eiden Regio Discriminatie niet drijfveer politie laad van State stelt ^eiden in het gelijk "Heeft geweld dan echt de overhand?' Kappers: aidsactie 'goedkoop' Duidelijk lenen! Geweld tegen vrouwen eidse archeologen vinden udste skelet van Nederland Op weg naar de sauna Cawj z! inwvuvidcrn 1:7:7/ an preenen. 071-5356414, plv -chef hermanjoustra.071-5356430 Jat Tulploop ADeT ulploop in U Alkemade, een jaar lijks hardloopfestijn, stoort de kerkgangers voortaan niet meer. Lokalennood De directeuren van I de basisscholen in Voorschoten vrezen dat er nog lang sprake zal zijn van lokalennood eidse jongen van buskaart beroofd den» Een 13-jarige Leidse jongen is gisteravond bij een bus- lte aan de Lammermarkt in Leiden beroofd. Hij werd vastge- kt door een aantal jongens die zijn zakken doorzochten. Na- zijn busmaandkaart was gestolen, gingen de daders er van- ponsoractie voor eigen gebruik Iden» Twee jongens (14 en 16) uit Leiden zijn gisteren aan de Ijheidslaan in Leiden door de politie in hun kraag gepakt. Het petal belde bij bewoners aan met de vraag of zij hen wilden lonsoren ten gunste van Unicef. Op de vraag van bewoners of Jt duo een legitimatie kon laten zien, antwoordden de twee dat I n papiertje voor hun actie niet nodig was. Eèn bewoonster irtrouwde de knapen niet en belde de politie. De jongens had- in op het moment dat zij werden opgepakt ongeveer vijftig llden opgehaald. Iromfietscontroles in Stevenshof pEN» Bij twee bromfietscontroles in de Stevenshof in Leiden n gisteren in totaal dertig bonnen uitgedeeld. Er werden 75 bmmers gecontroleerd. Rijden zonder helm en het niet heb- m van een bromfietscertificaat waren de meest geconstateerde lertredingen. Zes uitlaten werden in beslag genomen en bij n bromfiets was met het framenummer geknoeid. Tijdens optreden tegen Marokkaanse jongeren in 1994 en 1996 leiden «ruud sep Discriminatie was niet de drijfveer van de Leidse politie in haar optreden tegen een groep Marokkaanse jongeren tussen 1994 en 1996. De diverse beschuldigingen van dis criminatie zijn een gevolg van de escalatie die vooral in '94 plaats had tussen politie en jongeren. senteerde rapport Omdat we Marokkanen zijn zeker? van het Leids Instituut voor Sociaal We tenschappelijk Onderzoek (LIS- WO). Het rapport is opgesteld naar aanleiding van klachten die door Marokkaanse jongens zijn ingediend bij het Leidse Meldpunt Discriminatie. Het Meldpunt maakte indertijd op grond van de klachten een zwartboek, dat echter nooit openbaar is gemaakt. Door een groot aantal jonge ren, politiemensen en andere Discriminatie komt weieens voor bij de politie, maar door dat de jongeren hier te pas en te onpas mee schermen, raken de échte gevallen uit het zicht. Wijkagenten die in tegenstelling tot hun collega's van de surveil lance-eenheden goede relaties hebben met de jongens, kun nen veel problemen voorko men. Dat zijn de belangrijkste con clusies uit het vandaag gepre- betrokkenen te interviewen, heeft onderzoeker J. Meloen ge probeerd een aantal incidenten te ontrafelen. Zo zijn onder an dere verklaringen opgenomen over de vermeende mishande ling van een 15-jarige Marok kaan door vier agenten. Het slachtoffer en zijn vrienden be schrijven gedetailleerd hoe de dienders hem bij een blinde muur in zijn kruis schopten en met zaklantaarns op hem in sloegen. De jongen diende in dertijd een formele klacht in te gen de agenten, maar het kwam nooit tot een veroordeling we gens gebrek aan bewijs. De agenten ontkenden en buurtbe woners die bij het incident aan wezig waren, weigerden een verklaring af te leggen. „De rela tie tussen politie en buurt leek niet optimaal", concludeert de onderzoeker. „En die tussen po litie en Marokkaanse jongeren het allerslechtst." Verder wordt beschreven hoe de politie in de zomer van 1996 een inval deed in het buurthuis dat in het rapport de schuil naam 't Treintje heeft gekregen. Bij de politie was de melding binnengekomen dat een jongen samen met zijn vriendin van de fiets zou zijn geslagen