club 70 Nooit te oud voor de politiek Strak in 't lak 'Een werf hebben is een roeping' Nieuw bureau verhuurt Dersoneelsfunctionarissen Leiden Regio Bloemen 'oogstrelend en neusprikkelend' HANDEL Kfl WANDEL 95 intratuin Luba Leiden genomineerd voor prijs Vergevorderde plannen Ben van der Hurk li i dat., 'enstj ilgdt voc TICK o laats ligenaar Ben van der Hurk van Club 70 heeft vergevor- lerde plannen voor de herbouw van zijn afgebrande dis- :otheek aan de Stationsweg. Het geld dat de verzekering ïitkeert en geldschieters van buiten maken het volgens tem nieuwbouw mogelijk. Hij wil zijn bouwplan binnen kort indienen. De gemeente wacht de tekeningen met lelangstelling af. eiden dorith ligtvoet leide ie: >roke iij forn rri Tel. i.plv -chef «her, plannen van Hagenaar Van r Hurk en de tekeningen die lij heeft laten maken zijn ambi gus. Beneden, in de kelder, loet een spectaculaire disco heek met een beweegbaar po- lium komen. Op de begane ond wil Van der Hurk een and café met een terras vesti- gn. Op de eerste en tweede lage moeten ten minste acht Dopappartementen verrijzen. „Net zoals vroeger wil ik de isco alleen in het weekeinde Openhouden. Maar de geluids- iverlast zal veel geringer zijn in in de oude situatie. Door- leweeks wil ik de discotheek lerhuren voor feesten en partij- zegt Van der Hurk. Voor en grote discotheek ziet hij ze- mogelijkheden in Leiden. Je hebt natuurlijk In Casa, naar dat richt zich vooral op tudenten." Eind februari brandde het bo- enste gedeelte van de disco- ieek af. Kortsluiting in een ,n oelinstallatie op de eerste eta- e was de oorzaak van de rand. Sindsdien staat het vvartgeblakerde pand aan de ptationsweg weg te kwijnen. )at het pand leeg staat, is ook nbrekers niet ontgaan. De eer- te maanden na de brand is het ebouw systematisch leegge haald. Van der Hurk vindt dat het eel te lang duurt voordat hij ijn zaak weer kan opbouwen. blijven de geruchten aan- ouden dat ik de brand heb ts angestoken", zegt hij. „Je hoort van alles. De verzekering zou niet willen uitkeren en ik zou inmiddels failliet zijn. Als ik kan bouwen, is het met die ver halen snel afgelopen. De Hagenaar erkent dat het lang duurt voordat de verzeke ring uitkeert. De trage afwikke ling zou echter geen verband houden met twijfels over de oorzaak, maar samenhangen met een meningsverschil over de hoogte van de schade. Van der Hurk heeft bovendien de in druk dat de ING-bank, waarbij hij is verzekerd, de grond aan de Stationsweg zelf in handen wil krijgen. Hij denkt dat ook om die reden wordt getalmd met de uitkering. De ING wil het verhaal bevestigen noch ontkennen. „Wij doen nooit mededelingen over cliënten", zegt een woordvoerder. Maar welk bedrag de verzeke ring ook uitkeert, het is in elk geval te weinig om alle ambi tieuze plannen te realiseren. Van der Hurk zegt echter in vloedrijke kennissen te hebben in de onroerend-goedsector die hem financieel kunnen steu nen. Bovendien wil'hij de ap partementen verkopen die bo ven het Grand Café komen. „Als de tekeningen door de gemeente worden goedgekeurd, kan het oude pand direct wor den gesloopt. Dan kan er bin nen zes maanden een gloed nieuw pand staan dat beschikt over allerlei moderne voorzie ningen. Een sprinklerinstallatie bijvoorbeeld. Zoals ik heb ge merkt, is dat geen overbodige luxe." leiden Leerlingen van de Lucas van Leyden- school laten zich niet onbetuigd langs de lijn van het korfbalveld in de Groenoordhallen. De school was een van de negen basisscho len die gisteren meededen aan het korfbal- toernooi. De scholen vaardigden ongeveer 300 leerlingen af, goed voor 26 teams. Zij kwamen uit in vier leeftijdsgroepen. De uit slagen: Groep 6:1De Zwaluw II; 2. Pacelli I, 3. Telders III; Groep 5:1. Morskring III; 2. Pa celli III; Groep 7:1Zwaluw I; 2. Tweemaster; 3. Telders II; Groep 8:1. Zijlwijk I, Telders I, 3. 't Kompas, 4. Lucas van Leyden. Tijdens het toernooi is scheidsrechtere. Moerergehul digd omdat hij al 25 jaar betrokken is bij de schoolkorfbaltoernooien. foto dickhogewoning Lokale politici te gast bij cursus Vrouwenraad Plantenfamilie Rafflesiaceae in kaart gebracht /Hortus Botanicus speelt een leidende rol bij dit onderzoek en is uitgever van de publicaties die behalve op papier ook op cd-rom verschijnen. Vorige week werd deel 13 gepresen teerd. Hoofdauteur is prof. dr. C. Kalkman, oud-directeur van het Rijksherbarium. Ook dr. M. Roos heeft veel werk verzet 'Oogstrelend en neusprikke lend' noemen de Leidse onder zoekers de beschreven Rafflesia: een plantengeslacht dat parasi teert op lianen uit de wijnrank familie. De Rafflesia, genoemd naar de Britse botanicus Raffles die de bloem vorige eeuw op Sumatra ontdekte, brengen gro te, stinkende bloemen voort. Die bloemen bestaan uit schini- meldraad-achtig weefsel en zien eruit als koolachtige bloem knoppen die van tijd tot tijd door de bast van de gastheer - de liaan - heen breken. De ont wikkeling van de knoppen duurt maanden, maar de bloei is al na een paar dagen voorbij. Deze superbloem is heel zeld zaam. Hoewel de afschuwelijke stank van de bloemen aas- en strontvliegen aantrekt, is de kans op bestuiving klein. De vrouwelijke en mannelijke bloem moeten voor bestuiving gelijktijdig rijp zijn. Dat lukt zel den. omdat Rafflesia zeldzaam zijn en verspreid voorkomen. leiden» caroline v De raadselachtige vlezige bloe men kunnen heel groot worden: tot een meter in doorsnee. Ze zijn roodbruin en hebben witte stippen en stinken enorm. Het zijn zeldzame en ook nog eens de grootste bloemen ter wereld. De plantenfamilie van de Raf flesiaceae die deze reuzenbloem voortbrengt, is door Leidse botanici in kaart gebracht. De Leidse plantendeskundigen zijn verantwoordelijk voor het ver schijnen van deel 13 van de reeks Flora Malesiana waarin deze plantenfamilies worden beschreven. Flora Malesiana is een groot internationaal onderzoekspro ject dat de flora in het Maleisi sche gebied in kaart wil brengen en beschrijven. Dit gebied be strijkt de landen Indonesië, Ma leisië, Singapore, Brunei Daras- salam, de Filipijnen en Papoea Nieuw Guinea. Dit Aziatische gebied is rijk aan plantensoor ten. Van de 40.000 bekende soorten is nog pas twintig pro cent beschreven. De botanici hopen de gigantische klus in het jaar 2020 te hebben geklaard. Er moet snel worden gewerkt, om dat de soorten worden bedreigd door milieuproblemen, bossen- kap en bebouwing. Het Leidse Rijksherbarium - leiden» suzanne barbier Wie weet waarover het gaat wanneer de na men Gerda van den Berg, Greetje van Gru- ting-Wijnhold, Hieke Booij, Marjan de Jon ge of Rianne Peeters vallen? De dertig deel nemers aan de cursus politieke scholing, die de Leidse Vrouwenraad de afgelopen twee weken heeft gehouden, hebben na gis- téren geen enkele moeite meer om deze vijf dames van elkaar te onderscheiden. De \Touwelijke raadsleden - want dat hebben ze dus met elkaar gemeen - kwamen tijdens de bijeenkomst gisteren een stuk dichterbij hun kiezers te staan. En dat was precies het doel van de bijeenkomsten. Volgens de Leidse Vrouwenraad is het politieke bedrijf voor een hoop mensen