en dat de daders, vijf buitenlandse jon gens, zouden zijn gevlucht in de richting van het buurthuis. De politie reageerde door alle be zoekers van het buurthuis naar buiten te commanderen om de slachtoffers de kans te geven hun belagers te identificeren. Uiteindelijk bleek de 'mishandeling" niet meer te zijn dan 'een vrij onbenullige duw'. Desondanks werd de onder zoeker toen hij naar aanleiding hiervan naar het politiebureau ging 'geconfronteerd met nau welijks verhulde aversie tegen die 'allochtonen' die van alles uithaalden'. Hij stelt verder vast dat surveillanten zelden de af loop van een zaak te horen krij gen. „Zo kan het verhaal van de vreselijke mishandeling door een groep Marokkaanse jonge ren gewoon blijven rondzin gen." De surveillanten zijn voor Meloen sowieso het zorgenkind van de politie. Zij zijn volgens de onderzoeker onvoldoende getraind in het omgaan met ei genwijze pubers. En terwijl hij de recherche en de wijkagenten zonder meer vrijpleit van een discriminerende mentaliteit, is het bij de surveillance eenhe den 'niet uit te sluiten dat van wege het soms noodzakelijke optreden, stereotype opvattin gen geuit worden'. De onder zoeker pleit voor betere training van surveillanten en een grotere rol voor de wijkagent. Daarnaast verwacht hij veel van een samenwerkingsverband van een groot aantal instellin gen - van het welzijnswerk, via de reclassering naar de moskee. Die samenwerking zou de pro blemen van de Marokkaanse jeugd werkelijk kunnen aanpak ken. De kappers van 'De kapperszaak van...' aan de Leidse Hogewoerd zijn niet tevreden met de actie 'Knippen en wippen voor het Aidsfonds', die een eigenaresse van een Zeeuwse seksclub is gestart. De Zeeuwse wil één dagopbrengst van haar bor deel doneren aan het Aidsfonds. Ongeveer 150 kappers in Nederland doen iets soortgelijks al vijf jaar. Elk jaar rond Wereld Aidsdag organiseren zij de actie 'Knippen voor het Aidsfonds'. /Mie in komsten van één dag knippen worden dan over gemaakt naar het fonds. Kapper Rob Weenink, een van dé vijf medewer kers van de kapperszaak, vindt dat de actie van de bordeelhoudster de suggestie wekt dat wordt samengewerkt met de kappers. „Het geeft ons initatief een goedkoop imago", vindt Weenink. Volgens hem kan je de klanten van een prostituee niet met die van een kapper vergelijken. „Daar om hebben wij ook liever niet dat die mevrouw ons in haar stunt betrekt." C. van Merwijk van het Aidsfonds vindt het erg vervelend dat sommige kappers zich opgelaten voelen door de actie van de Zeeuwse. Hij bekijkt het hele voorval echter vrij zakelijk. „Voor ons zijn het inkomsten", zegt hij. Volgens Van Mer wijk kan de actie geen kwaad zolang maar niet de indruk wordt gewekt dat beide handelingen, het knippen en wippen, in één ruimte plaatsvinden. 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 JOKERS - De Leidse carnavals vereniging De Hutspotten houdt zaterdag de 'Night of the jokers'. Het feest, waarvoor de bezoekers zich niet hoeven te hullen in carnavalsuitmonste ring, wordt gehouden in het An- tonius Zalencentrum aan de Lange Mare, aanvang 21.00 uur, toegang vijf gulden. Familie en vrienden nemen afscheid van Jeltje de zilk caroline van overbeeke Jeltje. Haar oprechte geloof in het goede in ieder mens is haar noodlottig geworden. Wij zijn ontroostbaar. De kleine kerk aan de Beeklaan in De Zilk stroomt vol. Drommen mensen, onder wie vele Leid se studentes, lopen zwijgend over de lange weg die door het dorp naar de kerk voert. De zon doet een poging door de dikke nevel heen te breken, maar komt niet verder dan een roze sliert boven de kale bollenvelden. De herdenkingsdienst voor de 19-jarige studente Jeltje Dorresteijn, het meisje dat met een schaar onr het leven werd gebracht in het Leidse studentenhuis. Haar vriend is de vermoedelijke dader. In de Heilige Hart-kerk zijn alle banken snel bezet. Ach terin vormen zich rijen. De kerk is stampvol en de hon derden mensen zwijgen als de witte kist met daarop roosjes wordt