nog veel te veel een ver-van-mijn-bed-show. Wat ze daar in het stadhuis nou precies doen, lijkt onbegrijpelijk en zeker niet iets waarop de gewone man, om maar niet te spreken van de gewone vrouw, invloed heeft. De Leidse politica's kregen gisteren volop de gelegenheid om dit beeld recht te zetten. En dat deden ze tot genoegen van de aanwezigen vol vuur. Wie echt invloed wil uitoefenen, zo luid de de conclusie, moet actief worden, leder een, ongeacht leeftijd, kan zich inzetten voor een politieke partij als 'gewoon' lid of raadslid. Greetje Gruting-Wijhold (WD) ziet absoluut geen bezwaar in een hogere leeftijd. „Integendeel. We kunnen alle le venswijsheid gebruiken en na je 65ste heb je juist je handen vrij. Wat houdt je dan nog tegen om politiek actief te worden?" Compromissen Je kunt je echter ook inzetten voor een be langenvereniging. Alleen maar je stem uit brengen op de partij en de persoon naar keuze geeft volgens de raadsleden nooit de garantie dat de beloofde plannen ook wer kelijk zo worden uitgevoerd. „Ik heb van de kiezer het mandaat gekregen om de plan nen op onze manier aan de man te krijgen. Alleen ben ik met 38 andere mensen in de raad. Het sluiten van compromissen is daardoor onvermijdelijk", aldus Peeters van GroenLinks. Het raadspanel had nog meer uit te leg gen. Wat houdt zon raadslidmaatschap nou eigenlijk in, betaalt het goed en is het wel te combineren met je huishouden? Vol gens Van Gruting-Wijnhold associëren mensen politici nog ten onrechte met zak- kenvullerij. „Van het raadslidmaatschap, zo'n 2.200 gulden, kan ik echt niet leven. Daar gaan dan namelijk nog de zieken fondspremies vanaf. Uiteindelijk hou ik er duizend gulden aan over. Dat is echt een summiere onkostenvergoeding voor de meer dan twintig uren die je werkt. Raads leden doen het dus niet voor het geld. Waarvoor dan wel? Voor de stad. haar in woners en de toekomst. Met al die dingen wil ik me bemoeien. Als politicus kun je niet zonder een grote mate van bemoeizucht." Omda^ de politiek voor raadsleden al thans geen vetpot is, werken ze ook partti me. Maar dat gezin wil ook wel wat aan dacht. Heb je het als politica nou dubbel moeilijk? Gerda van den Berg (PvdA) knikt bevestigend. „Zonder steun van je achter ban, je man en kinderen, red je het niet. En niet te vergeten de noodzakelijke wasma chine en werkster. Bovendien moet je prio riteiten stellen. Voor mij betekent dat geen afspraken tussen zes en acht uur 's avonds. Dan ben ik gewoon thuis." Lakanthurium; bloeit schitterend het hele jaar door. De glanzende rode bloemen doen deze kamerplant z'n naam eer aan. Wenst licht op z'n staanplaats en vermijdt het liefst de volle zon. Kamerplantenvoeding is z'n favoriete maal. Van 24.95 voor Tel. 071-5322203 rubriek voor zakelijk nieuws telefoon 071 535 64 36. fax 071 bi 2 1921 Ton Stallinga krijgt het steeds drukker jyee Goossens en Jaap Parqui in hun nieuwe pand in Leiden. „Je moet je op de dingen concentreren waarin goed bent." foto dickhogewoning iden arno van 't hoog Ie tijd dat een werknemer na 25 jaar trouwe ienst van de directeur een gouden horloge kreeg tners angeboden, lijkt voorgoed voorbij. Het tref- oord is tegenwoordig 'flexibiliseren'. Dat wil °ve eggen: meerdere werkgevers, korte contracten werken op projectbasis. De Leiderdorpse Joy- Goossens (31) en Jaap Parqui (34) spelen met leni rofession, hun nieuwe wervings- en selectiebu- eau voor personeelsfuncties, in op die trend. „De teneur is dat steeds meer bedrijven hun laffuncties uitbesteden, ook op het gebied van 30- et personeelswerk", stelt Parqui. „Verder zijn er leinere bedrijven die iemand niet fulltime in 1 ienst kunnen nemen. Wij kunnen een perso- eelsfunctionaris een paar maanden detacheren ervoor zorgen dat iemand in deeltijd wordt angesteld." Kandidaten met een erkende oplei- ing op personeelsgebied kunnen zich bij Profes- •g|n on aanmelden. Het klinkt wat vreemd, een bureau dat mensen erft die op hun beurt weer medewerkers werven ,<jtOor een bedrijf. „Een personeelsfunctionaris oet veel meer dan het aanstellen van nieuw per- oneel", zegt Goossens. „De bedrijfsleiding wordt eholpen met opleidingen, bij reorganisaties en ntslagprocedures. De organisatie wordt onder steund. Je ziet het ook in de naam. Vroeger had je de personeelsafdeling, tegenwoordig heet diezelf de afdeling personeel en organisatie." Beide ondernemers kennen elkaar uit hun stu dietijd. Goossens heeft personeelswerk gedaan en Parqui was accountmanager. Ook in hun privé- leven zijn ze partners. „We wilden al een tijdje sa men iets opzetten. De combinatie van zelfstan digheid en ondernemerschap sprak ons aan. Dit bureau is een soort jeugddroom." Min of meer bij toeval zagen ze het gerenoveer de bedrijfspand aan de Oude Vest 9 in Leiden staan. In augustus hebben ze daar hun intrek ge nomen. „Het is een pand met uitstraling", zegt Parqui, uitkijkend over een deel van de Nieuwe Beestenmarkt. „Het gaat om de inhoud, maar het oog wil ook wat en dat geldt voor de hele huisstijl van ons bedrijf." Van de verhalen van tachtigurige werkweken die het beginnend ondernemerschap zo heroïsch maken, willen Goossens en Parqui niets weten. „Daar geloof ik niet in. Dan werk je volgens mij niet efficiënt", zegt Parqui. „Bovendien gaan we nu al zaken uitbesteden, de salarisadministratie bijvoorbeeldvult Goossens aan. „Je moet je ge woon op de dingen concentreren waarin je goed bent." leiden robert montanus Directeur Ton Stallinga staat in een ketelpak een naad in de huid van een scheepsromp te klinken. Er is wat dat betreft weinig veranderd sinds de ge broeders Tijssen 75 jaar geleden aan de Nieuwe Rijn hun scheepswerf 'De Hoop' vestig den. Stallinga, expert op het ge bied van scheepsmotoren, leidt het bedrijf sinds 1 januari. Hij volgde Dick Kloos op die een scheepswerf in Den Oever be gon. Op de werf heeft Stallinga vijf man personeel rondlopen. Ook zijn zoon Maarten, die scheeps- bouwkunde studeert, is er elk vrij uur te vinden. „Een werf hebben is eigenlijk geen vak, het is een soort roeping", zegt de directeur. „Zeven dagen in de week ben ik hier bezig." Belangrijke taken van de werf zijn het onderhoud en de repa ratie van woonboten. „Leiden is natuurlijk een waterstad. In de grachten en singels liggen zo'n tweehonderd woonboten. De helft daarvan heeft een stalen casco. Wij hebben die boten in onderhoud", zegt Stallinga. „Soms wonen die mensen ge zellig een weekje bij mij op de werf. Als een woonboot op het droge gaat en de bewoners heb ben geen alternatieve woon ruimte. dan sluiten wij ze hier gewoon aan op licht, water en riool." Vooral de pleziervaart is de laatste jaren sterk gegroeid in Leiden. Het aantal geregistreer de pleziervaartuigen nadert de duizend. Het levert de werf ex- Directeur Ton Stallinga is zeven dagen per week op zijn gelijknamige scheepswerf te vinden. tra klandizie op. „Zo'n beetje voor elk huis aan het water ligt tegenwoordig een sloep. In de wintermaanden onderhouden we de boten en tijdens de zo mermaanden proberen we de pechgevallen weer snel aan het varen te krijgen." De werf richt