binnengedragen door acht studentes, Jeltjes huisge noten. Ariane, Irene, Fiona, Kirsten, Lieke. Marije, Ireen en Cornélie: krijtwit, sporen van tranen op hun gezicht. Vlak daarachter haar ouders, haar twee zussen, hun part ners en verdere familie. De acht huisgenoten van Jeltje waren, achter een geslo ten deur, getuigen van een drama. De meisjes riepen donderdagavond onmiddellijk hulp in toen ze hoorden dat hun vriendin in nood zat. Die- hulp kwam te Iaat. „Vandaag is het de laatste keer dat we haar in ons mid den hebbenzegt de pastoor tijdens de twee uur durende herdenkingsdienst. „De afge lopen dagen hebben wij ge dacht: wat zinloos, wat zonde, wat afschuwelijk dat dit met haar moest gebeuren, onder deze omstandigheden. I Iet laat ons achter in ontredde ring en verbijstering. Moeten we dan echt geloven dat dit het lot van mensen is? Heeft gewelddadigheid dan echt de overhand? We moeten hier sa men moed vinden om te gelo ven dat het anders kan." Haar zus Nienke leest voor. ..Je bent een kind van het heel al. niet minder dan de bomen en de sterren. Je hebt het recht hier te zijn. Al is het je wel of niet duidelijk, toch ontrouwt het heelal zich zoals het zich ontrouwt, zo is het goed. „Jeltje was een meisje dat de goede boodschap wilde uitdragen", vervolgt de pas toor in de doodstille kerk. „Haar aandacht ging naar mensen die verdriet hadden. Ze studeerde geneeskunde in Antwerpen, stapte over naar biomedische wetenschappen in Leiden, wilde zich aanslui ten bij Artsen zonder Uren- zen. Ze was bescheiden, soms uitbundig. Ze ging door met haar boodschap, ze geloofde, soms tegen beter weten in. De hoop op een goede afloop moet je nooit aan do kant zet ten." „Jeltje gelóófde. Ze was ont wapenend en onbevangen. Wil het geweld ophouden, dan moet je mensen tegenko men die onbevangen durven ontwapenen. Wij bidden, ook voor haar vriend en zijn fami lie, en hopen dat U zich over hen ontfermt..." Jeltjes andere zus, Sasja, zingt terwijl honderden zwij gen: If you're lost, you can look and you will find me, ti me after time..." Dan volgen vele toespraken, van school vrienden, vriendinnen, club- en jaargenoten, medebe woonsters van Minerva-luiis 'Jan 33'. „Er valt geen kwaad woord over je te zeggen, Jeltje. Je bloeide in Leiden op tot een mooie witte roos die nooit zal verwelken." Er wordt gezongen, gebe den. Op de kerkbanken liggen verfomfaaide zakdoeken. „Lieve Jeltje, ik begrijp het niet. ik heb geen woorden. Ik zal altijd aan je blijven den ken." Jeltje Dorresteijn is gisteren aan het begin van de middag op het kerkhof achter de kerk begraven. rten keulemans oudste vrouw van Neder- is niet oma Van Dam uit len, maar een zevenduizend oud skelet uit de Brabantse eente Hardinxveld-Gies- am. Leidse archeologen len het geraamte volkomen rwacht gevonden, op tien •r diepte in de grond. Een ke vondst: het is het oudste dat nog intact is dat ooit in érland werd gevonden, vrouw, die op haar linker- i het graf lag, bereikte de prehistorische begrippen ectabele leeftijd van ,45 jaar,, le botten is niet direct af te waaraan de bejaarde da- precies is overleden. En vel vaststaat dat het graf it uit de periode tussen en 4700 voor Christus, is min duidelijk wanneer de w precies is gestorven. De eologen willen het geraam- og deze week meenemen Leiden om de beenderen inserveren en ze nader te ideren. Vlak bij het graf legden de ar cheologen nog twee graven uit de Steentijd bloot. Een graf was dusdanig aangetast dat er slechts wat losse botfragmenten in lagen: het andere bevatte een hondenskelet. Verder troffen de archeologen onder meer prehis torisch afval en enkele gebruiks voorwerpen aan. Uniek is de vondst van een aantal bijlen van been en gewei, een stuk van een houten boog en delen van twee peddels van essenhout. De archeologen zijn in jubel stemming, omdat de graven stammen uit een periode waar- ovej: weinig bekend is. „Bodem- ^lagepyVan vóór^OOO voor Chris tus zijn archeologisch van abso lute topprioriteit", zei prof. dr. L. Louwe Kopijmans van de Leidse Universiteit vanmorgen bij de presentatie van de vondsten in Hardinxveld-Gies- sendam. „Alleen door onder zoek van deze plaatsen kunnen we de gemeenschappen leren kennen uit die boeiende en cru ciale periode, waarin boeren en jagers naast elkaar leefden." De archeologen verwachten dan ook veel te leren van de da me-op-leeftijd. Zo kan het tot de wortel afgekloven gebit van de vrouw erop duiden dat de ja gers uit de Steentijd hun tanden gebruikten als werktuig, bij voorbeeld om leer soepel te ma ken. De Leidse archeologen zijn in Brabant om de route waar straks de Betuwelijn moet ko men te onderzoeken op archeo logische waarde. Dat onderzoek wordt in opdracht van de NS uitgevoerd door het Leidse be drijf Archol en de faculteit ar cheologie van de Rijksuniversi teit Leiden. Op ongeveer dertig plekken lijken interessante za ken in de grond te-zitten. Zo is men bij Tiel al zes maanden be zig met lipt .opgraven r van de plek waar ooit drie" middel eeuwse boerderijen stonden. Wat met het geraamte uit Hardinxveld-Giessendam ge beurt, is nog onduidelijk. „We streven ernaar de vondsten na het onderzoek ten toon te stel len", zegt een woordvoerster van het project archeologie Be tuweroute. uwvergunning Waarcleiland ten onrechte vernietigd 'ENKaratekaJanneke ikkooi van de Shuri Ryu Ka- vereniging voert met een tner een demonstratie uit. gelegenheid van de inter- ionale dag tegen geweld te- i vrouwen hield de vereni- ig gisteren aan de Wasse- larseweg 499 een open les. laas voor de vereniging 'amen maar twee belang eenden kijken. Volgens tekkooi ligt dat aan het harde ialDlê. n karate op tv en durven dan it meer. Met deze les hoop- i we juist iets van de veelzij- ;QQ jheid van de sport te laten 11 FOTO HIELCO KUIPERS ;en dens graafwerkzaamheden op toekomstig traject Betuwelijn besluit van de gemeente Leiden om in maart g jaar een vergunning te verlenen voor de tv van appartementen op het Waardeiland is de Haagse rechtbank ten onrethte vernie- Dat staat in een vonnis van de afdeling Be- rsrechtspraak van de Raad van State, ndat het gebouw aanvankelijk te hoog zou den en daarom niet zou voldoen aan de voor- iften wijzigde Projectontwikkelaar Waard- ïd bv het bouwplan. De hoofdtoegang van :omplex zou in eerste instantie in de parkeer- er komen. Door de ingang in het gewijzigde I op het niveau van de omliggende wegen te ïgen, voldeed het plan wel aan de voorschrif- De president van de Haagse rechtbank vond dit een technische kunstgreep en vernietigde het besluit van de gemeente. Gemeente en projectontwikkelaar gingen tegen deze uitspraak in beroep. De Raad van State stel de beide partijen in het gelijk, omdat 'een zoda nige plaatsing van de hoofdtoegang van een ge bouw niet als ongebruikelijk kan worden aange merkt.' Omdat nu is gebleken dat de vergunning terecht was verleend, kan de projectontwikkelaar geen schadeclaim bij de gemeente indienen. Waardeiland bv heeft de uitspraak van de Raad van State overigens niet afgewacht. Direct na de uitspraak van de Haagse rechtbank is een nieuwe vergunning aangevraagd voor een aangepast, la ger appartementengebouw. Deze vergunning is verleend en de bouw is inmiddels in volle gang. leiden Een arrenslee voortgetrokken door pool- honden baarde gisteren opzien bij Sauna Thermen Vijf Mei aan de Telderskade. In de slee zat burge meester Goekoop. Door enkele Leidse vlaggen te verwijderen bij de voetenbaden verrichtte hij de of ficiële opening van de vernieuwde sauna. De ar renslee is niet zo'n vreemd vervoermiddel als het op het eerste gezicht lijkt. Een ijsgrot, waar de tem peraturen kunstmatig rond het vriespunt worden gehouden, is namelijk een belangrijke nieuwe at tractie van de sauna. Daarnaast zijn er onder meer nieuwe zoutwaterbaden, lichtcabines en een Ro meins bad. Ter gelegenheid van de opening gaf di recteur C. Vis een cheque aan het Ronald Mc Do nald Huis. Ook de kerstman maakte alvast zijn op wachting. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17