zich ook op gro te projecten zoals de grondige verbouwing van vrachtschepen. Zo wordt 'De Korevaer', een ou de vrachtboot van zo'n dertig meter lengte, omgetoverd tot een zeilschip dat op het IJssel- meer met toeristen gaat varen. En afgelopen zomer onderging een schip van de Schotse Coast guard een complete me tamorfose. Op bestelling levert Stallinga ook klassieke schepen zoals schokkers, platbodems en schouwen. In de toekomst wil Ton Stal linga een. zware scheepslift aan schaffen die hem in staat stelt om schepen met een grotere diepgang op de helling te krij gen. Maar dan moet de Nieuwe Rijn eerst worden uitgebaggerd. /Vilders kunnen de schepen niet bij zijn bedrijf tornen. Volgens foto hielco kuipers hem is dat baggeren ten minste dertig jaar geleden voor het laatst gebeurd. Een ander probleem voor de midden in de stad liggende werf zijn de steeds strenger worden de milieu-eisen. De werkzaam heden veroorzaken nu eenmaal herrie en stof. Ook op de afvoer van verf en olieprodukten moet tegenwoordig nauwkeurig wor den gelet. Maar Stallinga ziet de toekomst zonnig in. „De werf is hier al 75 jaar gevestigd. Over driekwart eeuw is hij hier nog." leiden gazine Rendement en een aantal bedrij- beursgenoteerde bedrijven. Daarom wordt ven. Voor de belangrijkste onderscheiding, deze sector nu eens in het zonnetje gezel Directeur R. Mantel van Luba Arbeidsbe- de prijs voor het snelst groeiende midden middeling in Leiden is genomineerd voor bedrijf, zijn vijf andere kandidaten geno- Op donderdag 11 december is er in Am- een prijs op het gebied van personeelsbe- mineerd. sterdam een bijeenkomst waar staatssecre- leid en innovatie. De onderscheiding is in- Rendement vindt dat het middenbedrijf taris van Financiën W. Vermeend de prij- gesteld door het financieel adviserend ma- te vaak in de schaduw staat van grote zen uitreikt. Gezocht: academici met talent voor ondernemen leiden eric-jan berendsen De Leidse universiteit is op zoek naar twintig academici met ondernemerstalent. Flet is de bedoeling dat zij veelbelovende onderzoeks resultaten op het gebied van informatica gaan uitwerken tot commerciële producten. Het initiatief is bedoeld om beter gebruik te maken van de resultaten van onderzoe kers in de informatica. Pro fessor H. Wijshoff heeft het voortouw genomen om het Spin Off Initiatief Leiden (SOIL) toi een succes te ma ken. Er zijn voor 1998 twin tig SOIL-beurzen beschik baar. De bursalen hebben twee jaar de tijd om van een veel belovend informatica-idee een verkoopbaar product te maken. Eerst krijgen zij een opleiding van een jaar, waarin aandacht wordt be steed aan informatie-tech nologie en bedrijfskundige kennis. Het tweede jaar ligt liet accent op de ontwikke ling van het product. Een marktonderzoeksbureau bekijkt vooraf of de beoogde toepassing zich inderdaad leent voor commerciële ex ploitatie De SOIL-beurs heeft over eenkomsten met de beurs voor promovendi, maar is slechts voor twee jaar. Bo vendien moet het in die pe riode ontwikkelde product (anders dan bij een proef schrift) commercieel suc cesvol zijn. De werving van kandidaten begint binnen kort. Kennis van informati ca is niet beslist noodzake lijk, maar de kandidaten moeten wel in staat zijn de ze kennis op korte termijn te verwerven. Onderne mersgeest en gedrevenheid om ideeën te realiseren daarentegen zijn onont beerlijk. SOIL moet uitein delijk leiden tot vijf a tien ondernemingen in het be gin van 2000 en eenzelfde aantal ieder volgend jaar.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19